Goes maakt speelterreinen veiliger PZC PZC LEZERSVOORDEEL Giro 555 Den Haag Oud, maar niet vergeten! Borsele steekt ruim drie ton in sportiviteit Theater Terneuzen zoekt samenwerking Gemeente investeert ruim zeven ton in aantrekkelijker maken voorzieningen >20 i tftm Gezelligheid staat voorop bij kampioenschap koersbal Hand bekneld ïoo,- korting bij de CYBERBUZZ JÉiP li Jï ^rlif JW- «PB unicef SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Hersenstichting Nederland zaterdag 31 maart 2001 y. r door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van Bor- sele willen de komende zes jaar 350.000 gulden stoppen in de uitvoering van de sportnotitie Borsele Beweegt. Dat project maakt daarmee een goede kans om nog eens 350.00 gulden van het Rijk te krijgen. Het college stelt de gemeenteraad voor Bor sele beweegt als proefproject bij het ministerie van WVS aan te melden. Het breedtesportproject wil on dersteuning bieden aan het be wegingsonderwijs, het sport- vrijwilligerswerk en aan buurtsportactiviteiten voor alle leeftijden. Daarvoor wordt in het project samengewerkt met scholen. sportverenigingen, jeugdwerk en ouderenorganisa- ties. De doelstellingen zijn het be vorderen van maatschappelijke participatie, bestrijding van achterstanden, versterking van sportverenigingen, het bevor deren van gezondheid en zelf redzaamheid, voorkomen van vereenzaming en vooral het rea liseren van goed bewegingson derwijs. De gemeente gelooft dat breedtesport werkgelegen heid kan bevorderen en crimi naliteit kan voorkomen. De behoefte aan mankracht voor de uitvoering, die van 202 tot en met 2007 gaat plaatsvin den, heeft Borsele geschat op een sportconsulent en een sport- loketfunctionaris. Die zouden gedurende de looptijd in dienst kunnen treden bij de Zeeuwse Sportraad, die de werknemers detacheert bij de gemeente Bor sele. De gemeente blijft wel de medewerkers aansturen. De 60.000 gulden die het project de gemeente jaarlijks gaat kos ten, komen voor eenderde uit de pot voor maatschappelijke acti vering. De rest komt uit de alge mene middelen, die daarvoor in de meerjarenbegroting worden gereserveerd. De raadsvergadering waarin de projectaanvraag moet worden vastgesteld, wordt gehouden op donderdag 12 april in het ge meentehuis in Heinkenszand. De bijeenkomst is openbaar en 1 begint om 20.00 uur. Binnen twee jaar worden alle ondergronden van speeltoestellen in de gemeente Goes indien nodig aangepast aan de strengere veiligheids normen. Verder wordt een aantal speelterreinen opnieuw ingericht of uitgebreid, zoals het speeltuintje aan de Blokhuisstraat in Kattendij- ke. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Meer grote speelplek ken, uitdunnen van bestaande kleine terreinen, een betere af stemming op de wensen van kinderen en het zoveel mogelijk toepassen van zand en hout snippers voor een veilige onder grond. Met deze en andere uit gangspunten wil de gemeente Goes haar speelvoorzieningen aantrekkelijker en veiliger ma ken. Vier jaar geleden begon de ge meente al met het repareren, verwijderen en vervangen van speeltoestellen die niet aan de aangescherpte veiligheidseisen voldeden. Naar aanleiding van controles van de Inspectie Ge zondheidszorg is een jaar gele den ook een renovatieplan op gesteld, met als voornaamste doel dat de ondergronden bij speeltoestellen veiliger worden. De uitvoering van dat plan is voorlopig opgeschort, omdat een extern onderzoek naar het niveau van de Goese speelvoor zieningen vorig jaar uitwees dat het renovatieplan al was ach terhaald. Daarnaast kwamen er landelijk nieuwe richtlijnen en inzichten over speelterreinen. Dat was reden voor de gemeente om het totale Goese beleid op nieuw tegen het licht te houden. Die bezinning heeft geleid tot een aantal maatregelen. Zo worden binnen twee jaar alle ondergronden van speeltoestel len indien nodig aangepast aan de strengere veiligheidsnormen. Dat gebeurt vooral met natuur lijke materialen zoals zand en houtsnippers. Alleen in een meer 'stedelijke omgeving' is het mogelijk rubberen tegels of kunststof matten toe te passen. Verder is gebleken dat veel speelterreinen nogal vol staan NIEUWDORP - Een 35-jarige Goesenaar is vrijdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Nieuwdorp. De man had zijn hand tussen een grijper, toen deze dichtklapte. Zijn vingers raakten daarbij