Spoedhulp onder loep PZC Publicaties van zestiende-eeuwse drukkersfamilie in Zeeuws Archief Uitwisselingsproject scholen op de tocht Miljoenen nodig voor bereikbaarheid De Poel Sportief bezig zijn wordt doel project breedtesport Goes Onderzoek provincie b2« woensdag 4 april 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De provincie gaat onderzoek doen naar de proble men met spoedeisende hulp in Zeeland. Met de uitkomsten willen Gedeputeerde Staten bijdragen aan een betere inzet van ambulances, helikopters en huisartsen. Het college hoopt zo het gat te dichten dat dreigt te ontstaan in de acute zorg, door afslanking van de ziekenhuizen in Zierikzee en Oostburg. De kwestie rond het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierik zee is voor GS aanleiding bij minister Borst andermaal aan dacht te vragen voor de bijzon dere geografische omstandig heden in Zeeland. Want het is vooral de bereikbaarheid die een belangrijke rol speelt in de discussie over beëindiging van 24-uurszorg en acute opvang als primaire ziekenhuisfunctie, constateert het dagelijks pro vinciebestuur. Het college trekt een duidelijke lijn tussen de manier waarop de West-Zeeuws-Vlamingen hun veiligheid in het gedrang zagen komen bij afslanking van het ziekenhuis in Oostburg (1996) en de recente beleving van de Schouwen-Duivelanders rond het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. Vijftig miljoen GS tonen zich tevreden over het feit dat Borst - onder meer naar aanleiding van de problematiek rond Zierikzee - landelijk vijftig miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor versterking van de kleine ziekenhuizen. „Mogelijk dat een deel van ge noemd bedrag perspectief zou kunnen bieden voor het verder ontwikkelen van transmurale zorg op Schouwen-Duiveland." Gewezen wordt in dat verband op de lange reistijd van ambu lances naar het ziekenhuis in Goes. Het college verwacht in de praktijk een verdere verschui ving van eerste opvang vanuit het 'basisziekenhuis' naar huis arts, ambulance of helikopter diensten. Om dat in goede banen te leiden, wordt een onderzoek aangekondigd naar de proble matiek die zich op dit terrein binnen Zeeland voordoet. De rapportage moet uitmonden in een 'heldere visie, voorzien van oplossingsrichtingen en aanbe velingen'. Tevens gaat het colle ge zich verdiepen in kansen en bedreigingen voor de drie Zeeuwse 'betrekkelijk kleine ziekenhuizenorganisaties' op de middellange termijn. Gedeputeerde Staten lieten gis teren eveneens een antwoord uitgaan naar de diverse particu lieren en instanties die de pro vincie hebben verzocht om een standpuntbepaling in de Zie- rikzeese ziekenhuiskwestie. Twintig jaar geleden telde Zee land nog tien ziekenhuizen die 24-uurszorg boden. Nu zijn dat er nog drie. Offers GS stellen dat de schaalvergro ting 'vanuit een oogpunt van klinische bereikbaarheid offers heeft gevraagd', anderzijds mag niet worden vergeten dat daar mee een kwalitatieve inhaalslag is gemaakt. Desondanks heeft schaalvergroting de positie van de kleine ziekenhuizen niet ver stevigd. Integendeel, vinden GS, want de extra specialisten die zo konden worden aange trokken, vergen op hun beurt een groter verzorgingsgebied om de zorgverlening efficiënt te houden. Daarmee komt de grens wat kan en maximaal haalbaar is steeds dichter bij elkaar te lig gen, aldus Gedeputeerde Sta ten. De kansen voor Zierikzee liggen volgens het provinciebestuur met name in versterking van de dagbehandeling en poliklini sche ingrepen, zoals nu het ge val is. Die vorm van zorg zal de komende jaren - landelijk - steeds verder toenemen, is de verwachting, in tegenstelling tot het aantal ziekenhuisopna- Poolse leerlingen en docenten uit Glogow zijn momenteel te gast bij Middelburgse schojlen. foto Ruben Oreel door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Alleen op on derwijsgebied leeft de Middel burgse stedenband met het Poolse Glogow nog. „De uitwis selingen op bijvoorbeeld poli tiek en cultureel gebied zijn een vroegtijdige dood gestorven, maar de wederzijdse bezoeken van leerlingen zijn nog steeds succesvol", weet Reginald Pee- ne, docent aan het CSW. Toch wordt alle subsidie aan de Stichting Middelburg/ Glogow binnenkort opgezegd. „Daar mee scheert de politiek alles over een kam en zonder subsidie zijn uitwisselingen