Explosiegevaar legt deel Goes lam Wellicht alsnog spoorwegstaking m Slobodan Milosevic bedolven onder nieuwe aanklachten Leden van Bl0f besluiten door te gaan Bedrijventerrein en huizen ontruimd, wegen afgezet, treinen rijden niet VN-commissaris Robinson wil toch aanblijven Kleinmetaal heeft nieuwe CAO UPC lijdt recordverlies Steun voor onderwijsproject Asbestclaims VS schaden steeds meer bedrijven mtrnm 11' Koeler Perioden met zon en vrijwel droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest. Maxima 11 tot 14 graden. 244e jaargang no. 79 dinsdag 3 april 2001 losse nummers 2,00 PZC GEKOOID Dagboek van een herder in tijden van mkz door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Bief gaat door. De popgroep meldt dat sinds gisteravond op de eigen internetsite. Het overlijden van drummer Chris Götte is voor zanger-gi tarist Paskal Jakobsen, toetse nist Bas Kennis en bassist Pe ter Slager geen reden hun sa menwerking te beëindigen. „Dat zou Chris ook niet hebben gewild", aldus manager Frank van der Meij den. De komende zes tot negen maanden wordt niet meer op getreden. Vorige week zijn Van der Meijden, Jakobsen, Kennis en Slager naar Spanje geweest, om bij te komen van de hecti sche gang van zaken rond het overlijden van Götte en om de toekomst weer enigszins in het vizier te krijgen. Het ligt voor de hand, aldus Van der Meij den, dat de groep op zoek gaat naar een nieuwe drummer, maar iets concreets is daarover nog niet te melden. door Rolf Bosboom GOES - Explosiegevaar bij het bedrijf Lips Zeetex aan de Verrijn Stuartweg in Goes heeft maandag tot groot alarm geleid. De om geving werd urenlang af gezet, bedrijven en wonin gen werden ontruimd, het treinverkeer lag stil en wegen waren afgesloten. De riskante situatie bij het be drijf, dat linnen ten behoeve van de gezondheidszorg verhuurt en reinigt, ontstond rond half tien. Terwijl een chauffeur chemi sche stoffen bij Lips Zeetex af leverde, werden onbedoeld twee stoffen gemengd. Er werd 150 li ter chloorbleekloog (natrium- hypochloriet) gepompt in een vat met waterstofperoxide, met als gevolg een chemische reac tie. Een medewerker zag aan de kleur dat het fout ging en sloeg alarm. Hoewel volgens de leverancier het gevaar niet groot was, besloot het bedrijf het pand te ontruimen. De brandweer con stateerde ter plaatse explosie gevaar. De chemische reactie leidde tot de vorming van grote hoeveelheden zuurstof. „De situatie was voldoende re den voor brandweer en politie om maatregelen te nemen. We waren bang dat het vat het niet zou houden", aldus burgemees ter Van der Zaag, die het coördi natiecentrum leidde. Aanvan kelijk zouden alle panden in een straal van 500 meter worden ontruimd; later werd dat terug gebracht tot 200 meter. Dat betekende dat de medewer kers van een aanzienlijk aantal bedrijven op De Poel I him werkplek moesten verlaten. Ook de bewoners van een be perkt aantal woningen in Nieuw-West, aan de andere kant van de spoorlijn, moesten hun huis uit en konden terecht bij het Leger des Heils. In totaal werden enkele honderden men sen tijdelijk geëvacueerd. Treinverkeer tussen Goes en Ar- nemuiden kwam tijdelijk stil te liggen, zodat bussen moesten worden ingezet. Verkeer op de Deltaweg was ook onmogelijk. Bewoners van 's-Heer Hen drikskinderen werd opgeroepen ramen en deuren dicht te hou den, in verband met de wind richting en de kans dat chloor gas zou ontsnappen. Politie en brandweer besloten met verdere stappen te wachten tot een helikopter van het