Hartapparatuur wordt niet benut 17 Windmolens Delta op Curasao draaien boven verwachting - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Borsele ziet niets in plan van OLAZ om zelf vuil op te halen Nieuwe bungalow voor eenden Keukemarket Benodigde software door geldgebrek nog niet in ambulances Hand bekneld Spreekuur bestuurders Zuid-Holland is geen voorbeeld voor Zeeland zeeuwse almanak Proviand waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 31 maart 2001 MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR (Advertentie) Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Liberie), Antiekhandel de Pagter (Advertentie) DOET f 40. Keukenmarket heeft verbouwd. En hoe! Om dat te vieren maakt iedere bezoeker tijdens het kans waarde ter waarde waarde ter van van Showroom met 60 complete opstellingen in meer dan 5.000 combinaties ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD -A17- AFSLAG 21. Telefoon 0165 -510600. Fax 0165 - 51 06 03. Internet www.keukenmarket.nl (Advertentie) PREMIE BROMFIETSVERZEKERING WETEN? TEL. 0187-491 755 OF BEREKEN ZELF OP www.premieberekening.nl door Maurits Sep PLAYA KANO A - Het wind molenpark van Delta Nutsbe drijven op Curagao maakt veel meer elektriciteit dan ver wacht. De achttien molens hebben een vermogen van 9 megawatt. In de eerste drie maanden dat ze draaien, heb ben zij echter al bijna elf me gawatt vermogen geleverd. Het windpark Playa Kanoa aan de Curacaose noordoost kust is vrijdag officieel ge opend. Oostkapellenaar Jaap Korshuize, die de opleiding verzorgt van de onderhouds monteurs van Delta Caribbe an, een volle dochter van Delta Nutsbedrijven, zei verrast te zijn door een goede resultaten. „De molens draaien bijzonder goed. Boven mijn verwach ting. Als het zo doorgaat, ko men we uit op 42 miljoen kilo wattuur stroom per jaar, terwijl we uitgingen van 34,5 miljoen kilowattuur", legde hij uit. Toch waarschuwde Korshuize voor te veel optimisme. Op Cu rasao waait het weliswaar het hele jaar door harder dan vier meter per seconde, en dus al tijd genoeg om de molens te la ten draaien. „Maar van juli tot en met september waait het minder hard dan de afgelopen maanden. Voor een objectief resultaat moet je een heel jaar meten." Huishoudens De elektriciteit die Playa Ka noa levert, wordt volledig af genomen door het Curagaose nutsbedrijf Aqualectra. Dat kan daarmee tienduizend huishoudens van elektriciteit voorzien. Op het moment dat de meeste sti'oom nodig is op het eiland, voorziet het park in tien procent van de behoefte. Op momenten dat maar weinig stroom nodig is, komt zelfs een vijf de van de stroom van Playa Kanoa. Het windpark kostte Delta 30 miljoen gul den. Windenergie is echter zeer lucratief op Curasao. Doordat er altijd wind is, kun nen de molens 95 procent van de tijd ook echt stroom maken Bovendien is windenergie goedkoper dan traditionele stroom. Die wordt opgewekt met dieselgeneratoren en de olieprijzen zijn hoog. President-directeur S. Marti na van Aqualectra toonde zich Applaus na de onthulling van een plaquette: (vlnr) president-directeur S. Martina van nutsbedrijf Aqualectra, president-commissaris J. Hennekeij en directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrijven en de Curacaose gedeputeerde voor Energiezaken, J. Middelhof. foto's Sherman Gibbs bijzonder tevreden met de windenergie. „We kijken con tinu naar nieuwe vormen van energieproductie. We willen graag milieubewust in de be hoefte aan stroom voorzien." Desondanks hadden de mi lieuorganisaties op Curagao veel bedenkingen tegen de bouw van een windpark op Playa Kanoa. De overheid heeft dat gebied vanwege onder meer de oor spronkelijke plantengroei aangewezen als conserve- ringsgebied. Dat betekent dat er niks gebouwd mag worden. Voor de windmolens is een uit zondering gemaakt, op voor waarde dat elders natuurcom pensatie zou plaatsvinden. Waardering President-commissaris J. Hennekeij van Delta Nutsbe drijven sprak zijn waardering uit voor de 'coöperatieve op stelling' van Curagao. „Ik zie onze verdere samenwerking met vertrouwen tegemoet." Vertrouwen zei hij ook te heb ben in het verrijzen van nog meer windmolens in Zeeland. Gedeputeerde voor energieza ken J. Middelhof van Curagao deelde het vertrouwen van Hennekeij in de goede samen werking. Die is voor zijn ei land van groot belang, voegde hij daaraan toe. „Net zo belangrijk als de wind is voor dit park, zal de samen werking met Delta zijn voor Curagao." Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De ambulances op Schouwen-Duiveland be schikken al enige tijd over ap paratuur om patiënten met een hartinfarct ter plaatse te behan delen. Maar ambulancedienst Boven de Westerschelde kan het nog niet gebruiken. I De ambulancedienst is er niet in I geslaagd de levensreddende I techniek vóór de reorganisatie van het ziekenhuis in Zierikzee operationeel te hebben. Ambte lijke molens en financiële pro blemen zorgen vooralsnog voor een kink in de kabel. Onlangs werd bekend dat am bulancedienst Boven de Wester schelde meer tijd nodig heeft dan voorzien om de ambulances in haar werkgebied met de spe ciale hartapparatuur uit te rus ten. Belangrijkste struikelblok is de financiering van het totale project, dat een investering van vijf ton vereist. Hierover voert de ambulancedienst gesprek ken met de zorgverzekeraars, de provincie en enkele private par tijen. „Ik heb wel toezeggingen, maar nog geen cent op mijn re kening", aldus directeur N. Ver- staete. Hij houdt nu vast aan 1 1 mei als streefdatum. Op Schouwen-Duiveland wordt met smart gewacht op de invoering van de zogenoemde pre-hospitale trombolyse. Deze combinatie van apparatuur en kostbare medicijnen kan be langrijke tijdwinst op leveren voor patiënten die vanaf 1 april niet meer terecht kunnen in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee, maar naar Goes moeten worden vervoerd. NIEUWDORP - Een 35-jarige I Goesenaar is vrijdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval I in Nieuwdorp. De man had zijn hand tussen een grijper, toen deze dichtklapte. Zijn vingers raakten daarbij bekneld. Per ambulance ging hij naar het 1 academisch ziekenhuis in Rot- terdam. Volgens oud-medewerker J. Oosterloo van de ambulance dienst Boven de Westerschelde beschikken de ziekenwagens op Schouwen-Duiveland al lange re tijd over de vereiste appara tuur, die volgens hem technisch gesproken direct inzetbaar is. „Het probleem zit in de software die nodig is om de gegevens te interpreteren. De Amerikaanse programmatuur is goedge keurd, maar voldoet niet aan de Nederlandse medische proto collen." Directeur Verstraete erkent dat de Schouwse ambulances als enige in de regio al van de juiste apparatuur zijn voorzien. Hij ontkent echter dat deze ook met diagnostische software zijn uit gerust. „Wij zijn op dit moment nog in onderhandeling met de leveranciers. Er zijn twee spe- lers op deze markt: een Ameri kaanse en een Duitse firma. We bekijken nu of we op al onze am bulances nieuwe apparatuur willen plaatsen, of dat we overal dezelfde monitoren als op Schouwen gaan installeren." Zeelandbrug Verstraete gaat er nog steeds vanuit dat de Schouwse hartpa tiënten per 1 mei in de ambulan ce behandeld kunnen worden. Tot die tijd zullen ze eerst de Zeelandbrug over moeten. Bij het Schouwse college van bur gemeester en wethouders heeft dit bericht grote bezorgdheid teweeggebracht. Zij vrezen dat er een gat in de zorgketen op Schouwen-Duiveland dreigt te ontstaan en hebben minister Borst van Volksgezondheid vo rige week per brief om maatre gelen gevraagd. Internist R. de Kan is teleurge steld in de gang van zaken. Hij stelde de introductie van de pre- hospitale trombolyse als voor waarde om mee te werken aan de reorganisatie van het Zierik- zeese ziekenhuis. „Het is jam mer dat de ambulancedienst op het nippertje de gemaakte af spraken niet na kan komen. Zoiets moet lang van tevoren gepland worden, dat moet je ei genlijk niet zomaar een maand je op kruinen schuiven. We heb- (Advertentie) ben hier meerdere keren vragen over gesteld, maar als de ambu lancedienst zegt dat het hun per 1 april lukt, gaan wij ervan uit dat dat ook het geval is. Nu kun nen we niet meer terug: het zie kenhuis in Zierikzee is leeg en de mensen zijn weg." Volgens Verstraete is het geen ramp als de Schouwse ambu lances nog een tijdje zonder de anti-stollingstechniek rondrij den. „De wereld houdt echt niet op te bestaan", constateert hij nuchter. „De dingen gaan niet altij d zoals we willen. De eenden in de Gracht in Zierikzee beschikken over een riant nieuw onderkomen. