Borsele ziet niets in plan OLAZ PZC Eeuweling Olympia is ook op maatschappelijk gebied topper PZC Rotonde krijgt kunstwerk Ambulances moeten hartapparatuur nog ongebruikt laten Afvalverwerker wil ophalen vuil van gemeenten overnemen Inleiding bij stuk Zeeuwse Komedie JbS 19 m ivji Bromfietser gewond bij aanrijding Man valt van tweede verdieping Auto en aanhanger gestolen Woensdrecht in beeld voor Orions Gereedschap weg uit auto Boete na vernielen auto huisgenoot Borsels college wil prijs bouwgrond in plan Over de Dijk verhogen I zaterdag 31 maart 2001 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele ziet niets in de plannen van het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (OLAZ) om een reinigings- bedrijf te beginnen. Dat bedrijf zou het ophalen van vuil van de gemeenten moeten overnemen. De gemeente Borsele vertrouwt OLAZ voor geen cent, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeen teraad, dat donderdag 12 april i aan de orde komt. Borsele is bang dat de gemeen ten gaan opdraaien voor de te genvallers van het geprivati seerde reinigingsbedrijf. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor te bedanken voor de eer. De gemeenschappelijk regeling, waarin 17 gemeenten, het wa terschap en de provincie zitting hebben, bestuurt tot nu toe het storten, composteren en ver branden van afval. OLAZ staat helemaal aan het einde van het proces dat het Zeeuwse afval doorloopt. Voor de gemeente Reimerwaal haalt OLAZ het I VLISSINGEN - Regisseur Ka- tinka van den Dool houdt van avond in Theater Vestzak99 in I Vlissingen een inleiding bij het I stuk 'Overgewicht, onbelang rijk, vprmelo.os.' dat door De Zeeuwse Komedie wordt ge speeld. In 'Overgewicht..' creëert de Oostenrijkse auteur Werner Schwab een nieuwe taal door zijn personages zinnen in de mond te leggen die niet bij hen passen. Van den Dool zal in haar j inleiding onder meer ingaan op I dé korte carrière van Schwab. Hij verscheen als schrijver in I 1991 als een komeet aan het the- 1 aterfirmament en verdween net zosnel toen hij zich in de nieuw jaarsnacht van 1994 'dood- dronk'. I De inleiding van Katinka van denDool begint om 19.30 uur. door Marqreet van den Broek ZEERIKZEE - De ambulances op Schouwen-Duiveland be schikken al enige tijd over ap paratuur om patiënten met een hartinfarct ter plaatse te behan delen. Maar ambulancedienst Boven de Westerschelde kan het uog niet gebruiken. De ambulancedienst is er niet in geslaagd de levensreddende techniek vóór de reorganisatie van het ziekenhuis in Zierikzee operationeel te hebben. Ambte lijke molens en financiële pro blemen zorgen vooralsnog voor een kink in de kabel. Onlangs werd bekend dat am bulancedienst Boven de Wester schelde meer tijd nodig heeft dan voorzien om de ambulances in haar werkgebied met de spe ciale hartapparatuur uit te rus ten. Belangrijkste struikelblok is de financiering van het totale project, dat een investering van vijf ton vereist. Hierover voert de ambulancedienst gesprek- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M.van derJagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vuil ook op, samen met Delta Nutsbedrijven en afvalbedrijf Verstraten en Verbruggen (VenV OLAZ wil dat nu ook gaan doen voor de zestien andere ge meenten en heeft meer dan een half miljoen gulden besteed aan onderzoeken. Borsele en Vlis singen hebben al in een eerder stadium laten blijken de plan nen niet zo te zien zitten. Beide gemeenten stelden geen finan ciële gegevens over het eigen reinigingsbedrijf beschikbaar. OLAZ heeft de gemeenten nu gevraagd te reageren op de on derzoeken die in samenwerking met KPMG zijn gemaakt. Het Borselse college laat er maar weinig van heel. Over de rechts vorm clie OLAZ voorstaat, is de gemeente duidelijk: te weinig inbreng van de gemeenten in de aandeelhoudersvergadering, die