Korps Landelijke Politiediensten ter plaatse was. Die stelde rond de middag met een inf raroodcame- ra een geruststellende tempera tuur bij het vat vast. Dat was voor de brandweer het sein het bedrijfspand binnen te gaan. Een extra brandweerpeloton en de traumahelikopter waren in middels paraat. Binnen bleek dat de tempera- turn- nog lager was dan gedacht en ook dat het dubbelwandige vat op het oog niet vervormd was. Daaruit werd de conclusie getrokken dat het gevaar gewe- NEW YORK - De Hoge Com missaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, Mary Robinson, wil toch nog een jaar aanblijven. Ze heeft haar ver zoek om in september haar con tract niet te verlengen ingetrok ken, zo hebben VN-functiona- rissen gisteren gemeld. De Ierse ex-president verklaar de op 19 maart tot ieders verras sing dat ze niet nog vier jaar als commissaris wil dienen maar zich als pleitbezorger wilde gaan inzetten voor de mensen rechten. Ze klaagde over geld gebrek van haar kantoor en over de beperkingen van de VN. Vol gens ingewijden kreeg ze echter spijt toen ze hoorde hoe jammer mensenrechtenorganisati es haar vertrek vonden. RTR Politie en brandweer in Goes riepen gistermorgen de hulp in van een helikopter van het Korps Landelijke Politiediensten. De helikop ter, uitgerust met infraroodapparatuur, werd ingezet om de warm teontwikkeling van het verdachte vat te meten. Toen daaruit bleek dat de temperatuur meeviel, kon de brandweer ter plaatse gaan meten en werd even later het sein veilig gegeven. foto Erik Schwartz (Advertentie) - - ",4 i Vorig jaar een formulier Voorlopige Teruggaaf ingevuld...? - ...dan volgt hier belangrijk nieuws voor u. Waarschijnlijk heeft u kortgeleden de nieuwe WOZ- beschikking (Waardering Onroerende Zaken) van uw gemeente ontvangen met daarin de vastgestelde waarde van uw woning. Deze nieuw vastgestelde waarde geldt vanaf 1 januari 2001 als basis voor de belastingheffing. Heeft u eind vorig jaar een verzoek Voorlopige Teruggaaf 2001 ingediend? Als de nieuwe WOZ-waarde sterk afwijkt van de oude waarde, dan is het mogelijk dat de Voorlopige Teruggaaf die u heeft ingediend niet meer juist is en dat u volgend jaar moet bijbetalen. U ontvangt daarom in de loop van deze maand een wijzigingsformulier waarmee u kunt nagaan of u uw VT-verzoek wilt laten aanpassen. Let dus op uw brievenbus. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. van onze redactie binnenland UTRECHT - FNV Bondgenoten gaat niet akkoord met het in stellen van een arbitragecom missie voor het conflict tussen de NS en het treinpersoneel. De vakbond eist nogmaals dat het gewraakte nieuwe dienstroos ter niet op 10 juni wordt inge voerd. Als de NS-directie het 'rondje om de kerk' toch op die datum invoert, dan zal het treinverkeer donderdag en vrij dag grotendeels plat gaan. De NS-directie zegt de stap van FNV Bondgenoten 'onbegrijpe lijk' te vinden. Minister Nete lenbos van Verkeer kwalificeert die als 'een gotspe'. De door gaans als radicaler bestempelde spoorwegvakbond VVMC had de voor gisteren aangekondigde staking immers afgelast, omdat de directie akkoord is met veel van de eisen van deze bond. De VVMC stuit hierdoor op veel onbegrip en kritiek bij haar le den. Dat geeft bestuurder H. Vankan ook toe. „Dit kan ons le denverlies opleveren, maar die verantwoordelijkheid nemen we omdat we de reizigers niet kunnen duperen nu de NS-di rectie ons voor 75 procent tege moet is gekomen.Zowel minis ter Netelenbos als NS-topman Huisinga zouden hebben inge