Bali genieten als driegangenmenu 47 Wie is Lonny Malaria Marathons Campinggids Escapades Tapijtkunst Parijs Op stap met tv-kok Een onderzoek naar de wer king van het vorig j aar j uli geïntroduceerde anti-malaria middel Malarone heeft volgens het bureau TravelAlert goede resultaten opgeleverd. Vaccina tieklinieken in onder meer En geland, Frankrijk, Denemarken en Nederland onderzochten 1083 reizigers (63 procent had Afrika als bestemming) op bij werkingen van het preparaat en die waren zo gering dat Malaro ne als een 'favoriete keuze' moet worden beschouwd bij bijvoor beeld een bezoek aan tropisch Afrika. Daarbij is ook meege wogen dat het product nog maar slechts gedurende zeven dagen na het bezoek hoeft te worden ingenomen. Ook dit jaar biedt Holland International atleten en joggers de mogelijkheid deel te nemen aan marathons in res pectievelijk Stockholm (9 juni), New York (4 november) en Mal ta (23, 24 en 25 november-). Het bijzondere van laatstgenoemd evenement is dat de ruim 42 ki lometer in drie dagen mag wor den afgelegd. Op de eerste dag is de te overwinnen afstand 11,195 kilometer, op de tweede 6 en op de laatste 25. Gegevens (zoals prijzen en deelnemingsvoor- waarden) staan vermeld in een folder die verkrijgbaar is bij Holland International Mara thons, telefoon (010).217.99.00. Bij Michelin verscheen de 45e editie van de gids 'Camping Carvanning France'. Voor het eerst staat in het in de loop der jaren danig uitgedijde boek werk (3000 adressen, verspreid over heel Frankrijk) vermeld welke campings er aan het wa ter liggen, waar activiteiten-be geleiders aanwezig zijn en wel ke kampeerterreinen zijn voor zien van veilige waterglijbanen. Uiteraard bleef de in 1999 inge voerde kwaliteitsaanduiding (één, twee, drie, vier of vijf rode tenten) gehandhaafd. De gids kost 26 gulden en is te koop bij onder meer de boekhandel en de VW/ANWB-kantoren. Zojuist verscheen bij het Bel gisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel onder de naam 'Escapades' een bro chure met informatie over toe ristische hoogtepunten in Wal lonië'. Daaronder bijzondere kastelen, abdijen, tuinen, be zoekerscentra en natuurlijk musea. Van alle attracties wor den openingstijden en toe gangsprijzen vermeld, maar. ook wordt aangegeven hoe ze het beste te bereiken zijn. De gratis folder is aan te vragen bij voornoemd verkeersbureau, te lefoon (0900).2020.107. Binnen kort verschijnt een vervolg on der de titel 'Escapades, sportief en avontuur'. Tapijtkunst van de jaren vijf tig tot vandaag,hedendaag se textielkunst en design-textiel zijn de thema's van de expositie die tot en met 10 juni wordt ge houden op drie lokaties in Tour- nai (Doornik). In deze Belgische plaats wordt voor de vierde keer de internationale Triënnale van de Tapijtweef- en Textielkunst gehouden. Er zijn exposities in La Halle aux draps, de Crypte van het stadhuis en het museum van Tapijtweefkunst. De tentoonstelling komt tot stand in samenwerking met het textielmuseum van Tilburg dat veel exemplaren uit de eigen collectie en uit collecties van andere Nederlandse instellin gen bij elkaar heeft gebracht. Meer informatie: 00 32 69846105 en internet www.tournai.be Niet alleen de Parijzenaars zelf, maar ook de toeristi sche bezoekers, zie je steeds va ker op de fiets in de Franse hoofdstad rondrijden. In het boekje 'Parijs per fiets' (21,95 gulden) wordt een dagtocht be schreven die begint en eindigt in het centrum, op de Place de la Bastille. Het gidsje van Joke Radius heeft sinds kort ook een eigen inter netsite: www.fietsenparijs.nl Hoe kun je Bali beter 'doen' dan met een ken ner? Tv-kok Lonny Gerun- gan serveert een gevarieerd driegangenmenu. Raften, crematie, dolfijnen, moeder tempel, dans en uiteraard lekker eten. En misschien zeebodem-lopen. De toeristenstroom op Bali concentreert zich in de zuidpunt. Vanaf hoofdstad Denpasar splitst hij zich in tweeën. Links de schreeuwerige badplaats Kuta, rechts tempo doeloe Sanur. Regelmatig loopt het verkeer in deze contreien spaak. Ook al is Bali net zo groot als de provincie Noord-Brabant en ligt er overal voldoende as falt, even ergens naar toe, dat is er niet bijVan zuid naar noord is pakweg negentig kilometer, maar kost een uur of drie, vier. Vanuit Sanur trekken we langs lieftallige dorpjes de heuvels in. We passeren rijstvelden, kokos bomen, kruidnagelbomen, pin da's en papaya's. Vrouwen tor sen volle manden op hun hoofd, mannen sjouwen met bakste nen. Langs een riviertje worden kleren gewassen. „De mannen planten de rijstplantjes. De vrouwen doen de rest", schetst Lonny Gemngan de verhoudin gen. Brommers wurmen zich tussen de auto's door. Zwerf- hondenhuppen opzij. „Ik geniet hier elke keer van", zegt Lonny terwijl hij een blik in het weel derige landschap werpt. Dat natuurschoon beleven we nog beter als we in een rubber bootje op de Telagan Waja-ri- vier peddelen. Helmpje op, zwemvest om, voet in de beugel en peddelen maar. Stuurman Made dirigeert luid: 'Forward', 'Backwards', 'Stop'. We ketsen tegen rotsmuren en scheren on der lage bamboebruggetjes door. Twee keer tuimelt iemand eruit. Een waterval klettert op onze helmen. Zo gaat het dwars door ongerept Bali. Twee uur genieten in de rimboe. Een eind bergop lonkt de koude douche in een dubbele beeldengalerij en aansluitend een Balinese lunch. Op naar Ubud. Dit uitdijend dorpje leeft van het houtsnij werk. Meubels, dierfiguren, wind orgels, elke straat puilt er van uit. Ook staat Ubud te bo'ek als danscentrum. De Bina Re- maja Troupe schotelt ons in het zestiende-eeuwse paleistheater het spannende verhaal voor van de gekidnapte prinses Sita en koning Rama. Een gamelan orkest begeleidt de dramatische dansers in hun veelkleurige kos tuums. Hun bewegingen zijn gracieus met onnavolgbare ma noeuvres van handen en vin gers. „Vroeger moesten we dat leren op school", vertelt Lonny. „Vin- gers buigen door een aantal keer op te drukken. Als je niet je best deed, kreeg je een tik met de lini aal." Sita en Rama komen in middels weer bij elkaar. Ap plaus. Laatste eer Van heinde en verre verzamelt men zich in het dorpje Marga, gelegen in het hart van Bali. De piekfijn geklede gasten gaan een 106-jarige priester de laat ste eer bewijzen. Het dorp heeft kosten noch moeite gespaard. Op straat is een paard gebouwd en een toren van bamboe. Be zoekers leggen geschenken en mandjes etenswaren op de stel lage. Het stoffelijk overschot is nog thuis. Een afgehakte karbouw- kop staart ons vanaf de veranda aan. Vier bezoekers lopen rond jes met een paradijsvogel rond het huisje. Toeristen krioelen tussen de honderden Balinezen. „Is het hem echt?", vraagt een Nederlandse, die graag met Lonny op de foto wil. „Crematie is de enige manier om in het nirwana te komen", legt Lonny uit. „Het kastenstelsel leeft sterk. De priester was van een hoge kaste. Je hebt er vier: brahmaan, satria, wesia en sudra. Er is bij na geen uitwisseling. Elke kaste heeft zijn eigen omgangsvor men. Honderden ceremonies moet je bijwonen om een goed hindoe te zijn." En Lonny zelf? ,Ik ben van de laagste klasse, protestants