Weinig toeristen haken af Koe is meer dan een melkfabriek Sp PZC IS] ZLTO fel tegen 1 verplaatsen van 1 bufferzone mkz 1 Visverbod zeedijk deels opgeheven Het wordt voor de dieren tijd om de i benen te strekken Meeste minicampings dicht Landelijke Fietsdag afgelast door mkz-crisis ft Versoepeling mkz-verboden in de maak woensdag 4 april 2001 door Jacques Cats MIDDELBURG-Hoewel in an dere delen van het land het mond- en klauwzeer ook on gunstige effecten voor het toe risme begint te vertonen is de situatie in Zeeland volgens ge deputeerde J.G. van Zwieten niet zorgelijk. „Het aantal an nuleringen valt heel erg mee". Weliswaar is driekwart van de minicampings in de provincie dicht. Dat aantal is zo hoog om dat er vooral nogal wat mini campings bij akkerbouwbedrij ven zitten waar ook een paar hobby dieren worden gehouden. Met name die laatste categorie van kampeerboeren hoopt erop dat er op korte termijn enige versoepeling komt omdat het er op lijkt dat de ernstige toestand zich op de Veluwe concentreert. Het loopt overigens met Pasen nooit direct storm richting boe- rencampings. Gedeputeerde Van Zwieten doet zijn uitspraken als voorzitter van de consultatiegroep toeris me Zeeland, een adviesorgaan van gedeputeerde staten, waar in alle foeristische organisaties zijn vertegenwoordigd. Het bij een roepen van het gezelschap was gisteravond bedoeld om in formatie te verstrekken en za ken te kunnen coördineren voor het geval ook deze regio in de greep van de veeziekte komt. Duitse gasten De annuleringen zijn met name afkomstig van Duitse gasten. In de deelstaten waar toeristisch Zeeland het van moet hebben is de paasvakantie al begonnen. Er zijn mensen bij die echt niet durven komen. In die gevallen hebben VW's en verhuurders maatregelen getroffen om ze over te boeken naar een latere periode. Maar in een aantal ge vallen weten inf ormatrices Oos terburen die verontrust bellen zozeer gerust te stellen dat ze alsnog naar de kust komen. Er moeten wel veel wagen be antwoord worden, zo heeft van Zwieten uit het consultatie- groepoverleg afgeleid. ,,De Duitse pers heeft nog al wat ge ruchten en misinformatie ver spreid. Maar dat kan over het algemeen goed ontzenuwd wor den. Zeker omdat we kunnen la ten weten dat er in onze provin cie geen mkz heerst en dat de meeste gebieden waar gefietst en gewandeld kan worden ge woon open zijn". Vroege vogels Dat blijkt vooral een hele ge ruststelling voor de vroege vo gels onder de vakantiegangers. Die komen met name naar Zee land voor de natuurbeleving. Alleen die gebieden waar gra zers lopen - en dat zijn er maar heel weinig in Zeeland - zijn ge sloten. In de consultatiegroep is afge sproken dat de informatie over de mkz-ontwikkelingen voort durend geactualiseerd wordt. De landelijke toeristische orga nisatie heeft gisteren de Duitse pers van de meest recente situa tie op de hoogte gebracht. De re gionale organisatie is er thans op ingericht dat de toeristische sector bij het ontstaan van een crisissituatie in Zeeland meteen maatregelen kan nemen. Het Bureau voor Toerisme Zee land neemt in de coördinatie het voortouw. Bedrijven en bran ches kunnen voor de laatste in formatie daar terecht. Van Zwieten: „Er mag absoluut geen miscommunicatie zijn. Iedereen kan via het BTZ op hetzelfde moment over dezelfde informa tie beschikken". door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen heeft het verbod op viswedstrij den op de zeeweringen gedeel telijk ingetrokken. Tien dagen