bovendien alleen achteraf over de centen mag beslissen. Op de begroting en de prijsstel ling heeft de overheid in de voorgestelde bestuursvorm hoegenaamd niets te vertellen. Ook het bedrijfplan is volgens de gemeente Borsele te vaag. Uit eigen ervaring berekent de ge meente dat de aannames wel erg aan de optimistische kant zijn. Voor de bemanning van een vuilniswagen rekent KPMG 2,6 fte, terwijl een vuilniswagen 52 weken per jaar met een chauf feur en twee beladers rijdt. Met vakantie, werkoverleg en ziekte is dus geen rekening gehouden. Een BTW-boekhouding komt in het hele verhaal niet voor, ter wijl het er dik inzit dat BTW ge rekend en afgedragen moet worden. Belastingen Ook de manier waarop de nieu we BV zou moeten beginnen, vertrouwt de gemeente Borsele niet. OLAZ wil vanalles en nog wat: milieustraten en stortacti- viteiten, ovei'hevelen van de ge meenschappelijke regeling naar de BV. Of reserves, voorzienin gen en verplichtingen ook zou- denmoeten verhuizen, daarover zijn de rapporten verre van dui delijk. Daarbij is nog helemaal niet bekend wat de belasting dienst gaat doen met zo'n gepri vatiseerde reinigingsdienst. Afstemming met de belasting inspectie heeft nog niet plaats ken met de zorgverzekeraars, de provincie en enkele private par tijen. „Ik heb wel toezeggingen, maar nog geen cent op mijn re kening", aldus directeur N. Ver- staete. Hij houdt nu vast aan 1 mei als streefdatum. Op Schouwen-Duiveland wordt met smart gewacht op de invoering van de zogenoemde pre-hospitale trombolyse. Deze combinatie van apparatuur en kostbare medicijnen kan be langrijke tijdwinst op leveren voor patiënten die vanaf 1 apx-il niet meer terecht kunnen in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee, maar naar Goes moeten worden vervoerd. Software Volgens oud-medewerker J. Oosterloo van de ambulande- dienst Boven de Westerschelde beschikken de ziekenwagens op Schouwen-Duiveland al lange re tijd over de vereiste appara tuur, die volgens hem technisch gesproken dix'ect inzetbaar is. „Het probleem zit in de sofwax-e die nodig is om de gegevens te interpretex-en. De Amerikaanse programmatuur is goedge keurd, maar voldoet niet aan de Nederlandse medische proto collen. Verstraete erkent dat de Schouwse ambulances als enige in de regio al van de juiste appa ratuur- zijn voorzien. Hij ont kent echter dat deze ook met diagnostische software zijn uit gerust. „Wij zijn nog in onder handeling met de leveranciers. Er zijn er twee: een Amerikaan se en een Duitse. We bekijken nu of we op al onze ambulances nieuwe apparatuur willen plaatsen, of dat we overal de zelfde monitor-en als op Schou wen gaan installex-en." Verstraete gaat er nog steeds vanuit dat hartpatiënten per 1 mei in de ambulance behandeld kunnen wox-den. Bij het Schouwse college van B en W heeft dit bericht gx-ote bezorgd heid teweeggebracht. Zij vrezen dat er een gat in de zorgketen op Schouwen-Duiveland dreigt te ontstaan en hebben minister Borst van Volksgezondheid om maatregelen gevraagd. Internist R. de Kan is teleux-ge- steld. Hij stelde de introductie van de pre-hospitale tromboly se als voorwaarde om mee te werken aan de reorganisatie van het Zierikzeese ziekenhuis. ,Het is jammer dat de ambxxlan- cedienst op het nippertje de ge maakte afspraken niet na kan komen." gevonden en volgens Borsele kan dat nogal wat uitmaken voor de prijs die de gemeenten per ton afval moeten betalen - en dus voor de burgers voor het ophalen van hun kliko's. Een sociaal statuut ontbreekt bij de rapporten, waarop de ge meenten hun ja of nee moeten basex-en. Volgens burgemeester door Jeanne de Nijs THOLEN - „Jaaaa, daar komt ie. Vijf, zes, zeven énnnn zij waarts. Laatste keer: links voor, links terug". Zo oefent Anja Lindliout de 50+groep van Olympia in Tholen voor hun aandeel in de uitvoering van daag