PZC Arbeidsvoorziening gaat vrijuit www.klaverbladzeel(in(l,nl 17 Windmolens Delta op Curasao draaien boven verwachting Geen paniek bij brandweeroefening Goese medici willen parkeernood voor de rechter brengen - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Noord-Beveland pakt uitkeringsfraude aan Jeugd Wayne's World heeft drie ton nodig Europese Commissie: geen sprake van fraude, wel subsidies terugbetalen Oud-officier van justitie Valente bijna gestopt na bedreigingen PREMIE BROMFIETSVERZEKERING WETEN? BRISTOL 1 Keukemarket Wm zeeuwse almanak Proviand MIDDEN zaterdag 31 maart 2001 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Arbeidsvoor ziening Zeeland moet 200.000 gulden aan onterecht verkregen subsidies uit het Europees Soci aal Fonds terugbetalen. Dat staat in een brief die het Cen traal Bestuur van Arbeidsvoor ziening Nederland heeft ge stuurd aan het bestuur en de directie in Zeeland. Ook staat in het stuk dat de controleurs van de Europese Commissie geen aanleiding hebben te denken dat Arbeidsvoorziening Zee land fraude heeft gepleegd. Een woordvoerder van Arbeids voorziening Nederland zegt dat de Europees Controleurs dat aan het Centraal Bestuur heb ben meegedeeld. De inhoud van de brief staat haaks op eerdere MIDDELBURG - Officier van justitie Jo Valente heeft na be dreigingen vanuit de onderwe reld 'heel vaak' overwogen iets anders te gaan doen. Uiteinde lijk heeft hij het toch niet ge daan. ,'Mijn hart behoort dit werk', meldt hij in Opportuun, het tijdschrift van het Openbaar Ministerie. Valente stond begin jaren ne gentig aan de wieg van grote op sporingsonderzoeken naar de georganiseerde misdaad in Ne derland. Hij werd op straat ge ïntimideerd en bedreigd. Ook vond een inbraak plaats in zijn woning. De gebeurtenissen dre ven Valente vanuit Amsterdam naar de luwte; hij werd be noemd bij het arrondissements parket in Middelburg. Daar bleef hij zich overigens bezig houden met de zware criminali teit. Sinds een klein jaar is Va lente hoofd van een landelijk expertisecentrum van kennis over opsporingsmethoden. mededelingen uit Brussel. De commissie die toeziet op de juis te besteding van Europese sub sidies voor werkgelegenheids projecten uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) stelde be gin februari dat er onregelma tigheden waren geconstateerd in de besteding van Europese subsidies. Het oog van de con troleurs viel op een subsidie van acht miljoen gulden, bestemd voor Centra voor Vakopleiding, die onderdeel uitmaken van Ar beidsvoorziening. Bijdragen zouden zijn uitbetaald op on juiste declaraties. En het aantal deelnemers zou kunstmatig zijn opgeschroefd. Belachelijk Voorzitter J. van Rooijen van Arbeidsvoorziening Zeeland reageert verheugd op de brief. „De verdachtmaking dat Ar beidsvoorziening Zeeland zou hebben gefraudeerd is ronduit belachelijk. Als is geprobeerd om Zeeland als voorbeeld te stellen voor zaken die misschien elders in Nederland zijn ge beurd, is dat mislukt." De twee ton die Arbeidsvoorzie ning Zeeland moet terugbeta len, heeft betrekking op admini stratieve fouten. Van Rooijen wijt het ontstaan ervan aan de minister van Sociale Zaken. „De minister moest onder druk van de Tweede Kamer bezuini gen op Arbeidsvoorziening. Te gen Arbeidsvoorziening zei hij dat projecten voortaan deels uit Europees geld moesten worden betaald. In de praktijk beteken de het dat voor cursussen die niet geheel voldeden aan de cri teria van geld uit het Europees Sociaal Fonds, toch subsidie werd aangevraagd. Je stuurt cursisten immers niet zomaar de straat op."' Volgens Van Rooijen zijn de ad ministratieve fouten uit de boe ken gehaald en wordt de twee ton onrechtmatig verkregen subsidie terugbetaald uit de Al gemene Middelen. Overigens houdt Arbeidsvoor ziening Zeeland vanaf morgen op te bestaan. De organisatie wordt gesplitst in vijf zelfstan dige onderdelen. Met goedkeu- Een LOTUS-lid als levensecht gewond slachtoffer tijdens de brandweeroefening in Colijnsplaat. foto Willem Mieras