Theater zoekt de samenwerking www.klaverbladzeeland.nl Burgemeesters oefenen op ramp in grensgebied 17 W oningzoekenden Terneuzen kunnen weer huis kiezen - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Ambulances moeten hartapparatuur nog ongebruikt laten VVD roept om lobby halfuursdienst PSD Zeeuwse stichting stemt programmering af met Terneuzen Keukemarket Oud-officier van justitie Valente bijna gestopt na bedreigingen Oude bommen en granaten gaan alsnog de lucht in mtmmmmm zeeuwse almanak Proviand MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 31 maart 2001 door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De Zeeuwse Theaterstichting is in beeld voor de programmering van de nieuwe schouwburg in Terneu zen. Exploitant F. Lievens ziet af van het benoemen van een ar tistiek directeur en wil de ex pertise voor het boeken van ar tiesten inhuren via de ZTS. Hoewel directeur G. Peijs van de ZTS dat bevestigt, wil Lie vens geen commentaar leveren. Het is dus onduidelijk of Lie vens geen geschikte kandidaat heeft kunnen vinden, danwel dat hij om andere redenen voor deze constructie heeft gekozen. Vorige week heeft hij in een ge sprek met Peijs samenwerking voorgesteld. Volgens Peijs, die directeur is van de Stadsschouwburg in Middelburg, is het 'te kort dooi de bocht' te concluderen dat hij nu ook de programmering in Terneuzen gaat doen. Hij spreekt van een 'zeer nauwe af stemming'. Peijs heeft een con structie voorgesteld waarbij door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Met ingang van 1 april verruimt de Woning bouwvereniging Terneuzen de keuzemogelijkheden voor kan didaat-huurders voor nieuwe woningen. De corporatie wij zigt het oude woninglteuze-en toewijzigingsbeleid, omdat de noodzaak om een wachtlijst te hanteren niet meer aanwezig is. In verband met de sloop van de probleemwijk Triniteit moesten bewoners- van huurwoningen uit die buurt met voorrang aan een andere woning in Terneuzen geholpen te worden. Dit legde vervolgens weer een druk op het totale woningaanbod. Mensen van elders moesten langer dan in Terneuzen gebruikelijk is op een woning wachten en hadden - in tegenstelling tot het verleden - een beperkte keuze mogelijkheid. Nu de herhuis- vestingsoperatie van de Trini- teitbewoners achter de rug is, kan de corporatie weer over stappen op een nieuw, ruimer beleid. Het is de bedoeling dat woning zoekenden in Terneuzen vanaf volgende week weer zelf op zoek kunnen naar een woning en niet moeten wachten tot de corpora tie iets aanbiedt. In de woon krant van de vereniging zullen de komende tijd weer adverten ties verschijnen met daarin het totaalaanbod aan huurwonin gen. Belangstellenden kunnen vervolgens door een bon in te vullen op maximaal drie wonin gen reageren. Bij de toewijzing- van de huurpanden houdt de woningbouwvei-eniging wel re kening met een aantal criteria. Zo krijgen huishoudens met een inkomen tot 48 mille voorrang bij de toewijzing van woningen met een huurbedrag onder de 908 gulden per maand. Mensen met een hoger inkomen krijgen voorrang bij de toewijzing van duurdere huizen. Bij meerdere reacties per wo ning krijgen mensen die het langst op zoek zijn naar woon ruimte de eerste keus. Mensen die momenteel bij de corporatie op de wachtlijst staan krijgen voorrang bij de toewijzing. De uiteindelijke zoektijd van kan didaat-huurders telt in het nieuwe systeem mee bij de voor rangverlening. (Advertentie) PREMIE BROMFIETSVERZEKERING WETEN? TEL. 0187-491 755 OF BEREKEN ZELF OP www.premieberekening.nl (Advertentie) (Advertentie) Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, libertel, Antiekhandel de Pagter Advertentie §lfa©wp®a)m