College wil camera's in Middelburg Bewoners Kanariesprenk willen af van schimmel en vocht in huis 1? Politie heeft geen tijd voor begeleiden kerntransporten Kruispunt Schroeweg bijna af Rechter spreekt zich niet uit over contract van winkelcentrum PZC adopteert slikken en schorren Aanpak uitgaansoverlast Hulstenaar mogelijk snel vrij na veroordeling voor kinderporno Scooterrijder verongelukt in Terhole AUTOPARADE zeeuwse almanak Weldoenster www.kloverfoladzeeland.nl Boete voor doden kippen Kunstzinnig èn bovenal comfortabel! me van het aantal misdrijven geleid. Bewoners hebben in en quêtes aangegeven dat ze zich veiliger voelen. De openbare toiletten moeten op Plein 1940 en de Markt ko men. Om het monumentale aan zicht van de stad niet te verpes ten, kiezen B en W voor urinoirs die in het weekend uit de grond omhoog komen. Door de week zijn de de 'uriliften' verborgen onder het plaveisel. De maatregelen om de overlast in de binnenstad tegen te gaan komen van de adviesgroep Inte grale Veiligheid Walcheren. De adviesgroep die bestaat uit ver tegenwoordigers van politie, justitie, brandweer en GGD, is tot de conclusie gekomen dat de sfeerverlichting in het centrum de onveiligheid in de hand werkt. Het voorstel om de bin nenstad in de nachtelijke uren helder te verlichten, wordt door het college overgenomen. De kosten van de drie voorgestelde maatregelen zijn nog niet be kend. Regionaal Om de criminaliteit en overlast buiten het centrum tegen te gaan wil het college het project Buitengewoon Veilig beginnen. De eerste wijk waar dit moet worden ingevoerd, is Middel burg-Zuid. De anderen wijken in de stad volgen later. Naast wijkgerichte aanbevelin gen doet de adviesgroep een aantal regionale voorstellen. De drie gemeenten op Walcheren zouden een coördinator inte grale veiligheid moeten benoe men. Samen met de politie moet een campagne woi-den begon nen waarin mensen worden voorgelicht over het vergroten van de veiligheid in huis. door Richard Hoving MIDDELBURG - Met het op hangen van camera's en verbe teren van de straatverlichting wil het Middelburgse college van B en W de uitgaansoverlast in de binnenstad tegengaan. Door het plaatsen van openbare I toiletten moet het wildplassen I worden teruggedrongen. Uit de Walcherse veiligheids enquête kwam eind vorig jaar naar voren dat een meerderheid van de bewoners in de binnen stad van Middelburg zich 's a- vonds en 's nachts wel eens on veilig voelt. Volgens cijfers van de politie komen bedreiging, mishandeling, beroving en vernieling in het centrum veel vaker voor dan in andere wij ken. De binnenstad moet met drie camera's worden bewaakt. Het college stelt voor ze op de be langrijke kruispunten rond de horeca op te hangen. Het gaat om Plein 1940/Pottenmarkt, Markt/Vlasmarkt en Vlas- markt/Kromme Weele. De beelden komen binnen bij het politiebux'eau Achter de Houttuinen. In het weekend worden de opnames live beke- ken. Overlast Het bestuur van de afdeling Middelburg van Koninklijke Horeca Nederland zei onlangs in de PZC weinig te voelen voor het ophangen van camera's. Vol gens hen leidt cameratoezicht tot verplaatsing van de overlast. In de binnenstad van Goes zijn onlangs camei'a's geplaatst. In Bergen op Zoom wordt al langer met camera's gewerkt. Volgens de politie heeft dat tot een afna- MIDDEN woensdag 4 april 2001 FUNCHAL-De rechtbank op het Portugese eiland Madeira heeft een van kinderpornogra fie beschuldigde man uit Hulst vier jaar gevangenisstraf opge legd. Of hij zo lang moet zitten is twijfelachtig. De Terneuzense raadsman A. J. Sol wijst erop dat zijn 58-jarige cliënt twee jaar in Nederland in voorarrest heeft