door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - Er was een hoop com motie vrijdagavond in Colijnsplaat. Een ex plosie door gaslekkage zorgde voor grote ravage in de kelder van verzorgingshuis Rustoord. Brandweer en medische diensten waren snel ter plaatse om de brand te blus sen en gewonden af te voerenGelukkig was het maar een oefening. Veel nieuwsgierige toeschouwers kwamen poolshoogte nemen toen ze brandweer en politie zagen. De gewonde LOTUS-slacht- offers gaven het geheel een realistisch tintje. Toch was aan alles duidelijk te merken dat het een oefening betrof. De bewoners van het rustoord bleven binnen en keken rustig toe hoe brandweerlieden en hulpverleners hun werk deden. Het publiek kon overal ko men en kinderen speelden gewoon door in de gangen van het verzorgingshuis. Wet houder J. M. Meulenberg keuvelde vrolijk met de aanwezige brandweermannen. Toch vond plaatsvervangend regionaal commandant L. Sandee de oefening ge slaagd. Vooral de locatie vond hij perfect. Omdat het verzorgingshuis binnenkort toch grondig wordt gerenoveerd, hoefden de mannen van de brandweer niet voorzichtig te zijn. „We mogen gewoon met onze mod derlaarzen naar binnen en kunnen deuren intrappen." De oefening ging niet zozeer om het blussen, want dat kunnen de leden van de Noord-Be- velandse brandweer wel. „Het gaat ons vooral om de samenwerking tussen brand weer en hulpdiensten en die is zo te zien goed", meldde een tevreden Sandee. „Na een wat moeizaam begin, lijkt het erop dat alle slachtoffers goed worden afgevoerd en verzorgd." ring van de minister dragen antwoordelijkheden over aan trict waaronder Zeeland wordt test van Arbeidsvoorziening bestuur en directie van Arbeids- F. Pieters, districtsmanager ingedeeld met Rotterdam Rijn- Zeeland bij minister Vermeend voorziening Nederland alle ver- Zuid-West Nederland (een dis- mond en West-Brabant). Pro- heeft niets uitgehaald. door Rolf Bosboom GOES - Medisch centrum De Pijlers in Goes overweegt een kort geding aan te spannen te gen de gemeente. De medici wil len daarmee bereiken dat het nieuwe parkeerbeleid, dat ko mende maandag in werking treedt, wordt opgeschort. Naar him mening is de gemeente 'bij zonder onzorgvuldig' omge gaan met de belangen van De Pijlers. Het nieuwe beleid wordt inge voerd ondanks het feit dat de aanleg van het parkeerterrein bij het Stationspark nog niet voltooid is. Dat terrein is be doeld voor 'langparkeerders', vooral mensen die elders wonen maar in de binnenstad van Goes werken. De aanleg ligt al enkele maanden stil vanwege de vondst van een groot aantal NS- kabels die moeten worden ver plaatst. Als tijdelijk alternatief wordt vanaf maandag, zes dagen per week, het transferium ingezet. Alle bedrijven en instanties in het centrum hebben daarover donderdag en vrijdag bericht gekregen. Voor de medewerkers van De Pijlers is het transferium geen alternatief, zeggen de art sen, omdat de pendelbus stopt bij de Westwal. De loopafstand naar het medisch centrum is dan dusdanig groot, dat medewer kers eerder bijvoorbeeld gratis in de Patijn- of Bergweg parke ren, met alle overlast van dien. Vanaf maandag geldt in de Van Dusseldorpstraat, waaraan De Pijlers ligt, betaald parkeren. De status van het eigen parkeer terrein van het medisch cen trum, bedoeld voor de bezoe kers, is echter nog onduidelijk. De kans is daarom groot dat langparkeerders dat terrein gaan innemen. De medici slui ten niet uit dat (om dat te voor komen) de eigen medewerkers het terrein gaan gebruiken. Ge volg: een extra parkeerpro bleem in de wijk. De Pijlers trekt zo'n 1500 bezoekers per dag. In een faxbericht hebben de me dici vrijdag, nadat ze de brief over het transferium hadden ontvangen, bij het college van burgemeester en wethouders aangedrongen op overleg en maatregelen 'op zeer korte ter mijn'. Daarin schrijven zij dat naar hun mening het gemeente bestuur willens en wetens voor bij gaat aan de belangen van de bezoekers en artsen van De Pij lers. Op het bericht is niet direct gereageerd. Kort geding Als er