ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Maxima betuigt spijt over rol vader Delta aast op nutsbedrijf Curagao Blokkades tegen inenten Servische politie pakt Milosevic op ufcUKEN KERM/r PZC \T 8° Jorge Zorreguieta ziet na zware druk van kabinet af van aanwezigheid bij huwelijk Consumenten tegen NS-staking Zeeuwse Kunstprijs voor Wim Hofman Nationaal Park splijt Staten Boogerd wint mot) Regen Bewolkt met toenemende kans op (mot)regen. Maximumtemperatuur rond 12 graden. 244e jaargang no. 77 zaterdag 31 maart 2001 losse nummers 3,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Maxima Zorreguieta heeft tijdens een verklaring in Paleis Noordeinde gisteravond afstand genomen van het I Videla-regime in Argenti nië. „Ik verwerp sinds lan ge tijd dat regime dat grote littekens in onze maat- i schappij heeft achtergela ten. En ik heb spijt dat mijn vader zijn best heeft j gedaan voor landbouw in een verkeerd regime." Kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta gaan begin volgend jaar trouwen. Koningin Beatrix kondigde de verloving van haar oudste zoon (33) en zijn Argentijnse verloof de (29) gisteravond aan in een rechtstreekse radio- en televi sieuitzending. De vader van Maxima, Jorge Zorreguieta, zal niet bij het hu welijk aanwezig zijn. Zijn verle den als staatssecretaris van Landbouw onder regime-Vide- la kwam uitvoerig aan de orde tijdens de presentatie van het paar Maxima gelooft dat haar vader de beste intenties had ,,en ik geloof hem". „We weten alle maal hoe fout dat regime was. Als Argentijnse heb ik daar veel spijt van." De toekomstige koningin zei grote bewondering te hebben voor de manier waarop Neder- landers waardes als democratie, mensenrechten en vrijheid uit dragen. „Ik heb geleerd deze waardes te omarmen." Wel zei Maxima het „vreselijk" te vin den dat haar vader niet bij haar i huwelijk aanwezig kan zijn. I „Mijn vader is en zal altijd een integere en toegewijde vader I blijven." Weerstand I Volgens premier Kok was er zware overredingskracht nodig I om ervoor te zorgen dat de vader van Maxima de gehele huwe lijksdag niet present is. Namens I de Nederlandse regering heeft diplomaat voor de mensenrech- ten Van der Stoel in Buenos Ai res in meerdere gesprekken met vader Jorge onderstreept dat zijn lidmaatschap van de Ar gentijnse regering in de tijd van de junta-Videla in Nederland weerstanden oproept. Premier Kok besloot begin ja nuari de historicus prof. Baud te belasten met een onderzoek naar de feiten tijdens de periode pagina 2: commentaar pagina 11: Maxima overdondert Nederland prins Claus goed voorbeeld geheven vingertje moet weg pagina 12: Kamer looft Kok verloving op raar moment pagina 13: draaiboek bruiloft het imago van Maxima pagina 15: extravert meisje huwelijkscontract Kok blijkt goede.regisseur (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00- 17.00! Middelburg: Pottenbakkerssingel iCucLt u, ooJc /zó ■vxun, tétn? 1976/1983, toen in Argentinië een junta aan de macht was en tienduizenden mensen werden geliquideerd. Zorreguita ont kent op de hoogte te zijn ge weest van de excessen bij de on derdrukking van subversieve groepen. Dat schrijft hij in een aparte reactie op het onderzoek van Baud. Volgens Zorreguieta leidde hij slechts een technische afdeling die viel onder het mi nisterie van Economische Za ken en had hij geen toegang tot de raad van ministers. Zijn ver klaring wordt door Baud echter niet serieus genomen. „Het is praktisch uit te sluiten dat Zor reguieta persoonlijk betrokken is geweest bij de repressie of de schending van de mensenrech ten. Anderzijds is het ondenk baar dat hij niets