Megawati weigert meer macht f PZC Advocaten trucker Dover-zaak dulden geen inmenging rechter Brit kopje onder na roeitocht over Stille Oceaan Spaanse toppoliticus Fraga op dodenlijst ETA Verzet tegen plan uitkleden portefeuille Indonesische president Versterking VN-missie in Sierra Leone EU lobbyt voor verdrag Kyoto Geweld op Dag van het Land Eritrea belooft ontruimen VN-zone Kerntransport kost 135 miljoen Weer schietpartij school VS Russische tunnel eindelijk klaar Bush werkt aan verbod op klonen van mensen Duits parlement vraagt ook om verbod van NPD met je gedachten.. pot stoutenbeek zaterdag 31 maart 2001 van onze redactie buitenland JAKARTA - De partij van de In donesische vice-president Me gawati Soekarnoputri, de PDI- P, is niet enthousiast over het voorstel van parlementsvoor zitter Tandjung om de vice-pre sident meer macht te geven. De secretaris-generaal van de PDI- P, Sutjipto, verklaarde dat het idee 'vaag' is. Tandjung, tevens voorzitter van cle voormalige regeringspartij Golkar, heeft voorgesteld om J Megawati meer bevoegdheden te geven en haar aan het roer van NEW YORK - De Veilig heidsraad van de Verenig de Staten heeft gisteren unaniem ingestemd met het sturen van nog eens 7000 blauwhelmen naar Sierra Leone. Daarmee wordt de internationale vredesmacht in het door oorlog verwoeste Afri kaanse land op 17.500 man gebracht. De blauwhelmen van de VN-vredesmacht moet toezien op het wankele bestand dat eerder is ge sloten tussen rebellen van het Verenigd Revolutio naire Front (RUF) en de regering in Freetown. De resolutie werd opge steld en ingebracht door Groot-Brittannië en be vatte tevens een scherpe veroordeling van het RUF-optreden. De vijftien leden tellende Veiligheidsraad eist van de RUF-opstandelingen dat zij de aanvallen op dorpen staken. Ook moet snel een einde worden ge maakt aan de verdrijving van de bewoners in het omstreden gebied. DPA/AFP de regering te zetten. Wahid zou dan alleen nog de buitenlandse politiek onder zich houden, meldde de krant The Jakarta Post gisteren. Volgens Tandjung kan het par lement zich beter toeleggen op het bewerkstelligen van de hier voor nodige wettelijke verande ringen, dan op de pogingen om Wahid af te zetten. Het Indonesische parlement stuurt aan op het aftreden van Wahid. In februari deelden de afgevaardigden een officiële be risping uit aan de president we gens corruptie, en toonden zich deze week ontevreden over de reactie van de president op de reprimande. Waarschijnlijk volgt begin mei een tweede be risping, die mogelijk het ver dwijnen van Wahid inluidt. Het voorstel van Tandjung zou Wahid behoeden voor afzetting. De parlementsvoorzitter wees er overigens op dat hij 'geen al ternatieve oplossingen' heeft als Wahid niet akkoord gaat met een dergelijk compromis. Behalve de PDI-P hebben ook verscheidene andere partijen gezegd weinig te zien in het voorstel van Tandjung. Amien Rais, de leider van de partij PAN en voorzitter van de MPR, ver klaarde dat een politiek com promis 'het probleem alleen verlengt en bijdraagt aan de on zekerheid'. Wahid droeg afgelopen augus tus al enkele taken over aan Me gawati, maar hield de touwtjes van het landsbestuur toch in ei gen handen. Als Megawati offi cieel meer bevoegdheden krijgt, maar zij in werkelijkheid geen macht krijgt, zou dat haar po pulariteit kunnen schaden, zo menen waarnemers. Dat zou ook meespelen in de tegenzin van PDI-P om aan een politieke deal mee te werken. Atjeh In de Indonesische provincie Atjeh zijn donderdag twee men senrechtenactivisten en hun chauffeur doodgeschoten. Een woordvoerder van de overkoe pelende organisatie van men senrechtengroepen zei er aan de hand van getuigenverklaringen vanuit te gaan dat Indonesische militairen de schoten afvuur den. De autoriteiten wezen re bellen van de beweging Vrij At jeh aan als de daders. Mensenrechtenorganisaties hadden de beschuldiging geuit dat militairen verscheidene moslimschoolmeisjes hebben verkracht. Daarop werden zij verhoord door de politie. Kort daarna hielden leden van de eenheid de wagen met de drie mannen aan, dwongen hen uit te stappen en schoten hen dood. RTR/ANP/DPA BRUSSEL - De Europese Unie stuurt een diplomatieke missie naar Rusland, China, Japan en I Iran om steun te vragen