PZC Zware toets Euthanasiewet PZC Rover stoort zich aan negeren klant bij spoorwegstrijd Evenwicht Mars bezat wellicht zelfs heetwaterbronnen Eeuwige worsteling tussen mens en dier te gast 31 maart 1951 Boze machinisten en conducteurs gaan maandag staken, ten zij de rechter in Utrecht daar vandaag een stokje voor steekt. FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond bij de NS komen mogelijk vanaf donderdag in actie. Volgens reizigersvereni ging Rover 'worden de treinreizigers weer de dupe van een ar beidsconflict ivaar zij volledig buiten staan. zaterdag 31 maart 2001 Majesteit, minister-president, prins-gemaal en jonggelieven hebben gesproken. Het toestem- mingsverzoek aan de Staten Generaal brengt, voorafgaande aan Het Huwelijk van 2002, de vervolg- discussie in het Parlement op gang. Daar zal melding worden gemaakt van de evenwichtige aanpak die de premier heeft gekozen. Kok is eerder geconfronteerd met het verwijt, dat hij zich in deze delicate kwestie de regie uit handen liet nemen door 'het Hof'. Hij vroeg veel en schonk weinig vertrouwen. Er was kritiek op het tempo en de aarzeling rond zijn status van staatsman groeide. Geheel in die lijn presenteerde Kok zich vrij dag aanvankelijk wat grauwtjes als 's lands eerste amb tenaar van de burgerlijke stand. De persconferentie liet evenwel een geheel andere premier zien. Hij maakte duidelijk wat zijn inspanningen-in-de-tijd voor de toe komst betekenen. Hoe de parlementaire en overige maatschappelijke discussie zich ook moge ontwikke len, helder is dat de kans op een majeur conflict in de Nederlandse samenleving behendig is weggewerkt. De minister-president, in hoge mate verantwoordelijk voor vorstelijke bewegingen, heeft de tijd niet in lijd zaamheid laten verglijden. Zonder enige ruis is een on derzoek ingesteld naar de leefomgeving van de toe komstige koningin, naar de jongste geschiedenis van Argentinië en de rol van haar vader in en rond de gru welen van het Videla-regiem. Deze donkere periode van onderdrukking en massamoord, door de supporters van het leed ook wel 'een nationale reorganisatie' ge noemd, bood de duivelen der duisternis hun kwade kans. Was de vader één van hen? Voor het antwoord op deze vraag en voor het verkrijgen van inzicht in de bre dere problematiek heeft de premier een beroep gedaan op gedegen krachten uit de wereld van wetenschap en diplomatie. De uitkomst is duidelijk: de vader zal zich tijdens de huwelijksplechtigheden niet op Nederlandse bodem vertonen. Daarmee zijn een gevoelige angel en een dreigende splijtzwam verwijderd. De hoop is nu gevestigd op een waardige af sluiting van de debatten. Vóór dat moment is aangebroken, zal on getwijfeld hernieuwde aandacht worden gevraagd voor plaats en wezen van een erfelijk koningschap bin nen democratische verhoudingen. Ook wordt, anno 2001, de discussie herhaald over de religieuze toewij zing. Moet de katholieke doop van een toekomstige ko ningin niet als 'obstakel' worden gezien en moet haar niet snel de weg naar de reformatie worden gewezen? Zo luidt de voor sommigen prangende, voor velen be schamende vraag. Volwassen te achten lieden houden; zich onledig met de regiekwestie: wie leidt straks de hu- welijksdienst, dominee of pastoor? Heel misschien vin den ze iets van het te respecteren evenwicht dat de minister-president en diens adviseurs in de netelige verlovingskwestie hebben bereikt. door Gert Onnink Even weet zelfs Rudy Schoonveld niet meer welke vakbond ook weer in staking gaat, en wanneer. „Niet te gelo ven hè", zegt de voorzitter van Rover, „Wel een bewijs hoe groot de chaos is. Vervelend voor de reizigers. Het zou beter zijn wanneer de vakbonden één lijn trekken." Samen met de Consumenten bond en de