geleden volgde het schap het ad vies van de Unie van water schappen om in verband met de mond- en klauwzeerepidemie voorlopig vissers van de zeedij ken te weren. Het schap ziet, op verzoek van verschillende ver enigingen, daar nu vanaf. Het schap zal voor georgani seerde wedstrijden toestem ming verlenen als ze op bepaal de dijkvakken plaatsvinden. Het gaat dan om delen van de zeewering waar normaal ge sproken geen schapen grazen of die niet grenzen aan natuurge bieden waarin vee placht te ver toeven. De hengelsportvereniging Sport en Genoegen uit Hoek raakte vorige week door het ver bod in de problemen. De club had op 24 maart een wedstrijd gepland die door het verbod van het schap niet door kon gaan. Ook de grote internationale zee- hengel wedstrijd op zaterdag 7 april dreigde afgelast te moeten worden. Tot verbazing van de bestuurs leden van de Hoekse vereniging werd er het voorbije weekeinde in Ter neuzen wel degelijk een viswedstrijd gehouden. Op het dijkvak van Rijkswaterstaat, tussen Steenen Beer en de bocht van het oude zwembad gooiden leden van de henegelvereniging Cerestar uit Sas van Gent rustig een lijntje uit. Deze wedstrijd was voor de Hoekse vereniging aanleiding om nogmaals bij het waterschap aan te kloppen. Het schap werd verzocht om het vis verbod voor het dijkvak vanaf het gemaal Othene tot aan de bocht aan de lange dam richting De Griete op te heffen. Volgens de vereniging bestaat er op dat dijkvak hoegenaamd geen gevaar voor mkz-besmetting, omdat er geen beweiding met schapen plaatsvindt en de dichtsbijgelegen veehouderijen kilometers landinwaarts liggen. Kalender Het schap heeft daarop nog eens goed gekeken naar de verschil lende dijkvakken in Zeeuws- Vlaanderen. „We hebben ver volgens de kalender van de vis wedstrijden erbij gepakt en ge keken welke wedstrijden er Zeevissers zijn weer welkom op bepaalde dijkvakken langs de Westerschelde. foto Charles Strijd gehouden worden op dijkvak ken waar geen schapen grazen of waar het risico van een moge lijke besmetting met mkz mini maal is. Die plekken hebben we dan ook vrijgegeven voor wed strijden. Dit betekent wel dat een aantal verenigingen niet vissen kan op de plekken waar ze eerst hun wedstrijden wilden houden. De Clingse hengelaars bijvoorbeeld moeten hun wed strijd van komend weekeind verplaatsen van Baalhoek naar de Griete. De Hoekse vereniging kan op de dijk bij Terneuzen te recht", zei voorlichter M. van de Pas van het schap. Bij de gedeeltelijke opheffing van het verbod is door het wa terschap één kanttekening ge plaatst; mocht de mkz-crisis verder oprukken richting Zee land, dan zal de opheffing her overwogen worden. Besluit De Hoekse hengelvereniging heeft daarmee geen moeite. De voorbije week nam het bestuur vanwege de mkz-crisis al het besluit om de leden te weren van boerenerven in de nabijheid van de Eerste en Tweede Kreek bij Hoek. Ook werden er door de club waarschuwingsbordjes ge plaatst. De vereniging is wel blij dat de grote zeehengelwedstrijd gewoon kan doorgaan zaterdag 7 april om 13.30 uur. Een afgelasting zou de club ern stig in de problemen hebben ge bracht, zowel financieel als im materieel. door Rolf Bosboom GOES - De Landelijke Fietsdag op zaterdag 12 mei, waarbij Goes een hoofdrol zou spelen, gaat niet door. De land- en tuin bouworganisatie LTO Neder land heeft zich teruggetrokken uit de organisatie in verband met de uitbraak van mond- en klauwzeer. Uit solidariteit met de boeren hebben de overige betrokkenen