Zwemtop traint op superstart Michael Boogerd krijgt gelijk 27 Ronald Koeman gaat desnoods een jaar golfen Britse kenner over falen van Oranje Huiszoeking bij Italiaanse ploeg Coulthard snelste in vrije training Testmethode op epo waterdicht Gray opvolger van Hoddle Elkhattabi blijft in Nederland Pieter van den Hoogenband droomt van Beamon-record Wereldrecord op schooslag door Egbert van der Weerd ARNHEM - Trainer Ronald Koeman beslist half april of hij zijn doorlopende contract bij Vitesse wil uitdienen. Daarbij is niet alleen de eventuele belang stelling van Barcelona door slaggevend. Het heetste hangijzer in de komende ronde tafelgesprekken lijkt op dit mo ment de financiële positie van de Arnhemse club. Het maandenlange speculeren over een vroegtijdig vertrek van Koeman naar Barcelona is deze week enigszins de kop inge drukt. In de Spaanse pers ver schenen uitspraken van club president Joan Gaspart die Koeman 'te jong en onervaren' zou vinden om nu al bij Barcelo na aan de slag te gaan. Koeman zegt zich te hebben verwonderd. „Ik heb het gehoord. Aan de ene kant kan ik het wel begrijpen, aan de andere kant verbaast het mij. Omdat iedereen natuurlijk ook vertrouwen in zichzelf heeft." Barcelona Zo ook Koeman, die er een vrij strakke loopbaan-planning op na houdt. Hij wil ervaring op doen bij Vitesse en vervolgens terugkeren bij de club waar hij triomfen vierde en mateloos po pulair is. „Ik steek niet onder stoelen of banken dat ik een keer bij Barcelona wil werken, maar ik ga ook niet op de knietjes liggen", aldus Koeman. Ook als Barcelona zich niet meldt, is het verre van zeker dat Koeman zijn tot 2002 lopende contract in Arnhem uitdient. „Ik heb bepaalde waarborgen en afspraken met de club. Dat ik niet nog een keer dezelfde uitga ven kan doen als vorig jaar, be grijp ik. Maar ik heb wel ideeën en ik wil weten of die uitvoer baar zijn. Daarover ga ik met de club praten. Als we er niet uit komen, zal ik snel daarna mijn beslissing kenbaar maken." Koeman gaf aan dat hij zelfs be reid is helemaal geen club te coachen als Vitesse hem niet te vreden kan stellen. Ook is hij in dat geval bereid met andere clubs te praten. „Als het interes sant is wel, maar desnoods ga ik een jaar golfen." Dat de resultaten van Vitesse een rol spelen in zijn besluit, wordt door Koeman ontkend. „Al zijn we uitgeschakeld in de beker en verliezen we vijf keer op rij, dat speelt voor mij niet mee. Ik wil weten hoe we vol gend jaar verder kunnen." Vitesse hoopt binnen twee we ken het financiële plaatje voor volgend seizoen rond te hebben. Daarin wordt in ieder geval de wens van Koeman opgenomen om de Belg Gert Claessens aan de selectie toe te voegenVóór 15 april moet de club Real Oviedo laten weten of de optie tot koop (1,7 miljoen gulden) wordt ge licht. Eventuele nieuwe investerin gen zijn volledig afhankelijk van de verkoop van spelers. Daarbij is Victor Sikora de grootste troef. Volgens zijn zaakwaarnemer voert Vitesse geen actief beleid om de neo-in- ternational te verkopen, „Wat ze willen, weet ik niet. Vitesse vraagt de hoofdprijs voor Siko ra en die is aanzienlijk hoger dan twintig miljoen gulden." GPD LONDEN - Het bestuur van de Engelse premierleagueclub Southampton heeft Stuart Gray aangesteld als manager. Hij volgt Glenn Hoddle op, die ont slag nain om manager te kunnen worden bij zijn oude club Tot tenham Hotspur. Gray, die het eerste team al eens als coach leidde, is in eerste in stantie benoemd tot het einde van het seizoen. Het bestuur van Southampton, momenteel acht ste in de stand, zal daarna de si tuatie evalueren. RTR doorCarel Goseling DEN HAAG - De 2-2 van het Nederlands elftal tegen Portu gal paste helemaal in het beeld. Oranje