Cabo Polonio heeft één ligstoel Met Internet op wereldreis 29 39 Uithoek in Uruguay 49 Nu ook voordelig vliegen vanaf Rotterdam Airport. IMICE BARCELONA Turkije Interhome Canada Leicester Hong Kong Frankrijk Weefsels Droombestemmingen. Het strand van Copaca- bana, de trommels van Sal vador de Bahia en de water vallen van Iguau. Maar wie denkt er als hij naar Zuid- Amerika reist aan Uruguay? Om van Cabo Polonio maar helemaal te zwijgen. De bootreis van Buenos Aires naar Montevideo duurde bijna twee en een half uur. Een kwartier langer dan voorzien. Maar het was vroeg warm ge worden die morgen. Om half acht al passeerde het kwik de dertig graden-grens en zelfs de 'Federico Luciano' leek daar last van te hebben. Sloom ritste het schip een zilveren wig in het lamgeslagen water van de Rio de la Plata. Links vooruit lag Colonia nog verder weg, achter een hete nevel die hemel en aar de in elkaar deed overlopen, Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Dat was thuis nog een heel ge zoek geweest. Uruguay? Enkele namen doken spontaan op. Los Tupamaros natuurlijk, de gue- rillabeweging die begin jaren zeventig bijna dagelijks voor voorpaginanieuws zorgde. Maar ook Punta del Este, fa meuze badplaats voor de rijksten der aarde. En de legen darische Andrade uiteraard, misschien wel de eerste voetbal ler die uitgroeide tot wereldster nadat hij met de nationale ploeg in 1928 (Amsterdam) de gouden olympische medaille had ge wonnen. Maar verder? NOS-correspondente Ineke Holtwijk, voor veel reizigers toch steun en toeverlaat als het om Zuid-Amerika gaat, bleek in haar boek Heimwee naar de Ho rizon Uruguay geheel en al te hebben overgeslagen en inter net bood evenmin veel soelaas. Slechts in de 75e editie van het 'South American Handbook' werden veertig aan het land ge wijde pagina's gevonden. Maar ook daarin geen letter over Ca bo Polonio. En laat dat nu net het bekoorlijkste plekje van Uruguay zijn. Muurbloempje Een reis door het onbekende. Met als eerste etappe een trip om er in te komen. Van Montevideo langs de kust naar Piriapolis en vervolgens landinwaarts naar Minas. De hoofdstad van Uru guay bleek - ondanks dat ver rukkelijke restaurant aan de Mercado del Puerto - het muur bloempje in de danszaal van vermaarde Latijns-Amerikaan se metropolen als Rio de Janei ro Salvador de Bahia en Buenos Aires; decadent Piriapolis de natte droom van een stinkend- rijke textielbaron die hoe kan het anders - Piria heette en Mi- nas een slaperig mijnstadje zo als er in dit deel van de wereld wel meer zijn. Zuid-Amerika in geuren en kleuren trouwens, dat Minas. Rechte straten (niet zelden be staande uit aangeplempte leem) doorsneden door rechte straten, lage huisjes, veel pasteltinten, hollende kinderen, klipklop- pende paarden, een vlekkerige kerk met open klokkentoren en de bevolking die 's avonds als een opstekend briesje voor wat verkoeling zorgt - rondjes loopt op een zoet geurend dorpsplein. 'Mate?' vroeg iemand terwijl hij een beker met zilveren rietje naar voren stak. Dus dat was de naam van het groengrijze drab- je waaraan heel Uruguay zich een ongeluk lurkte. 'Mate?' Ine ke Holtwijk had het in haar boek al voorspeld. 'Ze zeggen dat er kruidenthee in dat kom metje zit en als ze het je aanbie zaterdag 31 maart 2001 Uit wrakhout, zeewier en golfijzer bestaande hutjes kondigen het 'onbereikbare paradijs' Cabo Polonio aan. foto Rob van den Dobbelsteen waarin Butch Cassidy en the Sundance Kid volkomen au thentiek een postkantoor zou den kunnen overvallen. Wilde westen De volgende ochtend bleek Chuy (Chui) nog leuker. Stoere gaucho's, een in de deuropening van een café lonkende meid die hoognodig d'r haar moest was sen, tralies voor de vensters van een houten bankgebouw en een naargeestig casino waarin je van buiten