bekneld. Per ambulance ging hij naar het academisch ziekenhuis in Rot terdam. met toestellen. Om meer ruimte te krijgen is de nieuwe richtlijn dat toestellen van vijftien jaar en ouder verdwijnen en in prin cipe niet worden vervangen. De vrijkomende ruimte kunnen de kinderen gebruiken om vrijelijk te spelen. Verder wordt een aantal speel terreinen opnieuw ingericht of uitgebreid. Het gaat daarbij om het Westerwijkplein, de Zaag molenstraat en het Rimmeland- plein in Goes, een speelvoorzie- ning voor 7- tot 12-jarigen bij het Goese Meer, de Jachthuis straat in Kloetinge, de Blok huisstraat en de Zuidweg in Kattendijke, de kabelbaan in de speeltuin in Wo lp haart sdijk en een alternatief voor de speel plek aan de Raadhuisstraat in 's-Heer Arendskerke. Goese Polder Voor de Goese Polder is nog een afzonderlijk onderzoek nodig. Zeker in vergelijking met ande re wijken is het aantal speel voorzieningen daar groot maar ook erg versnipperd. Het doel van het onderzoek is te komen tot een renovatie, die onderdeel moet worden van het Master- plan Goese Polder De gemeente wil ook rekening houden met de nieuwe richtlijn dat minimaal drie procent van de ruimte in een wijk bestemd moet zijn voor spelende kinde ren. In de bestaande wijken wordt die norm niet gehaald en lijkt die ook niet haalbaar, maar bij nieuwbouwwijken wil Goes daar wel naar streven. Een andere doelstelling is wijk bewoners en -verenigingen nauwer te betrekken bij plan nen voor speelvoorzieningen. Daarbij wordt in eerste instan tie gekeken naar wat de kinde ren zelf willen. Door het aanbod per wijk in beeld te brengen in een zogeheten 'speelkaart' moet ook duidelijk worden of de speelplaatsen goed zijn verdeel den of het bestaande aanbod aansluit op de leeftijdsopbouw in de wijk. In totaal wil de gemeente de ko mende periode ruim 700.000 gulden investeren in de Goese speelvoorzieningen. Ongeveer de helft van het geld was al be schikbaar. De rest van het be drag is opgenomen in de recent verschenen Voorjaarsnota. door Ernstjan Rozendaal TERNEUZEN - De Zeeuwse Theaterstichting is in beeld voor de programmering van de nieuwe schouwburg in Terneu zen. Exploitant F. Lievens ziet af van het benoemen van een ar tistiek directeur en wil de ex pertise voor het boeken van ar tiesten inhuren via de ZTS. Hoewel directeur G. Peijs van de ZTS dat bevestigt, wil Lie vens geen commentaar leveren. Het is dus onduidelijk of Lie vens geen geschikte kandidaat heeft kunnen vinden, danwel dat hij om andere redenen voor deze constructie heeft gekozen. Vorige week heeft hij in een ge sprek met Peijs samenwerking voorgesteld. Volgens Peijs, die directeur is van de Stadsschouwburg in Middelburg, is het 'te kort door de bocht' te concluderen dat hij nu ook de programmering in Temeuzen gaat doen. Hij spreekt van een 'zeer nauwe af stemming'. Peijs heeft een con structie voorgesteld waarbij twee van zi jn adviseurs ook voor het Scheldetheater in Terneu zen gaan werken. Het gaat om Twan Robbeson, eerder locatie manager van theater Mondra- gon in Zierikzee, en Jacques Boonman, in het verleden ver antwoordelijk voor de pro- grammering in het vorig jaar ge sloten theater De Prins van Oranje in Goes. Beiden werken als freelancer voor de ZTS, die op het ogenblik programmering en kaartver koop verzorgt voor de theaters in Middelburg, Zierikzee en Domburg. Als straks het nieuwe theater in Goes opengaat, zal dat ook deelnemen in de ZTS. Boonman, en waarschijnlijk ook Robbeson, zullen door Lie vens worden uitgenodigd voor een gesprek. Het ligt voor de hand dat daar een opzet uitrolt waarbij het Terneuzense thea ter voor de programmering, de kaartverkoop en het maken van de seizoensbrochure nauw sa menwerkt met de ZTS. Peijs ziet mogelijkheden in de afstemming van de program ma's. Zo kan het voordelig zijn bepaalde voorstellingen twee keer te boeken, één keer boven en één keer onder de Wester- schekle. Ook kunnen, bijvoor beeld op het gebied van dans, gezelschappen die regelmatig in een van beide theaters in Mid delburg en Terneuzen komen, eens met elkaar ruilen. De bedoeling is de kassa's aan elkaar te koppelen. Voor de kaartverkoop in Zeeland wordt dan één telefoonnummer inge steld, waar mensen voor alle deelnemende theaters kaarten kunnen bestellen. Feestelijk Boven en onder de Westerschel- de blijven verschillende sei zoensbrochures