Digitale foto legt het oog bloot PZC Boer zet tent op voor zijn schapen De Vlijt Bedden heeft nieuw gezicht Tweede brief PvZ over avondklok wekt woede gedeputeerde 18 Oost-Souburgse optometrist brengt met nieuwe techniek afwijkingen in kaart Schilders samen in één bedrijf ondernemend zeeland Siertuin Na de zomer duidelijkheid over damherten Handelskamers houden gr enso ver schrij dende dag voor bedrijven Kinderen halen handtekeningen op tegen doden gezonde dieren Bufferzone opschuiven naar Westerschelde biedt veel voordelen zaterdag 31 maart 2001 door Jeffrey Kutterink OOST-SOUBURG - Frank Thielen Optiek-Optometrie in Oost-Souburg heeft een soort apk-keuring voor de ogen ont wikkeld. Met behulp van een microscoop, een digitale came ra en een computer kan hij de ogen nauwkeurig onderzoe ken. Is er iets mis, dan kan Thielen een diagnose stellen en de klant zo nodig doorverwij zen naar een oogarts. Hoewel de keuring niet ver plicht is en de vergelijking met apk dus mank gaat, is de me thode een goede manier om de staat van de ogen in kaart te brengen. Samen met studenten van de Hogeschool Zeeland heeft Frank Thielen een opstel ling gemaakt waarmee het mo gelijk is afwijkingen van het oog digitaal vast te leggen en op te slaan. AJs opticien deed Thielen tien minuten over een oogmeting. GOES - Janse Goedendorp Schildersbedrijf BV uit Goes en De Koeijer BV Schilders en Interieurverzorgers uit Yerse- ke zijn gefuseerd tot één be drijf. Ze gaan verder onder de naam Meesters de Koeijer. Met dit sa mengaan hopen de twee bedrij ven, die elk hun eigen specialis me hebben, de klanten meer in de breedte te kunnen helpen. Janse Goedendorp deed regulier schilderwerk, zoals nieuwbouw en onderhoud. De Koeijer was een specialistisch schilderbedrijf in bijvoorbeeld monumentale panden en deco ratief werk. dat al zeventig jaar actief is. Samen denkt men nu onder de nieuwe naam te kun nen komen tot een totaalpak ket. Zo'n 35 schilders verdie nen er hun brood met regulier, specialistisch en decoratief schilderwerk en glaszetten. Met de nieuwe naam hoopt het bedrijf het meesterschap in haar vak uit te dragen. Met het nieuwe systeem duurt dat drie kwartier. Klanten moeten dan ook een afspraak maken. „Ik screen het oog van binnen en van buitenom te zien of er iets niet in orde is. Met de digitale camera en de compu ter kunnen we nu een soort me disch dossier van het oog vast leggen. Groot voordeel van het maken van foto's is de vergelij kingsmogelijkheid. Ik laat klanten meestal na een jaar of drie terugkomen voor een con trole. Met eerder gemaakte fo to's erbij kan ik zien of het al dan niet goed gaat met de ogen." Om snel een foto te kunnen ma ken, is het noodzakelijk dat de Frank Thielen kan met zijn nieuwe systeem, een digitale camera gekoppeld aan een computer, betere diagnoses stellen bij afwijkingen in ogen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Desirée Schouten GOES - Na een grondige verbouwing is De Vlijt Bedden aan de Beestenmarkt in Goes donderdag 29 maart heropend. Eigenaren Mark en Mirjam Witkam, broer en zus, slaakten een zucht van verlichting, toen hiermee de grondige verbouwing achter de rug was. „We hopen er nu voor een flinke tijd tegen te kunnen, want als je zag wat er allemaal gebeurd is... Het is heel heftig ge weest." Mark en Mirjam namen ongeveer vijftien jaar geleden de zaak over van hun ouders en zijn daarmee de vierde generatie in de winkel. Deze bestaat al sinds 1897. Mir jam: „Het is niet altijd een beddenzaak ge weest. Het is begonnen als