met 6© «©mgslete ©pstellllinigem imi meetr dam 5.00© cemfoimaties ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD -A17- AFSLAG 21, Telefoon 0165 51 06 00, Fax 0165 - 51 06 03, Internet www.keuUenmarket.nl twee van zijn adviseurs ook voor het Scheldetheater in Terneu zen gaan werken. Het gaat om Twan Robbeson, eerder locatie manager van theater Mondra- gon in Zierikzee, en Jacques Boonman, in het verleden ver antwoordelijk voor de pro grammering in het vorig jaar ge sloten theater De Prins van Oranje in Goes. Brochure Beiden werken als freelancer voor de ZTS, die op het ogenblik programmering en kaartver koop verzorgt voor de theaters in Middelburg, Zierikzee en Domburg. Als straks het nieuwe theater in Goes opengaat, zal dat ook deelnemen in de ZTS. Boonman, en waarschijnlijk ook Robbeson, zullen door Lie vens worden uitgenodigd voor een gesprek. Het ligt voor de hand dat daar een opzet uitrolt waarbij het Terneuzense thea ter voor de programmering, de kaartverkoop en het maken van de seizoensbrochure nauw sa menwerkt met de ZTS. Peijs ziet mogelijkheden in de afstemming van de program ma's. Zo kan het voordelig zijn bepaalde voorstellingen twee keer te boeken, één keer boven en één keer onder de Wester- schelde. Ook kunnen, bijvoor beeld op het gebied van dans, gezelschappen die regelmatig in een van beide theaters in Mid delburg en Terneuzen komen, eens met elkaar ruilen. De bedoeling is de kassa's aan elkaar te koppelen. Voor de kaartverkoop in Zeeland wordt dan één telefoonnummer inge steld, waar mensen voor alle deelnemende theaters kaarten kunnen bestellen. Dat maakt ook vervanging makkelijk bij ziekte van het kassapersoneel. Boven en onder de Westerschel- de blijven verschillende sei zoensbrochures verschijnen. Volgens Peijs ligt het wel voor de hand dat veel van de toelichtin gen bij de voorstellingen het zelfde zullen zijn. Opzet is desa menwerking volgend seizoen direct te laten ingaan, wat in houdt dat de kort voor de zomer verschijnende brochures al op door Jacques Cats MIDDELBURG - Officier van justitie Jo Valente heeft na be dreigingen vanuit de onderwe reld 'heel vaak' overwogen iets anders te gaan doen. Uiteinde lijk heeft hij het toch niet ge daan. ,'Mijn hart behoort dit werk', meldt hij in Opportuun, het tijdschrift van het Openbaar Ministerie. Valente heeft het geweten dat hij in de begin jaren negentig aan de wieg stond van grote op sporingsonderzoeken naar de georganiseerde misdaad in Ne derland. Hij werd op straat geïntimi deerd en bedreigd. Ook vond een inbraak plaats in zijn wo ning. „Daar werden dingen weggenomen die niets met mijn werk te maken hadden, uitslui tend om mij te treffen." De gebeurtenissen dreven Va lente vanuit Amsterdam naar de luwte; hij werd benoemd bij het arrondissementsparket in Mid delburg. Daar bleef hij zich ove rigens bezig houden met de zware criminaliteit. Sinds een klein jaar is Valente hoofd van een landelijk expertisecentrum waar kennis over opsporings methoden wordt verzameld en ontwikkeld. Verandering De in Lissabon geboren en geto gen staande magistraat consta teert dat strafzaken tegenwoor dig op een bijna Angelsaksische manier worden behandeld, zo wel in de pers als in de rechts zaal. „Officieren van justitie zijn geen ambtsdragers meer, het zijn personen geworden. Dat gaat ook steeds meer voor rech ters gelden. Iedereen die dit werk ambieert moet zich reali seren dat hij ook als persoon be trokken is. Dat kan grote gevol gen hebben voor hemzelf en zijn gezin." elkaar zijn afgestemd. Zoals be kend wordt het Scheldetheater na de zomer feestelijk geopend. Lievens is volgens Peijs enthou siast over het samenwerkings