faalt al meer dan dertig jaar als het er écht om gaat. Ter wijl de opeenvolgende teams de beste spelers ter wereld in hun rijen hadden en het mooiste voetbal van deze planeet speel den. „Het is verschrikkelijk." Dat zegt David Winner, een En gelse journalist, die al meer dan 30 jaar een adept is van het Ne derlandse voetbal. Vanaf het to taalvoetbal, uitgewerkt door het duo Michels/Cruyff, is hij eraan verslingerd. Zo zeer zelfs dat hij afwisselend in Engeland en Nederland woont en werkt. Dat heeft ondermeer het memo rabele boek 'Het land van Oran je' opgeleverd, geheel gewijd aan het Nederlandse voetbal. Sinds gisteren ligt het in de boekhandel. Winner heeft wel een verklaring voor het voortdurende falen van Oranje. Ten eerste hebben Ne derlanders een probleem met leiders. Elke autoriteit is ver dacht. Niemand mag meer zijn dan de ander. Ten tweede speelt het calvinisme een rol. Je mag jezelf niet goed noemen, dat is een zonde. Als het goed gaat is dat een gift van God, aldus Win ner. Ten derde is er wat Winner als 'de nationale identiteit' om schrijft. We denken dat wij de beste zijn. En als wij verliezen komt dat niet door onszelf maar de botte kracht van de tegen stander of de scheidsrechter die het allemaal niet begreep. Tegelijk is er een gevoel in Ne derland ontstaan dat verliezen eigenlijk ook wel oké is, aldus Winner. 'We hebben tenslotte mooi gespeeld' is dan de dood doener. „Met zo'n instelling moet je eens in Italië aankomen. Dat is daar onmogelijk. Verlie zen is niet mooi of goed." „Waarom hebben jullie de wed strijd tegen Portugal niet in het slot gegooid? Waarom komen er twee aanvallers als invallers in het veld en geen middenvelders? Jullie gaven zo veel ruimte in het laatste deel van de wed strijd. Op balbezit spelen is geen schande. Ajax deed dat in de gouden tijd ook." Winner ziet de oorzaak van alle ellende bij het WK 1974 toen Oranje in de finale ten onder ging tegen Duitsland. „Met die pijn is niets gedaan. Cruyff heeft later van de nederlaag zelfs een morele overwinning gemaakt door te zeggen dat de hele we reld zich het Nederlands elftal zou herinneren en niet Duits land. Jullie hebben jezelf in 1974 voor de gek gehouden. Jul lie vergaten te spelen, waren zó arrogant." Dat het Nederlands elftal in 1988 Europees kampioen werd, was volgens Winner puur toe val. Het eerste duel werd van de Sovjet Unie verloren en daarna werd met mazzel van Engeland en Ierland gewonnen. Alleen omdat coach Michels zijn spe lers op het juiste moment deed beseffen dat zij moesten vechten als gladiatoren om te winnen, werd de titel binnengehaald. Voor het in zijn ogen unieke van het Nederlandse voetbal heeft Winner na lang zoeken, en tallo ze gesprekken met mensen bin nen en buiten het voetbal een verklaring gevonden: de gevoe ligheid voor ruimte. Nederlan ders kunnen als geen ander ruimte scheppen en organise ren. Terugkomend op het Neder landse probleem en de aanpak daarvan heeft Winner een sim pele raad: praat er gewoon open over. „In Engeland kwam Tony Adams van Arsenal ooit ineens op tv en zei: ik ben een alcoho list. Dat was de eerste stap op zijn weg terug. Waarom kunnen Patrick Kluivert, Frank de Boer of wie dan ook niet zeggen: ik ben Patrick Kluivert en ik ben nerveus als ik een strafschop moet nemen. Jullie moeten een einde maken aan dertig jaar wanprestatie." GPD ROTTERDAM - Ali Elk hattabi heeft besloten om zijn voetbalcarrière in Nederland voort te zetten. De Spartaan wil zich bij een club in de eredivisie verder ontwikkelen, alvo rens hij voor een buiten lands avontuur kiest. „Ik wil voorlopig hier blij - ven ballen. Misschien dat ik later nog wel naar het buitenland ga", zegt de aanvaller, die in de be