Varen naar hartje Maastricht Helmond krijgt pretpark Van studentenreizen naar 40-plus-vakanties 't Bassin is weer historische binnenhaven Er-op-uit Etalage Ruiters Katten Dordrecht Deze getekende impressie toont hoe 't Bassin erna 1 april uitziet. Voor watersporters is het centrum van Maastricht binnenkort toegankelijker dan ooit. Plezierjachten, sa lonboten en sloepen kunnen vanaf 1 april terecht in de binnenhaven van deze stad. Tot voor kort was de binnen haven 't Bassin een verval len en vergeten stukje Maas tricht. Een plek om te mijden. Een bak vol stinkende modder en zwerfvuil, uitgebraakt door de Maas. Op de kades zielige hoopjes menselijk wrakhout. Junks, drinkers, daklozen. Zij veranderden een van de werfkelders in een min-vijfster- renhotel. De vloer bezaaid met luizige slaapzakken, drankfles sen, blikjes, vodden, uitwerpse len. Het stonk er als in de voorraad- bunker van een destructiebe drijf. Maar de afgelopen tijd ging de bezem door het gebied en begon een miljoenen kosten de opknapbeurt. Zelfs Europa rammelde met de geldbuidel, 't Bassin verandert weer in een historische binnenhaven, die de grandeur terugkrijgt van wel eer, toen dit plein van water de schakel vormde tussen de Maas en de Zuid-Willemsvaart. Vanaf 1 april zijn plezierjach ten, salonboten en sloepen wel kom in de binnenhaven, op am per vijf minuten lopen van de Markt en het Vrijthof. Er zijn tachtig ligplaatsen. De gega- x-andeerde diepgang is 1,80 me ter. De officiële opening is op 6 juli. De bebouwing rond de passan tenhaven toont verschillende gezichten. Het is een mengel moes van mooi en lelijk, oud en nieuw. Pal naast een rij schitte rend gerestaureerde historische pakhuizen met kantoren en stu dentenflats, verrees een tranen trekkende flat, ontworpen door een architect tijdens een zware migraine aanval en in de volle overtuiging dat elke cent die in 't Bassin werd gestopt, toch maar in het water is gegooid. En dan zijn er de fabriekscom- plexen. Keramiek en Papier. Monumenten die er aan het her inneren dat hier ooit de indu striële revolutie in Nederland begon. Sommige oude en leeg staande bedrijfsgebouwen wachten op een nieuwe bestem ming. Zo zijn er plannen voor de vestiging van een stadsbrouwe- rij in een voormalig ketelhuis van Sfinx en gaat een leeg staand gebouw van een boeren coöperatie onderdak bieden aan een luxe hotel (in 2002). Langs de Maas komt een wandelpier, met aanlegplaatsen voor grote re schepen, rondvaartboten en watertaxi's. De 24 werfkelders langs de ver laagde kades van 't Bassin gaan voor extra kleur en levendig heid zorgen. De halfronde on dergrondse pakhuizen, die diep onder de bebouwing doorlopen, kruinen zich in schoonheid me ten met de fotogenieke juweel tjes langs de Oude Gracht in Utrecht. Maastricht verandert de kadekelders de komende maanden in galerieën, souve nirshops, winkeltjes met nauti sche artikelen, restaurants en cafés. Het monumentale tol huisje aan de rand van 't Bassin doet vanaf 1 pril dienst als ha venkantoor. Pal ernaast komen douches en toiletten. 't Bassin - dat in de jaren zestig zijn functie van overslaghaven verloor - is nu weer vanaf de Maas te bereiken via een auto matisch bediende sluis. (Op wa- terkaarten aangeduid als Sluis 20). Voorlopig is alleen de bin nenhaven voor pleziervaartui gen bereikbaar. Maar er bestaan plannen om ook de verbinding met de Zuid-Willemsvaart - en dus met het Belgische Vlaande ren - te herstellen. Maar daar voor is het eerst nodig dat de ou de en vervallen 'Sluis 19' een grondige opknapbeurt krijgt. Muurhagedis Die klus staat voor 2002 op de rol. Tussen deze oude luis en 't Bassin strekt zich een uniek ge bied uit, dat gedeeltelijk alleen vanaf het water te zien is, de zo geheten Lage en Hoge Fronten: een 600 meter lange guirlande van kazematten en vestingwer ken uit de tijd dat Maastricht een belangrijk bolwerk was op de grens met Pruisen, Neder land en het prinsdom Luik. Er is een unieke flora en fauna te vin den, onder andere de zeldzame muurhagedis. ,,Daarommagdit stukje Maastricht nooit veran deren in een kermis", zegt een woordvoerder van de gemeente. Hij is nog op zoek naar een fraai historisch schip dat een vaste ligplaats in 't Bassin moet krij gen - als boegbeeld van de nieu we watervoordeur van Maas tricht. Aad Struijs MEGA Amusement Corp, een internationale firma in pretparken en vrijetijdscentra, wil in Helmond een overdekt vermaakcentrum bou wen: Helmond (P)Leisure Center. Dat overdekte pretpark annex winkelcentrum moet rond 1,5 miljoen bezoekers per jaar kunnen trekken. Het eerste concept bestrijkt rond vijf hectare, deels over twee verdiepingen. Dat plan voorziet in een overdekt pretpark met een achtbaan, wildwa- ter-bootjes a la de Efteling en allerlei soorten draaimolens, een winkelcentrum, restaurants, kantoorgebouwen en eventueel een hotel- of ap partementencomplex (al naar gelang de grootte tussen de 50 en 100 woningen). Het concept kan in overleg met de gemeente nog in omvang en qua 'activiteiten' worden bijgesteld. In plaats van winkels kan ook worden gekozen voor sportvoorzieningen of andere vrijetijdsvoor zieningen, van bowlingcentrum tot casino of van sauna tot 'klimcentrum'. De plannen zijn pas tien dagen geleden aan de ge meente voorgelegd. Volgens wethouder mevrouw T. Houthooft van Helmond neemt de gemeente de plannen uiterst serieus. MEGA Amusement Corp. is een Thais-Neder- landse onderneming en heeft al twaalf van derge lijke centra in Azië en het Midden-Oosten. De gro tere, zoals Fun World in Bangkok, trekken bijna vier miljoen bezoekers per jaar en kostten 250 miljoen gulden. Het kleinste pretpark, bovenop een winkelcentrum, kostte rond 15 miljoen. MEGA Amusement zegt zijn oog op Helmond te hebben laten vallen omdat bij gemeentelijke plannen om het stadshart te verlevendigen met name is gekozen voor versterking van vrije-tijds- activiteiten. „Daarin passen onze concepten. Ze werken inmiddels elders. Nu willen we dat ook toetsen in Europa", aldus Roel Kwaspen van MEGA. Als 'klantenkring' heeft het bedrijf een cirkel van drie uur rijden rond Helmond getrokken. Op grond daarvan komt Mega op zijn bezoekersprog nose van 1,5 miljoen mensen. Joep Crolla T Tolgens het vaktijdschrift V Reisrevue loopt het met de Nederlandse toeristische web sites veel minder florissant, dan was voorzien. Niettemin ver schijnt de ene na de andere op reisite op het world wide web. Daaronder ook het al eind vorig jaar geïntroduceerde www.last- minuteaanbiedingen.nl, dat volgens webmaster Bart Jan Haasbeek pas nu echt aan de weg timmert. Haasbeeks site onderscheidt zich van de con currentie, zegt hij zelf, door de volstrekte onafhankelijkheid. 'Wij brengen de partijen bij el kaar en participeren op geen en kele wijze in de reisbranche. Wij verkopen geen reizen, wij zijn een etalage waaruit de reiziger zijn keus kan maken.' foto Ch. H. Reinders 0900-4636888. Binnenkort zal op het Land goed Schaluinen bij Baarle- Nassau een grensoverschrij dend, bijna 600 kilometer lang ruiterroute-netwerk in gebruik worden genomen. De trajecten lopen door zowel de Belgische provincies Ant werpen en Belgische Limburg als het Nederlandse Noord- Brabant en zijn afgedrukt op vijf verschillende deelkaarten. De plattegronden kosten 7,50 gulden per stuk (29,50 voor de hele set) en kunnen worden be steld bij VW Vakanties Bra bant, telefoon 013-5366061. Vanaf 1 april zijn pleziervaartuigen welkom in de heropende binnenhaven van Maastricht. Wibo Anema verzorgde in 1983 een busreis voor col lega-studenten en bekenden naar de Costa Brava. Toen dat goed uitpakte begon hij met de StudentenReisClub (SRC). De reisorganisatie vervoert nu jaarlijks zo'n 42.000 mensen. Het begon als een 'aardigheid je': Wibo Anema, student te Groningen in het begin van de jaren tachtig, was reislustig. En misschien ook wel een beetje armlastig. Om van de nood een deugd te maken besloot hij zijn eigen vakanties bij elkaar te sparen door met Pasen 1983 een busreis voor collega-studenten en andere bekenden naar de Costa Brava te organiseren. Dat werd een succes. Anema hield er wat geld aan over en be sloot iets structureels van z'n eerste handeltje te maken. Hij gaf het een naam, Studenten ReisClub, en deed een paar ski- weken in Oostenrijk in de aan bieding. Ook een succes. De belangstelling groeide explo sief. Met pasen 1984 gingen er al duizend studenten met hem naar de Costa Brava. Iran De naam SRC bestaat nog steeds, maar nu in combinatie met Cultuurvakanties. De Spaanse kust en Oostenrijk zijn allang niet meer de reisdoelen; dit jaar zit zelfs Iran, voor wes terlingen nieuw op de toeristi sche wereldkaart, in de reisbro chure. SRC-Cultuurvakanties ver voert nu 42.000 toeristen per jaar, boekt een omzet van 60 miljoen en werkt met 40 man, exclusief de 120 reisleiders. Het bedrijf is gehuisvest in een pand aan de Groninger Oude Boterin- gestraat, hartje