niet meer mogelijk." Momenteel nemen docenten van de Middelburgse gastscho- len - CSW en Nehalennia - 49 Poolse leerlingen en docenten mee op excursies op Walcheren. Tijdens een bezoek aan het Ar senaal in Vlissingen benadrukt Peene het belang van de voort zetting van het uitwisselings project. „We leren veel van elkaar. De Polen kunnen iets op steken van onze manier van les geven, wij lopen daarin toch iets voor. Aan de andere kant kun nen onze leerlingen ervaren dat het in een land van slechts dui zend kilometer verder het een stuk armoediger kan zijn." De docent Engels heeft leerlingen daadwerkelijk zien veranderen na een bezoek aan het voorma lig Oostblokland. Bedrijven De groep Polen maakt een aan tal toeristische uitstapjes, maar het accent ligt op het onderwijs. Zij volgen lessen en brengen be zoeken aan bedrijven in de om geving. Dit is om hen inzicht te geven in de arbeidsomstandig heden in Nederland. Het is de Poolse docente Joanna Vjoz- dowska opgevallen dat de ver schillen tussen de onderwijssys temen groot zijn. „InNederland gaan de kinderen twee jaar eer der naar het voortgezet onder wijs. En de klassen zijn hier veel door Richard Hoving MIDDELBURG - Ze drukten de Chronici Zelandiae, het verslag van de Slag op het Slaak tegen de Spanjaarden en duizenden plakkaten. Van 1597 tot 1646 was de familie Moulert de druk ker van de Staten van Zeeland. In het Zeeuws Archief is een tentoonstelling ingericht over de Middelburgse drukkersfami lie. De expositie is samengesteld door Thijs Weststra te uit Olden- zaal en Gerard Post van der Mo len uit Leiden. Weststrate volg de Nederlands en historische letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam en studeerde vorig jaar af op de familie Mou lert. Post van der Molen publi ceerde over boek- en drukge schiedenis en beoefent oude druktechnieken Volgens Weststrate kwam de Fransman Symon Moulert in 1596 naar Middelburg. Een jaar later trouwde hij met zijn land genote Elizabeth d'Assonville. Moulert begon zijn drukkerij aan de Giststraat. Hij was niet de enige drukker in Middelburg in de zestiende eeuw. Andere drukkers waren Gabriel Guyot, Jacques Fierens en Jan Pietersz van de Venne. De Dam In 1599 verhuisde het echtpaar Moulert naar de Dam. Tot 1646 bleef het bedrijf daar gevestigd in het pand 'De Druckerije'. Na Historische boeken; te zien op de tentoonstelling over de familie Moulert in het Zeeuws Archief. foto Dirk-Jan Gjeltema de dood van Symon in 1623 zet ten zijn vrouw en zoon het be drijf voort. Voor zijn afstudeerscriptie stel de Weststrate een overzicht op van het werk dat drukkerij Moulert aan de Staten van Zee land leverde. Weststrate nam de jaarrekeningen van de Staten, grote overzichten met bonnetjes en kwitanties, door en kwam tot de slotsom dat de Moulerts meer dan 150.000 vellen drukten voor de provincie. Het ging veelal om plakkaten met de meest uiteen lopende regels en verboden. Op de bewaard gebleven plakka ten, waarvan een aantal in het Zeeuws Archief is te zien, staan regels voor het jagen in de Wal- cherse duinen, het verbod om Jezuïeten onderdak te bieden en de waarde van alle gangbare muntsoorten. In de vitrines in het Zeeuws Archief is ook ander drukwerk te zien. Moulert drukte studieboeken en gaf the ologische werken uit. Net als veel van zijn collega's trad hij ook op als verkoper van de boe ken. Opvallendste In 1634 kreeg de drukkerij op dracht van de Staten voor het drukken van de Chronici Zelan diae, de officiëlegeschiedschrij- ving van Zeeland. De Poëmata omnia uit 1642 is de opvallendste uitgave die in het Zeeuws Archief ligt. Het is het kleinste werk dat de Moulerts drukten. Het dichtbundeltje van de Schotse arts Arthurus Jonstonus is eeuwen later niet meer te openen door de uithar- ding van de lijm van boekband. In de twee kleine tentoonstel lingszalen wordt ook een beeld gegeven van het oude drukkers en uitgeversbedrijf. In een van de vitrines staat een schaalmo del van een houten drukpers opgesteld die door de Symon Moulert werd gebruikt. De losse letters, zethaak, letterkasten, inktballen en de Albion kniehe- velpers zijn van latere datum. Rond de expositie over Moulert houdt het Zeeuws Archief vrij dag een lezing en een workshop. Weststrate verzorgt een inlei ding over de drukkersfamilie. De Leidenaar Post van der Mo len