langstelling van meerdere vaderlandse verenigingen staat. „Er is niet alleen be langstelling van Ander- lecht geweest, maar ook van andere clubs. Die moeten maar even wach ten." ANP Met eindzege in Spanje maand van klassiekers in van onze sportredactie CORNELLA DE LLOBRE- GAT - Michael Boogerd heeft zijn gelijk gehaald met de eindzege in de Catalaanse Week. De Rabo-renner liet vo rige week ondanks zijn top vorm de klassieker Milaan- San Remo schieten. „Het is een loterij voor sprinters", oor deelde hij en vervolgens lag hij thuis languit op de bank krachten te sparen voor de Ca talaanse Week, die hij in 1998 al eens won. Zes dagen later stond hij in Cornelia de Llobregat tussen de rondemissen champagne over het publiek te spuiten. Op 28-jarige leeftijd haalde Boo gerd zijn tweede Catalaanse Week binnen. Het was zijn vijfde overwinning in het nog korte seizoen. Eerder verover de hij een etappe in de Ronde van Mallorca, twee ritten in de Ronde van Valencia (waar hij de eindzege in de slottijdrit verspeelde aan de Zwitser Fa bian Jeker) en won hij een zware etappe in de Italiaanse etappekoers Tirreno - Adriati- co. In totaal behaalde Boogerd zijn 29e zege als beroepsren ner. De Catalaanse Week was zijn vijfde rittenkoers dit jaar. Boogerd maakte er een mooie serie van: 6e in de Ronde van Algarve, 2e Ronde van Valen cia, 2e Gulden Sporen, 3e Tir reno - Adriatico. „Het volgen de hoofddoel ligt bij de Waalse klassiekers", kondigde de glo rieuze winnaar aan. De Catalaanse Week was een spannende aangelegenheid. In de koninginnerit van donder dag veroverde Boogerd de lei ding in het algemeen klasse ment in exact dezelfde tijd als de Italiaanse etappewinnaar Danilo di Luca. De gele trui viel hem ten deel door een klei nere optelsom van de klasse ringen. Het enige dat Boogerd gisteren in de 152 kilometer lange, vrij wel vlakke slotrit tussen Berga en Cornelia de Llobregat met de Rabobankploeg moest doen, was zorgen dat hij voor - of in de buurt - van Di Luca eindigde. De sterke Neder landse formatie maakte daar een erezaak van. „Maar de renners hebben er heel hard voor moeten werken", vertelde ploegleider Adri van Houwe- lingen na de elfde overwinning van zijn ploeg dit jaar. „Het eerste uur werden 46 kilome ter afgelegd en daarna waren vele ontsnappingspogingen. Ze hebben het goed gedaan." De rit eindigde, zoals gewenst, in een massasprint. De Itali aan Marco Zanotti was het snelst voor de Spanjaard An gel Edo. Boogerd stoof, gepilo- teerd door Erik Dekker, als ne gende over de eindstreep. ANP De Rabotrein, hier aangevoerd door Mare Lotz, voerde gisteren in de laatste rit van de Catalaanse week Michael Boogerd (gele trui) onbedreigd naar de finish. foto Gustau Nacarino/RTR zaterdag 31 maart 2001 door Henk van Weert EINDHOVEN - Pieter van den Hoogenband droomde gisteren hardop over een Bob Beamon- achtig wereldrecord. Hij filoso- feerde over een tijd die de we- reld zal verbazen en die - net als het verspringrecord van de le gendarische Amerikaanse at- leet uit 1968 - vele jaren over eind zal blijven. Het geheim is de nieuwe start- I techniek die Van den Hoogen band, Inge de Bruijn en Joris keizer de afgelopen dagen aan- grttord kregen van de Ameri- I kaanse zwemcoach Dean Hutchinson. De nieuwe track- start moet hun achterstand op de eerste meters compenseren. I Dean Hutchinson (28) was een I verdienstelijk zwemmer, maar geen topper. Hij was wel een specialist op de start, een onder deel in het zwemmen dat in Amerika veel beter bestudeerd AUSTIN - Anthony Robinson heeft in Austin het wereldrecord op de 50 meter schoolslag verbe terd. Hij tikte in de series van de 1 Amerikaanse zwemkampioen- schappen aan in 27,49 secon den. Dat