City trekt beurs voor opknapbeurt PZC PZC Windmolens Delta op Curasao draaien boven verwachting PvdA in Oostburg start e-mailproject Mien Dobbelsteen laat Hulst lachen 19 Middenstanders Terneuzen betalen mee aan herinrichting winkelcentrum Boete na vernielen auto huisgenoot Gestolen brommer pakt duur uit Martijn beste jonge installateur Boete na fikse heibel met familie Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Duizend gulden weg In visserij museum mag je kijken met je handen Voorwaardelijke straf voor steken met schaar Axel trekt vele tonnen uit voor leuke dingen Evaluatie van verkeersproject Vastenactie voor Filipijns project zaterdag 31 maart 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het winkelcen trum in de binnenstad van Ter neuzen is aan een flinke op knapbeurt toe. En van de 130 winkeliers in het stadscentrum wordt verwacht dat ze daaraan meebetalen. De gemeente wil daarvoor een baatbelasting in stellen. De ledenvergadering van mid denstandsorganisatie City Ter neuzen stemt daarmee in op voorwaarde dat de gemeente de kosten van aanpassing van de basisvoorzieningen, zoals be strating, voor z'n rekening neemt. Woordvoerder A. Le grand van City Terneuzen vrij dag: „We zijn er met z'n allen van doordrongen dat de Noord- straatpromenade - op zich een prachtig winkelgebied - met al z'n pleintjes en zijstraten daar omheen dringend aan een op waardering toe is. Een herin richting, die niet alleen is gericht op aanpassingen zoals die bestrating en verlichting, maar op de hele aankleding. De verblijf sfunctie moet worden opgewaardeerd en dat kan door allerlei fun-aspecten in te bren gen. Dat fun-element is erg be- langrijk." Na politieke signalen uit de ge meenteraad van Terneuzen dat de aanpak van de Noordstraat- promenade door middel van een baatbelasting zou kunnen wor den versneld, werd een denktank van Centrum Mana gement Terneuzen, een over koepelende organisatie die het imago van Terneuzen moet op krikken, ingeschakeld. Die zet nu, mede op initiatief van City Terneuzen, cle lijnen uit voor een herinrichting. De gemeente ver wacht van City een panklaar plandat enkel nog goedkeuring van de gemeenteraad behoeft. Legrand: „Eind april willen dat herinrichtingsplan presente ren. Vervolgens gaan we praten over de in te voeren baatbelas ting, waarbij ons uitgangspunt is dat de gemeente 95 procent van de kosten ophoest en de ei genaren van de winkelpanden het resterende bedrag. Dat moet allemaal in een convenant wor den vastgelegd." Overigens rekent Legrand erop door Lilian Dominicus OOSTBURG - De PvdA van Oostburg wil de politiek dichter bij de mens brengen. Daarvoor wil ze belangstellenden met een e-mail-abonnement op de hoogte stellen van allerlei lo pende projecten binnen de frac tie. Wie zich aanmeldt (wkrui- den@nl.packardbell.org), krijgt voortaan minimaal twee keer in de maand een elektronische uit nodiging om de fractiebijeen komsten bij te wonen en over de agendapunten mee te praten. Initiatiefnemer W. Kruidenier van de PvdA-fractie verwacht veel belangstelling voor het e- mailproject. „Politiek is voor veel mensen ongrijpbaar", ver klaart hij. „Ze merken er alleen iets van als er verkiezingen zijn. dat die baatbelasting niet zon der slag of stoot zal worden ingevoerd. „Niet iedere eige naar heeft natuurlijk een ge voelsmatige binding met het wel en wee van de Temeuzense binnenstad. En dat moet wél aanwezig zijn." Het bestuur van City Terneuzen is donderdagavond overigens gewijzigd. Voorzitter P. Eijsac- kers en bestuurslid A. van Batt- um traden af. Het nieuwe be stuur bestaat nu uit vier leden: W. Tevel, P. Donze, W. Rouw en A. Legrand. Op de verkiezingsdag zelf blijkt helaas maar al te vaak dat de in teresse zéér minimaal is. Toch hebben we gemerkt dat de inte resse, zeker voor het lokale ge beuren, er wel is. Men weet echter vaak niet waar en hoe men op bepaalde zaken kan rea geren." Naast het e-mailproject is de PvdA bezig met het linken van de elektronische post naar een internetpagina. „Zo ver zijn we op dit moment nog niet", zegt PvdA-wethouder L. Wille. „Het opzetten van een pagina is na melijk een ding, een pagina on derhouden een tweede. Daarbij is de gewestelijke PvdA-fractie ook bezig met het opzetten van een website. De verwachting is dat die er over een jaar zal zijn. Maar daar gaan we niet op wachten." Carry Tefsen was ter gelegenheid van de verloving van Willem-Alexander en Maxima in oranjestemming. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - „Met de assistente van dokter Van der Plóeeeg." Deze in Nederland we reldberoemde uitspraak was vrijdagmid dag al genoeg om het ruim honderdkoppi- ge publiek in Den Dullaert in Hulst te doen schuddebuiken. De senioren lieten zich vermaken door Carry Tefsen en Dick Rienstra met hun show 'Een lach en een lied', de sterren van de Zonnebloem Thea ter Tournee 2001. Carry - Mien Dobbelsteen - Tefsen, zan ger/acteur Dick Rienstra en een combo van muzikanten brachten vrijdag een veelzijdig programma op de planken. Sketches werden afgewisseld met beken de volksliedjes zoals Het kleine café aan de haven. In de donkere zaal was het een aandoenlijk gezicht om de vele grijze krullenbolletjes mee te zien wiegen op de muziek en zachtjes mee te horen zingen. Tefsen en Rienstra kropen in de huid van tientallen typetjes, wat nogal wat ver kleedpartijen met zich meebracht. Zong de een, dan stond de ander zich in de cou lissen in een ander pak te hijsen. Tefsen bewees maar weer eens een comedienne pur sang te zijn. Vol overgave stortte zij zich onder andere weer op de rol van Mien Dobbelsteen. Deze keer volgde Mien En gelse les. De stem met zwaar Brits accent op het cassettebandje poogde haar de taal bij te brengen. „The bad man made his breakfast." Wat door Mien werd vertaald als: De badman maakte zijn broek vast. TERNEUZEN - Een 24-jarige inwoner van Sas van Gent is vrijdag in Terneuzen veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 250 gulden. Een ruzie tussen verdachte en een huis genoot escaleerde 29 juni vorig jaar in Sas van Gent. De Sas- senaar vernielde de voor- en achterruit van de auto van het slachtoffer. Getuigen hadden gezien dat ook het slachtoffer zich niet onbetuigd had gelaten door met zijn auto tegen de scooter van verdathte te rijden. Daardoor ontstond er ook schade aan de scooter. Reden voor de politierechter om de straf te matigen. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter vonniste vrij dag een 2 9-j arige man uit Axel wegens heling tot 110 0 gulden boete. Dat was ook de eis. De Axelaar kocht in 1999 een brom mer voor 500 gulden, terwijl de waarde 5000 gulden bedroeg. De rechter vond dat er vanwege de lage prijs bij de verdachte een belletje had moeten gaan rinkelen. Ook omdat het contactslot kapot was en er geen papieren bij de brommer zaten. TERNEUZEN - Martijn Wilmink, leerling van scholenge meenschap De.Rede in Terneuzen, is deze week als eerste ge ëindigd in de voorronde voor de Grohe Best Man Award in Breda. Twaalf leerlingen van zeven opleidingen installatie techniek in zuidwest-Nederland bekarripten elkaar bij de in stallatie van verschillende voorzieningen. Zo moesten binnen vijf uur leidingen worden gelegd, kranen aangesloten en gas leidingen worden geïnstalleerd. Een driekoppige jury be paalde dat de vijftienjarige Terneuzense scholier het beste in- stallatiewerk had afgeleverd. Hij won een goedgevulde ge reedschapskoffer en een plaats in de landelijke finale op 9 en 10 mei in Schijndel. TERNEUZEN - Een 35-jarige inwoner van Terneuzen is vrij dag in zijn woonplaats conform de eis veroordeeld tot 1.000 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De politie rechter vond bewezen dat de man zijn familie had bedreigd en huisvredebreuk had gepleegd. De man dreigde eind novem ber 199 9 met zijn auto hun woning binnen te rij denOok wilde hij de woning niet verlaten, nadat zijn broer hem herhaalde lijk gesommeerd had weg te gaan. Volgens de verdachte vielen er in elk gezin weieens woorden. De familieband is intussen hersteld. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 56-jarige inwoner van de Scheldestad voorrijden onder invloed tot 2.000 gulden boete en zes maanden rij-ont zegging. De man bleek zeer veel alcohol te hebben genuttigd toen hij 29 november vorig jaar in Terneuzen even zijn auto wilde verzetten. Daarbij reed hij tegen een boompje. De poli tie trof hem dronken aan. „U was meer clan bewusteloos", wees de politierechter naar de uitkomst van de bloedproef. Meer dan twee promille betekende ruim vier keer de toegesta ne hoeveelheid. AXEL - Bij een inbraak in een woning in Axel is vrijdagmid dag ruim duizend gulden gestolen. De inbraak vond plaats in de Troelstralaan. door Wilma Valk BRESKENS - Het visserijmuse- um van Breskens moet ieder jaar een groot aantal bezoekers missen omdat de trap naar het museum voor velen een onover komelijk obstakel is. „Als het visserij museum hier boven de vismijn blijft, dan komt er een lift. Daar steek ik mijn nek voor uit," aldus wethouder R. Leent- faar tijdens de opening van het museumseizoen 2001. Op verzoek van voorzitter Joop de Rechter van de Stichting Vis- serijmuseum Breskens doopte visser Henk Vermeulen van de BR 10 een in het museum ge plaatste sloep. Deze zal worden gebruikt voor het nieuwe vis- spel in het museum. 'Kijken doe je met je ogen', roe pen veel ouders als him kroost weer overal aan moet zitten. Anders is dat in het visserijmu seum. Hier moét er gekeken worden met handen, neus en oren. 'Kijken met je ogen dicht' is de titel van de thematentoon stelling voor 2001. Er is een 1 voelbak, een aaihaai, een vis- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman M.E. de Bruijn P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl spel en er zijn heel wat vreemde geuren op te snuiven en gelui den te horen. Het visserijmuse um is een van de weinige musea waar ouders op hun kinderen moeten wachten. Dat kan dit jaar aan een grote leestafel on der het genot van koffie, thee of limonade. Het museum is behalve in de schoolvakanties en de maanden juli en augustus open op woens dagmiddag, zaterdag en zon dagmiddag. AXEL - De Axelse raad stemde donderdagavond in ijltempo in met een reeks aan kredietvoor- stellen die het college de ge meenteraadsleden had voorge schoteld. Zo werd honderdduizend gul den uitgetrokken voor de aan schaf van computers voor de raadsleden, 33.000 gulden voor een nieuwe fietsenstalling voor basisschool De Eikelaar in Koe wacht, 85.000 gulden voor een extra ambtenaar, twintig mille voor de renovatie van het ge bouw van de scouting, 220.000 gulden voor onderhoudswerken aan de gemeentelijke sporthal, bijna nog eens dat bedrag voor aanpassingen aan de zwemba den en dertig mille voor het reinigen van de hondenuitlaat- terreinen. Burgemeester J. F. Mulder hoefde slechts met de hamer te slaan. Ook de tennisvereniging Koe wacht kon op 15 mille rekenen voor nieuwe terreinverlichting, de zweefvliegclub werd dertig mille gegund voor een (brand)waterleiding en over de voorgestelde uitkoop van twee docenten van het Zeldenrust- Steelantcollege - ze maken zich tijdelijk vrij om de geschiedenis van Axel na 1945 te schrijven - maakte niemand een woord vuil. Het boek en het honorari um van de schrijvers kost de ge meente toch zo'n 175.000 gul den. Dat de kredietvoorstellen in de maart-vergadering aan de orde kwamen had zijn redenen. Van af 1 april gaat de provincie ver scherpt toezicht houden op het financiële reilen en zeilen van de her in te delen Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Vanaf dat moment is potverteren uit den boze. m Ui i.. foto Sherman Gibbs Het windmolenpark van Delta Nutsbedrijven op Curasao levert nu al meer energie op dan verwacht. door Maurits Sep PLAYA KANOA - Het windmo lenpark van Delta Nutsbedrij ven op Curasao maakt veel meer elektriciteit dan verwacht. De achttien molens hebben een vermogen van 9 megawatt. In de eerste drie maanden dat ze draaien, hebben zij echter al bij - na elf megawatt vermogen gele verd. Het windpark Playa Kanoa aan de Curagaose noordoostkust is vrijdag officieel geopend. Oost- kapellenaar Jaap Korshuize, die de opleiding verzorgt van de onderhoudsmonteurs van Delta Caribbean, een volle dochter van Delta Nutsbedrijven, zei verrast te zijn door een goede re sultaten. „De molens draaien bijzonder goed. Boven mijn verwachting. Als het zo doorgaat, komen we uit op 42 miljoen kilowattuur stroom per jaar, terwijl we uit gingen van 34,5 miljoen kilo wattuur", legde hij uit. Toch waarschuwde Korshuize voor te veel optimisme. Op Cu rasao waait het weliswaar het hele jaar door harder dan vier meter per seconde, en dus altijd genoeg om cle molens te laten draaien. „Maar van juli tot en met september waait het min der hard dan de afgelopen maanden. Voor een objectief