gezeten. Nederland en Portugal zijn bij de uitlevering van de Hulster- naar overeengekomen dat de man zijn straf in Nedexiand mag ondergaan. Bij terugkeer zal de tenuitvoerlegging van de straf aan de Nederlandse nonnen worden onderworpen. Reke ning houdend met cle omstan digheid dat een Nederlander voor zijn aandeel in dezelfde zaak twee jaar heeft gekregen, is het volgens raadsman Sol mo gelijk dat zijn cliënt na terug keer in Nederland vrijwel me teen vrijkomt. De rechtbank in Funchal achtte bewezen dat de man uit Hulst leiding heeft gegeven aan een internationaal netwerk van pedofielen. Verder werd hij ver dacht van deelneming aan een criminele organisatie, mensen smokkel en het profiteren van zedenmisdrijven. De x-echtbank legde als bijkomende straf een schadevergoeding van bijna 8000 gixlden op. De verdach te moet dat betalen aan drie minderjarigen die voorko men op een video met kinder porno. door Ben Jansen BORSSELE - De mond- en klauwzeercrisis doorkruist de twee nucleaire transporten door Midden-Zeeland die voor van daag op het programma ston den. Het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) kan de transporten niet helpen begelei den, omdat extra inzet nodig is in gebieden waar de veeziekte heerst. Daardoor kan niet worden voldaan aan de eisen die in de vergunningen voor het vervoer van het kernafval staan. Een aanvraag uit Zeeland aan de minister's van Binnenlandse Zaken en Justitie om KLPD- bijstand is met verwijzing naar de mond- en klauwzeerproble- men afgewezen. Daarop hebben burgemeester Mandos van Bor- sele, het Openbaar Ministerie en de regiopolitie besloten het ver voer van bestraalde splijtstof elementen uit de kerncentrales Borssele en Dodewaard af te ge lasten. Het was de bedoeling dat nucle air afval van Dodewaard per vrachtwagen naar Vlissingen zou gaan, om daar verscheept te worden naar Engeland. Het schip dat daarvoor wordt ge bruikt, de European Sheerwa- ter, lag gisteren al klaar in de Kaloothaven. De boot kon on- verrichterzake vertrekken. Af val van de kerncentrale Borsse le zou per spoor naar Frankrijk worden vervoerd. De transpor ten uit Borssele en Dodewaard hebben sinds kort op dezelfde dag plaats, omdat dat minder beslag op de politie legt. Milieu activisten hebben vorige trans porten regelmatig geprobeerd te blokkeren. Staking Voor het transport van kernaf val uit Borssele naar opwer kingsfabriek Cogéma in Cap la Hague was, behalve het ontbre ken van KLPD-bijstand, nog een tweede belemmerende fac tor. Personeel van de Franse spooi*wegen gaat mogelijk in staking en dat was voor de Bel gische autoriteiten aanleiding nog geen toestemming te geven. Waarschijnlijk worden de transporten nu hervat op 9 mei, de eerstvolgende datum die al op de planning stond. De container die de afgelopen weken met zes gebruikte splijt stofelementen is beladen, staat tijdelijk in een van de gebouwen op het terrein van de kerncen trale. Volgens een woordvoerder van kerncentrale-exploitant EPZ kan dat zonder bezwaar. „Als de container is veilig ge noeg om dit materiaal over de weg te vervoeren, dan is hij ook geschikt om met het afval enke le weken bij ons op het terrein te staan." Krijgt de Zeeuwse politie bij de kerntransporten bijstand van andere regio's, morgen doet Zeeland iets terug. Een sectie mobiele eenheid (twee voer tuigen met in totaal 25 perso nen) gaat dan naar Gelderland om een handje te helpen bij de begeleiding van de mkz-proble- men. TERHOLE - Een zestienjarige scooterrijder uit Kloosterzande is gistermiddag op het fietspad van de N60/Hulsterweg in Ter hole om het leven gekomen. Nog geen jaar geleden verongelukte een fietser op dezelfde plaats. Het ongeluk gebexxrde toen de Kloosterzandenaar een fietser wilde ontwijken en daarbij op de rijbaan terechtkwam. Hij werd aangereden door een vrachtwagen en was op slag dood. De fietser hield aan de botsing met de scooter een ge broken pols over. De dorpsraad van Terhole eist al sinds 1999 vergeefs bij de ge meente Hontenisse en Rijkswa terstaat dat het gevaarlijke fietspad wordt aangepakt. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het nieuwe kruispunt op de Schroeweg in Middelbxxrg is bijna klaar. De afslag naar het P&R terrein is vernieuwd. De wijk Veldzigt wordt pas aangetakt op de Schroeweg als er dxiide- lijkheid is over de vestiging van kantoren. In de nacht van 5 op 6 april of in de nacht van 11 op 12 april - afhankelijk van het weer - krijgt de weg zijn definitieve as- faltlaag. De Schroeweg is dan afgesloten. Na de paasdagen worden nieuwe ver keerslichten geïnstalleerd op de Schroe weg. Daarna kunnen automobilisten ge bruik maken van het kruispunt. Het kruispunt is aangelegdzodat verkeer vei liger en makkelijker op het P&R-terrein kan komen. Het terrein verliest overigens zijn functie, omdat het verandert in het nieuwe busstation. Sinds gisteren is het al niet meer te gebruiken als parkeerterrein. De gemeente verwijst automobilisten naar de parkeergarages aan de Kousteen- sedijk en de Geere en de Loskade. Inmiddels is begonnen met het weghalen van de bestrating van het P&R-terrein. Over enige tijd gaat de hellingbaan bij het NS-station dicht voor fietsers. Zij moeten dan omfietsen via de Segeerssingel en de Schroebrug. De gemeente verwacht dat de nieuwe fietstunnel onder het spoor en de Kanaalweg in december klaar is. Voet gangers kxxnnen gebruik blijven maken van de voetgangerstxxnnel van de NS. Tussen het Shellstation en het NS-station worden voorbereidingen getroffen voor de aanpak van dat deel. Als eerste staat de aanleg van een kademuur op het pro gramma. De Kanaalweg blijft bereikbaar. De weg wordt in fasen verlegd, zodat er op verschillende plekken tegelijk gewerkt kan worden aan de plannen. Binnenkort is er een rijstrook minder om vooral de veiligheid van de bouwers te ga randeren. foto Peter Buteijn door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De PZC adop teert enkele gebieden in de Oos- terschelde van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Het gaat om de Rumoirtschorren ten noorden van Sint-Philipsland, de slikken in de Krabbenkreek tussen Sint-Philipsland en Tho- len en de schorren voor de Oes terput op Noord-Beveland. Voor de adoptie van deze gebie den is gekozen omdat het om ty pisch Zeeuwse natuurgebieden gaat, waar zee en land elkaar ontmoeten. De PZC draagt onder meer bij in de beheerkosten van de slikken en schorren in de Oosterschelde. In de bijlage Buitengebied wordt vanaf vandaag wekelijks aandacht besteed aan de flora en fauna van de gebiedenDaar bij krijgt met name alles wat er onder water groeit en bloeit een speciaal accent. Ook komen mensen aan het woord die zich met beheer en onderzoek op de slikken en schorren bezig houden. Op die manier ontstaat een goed beeld van de grote waarden die de gebieden her bergen. Medewerker Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap zorgt, samen met onderwaterfo tograaf Marco Faasse, voor in vulling van de nieuwe rubriek Bijzonder Blauw. Hij is blij dat op deze wijze meer bekendheid gegeven kan worden aan dieren en planten die doorgaans in het verborgene, onder het waterop pervlak, leven en waar de mees te mensen geen weet van heb- ben.De rubriek blijft overigens niet beperkt tot de Oosterschel de, maar zal de hele onderwa terflora en -fauna