Der Kaiser krijgt Bayern scherp Het evangelie van San Diego Turkse hel wordt Real Madrid fataal Henk van Stee nu al hoofdtrainer AZ Elf profcriteriums slaan handen ineen Alex Ferguson beste trainer Bijna kwart miljard voetballers Marco van Basten-sportpark Bernard Tapie terug bij Marseille Arrows in beroep tegen straf Duitsers wreken zich op Old Trafford voor verloren finale champions league Dolf Roks technisch directeur van Sparta - Hondo wint eerste rit i» De Panne woensdag 4 april 2001 LONDEN - Alex Ferguson van Manchester United is de beste trainer van de wereld. Dat blijkt uit een statistische analyse van prestaties van trainers bij clubs in de Europese en Zuid- Amerikaanse competities. Louis van Gaal, bondscoach van het Nederlands elftal, staat op de gedeelde derde plaats. De teams van Van Gaal (voorheen Ajax en Barcelona) en Fergu son scoren het meest, 2,1 goal per wedstrijd. Onder de Schot Ferguson won Manchester United 63 procent van zijn wed strijden. De Duitser Ottmar Hitzfeld won 62 procent met zijn huidige club Bayern München en Borussia Dortmund. De teams van Van Gaal en de Argentijn Carlos Bianchi (Boca Ju niors) kwamen tot 57 procent. Ferguson scoort ook het beste met behaalde bekers. Bij Manchester en Aberdeen haalde hij 24 nationale en zes internationale cups. RTR ZURICH - In heel de wereld hebben ruim 240 miljoen mensen het laatste jaar gevoetbald. Een studie van de Fifa heeft dat uitgewezen. Het betekent dat 1 op de 25 personen min of meer regelmatig tegen een bal trapt. De Fifa ziet hierin het bewijs dat de sport nog steeds met afstand nummer 1 in de wereld is. Noord-Amerika scoort het hoogst. Van de 240 miljoen voet ballers komt 8,4 procent uit dat werelddeel. Europa volgt met 6,7 procent, daarna komt Zuid-Amerika, 6,5. SID UTRECHT - Marco van Basten heeft ingestemd met het voor stel van de gemeente Utrecht om een toekomstig sportpark in Oog in Al zijn naam te geven. De voormalige voetballer van UW, Ajax, AC Milan en het Nederlands elftal was, op ver zoek van CD A-wethouder R. Verhulst, door de gemeente be naderd omdat Van Basten als kind vaak een balletje trapte op het plantsoen aan de Noordpunt. De gemeente wil op die plek een sportterrein, aanleggen voor voetbal, tennis en korfbal. Ook de straatnamencommissie is akkoord gegaan met het Marco van Basten-sportpark. GPD MARSEILLE - Voormalig voorzitter Bernard Tapie van Olympique Marseille keert terug bij de club. Hij wordt aan deelhouder en sportmanager van de Franse ploeg. Tapie leid de Olympique Marseille in 1993 naar de winst in de Cham pions League. Een jaar later moest hij aftreden na een omkoopschandaal. Hij deed destijds zijn aandelen van de hand. Olympique werd in 1994 teruggezet naar de tweede di visie. De club had een jaar eerder drie spelers van Valencien nes omgekocht om opzettelijk van Marseille te verliezen. Po liticus Tapie kwam in dat schandaal ook onder vuur te liggen. Marseille werd verbannen van de Europese velden en de landstitel ontnomen. RTR SAO PAULO - Formule 1-renstal Arrows is in beroep gegaan tegen de boete die Jos Verstappen zondag kreeg tijdens de Grand Prix van Brazilië. De autosportbond FIA legde de Ne derlander een geldstraf op van 37.500 gulden, omdat hij kop loper Juan Pablo Montoya van de baan reed. Verstappen vindt het terecht dat Arrows beroep aantekende. „Waarom krijg ik een boete, terwijl dat niet is gebeurd