een algemene zaak in textiel, waar ook bedden werden verkocht. Het was toen zo'n andere tijd. Specialisaties zoals deze had je toen nog niet, als winkelier verkocht je alles wat je kon." De Vlijt ontwikkelde zich twintig jaar geleden tot een gespecialiseerde bed denzaak en verhuisde toen van de Opril Grote Markt naar de Beestenmarkt. Deze verbouwing was de tweede sindsdien. „We hebben de winkelruimte met 250 vierkan te meter kunnen vergroten door muren uit te breken en het magazijn te verhuizen. Dan ontdek je natuurlijk dat je er niet bent door het plafond een verfje te geven, dat moet gelijk door de hele ruimte vernieuwd, anders is het geen gezicht. Dus kreeg alles een facelift: vloer, plafond, verlichting. De pui zowel voor als opzij is ook veranderd en opgeknapt. We hebben nu geen portie ken meer, daarmee is het probleem van de vervuiling daar ook opgelost." Het aanbod in de winkel is in wezen niet veranderd. Door de grotere ruimte kan al les wel royaler worden opgesteld. Verderis het assortiment verbreed.,Het hele wonen heeft de laatste jaren zo'n sprong gemaakt. Mensen zijn veel meer bezig met hun huis, ook met de slaapkamer. Men wil niet alleen een bed, men wil de hele inrichting bijpas send. Wij hebben alles op het gebied van slapen, van de ledikanten tot aan de han gertjes voor in de kast." pupil wordt vergroot. „Anders kunnen we met de camera on voldoende details in het oog zien", legt Thielen uit. Vandaar dat de optometrist ('een bewa ker van het gezonde oog', ver duidelijkt Thielen) klanten oogdruppels toedient. Het ma ken van de foto is zo gepiept: in negen seconden staan alle ge wenste details op harde schijf. De camera schiet het beeld, slaat het zelf niet op, maar stuurt het beeld direct door naar de computer. Direct na het nemen van de foto, verschijnt het resultaat op een 22-inch monitor. Die toont de gedetailleerde op name (voor de kenners: drie miljoen pixels) haarscherp. Thielen tovert een opname op het scherm. De opname toont een minuscuul deel van het oog 450 keer uitvergroot. De bloed vaten en de oogzenuw lijken net touwtjes, zo groot en duide lijk zijn ze zichtbaar. Het sys teem biedt volgens Thielen een aantal voordelen. „Ik kan iemand bijvoorbeeld voortaan laten zien dat een contactlens het oog heeft beschadigd. Maar door het sys teem kan ik ook betere diagno ses stellen. Laatst kwam ie mand naar me toe die nog last had van zijn oog na een staar operatie. De cliënt wilde niet gelijk naar de oogarts terug en vroeg me er naar te kijken. De foto liet zien dat er nog een heel klein stukje hechtdraad in het oog was achtergebleven. Hoe wel dat na verloop van tijd van zelf oplost, kan iemand daar flink last van hebben. Boven dien kan het oog geïrriteerd reageren. Ik heb de persoon dan ook doorgestuurd naar een van de oogartsen, met wie ik goed en efficiënt samenwerk." De rubriek Ondernemend, Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. of via fax 0118-470102. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Gedeputeer de A.J.G. Poppelaars (CDA, mi lieu) voelt zich gegriefd door een (tweede) brief van de Partij voor Zeeland over het instellen van een agrarische avondklok. Hij vindt dat de PvZ ten onrechte de indruk wekt dat Gedeputeerde Staten zich niet bekommeren om de positie van de boeren, die het toch al zo zwaar hebben. Tijdens de vergadering van de Statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water eiste een gebelgde Poppelaars vrijdag ophelde ring. Hij kreeg bijval van ver schillende fracties. „De PvZ maakt misbruik van hetgeen er nu in Nederland aan de hand is. Je moet geen vragen stellen op deze manier en de mond- en klauwzeercrisis daarbij betrek ken", betoogde P. van Veen-de Rechter (D66). „Het is een vrij ernstige beschuldiging aan het college. De suggestie wordt ge wekt dat GS de belangen van de landbouw niet belangrijk vindt", zei L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA). De PvZ moet eens wat minder lawaai maken, stelde M. Wiers- ma (GroenLinks). „De geluids situatie in Zeeland zal daar zeer bij gebaat zijn en ook de om gangsvormen van bestuurders gaan erop vooruit." Hij vroeg PvZ-er J.P.E. Hageman de brief terug te nemen. Mistroostig Hageman kreeg ook van J. Ram- ondt (CDA) de wind van voren. „Het is verderfelijk dat u dit on derwerp aangrijpt om te sugge reren dat het college geen oog heeft voor de mistroostige situ atie in de landbouw." Wat meer inhoudelijk op zaken ingaan en 's-GRAVENPOLDER - De sier tuin Erica's Flora en Fauna aan opent vandaag en morgen het seizoen met open dagen en een plantenmarkt. Van 13.00 tot 17.00 uur kunnen belangstel lenden de vele bloeiende bollen en voorjaarstruiken komen be kijken. De siertuin ligt aan de Schoorkenszandweg. wat minder op de persoon spe len, adviseerde D.P. Visser (ChristenUnie). Hageman had weinig verweer. Hij merkte op dat de PvZ alleen opheldering wil over de regels voor het geluidsniveau in het buitengebied tussen 19.00 en 07.00 uur. Hij zag de brief niet als een aanval op GS of Poppe laars en nam die niet terug. MIDDELBURG - De provincie komt na de zomer met een standpunt over de damherten in de Schouwse Westhoek. De vraag is of de groep dieren kan blijven of moet worden opge ruimd. Gedeputeerde G. L- C. M. de Kok (PvdA, natuurbe heer) deelde dit vrijdag mee in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Hij vertelde dat er in de West hoek door het ontsnappen of loslaten van enkele dieren spra ke is van kuddevorming. Dat le vert problemen op voor de aan wezige reeën en ook komt de verkeersveiligheid in het ge ding. Jagers hebben al aange drongen op afschieten. De provincie onderzoekt nu of de draagkracht van het gebied groot genoeg is om damherten te herbergen. Is dat het geval dan kunnen ze blijven, al zullen dan wel beheermaatregelen nodig zijn om de omvang van de groep in de hand te houden. De Kok maakte duidelijk dat het damhertenprobleem op Schouwen los staat van de aan wezigheid van een damherten kudde in de Manteling van Wal cheren. Daar lopen al een halve eeuw damheiten, losgelaten bij de inundatie van Walcheren in 1944. Samen met twee kuddes in de duinen van Noord-Hol land en op de Veluwe worden de dieren in de Manteling als een beschermde soort beschouwd. Overigens loopt er een onder zoek (door het instituut Alterra) naar de omvang die de Walcher- se kudde kan hebben. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ondernemers in de grensstreek trekken steeds meer naar elkaar toe. De Kamer van Koophandel van Zeeland en van de Vlaamse Westhoek spe len daarop in met een Schelde- mond Havendag. Daarmee willen de kamers een forum op richten voor grensoverschrij dende samenwerking. Boven dien wordt bedrijven in de grensstreek de mogelijkheid ge boden elkaar te leren kennen. Ook de havens in de Euregio Scheldemond worden bij het project betrokken. De mede werking van het Zeeuwse ha venschap Zeeland Seaports en van de havens van Gent, Zee- brugge en Oostende is verze kerd. Met het oog op de haven dag hebben de organiserende kamers aangeklopt bij negen bedrijven