in Zeeland omvatten. Veel planten en die ren komen alleen in de Delta wa teren voor. De aandacht voor het leven in en om het water, en dan met name ook de Oosterschelde, past pri ma in het beleid dat de krant voor sponsoring van activi teiten hanteert, vertelt Dick Schmelzer, hoofd marketing en oplage van de PZC. „Aandacht voor natuur- en landschap is een goede zaak. Ook naar de lezers toe kunnen we er wat mee. We denken er aan om de PZC-lezers te zijner tijd in de gelegenheid te stellen om de bewuste gebieden beter te leren kennen, bijvoor beeld door middel van excur sies." De adoptie geldt in begin sel voor drie jaar. pagina 27: bijzonder blauw (Advertentie) Gezellig occasions kijken, vergelijken en kopen! car-groepI 6 7 april mim M L Zeelandhallen Nog anderhalve week. En dan is het Pasen. Lekker. Hebben we tenminste weer een paar dagen vrij. De man uit Hansweert, op weg naar een vergadering, genoot al vast van de voorpret. Z'n au to zoefde langs de dijk, en z'n ogen dwaalden weg. Tot een doffe klap hem weer bij z'n positieven bracht. De achter uitkijkspiegel leerde dat hij wat had aangereden. Langs de weg lag een in ver doofde toestand verkerend haas. Via de gsm alarmeerde hij z'n echtgenote. „Schat, er liep zonet een haas tegen m'n au to. Als ik dat beestje nou even bij je aflever, wil jij er dan mee naar de dokter?" De die renarts constateerde niets ernstigs: nadat een zalfje op de oogjes van het slachtoffer was gedaan, leek alles weer in orde. Mevrouw bracht het dier dus maar weer terug naar de dijk. Erg veel haast om terug de vrije natuur in de lopen, had het beestje niet. Sterker, het wilde gewoon niet meer van de zijde van de weldoenster wijken. Toen de man 's avonds thuiskivam, ver blijdde de vrouw hem met het nieuws dat 't gezin was uitge breid. Jippie, juichte de man: nu al de paashaas in huis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De koopover eenkomst tussen Straet Holding en Vinium Investments wordt voorlopig niet ontbonden. Straet Holding kocht in 1999 het winkelcentrum Achter de Houttuinen in Middelburg van Vinium. Omdat het centrum nog niet verhuurd is opgeleverd vroeg Straet vorige week in kort geding om ontbinding van de koopovereenkomst. De recht bankpresident wees de vorde ring gisteren af. President M. Steenbeek is van mening dat een kort geding pro cedure zich niet leent voor ont binding van een koopcontract. De advocaat van Straet Hol ding, H. Nieuwenhuizen, liet na bekendmaking van het vonnis weten in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Bosch. Goede hoop Nieuwenhuizen heeft goede hoop dat zijn cliënt door het ge rechtshof wel in het gelijk ge steld wordt. Volgens Straet moest het win kelcentrum op 1 mei 2000 ver huurd opgeleverd worden. Het gebouw is nu nog niet helemaal (Advertentie) afgebouwd. Straet meent dat hij door de vertraagde oplevering een schade van 1,3 miljoen gul den heeft geleden. Vooral de misgelopen huurinkomsten vormen een belangrijke schade post. Straet heeft het centrum inder tijd voor ruim dertien miljoen gulden gekocht. Daarvan is nu 400.000 gulden betaald. Hoewel de president de vorde ring afwees, gaf hij Straet Hol ding wel gelijk. „Naar voorlopig oordeel is Vinium inderdaad verwijtbaar tekortgeschoten in nakoming van haar verplichtin gen." Datum Uit de koopovereenkomst blijkt volgens Steenbeek dat Vinium het winkelcentrum inderdaad verhuurd had moeten opleve ren. Over de datum waarop die oplevering plaats had moeten vinden, was nog wat onduide lijkheid. Steenbeek stelt dat de verbintenis vanaf 2 maart 2001 opeisbaar was. RJ. Bosma, directeur en enig aandeelhouder van Vinium In vestments, betoogde vorige week tijdens de zitting dat juist Straet in gebreke is gebleven, omdat het bedrijf nog niet het hele bedrag voor het centrum heeft betaald. Steenbeek gaf Straet ook op dit punt gelijk. Als Vinium niet le vert, hoeft Straet ook niet te be talen. Advocaat Nieuwenhuizen ver wacht dat de procedure voor het hoger beroep ongeveer drie maanden duurt. Ank Bakvis laat dikke laag schimmel op haar betonvloer zien. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onder de drem pel van de balkondeur heeft Ank Bakvis legio kranten ge stopt, die het ergste vocht moe ten tegenhouden. De vloerbe dekking in de woonkamer is voor een deel weggehaald. Op de betonnen vloer die aan het licht komt, zit een dikke laag schimmel. „Al jaren heeft dit rijtje huizen in de Kanariesprenk last van vocht. Niemand reageert op on ze klachten. Er wordt gepraat over de gebreken, maar niets ge daan", zegt de Vlissingse Ank Bakvis. Bollend laminaat Zodra het regent, loopt het wa ter het appartementencomplex binnen. „Vanaf september, met al die regenbuien, is het nog er ger geworden." Ze zegt uit naam van zo'n negen bewoners van het rijtje te spreken, die alle maal last hebben van vocht. Bij haar buren bolt het laminaat op, op de muren zijn natte plekken te zien en kozijnen zijn vochtig. Het probleem is bekend bij Staal Bankiers, de eigenaar van de huurappartementen en huurwoningen in de wijk Pape gaaienburg. Het Haagse bedrijf heeft enkele jaren geleden alle circa 250 huizen opgekocht van Basco met de bedoeling de wo ningen die vrijkomen te verko pen aan particulieren. Ongeveer de helft van de appartementen van het rijtje aan de Kana riesprenk is intussen verkocht. „De mensen die een huis ge kocht hebben in het blokje van mevrouw Bakvis, moeten nog goedkeuring geven aan de op knapbeurt. Wat ons betreft mo gen de lekkages zo snel mogelijk aangepakt worden', zegt R. Bhagwant van Staal Bankiers. Servicekosten Het Haagse bedrijf neemt het aandeel van de huurders voor zijn rekening. „Dat betekent dat wij voor meer dan de helft van die kosten opdraaien. De andere eigenaren hebben zich verenigd in een vereniging van huiseigenaren (WE). Zij zullen ook tot een uitspraak moeten komen. Maandelijks storten zij een bijdrage in een pot, dat zijn de servicekosten. Daar zit veel geld in, dat gebruikt kan worden om de lekkage grondig en definitief te repareren. Ik ver-wacht dat we er samen snel uitkomen", geeft Bhagwant aan. Bakvis zegt dat vaker gehoord te hebben. Ze denkt dat het nog wel een maand of acht zal duren voordat er iets gebeurt. „En voordat ik officieel hoor wat de eigenaar van plan is. We hebben vaak geklaagd bij onder andere Staal Bankiers. Maar niemand komt even kijken hoe ernstig het probleem is. We horen alles via via, nooit rechtstreeks. Het zou ons al goed doen als we alleen maar een berichtje kregen wat de stand van zaken is en dat er naar een oplossing wordt ge zocht." MIDDELBURG - Voor het doden van drie kippen is een 27-jarige inwoner van Zie- rikzee door de politierechter veroordeeld tot 1500 gulden boete, waarvan de helft voor waardelijk. Ook moet de verdachte 150 gulden voor kosten van de dierenarts betalen. De man, die gisteren niet op de zitting verscheen, ergerde zich aan geluidsoverlast van de kip pen in zijn buurt. Begin dit jaar was de maat vol Hij deed het hok open en schoot met een buks op de kippen, waarvan er drie werden ge dood. (Advertentie) Balou met pouf: Een juweeltje van Leolux. Een intrigerend ontwerp van designer Jane Worthington. Een vorm, die zowel visueel als functioneel uitnodigt tot ontspannen zitten. Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17