re sultaat, moet je een heel jaar meten." De elektriciteit die Playa Kanoa levert, wordt volledig afgeno men door het Curacaose nutsbe drijf Aqualectra. Dat kan daar mee tienduizend huishoudens van elektriciteit voorzien. Op het moment dat de meeste stroom nodig is op het eiland, voorziet het park in tien procent van de behoefte. Op momenten dat maar weinig stroom nodig is, komt zelfs eenvijfde van de stroom van Playa Kanoa. Het windpark kostte Delta 30 mil joen gulden. Windenergie is echter zeer lucratief op Cura sao. Doordat er altijd wind is, kunnen de molens 95 procent van de tijd ook echt stroom ma ken. Bovendien is windenergie goedkoper dan traditionele stroom, Die wordt opgewekt met dieselgeneratoren en de olieprijzen zijn hoog. President-directeur S. Martina van Aqualectra toonde zich bij zonder tevreden met de wind energie. „We kijken continu naar nieuwe vormen van ener gieproductie. We willen graag milieubewust in de behoefte aan stroom voorzien." Desondanks hadden de milieu organisaties op Curacao veel bedenkingen tegen de bouw van een windpark op Playa Kanoa. De overheid heeft dat gebied vanwege onder meer de oor spronkelijke plantengroei aan door Aector Dooms TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter hield vrijdag in een incident rond het steken met een nagelschaartje rekening met de rol van verdachte. Een 18-jarige man uit Cadzand kreeg voor mishandeling 500 gulden voorwaardelijke boete opgelegd. De asielzoeker had op 16 september vorig jaar met een nagelschaartje een andere be woner van het asielzoekerscen trum gestoken, toen hij zich be dreigd voelde. De politierechter ging gisteren in op cle situatie. „Hij wilde naar zijn kamer toen hij per toeval het slachtoffer tegenkwam. Ge let op het verschil in lengte is het de bedoeling geweest om zich te verdedigen." Verdachte zei dat hij bang was geweest. Onderzoek wees uit dat hij al eerder klappen had ge kregen van het slachtoffer-. Offi cier van justitie C. Laukens zag ZUIDZANDE - De gemeente Oostburg evalueert op maandag 2 april het duurzaam veilig-pro- ject in Zuidzande. Bewoners en ondernemers krijgen de gele genheid om de verkeersmaatre gelen te bespreken. De bijeen komst vindt plaats in café De Zwaan en begint om 20.00 uur. in het incident een poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. „Het nagelschaar tje is tien centimeter lang. Plet is nu goed afgelopen, maar hij had daarmee ook vitale delen kun nen raken." Zij eiste 500 gulden boete. Raadsman R. van Voorst-Vader meende dat zijn cliënt uit nood weer had gehandeld. Die kwali ficatie vond de politierechter net iets te ver gaan. De verdach te, die inmiddels is verhuisd naar Amsterdam, moet voor ka potte kleding vijftig gulden aan de gedupeerde betalen. KLOOSTERZANDE - De paro chies van de Kring Noord in Oost-Zeeuws-Vlaanderen staan vandaag in het teken van de vastenactie. Vanuit Hengstdijk, Lams waar de en Vogelwaarde gaat om 13.00 uureenf'iets-inn voor jong en oud van start. In het dorps centrum in Vogelwaarde begint op diezelfde tijd een minirom- melmarkt. Kinderen van basis scholen en ook volwassenen bieden hier hun spulletjes aan. De opbrengst van de vastenac tie is bestemd voor een project op de Filipijnen. Het gaat om schoon drinkwater en duurza me voedselvoorziening voor mensen van het eiland Mand- (Advertentie) gewezen als conserveringsge- bied. Dat betekent dat er niks gebouwd mag worden. Voor de windmolens is een uitzondering gemaakt, op vooi-waarde dat el ders natuurcompensatie zou plaatsvinden. President-commissaris J. Plen- nekeij van Delta Nutsbedrijven sprak zijn waardering uit voor de 'coöperatieve opstelling' van Curasao. „Ik zie onze verdere samenwerking met vertrouwen tegemoet."' Vertrouwen zei hij ook te hebben in het verrijzen van nog meer windmolens in Zeeland. Gedeputeerde voor eneigieza- ken J. Middelhof van Curagao deelde het vertrouwen van Hen- nekeij in de goede samenwer king. Die is voor zijn eiland van groot belang, voegde hij daar aan toe. „Net zo belangrijk als de wind is voor dit park, zal de samenwerking met Delta zijn voor Curasao." A— -"V INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE NEDERLAND Bel01 1 3-21 3720 E-mail: info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 75