in het werkgebied, die antwoord dienden te geven op vragen over zaken als de af stemming van haveninvesterin gen, gezamenlijke promotie, het gebruik van duurzame energie bronnen, milieureglemente ring, de aanpak van vervuilde bedrijfsterreinen en het tekort aan opgeleide havenwerkers. Het ene probleem speelt aan de ene kant van de grens, het ande re aan de overkant. Op woensdag 25 april treffen de betrokken partijen elkaar in Gent. Daar nemen havensche pen Daniël Termont, haven schapsbestuurders Daan Bruin- ooge en Ron Barbé en anderen deel aan een discussie. Netwerken In de Euregio Scheldemond zoeken ook ondernemers elkaar steeds meer op. Dat blijkt uit in formatie van de Kamer van Koophandel, die is vergaard bij tachtig industriële bedrijven. De Kamers van Koophandel uit Oost-Vlaanderen, Brugge- kust-Westhoek en Zeeland heb ben de handen ineen geslagen in het kader van het Interreg II- project Zakendoen. Eén van de onderdelen van het project is het in beeld brengen van bestaande (goederen)netwerken tussen be drijven in die Euregio. Uit on derzoek is, volgens specialist Paul Geertman van de Zeeuwse Kamer van Koophandel, geble ken dat met name de industriële bedrijven grensoverschrijdende economische relaties aangaan. Sterk ontwikkelde clusters in de Euregio Scheldemond dienen zich vooral aan in de industriële branches zoals chemie, metaal en voeding en in de logistieke en energiefuncties en rond de havens. De Kamers van Koop handel willen ook die samen werkingsverbanden in kaart brengen en hebben daarvoor en kele honderden mensen in die branches benaderd in het kader van een omvangrijke inventari satie. Aanvullend wordt boven dien aan industriële vestigingen in Zeeland met 100 tot 250 werknemers gevraagd naar hun klantenbestand zowel in Neder land als België. Al die gegevens moeten later dit jaar leiden tot een goede advisering van de ka mers over het economisch be leid. Opening de Moerhoeve later KLOETINGE - De offiei- ele opening van zorgboer derij de Moerhoeve in Kloetinge op 5 april gaat in verband met de mond en klauwzeercrisis niet door. „Uit het oogpunt van zorgvuldigheid en solida riteit met agrariërs die di rect te maken hebben met mond- en klauwzeer, heb ben we besloten om de feestelijke opening uit te stellen totdat de crisis voorbij is", aldus secreta ris van de Stichting Moer hoeve. De Moerhoeve is een woon- en werkboer- derij waar zo'n tien (ex )psychiatrische patiënten dagbesteding hebben. Omdat er geen evenhoevi- gen op de boerderij zijn gaat de lentemarkt op 14 april wel door. De officiële opening is later. (Advertentie) Morele dimensie f ;T- van de economie VU podium Lezing door prof. mr. dr. Jan Peter Balkenende, econoom en Tweede Kamerlid CDA Woensdag 11 april 20.00 uur, f 15,- Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek Kousteensedijk 7 info/opgave: (020) 4449292 of www.vupodium.nl VLISSINGEN - Kids for Ani mals, de jeugdclub van de die renbescherming, heeft haar leden opgeroepen handteke ningen te verzamelen tegen het zinloos doden van gezonde die ren vanwege het mond- en klauwzeervirus. Tara De Vriend (9), leerlinge van de Vlissingse Theo Thijssen- school, is een handtekeningen actie op school begonnen. Kids for Animals houdt van daag een demonstratie in Ber gen op Zoom. Deze tocht van de kinderen is bedoeld om uiting te geven aan hun verdriet en onmacht. „Op het jeugdjour naal zie ik dat er duizenden ge zonde dieren worden doodge maakt. Preventief heet dat. Maar ik vind het gemeen en zielig", vertelt Tara. Zij vult