heeft gewe ten", stelt Baud. Zorreguieta zelf zegt pas vanaf 1984 van de excessen op de hoogte te zijn geraakt. „Ik ver werp ze volstrekt, want ik vind elk geval van ontvoering, moord of marteling onaanvaardbaar. Tot op de dag van vandaag doet het mij intens pijn dat tijdens de ambtstermijn van de regering waarvan ik deel heb uitgemaakt dergelijke mensenrechten schendingen hebben plaatsge vonden," verklaart hij in zijn re actie. In het kabinet en in de Tweede Kamer was gisteren veel waar dering voor de wijze waarop premier Kok achter de scher men heeft geopereerd. De goed keuring van het huwelijk in de Staten-Generaal zal geen enkel probleem meer opleveren, is de verwachting. Doop Over de geloofskwestiedie voor het huwelijk ook nog moet wor den opgelost omdat Maxima ka tholiek is, meldde het paar dat eventuele kinderen in ieder ge val hervormd zullen worden ge doopt. Maxima wil de komende maanden in alle rust besluiten of zij zal overgaan tot het geloof van Willem-Alexander. „Die beslissing wil ik niet overhaast nemen." Het paar verklaarde elkaar twee jaar geleden te hebben ontmoet tijdens een feest van gezamenlijke vrienden. De kroonprins vroeg Maxima op 19 januari ten huwelijk. De aan staande koningin van Neder land kondigde aan te stoppen met haar baan bij de Deutsche Bank in Brussel. Bij het paleis stonden begin van de avond mensen rijen dik ach ter cle dranghekken. Na hun presentatie schudde het liefdes paar uitvoerig handen met het toegestroomde publiek, dat hen juichend onthaalde. De Consumentenbond wil met een uitspraak van de rechter voorkomen dat maan dag het treinverkeer wordt platgelegd. Willem-Alexander en Maxima maken kennis met het publiek tijdens hun wandeling op het Noordeinde in Den Haag. foto Ed Oudenaarden/ANP De Vlissingse schrijver en kun stenaar Wim Hofman (60) krijgt de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen. In het bij zijn van Hofman maakte gede puteerde G. de Kok (cultuur) dat gisteren in Middelburg be kend. Hofman is schrijver van bekende jeugdboeken als Het vlot en Zioart als inkt. Zijn boe ken zijn in vele talen vertaald. Als beeldend kunstenaar heeft hij in binnen- en buitenland ge- exposeerd. Vooral zijn literaire werk is vaak onderscheidenon der meer met Zilveren en Gou den Griffels, de Wou- tertje Pieterse Prijs en J' ri| de Theo Thijsen Prijs. Provinciale Staten zijn verdeeld over de aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap. De angst bestaat dat dat etiket al lerlei verbodsbepalingen met zich meebrengt. Gedeputeerde Staten schorten een oordeel op, zolang de voorwaarden die ge koppeld zijn aan een Nationaal Park niet "jp 'l bekend zijn. Michael Boogerd onderstreepte met de eindzege in de Catalaan se week de grootse vorm waarin hij al weken verkeert. De Rabo- kopman is klaar voor de klassie kers die in de komende maand worden gere- den. feiten en meningen: 2; binnen land: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; verloving: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18, 19,21 en 23; sport: 27,29 en 31; reportage: 33, 34, 35, 37 en 39; wonen: 41 en 43; reizen: 47, 48, 49 en 51 door Maurits Sep WILLEMSTAD - Delta Nutsbe drijven wil het water- en ener giebedrijf Aqualectra op Cura cao overnemen. Om extra geld te verdienen, wil de eilandraad van Curasao het nutsbedrijf, dat nu volledig in overheids handenis, over enkele jaren ver kopen. Delta heeft vrijdag het eerste recht op koop verworven. De be drijven kennen elkaar al sinds 1999. Toen hielp Delta de Cura- gaose collega met het opstellen van een beleidsplan voor de stroom- en watervoorziening op het eiland tot en met 