besloten het evenement voorlo pig, waarschijnlijk tot septem ber, op te schorten. Goes was uitgekozen om als lan delijk startpunt voor de fietsdag te fungeren, met de aanwezig heid van diverse prominenten en vele activiteiten op de Grote Markt. „Alles was klaar. Het was een echt een mega-evene- ment in Goes geworden. Dan is het jammer dat het niet door kan gaan", zegt directeur R. de Reus van het Bureau voor Toe risme Zeeland. Niettemin staat hij volledig achter het besluit om de Lande lijke Fietsdag voorlopig af te blazen. „We vinden dat we ook een maatschappelijk-sociale ver antwoordelijkheid hebben en daarom zijn we solidair met LTO Nederland. We conforme ren ons dus aan de landelijke slissing. Je kunt geen festivitei ten organiseren terwijl je part ners in de problemen zitten." Een wezenlijk onderdeel van het evenement was het bezoek aan boerenbedrijven. September Het streven is de Landelijke Fietsdag later, als de mkz-pro- blemen mogelijk achter de rug zijn, alsnog te houden. Voorlo pig wordt gedacht aan een za terdag in september. Een precie ze datum daarvoor is nog niet bepaald. Wethouder Linssen, die het fietsevenement steeds heeft be schouwd als een belangrijke landelijke promotie voor Goes, heeft alle begrip voor de beslis sing. „Gezien de omstandighe den heb ik daar zeker vrede mee. Als je het relateert aan de pro blemen in het land, is het voor ons maar een klein probleem. En de marktkooplieden zullen er zeker blij mee zijn." Die hadden er grote moeite mee dat vanwege de Landelijke Fietsdag de zaterdagmarkt niet op de Grote Markt kon worden gehouden. Boer Jo Kodde voorspelt door mkz-crisis meer aandacht voor welzijn dieren door Rinus Antonisse ARNEMUIDEN - Het uitbre ken van mond- en klauwzeer zorgt ervoor dat de aandacht voor dierwelzijn in een stroomversnelling raakt. Er worden meer vraagtekens ge zet bij het behandelen van de dieren als een industrieel pro duct dat aan de lopende band kan worden gebruikt voor het aanmaken van melk, eieren, vlees en aanverwante artike len. De consument wordt door beelden van ruimingen en brandstapels meer dan ooit be paald bij het fabrieksachtige karakter van de agrarische sector. Jo Kodde, veehouder en akker bouwer in de Oranjepolder aan de rand van het Veerse Meer, verwacht dat de mkz-epidemie voor het dierwelzijn niet zon der gevolgen zal blijven. Dat moet ook, vindt hi jEr zal paal en perk gesteld moeten worden aan het gesleep met levend vee. Met name de kalversector is aan afslanking toe. Transpor teurs en veehouders dienen meer te doen aan hygiënische maatregelen. En het enten te gen mond- en klauwzeer zal binnen de Europese Unie weer moeten worden ingevoerd, tiet zijn maatregelen waar Kodde, voorzitter vakgroep veehouderij ZLTO-Zeeland en vice-voorzitter rundveehou derij LTO-Nederland, mee kan instemmen. De veehouderij helemaal omvormen tot een biologische sector ziet hij al leen al om praktische redenen niet zitten, maar dat er aan passingen nodig zijn, staat voor hem buiten kijf. Veehou der in hart en nieren als hij is (een gemengd bedrijf met ak kerbouw, zestig melkkoeien en vijftig stuks jongvee), beseft Kodde dat de boeren de roep om een koerswijziging niet kunnen negeren. Boeren vol emotie over het ruimen van hun be drijf, is dat wel echt? Kodde: „Een boer heeft wel de gelijk een emotionele band met zijn dieren. Ik heb zelf iets met koeien. Ik Weet niet wat het is, maar ik vind een koe prachtig. Onze zoon heeft het ook, die kent ze van naam en toenaam