ANWB spande Rover gisteren een kort geding aan te gen de WMC, de vakbond van machinisten en conducteurs. Rover-voorzitter Schoonveld heeft goede hoop dat cle bond vandaag door de rechter in Utrecht wordt teruggefloten. „In Zutphen is de actie verbo den. De onderhandelingen wa ren nog gaande, er was geen sprake van een 'uiterste middel' en het personeelscollectief was onzorgvuldig te werk gegaan." Bij de WMC-staking van maandag is de tijd te kort, meent Schoonveld. Met de uitspraak in Zutphen in de hand zouden acties niet eerder dan maandag over een week gehouden kun nen worden, vindt de Rover voorzitter. Wantrouwen De chaos op het spoor is inmid dels compleet. Werknemers ruziën met de top, vakbonden rollen vechtend over straat en bemiddelingspogingen zijn ge strand. „De vertrouwensbreuk tussen directie en personeel is van alle tijden," zegt Schoon veld. „Het ligt heus niet alleen aan Huisinga of aan zijn voor gangers Den Besten of Ploeger." De kloof tussen het rijdend per soneel en het management bij de NS is groot. „Er is geen enkel onderling respect, er is een vechtcultuur. En daar moeten ze vanaf." Het 'totale gebrek aan aandacht doorSimone van Priel Veehouders moeten hun bedrijven opengooien, zodat de consument kan zien hoe dieren precies leven voor ze als karbonades, kalfsoes ters en kipfilets in de vitrines eindigen. Het zou volgens Elsbeth Noordhuizen-Stas- sen, dierenarts en hoogleraar in de relatie mens-dier aan de Universiteit van Utrecht, een manier zijn om mensen een bewuste keuze te laten ma ken tussen biologisch gepro duceerd vlees en wat door fervente tegenstanders van de bio-industrie als 'martel waar' wordt aangeduid. „Dan wordt hun duidelijk waarom bij biologisch vlees een hoger bedrag hoort. Vee houders krijgen zelf relatief helemaal niet zo veel voor hun product. Die groene bak jes bij de slager blijven nu liggen omdat mensen niet be reid zijn voor diervriendelij ker productie tijdelijk meer te betalen. Mensen koesteren volgens Noordhuizen-Stassen liever een 'romantisch jaren-vijf tig-beeld' van het boerenle ven. „Waar de dieren lekker buiten lopen en de kippen in een ren rondscharrelen. Men wil niet weten dat het anders is. Mensen zijn sinds de indu strialisering ver verwijderd geraakt van de agrarische wereld." Varkenspest Het welzijn van dieren scoort op het wensenlijstje van de consument nog steeds laag. „Tijdens de varkenspest, toen iedereen de verschrik kelijke beelden van die gro ter grijpers met dode beesten zag, is er niet minder var kensvlees verkocht. Nu met de mond- en klauwzeercrisis wordt er meer kip en zalm verkocht: geen dieren waar van je kunt zeggen dat die niet intensief worden gehou den." Beseffen mensen die mee- jammeren met de veehouders wier to.ch gezonde beesten vanwege de mond- en klauw zeercrisis worden afge maakt, dat veel van die ge zonde dieren sowieso een niet bijster lang leven beschoren zou zijn? Een vleesvarken dat wordt 'geruimd' als hij zes tien weken oud is, is op dat moment al op de helft van voor de treinreizigers' heeft Schoonveld geërgerd. „Ieder een roept 'we denken aan cle rei zigers', maar zorg nu eerst eens voor een kwalitatief goed pro duct." Het onderlinge wantrouwen is ongekend groot, stelt Schoon veld vast. „Het personeel is bang voor wat er komen gaat, de aanbestedingen, privatisering en de andere plannen. Er zitten ook goede mensen tussen, laat dat helder zijn. Alleen grijpen ze weer iets te gemakkelijk naar het stakingswapen." Maar de directie gaat evenmin vrijuit, onderstreept de Rover voorzitter. „Als Huisinga zegt dat aanpassing van het rooster niet kandan is het vooral dat hij dat niet wil. Het is een machts strijd. Ik denk dat er externe hulp nodig is." Schuiven De nieuwe