geeft een demonstratie let- tergieten en drukt op de ten toongestelde kniehevelpers een 'restauratieplakkaat'. Dit met de hand gezette plakkaat in de geest van Moulert, verhaalt over de restauratie van een zwaar be schadigde registerband uit het archief van de Staten van Zee land dat bij het Zeeuws Archief wordt bewaard. Post van der Molen heeft 250 restauratie- plakkaten gedrukt. Ze worden voor tien gulden per stuk ver kocht, De opbrengst wordt be stemd voor de restauratie van de registerband. De lezing en workshop zitten vol. De ten toonstelling loopt tot en met 23 juni. Eerst ghedruckt 250 placcaten: de Middelburgse drukkersfamilie Moulert 1597-1646, Zeeuws Archief tot en met 23 juni, openingstijden dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. totaal nodig is, zelf al ruim 2,7 miljoen bij el kaar. Het waterschap betaalt de doseerin- stallatie. De bijdrage van de provincie aan de verkeersmaatregelen wordt voorlopig op 290.000 gulden gesteld, terwijl de verkorte ontsluiting van de Zeelandhallen voor reke ning komt van het evenementencomplex zelf. Als de aanvraag voor TIPP-subsidie volledig wordt gehonoreerd, moet voor nog bijna twee miljoen gulden een oplossing worden gevonden. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes verwacht dat de komende jaren 6,5 miljoen gulden nodig is om de bereikbaarheid van bedrijventerrein De Poel te verbeteren. Met dat geld worden rotondes aangelegd en wegen dusdanig aangepast dat het verkeer beter door stroomt. Met de gestage groei van De Poel is de afge lopen jaren het verkeersprobleem in het ge bied ook flink toegenomen. Tijdens de och tend- en avondspits is er vaak sprake van langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Vooral de aansluitingen van de afslagen van de A256 (Deltaweg) op de Anthony Fok kerstraat zorgen voor opstoppingen en, door het gebrek aan overzicht, gevaarlijke situaties. Er leven al enige tijd plannen om de ver keersafwikkeling in het gebied te verbete ren. In verband met een subsidie die de ge- meerite wil aanvragen bij het ministerie van Economische Zaken zijn alle voornemens in één plan gebundeld. Daarmee hoopt Goes aanspraak te maken op een bijdrage van 1,9 miljoen gulden in het kader van de subsidie regeling TIPP (Tender Investerings Pro gramma Provincies) van Economische Za ken, die de provincie uitvoert. Het totale plan van Goes omvat zeven pro- j ectendie samen 65 milj oen gulden kosten Het gaat om: aanbrengen doseerinstallatie Verbartelweg (300.000 gulden, uit te voeren door waterschap Zeeuwse Eilanden), ver- groten capaciteit westelijke toe- en afrit A256 (200.000), rotonde op plaats oostelijke toe- en afrit A256 (1,6 miljoen), directe ont sluiting Zeelandhallen op A. Fokkerstraat (1,25 miljoen), rotonde op kruising Nansen- baan-A. Fokkerstraat (1,2 miljoen), extra opstelstrook op kruising A. Fokkerstraat- A. Plesmanweg (150.000) en vrijliggende fietspaden langs de A. Fokkerstraat, tussen spoorlijn stoomtrein en Van Hertumweg (1,8 miljoen). De gemeente heeft van de 6,5 miljoen die in Drukker Goes gaat ei-van uit dat het verkeer in De Poel de komende tijd alleen maar drukker wordt. Momenteel werken er in het gebied en in het Stationspark ruim 3.700 mensen. Door de verdere ontwikkeling van De Poel II, waar nog zo'n honderd hectare bedrijfs- grond ligt, en de komst van de Westerschel- detunnel zal dat aantal naar verwachting aanzienlijk stijgen. De verkeersmaatrege len moeten binnen tweeënenhalf jaar, in 2003, zijn voltooid. groter. In Polen heb ik klassen van vijftien leerlingen, hier heb ik les gehad met 25 a 30 leerlin gen. Dan is het veel moeilijker om les te geven." Peene denkt ook dat het in Polen eenvoudiger is om les te geven, ondanks dat de faciliteiten van een lager niveau zijn. „Je hebt dus die kleinere klassen en daar wordt veel meer 'frontaal' les gegeven. Dat betekent dat ze daar voor de hele groep staan, terwijl hier de leerlingen veel meer individueel aandacht krij gen." Maar de arbeidsomstan digheden zijn in Glogow weer minder. Docenten staan in Po len lager op de sociale ladder. Zij verdienen minder en moeten meer uren maken om tot het zelfde salaris te komen. Vjozdowska wil net als Peene de uitwisselingen voortzetten. „We leren van de Nederlandse cul tuur en het onderwijssysteem. De studenten leren hoe het