en weet de familiegeschiede nis. Er zijn twee koeien bij van elf jaar en we hebben vier koei- -V areSI X Veehouder en akkerbouwer Jo Kodde over mkz: De epidemie is maatschappelijk onverantwoord. Daarom moeten we af van het non-vaccinatiebeleid." foto Dirk-Jan Gjeltema en gehad die 100.000 kilo melk produceerden. In 1962 kochten we in Opperdoes negen koeien. Daar is onze hele kudde uit op gebouwd. We begonnen met Aagje 14 en zitten nu op Aagje 263. Een koe heeft een eigen waarde en een productiewaar de. Dat is best een spannings veld. Je moet niet alles overhevelen naar de produc tiewaarde. Ik moet er niet aan denken dat we getroffen wor den door mkz en moeten rui- De zorg geldt toch in de eerste plaats de porte monnee en dan pas het welzijn van de dieren Kodde: De dieren zijn een productiemiddel, in die zin dat je er ook een band mee kunt hebben. Je kunt ze niet behan delen als rotte tomaten. Het welzijn van de dieren moet tot uiting komen in goede verzor ging en huisvesting. Als een koe ziek is, probeer je van alles om haar beter te maken. Alleen als een koe versleten is of on vruchtbaar, dan moet die weg. Daar zijn we nuchter in, het hoort erbij. We houden er geen weitje op na voor bejaarde koeien. Maar er zijn wel dieren waar ik niet graag afstand van doe. Onze ligboxenstal is zo welzijnsvriendelijk mogelijk. Het vee loopt los en kan gaan en staan waar het wil. Er kan nog wel wat verbeteren. En na tuurlijk zien wij ook uit naar het moment waarop de koeien weer de wei in kunnen." den hun koeien zoveel mogelijkin de stal. Is dat diervriendelijk? Kodde: „Hoewel er milieu- en voedertechnische overwegin gen zijn, ben ik er geen voor standervan de koeien op stal te houden. Ze zijn planteneter en moeten in de zomer de wei in. Weidegang is uit welzijnsover- wegingen ideaal. Ook uit oog punt van gezondheid moeten de dieren naar buiten. Het hoort ook bij het imago en het landschap van Nederland. Koeien horen erbij." Heeft Nederland nog wel genoeg ruimte voor de dieren? Kan de bio-indu- strie doorgaan? Steeds meer boeren hou- Kodde: „Het aantal dieren neemt niet elk jaar toe. Sinds 1984 is het aantal koeien met dertig procent verminderd en het aantal varkens met tien procent. In Zeeland valt het ze ker mee, de provincie is dunbe volkt wat de veehouderij be treft. De boerderijen met vee staan niet naast elkaar. Dat is nu voor de mkz-verspreiding heel gunstig. Het moet in Ne derland wel anders. Minder enorme concentraties. Het economische plaatje blijft wel belangrijk. Je kunt nooit naar allemaal biologische bedrij ven, daar hangt ook een prijs kaartje aan. Het gaat nu eenmaal deels via de porte monnee. Bijna elke boer geniet van zijn werk. Het is een vorm van levenmaar ook een econo misch gebeuren. Zorgen voor brood op de plank hoort tot de verantwoordelijkheid van de boer." De mond- en klauwzeer- problemen vloeien voort uit de puur economische benadering. Kodde: „Bij het invoeren van het non-vaccinatiebeleid kreeg de economie voorrang. Men heeft niet kunnen voor zien dat het dergelijke ethische gevolgen zou hebben, anders was men blijven vaccineren. De gedachte was toen: we zijn vrij van mkz en kunnen het be heersen. Dat blijkt dus hart stikke tegen te vallen. Het kost nu veel mensen- en dierenleed. De economische gevolgen zijn ook groot, naar allerlei secto ren. Daarom moeten we af van het non-vaccinatiebeleid. De epidemie is maatschappelijk onverantwoord." Wordt de koe minder melkfabriek en de vee houderij