koers van cle NS, Be stemming Klant genoemd, her bergt in de ogen van Schoonveld in de kern een goed verhaal. „Maar cle directie is gaan schui ven," zegt hij. „Verder is onze bijdrage aan de discussie bot weg geweigerd: cle klant wordt gewoon vergeten." De Neder landse Spoorwegen beschou wen het gebruik van cle trein als massavervoer, als transport van bulk, stipt Schoonveld aan. „Op deze wijze worden mensen on gelooflijk miskend." „Ik weet dat er voertuigen te laat zijn besteld. Dat is doelbe wust management geweest, als een dreigement in cle lichting van de politiek, om zo de mono poliepositie op het spoor te kun nen behouden." De PvdA-bewindsvrouw Nete lenbos van Verkeer moet opko men voor het publieke belang van de spoorwegen, vindt Schoonveld. „Zij verleende im mers de concessie." GPD pagina 3: Consumentenbond zijn leven beland. Niettemin vindt Elsbeth Noordhuizen- Stassen de redenering 'hij zou toch al snel doocl gaan' ook onjuist. „Dat geeft wel erg weinig blijk van respect voor het leven. Op die manier maak je van een dier echt een ding. Ik denk dat veel mensen het echt zielig vinden. Ik vind het ook zielig, voor zowel de veehouders als de dieren. Het verdriet van veehouders als hun dieren worden afge maakt is oprecht. Het beeld dat alle veehoudei-s hun die ren slecht behandelen en al leen de minimale regels voor ruimte en welzijn hanteren, klopt niet. Die mensen zijn dag en nacht met hun dieren bezig." Minpunten Ze wijst erop dat de mond- en klauwzeerepidemie is be gonnen in Engeland, waar de meer traditionele landbouw nog gangbaar is. „De biologi sche landbouw heeft ook zijn minpunten. Het is de vraag of je met die vorm van land bouw van ellende als mond en klauwzeer zult zijn ver lost. Scharrelvarkens die al tijd in weer en wind buiten lopen, hebben weer andere gezondheidsrisico's. Maar een van de voordelen is wel dat cle dieren meer ruimte hebben en meer mogelijkhe den om natuurlijk gedrag te ontplooien. Ik zou willen dat het debat over dierenwelzijn zich niet meer toespitst op meters ruimte, maai' op dat natuurlijk gedrag. Als je bij voorbeeld kippen een mest hoop geeft waarin ze kunnen pikken, houden ze op met ve ren pikken. Zonder te zeggen dat onze welzijnswet voor dieren maximaal goed is, wil ik wel benadrukken dat het feit clat Nederland die wet heeft uniek is in de wereld. Alle partijen praten over die renwelzijn mee. De dierenbe scherming heeft een flinke stem in het kapittel." In het geworstel van de mens in cle omgang met dieren ligt aan de andere kant van het spectrum de 'vermenselij king', die evenmin per defi nitie het toppunt van geluk vormt. „Je moet van dieren geen half mensje van maken. Als je een hond niet laat rennen omdat hij dan zo vies worclt, toon je geen respect voor zijn eigen waarde." GPD door Ben Apeldoorn De vondst van een bepaald mineraal door de al enige jaren om Mars draaiende Mars Global Surveyor (MGS) wijst erop dat de planeet vroeger heetwaterbronnen heeft gehad. In ieder geval is deze vondst het sterkste bewijs tot nu toe dat Mars ooit water moet hebben gekend. Amerikaanse onder zoekers melden de ontdekking in de Journal of Geophysical Research van april. door Huib Eversdijk Dinsdag 10 april zal in de Eerste Kamer het wets voorstel 'Toetsing levensbeëin diging op verzoek en hulp bij zelfdoding' worden behandeld. Dit zéér verstrekkende voorstel van het paarse kabinet is in de Tweede Kamer met forse meer derheid aangenomen. Als dit voorstel wet wordt, staat Ne derland vrijwel op eenzame 'hoogte' in de wereld. De huidige Euthanasiewet - waar ook het CDA in meerder heid vóór stemde - gaat uit van het begrip: 'Nee, tenzij'. Eutha nasie is dus onder de huidige wetgeving zèèr wel mogelijk, maar het is