Vijfde Nota verdeelt Staten Wim Hofman blijft bescheiden PZC Horckmans ziet vrouwen als centrum van heelal Verzet tegen stoppen WAO-uitkering Vlissingse gevangene Kinderen leren van elkaar via Internet Brutale humor in geheel eigen stijl 21 Plannen voor windmolens in zee afgeslankt Dienstverlening asielzoekers wordt verbeterd Onenigheid over aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap Klimwanden Gran Dorado volgende week weer open kunst cultuur van Initiatief tot perSpectjef MBËèr 3 Open dag 7 april lo.oo 15.00 uur J* J zaterdag 31 maart 2001 MIDDELBURG - De plannen yoor twee grote windmolenpar- ken in zee, tussen Oostende en Wenduine en op de Vlakte van de Raan, worden afgeslankt. (l,De groots opgezette plannen gaan niet door. Het wordt min der, maar in welke .mate is ons ;'nog niet bekend", zei gedepu- teerde L. Coppoolse (CDA, Del tawateren) vrijdag in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water. De oorspronkelijke plannen voorzien in de bouw van vijftig turbines, die begin 2004 in be drijf moeten zijn. Hiermee is een ■investering van bijna een mil jard gulden gemoeid. De ge meente Sluis-Aardenburg en de visserij organisatie Zevibel zijn er niet gelukkig mee en ook de provincie staat niet te juichen. Coppoolse wees erop dat de aanleg van de windp arken een federale, ofwel Belgische aan gelegenheid is. Of er een grens overschrijdende milieu-effect rapportage wordt uitgevoerd wist hij niet. VLISSINGEN - De vreemdelin- gendiensten in Goes, Middel burg en Terneuzen treffen maat- j regelen om asielzoekers beter van dienst te kunnen zijn. Vanaf 1 april zijn de kantoren uitsluitend op afspraak te be zoeken. Daarmee wil men voor komen dat mensen te lang moe ten wachten of later terug moeten komen. Voor het afhalen van verblijfsdocumenten wordt een vaste tijd gereserveerd. Dit alles heeft te" iiiaken met het in werking treden van de nieuwe Vreemdelingenwet. De grootste veranderingen betreffen de asielprocedures. De houders van een 'gewone' verblijfsver- gunnig houden die ook. Wel ver andert het document. Vanaf 1 april zijn de nieuwe documen ten leverbaar. Verwacht wordt dat de vraag hiernaar zo groot is dat achterstand in de uitreiking ontstaat. Daardoor zullen veel asielzoekers enige tijd een on geldig verblijfsdocument heb ben. Maar omdat procedures zijn aangepast zullen zij niet als illegaal te boek komen staan. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn verdeeld over aan wijzing van Zeeland tot Natio naal Landschap. De WD en Partij voor Zeeland (13 van de 47 zetels) zijn tegen, de Chris tenunie (3 zetels) heeft grote aarzelingen en het CDA (10 ze tels) is tegen als het allerlei ver boden meebrengt. PvdA en GroenLinks (12 zetels) zijn voor. Gedeputeerde Staten schorten een oordeel op, zolang de voor waarden die gekoppeld zijn aan een Nationaal Park niet bekend zijn. Dat bleek vrijdag in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water (RMW), die sprak over de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. In de nota wordt de Delta als kanshebber voor zo'n Nationaal Landschap aange- merkt. Over de begrenzing - de hele Delta of delen ervan - lieten de statenleden zich niet uit. De Vijf de Nota is daarin niet duide lijk. Gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, Ruimtelijke Or dening) beklemtoonde dat hoe dan ook zaken als natuurlijke groei dorpen en steden en ont wikkeling van locale bedrijfs terreinen moeten kunnen door gaan. De WD'er