was 0,12 sneller dan de Oe kraïner Alex Dzjaboerija in Kharkov, vijf jaar geleden. De i 100 meter rugslag werd een I prooi voor de 17-jarige Aaron Piersol in 54,80, de snelste tijd van het jaar. Piersol profiteerde van de absentie van olympisch kampioen en wereldrecordhou der Lenny Krayzelburg. Die laat het WK schieten en geeft de I voorkeur aan de Maccabi Spe- len in Israël. Bij de vrouwen leed olympisch kampioene Megan Quann een nederlaag op haar nummer, de 100 meter school slag. Kristy Kowal tikte een fractie eerder aan: 1.08,25 tegen 1.08,58. Natalie Coughlin, de zwemmer van het jaar in de VS, behaalde haar tweede titel door de 100 meter rugslag te winnen inl.01,32. RTR en ontwikkeld is dan in Europa. Op verzoek van coach Jacco Verhaeren van de Philips Zwemploeg trainde specialist Hutchinson zijn zwemmers op dit onderdeel. Pieter van den Hoogenband ging tot nu toe nogal ouderwets van het blok af. Twee voeten naast elkaar, wachten op het startschot en hup het water in. De trackstart vindt zijn oor sprong in de sprintnummers van de Amerikaanse atletiek. Zo op het eerste gezicht is de verande ring niet spectaculair. VDH plaatst nu de rechtervoet voor aan op het blok, met de tenen over de rand heen. De linkervoet staat wat naar achteren, met de hak over de rand heen. In gebo gen stand omklemt hij met al zijn vingers de rand van het blok. Daarna lanceert hij als het ware zichzelf het water in. Met deze katapultstart boekt hij belang rijke tijdwinst op de eerste me ters. Voor een zwemmer die bij de start altijd wat verliest op de concurrentie is dat een enorme winst. Pieter van den Hoogenband: „De reactietijd is veel korter ge worden. In de oude situatie stond ik tamelijk hoog op het blok, en dan ging ik naar bene den. Ik maakte ock veel bijbe wegingen, die weerstand ople verden. Het gaat erom dat je zo strak mogelijk het water in duikt. Nu sta ik lager op het blok en ga ik explosiever weg. Ik sta ook steviger op mijn voeten. Het is waanzinnig goed gegaan de afgelopen dagen. Ik kijk uit naar de volgende wedstrijd te gen Thorpe. Nee, ik ben niet ge schrokken van zijn nieuwe tijd. Als ik deze nieuwe start kan perfectioneren ben ik weer ver der dan Thorpe, denk ik." Perfectioneren Van den Hoogenband ziet de methode van Hutchinson als een laatste grote stap in het per fectioneren van zijn race. „Ik hoop een grens te verleggen. Paff en weg: daar gaat het nu om. Als ik dat beheers kan ik misschien wel een wereldrecord a la Bob Beamon neerzetten." Van den Hoogenband traint onder toeziend oog van Dean Hutchinson de nieuwe starttechniek. „Ergens tussen de 0,1 en 0,3 se conden", zo taxeert coach Jacco Verhaeren de winst die zijn pu pil kan boeken. „Hoeveel het precies wordt zal de toekomst uitwijzen. Het gaat er nu om dat we de nieuwe start consequent blijven oefenen, zodat het een automatisme wordt. Dat vergt tijd, maanden misschien. Het ziet er misschien simpel uit, maar dat is het niet. Je moet heel precies bepalen hoe deze nieuwe start individueel toegepast moet worden. Dat is een kwestie van details en het zal zeker met vallen en opstaan gepaard gaan." Details Voor Dean Hutchinson ligt suc ces juist in details verscholen. „Negentig procent van de coa ches praat nooit over details. Dat Pieter niet goed startte zag ik meteen. Zelfs mijn vrouw, die niks van zwemmen weet, kon dat zien. Amerikaanse zwem mers zijn er juist wel goed- in. Wij zijn daar al jaren mee bezig. De ontwikkeling van mijn eigen start heeft mij zes jaar gekost, doordat ik veel heb moeten ex perimenteren. Ik heb mijn erva ring op deze drie zwemmers kunnen overbrengen. Zij kun nen daardoor de moeilijke fase van experimenteren overslaan. Als Pieter de start onder