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Ze kwaken lustig, de eenden in de Gracht in Zierikzee. Blijkbaar zijn ze tevreden met hun nieuwe riante onderko men. De afdeling Gemeentewerken van Schouwen-Duiveland plaatste vrijdag een nieuwe eendenkooi in het water langs de Grachtweg in Zierikzee. Vlakbij de brug bij het Jannewekken werd de kooi met behulp van een hijskraan het water ingetakeld. Gemeentewerkers W. F okker en A. Heijboer zij n vanaf j anuari dit j aar bezig geweest met de bouw van het nieuwe eendenhuis. „De oude kooi was aan het verrotten en moest vervangen worden. We hebben hem uit het water gehaald en precies nagebouwd", al dus Fokker. Tweede Medewerkers. Haaij van afdeling Gemeen tewerken laót weten dat er ook is begonnen met de bouw van een tweede eendenkooi. Die wordt bij de Nobelpoort in de Gracht geplaatstVi j f tig j aar geleden heeft onder nemer Van Aken daar een kooi neergezet. De gemeente heeft dat eendenhuis overge nomen en later een tweede gemaakt voor bij de brug aan de Grachtweg", aldus Haaij. Het is inmiddels de tweede keer dat beide kooien worden vervangen. Volgens Haaij zijn weersinvloeden en mest van de eenden de grootste slijtagefactoren. Leder instapper diverse kleuren 37 -42 door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele ziet niets in de plannen van het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (OLAZ) om een reinigings- bedrijf te beginnen. Dat bedrijf zou het ophalen van vuil van de gemeenten moeten overnemen. De gemeente Borsele vertrouwt OLAZ voor geen cent, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeen teraad, dat donderdag 12 april aan de orde komt. Borsele is bang dat de gemeen ten gaan opdraaien voor de te genvallers van het geprivati seerde reinigingsbedrijf. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor te bedanken voor de eer. De gemeenschappelijk regeling, waarin 17 gemeenten, het wa terschap en de provincie zitting hebben, bestuurt tot nu toe het storten, composteren en ver branden van afval. OLAZ staat helemaal aan het einde van het proces dat het Zeeuwse afval doorloopt. Voor de gemeente Reimerwaal haalt OLAZ het vuil ook op, sa men met Delta Nutsbedrijven en afvalbedrijf Verstraten en Verbruggen (VenV). OLAZ wil dat nu ook gaan doen voor de zestien andere gemeenten en heeft meer dan een half miljoen gulden besteed aan onderzoe ken. Borsele en Vlissingen heb ben al in een eerder stadium la ten blijken de plannen niet zo te zien zitten. OLAZ heeft de gemeenten nu gevraagd te reageren op de on derzoeken die in samenwerking met KPMG zijn gemaakt. Het Borselse college laat er maar weinig van heel. Over de rechtsvorm die OLAZ voorstaat, is de gemeente duide lijk: te weinig inbreng van de ge meenten in de aandeelhouders vergadering, die bovendien alleen achteraf over de centen mag beslissen. Op de begroting en de prijsstelling heeft de over heid in de voorgestelde be stuursvorm hoegenaamd niets te vertellen. Ook het bedrijfplan is volgens de gemeente Borsele te vaag. Uit eigen ervaring berekent de ge meente dat de aannames wel erg aan de optimistische kant zijn. Voor de bemanning van een vuilniswagen rekent KPMG 2,6 fte, terwijl een vuilniswagen 52 weken per jaar met een chauf feur en twee beladers rijdt. Met vakantie, werkoverleg en ziekte is dus geen rekening gehouden. Een BTW-boekhouding komt in het hele verhaal niet voor, ter wijl het er dik inzit dat BTW ge rekend en afgedragen moet worden. Reserves Ook de manier waarop de nieu we BV zou moeten beginnen, vertrouwt de