voor het protocol van Kyoto. Dit ak- l koord, met allerlei milieumaat- I regelen, ligt onder vuur nu de Amerikaanse president Bush I heeft gezegd ervan af te willen. De Belgische staatssecretaris Olivier Deleuze heeft meege- deeld dat de missie juist die lan den bezoekt die een belangrijke rol in het geheel spelen. „We gaan ze vragen hoe zij de positie van Amerika zien en of zij een oplossing weten", aldus Deleu ze. Behalve de Belg zitten ook de Zweedse minister van Milieu, Kjell Larsson, en de Europese Commissaris voor Milieu, Mar- got Wallstrom, in het team dat tussen 6 en 11 april de genoemde landen bezoekt. De afspraken in het protocol van Kyoto, uit 1997, verplichten de rijke geïndustrialiseerde lan den hun uitstoot van broeikas gassen te beperken. Bush wil er niet meer aan meedoen, omdat de afspraken de Amerikaanse economie zouden schaden. RTR Dochters Sarah (midden) en Anna (rechts) begroeten hun vader Jim Shekhdar (tweede van rechts) op het Australische strand van North Stradbroke Island in de staat Queens land. foto Dave Hunt/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Een Britse roeier die bijna driehonderd dagen onafgebroken de Stille Oceaan heeft overgeroeid, is gis terochtend geland op de Australische kust. De 54-jarige Jim Shekhdar is daar mee de eerste die zonder hulp per roei boot de Stille Oceaan overstak. De technicus vertrok op 29 juni vorig jaar vanuit Peru. Hij roeide negen maanden en vijftienduizend kilometer vrijwel on afgebroken dag en nacht. Vlak voor de Australische kust sloeg de boot om en Shekhdar moest het laatste stukje zwemmen. Zijn wouw en twee dochters volgden de laatste kilometers vanuit een helikopter. Vooral de afgelopen dagen waren zwaar, door stormen en hoge golven, zo zei Shekhdar na zijn aankomst in Queens land. Tien keer werd hij aangevallen door haaien. Éénmaal werd de roeiboot bijna overvaren door een tanker. „Na die erva ring heb ik van schrik een week niet ge slapen." van onze redactie buitenland MADRID - De Baskische ter reurorganisatie ETA heeft ver gevorderde plannen voor een moordaanslag op de invloed rijke Spaanse politicus Manu el Fraga. Dat hebben Spaanse media gemeld. Een eerder deze week gearres teerd vrouwelijk ETA-lid zou de politie over de plannen heb ben ingelicht. Fraga (78) is op richter van de conservatieve Volkspartij (PP) van premier Aznar en hij leidt momenteel de regering van de autonome regio Galicië. De ETA dreigt intussen met nieuwe aansla gen in Spaanse toeristenoor den. In de edities van gisteren van de kranten Gara en Eus- kaldunon Egunkaria waar schuwt de afscheidingsbewe ging toeristen dat ze niet met vakantie naar Spanje moeten gaan. De terroristen geven in het communiqué ook toe achter vijftien aanslagen te zitten, waardoor sinds januari zes mensen het leven hebben ver loren. De bomaanslag in de buurt van San Sebastian, waarbij op 22 februari twee arbeiders om het leven kwamen, omschrijft de ETA als een fout. De autobom was bedoeld voor een socialis tisch gemeenteraadslid. Hij raakte lichtgewond bij de aan- slag. Twee weken geleden plaatste de Baskische terreurbeweging twee autobommen voor hotels aan de Spaanse kust. Hierdoor kwam in Rosas, aan de Costa Brava, een politieman om het leven. De tweede bom, in Gan- dia bij Valencia, werd door de politie tot ontploffing ge bracht. Beide hotels liepen zware schade op. Vrijdag zijn het Zuid-Franse Biarritz en in het Noord- Spaanse Hernani twee ver meende ETA-activisten gear resteerd. Een verdachte zou ETA-leden van wapens en on derdak hebben voorzien. De tweede, een woordvoerster van een aan de ETA gelieerde orga nisatie, is samenwerking met de terroristische organisatie ten laste gelegd. DPA RAMALLAH - Israëlische troepen hebben gisteren zeker vijf Palestijnen doodgeschoten, één in Ramallah en vier in Na bloes. Zij verwondden nog zeker negentig anderen, met scherpe munitie zowel als met rubberkogels. Dat werd uit bronnen van ziekenhuizen vernomen. Sinds het begin van cle Palestijnse opstand in september zijn 461 mensen gedood, van wie 378 Palestijnen, een Duitser, dertien Israëlische Arabieren en 69 andere Israëliërs. De Palestijnen herdachten gisteren op de Dag van het Land met betogingen de moord door de Israëlische politie