daar nog aan toe dat zij de grij pers met de dode dieren het ergst vindt om te zien. Nadat zij de lijst van Internet had uitge print, stapte Tara naar de schoolleiding van de Theo Thijssenschool. Locatieleider W. Meulmeester stemde direct in met haar plan. Samen met haar vriendin Laura Goossens ging Tara de groepen langs om handtekeningen te verzame len. De dierenbescherming houdt in het hele land handtekenin genacties. De demonstratie- tocht van Kids for Animals in Bergen op Zoom begint in de Koevoetstraat (achter de He- ma). Er wordt om 12.30 uur verzameld. De burgemeester van de stad geeft om 13 uur het startsein. Na afloop van de tocht worden handtekeningen verzameld. door Wout Bareman ZELZATE - De gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen hebben de verantwoordelijke Belgische ministers vrijdag schriftelijk gevraagd de buffer zone, die in verband met het mond- en klauwzeer is inge steld, in het grensgebied met Zeeuws-Vlaanderen op te schuiven naar de Westerschel de. Het zou betekenen dat de con troles zich kunnen beperken tot de veerdiensten Breskens-Vlis- singen en Perkpolder-Kruinin- gen. De gouverneurs H. Baltha zar en P. Breyne denken dat de controle daarmee niet alleen kan worden verscherpt, maar dat er bovendien minder geld en menskracht mee gemoeid is. Nu nog wordt op verschillende strategische plaatsen aan de grens gecontroleerd door zowel Rijkswacht, gemeentelijke poli tie en (aan de Nederlandse kant) door politie en marechaussee. Kleinere grensovergangen zoals bij Knokke-Heist, Maldegem, Eeklo, Zelzate en Beveren wor den met containers afgegren deld. Balthazar en Breyne kwamen vrijdag, tijdens een workshop van burgemeesters van de grensgemeenten, tot de conclu sie dat het verleggen van de grenscontroles naar de Wester schelde beter is. Na overleg met de Zeeuwse bestuurders werd besloten de federale ministers J. Gabriëls van Landbouw en A. Duquesne van Binnenlandse Zaken en de Vlaamse minister V. Dua van Leefmilieu en Land bouw te vragen het verzoek aan te kaarten bij de Nederlandse collega's. Directeur Veiligheid L. Bauwens van de provincie Oost-Vlaanderen maakte dat vrijdagmiddag in Zelzate be kend. „De gouverneurs beseffen dat uitvoering van dit voorstel niet simpel is. Het heeft echter de steun van de politiediensten en de burgemeesters van de grensgemeenten en dient daar om serieus te worden onder zocht. Volgens R. de Meyer van het ka binet van commissaris der ko ningin W. van Gelder zouden de controles op de veerpleinen door zowel de Vlaamse als Zeeuwse politie en de mare chaussee uitgevoerd kunnen worden. WESTKAPELLE - Als schapen niet naar de schuur mogen, moet de schuur maar naar de schapen. Dat heeft een schapenhouder in Westkapelle gedacht toen duidelijk werd dat de dieren in verband met het risico op het mond- en klauwzeer niet meer vervoerd moch ten worden. De schapenhouder is net als veel andere boeren, op zoek gegaan naar een mogelijkheid om toch zo goed mogelijk voor de die ren te kunnen blijven zorgen. Want nu ook de tijd van het lammeren aanbreekt, wordt de situatienog problematischer. De boer uit West kapelle heeft als noodoplossing, een soort tent in elkaar gezet zodat de lammetjes met hun moeders alsnog droog en bij elkaar kunnen staan. foto Ruben Oreel Hoaéreyzees Hc scHijre&p'. 3m//ó6v tv£ KciHHeH rxHN/eiXHltXB'-iJveM v 6'j om *e<£M*M&£Cee //y VUW/Né&H y "VA- ik \jjecr 7w,£7 y 'k Twijfel see! 7= ZICH Hu VOelfH?-.€£H kïNIHI w HET p/cfe I PiryejiZ!* COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 68