niet snel een bevredigend antwoord komt, zijn juridische stappen in de vorm van een kort geding zeer wel denkbaar, zegt huisarts R. Posthumus in een toelichting. „Daar zijn we heel serieus mee bezig, want wij vin den gewoon dat dit niet kan. Er is ons veel aan gelegen om de zaak goed te regelen." Het medisch centrum heeft al langere tijd een geschil met de gemeente over de toekenning van vergunningen aan huisart sen en verloskundigen. Die wil len een algehele ontheffing om in noodgevallen overal te kun nen parkeren, maar de gemeen te heeft dat geweigerd. Wel is een afzonderlijke vergunning voor deze groep ingevoerd. Een alternatief voorstel dat de art sen deze maand hebben inge diend, heeft nog niet tot reactie geleid. Zij zeggen daarom in de gisteren verstuurde fax zich 'in toenemende mate teleurgesteld en gefrustreerd' te voelen door de gemeente. Advertentie (Advertentie) TEL. 0187-491 755 OF BEREKEN ZELF OP www.premieberekening.nl (Advertentie) MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR Leder instapper diverse kleuren Alléén morgen -,t" 1 Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 (Advertentie) Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Libertel, Antiekhandel de Pagter (Advertentie) Keukenmarket heeft verbouwd. En hoeS Om dat te vieren maakt iedere bezoeker tijdens het Slu©wr©©m uiraet @0 comjpBete ©psteOlóiragetni 5db meer dia tra S.OO© coonbóna^ies ontwerp - advies - montage - financiering] 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21, Telefoon 0165-5106 00, Fax 0165 - 51 06 03, Internet www.keukenmarket.nl door Maurits Sep PLAYA KANOA - Het wind molenpark van Delta Nutsbe drijven op Curacao maakt veel meer elektriciteit dan ver wacht. De achttien molens hebben een vermogen van 9 megawatt. In de eerste drie maanden dat ze draaien, heb ben zij echter al bijna elf me gawatt vermogen geleverd. Het windpark Play a Kanoa aan de Curagaose noordoost kust is vrijdag officieel ge opend. Oostkapellenaar Jaap Korshuize, die de opleiding verzorgt van de onderhouds monteurs van Delta Caribbe an, een volle dochter van Delta Nutsbedrijven, zei verrast te zijn door een goede resultaten. „De molens draaien bijzonder goed. Boven mijn verwach ting. Als het zo doorgaat, ko men we uit op 42 miljoen kilo wattuur stroom per jaar, terwijl we uitgingen van 34,5 miljoen kilowattuur", legde hij uit. Toch waarschuwde Korshuize voor te veel optimisme. Op Cu rasao waait het weliswaar het hele jaar door harder dan vier meter per seconde, en dus al- tij d genoeg om de molens té la ten draaien. „Maar van juli tot en met september waait het minder hard dan de afgelopen maanden. Voor een objectief resultaat moet je een heel jaar meten." Huishoudens De elektriciteit die Playa Ka noa levert, wordt volledig af genomen door het Curagaose nutsbedrijf Aqualectra. Dat kan daarmee tienduizend huishoudens van elektriciteit voorzien. Op het moment dat de meeste stroom nodig is op het eiland, voorziet het park in tien procent van de behoefte. Op momenten dat maar weinig stroom nodig is, komt zelfs een vijf de van de stroom van Playa Kanoa. Het windpark kostte Delta 30 miljoen gul den. Windenergie is echter zeer lucratief op Curasao. Doordat er altijd wind is, kun nen de molens 95 procent van de tijd ook echt stroom maken. Bovendien is windenergie goedkoper dan traditionele stroom. Die wordt opgewekt met dieselgeneratoren en de olieprijzen zijn hoog. President-directeur S. Marti na van Aqualectra toonde zich Applaus na de onthulling van een plaquette: (vlnr) president-directeur S. Martina van nutsbedrijf Aqualectra, president-commissaris J. Hennekeij en directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrijven en de Curacaose gedeputeerde voor Energiezaken, J. Middelhof. foto's Sherman Gibbs bijzonder tevreden met de windenergie. „We kijken con tinu naar nieuwe vormen van energieproductie. We willen graag milieubewust in de be hoefte aan stroom voorzien." Desondanks hadden de mi lieuorganisaties op Curasao veel bedenkingen