I. Vogelaar voorspelde dat aanwijzing tot Nationaal Landschap een juri dische deken legt over Zeeland. Hij had er grote moeite mee, om dat de verscheidenheid van functies in het buitengebied er door in de knel komt. J. P. EHa- geman (PvZ) stelde dat bepaal de activiteiten op gespannen vcret kunnen staan met een Na tionaal Landschap en D. P. Vis ser (ChristenUnie) constateerde dat sprake is van een overlap ping van regelingen. H. van Wa- veren (CDA) was tegen het op plakken van een nieuw etiket op Zeeland met allerlei verbodsbe palingen. Als door het Natio naal Landschap het buitenge bied mooier wordt en er ook een zak geld bijgeleverd wordt, heeft hij minder bezwaren. Niet afwachten, maar actief in spelen om de kans om Nationaal Landschap te worden, vond L. Vermeulen-Geschiere (PvdA). Zij kon zich vinden in de recent gepresenteerde Landschapsvi sie Zeeland van Het Zeeuwse Landschap en Zeeuwse Milieu Federatie, waarin aanwijzing van heel Zeeland (en Goeree- Overflakkee) tot Nationaal Landschap wordt bepleit. M. Wiersma (GroenLinks) betoog de dat een Nationaal Land schap niet voor tweedeling mag zorgen: alleen het aangewezen gebied beschermen en de rest oveidaten aan de maatschappe lijke krachten. Gedeputeerde Van Zwieten gaf aan dat de pro vincie ruimtelijk gezien te ma ken heeft met circa 15 regelin gen Door de Vijfde Nota komen er nog eens twee tot drie bijHij onderstreepte dat er al volop aandacht is voor natuur en landschap. „We nemen op dit moment duizenden hectares op de schop. Tureluur, Kop van Schouwen, kust West-Zeeuws- Vlaanderen, krekenherstel, Veerse Meer. Dat doen we allemaal zonder Nationaal Landschap. De werkelijke pro blemen die het landschap verfrommelen - zoals hoog spanningsmasten, damwand- sehuren, gebrek aan groene inpassing" bedrijfsterreinen - worden bij een landschap heus niet aangepakt." Verdeeld was de statencommis sie ook over het begrenzen van groei voor steden en dorpen (ro de contouren om de bebouwing trekken). WD'er Vogelaar noemde het een keurslijf, dat werken naar de Zeeuwse maat onmogelijk maakt. Statenlid Vermeulen daarentegen zag het als bescherming tegen royaal ruimtegebruik. Gedeputeerde Van Zwieten achtte het trekken van beperkende lijnen in de praktijk bijna onmogelijk te realiseren. Ook hier gold voor hem dat Zeeland al zorgvuldig bezig is met uitbreiding van be bouwing. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Vier meisjes van tien en elf jaar uit Middelburg doen de komende maanden mee aan een internetproject van het internationale kindertijdschrift Samsam. Dit magazine gaat over kinderen uit ver schillende culturen. De Middelburgers ge ven de komende drie maanden via Internet antwoord op vragen die leeftijdgenoten uit andere landen stellen over slavernij en de VOC. Het project wordt gehouden in Neder land, de Antillen en Suriname. Het thema is Familie Overzee. Kinderen uit verschillen de plaatsen en landen verdiepen zich elk in een specifiek onderdeel uit dat thema. De Middelburgse meisjes bijten zich vast in de geschiedenis van de Zeeuwse hoofdstad. Het doel is kinderen uit andere landen beter te leren kennen en tevens wat op te steken van eikaars geschiedenis. Het viertal was vrijdagmiddag samen met twee begeleiders op bezoek in het Zeeuws Archief. Daar konden ze zich inlezen in de door Arnold Ruitenbeek MIDDELBURG - De Alkmaar- se advocaat R. Polderman blijft vechten tegen stopzetting van WAO-uitkeringen aan gevange nen. Op 5 april gaat hij bij