op zes Is raëlische Arabieren in 1976 tijdens massale protesten tegen de landonteigeningen door Israël. RTR/AFP/ANP ASMARA - Eritrea heeft de VN-missie Unmee in Ethiopië en Eritrea gistermiddag belooft zijn troepen onvoorwaardelijk uit de veiligheidszone tussen beide landen terug te trekken. Het land verwacht wel dat Ethiopische grensschendingen worden onderzocht en dat de grenzen van de zone worden ge trokken volgens het oorspronkelijke akkoord. De terugtrekking van Ethiopische en Eritrese troepen uit de veiligheidszone waar Unmee haar werk moet gaan doen, had al een maand geleden moeten zijn afgerond. Eritrea hield er echter halverwege mee op. Unmee zou zonder overleg de grenzen van de veiligheidszone in het voordeel van Ethiopië hebben bijgesteld. Nog vorige week constateerde Unmee dat ook Ethiopië nog militairen in het te demilitariseren gebied heeft. ANP HANNOVER - De kosten van het omstreden transport afgelo pen week van opgewerkt Duits kernafval belopen circa 135 miljoen gulden. Dat heeft de regering van de Duitse deelstaat Nedersaksen berekend. In deze schatting is de inzet van 29.000 politieagenten opgenomen. De deelstaat zelf zit met een kostenpost van ongeveer 25 miljoen gulden. Het transport, afgelopen maandag begonnen in Frankrijk, kwam donderdagochtend in de Nedersaksische plaats Gorle- ben aan. Actievoerders dwongen de trein met zes containers enkele malen tot stoppen. De politie heeft in totaal 116 mensen aangehouden. DPA GARY - De Verenigde Staten zijn opnieuw opgeschrikt door een schietpartij op een school. Op de parkeerplaats van de Lew Wallace High School in Gary (Indiana) schoot een voormalige leerling gisteren een 17-jari- ge scholier doodgeschoten. Enkele weken geleden werden twee scholieren gedood op een school in Californië. DPA/RTR MOSKOU - Een prestigeobject dat een kwart eeuw geleden door de Sovj et-Unie is begonnenis gisteren de laatste fase in gegaan. Toen stootten bouwvakkers in Siberië door een berg wand om de uitgang te maken van de langste spoortunnel van Rusland. De aanleg van de 15,3 kilometer lange Severomoejsk-tunnel ten oosten van het Bajkalmeer werd in 1977 begonnen. Hij was ontworpen om meer verkeer te kunnen verwerken over de Bajkal-Amoer spoorlijn - het laatste ambitieuze mammoet project van het sovjettijdperk. De tunnel bekort het spoortra ject met tweehonderd kilometer. De aanleg werd beschouwd als een eerste stap naar de ontgin ning van de bodemschatten van Siberië. Maar de gigantische fabrieken bestaan merendeels alleen op papier. AP De voedselvoorraad is op. Jim Shekhdar kreeg geen hulp tijdens zijn tocht, maar er was natuurlijk wel een team begelei ders. Die hielden hun hart vast, want Shekhdars voorbereidingen waren nogal chaotisch verlopen. Pas onderweg bleek dat hij zijn blikopener was vergeten. ANP door Rens Koldenhof WASHINGTON - President Bush wil het klonen van baby's verbieden. In de meeste staten in Amerika is klonen niet ille gaal. Nu twee teams hebben aangekondigd van plan te zijn een baby te klonen, is wetgeving rond dit thema dringend nood zakelijk, aldus zegslieden van het Witte Huis. Deze maand maakten de Itali aanse arts Antinori en de Ame rikaan Zavos bekend dat ze bin nen twee jaar een baby willen klonen. Eerder liet het bedrijf Clonaid al weten eenzelfde plan te hebben. Terwijl Zavos en An tinori hun plannen in het bui tenland willen uitvoeren, zegt Clonaid al aan het werk te zijn in de Verenigde Staten. Clonaid, opgericht door een beweging die gelooft dat alle leven op aar de is geschapen door buiten aardse wetenschappers, zegt zeer binnenkort te starten met het implanteren van de eerste gekloonde embryo's. Vijftig leden van de beweging hebben zich aangemeld als draagmoeder. Dat aantal is noodzakelijk omdat de ervaring met klonen leert dat de meeste pogingen mislukken. Zowel Zavos als sekteleider Ra- el lieten deze week tijdens een hoorzitting van het Amerikaan se congres weten geen proble men te zien bij het klonen van mensen. Maar wetenschappers waarschuwden voor de gevaren. Zo zou het risico op misvormde baby's te groot zijn. Daarnaast zou het experimenteren met mensen ethisch onaanvaard baar zijn. Zolang een verbod nog niet wet telijk geregeld is probeert cle Amerikaanse overheid