Nattigheid hindert boeren Betere en snellere hulp gehandicapten 1.59 Actievoerders tegen kerntransporten veroordeeld tot boetes Kamerlid bevreest voor ontpoldering bij volgende verdieping Lente Woningen bij wasserettes in Vlissingen veilig MER niet nodig voor werk aan Zandkreekdam Steeds meer verzoeken om hulp Voorlichting nieuw erfrecht in Zierikzee door Aector Dooms MIDDELBURG - Vijf actie voerders van de anti-kernener giebeweging WISE en de actiegroep Stop Borssele zijn gisteren door de Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen veroordeeld tot boetes van elk vierhonderd gulden. De actievoerders hebben een politiebevel genegeerd. Kort na de uitspraak kondigde raads man E. Hummels aan in hoger beroep te gaan voor alle vijf ver dachten. De milieuactivisten hadden zich 17 januari dit jaar vastge ketend aan de spoorweg bij Heinkenszand om het kem- transport van Borssele naar Frankrijk tegen te houden. Omdat de vijf actievoerders, na dat ze gesommeerd waren door de politie, niet van de spoorbaan weg wilden gaanachtte officier van justitie Rip de verdachten strafbaar. ,,Ze hebben zich vast gemaakt aan het spoor. De spoorwegwet verbiedt dat. Er zijn vergunningen verleend voor de kern transporten. De monstreren mag, maar men mag geen strafbare feiten begaan." Rip excuseerde zich voor vier van de vijf activisten die door de politie voor de identificatie plicht een uur langer waren vastgehouden dan toegestaan. Hij zocht daarvoor compensatie door tegen hen een lagere boete van vijfhonderd gulden te eisen. De Middelburgse vond dat ze niet aan het ambtelijk bevel kon voldoen, omdat ze aan het spoor vast zat. ,,We konden onszelf niet bevrijden." Wel gaf ze toe zich te hebben vastgemaakt. Ze kreeg bijval van haar raadsman, die verwees naar artikel 43 van de Spoorwegwet, dat 'slechts' het lopen of rijden langs de spoorweg verbiedt. „Mijn cliën ten zaten aan elkaar vastgeke tend. Dat is anders dan in de Spoorwegwet is strafbaar ge steld. Het vastketenen heeft bo vendien plaats gevonden voor het bevel zich te verwijderen. Als zij dat niet op eigen kracht en initiatief konden hoe hadden ze dan gevolg moeten geven aan het politiebevel? Dit is in strijd met de goede procesorde", be weerde Hummels. De strafplei ter verzocht zijn cliënten vrij te spreken. Hij voerde tevens een niet-ont- vankelijkheidsverweer. „Door milieuactivisten te vervolgen bedekt het OM het op milieuge bied uiterst onverantwoorde lijk gedrag van onze regering ten aanzien van kernafval." De actievoerders vonden dat ze recht op blokkades hadden op basis van vrijheid van menings uiting. De jongste activist zei een krachtig signaal te willen afge ven aan de regering. „Het geld voor het beveiligen van de transporten zouden ze beter in duurzame energie kunnen ste ken." De vrouw zei puur uit ge weten te hebben gehandeld. De politierechter verwierp de ver weren. „Jullie hebben jezelf willens en wetens in die situatie gebracht en daarmee de grens overschreden. Het vastketenen is doelbewust gebeurd." Eerder hebben zestien actievoerders van Greenpeace, die hetzelfde kerntransport wilden tegen houden, elk vijfhonderd gulden boete betaald. (Advertentie) kookwinkel DE MESSENSLIJPER KOMT vrijdag 6 april van 11.00 tot 17.30 uur Voor al uw slijp- en kartelwerk Klaar terwijl u wacht.' p.s. eerder inleveren mag ook Lange Noordstraat 25 Middelburg Tel. 0118 - 636136 VLISSINGEN - Mensen die in Vlissingen naast of boven een wasserette wonen, hoeven zich geen zorgen te