geen 'normaal me disch handelen'. Het opzettelijk beëindigen van menselijk leven mag alléén als daar zeer goede redenen voor zijn: ondraaglijk lijden en als de uiterstezorgvul- cligheidsregels in acht zijn geno men. (Ik heb overigens zelf in de Eerste Kamer destij ds ook tegen de huidige wet gestemd, maar dit terzijde.) Het nu voorliggende wetsvoor stel gaat uit van de gedachte: 'Ja, mits' en dat gaat veel verder clan 'Nee, tenzij'. Hierdoor komt met name de rechtszekerheid op de tocht te staan van hen die niet (meer) voor zichzelf kunnen be slissen. Het wetsvoorstel biedt mede daardoor onvoldoende waarborgen voor de bescherm waardigheid van het leven, ze ker nu ook het Openbaar Minis terie om onduidelijke reden op afstand wordt gezet. De wetge ver mag geen wettelijke straf uitsluitingsgrond creëren voor de toepassing van euthanasie. Regionale toetsingscommissies bestaande uit een arts, een jurist en een ethicus krijgen nu in feite het laatste woord. Alleen bij twijfel gaat het geval naar het Openbaar Ministerie. Maar de beschermwaardigheid van het leven is zo fundamenteel dat je het Openbaar Ministerie niet op afstand mag zetten. Een groot aantal kerkelijke en maatschappelijke groeperingen heeft inmiddels een fel protest tegen deze wet bij cle Eerste Ka mer ingediend. Het unieke van dit protest is dat zovelen zich juist wenden tot de Eerste Ka mer die normaal nogal in de luwte opereert. Tot de onderte kenaars van het protest behoren onder meer: de RK-bisschop- penconferentie, de Samen op Weg (SOW) kerken, het Nieuw- Israëlitisch Kerkgenootschap, de Protestants Christelijke Ou- De planeet Mars heeft, als hij aan de hemel staat, een onmis kenbare oranjerode gloed. Sinds de sondes Mars bereikten, weten we dat de planeet inder daad rooclis. Die kleur is afkom stig van vele soorten ijzerhou dende mineralen, waar het Marsgesteente rijk aan is. Het ijzer reageerde in de loop van miljoenen jaren met het beetje zuurstof en de weinige water damp in cle Marsatmosfeer. Volgens Hamilton vond het meetinstrument Thermal Emis- derenbond (PCOB), de Raad van Moskeeën in Nederland, de Ne derlandse Patiëntenvereniging, de Christelijke Vereniging Zorginstellingen, de Neder landse Moslimraad en nog vele, vele anderen. Het is voor het eerst dat christenen, joden en moslims samen actie onderne men. Dan moet er toch wel iets aan de hand zijn. Regeerakkoord Waarom nu zo'n groots opgezet te actie juist naar de Eerste Ka- mer? Ja, natuurlijk omdat deze kamer nog moet stemmen over dit zeer vergaande wetsvoor stel. Maar er is nog een andere reden. Anders clan de leden van de Tweede Kamer hebben de leden van cle Eerste Kamer geen re geerakkoord gesloten. Vanzelf sprekend houden ook leden van de paarse fracties in de Eerste Kamer rekening met de opvat ting van hun partijgenoten in de Tweede Kamer, maar fractie- discipline, stemdwang als het ware, ontbreekt, waardoor le den van de Eerste Kamer voluit de stem van hun geweten kun nen volgen. sion Spectrometer, aan boord van de MGS, in een gebied op Mars bekend als Sinus Meridia- ni relatief grote hoeveelheden van afgezet hematiet. Het ge bied is meer clan twee maal zo groot als Nederland. „Het mineraal moet daar heel lang geleden zijn gevormd", al dus Hamilton. „We houden on dergrondse heetwaterbronnen als oorzaak van het ontstaan van dit mineraal als het meest waarschijnlijk. We spreken dan van een tijd ongeveer twee mil- Er is bovendien nog een andere 'bijkomstigheid'. In de Tweede Kamer hebben VVD en CDA géén meerderheid, maar in de Eerste Kamer wel. Voor de CDA-fractie staat vast dat zij unaniem zal tegenstemmen en de D66-fractie - die dit voorstel als een geweldige overwinning ziet - zal zeker unaniem vóór stemmen. Men is