de rechtbank in Middelburg in be roep tegen de afwijzing van het GAK in Goes om een voor moord veroordeelde Vlissinger door te betalen. De raadsman gooit een nieuw argument in de strijd: seksediscriminatie. Polderman: ,,De gevangenisbe volking bestaat grotendeels uit mannen. Vrouwen met een uit kering lopen dus een veel klei nere kans die kwijt te raken. Dat is strijdig met de Europese richtlijn die zegt dat je onder scheid tussen mannen en vrou wen moet voorkomen." De Zeeuwse rechtbank wordt gevraagd hierover eerst het Hof van Justitie voor de Europese Gemeenschap te raadplegen al vorens een vonnis te vellen. Uitsluitsel van het hof bepaalt mede de verdere gang van de be roepsprocedure. De "Vlissinger kreeg in 1996 achttien jaar voor de Middel burgse moord op de moeder van zijn werkgever. Hij heeft altijd ontkend. In november vorig jaar voerde Polderman bij de uitke ringsinstantie in Goes tever geefs aan dat de stopzetting van de wao-uitkering aan de Vlis singer indruist tegen het Euro pese Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). De op 1 juni 2000 ingevoerde wet socia le zekerheidsrechten gedeti neerden (WSG) zouten onrechte onderscheid maken tussen groepen uitkeringsgerechtig den. Aow'ers bijvoorbeeld wor den in de WSG geheel ontzien. Het GAK betoogde echter dat aow'ers juist in een heel andere situatie verkeren dan de Vlis singer. Het argument van de Vlissinger is dat hij dubbel wordt gestraft. Niet alleen zit hij in de cel, in Heerhugowaard, maar raakte hij ook zijn eigen dom kwijt: het door premiebe taling opgebouwde aandeel in een collectief-verzekerings- fonds. En dit geldis nodig om zijn wei nig draagkrachtige kinderen en kleinkinderen vanuit Zeeland op bezoek te laten komen in Heerhugowaard. Het GAK voerde daartegen aan dat de Staat het recht heeft die wetten toe te passen die nodig zijn om het gebruik van eigendom te re guleren, gelet op het algemeen belang. Tenslotte krijgen men sen in loondienst ook geen sala ris als ze gedetineerd zijn. Lineke Out, medewerkster van het Zeeuws Archief, geeft uitleg over Internet aan scholieren van de Middelburgse basisschool De Dolfij- nenburch. foto Ruben Oreel geschiedenis van hun eigen stad. De meisjes doken het depot van het archief in, om dos siers over de VOC op te halen. „De Webex peditie is eigenlijk leuker dan gedacht", zeggen Siava van den Velde, Lotte Eppings, Hanneke Niehe en Melissa Matthijs van de basisschool Dolfijnenburch eensgezind. „We hadden gedacht dat we de antwoorden in boeken moesten opzoeken, maar we mo gen echte papieren uit het archief zien. Het is wel leuk om die te onderzoeken." De Middelburgers zijn tijdens het project te volgen op Wwio.ioebexpeditie.kennisnet.nl. door Margreet van den Broek OUDDORP - Gran Dorado her opent naar verwachting volgen de week alle klimmuren in haar Nederlandse en Duitse vestigin gen. De onderneming ziet na de uitkomsten van het rapport van de Keuringsdienst van Waren geen reden om de klimwanden gesloten te houden. Het concern heeft wel extra maatregelen getroffen na het ongeval eind januari in Port Zé- lande in Ouddorp. Volgens een woordvoerster krijgen de cur sisten voortaan niet van één, maar van twee medewerkers in structies. Bovendien wordt de training van de medewerkers geïntensiveerd. Dat zijn de uit komsten van een speciaal be- raad deze week. Bij het ongeval raakte eind ja nuari een 23-jarige man uit Waalre zwaargewond. Hij liep bij een val van vier meter ernstig rugletsel