zo op de skai lederen speeltafel kon kijken. Kortom: Zuid-Amerika's wilde westen. Al is het alleen maar om de hier gangbare rijstijl. Zo druk was het niet eens op de 1100 kilome ter lange, kaarsrechte BR-116 die via Rio Grande en Porto Ale- gre naar Florianópolis leidt. Maar omdat Brazilianen alle maal denken dat ze in rechte lijn afstammen van Ayrton Senna hun in 1994 bij een crash omge komen Formule 1-held mag het er hier soms nog wel eens rauw aan toe gaan. Florianópolis, of beter nog de ruim veertig, vooral bij Argen tijnen en Paraguayanen ver maarde samba-stranden van het daarachter liggende Ilha de Santa Catarina, doken daarom op als het beloofde land. Jawel, ook daar de hitsige hectiek van het Braziliaanse leven. Maar nu in beeld gebracht door op hoge golven rijdende surfers, bruin verbrande torso's en chocolade bruine, door veters doorsneden billen. Pleel opwindend alle maal. Dus kwam de tweede ma te van de reis goed van pas. Rob van den Dobbelsteen Uruguay ligt tussen Brazilië en Argentinië aan de Atlantische Oce aan en is ongeveer vier keer zo groot als Nederland. Het heeft ruim 3 miljoen inwoners waarvan bijna de helft in de hoofdstad Montevi deo huist. De vliegreis (via Buenos Aires) duurt ongeveer 16 uur af hankelijk van de overstaptijd. Het is in Uruguay vier uur vroeger dan in Nederland, er kan overal worden gepind (wel even zoeken; instructies op het schermpje uit sluitend in het Spaans) en de waarde van de peso nuevo bedraagt ongeveer 17 cent. Wie het land op eigen houtje wil verkennen, komt met Engels niet zo ver. Spaans is de voertaal. Zelfs in de hotels wordt nauwelijks Engels gesproken. De beschreven trip (met overnachtingen in Buenos Aires Montevi deo Chuy Porte Alegre en Florianópolis) werd gemaakt op basis van een 17-daagse vliegbusrondreis zoals die wordt aangeboden door De Jong Intra Vakanties. Prijs vanaf 4595,- inclusief vlucht (Ibe ria of Lufthansa), vervoer in Zuid-Amerika, logies en ontbijt en Ne derlands sprekende reisleiding. De reis wordt samen met andere trips naar bijvoorbeeld Chili, Peru, Bolivia, het Amazonegebied en uiteraard de Igaugu-watervallen aangeboden in een speciale brochure die kan worden afgehaald bij alle ANVR-reisbureaus. den, mag je eigenlijk niet weige ren. Dat zou onbeleefd zijn. Maar ik vind het net alsof je een asbak leegdrinkt'. Een haarscherpe diagnose. Waarover Mooie Carlos aan het eind van de volgende dag bulde rend had moeten lachen. 'Je moet het leren drinken', be weerde hij zich de tranen uit z'n ogen boenend. 'Asbak? Na een keer of vijf ben je eraan gewend. Je blijft er slank bij. En jong. En je wordt er nog heel rustig van ook.' Maar tot een tweede proe- verij was het niet gekomen. Want wie taalt er nog naar rust als hij het strand van Cabo Polo nio heeft bereikt. Punta del Este was overdonderend geweest. Niet eens zozeer om de onge breidelde sjiek van hotels, win kels en villa's (vooral richting La Barra)maar veel meer om de stranden. Het bestond eenvou dig niet dat er in Uruguay nog mooiere bestonden. Zes uur later, achter een sprotje van wrakhout, wier en golfijzer opgetrokken hutjes, doemde Cabo Polonio op. Op de land kaart een uithoek die slechts te bereiken viel per four- wheeldrive. En dan ook nog uit sluitend en alleen met een cou reur als Mooie Carlos achter het stuurwiel. Grommend, stinkend en rokend, wrikte het vehikel zich onder de vastberaden di rectie van de met gas- en koppe lingspedaal spelende piloot via de duinen naar de vloedlijn van de Atlantische Oceaan. Waarna op het 42 kilometer lange strand - eindelijk koers kon worden ge zet naar dat 'onbereikbare pa radijs' aan de einder. Dat overkomt je maar één keer in je leven. Dat je pardoes in een voormalig robbenjagers-hol aan de Atlantische Oceaan be landt, langzaam wegzinkt