minder handel? Kodde: „Dat koeien worden opgepept, is deels waar. Door de goede verzorging geven ze ook veel melk en de genetische aanleg wordt steeds beter. We moeten serieus bezien of het niet doorslaat. Ik heb de in druk dat er wel eens te veel is gefokt op productie en minder op weerstand. Men raakt er van overtuigd dat er meer moet worden gelet op duurzaam heid. Nederland is van nature handels- en distributieland. Dat zit in de genen. Er zal best wat veranderen, maar lang niet alles." Om te voorkomen dat het mond- en klauwzeer bij zijn dieren komt heeft schaapher der Stefan Poel (29) zich met zijn kudde van de buitenwe reld afgezonderd in de schaapskooi bij Nisse. Vanuit dat zelfverkozen isolement vertelt hij via een dagelijkse contact met de krant van zijn wederwaardigheden. GEKOOID door Jacques Cats Dat de lente er onver wacht nog een dagje bij- pakte is niet in dank afgeno men door de Zeeuwse schaapskudde. Het is flink warm in de kooi en dieren zit ten nog met hun volle bepak king. Normaal hebben de schapen de ruimte in het om liggende gebied maar herder Stefan Poel heeft ze nu liever binnen. Als hij alle 310 scha pen even zou uitlaten lopen ze alleen maar te stressen op het beschikbare weitje. En dat is weer niet bevorderlijk voor de lammetjes die er tus sen lopen. Bovendien is Stefan al bezig geweest om gespeende scha pen in afdelingen onder te brengen. Die zouden dan maar weer door elkaar heen gaan lopen. Om te voorko men dat het een puinhoop wordt mogen per dag een stuk of twintig exemplaren even buiten ronddartelen. „Dan heb ik in de stal weer even iets meer ruimte. En de volgende keer komt er weer een ander clubje aan de beurt". Het begint anders knap tijd worden dat de dieren de be nen kunnen strekken De schapen staan nu al sinds de cember op stal. „Ze hebben wel beweging maar ze wor den zo wel wat stram. Het liefst liet ik ze naar buiten.". Stefan heeft aan vrienden, familie en bekenden een aar dige fanclub. Gisteren was hij blij dat hij even de kooi uit kon omdat zijn oren bijna gingen tuiten van de tele foongesprekken. Bovendien mocht het voeren er niet on der lij den. Ook Poel's moeder was aan de telefoon. Die wilde na tuurlijk weten of Stefan toch wel goed at. Van het zelf be reiden van de warme maal tijd komt niet veel. Toch is de kooi daar wel op ingericht voor als de tijden van lammeren aanbreken en er langdurig bij de schapen wordt gebivakkeerd. Er staat bij het hek naar de buitenwe reld telkens wel weer iets smakelijks. Gisteren waren het pannekoeken met stroop. Stefan:,,Ik weet bij God niet van wie. Maar het smaakte prima". Intussen blijft Stefan wel de ontwikkelingen aan het mond- en klauwzeerfront via de radio volgen. Zo is hij nieuwsgierig of er misschien toch wordt geënt in dieren tuinen. „Maar het meest zit ik toch nog te wachten wat de uitslag is van het onderzoek in Sprang-Capelle. Het schijnt dat ervan daaruit, vóór de uitbraak, toch trans porten zijn geweest richting Zeeland. Het is voor mij best spannend wat daaruit komt'. 