verschijnen. Opzet is de samenwerking vol gend seizoen direct te laten in gaan, wat inhoudt dat de kort voor de zomer verschijnende brochures al op elkaar zijn afge stemd. Zoals bekend wordt het Scheldetheater na de zomer feestelijk geopend. Lievens is volgens Peijs enthousiast over het samenwerkingsplan, maar zelf weigert de exploitant van het nieuwe Terneuzense theater elk commentaar. door Mario Wisse NIEUW EN ST. JOOSLAND - „Koersbal is Nederland binnen gekomen om de ouwetjes in be weging te krijgen", grapt Ko de Visser. Met zijn 55 jaar is hij een jonge hond tussen de veelal be jaarde beoefenaars van het spel. De Visser is vrijdagmiddag scheidsrechter bij de finale van het Zeeuws kampioenschap koersballen voor paren in het Nieuwlandse dorpshuis. De zes koppels die zich voor deze finale plaatsten, werken in opperste concentratie hun wedstrijden af. Bij koersbal moeten de deel nemers de grote ballen zo dicht mogelijk bij een klein balletje (de jack) gooien. De ballen zijn aan één kant iets verzwaard. Daardoor is het onmogelijk ze rechtdoor te gooien. Het spel is nagenoeg identiek aan het, vooral in Engeland populaire, bowls. Meneer en mevrouw Dobbelaar uit Westdorpe vormen één van de finalekoppels. Ze vinden koersbal een leuk spel, maar de gezelligheid is belangrijker. „Door het koersbal kom je met mensen in contact", zegt me vrouw Dobbelaar. Joke Bliek volgt de verrichtin gen van de finalisten aandach- tig. Ze koersbalt net als De Vis ser elke donderdagavond in dit dorpshuis. „Ik vind het gewel dig", roept ze enthousiast. „Ik sla rustig een verjaardag over om naar het koersbal te gaan." I Ko de Visser denkt dat koersbal in de toekomst aan populairiteit gaat winnen. En niet alleen onder ouderen. „Het is nog in I opkomst, net als het voetbal I honderd jaar geleden", zegt hij lachend. Na een spannende wedstrijd mag Westdorpel, het i duo De Smet-Van Hecke, zich Zeeuws kampioen noemen. Hei koop en Sinke van Molstraat Maandag uit Middelburg wor den tweede en Van de Linde-Op I de Brouw van Schouwen-Dui- veland 2000 uit Ouwerkerk der de. Zonder U geen Unicef. Giro 121. Zonder U kunnen wij de alleenstaande kinderen van Rwanda niet meer helpen om hun ouders of familie op te sporen. Help '<$m^KÊÈmÈÊst - - c hen, wordt vandaag nog donateur van Unicef. GEEFT KINDEREN EEN TOEKOMST KERKEN IN AKTIE MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS TEAR FUND STICHTING VLUCHTELING T ~7 Gezond ouder worden willen wij allemaal. De onbezorgde oude dag van zo'n 200.000 Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om er iets aan te doen! Wetenschappelijk onderzoek kan de oplossing bieden voor deze hersenaandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. (cBF: Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage Telefoon 070-360.48.16 Internet www.hsn.nl ma 2-apr Wemeldinge 19.00 - 22.00 Dorpsplein/Z. Achterweg di 3-apr Goes 19.00 - 22.00 Grote Markt/Stadhuis wo 4-apr Goes 19.00-22.00 Goes Noord/De Spinne/C1000 do 5-apr Goes 19.00 - 22.00 Goes Zuid/De Bussel vr 6-apr Kapelle 19.00 - 22.00 Biezelingseslraat/C 1000 za 7-apr KAMPERLAND 10.00 - 12.00 Het Rip 9 za 7-apr Yerseke 13.00 -17.00 Vijferbogert/Naast AH zo 8-apr Geen roadshow Geen roadshow Kijk ook op Delta-Tv, Delta Tv Teletekst, deze krant en op www.cvberbuzz.nl De CYBERBUZZ kaart valt ook bij u in de bus! Naam Adres PC/Woonplaats Telefoon E-mail Handtekening ABO NIET ABO Zeeland is digitaal. In de CYBERBUZZ, een originele Amerikaanse schoolbus, kunt u kennismaken met de nieuwste digitale mogelijkheden van uw kabelaansluiting. Internet via de kabel: Altijd on-line, zonder telefoon- kosten en met een optimale verbinding, dat is zorgeloos en goedkoop Internetten! Mh Zap: In een handomdraai uw eigen thuisbioscoop! Binnenkort kan uw woning worden aangesloten. Ais u zich voor aansluiting aan meldt bij de CYBERBUZZ, profi teert u van maar liefst 100,- korting en maakt u kans op het winnen van een prachtige breedbeeld kleurentelevisie! Met het leuke CYBERBUZZspel kunt u zelfs nog extra korting verdienen! En natuurlijk staat de koffie voor u klaar... E,"E~L"B."O~ N~1 ƒ100,- Korting Tegen inlevering van deze bon in de CYBERBUZZ ontvangt u 100,- aanmeidkorting op een nieuw Internet-via-de-kabêJ- abonnement van ZeelandMet (geldt niet voor upgrades!)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 64