de knie heeft zal de winst zeker 0,3 tot 0,5 seconden bedragen. Hij zal voortaan tegelijk of zelfs voor de concurrenten in het water liggen." Inge de Bruijn gebruikte de foto René Manders/GPD trackstart al min of meer. „Maar ik ben de afgelopen dagen op hele kleine details gewezen. Mijn reactiesnelheid zal daar door vooruitgaan verwacht ik." Hutchinson: „Ik put mijn vreug de uit het feit dat ik hier op nieuw heb vastgesteld dat je ab solute toppers altijd nog iets kunt leren. Ik heb weer iets uit die atleten kunnen halen dat er wel in zat, maar nog niet naar boven gekomen is. Ze zijn in twee dagen nog sneller gewor den dan ze al waren." GPD j van onze sportredactie MODENA - De Italiaanse poli- I tie heeft donderdagavond de wielerploeg Selle Italia verrast I met een huiszoeking. Het hoofdkwartier in Turijn en de I hotelkamers van renners en be geleiding die deelnemen aan de Coppi-Bartali Week werden on derzocht. De carabinieri gingen daartoe over na de vondst van verboden middelen in de mate riaalwagen van Selle Italia. Bij een routinecontrole op de snelweg bij Modena ontdekte de politie een arsenaal aan verbo den middelen in de wagen van Selle Italia. Het ging om anabo- lica, corticoïdes, groeihormo nen en andere middelen die op de dopinglijst van het IOC voor komen. Ook werden doping maskerende middelen in beslag genomen. De wagen werd bestuurd door de Colombiaanse ploegarts Bel- tran. Hij verklaarde aan de poli tie dat de medicijnen niet be stemd waren voor de renners maar voor Colombiaanse pati ënten. De sponsor heeft in een verklaring gezegd absoluut niet op de hoogte te zijn van een der gelijk transport. AFP van onze sportredactie I SAO PAULO - De Schotse cou- I reur David Coulthard heeft in twee sessies van de vrije trai- I ning voor de Grote Prijs van Brazilië, tellend voor de wereld- I titel Formule 1, met zijn McLa- I ren de beste tijd gemaakt. Hij legde de ronde van 4,309 km op het Interlagos-circuit af in 1.15,220. j De Italiaan Jarno TVulli werd I met zijn Jordan in 1.16,224 j tweede, voor wereldkampioen I Michael Schumacher met Fer- I rari (1.16,598). De Duitser was in de eerste sessie in 1.16,832 nog het snelst rondgegaan. Jos Verstappen stuurde zijn Ar rows met een tijd van 1.17,792 naar de zestiende plaats. In de eerste sessie ging de Nederlan der niet harder dan 1.19,182. In het begin van de vrije trai ning viel vlak voor de pits van het team van Jaguar een han gende camera met veel geraas op de grond, een stuk van de stellage met zich meenemend. Daarbij werd Jaguar-teamma nager Bobby Rahal bijna ge raakt. Vorig jaar werd de kara vaan op het circuit in Sao Paulo opgeschrikt door losrakende re clameborden. RTR/SID van onze sportredactie LAUSANNE - De wereldwiel- renunie UCI begint definitief 1 april met antidopingtesten op epo door middel van urinemon sters. De testmethode is water dicht gebleken. Betrapte renners kunnen rekenen op sancties. De UCI is de eerste internatio nale sportfederatie die de me thode gaat uitvoeren. Tot dus verre bestond de controle op epo uit het nemen van bloedmon sters en het meten van de bloed- dikte (hematocrietwaarde). Wie boven de 50 procent had, kreeg een startverbod opgelegd van vijftien dagen om gezondheids redenen. Het gebruik van het verboden eiwithormoon epo kon er niet mee worden vastge steld. Met de huidige urinetest kan dit wel. Bij de Olympische Spelen in Sydney in september vorig jaar werd ook getest op epo. In Au stralië gebeurde dat door een gecombineerde bloed- en urine test. Niemand was positief. ANP Jos Verstappen voerde een achterhoede-gevecht tijdens de vrije trainingen in Sao Paolo. foto Douglas Engle/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27