daar gewoon blij dat het laatste restje christe lijke moraal uit de wet ver dwijnt. Maar zowel binnen de PvdA als de WD zijn wellicht twijfelaars. Welnu, de Eerste Kamer telt 75 leden. Om dit voorstel te verwerpen zijn dus 38 tegenstemmers nodig. De CDA-fractie telt twintig le den, cle kleine protestants chris telijke fracties hebben er zes. Er zijn dus nog twaalf 'anderen' nodig. Als zoveel kerken, organisaties en maatschappelijke groeperin gen, ieder vanuit een eigen ach tergrond, gezamenlijk actie ondernemen richting Eerste Kamer, dan is er toch echt iets mis. Ik zou me dan ook goed kunnen voorstellen dat Eerste Kamerleden zich nu nog eens extra bezinnen op de vraag of jard jaar geleden omdat het een even oud gebied betreft. Hon derden miljoenen jaren lang bleven de hematietafzettingen verborgen onder het oppendak, waarna het door wind-erosie successievelijk aan de opper vlakte kwam." „We hebben onze hoop op nog scherpere beelden van dat ge bied gevestigd op de op 7 april te lanceren Mars Odyssee", zegt Hamilton. Eind dit jaar moet de Mars Odyssee bij cle rode pla neet aankomen. GPD deze wet juridisch en moreel door de beugel kan. Deze wet voert ons op een weg waarbij euthanasie in de sa menleving steeds meer gezien wordt als normaal medisch han delen. En dat is het niet! Protest helpt soms. Dat zagen we pas nog toen staatssecretaris De Vries bakzeil moest halen met haar plannen om radiofrequen ties te gaan veilen. Dat gaat dus niet door. Welnu, deze zaak is van veel meer moreel belang dan een veiling. Des te meer re den om goed met dit protest om te gaan. Maar of het echt spannend wordt? Het kan, maar ik moet vrezen dat het paarse 'gevoel' zal winnen en dat kardinaal Si- monis toch gelijk heeft als hij zegt dat Paars zich van kerk en religie niets aantrekt, ook al mag de kardinaal een 'kopje koffie' komen drinken bij pre mier Kok. Dat vindt de minis ter-president kennelijk vol doende om te laten merken dat de kerk voor 'vol' wordt aange zien! Drs H. Eversdijk is lid voor het CDA van de Eerste Kamer. Automarkt Op het terrein Tivoli in Goes is de eerste Zeeuwse automarkt gehouden. Dertig automobielen werden te koop aangeboden. Na dit geslaagde experiment zal voortaan elke vrijdag een der-, gelijke markt worden gehou den. Dijkdoorbraak De cüjk rond het vloeiveld van de coöperatieve warmwater- roterij inEede is door cle hoge waterstand doorgebroken. Omdat een duiker door het waterschap was versperd, kon het water niet door de sloten wegstromen en liepen lande rijen onder. Nadat de duiker was opengezet, kon het vuile water alsnog wegstromen. Smokkelaars Douaneambtenaren hebben bij Aardenburg twee pinken en een graskalf in beslag geno men. De runderen hebben een waarden van ruim zevenhon derd gulden. De smokkelaars zelf wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. Korea De Amerikanen vrezen dat de Chinezen een nieuw offensief in Korea voorbereiden. Hon derdduizenden militairen worden samengetrokken in de frontsector. Boven de bruggen over de rivier de Jaloe woed den hevige luchtgevechten. Oppositie in Senaat vermoedelijk groter dan in Tweede Kamer Een aantal kerkelijke en maatschappelijke groeperingen heeft bezwaar tegen de nieuwe Euthanasie wet. Deze maand boden bisschop Hurkmans (r) en secretaris-generaal Plaisier van de SOW-kerken een petitie aan op het Binnenhof. foto Robert Vos/ANP Uitgever: J. C. Boersema Hootfdiredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (ad)urict) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl abonnementen, abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n.v.t.) per kwartaal: 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers. maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2