stemd met een breecl onderzoek naar de situatie bij het spoorbe drijf. Daar heeft de VVMC altijd om gewaagd. FNV-bestuurder A. van den Berg zegt de stap van de WMC niet te begrijpen. Volgens de (Advertentie) Dank, In ons bedrijf, Lips Zeetex te Goes heeft zich op 2 april een situ atie voorgedaan die een risico voor de omgeving veroorzaakte. Deze situatie was het gevolg van een onjuiste levering van een vloeistof die in ons productieproces noodzakelijk is. Dankzij de oplettendheid van één van onze medewerkers is de hoeveelheid foutieve vloeistof tot een minimum beperkt geble ven. Desondanks hebben de bevoegde autoriteiten volledig te recht de omgeving laten ontruimen en het treinverkeer en auto verkeer stil gelegd. Uw en onze veiligheid was daarbij gebaat. Wij betreuren de mogelijke overlast die dit met zich mee heeft gebracht en danken alle autoriteiten en hulpverleners voor hun snelle en professionele optreden. De directie van Lips Textielservice Na bijna vijftig uur onderhandelen zijn werkgevers en vak bonden gisterochtend tot overeenstemming gekomen over een nieuwe CAO in de kleinmetaal. De vierhonderdduizend werknemers in deze sector krijgen er dit jaar en vol gend jaar vier procent bij. In beide jaren volgt even eens een uitkering ineens van zeshonderd gulden. ken was. Om kwart over een werd het gebied rond het bedrijf weer vrijgegeven. Arbeidsinspectie en de techni sche recherche hebben een on derzoek ingesteld. Duidelijk is dat er een fout bij het vullen van het vat is gemaakt. „We hadden waterstofperoxide besteld. Dat staat ook op de pakbon. Toch is er iets anders in gekomen", zegt Lips Zeetex-directeurM. Smit. pagina 9: geen risico Topman Mark Schneider (1) en financieel directeur Charles Bracken maakten gisteren bekend dat hun kabelbedrijf UPC vorig jaar netto 4,4 miljard gulden verlies heeft geleden. Bei de directeuren blijven erbij dat UPC volgend jaar quitte zal spelen. Of en wanneer het bedrijf winst gaat maken durven zij niet te voorspellen. Het ministerie van Onderwijs geeft de provincie Zeeland geld om achterstanden bij scholieren aan te pakken. Staatssecretaris Adelmund ziet het Zeeuwse project als een voorbeeld voor de rest van Nederland. Ze zei dit gisteren op een bijeen komst in Heinkens- zand. FNV'er is er helemaal geen sprake van nieuwe tegemoetko mingen. „Er is niets nieuws on der de zon. Het voorstel waar de WMC nu mee akkoord gaat, werd afgelopen woensdag ook gedaan." Dat de FNV niet instemt met de arbitragecommissie had de NS volgens Van den Berg kunnen weten. „We hebben van het be gin af aan gezegd dat we het niet eens zijn met zo'n commissie die over de hoofden van iedereen een beslissing neemt. De NS moet dit probleem gewoon met de eigen werknemers kunnen oplossen zodat het weer een normaal bedrijf wordt met nor male arbeidsverhoudingen." De NS sluiten een nieuwe gang naar de rechter niet uit. De Con sumentenbond wil dat FNV Bondgenoten oproept de sta king op te schorten. „Zondag werkte dat ook bij de WMC." Verder hoopt de woordvoerder dat NS juridische stappen on dernemen, waarbij de Consu mentenbond zich dan aansluit. Onwettig Overigens hebben de NS ook op een ander front problemen, nu de ondernemingsraad stelt dat het bindend advies van de arbi tragecommissie 'onwettig' is. Volgens OR-voorzitter G. Wold stelt de Wet op de Onderne mingsraden dat de commissie niet zonder een mandaat van de raad aan de slag kan gaan. „Maar niemand heeft ons iets gevraagd", aldus Wold, die nu oyerweegt ook om naar