maken. TNO heeft de woningen onderzocht op de concentratie perchloor- ethyleen. Uit het onderzoek bleek dat de aangetroffen waar den niet gevaarlijk zijn. Begin februari is in de gemeen ten Middelburg en Vlissingen een onderzoek begonnen naar perchloorethyleen (PER) in wo ningen boven en naast wasse rettes. De resultaten van het onder zoek in Middelburg zijn nog niet bekend. In Vlissingen richtte het onderzoek zich op wasseret- tes in de Bonedijkestraat en de Paul Krugerstraat. De waarden die zijn gemeten blijven ruim onder de norm .PER is een oplos middel dat wordt gebruikt voor het droog reinigen van textiel. PER kan schade veroorzaken aan het centraal zenuwstelsel, de nieren en de lever. Mensen die bloot staan aan hoge concentra ties kunnen last krijgen van misselijkheid, duizeligheid en sufheid. MIDDELBURG - Voor de aan leg van de kokers in de Zand kreekdam om het Veerse Meer met Oosterscheldewater te ver versen, is geen milieueffectrap port nodig. Het dagelijks pro vinciebestuur meent dat zo'n afweging van de gevolgen voor het milieu achterwege kan blij ven. De constructie van het zoge noemde doorlaatmiddel vergt een. bouwput die door middel van grondwateronttrekking droog moet worden gehouden. De verwachte hoeveelheid wa ter die wordt opgepompt, kan de grens overschrijden waarboven een beoordeling van de milieu effecten verplicht is (3 miljoen kubieke meter per jaar). De bouwput ligt evenwel min of meer in het water, zodat nauwe lijks of geen invloed op de omge ving valt te duchten. Daarom hoeft wat het dagelijks provin ciebestuur betreft geen milieu effectrapport te worden uitge voerd. woensdag 4 april 2001 Maar op hoop van zegen is overal in de provincie het eggen, kunstmest strooi en, zaaien en poten begonnen. Ook wordt hier en daar nog geploegd en wordt dierlijke mest uitgereden. Nogal wat boeren zijn door het natte weer niet toegekomen aan het zaaien van winter tarwe. Ze kunnen nog, als ze haast ma ken, op het nippertje zomertarwe in zaaien. Het vaste uitgangspunt dat de suikerbieten als het even kan vóór 1 april gezaaid moeten zijn gaat in elk ge val niet op; wel zijn inmiddels de eerste blokken gezaaid. Van Waes legt uit dat schijn bedriegt. Het land ziet er na enkele dagen zonder regen al droog uit, maar dat is alleen aan de oppervlakte. Wat dieper is het nog flink nat en de met de machines is het voorzichtig manoeuvreren om schade aan de structuur van de grond te voorkomen. „Voor fijne zaden die on diep gezaaid moeten woren, zoals sui kerbieten en zaaiuien, kim je zachtjes aan aan de gang. Voor aardappelen moet je een flink eind de grond in en is het nog veel te nat", aldus Van Waes. De activiteiten op de akkers kunnen nu Het voorjaar is aangebroken: tijd om de akkers te bewerken. zonder veel hinder van de mkz-maatre- gelen uitgevoerd worden. Wel moeten loonwerkers die op verschillende boer derijen actief zijn, voorzorgsmaatrege len nemen in de sfeer van ontsmetting van hun machines. En grensverkeer met België is nog verboden, wat voor grensboeren en loonwerkers die ten noorden en zui den van de grens werken problemen geeft. Van Waes voorspelt dat de plantaardige sector straks wel met gevolgen van de mkz-epidemie ge confronteerd wordt, onder meer door een lagere afzet van producten voor veevoeders. Problemen door het mond- en klauw zeer waren er al volop. Zoals met de ex port van vlas naar China en Litouwen en de uitvoer van pootaardappelen. En de plantaardige sector (naast de akker bouw ook de