tegen de bouw van een windpark op Playa Kanoa. De overheid heeft dat gebied vanwege onder meer de oor spronkelijke plantengroei aangewezen als conserve- ringsgebied. Dat betekent dat er niks gebouwd mag worden. Voor de windmolens is een uit zondering gemaakt, op voor waarde dat elders natuurcom pensatie zou plaatsvinden. Waardering President-commissaris J. Hennekeij van Delta Nutsbe drijven sprak zijn waardering uit voor de 'coöperatieve op stelling' van Curasao. „Ik zie onze verdere samenwerking met vertrouwen tegemoet." Vertrouwen zei hij ook te heb ben in het verrijzen van nog meer windmolens in Zeeland. Gedeputeerde voor energieza ken J. Middelhof van Curagao deelde het vertrouwen van Hennekeij in de goede samen werking. Die is voor zijn ei land van groot belang, voegde hij daaraan toe. „Net zo belangrijk als de wind is voor dit park, zal de samen werking met Delta zijn voor Curagao." door Rob Paardekam WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft vorig jaar voor ruim 36.000 gulden aan fraude met uitkeringen vastgesteld. In vijf gevallen was er sprake van het niet of niet volledig opgeven van inkom sten uit arbeid. Bij de zeven onderzoeken die cle sociale recherche uitvoerde wa ren vijf preventieonderzoeken. Dat zijn heronderzoeken waar bij een huisbezoek wordt afge legd, omdat er vermoedens van fraude zijn. In drie gevallen ble ken die vermoedens zo sterk dat de sociale recherche een bijzon der onderzoek instelde. Die lo pen nog steeds. In totaal werd er vorig jaar bij vijf mensen fraude geconsta teerd. Het fraudebedrag varieerde van een kleine drie duizend gulden tot bijna vijf tienduizend gulden. In alle gevallen werd het geld door de gemeente teruggevorderd en twee keer werd er aangifte ge daan. Noord-Beveland wil de bestrijding van uitkeringsfrau de hoge prioriteit blijven geven. In het beleidsverslag staat dat het geven van tips, al dan niet anoniem, door de bevolking daar een belangrijke rol in kan spelen. Deze worden op waarde geschat en nagetrokken. door Mieke van der Jaqt GOES - De stichting Colours Samen Sterk (CSS), die de klan ten van de gesloten koffieshop Wayne's World in Goes verte genwoordigt, heeft 275.000 gul den per jaar nodig om een ontmoetingscentrum voor al lochtone jongeren op te zetten in een nog te verwerven ruimte in de stad. Dat wijst een ruwe ex ploitatiebegroting uit. B en W hadden aangedrongen op zo'n exploitatiebegroting, omdat snel een oplossing moet worden gezocht voor de groep van 250 jongeren met uiteenlo pende etnische achtergronden. Nu de koffieshop die de groep frequenteerde, op last van de gemeente gesloten is, hebben de jongeren geen vaste ontmoe tingsplaats meer. De gemeente raad heeft in meerderheid te kennen gegeven snel voorwaar den te willen scheppen voor een ontmoetingscentrum. Om aan spraak te kunnen maken op ver schillende subsidiepotjes moet er een begroting op tafel liggen. Volgens Ricardo Verhagen, op richter van CSS, is de begroting gebaseerd op de te verwachten kosten en de activiteiten die de jongeren willen ontplooien. „Binnen de groep zijn veel voor standers te vinden voor boksles- sen en een tattoo-shop. Ook zijn er plannen voor de verkoop van Surinaamse hapjes, en een bar retje natuurlijk. De meeste jon geren willen tevens graag een plaatsje inruimen voor de ou ders: een theeschenkerijtje." Verhagen hoopt op een ruimte in de binnenstad. Omdat het een lange vlucht zou worden en je in het lucht verkeer altijd met vertragin gen rekening moet houden, had het Middelburgse stel royaal -proviand ingeslagen. Eenmaal op Schiphol gearri veerd zorgden strenge con troleurs voor een andere bestemming van de mond voorraad dan de versterking van de inwendige mens. De krentenbollen konden on gehinderd hun weg vervol gen. Maar de broodjes met kaas kregen een vervoersver- bod opgelegd. Gelukkig was daar op de rou te naar de instapplaats die snackbar. De broodjes vlogen er over de toonbank. Daar zat opvallend veel kaas tussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61