bij Villeneuve in Mel bourne en bij Barrichello in Brazilië op dezelfde plaats. Daar bij heeft iedereen kunnen zien dat ik wel degelijk rekening heb gehouden met Montoya, door van mijn lijn af te wijken en hem doorgang te verlenen. Bovendien wijst onze telemetrie uit dat ik een minder hoge snelheid had en zeker 30 meter eer der begon te remmen dan normaal." ANP i- door Leon ten Voorde MANCHESTER - Als de Keizer spreekt, vliegen de lakeien. Af gelopen zondag veegde Becken- n bauer voor de zoveelste keer de vloer aan met de spelers van Bayern München en die tirade 15 miste zijn uitwerking niet. De geprikkelde Duitsers zorgden gisteravond voor een stunt door Manchester United in de eerste wedstrijd van de kwartfinale in 'e eigen huis te verslaan: 0-1. f Het is het beproefde middel van ,e de almachtige Franz Becken- t bauer. Als het bij Bayern Mün- chen even niet loopt, staat Der Kaiser op en krijgen zijn diena- ren het zwaar te verduren. Dan i worden de spelers uitgemaakt ,e voor lapzwansen, die te veel I verdienen en veel te weinig doen. Een paar weken geleden na de blamage bij Olympique Lyon maakte Beckenbauer het helemaal bont door voor het oog van heel Duitsland de selectie tot de grond toe af te branden. - De geschrokken spelers toon- den meteen berouw, zetten de benen weer in beweging en wonnen vervolgens drie duels oprij. Afgelopen weekeinde dreef de rs wolk vol donder en bliksem ïn weer boven het hoofd van de i" president. Bayern verloor op ei gen veld met 3-2 van Werder Bremen en Beckenbauer vond :e het nodig om vanaf het ereterras s j maar weer eens genadeloos uit M te halen naar de spelersgroep. a; „De ploeg die tegen Bremen e speelde hoort niet op een voet- er balveld thuis. Zelfs amateurs lopen nog harder", zo luidde es zijn vernietigende oordeel. J" i Het verhaal komt elke keer op lit hetzelfde neer, maar de duurbe taalde en gelouterde profs van Bayern worden blijkbaar nog altijd geprikkeld door de lava stroom aan kritiek van de onaantastbare Beckenbauer. Gisteravond, in de eerste kwart finale van de Champions Lea gue tegen Manchester United, was de Duitse kampioen in ieder geval weer een eenheid. Voor Bayern was het duel veel meer dan zomaar een wedstrijd in de Champions League. De bi zarre nederlaag in de finale van twee jaar geleden moest en zou gewroken worden, zo eisten Beckenbauer, de fans, de pers. Ja, heel Duitsland eigenlijk. Op Old Trafford werd het eerste deel van die missie met verve vervuld. Het sluwe Bayern bleef zonder een centje pijn overeind tegen het ideeënloze United dat op dit moment geen schim is van de flitsende aanvalsmachine, die twee jaar geleden nog ieder een onder de voet liep. Bayern bleef niet alleen overeind, het won zelfs, dankzij een treffer vijf minuten voor tijd van inval ler Paolo Sergio. Van de huidige en toekomstige kampioen van Engeland werd gisteravond nauweli j ks iets ver nomen. United, volgens Beck enbauer de beste ploeg van Eu ropa, ontbeerde het vernuft en het venijn om het de onwrikbare Duitsers echt lastig te maken. Vanuit de ereloge keek Becken bauer dan ook tevreden toe. Zijn onderdanen mogen dan al het hele seizoen grote moeite heb ben zich te motiveren voor de wekelijkse arbeid in de Bundes- liga, voor het grote werk in de Champions League stropen ze zonder mankeren de mouwen op. GPD et er 1" Kwartfinales, eerste wedstrijd. Manchester United (Eng) - FC Bayern München (Dui) 0-1 (0-0). 