opgevoed." zaterdag 31 maart 2001 Een veelgekiekt tempeltje in het Bratan-meer. fotografie Chris van de Voorden Bali trekt elk jaar ruim een miljoen toeristen, onder wie veel Au straliërs. Steeds meer overwinteraars uit Nederland strijken neer op dit eiland dat zo groot is als de provincie Noord-Brabant. Het is er lekker warm, gemiddeld 27 graden. Rechtstreekse vluch ten op Denpasar zijn er niet. Met overstap in bijvoorbeeld Jakarta is het ruwweg twintig uur vliegen. AFRADERS: The Elephant Safari Park in Taro. „Olifanten doen kunstjes en je kunt erop rijden voor zestig dollar. Die horen niet thuis op Bali, maar zijn geïmporteerd door een gewiekste, geld rui kende ondernemer." Kuta. „Te toeristisch. Alleen maar winkeltjes, winkeltjes. Met piz zeria's, McDonalds en zelfs een Oostenrijks restaurant. Wordt over spoeld door Australiërs, die komen om te surfen of te zuipen. Het is het Benidorm van Bali." Het apenbos Sangeh. „Aapjes trekken je bril van het hoofd." Trendy restaurants, zoals Kudéta. „Het is het allemaal net niet. Veel pretentie. Meer restaurateurs zouden zich moeten richten op de In donesische keuken. Nu ontbreekt de balans." Zonder begeleiding een tempel bezoeken. „Geen sarong dragen is beledigend. Ze zetten je zo buiten." AANRADERS: De mooiste stranden om te relaxen zijn te vinden in Sanur en Nusa Dua. Dé surfstranden zijn Kuta en Uluwatu. De bes te restaurants: Mezzanine (Sanur), Bebek Bengil (Ubud). Taxi's: „Neem in Denpasar de blauwe taxi's." Afdingen: „Begin onder de helft van de vraagprijs. Verkopers kij ken raar op als je het niet doet." Arrangementen biedt onder meer Unitravel (tel. 0180-393370). Vijf nachten op basis van logies/ontbijt kosten inclusief vlucht vanaf 2030 gulden. In het hoogseizoen 2524 gulden. Een zesdaags arrangement inclusief huurauto komt bij de NBBS (0900-2356227) op ongeveer 2400 gulden. Een week strandvakantie (zeven overnachtingen): vanaf 2050 gul den. Dansers verbeelden het verhaal van Sita en Rama. en rechts langs de tempel, die helemaal gespaard bleef", be weert Lonny. „Nee, dat is geen toeval." Na het driedaagse 'driegangen menu' met Lonny gaan we ver der op eigen houtje. Kuta ontraadde hij ons. Te toe ristisch. In de hoofdstraat is het koel winkelen in de topmerkza ken. Buiten moet je de verko pers met hun zonnebrillen en horloges zo ongeveer van je af slaan. 'Hé boss', 'Cheap prices', 'Morning prices', klinkt het. Of de variant: 'Come see my shop'. Taxichauffeurs toeteren je suf. Op de stoep struikel je bijna over de gevulde offermandjes. Hard Rock Aan de kust regeert de Hard Rock bv. Een pompeus Hard Rock Café schurkt zich tegen het strand aan. Erachter lopen weelderige zwembaden en ter rassen over in het uit de kluiten gewassen Hard Rock Hotel. We strijken noordelijker neer in het volgens Lonny 'foute' res taurant Kudéta. Het is een hoge transparante blokkendoos met een rechthoekig gazon richting strand. Stijlvol ingericht. Met de menukaart kun je alle kanten uit, van Italiaans tot Japans. Niets mis met Kudéta. Nu we toch globaal in de buurt zijn, pikken we de Tanah Lot tempel ook 'even' mee op een rots in zee. De zonsondergang geldt als een toeristische piekervaring. Maar niet op deze grauwe dag. Op onze slotdag willen we Mu seum Bali in Denpasar doen. Het puilt uit van historie en cul tuur en is aanbevolen door Lon ny. Helaas, zaterdag gesloten. Resteert het zeebodemlopen. Als een maanwandelaar onder zeekuieren met een zware helm op het hoofd, lijkt ons wel wat. Helaas is de zee onrustig en het zicht te troebel. Dan