centrum. Onop vallend, want je komt er binnen via een Globe Reis winkel. Slechts een bescheiden lichtbak aan de voorgevel duidt op de aanwezigheid van de reisorga nisator. Nicole Venema, die de marketing en public relations voor SRC doet: „Globe is voor Nicole Venema en Robert Ermers van SRC-Cultuurvakanties. foto Tex Schardijn 100 procent een dochter van Oad Reizen. Maar deze winkel is van ons, en ook het personeel is van SRC. We runnen dit reisbu reau op franchisebasis." SRC zelf is voor 75 procent van Oad Reizen. De andere aandelen zijn nog in handen van Wim Anema, de oprichter. SRC-Cultuurvakanties vindt z'n publiek voor-al onder 40- plussers, leraren met name. „Die vallen voor het cultureel getinte van onze reizen. We heb ben een heel bestand van men sen, die ooit met ons op reis zijn geweest en die krijgen de gids automatisch thuisgestuux-d. Verder adverteren we tegen woordig heel actief, in kranten, maar vooral ook in tijdschriften ais Plus en Grasduinen, maar ook de Libelle en Margriet", al dus Venema. „Dat publiek van ons is trouwens heel kritisch, hoor. We krijgen veel brieven met op- of aanmerkingen." Dat SRC er niettemin in slaagt z'n klanten tevreden te stellen blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond van eind vo rig jaar: het Groninger bedijf hoort bij de drie best presteren de reisorganisaties van Neder land. Nicole Venema: „Dat was een behoorlijke erkenning, we zouden er bijna de vlag voor hebben uitgestoken." Directeur van SRC-Cultuurva kanties is tegenwoordig Karei Nat. Van oorsprong kunsthisto ricus ('Hij heeft in wezen voor ons dat concept van die cultuur- reizen opgezet'). Nat begon ooit bij SRC als reisleider, werd later produktmanager en tenslotte directeur. Liefde Zijn organisatie steekt vooral veel energie in het weiven van deskundige reisleiders. Vene ma: „Die worden geselecteerd op hun kennis van en liefde voor het land, waarin ze als reisleider op moeten treden. Vaak zijn het mensen die kunstgeschiedenis of iets dergelijks gestudeerd hebben. Soms zijn ze ook af komstig uit zo'n land, en wonen nu in Nederland. Soms ook wo nen ze er nog, maar spreken Ne derlands. Het wordt wel steeds moeilijker om goede reisleiders te krijgen, want we zijn erg kri tisch. Samen met het IVOR, een opleidingsinstituut op het ge bied van reisleiding, hebben we een programma opgesteld dat de kandidaten moeten volgen." Rob de Vries Bij de Nederlandse Spoorwe gen verscheen zojuist de pocket 'Er-op-Uit 2001' met honderden ideeën voor een dag je weg in de Benelux. In vergelij king met eerdere edities valt op dat de voordelige Rail Idee-for mule (treinkaartje en toegangs bewijs ineen) terzijde is gescho ven. Rail Idee zou niet meer kunnen concurreren met andere aanbieders die ook flinke kor tingen verlenen. Nieuw in de gids zijn skate- tochten en trips naar bekende tuinen als die van Appeltern en Sypesteyn in Loosdrecht. Ook de Schiphol World Tour, Goes en het Letterkundig Museum in Den Haag stonden niet eerder op het programma. Verdwenen zijn attracties als National Sea Life (Scheveningen) en Natio naal Park De Hoge Veluwe als mede stedenreizen naar Alk maar en Brussel. 'Er-op-Uit' kost 9,75 gulden. Natuurlijk, de kat is de naam van een expositie die tot en met 4 juni is te zien in het Noordbrabants Natuurmuseum in Tilburg. Veertien kunste naars hebben op eigen wijze de kat inbeeld gebracht. Zo'n hon derd werken vormen een bonte verzameling. Er is ook een pre sentatie van wetenswaardighe den over de kat. Ans Markus heeft acht olieverfschilderijen in bruikleen gegeven. Tot de an dere kunstenaars behoren on der meer Arie de Jong en Judith Rigter. Het Noordbrabants Natuurmu seum is gevestigd aan de Spoor- laan 434 in Tilburg, vlak bij het NS-station. Geopend: van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: 013-5353935. De Provinciale VW Zuid- Holland Zuid en de Ge meente Dordrecht tekenden sa men voor de nieuwe brochure 'Dit is Dordrecht'. Daarin wordt niet alleen een kleurrijk beeld gegeven van de 'Oudste Stad van Holland', maar ook ver schaft de folder de gebruiker een schat aan praktische toeris tische informatie. Bovendien is er een evenemen tenkalender voor dit jaar in op genomen. De brochure kan wor den opgevraagd bij de VW Zuid-Holland Zuid, telefoon zaterdag 31 maart 2001 foto Mega Impressies van Fun World, een overdekt attractiepark in Bangkok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48