86. Sergio 0- 'n 1Scheidsrechter: Lopez Nieto (Spa). Gele kaart: Beckham (Machester Uni- ted), Salihamidzic, Effenberg, Lizarazu (Bayern München). Galatasaray (Tur) - Real Madrid (Spa) 3-2 (0-2). 33. Helguera 0-1, 43. Make- Iele 0-2,47. Umit 1-2 (strafschop), 66. Hasan 2-2, 75. Jardel 2-3. Scheidsrech- ar ter.Collina(Spa). Gele kaart: Okan Buruk, Popescu (Galatasaray), Salgado ln (Real Madrid).Toeschouioers: 35.000. j" Woensdag, kwartfinales, eerste wedstrijd: Leeds United (Eng) - Deportivo La Coruna (Spa), Arsenal (Eng) - Valencia (Spa). Bayem-spits Eiber (rechts) vecht een hoogstaand duel uit met Mikael Silvestre van Manchester United. foto Michael Dalder/RTR door Gert Lammerink ISTANBOEL - Uit kansloze po sitie terugkomen. Galatasaray heeft bewezen voor geen enkele tegenstander in Europa ontzag te hebben. Ook niet voor Real Madrid, de titelverdediger in de Champions League. De Turkse voetbalploeg presteerde het gis teren in het eerste duel in de kwartfinales een 0-2-achter- stand in de tweede helft om te zetten in een 3-2-zege. In Turkije was er hoop op een gunstig resultaat. Angst voor de Spaanse titelverdediger was er niet. Galatasaray, vorig jaar als eerste Turkse club winnaar van de Uefa Cup, verloor in de Champions League dit seizoen geen enkele thuiswedstrijd. En won in augustus de Europese Supercup, door uitgerekend Real Madrid met 2-1 te ver slaan. De meeste tegenstanders meld den zich dan ook vaak met angst en beven in Istanboel. Het kan er spoken. Dat bleek ook giste ren in de tweede helft, toen de ploeg uit geslagen positie terug kwam. „Iedereen in Europa kent ons voetbal. Door de goede resultaten. Ons grote wapen is dat we geen angst hebben voor Real Madrid. Voor niemand", zei voormalig PSV'er Popescu aan de vooravond. De Roemeen is met zijn soms ge niale landgenoot Hagi de voor naamste steunpilaar in het veld van trainer Lucescu, ook een Roemeen. Real Madrid ontre gelde de aanvalsopbouw van de Turkse formatie snel. Steunend op een sterk middenveld sloe gen de Spanjaarden in de eerste helft toe. Helguera en Makelele scoorden. Met die comfortabele voorsprong meende de Spaanse koploper de tweede helft rustig uit te spelen. Een grove inschat tingsfout. Binnen twintig minu ten merkten ze hoe erg het kan spoken in Istanboel. Makelele ging twee minuten na de hervat ting in de fout en arbiter Collina legde de bal op de stip. Umit maakte geen fout. Vervolgens rondde Hasan een steekpass van invaller Fahit af met een scherp schot: 2-2. Real kwam meer en meer in de problemen. Spits Jardel liet enkele kansen voor Galatasaray liggen, maar zette het stadion een kwartier voor het einde helemaal in vuur en vlam. Hij bezorgde de thuisclub de on verwachte zege: 3-2. ANP Diepgevallen halfgod Maradona zet zich in biografie als Don Quichote neer ROTTERDAM-Dolf Roks volgt bij Sparta Leo Steegman op als technisch directeur. Roks moest eerder dit seizoen als hoofd- coach een stap terugdoen en is nu nog assistent-trainer onder Willem van Hanegem. De datum van zijn aanstelling is |n afhankelijk van het vertrek van "e Leo Steegman, die officieel nog een contract heeft tot aan het eind van dit jaar. Verwacht wordt echter dat de technisch directeur al na dit seizoen Spar ta de rug toekeert. Steegman stoort zich aan de kri- ?s tiek op zijn functionex-en. Ook zijn gezondheid speelt een x-ol },r bij dat besluit. Ruimeenjaarge- leden kampte hij met hartpro- in blemen. Sinds zondag zit Steeg man ook ziek thuis. Voor Roks is ook van belang wat van Hanegem na dit seizoen gaat doen. „Als hij doorgaat als trainer van Sparta, dan wil ik hem graag in de ochtend blijven assisteren, 's Middags zou ik dan achter het bureau kunnen zit- ten." GPD /n ZOTTEGEM - Danilo Hondo id: werd in Parijs-Nice twee keer tweede en won de puntentrui. 