en een schedelbasis- fractuur op. Na het ongeluk nam de keuringsdienst van wa ren de klimwand en bijbehoren de materialen mee voor een uitgebreid onderzoek, in sa menwerking met TNO. Vorige week maakte de keuringsdienst bekend dat het ongeluk niet is veroorzaakt door constructie fouten of mankementen aan het klimmateriaal. Het slachtoffer heeft geen blijvend letsel aan zijn val overgehouden. door Sheila van Doorsselaer HULST -„Vrouwen zijn het centrum van het helal. Zij ba ren, vertegenwoordigen het aardeteken, zijn het middel punt van alles. Wat zijn man nen nu eigenlijk? Lucht, een toevallige passant om een zaadje te planten." Niet voor niets portretteert allround kunstenaar Guido Horck mans het liefst vrouwen. Ze fascineren en inspireren hem en hi j weet ze op mystieke wij - ze op het doek tot leven te brengen. Guido Horckmans. Voor de Nederlander gaat er niet me teen een belletje rinkelen bij het horen van zijn naam. Toch kan hij in Hulst, en vooral in België, niet zomaar over straat zonder aangestaard of aangeklampt te worden. Horckmans, woonachtig in Graauw, vertolkt bisschop" Walter in de immens populai re Belgische soapserie 'Fami lie'. De 'BV'-er (Bekende Vla ming) heeft niet alleen talent voor het acteurs vak, zijn don kere timbre doet het ook pri ma als zangstem en als beel dend kunstenaar laat hij zich evenmin onbetuigd. Horck mans heeft een overweldig- dende persoonlijkheid; het is daarom niet vreemd dat hij zich op allerlei manieren kan en moet uiten. Hij studeerde beeldende kunsten in Meche- len, maar heeft lange tijd niets met zijn talenten gedaan. Hoewel hij nog steeds een druk bezet mens is, vindt hij nu rust als hij met olieverf en pastelkrijt in de weer kan zijn. In galerie Labyrint aan de Voluptueuze vrouwen keren steeds weer terug in het werk van beeldend kunstenaar Guido Horckmans, hier tentoongesteld in Hulst. foto Charles Strijd Hulster Frans van Waesberg- hestraat exposeert Horck mans tot en met 6 mei een 25- tal van zijn pastels en olie verfschilderijen. Lichamen, vaak op bijzondere wijze in eengevlochten of soms soli tair. De stijl is een mengeling van abstract en realisme, het is maar net hoe ze worden be keken. De naakte lichamen, vaak alleen gehuld in doeken, spatten in felle kleuren uit de lijst. Kleur op ldeur, met de vingertop uiteengewreven tot sprekende tinten en met een wazige structuur als achter grond. De dames dié veelal de hoofd rol vertolken, zijn voluptueus. „De bolle buiken staan voor de geboorte. Dat komt elke keer weer terug in mijn wer ken, vraag me niet waarom. Ik vervorm de lichamen tot ze mij aanspreken." Een voor keur voor krijt of olieverf wil Horckmans niet uitspreken. „Bij olieverf word ik soms on- geduldig omdat de verf nog niet droog is voor ik verder wil gaan. Maar ik ben altijd even gelukkig. Als ik maar kan cre- eren." Exposities bezoekt Horck mans niet. De verkoop van zijn werken vindt hij niet be langrijk. Jarenlang gaf hij zelfs zomaar werken weg. „Dan kwam ik bij iemand thuis en dan zei ik 'goh, mooi schilderij' en dan bleek het van mezelf te zijn. Als het er gens anders hangt, komt een schilderij of een pastel op een heel andere manier tot leven." Zondag 1 april om 15.00 uur is de opening van de tentoon stelling. Jean Pierre Roy, con sulent van de Stad Antwer pen, verzorgt de inleiding, (Advertentie) www.ou.nl/opendag Studiecentrum Vlissingen- :|j||| *H| Edisonweg 4 (Hogeschool Zeeland) -tel. 0118-489700 Middelburg, Stadsschouwburg 