De RVV is de boeman van de boeren geworden boekenschat PZC 34 RUDEN RIEMENS VERB ÖÖEt zaterdag 31 maart 2001 FOTOGRAFIE Medewerkers van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees keren terug na het nemen van bl oedmonsters op een van mkz verdachte boerderij foto Vincent Jannink Ze zijn bedreigd en beschimpt. An ders zo anonieme ambtenaren van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) staan ineens middenin het nieuws, als kille aanzeggers van dood en verderf. De boeren kunnen hen wel schieten. Hij slaapt hooguit vier uurtjes. Mr. Drs, R Cloo zit middenin de ernstigste crisis uit zijn nog korte loopbaan als directeur van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees. Mond- en klauwzeer, van vroeg tot laat. Zijn organisatie moet proberen het vi rus uit Nederland te verdrijven, zijn mede werkers staan onder hoge druk en er is veel kritiek. De belangrijkste: De RW is ondes kundig, chaotisch, niet stressbestendig en heeft managementproblemen. Wat vindt di recteur Cloo daarvan? Niets. Hij heeft geen zin er op in te gaan. Ondertussen maakt menigeen zich zorgen over de bestrijding van het virus. Voorzitter G. Doornbos van LTO-Nederland: „Het lijkt er eerder op dat de RW achter de zaken aanloopt dan dat ze de boel voor is. Ze heb ben grote problemen om snel eventuele ver dachte bedrijven op te sporen en om het te slachten vee ook weer snel af te voeren. De kans dat het virus zich verspreidt is daar door groter dan de kans dat je het indamt." Ook is boeren onnodig veel leed aangedaan doordat de RW verkeerde informatie ver strekte. Zo kregen boeren in de omgeving van Kampen bericht dat hun boerderij ge ruimd zou worden. „Later bleek echter dat het besluit was ingetrokken. De veehouders kregen dat veel te laat te horen. Niemand heeft hen excuses aangeboden", zegt M. van de Weerd van de gelijknamige zuivelboer- derij in Kampen. „De RVV laat ons in onze kerheid zitten. Dat is onmenselijk." Velen kregen een brief thuis: 'Uw bedrijf moet worden geruimd'. Punt. Doornbos: „Dat getuigt van een totaal gebrek aan in voelend vermogen en dat komt zeker door dat de RW toch een ambtelijke organisatie is. Juristen sturen het proces, dat is natuur lijk ook nodig, maar ze deden dat nogal af standelijk, gevoelloos." Hij stelt dat het op dit moment iets beter gaat. „De informatie voorziening loopt vlotter. Ook de manier waarop koeien worden gedood is anders. Ze krijgen nu eerst een spuitje waar ze suf van worden en dan buiten de kogel. Nog steeds heel erg, maar beter dan in het begin, toen de ambtenaren fout op fout stapelden bij het preventief doden van dieren." Koeien die een spuitje kregen, hingen zichzelf op in rekken nog voordat het spuitje zijn werking deed. Schapen werden geëlektrocuteerd, maar gingen niet in één keer dood, doordat 'de wol in de weg zat' en het afmaken van ve le Schotse Hooglanders met karabijnen ontaardde in een bloedbad. De RVV is de boeman van de boeren gewor den. Kille aanzegger van dood en verderf op menig bedrijf. De RW, onderdeel van het ministerie van landbouw, beslist of een be drijf verdacht is en meldt dat aan het ministerie en geeft een advies: ruimen of niet. Dan schakelt het ministerie de AID, de Algemene Inspectiedienst, in om de boel te onderzoeken. Is het bedrijf echt besmet? Houden de boeren zich aan de regels, rijden ze niet stiekem hun mest uit? Is er geen on nodig verkeer van en naar een verdacht dan wel besmet bedrijf? Zo'n zevenhonderd ambtenaren werken er in volstrekte anoni miteit. Tot er iets ergs gebeurt. Zoals eind jaren negentig met de uitbraak van de var kenspest. Toen ging het zo ernstig mis, dat de Europese Commissie in een onderzoeks rapport concludeerde dat door