7 Dat de Duitse wielrenner ook _o, kan winnen bewees hij dinsdag lij- in de eerste rit van de Driedaag- se van De Panne. De Belg Eeck- hout en vooral wereldkampioen \2) Vainsteins waren de geklopten. I Toch was de sfeer in het Domo- - kamp, de ploeg van Vainsteins, na de rit positief. Manager Pa- p. trick Lefevere had zijn renners do voor het eerst dit seizoen een 2 koers in handen zien nemen. In '7 de laatste beklimming van de 9. Berendries leidde dat tot een fr hergroepering. Dat de kopman het karwei in Zottegem niet af maakte, werd als een detail ge zien. „De laatste kilometer is het fout gegaan. We kwamen een mannetje tekort", analy- seerde Lefevere gelaten. Op 5 0 0 meter voor de streep ver- 1 dween met de Belg Peeters de 13 laatste helper van Vainsteins op kop van het peloton. Van de stil- ;a. te die intrad profiteerde Hondo, ie. Eerste Nederlander werd Aart I Vierhouten. De Rabo-renner, I met zijn ploeg zeer actief in het voorspel aan de finale, eindigde als achtste. ANP door Jochem Lippmann ALKMAAR - Drie dagen na het afscheid van trainer Gerard van der Lenr heeft AZ schoon schip gemaakt. Henk van Stee en zijn assistent Martin Haar krijgen drie maanden eerder dan ge pland de verantwoordelijkheid over het eerste elftal. De bij de spelersgroep zwaar omstreden technisch directeur Hans van der Zee is op non-ac tief gesteld. Pijnlijk was dat de nieuwe start van de Alkmaarse club dinsdag werd ingeleid door een schoonheidsfoutje. Co Jager, voormalig assistent van Van der Lem en trainer van het tweede elftal, vernam de personele wisselingen pas bij aankomst op de club. Algemeen directeur Jan Kasper was name lijk vergeten hem in te lichten. Jager besloot daarop de club te verlaten, waardoor AZ op zoek moet naar een andere trainer voor het tweede elftal. Luc Nij- holt, trainer van de B-junioren, is de voornaamste kandidaat om de Alkmaarse beloften naar de nakende titel te leiden. AZ moet verder, oordeelden de betrokkenen. Handhaving in de eredivisie is het enige wat telt. Daarvoor zullen offers moeten worden gebracht. Door spelers, technische staf en bestuur. Voorzitter en geldschieter Dirk Scheringa gaf het goede voor beeld. Hij stelde de bij de spe lersgroep zwaar omstreden technisch directeur Van der Zee op non- actief en kwam terug op een eerder besluit. „Ik heb in mijn emotie als supporters en voorzitter van deze club geroe pen dat twaalf spelers de club aan het einde van het seizoen moeten verlaten. Daar ben ik in een gesprek op teruggekomen. De nederlaag tegen De Graaf schap heeft mij doen inzien dat de spelers echt wel willen." De bedoeling was dat Van Stee, tot maandag hoofd-jeugdoplei- dingen van Feyenoord, op 1 juli in Alkmaar aan de slag zou gaan. „Dat had ik ook het liefst gehad", verklaarde Van Stee na afloop van zijn eerste training bij AZ. „Dit is niet ideaal. Bo vendien had ik bij Feyenoord graag anders afscheid genomen. Zo staat de Al op het punt kam pioen te worden." Scheringa: „Ik had van de spelers begrepen dat ze het liefst Van Stee wilden hebben. Het was voor hen ook bespreekbaar dat Haar en Nij- holt het tijdelijk over zouden nemen. Feyenoord was aanvan kelijk niet bereid Van Stee te la ten gaan. Uiteindelijk zijn we toch tot overeenstemming ge komen. Wij moeten wel een af koopsom betalen." ANP door Govert van Veen ROOSENDAAL - Vroeger, twintig, vijfentwintig jaar gele den, waren er wel zeventig prof- criteriums. Nu zijn er nog maar achttien. Elf daarvan gaan nu samenwerken. Ze kopen geza menlijk renners in, ze hanteren deels hetzelfde premiestelsel, en, het belangrijkste, ze hebben een overall-klassement ontwik keld. Met daaraan verbonden een prijzenpot van in totaal vijf tigduizend gulden. De helft daarvan is voor de winnaar. Dat móet wel gaan werken, denkt John Hertogh, één van de initiatiefnemers en voorzitter van het Roosendaalse comité dat de Draai van de Kaai orga niseert. Volgens hem zijn de aangesloten comités op deze manier beter voorbereid op de toekomst. „We willen het feno meen van de criteriums over eind houden. En dat werd steeds lastiger. Wat ons in geen 22 jaar- is gelukt, dat is nu dus eindelijk van de grond gekomen. Vorige week woensdag hebben we ons met zijn elven aan de naleving van een convenant verbonden. Vind ik toch een doorbraak." De elf criteriums die meedoen, zijn, in volgorde van de wed strijden op de kalender: Made, Chaam, Heerlen, Steenwijk, Roosendaal, Surhuisterveen, Oostvoome, Pijnakker, Em- men, Zwolle en Spijkenisse. Made, dat al op 29 april het klas sement 'opent', kent dus de pri meur en is hier in zoverre een buitenbeentje, dat het het enige criterium is dat niet na de Tour- wordt verreden. Opvallende af wezigen in het 'elftal' zijn de Oost-Brabantse koersen Box7 meer, Stiphout en Maarhees, GPD Buitenaardse solo's, onsterfelijke goals. Maar ook onthutsende escapades in de donkere krochten waar drugsdealers en mafiosi heersen. Geen voetballer ter wereld riep zoveel emoties op als Diego Armando Maradona. Nu hij zelfs de dood heeft getrotseerd, vindt de Argentijnse halfgod het tijd om af te rekenen. In zijn au tobiografie 'Ik ben El Diego' geeft hij een geheel eigen draai aan de geschiedenis. door Roel Wiche HEERLEN - Barcelona, 1983. In het miljonairspark Pedral- bes heerst een serene rust. Nog voor middernacht heeft de haute chic van de Catalaanse metropool het licht gedoofd. Behalve die ene villa dan waarvan de bewoners nooit de slaap lijken te vatten. Aan de rand van het enorme zwembad geurt gegrild rundvlees en worden de glazen overvloedig gevuld met de duurste wijnen. Af en toe verschijnen zakjes witte poeder op de tafel. Sui ker, heet het officieel. De heer des huizes, Diego Ar mando Maradona, heeft dan nog niet in de gaten dat deze 'suikerzakjes' later zijn lijf en psyche zullen verwoesten. Zijn ploegmakkers van Bar£a, re gelmatig te gast op de wilde feesten in de Argentijnse burcht, wel. Nog voordat het wonderkind uit de sloppen wijk Fiorito de wereld zal be toveren weet Lobo Carrasco, de routinier die zich over Ma radona ontfermt, al hoe het zal aflopen. „Hoe beter ik hem leerde ken nen, hoe meer zorgen ik me om hem maakte en hoe meer ik vreesde dat het einde vol tra nen zou zijn." Gesloopt Zeventien turbulente jaren la ter, bij het inluiden van de nieuwe eeuw, moet Carrasco verslagen toekijken hoe juist zijn onheilstijding was. 