'Vet', cabaretprogramma van Arie en Silvester doorWillem Nijssen Ergens halverwege de voor stelling geven Arie en Silve ster een mooie definitie van hun programma: „Echt iets voor een vader om te denken: Zal ik ze zelf seksuele voorlichting geven of neem ik ze mee naar Arie en Silvester?" En inderdaad, wie op dat vlak onnozel zou zijn, komt na tweeëneenhalf uur goed voorgelicht de schouw burg uit. Het heeft dan bijna doorlopend 'grofheden' gere gend, niets is onvermeld geble ven, ook niet het zogenaamde 'petshoppen' van Richard Gere. Persoonlijk vind ik dat niet het leukste deel van hun voorstel- ling. Het succes is iets te goed koop, wie goed luistert hoort dat de lach uiteindelijk toch vooral besmuikt is. Arie en Silvester horen dat overigens waar schijnlijk zelf ook, en dat ex ploiteren ze dan weer. Dat is op zich wél weer leuk, om te zien en te horen hoe ze het taboe probe ren te uit te buiten, en altijd net over het randje zouden willen gaan. Het is de overdaad, het al tijd weer opnieuw uitproberen van het zelfde stramien wat het tenslotte minder leuk maakt. Arie Koomen en Silvester Zwa- neveld zijn op en top bedreven in het stand-up werk, het ter plekke ingaan op de dingen die zich -voornamelijk vanuit de zaal- aandienen. Ze Mezen daarvoor aan het begin van de voorstelling hun 'slachtoffers', vanuit de eerste rij of uit de laat komers. Een oud procédé, ook al niet meer echt leuk. Hoogstens is het de hardnekMgheid waar mee ze de 'Edwins' en de 'Berts' blijven achtervolgen. Daar zit iets brutaals in, en dat heeft dan nog iets, gewoon ongeremd bru taal zijn. Wat ook wel aantrek kelijk is, is het geoliede samen spel. Zoals zo vaak bij duo's sluimert daarin iets van de aan gever en de afmaker - Silvester de een en Arie de ander - en iets van de superman en de under dog. Dan zijn de rollen vaak om gekeerd en is Arie meestal de schlemiel. Zoals op zijn veer tiende verjaardag, waarop hij een bijzonder cadeautje krijgt: leren omgaan met teleurstellin gen. Gevolgd door een lesje con- doom-gebi'uik waarin de rollen langzaam omdraaien en de va der een lesje krijgt van de zoon. Zo'n scène zit knap in elkaar, en dat maakt het dan wel degelijk even boeiend. Understatement en 'overstate ment' -het overschreeuwen van jezelf- die afwisseling is het standaardpatroon. 'Vet' is hele maal niet fysiek, en toch doet deze voorstelling heel sterk denken aan fysiek theater. Ze moeten letterlijk ijzersterke stemmen hebben om dat avond aan avond te kunnen blijven doen. Je voelt daarin de ironie, het spottend imiteren van een tiMceltje arrogante 'lifestyle'. Soms zit daar ineens iets sub tiels tussen, zoals hun commen taar op de Willem-Alexander- hype, dat uit niets anders be staat dan uit het zingen van het 'Oranje boven'. Vanaf de dag dat we een koning zullen hebben, blijkt dat ineens niet meer lek ker te lopen. Nooit aan gedacht, pikant detailtje. Ook leuk in zijn subtiliteit zijn de video-spelle tjes die ze spelen: een paar scè nes waarin een video-opname (van een partijtje tafeltennis, van een versier-scène in een café een grappige zelfstandige rol speelt. Tongzoenen met een beeldbuis, zoiets. Brutale jonge honden zijn het dus, deze Arie en Silvester, met een tartende brutaliteit, een meestal groffe humor, maar ook met hier en daar een bewijs van een veel verfijnder gevoel voor humor. De mix is leuk genoeg om te erkennen dat Arie en Sil vester in 'Vet' een heel eigen stijl hebben uitgewerkt. <3 Veranderen doe je zelf