tuinbouw) had de grootste foto Dirk-Jan Gjeltema moeite het ministerie van Landbouw te overtuigen van de noodzaak om pro ducten te kunnen vervoeren. „Als melk wel vervoerd mag worden, wat is er dan op tegen om aardappelen te vervoeren? Er waren al verschillende partijen op gewarmd die niet getransporteerd mochten worden. Daar zitten we niet op te wachten. Om dat opgelost te krij gen was niet eenvoudig. Het heeft wel wrevel gewekt", zegt Van Waes. door Rinus Antonisse De Zeeuwse akkerbouwers begin nen met aanzienlijke vertraging aan de voorjaarswerkzaamheden. Dat is vooral een gevolg van een nat najaar en regenachtige winter. Er zijn boeren die tegen een gigantische achterstand aankijken, vertelt Joris van Waes, voor zitter vakgroep akkerbouw van de ZL- TO-Zeeland (Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie). Hoe langer het duurt voordat gezaaid en gepoot kan worden, hoe korter de groeitijd. De lente is in het land en dat betekent dat de akkerbouwers het land op moé ten. Mond- en klauwzeer ten spijt. De boeren staan te trappelen, want de werkzaamheden voor het nieuwe sei zoen hadden al lang volop aan de gang moeten zijn. De vele regen van de afge lopen maanden gooide roet in het eten. Op veel plaatsen is de grond nog erg nat Alleen op de lichtere gronden kan er goed gewerkt worden. door Roelf Reinders GOES - De druk op Zeeuwse in stellingen voor verstandelijk gehandicapten neemt sterk toe. Door de miljoenen die minister Borst (Volksgezondheid) inzet tegen de lange wachtlijsten, doen veel gehandicapten een beroep op hulp. Gehandicapten die anders nog even zouden wachten, willen toch alvast zorg nu het geld er is. De commissie voor de afhande ling van de zorgaanvragen heeft het twee keer zo druk als vóór de open-eindregeling van Borst Door deze maatregel speelt geld geen rol meer in de gehandicaptenzorg. Borst wil de wachtlijsten zo snel moge lijk wegwerken. Als een gehan dicapte hulp nodig heeft, moet die hulp er ook komen. Het ge volg is veel nieuwe zorgaanvra gen binnenkomen. „Het aantal aanvragen voor in dicatiestellingen ligt op onge veer vijftig per maand, dat was tot voor kort de helft minder", zegt secretaris L. Boon van de Zeeuwse indicatiecommissie voor verstandelijk gehandicap ten. Deze commissie bepaalt welke hulp een gehandicapte nodig heeft. Volgens gehandi- captenconsulente J. Koens van patiëntenorganisatie Het Kla verblad doen veel gehandicap ten vanwege de open-eindrege ling een aanvraag voor hulp. „Het idee leeft heel sterk dat je er nu bij moet zijn", zegt zij. Een gezin met een dochter van zeventien dat eerst dacht nog een paar jaar te wachten om hun kind naar een instelling te brengen of thuiszorg aan te vra gen, doet dat nu toch. Met een ander kabinet verandert de si tuatie misschien en is er geen geld meer voor de wachtlijs ten." Volgens Koens hebben de wachtlijstgelden in Zeeland al resultaat gehad. „De wachtlijst voor wonen is van 144 tot 85 ge daald", aldus Koens. „Stich ting Tragel opent binnenkort zes nieuwe woningen en de wachtlijst bij Arduin is zo goed als weg.Zij zegt dat alle instel lingen er hard aan trekken om de gehandicapten op de wacht lijst hulp te leveren. De toena me van de vraag naar hulp vergroot de druk. Volgens Koens levert dat nog geen acute problemen op maar worden de problemen om aan voldoende zorgpersoneel te komen 'steeds nijpender'. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ontpolderings- plannen mogen niet alsnog wor den gerealiseerd via de achter deur van een volgende verdieping van de Westerschel- de. Het Zeeuwse Eerste Kamer lid H. Eversdijk (CDA) heeft dat dinsdag staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat ingepeperd bij de behandeling van de begroting 2001. Eversdijk vreest dat het wel die kant uitgaat, bij het lezen van de eerder dit jaar gepubliceerde lange termijnvisie voor de Schelde en Westerschelde. Tij dens de vorige discussie over ontpoldering keerde Eversdijk zich ook al fel tegen ontpolde- ringen, toen ook als dijkgraaf van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het ging indertijd om een verdieping tot 11,60 meter; Antwerpen wil nu weer dieper baggeren. Taakverdeling Volgens de CD A-senator is het veel zinniger om tot een taak- verdelingtussen havens in Ne derland en Vlaanderen te ko men. Samen staan ze sterker op de wereldmarkt dan alleen. Hij noemde met name Rotterdam, Zeeland Seaports en Antwer pen. Het zou naar zijn idee ook logischer zijn als de Antwerpse haven dezelfde beweging maakte als de Rotterdamse ha ven al tientallen jaren geleden heeft gemaakt, de sprong naar zee voor dieper liggende sche pen. In de Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening van het kabinet heeft Eversdijk een passage ge vonden die zijn opvatting on derschrijft. Daarin staat dat verdieping van de Westerschel de op gespannen voet staat met de veiligheid tegen overstro mingen en dat verder verdiepen tot aantasting van de ecologi sche en cultuurhistorische kwa liteit van de rivier leidt. ZIERIKZEE - In het Multifunc tioneel Centrum in Zierikzee wordt maandag 23 april een in formatieavond gehouden over het nieuwe erfrecht. Notaris R. Zonneville bespreekt de be langrijkste wijzigingen van het nieuwe erfrecht, dat in 2002 in werking zal treden. De avond wordt verzorgd door vereniging voor Crematie AV- VL, afdeling Midden- en Noord Zeeland en begint om 19.45 uur. (Advertentie) Blue Band Culinesse n, Voor bakken en braden. Fles a 500 ml van 2.29 voor Per liter f3,18 €0.72 j{duxi£ ot oerft ru> ■mxro KQSMar door Roelf Reinders GOES - Zeeuwse lichamelijk en verstandelijk gehandicap ten, doven en blinden kunnen voortaan sneller en betere hulp krijgen. Dat is het gevolg van de nieuwe commissie die be paalt welke hulp gehandicap ten nodig hebben. Vanaf volgend maand is er één zogeheten indicatiecommissie voor alle lichamelijk, verstan delijk en zintuiglijk gehandi capten: het landelijk centrum indicatiestelling gehandicap ten Zeeland (LCIG). Daar moet een gehandicapte in Zee land langs als hij in een instel ling wil wonen, thuiszorg of dagbesteding wil. Anders komt er geen geld. Deze maand gaat het nog even op de oude manier. Dat houdt in dat ver standelijk gehandicapten en lichamelijk gehandicapten elk hun eigen commissie hebben en de instellingen voor doven en blinden zelf bepalen welke hulp nodig is. In de nieuwe indicatiecommis sie komt alle specifieke kennis van de verschillende sectoren samen. De nieuwe manier is daarom vooral een verbetering voor mensen die meer dan één handicap hebben, zegt regiom anager Rachel Oudshoorn van het LCIG Zeeland. „Het komt voor dat iemand èn lichamelijk èn verstandelijk gehandicapt is en ook nog een zintuiglijke handicap heeft. Als die een in dicatie lu-ijgt van de commissie voor verstandelijk gehandi capten ligt het accent al snel op de verstandelijke handicap. Het gevaar is dan dat die ande re handicaps naar de achter grond verdwijnen en daar geen goede hulp voor komt. Of ze worden