de rech ter te stappen. GPD/ANP pagina 2: arbitragecommissie neutraal en onafhankelijk van onze redactie buitenland BELGRADO - De zondag gear resteerde voormalige president van Joegoslavië, Slobodan Milosevic, zakt hoe langer hoe dieper weg in de drek. De ex- dictator wordt overspoeld door aanklachten voor allerhande misdaden. Plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken van Ser vië, Lukic, verklaarde gisteren dat er een nieuwe aanklacht is opgesteld wegens het ophitsen van medewerkers zich tegen agenten te verzetten. Indien schuldig bevonden aan deze aanklacht, hangt de oud-presi dent een extra celstraf van vijf tien jaar boven het hoofd. Bekeken wordt ook nog of hij ook vervolgd kan worden omdat hij zich persoonlijk zou hebben verzet en ook een aanklacht we gens het voorbereiden van een staatsgreep behoort nog tot de mogelijkheden. De Servische studentenbeweging Otpor heeft afgelopen week vijftienduizend aanklachten tegen de oud-dic tator verzameld. Zijn advocaat Fila tekende gis teren beroep aan tegen het voor arrest van Milosevic dat een rechter een dag eerder had uit- COLUMBIA - Steeds meer on dernemingen in de Verenigde Staten zien zich genoodzaakt uitstel van betaling aan te vra gen wegens een stortvloed van schadeclaims in verband met asbest. Gisteren nam chemiebe drijf W.R. Grace Co de stap. W.R. Grace is sinds begin vorig jaar het zesde grote bedrijf dat bescherming vraagt tegen zijn schuldeisers. Sinds 1982 waren het er 26. De claims bij Grace wegens gezondheidsschade lie pen vorig jaar op met 81 procent en groeiden in het eerste kwar taal van dit jaar nog harder. Grace heeft nu in totaal 325.000 persoonlijke claims ontvangen en betaalde al 1,9 miljard dollar 4,75 miljard). Het gaat om as best in bouwmaterialen die het bedrijf leverde tot 1973. W.R. Grace telt ruim zesduizend werknemers. ANP gesproken. „Hij is onschuldig ten aanzien van alle aanklach ten", aldus de raadsman. Hoge partijleden van de de Socialisti sche Partij Servië roepen op hem vrij te laten. Hij is er 'niet de man naar zijn land te ontvluch ten'. Fila is evenwel niet erg op timistisch gestemd over Milose vic' kansen. 'Slobo' werd in de nacht van za terdag op zondag ingerekend in zijn luxueuze villa in Belgrado omdat hij zich moet verant woorden voor machtsmisbruik en corruptie. Op die vergrijpen staan in Joegoslavië een maxi male gevangenisstraf van vijf tienjaar. Behalve de nieuwe aanklachten van Belgrado, die de komende maanden nog aangevuld kun nen worden met onder meer het plegen van politieke moorden, komt ook het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag met een nieuwe aanklacht. Milosevic wordt verantwoorde lijk gehouden voor misdaden begaan in de Bosnische burger oorlog (1992-1995) en in de oor log met Kroatië. Gisteren gaf hij openlijk toe de Bosnische-Ser- viërs en Serviërs in Kroatië in het geheim te hebben voorzien van wapens. Del Ponte De aanklagers van het VN-Hof komen deze maand of begin mei met de nieuwe aanklacht, zo verklaarde hoofdaanklaagster Del Ponte. Milosevic is al aange klaagd wegens oorlogsmisda den en misdaden tegen de menselijkheid in de Servische provincie Kosovo. Del Ponte verklaarde 'absoluut optimistisch' te zijn dat Belgra do hem binnen een jaar aan het tribunaal zal uitleveren. Daar bij wijst zij op de verbeterde be trekkingen met de Servische au toriteiten. RTR/DPA/AFP pagina 2: tot dood in cel (Advertentie) 713214 000002 SBBEKSBBH i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1