0 www.pzc.nl dossier mkz jo Ee fbo be en pi I las I; de Schaapsherder Poel door Sheila van Doorsselaer HULST - Landbouworganisa tie ZLTO is tegen het opschui ven van de bufferzone, in ver band met mond- en klauwzeer, naar de Westerschelde. De gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen hebben de verantwoordelijke Belgische ministers onlangs schriftelijk gevraagd om de bufferzone, die nu tot de grens loopt, te ver schuiven. J. Meijer, provinciaal voorzitter van de ZLTO, vindt dat België eigen verantwoorde lijkheid moet nemen en vreest voor de gevolgen die een derge lijke beslissing met zich mee brengt. Het opschuiven van de zone zou betekenen dat de Belgische Rijkswacht niet meer aan elke grensovergang moet staan pos ten of alle sluipweggetjes moet blokkeren met containers. En kel de veerpleinen bij Perkpol- der en Breskens zouden dan be waakt moeten worden, en dat scheelt volgens de gouverneurs H. Balthazar en P. Breyne aan zienlijk in mankracht en kosten. Bovendien, zo vinden zijkan op zo'n manier veel beter worden gecontroleerd. Het voorstel kwam afgelopen vrijdag in Zei- zate ter tafel tijdens een work shop van burgemeesters uit de grensgemeenten. Volgens R. de Meyer, van het kabinet van commissaris van de koningin Van Gelder, is over het voorstel ook al contact geweest met het Nationaal Coördinatie Cen trum in Den Haag. De Meyer: „Ik kan me voorstellen dat als een dergelijk verzoek ons minis terie van Landbouw bereikt, er zeer serieus over gepraat zal worden. Wel ben ik me ervan be wust dat er aan een dergelijk voorstel nogal wat haken en ogen zitten die ik niet goed kan overzien." ZLTO-voorzitter Meijer is ech ter mordicus tegen. „Dit is ty pisch een voorbeeld van ambte lijk gemak. Laat België de eigen grens maar blijven bewaken. Als de bufferzone wordt ver legd, wat dan? Moeten onze su permarkten dan bevoorraad worden door Belgische leveran ciers? Wat als er in België mkz uitbreekt? Welke regels zullen er gelden? Komt het virus in Zeeuws-Vlaanderen, hoe zit het dan met schadevergoedingen? Kortom, het controleren van de veren is te kort door de bocht Het kost misschien wat mee: tijd en moeite, maar het contro leren aan de grens is toch he! beste. Er moet gewoon zo mu mogelijk met risicomaterias! worden gesleept." De Oostburgse burgemeeste Noordewier kan echter een der gelijk voorstel van de gouver neurs wel begrijpen. Wel wilhi. dat er uitvoerig over de conse quenties wordt gesproken. „Ie dereen is natuurlijk als de dooc en het is logisch dat we het on derste uit de kan halen om ee: besmetting te voorkomen. Toer moet er een oplossing voor vee zaken worden gezocht. Ik wee' dat er hier veel agrariërs zijn dii hun diervoeder uit België be trekken. Hoe moet dat dan? Zijn Hontenisser collega Voge laar wil absoluut geen uitspra- ken doen. Minister Brinkhorst van Land bouw overweegt voor een dce! van Nederland de maatregelen in verband met mkz te versoepe len. Het gaat om gebieden waai tot nu toe geen mkz is vastge steld. De veehouderijbedrijven zittel nu nog op slot maar daar koir' misschien verandering in. minister deelt daarvoor Neder land in acht compartimenten in Zeeland vormt samen met West- Brabant en de Zuid-Hollandst eilanden één van de comparti menten. Het zou voor een gebiec als Zeeland, dat tot nu toe mtó aan zich voorbij ziet gaan, eer lichter regime betekenen. H« dat er precies uit gaat zien is me de afhankelijk van deresultate: van het onderzoek naar moge lijke besmettingen op drie Bra bantse locaties, waaronder Sprang-Capelle. Die resultate: worden vrijdag verwacht. De versoepeling zou onder meer betrekking hebben op het ver voer van dieren naar slachterij en en het transport van biggen Ook kan mest mogelijk vrij ver voerd worden. Vooral voor di varkens- en kippenhouders zoi de aanpassing van de regels ee opluchting zijn. Overvolle stal len kunnen ontlast worden. :,f v P» »1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18