in de enige ligstoel van de hele neder zetting en met een glas bier in de hand zegt: 'Laat mij hier maar een paar weken zitten'. Voort moest het echter. Omdat er he laas als je alles toch eens van te voren wist - een hotel was ge boekt in Chuy. Of Chui. Het hangt er maar van af aan welke kant van de hoofdstraat je slaapt: de Uruguese of de Brazi liaanse. Dat had wel iets, dat Chuy (Chui). Zo'n plaatsje Het strand van Cabo Polonio. Ramon Stoppelenburg kreeg honderden reacties op zijn internet- oproep om hem hem gratis te laten logeren. foto Jan Drost/GPD De 24-jaiige student Ramon Stoppelenburg wil vanaf 1 mei vrijwel zonder kosten een wereldreis maken. Zijn oproep op Internet voor gratis logeer- adresjes leverde hem zoveel re acties op, dat hij zegt 'wel zes jaar' al liftend te kunnen reizen. Het idee voor zijn wereldreis ontstond toen de in Zwolle wo nende student journalistiek op Internet bij een pagina beland de waarop iemand om een dollar vroeg. „Het tellertje dat het aantal giften bijhield stond al op drieduizend. 'Dat is leuk, dat kan ik ook'dacht ik.Zo gezegd zo gedaan. Stoppelenburg opende een website met de naam 'Let-me-stay-for-a-day' en riep iedereen met een inter netaansluiting op hem gratis te laten logeren. Al liftend over de aardbol wil hij dan langskomen. In ruil voor zijn verblijf schrijft hij dan een dagverslag met in formatie over zijn project en over zijn gastheer of gastvrouw. „Wat doen deze mensen bij voorbeeld, wat hebben zij met Internet, waarom hebben zij mij in hemelsnaam uitgenodigd? Daar rolt een verhaal uit dat ik dagelijks op mijn website wil publiceren." Tot zijn grote verbazing kreeg Stoppelenburg binnen twee we ken honderden reacties uit de hele wereld. Op zijn website is te lezen dat inwoners uit onder meer Thailand, Slovenië, Nieuw-Zeeland, Mexico, Ja pan, India, Honduras, Azerbei dzjan, Bosnië-Herzegovina, Italië, Argentinië en zelfs Gha na hem al enthousiast onderdak boden. Ook Nederlandse adres jes zijn welkom. Zo heeft hij on der meer al een verblijf in Den Haag. „Het is een enorme lijst", zegt Ramon. „Na driehonderd reacties raakte ik de tel kwijt. Ik denk dat ik nu zo'n zeshonderd adressen heb. Daarnaast heb ik nog driehonderd uitnodigingen. Mensen zijn zo mediageil, ze willen allemaal met hun kop op Internet. Elke dag krijg ik er on geveer honderd reacties bij." Die reacties komen van bedrij ven, particulieren en radio- en tv-stations. „Ik kan de hele dag naar studio's waar zij over mij praten en ik over hen schrijf. In India hebben hotelketens el kaar ingeseind. Een heleboel particulieren reageren omdat zij zelf ook zo'n reis willen ma ken, Alleen kunnen de meesten dat niet, omdat ze rond de dertig of veertig zij n en werk en kinde ren hebben. Die mensen zeggen: 'Dat is gaaf! Jij doet iets waar iedereen van droomt'. Op zich ben ik geen type om van negen tot vijf te werken. Ik wil weg kunnen gaan wanneer ik dat wil. En dat kan niet op deze we reld, want dan moet je vakantie dagen opsparen. Alsjeblieft zeg! Dan moet je vooral niet bij mij zijn." Over zijn te volgen route, laat Ramon zich nog niet uit. „Dat hou ik nog even voor mezelf, dat is de suspense. Ik kan zo naar Antwerpen of Spanje toe of eerst een rondje Nederland doen." In ieder geval wil hij geen geld uitgeven aan bus, trein of vliegtuig. Hij wil liftend reizen. ,Ik heb gehoord dat er op Schip hol ook privé-vliegtuigjes staan en dat je daarmee ook naar een volgend land kunt liften. Als een vliegtuigmaatschappij met een cargovlucht die kant op gaat en zegt 'Ga je mee?' dan doe ik dat en schrijf ik er over. Ik wil de we reld zien en heb alle tijd. Als ik naar het aantal reacties kijk, kan ik wel zes jaar de wereld over." Ramon ziet zijn reis dan ook niet als 'vakantie'. „Ik moet telkens mijn plekje