plan, maar zelf weigert de exploitant van het nieuwe Ter neuzense theater elk commen taar. Explosievendeskundige Ron Beute buigt zich over de munitie die is verzameld uit de Hulster Bin nenvest. foto's Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - De Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) van de Koninklijke Luchtmacht uit Gilze-Rijen heeft vrijdagoch tend op een braakliggend ter rein vlak bij de nieuwe wijk Groote Kreek in Hulst, vijf- tient explosieven uit de Twee de Wereldoorlog tot ontplof fing gebracht. De munitie is gevonden tijdens bagger- werkzaamheden in de Bin nenvest. De operatie verliep probleemloos. Eerder die ochtend: „Ron, kom eens kijken, ik denk dat we weer wat hebben gevon den." Ron Beute is de explo sievendeskundige van Van den Herik, het gespecialiseer de bedrijf uit Sliederecht dat is gecertificeerd om onder ge vaarlijke condities te bagge ren. Voorzichtigheid is dan ook geboden. Op de bodem van de Hulster Binnenvest liggen vele explosieven, van kleine kogels tot granaten, mortieren en zelfs raketten. Vanaf een zwaar beveiligd werkterrein aan de Hulster- nieuwlandweg zijn medewer kers van Van den Herik bezig met baggeren. Het vervuilde slib, dereden voor hetbagger- werk, wordt door een kraan in een trechter gedeponeerd en metaaldelen worden door een 'oog' gelezen en komen op een lopende band terecht. In een keet, achter een klein raampje met drie centimeter dik glas, zit een van de mannen die Van den Herik, die, zodra hij iets op de band voorbij ziet ko men, Beute erbij moet roepen. Kinderfiets Vrijdagochtend is het vals alarm. Het verdachte voor werp blijkt de pedaal van een kinderfietsje te zijn, zoals er ook wel potten, pannen, fiets wrakken en zelfs stokoude 3...2...1...vuur! kanonskogels worden opge diept. De afgelopen weken was het echter vaak serieus raak. De collega's van Beute roemen zijn professionaliteit. De oud-EOD'er weet op zijn gevoel waar er explosieven kunnen liggen. Ook als ze een maal op de lopende band voor hem liggen, weet hij ze feilloos te determineren; zijn instinct en vakmanschap vertellen hem of er gevaar dreigt. Vrijdag wordt de 'vangst' van drie dagen tot ontploffing ge bracht. De explosieven liggen op het werkterrein opgesla gen in een beveiligde contai ner enwordendoorEOD'ersF. van Dijck en R. Boot in hun truck geladen. Onder politie begeleiding rijdt de colonne naar het terrein bij Groote Kreek. Van Dijck en Boot zijn lange tijd bezig een put te gra ven waar de munitie in woixlt. gelegd. Vervolgens komt op sommige granaten een kneed baar propje, een explosief dat bij de meesten nog het meest bekend is onder de merknaam Semtex, hoewel de Lucht macht met een ander merk werkt. De explosieven worden afge dekt met een grote hoop zand en met een lont van zeker tweehonderd meter wordt de boel van afstand door een druk op een knop tot ontplof fing gebracht. „Alles veilig? 3...2...1...Vuur!" Een doffe knal en de zandhoop schiet als ware het een steekvlam tien tallen meters in de lucht. Dat er een afstand van enkele hon derden meters wordt aange houden voor de detonering is niet voor niets. Ovei"al in het weiland storten granaat scherven ter aarde. Het blijft een spectaculair ge zicht en zoals het er nu naar uitziet, zal het zeker niet de laatste keer zijn dat de EOD haar ritueel in Hulst zal uit- door Lilian Dominicus OOSTBURG - De VVD-fractie van Oost burg pleit voor een lobby om het fiets-voet- veer toch op basis van een halfuursdienst te laten varen. Fractievoorzitter J. Provoost drukte wethouder L. Wille en ook de andere vertegenwoordigers van de plaatselijke partijen vrijdagmiddag tijdens de commis sievergadering