steeds doorverwezen omdat ze nergens helemaal bij horen." Frustratie Het gevolg van deze gang van zaken leverde veel frustratie opvertelt J opie Koensgehan- dicaptenconsulente van pati ëntenorganisatie Het Klaver blad en projectleider van het LCIG Zeeland. „Ouders en ge handicapten dachten dat er al leen maar veel werd gepraat en niks gedaan." Oudshoorn: „Als ouders thuis al aan het plafond zitten en de juiste hulp op zich laat wachten, dan wordt de si tuatie er alleen maar erger op. Iemand met een herseninfarct clie maanden op goede indica tie moet wachten, vereen- Rachel Oudshoorn van het LCIG Zeeland (links) en Jopie Koens, gehandicaptenconsulent van het Klaverblad foto Willem Mieras zaamt. Dan zit je in een nega tieve spiraal." De ene commis sie kan sneller werken dan de drie in de oude situatie, stellen Koens en Oudshoorn. Een in dicatiesteller behandelt alleen de eenvoudige aanvragen voor hulp. Wordt het ingewikkeld, dan komt het team met een maatschappelijk werker, arts, gedragsdeskundige en als dat nodig is een neuroloog of psy chiater. In de oude situatie kwamen er bij elke indicatie altijd meerdere mensen bij el kaar. „Nu winnen we tijd", zegt Oudshoorn. „Daarom zijn we ook niet bang voor achter standen zoals bij de RIO's." Een grote verbetering is vol gens Oudshoorn en Koens ook de onafhankelijkheid van de LCIG Zeeland. „In de oude si tuatie was alleen de commissie voor verstandelijk gehandi capten onafhankelijk. Bij de li chamelijk gehandicapten en zintuiglijk gehandicapten in diceerden hulpverleners uit de instellingen. Dan loop je dus het risico dat men meer vanuit het belang van de instelling werkt dan vanuit belang van de gehandicapte." Ze voegt er aan toe dat dat in Zeeland nog wel meeviel. Met de indicatie van het LCIG kan de gehandicapte bij de zorginstelling naar keuze hulp eisen. „Daarmee komt een ein de aan de betuttelende situatie dat de mensen over de instel lingen worden verdeeld", al dus Koens. Het zorgkantoor Zeeland, het instituut dat het geld in de ouderen- en gehan dicaptenzorg verdeelt, zit daar nog als schakel tussen. En daar zit nu nog een probleem, zeg gen Oudshoorn en Koens. Het Zorgkantoor krijgt als taak de wachtlijsten te beheren maar is daar volgens hen nog niet op toegerust. „Daarom doen we het in de tussentijd zelf maar", zegt Oudshoorn. „Het Zorg kantoor zegt wel dat ze in mei ervoor klaar zijn, maar wij ven- wachten niet dat dat lukt." Wachtlijsten Het is de bedoeling dat er in de toekomst één indicatiecom missie voor hulp aan gehandi capten en ook ouderen komt. De veelbesproken RIO's doen nu de indicatie voor ouderen zorg. Die ene grote commissie voor alles was al eerder de be doeling. „Maar toen de proble men met wachtlijsten bij de RIO's ontstonden, is het minis terie zich rot geschrokken", zegt Koens. „Toen is de indica tie voor gehandicapten apart gekomen, als tussenstap." Koens en Oudshoorn zien het samengaan van het LCIG met de RIO's niet zitten als de WVG-indicatie (woningaan passingen en rolstoelen) ook niet in die commissie komt. „Wat moeten wij bij de RIO's", vraagt Koens zich af, „als de WVG er niet bij zit." Vanavond is er in de Vroone aan de C. D. Vereekestraat 74 in Kapelle voor gehandicapten, familieleden en mensen uit de zorg een informa tieavond over indicatiestelling door het LCIG. Woensdagavond 11 april in de Dethon aan de Mr. F J. Haarman 33 in Terneuzen is er nog zo'n informatieavond. Beide bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21