vinden, mijn over nachtingsadres. Dat is mijn werk en mijn grootste zorg. Ik kan niet zeggen 'Ik doe een dag je niks'." Connie van Uffelen De belevenissen van Ramon Stoppelenburg zijn te volgen op www.letmestayforaday.com Advertentie VANAF O. VANAF Boekingen en informatie: WWW. BAS IQ Al R.COM □900-BABIQAIR of 0900-297 47 24*' of neem contact op met uw reisbureau. ■Wijzigingen voorbeha AIR Transavia's smart class. Transavia airlines De ANWB-taalgidsenserie is onlangs uitgebreid met een taalgids Turks. „Met deze gids heeft de vakantieganger in elke situatie zijn tolk met pasklare zinnen en woorden bij de hand", aldus de ANWB. De gids begint met een korte grammaticale inleiding waarna in hoofdstukken alledaagse praktijksituaties aan bod ko men. Er is een toeristisch woor denboek met vertaling van de Turkse taal naar het Nederlands en omgekeerd. Het gidsje 'ANWB Taalgids Turks' is voor 9,95 te koop bij alle ANWB-vestingen in boek handels en warenhuizen. Frankrijk was vorig jaar bij klanten van Interhome (ver huurder van vakantiewonin gen) het populairste vakantie land. Afgelopen jaar had Inter home 36.000 reserveringen voor woningen in Frankrijk. Voor Zwitserland kwamen er 33.000 reserveringen. Italië en Spanje scoorden elk 18.000 boekingen. In totaal waren er 777.202 gas ten die in totaal 8.000.000 keer op een Interhome-adres logeer den. De omzet steeg vorig jaar 3 procent vergeleken met 1999. Volgens de directie is dit jaar in middels 7 0 procent van de om zet van 2000 gerealiseerd. Reisorganisator De Jong In- tra Vakanties heeft onlangs van de Canadian Tourism Com mission een onderscheiding gekregen. Coby van Dongen, di recteur van De Jong Intra Va kanties, nam de 'Eager Beaver' in ontvangst. De reisorganisa tor biedt al jaren verschillende wintersportbestemmingen in Canada aan. De jury noemt de inspanningen van De Jong voor het wintersportprodukt Canada 'zeer waardevol'. In Leicester is op 30 juni de of ficiële opening van een ruim tevaartcentrum. Er is een 42 meter hoge rakettoren waarin onder meer een Russische cap sule is te bekijken. Verder is er een Challenger Learning Centre waar jonge bezoekers terecht kunnen in een mission control- afdeling. Meer informatie: 00-44- 2088469000 en internet www.nssc.co.uk In Hong Kong winkelen met korting. Dat kan met de Hong Kong VIP Card die gratis klaar ligt bij de informatiebalies van de Hong Kong Tourist Associa tion op de luchthaven van Hong Kong. De korting geldt in ruim 800 winkels en warenhuizenBij de Hong Kong Tourist Associa tion is ook een lijst van de deel nemende bedrijven beschik baar. Informatie: 00-44-2075337100. Tijdens de vakantie kennis maken met de Parijzenaar thuis. Dat kan met thema-ex cursies van Frankrijkspecialist Frantour. Het is onder meer mo gelijk om een dagje op stap te gaan met een Franse kunste naar of om te lunchen bij een Frangaise thuis. De groepjes zijn niet groter dan 12 personen. De excursies staan beschreven in de onlangs verschenen Pa- rij sgids van Frantour. Meer informatie: 0346-584800. Geweven verhalen, de cul tuur van de Miao in China is de naam van een tentoonstelling die van 7 april tot en met 28 ok tober is te zien in het Museon in Den Haag. De Miao is een van de 57 bevol kingsgroepen in China. De ten toonstelling laat bezoekers ken nismaken met de kunstzinnige wijze waarop de Miao histori sche feiten, sprookjesachtige gebeurtenissen en mythen met elkaar verweven zijn in kleur rijke traditionele kleding en weefsels. Te zien zijn onder meer handgemaakte kostuums, zilveren sieraden en muziekin strumenten. Museon is gevestigd aan de Stadhouderslaan 41 in Den Haag. Geopend: van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: 070-3381338 en internet www.museon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49