'San Diego', die volgens de Argen tijnen zelfs God nog door de benen zou spelen, vecht in een sanatorium in Buenos Aires voor zijn leven. Gesloopt door- vraatzucht en een verwoesten de cocaïneverslaving. Slechts met een uiterste krachtsin spanning weten artsen een solo naar gene zijde af te wenden. De witte jassen zijn nog niet verdwenen of Maradona neemt, geschaduwd door zijn onafscheidelijke clan, de wijk naar Cuba. Daar duikt het idee op om in een autobiografie af te rekenen met de boze buiten wereld. Ik ben El Diego, schreeuwt de cover van de 304 pagina's dikke pil die sinds kort in de Nederlandse schap pen ligt. De ondertitel zet me teen de toon: God van liet voet bal. Om maar meteen met de deur- in huis te vallen: de memoires van de Argentijnse held zijn geen literaire climax. De hoofdpersoon heeft geen letter op papier gezet en ghostwri ters opgescheept met het handwerk. Die hebben duide lijk niet het talent van hun meester. Wie echter de verwar rende van-de-hak-op-de-tak- zinnen voor lief neemt, ontdekt dat 'Pluisje' de ge schiedenis een geheel eigen draai geeft. Nee, Maradona is geen wankele geest die zijn be genadigde talenten begraaft in een woud van schandalen en onweerstaanbaar in een poel van verderf wegzakt. Marado na is een eenzame strijder die het onversaagd opneemt tegen vijandige voorzitters, make laars, trainers en persmuskie ten. Een erfgenaam van Don Quichote. „Ik geloof dat als ik vandaag bij de Eifeltoren ga staan en een gil geef," laat hij in de epiloog optekenen, „ik dan alle voetballers van de we reld om me heen krijg." Ook in de voorgaande dertien hoofdstukken neemt de even knie van Pelé geen blad voor de mond. Maradona beschimpt en vergeeft, haalt uit en verzoent en zoekt zelden de nuance. De ongezouten uitspraken moe ten het boek redden, evenals de smakelijke anekdotes. Met trots verhaalt-ie hoe hij. de in armoede opgetrokken volks jongen, op het hoogtepunt van zijn roem bij Napoli kan baden in miljoenen. Als zijn louche rechterhand Guillermo Cop pola hem trakteert op de meest exclusieve Mercedes Benz, gooit Maradona achteloos de sleuteltjes terug. „Het was een automaat. En ik vond automa ten niet leuk." Show Het zijn de dagen dat Marado na op de toppen van de Olym pus balanceert. De Argentijn schenkt de Zuid-Italianen El Diego koestert de wereldcup na de WK-zege in 1986, het hoogtepunt in zijn carrière. Maradona kende echter ook diepe dalen, hele diepe dalen. foto ANP zelfbewustzijn met de eerste titel ooit en verovert de voet balwereld met een weergaloze show op het WK in Mexico. Maar ook dan al probeert hij uit de greep van het witte poe der te blijven. Begin jaren ne gentig lukt dat niet meer. Ma radona zinkt langzaam weg en geeft zijn verslaving toe. Het wordt bijna zijn dood. „Het be gon als een van de vele grapjes. Maar wat op dat moment grap pig leek, werd al snel een dra ma. Tegenwoordig heb ik spijt, terwijl ik er nog steeds diep in zit en er op de een of andere manier eruit moet komen." Een einde vol tranen, zoals de voorspelling luidde. Maar Ma radona hoeft niet alleen te hui len. Elke liefhebber van het pure voetbal, die de onsterfe- lij ke tango tussen de Britten op het WK in Mexico op het net vlies heeft gebrand, weent een stukje mee. GPD Diego Armando Maradona. Ik ben El Diego. Grote paperback, 304 pa gina's. Prijs: 32,50 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25