QpenUniversiteitNederland door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hij reageert op de bescheiden, ironische wij ze die hem typeert. „Dat bete kent dus dat ik oud ben." Wim Hofman is blij met de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schappen, maar beseft dat die vaak wordt uitgereikt als kun stenaars of wetenschappers aan het eind van hun carrière staan. „Het is een beetje alsof je wordt bijgezet. Ik herinner me nog dat Hans Warren hem kreeg. Die was toen een jaar of vijftig. Dat werd wel wat jong gevonden, want was die prijs niet bedoeld voor mensen die niet veel meer deden? Maar ik heb juist alle tij d om te doen wat ik wil. En het schrijven en tekenen gaat nog steeds vanzelf." Van Hofman valt dus nog wel het een en ander te verwachten. Hij heeft in de loop der jaren steeds meer tijd gekregen zich met zijn scheppende werk bezig te houden. Sinds 1995 werM hij nog uitsluitend voor zichzelf, als schrijver en beeldend kun stenaar. Daarvoor combineerde hij zijn kunstzinnige activitei ten met zijn werk voor de Stich ting VMC, opvolger van de Stichting Zeeland. Voor deze betrekking keerde hij in 1971 terug naar Zeeland, na geruime tijd in het buitenland en in Rotterdam te hebben ge studeerd en gewerkt. Hofman is op 2 februari 1941 in Oostkapel- le geboren, Zijn ouders woon den in Vlissingen, maar waren destijds vanwege de gevaarlijke oorlogssituatie uitgeweken naar Oostkapelle. Via Valkens- waard kwamen ze na de oorlog weer in Vlissingen wonen. Hof man gaf al vroeg blijk van zijn dubbeltalent. Hij vulde zijn dagboeken met dezelfde een voudige maar onverwachte on derwerpen als die welke later in zijn boeken zouden opduiken en begon op zijn twaalfde met een tekenstripclub, omdat volop papier beschikbaar was dat was aangetast door het zoute water van de overstroming in 1953. Hof mans eerste boek Welwel, de zeer grote tovenaar werd in 1969 gerekend tot de vijftig best verzorgde boeken van het jaar. In 1974 kreeg hij een Gouden Penseel voor de illustraties in Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk. Nog een Gouden Penseel en Zilveren en Gouden Griffels volgden, evenals - in 1991 - de Theo Thijssen Prijs voor zijn gehele oeuvre en de Woutertje Pieterse Prijs - in 1997 - voor Zwart als inkt, zijn versie van het sprookje van Sneeuwwitje. En nu dan de Zeeuwse Prijs, die sinds 1957 in totaal twaalf keer eerder is toegekend. De laatste laureaat was fotograaf Wim Riemens, postuum in 1997. De Zeeuwse Prijs bestaat uit een draagpenningen oorkonde, bei de ontworpen door graficus Dirk van Gelder, en een geldbe drag van 5000 gulden. Na alle eerdere prijzen vindt. Hofman dit geen late erkenning van de provincie. Hij herinnerde er vrijdag aan dat hij ter gelegen heid van zijn vijftigste verjaar dag uitgebreid in het zonnetje was gezet met exposities en het encyclopedische boek De kleine Hofman. „Ik ben hier altijd van ganser harte gesteund." Maar hij kon het niet laten zijn uitver kiezing te blijven relativeren. „Je moet eigenlijk geluk heb ben, hè? Toch?" Hij doelde onder meer op zijn terugkeer naar Zeeland toen hij dertig was „Dat was toen niet zo gewoon. Er werd positief gediscimi- neerd. Mijn afkomst was reden mij hier in dienst te nemen." Verder zei hij de tijd mee te heb ben gehad. Hij kon in deeltijd werken en het maatschappelijk belang van kinderboeken nam de laatste jaren alleen maar toe. „Zoals ik zeg, je moet geluk heb ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21