2020. Delta heeft hoge verwachtingen van Curagao. De vraag naar stroom zal naar verwachting vanaf 2003 toenemen. Dan wordt met name de invloed van het fors groeiende toerisme merkbaar. Tegelijkertijd zal het verbruik van water toenemen. Omdat Curagao geen zoet water heeft, moet zeewater gezuiverd wor den. En daar is weer elektrici teit voor nodig. Aqualectra - dat dit jaar een omzet denkt te behalen van 400 miljoen gulden en een winst van 25 miljoen - vernacht op haar beurt veel van Delta. Om aan de vraag naar kwalitatief goede stroom en goed water te kunnen voldoen, zijn enorme investe ringen nodig. Aqualectra moet de komende twintig jaar 1,6 miljard gulden investeren in de productie en levering. „We heb ben dus een kapitaalkrachtige strategische partner nodig", verklaart president-directeur S. Martina. Generatoren Volgens Martina zullen de twee bedrijven in drie j aar tij d elk on geveer 200 miljoen gulden in vesteren in Curagao. De eerste investering gebeurde vrijdag. Delta en Aqualectra tekenden in Willemstad een overeen komst voor de oprichting van een nieuw bedrijf, SPC (Special Purpose Company). Delta stopt van onze redactie binnenland KOOTWIJKERBROEK - Boze boeren in het Gelderse Kootwij kerbroek hebben het gebied rond een mkz-besmette boerde rij met blokkades afgesloten. De Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RVV) wil vanoch tend het vee in een straal van twee kilometer rond het bedrijf gaan vaccineren. Later worden deze dieren dan afgemaakt. Alle noodentingen en ruimin gen in de regio wex'den gisteren wegens de boerenacties afge last. De agrariërs zijn woedend over het preventief doden van hun vee. Rond de besmette kal- verhouderij moeten zeventig duizend dieren worden afge maakt. De beesten staan op ruim tweehonderd bedrijven. Volgens burgemeester W. Bur gering van Barneveld zal de po litie ingrijpen als de blokkades het werk van de RW vandaag vertragen of belemmeren. Hij heeft wel begrip voor de actie van de boeren gezien de emoties die onder hen leven, maar voor hen ligt de grens bij de 'veilig heid van de mens'. Volgens premier Kok is het spoor van mkz in Kootwijker broek terug te voeren tot Oene, waar de eerste uitbraak werd geconstateerd. Iemand die op een besmet bedrijf in Oene is ge weest, kwam later ook op de boerderij in Kootwijkerbroek. Kok benadrukte dat geweld, gijzelingen en blokkades niet de manier zijn om met elkaar tot oplossingen te komen. In Oene is inmiddels het elfde Nederlandse mkz-geval vastge steld. Het gaat om een rundvee bedrijf dat al verdacht was. Het is de derde officiële besmet tingshaard in Oene. Schapen Het ministerie van Landbouw mag 140 Schoonebeker schapen voorlopig niet inenten, om ze vervolgens te ruimen. Het Colle ge van Beroep voor het Bedrijfs leven heeft gisteravond bepaald dat Landbouw de zeldzame schapen in elk geval tot vanmid dag vier uur met rust moet laten. Op dat moment doet hij uit spraak. Landbouw wil de beesten rui men omdat ze in de ruimingszo ne vallen van het bevestigde mkz-geval in Tongeren. ANP/GPD/DPA zie ook pagina 2,21 en 34 daar 112 miljoen gulden in - 36 miljoen uit eigen vermogen en 76 miljoen met een lening van de Nederlandse Investerings Bank. Aqualectra draagt 38 miljoen bij. Vooralsnog is slechts sprake van een papieren tijger. Delta is eigenaar gewor den van dieselgeneratoren van Aqualectra. Zij verhuurt die on middellijk weer aan het Cura- gaose nutsbedrijf, dat daarmee elektriciteit maakt, De con structie levert Delta zo behoorlijk wat geld op. Veel be langrijker is echter dat de over eenkomst de weg opent naar een overname van Aqualectra. Laatste kunstje Scheidend