maar naar de markt met zijn nauwe gange tjes. De gids kent de weg én de prijzen. Zo tikken we op de val reep een sarong op de kop voor thuis. En echt 'cheap'. Maarten van de Rakt Terrassen typeren het landschap. Het is een heel gesjor om het stoffelijk overschot bovenop de bamboe toren te krijgen. Dan zetten tientallen mannen hun schouders eronder; de stoet komt na uren in beweging. Een gamelan-orkest gaat de straat op. Vlug wordt een hindexiijke elektriciteitsdraad boven de weg doorgeknipt. Bij een kruis punt draaien de mannen enkele rondjes met de stellage. „Om de geest op een dwaalspoor te brengen zodat-ie niet naar huis terug kan", verklaart Lonny. Op het crematieveld haken we af. Er is geen spatje schaduw en niemand weet hoe lang de cere monie zal duren. Onderweg, richting voormalige hoofdstad Singaraja in het noorden, houden we halverwe ge halt, bij de tempel van Bedu- gul. „Niet de grootste, wel de Picknicken met Lonny in de Balinese heuvels. Lonny Gerungan is bekend geworden als tv-kok. Het kokker ellen kreeg hij met de paplepel ingegoten. Zijn ouders werk ten in het restaurant van het Bali Hotel in de Balinese hoofdstad Denpasar. Daar woonde de familie Gerungan ook. Een eigen restaurant runde Lonny met succes aan de Rozen gracht in Amsterdam. Op tv is elke zondagavond De Reistafel te zien op RTL5, tot en-met 27 mei. Daarin koppelt Lonny gerechten aan Indonesische rituelen met de 'stille kracht' als rode draad. Het bijbehorende boek - zijn vijfde - volgt begin april, plus een nieuwe cd. Het gaat goed met Lonny's bv Hola Indonesia. Van Lonny's Mandjes, twaalf Indonesische kant-en-klaar maaltij den, vliegen er 25.000 per week de supei'markt uit. De topper is babi ketjap. De mandjes worden gevlochten op Java. De inhoud wordt bereid in een Belgische fabriek. Ook in Engeland en Duits land zijn de mandjes te koop. Verder is Lonny bezig met Thaise mandjes, want hij wil zich ontpoppen als Aziatische kok. mooiste", oordeelt Lonny. Boe ren dwingen er met offergaves een goede oogst af. Het is een fo togenieke, parkachtige plek aan de rand van het Bratan-meer. Vooral dat ene tempeltje dat op een steenworp van de oever ligt, is al duizenden malen op de foto gezet. Lonny prevelt een gebed je en krijgt wat rijstkorrels op het hoofd geplakt. Pech. We wilden vanuit de noordkust bij Lovina de zee op, dolfijntjes ontmoeten. Maar de zee is na de laatste storm niet gekalmeerd. Het zwarte zand strand is ook niet te zien. Onderweg serveert Lonny een Balinese picknick op bananen- bladeren, midden in de bergen. Het mooiste panorama wacht aan de buitenrand van de veer tien kilometer brede krater van de Batur (noordoost-Bali). Rookpluimpjes klingelen uit de vulkaanhelling. „Ik heb hem een keer beklommen, 's Morgens naar boven en 's middags aan de andere kant naar beneden", zegt Lonny. Verder gaan we oostelijker in de richting van de Moedertempel vanBesakih. Een fascinerend terrassen-com plex van 22 tempeltjes. Alle hin doeïstische lichtingen en oud- vorstendommen hebben een ei gen stek. De Moedertempel oogt vervallen en rommelig. Kinde ren spelen, honden scharrelen er rond. Het is een flinke klim. Weer beneden horen we dat je ook achter op een brommertje omhoog kunt. „In die achterste tempel heb ik mijn Lonny's mandjes geofferd." „Ik kan me nog goed herinneren dat de vulkaan Agung uitbarst te in 1963. De lava landde links Singaraja.A, oGilimanuk KRATER VAN BATUR Bedugu) BALI VULKAAN AGUNG Ubud Denpasar J Kuta S V Uluwatuo Nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47