is om te communiceren in een vreemd land, het is dus goed voor hun Engels. En bovendien doen ze heel veel ervaringen op." Politiek Peene hoopt de politiek nog warm te kunnen maken om de subsidie door te laten lopen. Dat gebeurde onder meer tij dens een informele 'kookavond', waar voor de fractievoorzitters uit de Middelburgse politiek uitgeno digd waren. „Zonder dat geld wordt het voor de deelnemers niet meer betaalbaar. Ik weet dat de gemeente Glogow het project wel wil doorzetten." CSW en Nehalennia willen in oktober een delegatie sturen naar de zusterstad, maar dat kan op losse schroeven komen te staan. door Rolf Bosboom GOES - Goes maakt komen de zomer daadwerkelijk een begin met haar project bi'eedtesport, waarmee de gemeente voorop loopt in Zeeland. Op 11 juni is het of ficiële startsein in de vorm van een mini-symposium. Kort daarna gaan de drie co ördinatoren aan de slag die een centrale rol in het zesja- ï-ige project hebben. Met breedtesport wordt be doeld het sportief bezig zijn waarbij het sociale en maat schappelijke element een be langrijke rol speelt. Sport en bewegen zijn daarbij niet al leen een doel, maar vooral ook een middel. Goes heeft vorig jaar, als eerste Zeeuwse gemeente, een rijkssubsidie van zeven ton voor het pro ject gekregen. Zij moet zelf ten minste hetzelfde bedrag bijleggen. De afgelopen maanden zijn besteed om het project han den en voeten te geven. Goes richt zich op vier onderdelen: jeugd, ouderen, wijken/ buurten en verenigingen. Er zijn veel ideeën voor nieuwe initiatieven zoals een sport- servicepunt dat clubs onder steunt, naschoolse sportop- vang en een viljwilligerscen- trale. Ook worden enkele bestaande projecten voort gezet en waar nodig verbe terd en uitgebreid, zoals Galm (voor 55-plussers), Jeugd in Beweging en het sportbuurtwerk. Praktijk Wethouder S. J. Heijning zei gisteravond tijdens een the mabijeenkomstvan de Goese Sportraad dat de voorberei dingen inmiddels' zover ge vorderd zijn, dat de praktijk niet lang meer op zich laat wachten. „We hopen komen de zomer te beginnen met de feitelijke uitvoering." Het mini-symposium dat voor 11 juni is voorzien, moet het of ficiële begin markeren. Op die dag zijn waarschijn- I lijk nog niet de drie coördi- natoren bekend, die de spin nen in het web van de Goese j breedtesport moeten wor- den. Het gaat om de (al be- i staande functie van) bewe- j gingscoördinator voor het basisonderwijs, een coördi- nator voor het sportbuurt- werk en een verenigingsco- ordinator. De profielschetsen j en de functie-eisen staan in middels op papier, zodat de werving binnenkort kan be ginnen. „We willen echt goe- de mensen, want met hen staat of valt alles", zei C. M. C. Hoeksema, die het i project vanuit de gemeente I ambtelijk begeleidt. Tijdens de themabij een- komst bleek andermaal dat, behalve bij de inmiddels di rect betrokken partijen, bij j veel mensen het begrip breedtesport nog onvoldoen de bekend is en de belang- j stelling gering. Vooral voor verenigingen is onduidelijk wat zij van het project mogen verwachten. Er werd daarom gisteren gehamerd op uitge- j breide, duidelijke en juiste voorlichting, om mensen en- thousiast te maken en te voorkomen dat verkeerde verwachtingen worden ge wekt. T. Kienhuis, directeur van de Zeeuwse Sportraad, pleitte voor samenwerking met om liggende gemeenten, waar j ook breedtesportprojecten worden voorbereid. Hij achtte het bijvoorbeeld een lastige zaak goede coör- dinatoren te vinden als hun, zoals in Goes, geen volledige baan kan worden geboden. „Als je als gemeenten de han- den ineenslaat en fulltime banen creëert, krijg je reflec ties uit het hele land en kun je kwaliteit naar Zeeland ha- 1 len." www krijgt concurrentie van rww (regio wide web). Want uw eigen regiodagblad zit op het Internet. Met nieuws en infor matie uit uw directe omgeving. Voordelige acties van uw supermarkt, leuke sportclubs, goede occasions, aantrekkelijke banen, lekkere restaurants, activiteiten van het buurthuis, nieuwsarchief, noem maar op. Klik op de muis en u heeft alles wat in uw buurt het weten waard is op uw scherm. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Dus gewoon wanneer u het nodig hebt. U vindt het nu allemaal op de Internetsite uit uw eigen buurt: rww.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36