het optreden van de RVV de ziekte zich meer dan noodza kelij k had verspreid. Belangrijk punt in de Europese kritiek was dat de RW en de AID nogal eens langs elkaar heen werkten. De toenmalige minister Van Aartsen van landbouw trok zich de kritiek op zijn dien sten zodanig aan, dat hij besloot tot een re organisatie van de RW. Nog voordat die goed en wells afgerond is er een nieuwe cri sis. En opnieuw gaat het mis en laat vooral de communicatie zeer te wensen over. Doornbos: „Communicatie is niet bepaald het sterkste punt van de RW, al is het de af gelopen week gelukkig wel iets beter ge worden. Mond- en klauwzeer is nu meer een capaciteitsprobleem geworden, er zijn een voudig te weinig mensen. Hard gezegd: er moeten teams komen die snel en goed de dieren kunnen afmaken en afvoeren. Alleen dan kun je zo snel mogelijk zoveel mogelijk risicodieren doden en de uitbreiding van het virus voorblijven. Maar ontelbaar veel mensen die ze daarvoor zou kunnen inzet ten. zoals veeartsen, zitten thuis." Veeartsen De RW heeft eigen veeartsen in dienst, die al dan niet na vermoedens van boeren zelf in actie komen. Ze nemen bloedmonsters van verdachte dieren en beslissen op basis daar van wat er moet gebeuren. Nu de ziekte zich zo uitbreid, kunnen die artsen het werk niet meer aan. Daardoor duurt het opsporen van verdachte dieren almaar langer en kan de ziekte zich blijven verspreiden. Doornbos: „Waarom ook geen hulp ingeroepen van slachthuizen? Waarom spant de RW? zich niet in om die extra mensen overal vandaan te halen?" Volgens boer A. Nooteboom uit Heerde heeft het allemaal nog maar weinig zin. Hij voorspelt dat er over een maand geen levend dier meer op of rond boerderijen op de Velu- we zal zijn. Nooteboom, tevens bestuurder bij het waterschap Veluwe, wijst er op dat een aantal boerderijen die aan het natuur gebied grenzen veelvuldig worden bezocht door vossen en ander wild. Die brengen de ziekte snel rond. Nooteboom vergelijkt de verspreiding van de veeziekte op de Veluwe met een veenbrand. „Je kunt gaan blussen, maar je loopt altijd achter het vuur aan. Je kunt er donder op zeggen dat de besmette Gelderse boerderijen zijn bezocht door vos sen, of dat er een ree in de buurt is geweest. Op die manier komt het virus in de wildbaan terecht. En die dieren lopen weer langs an dere boerderijen. Op de Veluwe lopen zo'n 2000 tot 2500 edelherten rond en minimaal 7000 zwijnen en ongeveer evenzoveel reeën. Daarnaast zijn er nog eens zo'n kleine 200 damherten." Zwartboek Van de Weerd van de zuivelboerderij in Kampen heeft zich opgeworpen als woord voerder van de getroffen boeren uit zijn om geving. Over de ervaringen met de RVV kan hij wel een zwartboek schrijven. „Bij die in stantie hebben ze er geen flauw benul van hoe ze met mensen moeten omgaan. Ze ge dragen zich alsof de boeren hen alleen maar willen tegenwerken. Alsof wij een soort misdadigers zijn. Maar in feite wil iedere boer dat mond- en klauwzeer wordt aange pakt. Iedere boer die een koe op zijn boerde rij aantreft met blaren, weet dat er geruimd moet worden en de buur-boerderijen van die boer weten dat ook. De RW houdt ons echter totaal niet op de hoogte. Geen enkele boer krijgt te horen wat er moet gebeuren en wanneer. Dat maakt de boeren onzeker en emotioneel zwak. De ergste ervaring uit mijn omgeving is dat afgelopen zaterdag het nare bericht kwam bij een aantal veehou ders, dat ze geruimd zouden worden. De boeren stortten totaal in. Maar die brief ging voor de muziek uit, want later bleek van ruiming geen sprake. Niemand heeft de boeren excuses aangeboden. Er is niets ge daan om het leed te verzachten. Sylvia Marmelstein en Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34