financiën op het hart hier van werk te maken. Het provinciebestuur heeft afgelopen week laten weten een halfuursdienst te duur te vinden. Voor een fiets-voetveer dat eens in het uur vaart, moet jaarlijks ruim veertien miljoen gulden neergeteld worden, voor eens in het half uur bijna 7,5 miljoen meer. „Als er blijkbaar wel miljoenen beschik baar zijn voor het Zeeuws museum, waarom dan niet voor het fiets-voetveer?" vroeg Provoost zich af. „Het is een kwestie van door Wout Bareman ZELZATE - De Scheldemond- raad kan een belangrijke rol vervullen bij de grensover schrijdende samenwerking op het gebied van de veiligheid. De in december opgerichte vak groep Veiligheid van die raad is daarvoor het aangewezen in strument. Maar die groep dient dan wel eerst afspraken over het werkgebied te maken met het al eerder ingestelde interprovinci aal Veiligheidsoverleg. „Dat overleg heeft een meer ver trouwelijk karakter omdat het gaat om een informatie-uitwis seling tussen met name Justitie en de politiediensten", zei grif fier F. Verduit van de Staten van Zeeland vrijdagmiddag na de workshop 'De burgemeestér als crisismanager' in Zelzate. Burgemeesters en hun beleids ambtenaren uit de grensstreek poogden in drie sessies een bot sing tussen een bus met bejaar den uit Zeeuws-Vla anderen en een tankauto in het gefingeerde plaatsje Meetjesdorp net over de grens met de ook al gefin geerde gemeente Zeeuws- Vlaanderen en de gevolgen van die grensoverschrijdende ramp in goede banen te leiden. Griffier Verduit pleitte in een eindconclusie voor een perma nent overlegplatform in de Eu- regio Scheldemond middels de vakgroep Veiligheid, die zich met name zou moeten bezighou den met de preventie. In die vakgroep zouden naast de gou verneurs van Oost- en West- Vlaanderen en de commissaxhs der koningin ook gemeentelijke vertegenwoordigers - aan te wijzen door de Permanente Ka mer van Advies van de Schelde- mondraad - zitting moeten ne men. Beleidsmedewerker grensover schrijdende samenwerking Openbare orde en veiligheid R. de Meyer van de provincie Zee land en zijn collega's L. Bau- wens van Oost- en J. Debyser van West-Vla an deren pleitten voor het opstellen van een Eure- gionaal rampenplan, maar ook voor geregelde rampenoefenin gen, zowel door de hulpdiensten (in de praktijk) als door be stuurders en beleidsambtena ren (vanuit een crisiscentrum). Dat kan worden geregeld in een Euregionaal oefenbeleidsplan. Bovendien moet de structuur van de hulpverlening aan weerszijden van de grens en de communicatie(apparatuur) be ter worden afgestemd. Zoge naamde inkijkstages kunnen over en weer leiden tot een beter inzicht in de aanpak van cala miteiten in de grensgemeenten. Volgens De Meyer is de tijd rijp om nu tot goede, binende af spraken te komen. „We hebben het tij mee." Investeringen Nauwelijks een week geleden troffen provinciale en gemeen telijke bestuurders, de hulp diensten en managers van risi- cobedrijven in de Kanaalzone van Gent tot Terneuzen elkaar al in een poging te komen tot verbetering van de grensover schrijdende rampenbestrij ding. Toen luidde de conclusie al dat onderlinge contacten belang rijk zijn, maar dat extra investe ringen in de hulpdiensten van levensbelang kunnen zijn. Advertentie door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De ambulances op Schouwen-Duiveland be schikken al enige tijd over ap paratuur om patiënten met een hartinfarct ter plaatse te behan delen. Maar ambulancedienst Boven de Westerschelde kan het nog niet gebruiken. De ambulancedienst is er niet in geslaagd de levensreddende techniek vóór de reorganisatie van het ziekenhuis in Zierikzee operationeel te