de expe rimenten te stoppen door inter ventie van de Food and Drugs Administration (FDA). Juristen twijfelen er aan of de FDA be voegd is de experimenten te verbieden. Woordvoerder Bois- selier van Clonaid zei dat de be weging nog niet weet of gehoor zal worden geven aan de FDA- oproep. GPD (Advertentie) van onze redactie buitenland MAIDSTONE - De rechter in het Britse Dover-proces moet maandag op zijn tellen passen. KElke poging om de jiuy te sturen zal leiden tot aanvragen van ho ger beroep. Dat hebben de advo caten van de Nederlandse chauffeur gisteren gezegd, op de naar het zich laat aanzien, voor laatste dag van het proces dat ruim een maand heeft geduurd. De Nederlander staat in het Britse Maidstone terecht voor (Advertentie) zijn rol in het mensensmokkel- drama, dat vorig jaar juni aan 5 8 Chinezen het leven kostte. De tenlastelegging telt 63 punten, waarvan 58 maal doodslag. De rechtszaak gaat maandag de beslissende fase in. De open baar aanklager en de advocaten van de chauffeur en zijn mede verdachte, een Chinese tolk, hebben de afgelopen dagen voor de laatste maal het woord mo gen voeren. Maandag is het cle beurt aan rechter A. Moses. Die geeft dan een samenvattende uitleg, waarin hij de jury wijst op het juridisch gewicht van de verschillende elementen die de afgelopen tijd voor het voetlicht zijn gebracht. Hij had daarmee gisteren al willen beginnen. Maar advocate E. Marsh bleek een volle dag nodig te hebben om de aanklacht van samen zwering tegen haar cliënt te weerspreken. De opstelling van Moses is van groot belang voor de 33-jarige Nederlander. Die heeft de afge lopen maand volgehouden on schuldig te zijn. Hij zou nooit hebben geweten dat hij mensen smokkelde. Zo zei hij alles te hebben gedaan in opdracht van zijn 'baas'. In het Nederlandse onderzoek geldt de chef echter als een onbetekenend radertje in het geheel. Het OM hèeft zelfs niet de moeite genomen hem achter tralies te zetten en legt hem, als enige van de tien ver dachten, geen doodslag" ten las te. De Britse jury weet dit alles ech ter niet. De rechter gaf wel her haaldelijk aan sterk te twijfelen aan de ontkenningen van de chuaffeur, maar deed dit altijd pas nadat de jury zich had te- KARLSRUHE - In navolging van de regering heeft ook het Duitse parlement het Constitu tionele Gerechtshof in Karls ruhe gevraagd de extreem rechtse Nationaal-Democrati- sche Partij Duitsland (NPD) te verbieden. Dat heeft woord voerder van het hof gisteren ge zegd. AP ruggetrokken. In deze fase zal hij de jury echter voorlichten over het juridisch gewicht van alles wat de afgelopen maand te berde is gebracht. Als Moses zijn scepsis maandag op wat voor manier dan ook her haalt in aanwezigheid van de juiy, zijn de raadslieden van de chauffeur, M. Lawson en S. Rus sell Flint, daar klaar voor, zo lieten ze gistermiddag weten. „We zullen zien of hij de verlei ding kan weerstaan. Zo niet, dan is dat reden voor onmiddel lijk hoger beroep", aldus Russel Flynt. Volgens Lawson zou het boven dien onverstandig zijn van de rechter om zijn zienswijze al te nadrukkelijk voor het voetlicht te brengen. „Het heeft bijna al tijd een averechts effect. Jury's houden er niet van dat hun ver teld wordt wat ze denken moe ten." De jury kan enkele dagen nodig hebben om een besluit te nemen, of enkele weken. De juiy geeft alleen het oordeel 'schuldig' of 'onschuldig'. De rechter be raadt zich bij een schuldigver klaring op de hoogte van de straf. ANP Model Papageno, Leolux Wist u dat u in een goede fauteuil meer kilometers maakt dan in uw autostoel? U hoeft er bovendien niet eens de deur voor uit. U gaat gewoon zitten, sluit uw ogen en binnen no time dwalen uw gedachten af naar verre, warme oorden. Nogmaals, dit overkomt u alleen in een fauteuil die als gegoten zit. Een fauteuil van Leolux bijvoorbeeld, of van een van de andere internationale merken die u bij Pot Stoutenbeek vindt. Vakantie in eigen hoofd begint dus met een bezoekje aan Pot Stoutenbeek. En voor de thuisblijvers: met ogen open is het eindeloos genieten van stijlvol design. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek nl WEGENS UITBREIDING VERBOUWINGS UITVERKOOP HARRY HUTJENS WITTE PAARDSTRAAT 3, GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5