Delta-directeur P. Stoter, die over twee weken af scheid neemt en bezig is aan zij n laatste grote project: „Wij gelo ven in de groei van Curagao. En wat goed is voor Delta, is goed voor de aandeelhouders en dus voor de Zeeuwen." Stoter heeft van de politici en de Kamer van Koophandel op Curagao te ho ren gekregen dat Delta's inves teringen andere bedrijven zul len aantrekken. Dat stimuleert de economie. „Men ziet ons als een voortrekker, een first mo ver. De eilandraad heeft daarom donderdagavond (vrijdagnacht Nederlandse tijd) ingestemd met het samenwerkingsver band tussen de twee bedrijven. Delta heeft daarbij de garantie gekregen dat zodra Aqualectra wordt geprivatiseerd, de Zeeu wen het eerst mogen bieden. Delta heeft wel bedongen dat als een andere kaper op de kust verschijnt die veel meer wil be talen dan Delta kan of wil, zij het geïnvesteerde geld in de Cu- ragaose water- en stroomvoor ziening terugkrijgt. J. Hennekeij, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Delta en Zeeuws gedeputeerde, is aanzienlijk voorzichtiger in zijn bespiegelingen over de toe komst dan Stoter. Over een overname wil hij nog niet pra ten. Delta heeft van de Curagaose overheid geëist dat Aqualectra de tijd en mogelijkheid krijgt geld te verdienen om de investe ringen in de samenwerking te kunnen betalen. De tarieven waren tot vorig jaar te laag, om dat de overheid dat uit sociale overwegingen wilde. Nu wordt het gemakkelijker om prijzen te vragen die overeenstemmen met de kosten, aldus president-di recteur Martina. van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische po litie heeft gisteravond Slobo dan Milosevic, voormalig leider van Joegoslavië, gearresteerd. De Servische staatstelevisie maakte de arrestatie 's avonds laat bekend. Milosevic werd van zijn huis in Dedinje, een chique wijk van Belgrado, weggevoerd naar het Paleis van Justitie in de Servische hoofdstad. Tijdens de arrestatie was een omvangrijke politiemacht op de been. Agenten bewaakten de toegang tot de straat waarin zich de villa van Milosevic be vindt. Hoewel zich enkele hon derden aanhangers van de Advertentie NÜMfiNSDORP ZONDAG OPEN BI) KEUKEN KAMPIOEN U KRIJGT VfiN ONS GRATIS EEN KOEL/VRIESCOMBINfiTIE EN WIJ KRIJGEN VfiN U EEN FLES LIMONfiOE! DE HELE TENT STAAT OP Z'N KOP MET SENSATIONELE ATTRACTIES! ALLEEN VANDAAG GELDIG! Numansdorp Industriestraat 2a Ook gevestigd in: Almere, Delft, Kaatsheuvel, Mijdrecht, \Purmerend, Rotterdam, Utrecht en Woerden. voormalige leider in de buurt ophielden, kwam het niet tot schermutselingen. Milosevic is ruim tien jaar leider geweest van Servië en Joegosla vië. Hij wordt door velen ver antwoordelijk gehouden voor de burgeroorlogen in Kroatië en Bosnië die zo'n 200.000 levens eisten en miljoenen mensen uit hun huizen verdreven. Ultimatum De arrestatie kwam enkele uren voor het verstrijken van een Amerikaans ultimatum. De Amerikanen hadden Milosevic' arrestatie geëist in ruil voor voortzetting van economische hulp aan het verpauperde Ser vië. Milosevic wordt door het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag gezocht wegens oorlogsmisda den. Hij zou in 1999 opdracht hebben gegeven tot het etnisch zuiveren van Kosovo, een pro vincie van Servië. Daarbij zou den minstens vierduizend Alba nezen zijn omgekomen. Het was gisteravond echter on duidelijk of de nieuwe leiders van Servië Milosevic willen uit leveren. Aangenomen wordt dat hij eerst in eigen land terecht moet staan voor vergrijpen als corruptie en (verkiezingsfrau de. GPD/ANP/DPA/AFP/AP (Advertentie) De 8"7i32i4"ooooi9' WÊÊÊmtÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1