hebben. Ambte lijke molens en financiële pro blemen zorgen vooralsnog voor een kink in de kabel. Onlangs werd bekend dat am bulancedienst Boven de Wester schelde meer tijd nodig heeft dan voorzien om de ambulances in haar werkgebied met de spe ciale hartapparatuur uit te rus ten. Belangrijkste struikelblok is de financiering van het totale project, dat een investering van vijf ton vereist. Hierover voert de ambulancedienst gesprek ken met de zorgverzekeraars, de provincie en enkele private par tijen. „Ik heb wel toezeggingen, maar nog geen cent op mijn re kening", aldus directeur N. Ver sta ete. Hij houdt nu vast aan 1 mei als streefdatum. Op Schouwen-Duiveland wordt met smart gewacht op de invoering van de zogenoemde pre-hospitale trombolyse. Deze combinatie van apparatuur en kostbare medicijnen kan be langrijke tijdwinst op leveren voor patiënten die vanaf 1 april niet meer terecht kunnen in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee, maar naar Goes moeten worden vervoerd. Volgens oud-medewerker J. Oosterloo van de ambulande- dienst Boven de Westerschelde beschikken de ziekenwagens op Schouwen-Duiveland al lange re tijd over de vereiste appara tuur, die volgens hem technisch gesproken direct inzetbaar is. „Het probleem zit in de sofware die nodig is om de gegevens te interpreteren. De Amerikaanse programmatuur is goedge keurd, maar voldoet niet aan de Nederlandse medische proto collen. Verstraete erkent dat de Schouwse ambulances als enige in de regio al van de juiste appa ratuur zijn voorzien. Hij ont kent echter dat deze ook met diagnostische software zijn uit gerust. „Wij zijn nog in onder handeling met de leveranciers. Er zijn er twee: een Amerikaan se en een Duitse. We bekijken nu of we op al onze ambulances nieuwe apparatuur willen plaatsen, of dat we overal de zelfde monitoren als op Schou wen gaan installeren." Verstraete gaat er nog steeds vanuit dat hartpatiënten per 1 mei in de ambulance behandeld kunnen worden. Bij het Schouwse college van B en W heeft dit bericht grote bezorgd heid teweeggebracht. Zij vrezen dat er een gat in de zorgketen op Schouwen-Duiveland dreigt te ontstaan en hebben minister Borst van Volksgezondheid om maatregelen gevraagd. Internist R. de Kan is teleurge steld. Hij stelde de introductie van de pre-hospitale tromboly se als voorwaarde om mee te werken aan de reorganisatie van het Zierikzeese ziekenhuis. „Het is j ammer dat de ambulan cedienst op het nippertje de ge maakte afspraken niet na kan komen." prioriteiten stellen." Wethouder L. Wille antwoordde dat hij geen bestuurlijke druk uit wilde oefenen. „Ik denk dat in dit stadium een diplomatie ke en een politieke weg beter te bewandelen is. Daar ben ik overigens al mee bezig. Wat niet wil zeggen dat ik de uitgaven voor het Zeeuws Museum bij de discussie betrek. Maar als ik er iets mee doe, dan is dat als po liticus en niet als bestuurder." Omdat het een lange vlucht zou worden en je in het lucht verkeer altijd met vertragin gen rekening moet houden, had het Middelburgse stel royaal proviand ingeslagen. Eenmaal op Schiphol gearri veerd zorgden strenge con troleurs voor een andere bestemming van de mond voorraad dan de versterking van de inwendige mens. De krentenbollen konden on gehinderd hun weg vervol gen. Maar de broodjes met kaas kregen een vervoersver- bod opgelegd. Gelukkig was daar op de rou te naar de instapplaats die snackbar. De broodjes vlogen er over de toonbank. Daar zat opvallend veel kaas tussen. Uitsluitend! geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 Leder instappei diverse kleuren 37 - 42 Alléén morgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73