gemeente Borsele niet. OLAZ wil vanalles en nog wat: milieustraten en stortacti- viteiten, overhevelen van de ge meenschappelijke regeling naar de BV. Of reserves, voorzienin gen en verplichtingen ook zou den moeten verhuizen, daarover zijn de rapporten verre van dui delijk. Daarbij is nog helemaal niet bekend wat de belasting dienst gaat doen met zo'n gepri vatiseerde reinigingsdienst. Een sociaal statuut ontbreekt bij de rapporten, waarop de ge meenten hun ja of nee moeten baseren. Volgens burgemeester en wethouders van Borsele is er sprake van een reorganisatie. Wat dat voor de werknemers be tekent, is in nevelen gehuld. Risico's Een grote vraag is nog wie er gaat opdraaien voor de ont- vlechtingskosten. Is dat de nieuwe BV of moeten de ge meenten in de gemeenschappe lijke regeling ervoor dokken? Met andere woorden: is OLAZ van plan over de ruggen van de belastingbetaler een winstge vend bedrijf te starten? Dat geldt evenzeer voor de risi co's. Bij de vuilnisophaalonder neming in Reimerswaal staan Delta en VenV nadrukkelijk ga rant; over wie de risico's draagt van de nieuwe onderneming reppen de rapporten met geen woord. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Inwoners van Goeree-Overflakkee maken grif gebruik van het spreekuur van gedeputeerde M. Houtman van de provincie Zuid-Holland. Maandelijks legt de bestuurder een bezoek af in zijn aandachts gebied Zuid-Holland-Zuid, om vragen en opmerkingen van in woners te beantwoorden. In Zeeland valt een soortgelijke tournee voorlopig niet te ver wachten, denkt gedeputeerde A. Poppelaars (inspraak en voorlichting). Deze week nog hield Houtman een spreekuur in recreatiecen trum De Staver in Sommelsdijk. Tien inwoners meldden zich om met hem van gedachten te wis selen over onderwerpen als hoogbouw op het eiland, de in vulling van het landelijk gebied rond Herkingen en specifieke verkeerssituaties op Goeree- Overflakkee. „In Zuid-Holland maken vooral inwoners van het landelijk ge bied gebruik van het spreekuur. In de steden is er veel minder be langstelling voor", vertelt voor lichter S. van Lith. Het gros van de bezoekers wil informatie over actuele zaken of waagt aandacht voor een specifiek probleem. „De gedeputeerde geeft vaak tips over de te bewandelen we gen. Waar kunnen ze terecht met hun vragen, bij wie kunnen ze hun informatie halen. We proberen er zoveel mogelijk concrete acties uit te laten voortvloeien", aldus Van Lith. In Zeeland houden de gedepu teerden geen spreekuren in de regio. In het verleden is er wei eens een poging gedaan om in het provinciehuis in Middel burg vaste bezoekuren in te stel len, maar dat plan stierf wegens gebrek aan belangstelling een vroege dood. „In feite is zo'n spreekuur ook niet nodig. Bij ons kunnen mensen op ieder ge wenst moment een afspraak maken", vindt Poppelaars. Zijn ervaring is dat mensen vanzelf wel aan de bel trekken als er een probleem speelt. Werkbezoeken De Zeeuwse gedeputeerden brengen regelmatig werkbezoe ken aan de verschillende Zeeuwse gemeenten. Die zijn meestal geconcentreerd rond een bepaald thema, waar bij ook maatschappelijke orga nisaties kunnen worden betrok ken. Poppelaars verwacht niet dat daarnaast ook nog regelmatig terugkerende spreekuren ge houden zullen worden in de ver schillende Zeeuwse regio's. „We hebben tot op heden geen signa len gekregen dat we het anders zouden moeten aanpakken." (Advertentie) Omdat het een lange vlucht zou worden en je in het lucht verkeer altijd met vertragin gen rekening moet houden, had het Middelburgse stel royaal proviand ingeslagen. Eenmaal op Schiphol gearri veerd zorgden strenge con troleurs voor een andere bestemming van de mond voorraad dan de versterking van de inwendige mens. De krentenbollen konden on gehinderd hun weg vervol gen. Maar de broodjes met kaas kregen een vervoersver- bod opgelegd. Gelukkig was daar op de rou te naar de instapplaats die snackbar. De broodjes vlogen er over de toonbank. Daar zat opvallend veel kaas tussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67