ter gelegenheid van het eeuwfeest van de gymnastiek vereniging. De speciaal voor de gelegenheid aangeschafte fel gekleurde shirts zijn inmiddels gepast en in orde bevonden. Voor de laatste keer repeteren de veertien dames tussen de 58 en 7 5 jaar het stappenhuppelen en zwaaien op het nummer Trial of the Pink Panter. Ze zijn laai end enthousiast over hun club je, dat momenteel zo'n twintig leden telt. Een aantal van hen is vroeger als kind al lid geweest van Olympia. „Weet je nog, die vaardigheidspx-oeven", halen ze onderling herinneringen op. „Dan kregen we nog een diplo ma." Het gesprek komt op de uitvoeringen van weleer op de Max-kt, in 't Bosje, bi] Hof van Holland. Op de Bondsdag in Sonsbeek. Regelmatig viel en wethouders van Borsele is ex- sprake van een reorganisatie. Wat dat voor de wex-knemers be tekent, is in nevelen gehuld. Zonder uitgewerkt sociaal sta tuut kunnen gemeenten, vol gens Borsele, de bonden niet eens uitnodigen voor een ge sprek. Een grote vx-aag is nog wie er gaat opdraaien voor de Olympia in de prijzen. De club was gekend en gevreesd. „Dan hoorde je andex-en zeggen: Daar heb je Tholen", weet een van de dames veelbetekend te melden. Gymnastiekvereniging Olym pia werd op 22 april 1901 offici eel opgericht. Aanleiding was een propaganda-uitvoering van Uitspanning door Inspanning (UDI) in Bergen op Zoom. Een tijd waarin het bescheiden bezit van enkele turnmatjes en een gewone brug al heel wat was, de contributie tien cent bedroeg, en de voorman van Olympia 'di recteur' heette. Al na een half jaar gaf de vereniging een eerste uitvoering, in cle toenmalige 'bewaarschool' op de Markt. De club 'overleefde' twee wereld oorlogen. Het ledental groeide gestaag en de vereniging kwam op het gebied van gymnastiek- prestaties steeds beter uit de verf. De allex-eerste wedstrijd, in 1983, van de speciale spring- groep leverde al meteen twee eerste prijzen op. De groep ein digde bij de Nederlandse kam pioenschappen onlangs zelfs op de zesde plaats. Behalve prestatiegericht is Olympia echter voox-al maat- ontvlechtingskosten. Is dat de nieuwe BV of moeten de ge meenten in de gemeenschappe lijke regeling eivoor dokken? Met andere woox-den: is OLAZ van plan over de ruggen van de belastingbetaler een winstge vend bedrijf te stai'ten? Dat geldt evenzeer voor de risico's. Bij de vuilnisophaalonderne- schappelijk gezien als topper blijven draaien, met een flinke groep vrijwilligers die de kar trekt. Naast de groepen vanaf peuters tot leerlingen van het voortgezet onderwijs, volwas senen en de vijftigplussers, kun nen ook ex-hartpatiënten bij Olympia terecht. Verdeeld over de recreatieve en wedstrijdge- richte groepen telt de vereni ging momenteel 250 leden. Wanneer Anja Lindhout aan geeft dat vooral de sociale con tacten bij de 50+groep belang rijk zijn, vallen de leden meteexi bij. Ze vertellen over de fiets tochten die ze samen maken voor de grote vakantie begint. Over het gezamenlijk koffie drinken - met bolus of gebakje - met Kerst, en na afloop van de laatste les van het seizoen. „Wanneer een van de leden ziek is sturen we een kaartje, en als het langer duurt gaat xemand langs met een bloemetje of een fruitmand", melden de senior- gymnasten. Natuurlijk wox-dt er op de weke lijkse oefeningochtend ook lek ker bijgekletst. Maar het gym men blijft voorop staan. Ook de oudste leden van Olympia wil- minginReimerswaal staan Del ta en VenV nadrukkelijk garant; over wie de risico's dx-aagt van de nieuwe onderneming x*eppen de rappor-ten met geen woox-d. De gemeenteraad bespreekt het voorstel tijdens de openbare raadvergadering om 20 uur in het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand. len fit blijven, hun conditie op peil houden. Voorkoxnen dat hun bovenarmen zwabberen wanneer ze naar hun kleinkind zwaaien, vatten enkelen la chend samen. Het liefst zouden de leden de 50+groep nog wat uitgebreid zien. En dan graag ook met wat mannen, want die zijn op het ogenblik wel heel ver in de minderheid. Na een potje badminton volgt wekelijks de warming-up, vervolgens rek- en krachtoefeningen op matjes en dan een onstpannend balspel. En deze keer moeten er nog wat extra zaken geoefend wox-den, voor de jubileumuitvoering. Een onderdeel dat ze vandaag samen met andere groepen op de sportvloer moeten bx-engen, maar tot die tijd een verrassing moet blijven. „Büütengeweun", complimenteex-t Axxja Lindhout wanneer haar leerlingen na een paar keer oefenen de bedoeling te pakken hebben. De uitvoering van Olympia in Meulvliet in Tholen, waarbij al le groepen voor het voetlicht ko men, begint vanmiddag om 14.15 uur-. Een fototentoonstel ling rond 100 jaar Olympia is al vanaf 10.30 uur te bekijken. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een meter bouwgrond in het plan Over de Dijk in Heinkenszand gaat, als het aan burgemeester en wet houders van Borsele ligt, 100 tot 125 gulden meer kosten. Een voorstel om de grondprijs te verhogen tot 290 gulden voor de goedkoopste meters tot 315 gul den voor de duurste, komt don derdag 12 april in de gemeente raadsvergadering aan de orde. De verhoging heeft enerzijds te maken met de stijging van de grondprijzen in het algemeen - in de omliggende gemeenten kost een meter voor een vrij staande woning gemiddeld 300 gulden - maar ook met een te genvaller in de exploitatie van Over de Dijk. Het plan gaat door een aantal oorzaken meer kos ten. Geluidswal Zo moet Borsele een geluidswal aanleggen tussen de Drieweg en Over de Dijk. De gemeente had erop gex-ekend dat op de Drie weg zoab, fluisterasfalt, zou ko men maar de provincie weigert dat toe te staan. Een aarden wal moet daarom het geluid buiten houden. Door een herschikking van de uitleg, kost dat geen meters, maar kan zelfs 161 meter meer worden uitgegeven. Borsele heeft echter door een bezwaarprocedure lang moeten wachten met cle start van de uit gifte, zodat er extra rentelasten bijkomen. Er moest bovendien extra geld worden gestort in de ontwikkeling van het Master- plan Heinkenszand, waaiwan Over de Dijk deel uit maakt. Flinke kostenstijgingen maken het bouwrijp maken van het plan ook al duui-der. Het college heeft drie verschil lende prijsstellingen tegen het licht gehouden. 70s de duurste meters 350 gulden zouden gaan kosten, zou het exploitatiete kort op over de Dijk 87.000 gul den bedragen. Tekort Het college vindt dat echter cle duur. Box-sele zou zichzelf met 350 gulden per meter uit de max*kt prijzen, Bij 290 gulden voor de goedkoopste en 315 gul den voor de duurste meters, komt het exploitatietekort op een half miljoen. Dat bedrag denkt het gemeentebestuur wel in de volgende fasen van Over de Dijk te kunnen terugvex-dienen. Een hoogste meterprijs van 275 giüden geeft een tekort te zien van een miljoen. In vex-gelijking met omliggende gemeenten is 315 gulden echter acceptabel. De nieuwe prijzen gelden alleen voor grond waax-over nog geen prijsafspraken zijngemaakt. De openbare raadvergadering be gint om 20.00 uur in het ge meentehuis in Heinkenszand. INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service LEWESTRAAT 43 alarmcroep GOES/KLOETINGE Nederland Bel: 0113-213720 E-mail: info@colijnbv.nl VN AVs v* -- li i'. SVV Op de nieuwe rotonde op de kruising van de Ringbaan-West en de Van Hogendorplaan in Goes wordt een kunstwerk geplaatst. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De nieuwe rotonde op de kruising van de Ringbaan-West en de Van Hogen dorplaan in Goes wordt voorzien van een kunstwerk. Wethouder C. R. M. M. Linssen heeft daarvoor het initiatief genomen.De wet houder streeft ernaar het nieuwe ver keersplein op een aantrekkelijke manier aan te kleden. Bovendien past het plan in het beleid van de gemeente meer kunst in de openbare ruimte te realiseren. Linssen heeft inmiddels 75.000 gulden bijeen om een kunstwerk op het middenplein van de rotonde voor elkaar te krijgen. Een deel van dat bedrag legt de gemeente zelf op tafel, maar ook de omliggexide bedrijven (ZLM, Autoteam Goes en Accon) leveren een belangrijke bijdrage. Kunstenaars worden uitgenodigd een ontwerp te ma ken. Een jury, met onder meer een verte genwoordiger van de wijk Goese Polder, zal een keuze maken. Daarbij wox'dt niet alleen gekeken naar de artistieke waaxrle, maar ook bijvoox'beeld of het het kunst werk het verkeer niet al te zeer afleidt. GOES - Op de Fruitlaan in Goes vond vrijdagmiddag om streeks kwart over vier een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfietser, waarbij de 29-jarige bx*omfietser uit Goes gewond x-aakte. Een 21-jarige automobiliste uit Breda reed over de Fruitlaan, komende uit de xichting Buys Ballot. Bij een rechtsgelegen inrit sloeg zij rechtsaf en liet daarbij de rechts op het fietspad naast de Fruitlaan rij dende bromfietser niet voorgaan. De bromfietser raakte gewond aaxi zijn hand en knie, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Beide voexlui- gen raakten beschadigd. MIDDELBURG - Een 43-jax-ige man uit Drimmelen is vrij dagmiddag omstreeks twee uur tijdens werkzaamheden in een panel op de Korendijk in Middelburg vermoedelijk van de tweede verdieping naar beneden gevallen en op zijn rug te- x-echtgekomen. Hij is per ambulance vei-voerd naar het zie kenhuis. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. RILLAND - Een witte Opel Kadet is vrijdag in Rilland gesto len. De auto (kenteken PX-XH-38) stond in de Swaanhil- straat en had lichtmetalen velgen en brede banden. Ook in Rilland werd een auto aangetroffen die even tevoren in Bra bant was gestolen. Van de Oostwal in Goes werd een aanhang wagen gestolen, eigendom van een Kapellenaar, die geladen was met vijftien terrasstoelen. De aanhanger werd met stoe len en al losgekoppeld van de geparkeerde auto. WOENSDRECHT - Het militaix-e vliegveld bij Woensdrecht blijft in beeld als alternatieve locatie voor het marinevlieg kamp Valkenburg bij Den Haag. Minister J. Pronk van Ruim telijke Ordening laat dit weten in antwoord op Kamervragen van GroenLinks. Het kabinet wil Valkenbxng 'in principe' naar De Kooy bij Den Helder verplaatsen, maar dat stuit op bezwaren van de Waddenvex'eniging. Pronk vindt ook dat de verplaatsing geen afbreulc mag doen aan de natuurwaax-den van de Waddenzee. Daarom onder zoekt de regering de voor- en nadelen van de alternatieve lo caties Woensdx'echt exx vliegbasis Leeuwarden. Op vliegkamp Valkenburg zijn Orion-patrouillevliegtuigen van de marine gestationeerd. Het vliegveld moet dicht in 2010 om woning bouw mogelijk te maken. THOLEN - Een 53-jarige man uit Tholen ontdekte vrijdag- morgen dat er was ingebroken in de bestelauto van zijn werk gever. Uit de auto werd elektrisch gereedschap gestolen. De waarde van het gex-eedschap en cle schade aan de auto zijn niet bekend. TERNEUZEN - Een 24-jarige inwoner van Sas van Gent is vrijdag in Terneuzen veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 250 gulden. Een ruzie tussen verdachte en een huis genoot escaleerde 29 juni vorig jaar in Sas van Gent. De Sas- senaar vernielde de voor- en achterruit van de auto van het slachtoffer. Getuigen hadden gezien dat ook het slachtoffer zich niet onbetuigd had gelaten door met zijn auto tegen cle scooter van verdachte te rijden. Daax'door ontstond er ook schade aan de scooter-. Reden voor cle politierechter om de straf te matigen. Voor de laatste keer repeteert de 50+groep haar aandeel in de uitvoering ter gelegenheid van het eeuwfeest van de gymnastiekvereniging Olympia. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63