www.kloverbtodzeeland.nl Arbeidsvoorziening gaat vrijuit Windmolens Delta op Curasao draaien boven verwachting 17 Borsele ziet niets in plan van OLAZ om zelf vuil op te halen Wijkvereniging boos op Middelburg na vertrek bemiddelaar Europese Commissie: geen sprake van fraude, wel subsidies terugbetalen zeeuwse almanak Proviand - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Keukemarket N-Beveland pakt fraude met uitkeringen aan Sardijntoren hoogste miniatuur PZC MIDDEN zaterdag 31 maart 2001 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele ziet niets in de plannen van het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (OLAZ) om een reinigings- bedrijf te beginnen. Dat bedrijf zou het ophalen van vuil van de gemeenten moeten overnemen. De gemeente Borsele vertrouwt OLAZ voor geen cent, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeen teraad, dat donderdag 12 april aan de orde komt. Borsele is bang dat de gemeen ten gaan opdraaien voor de te genvallers van het geprivati seerde reinigingsbedrijf. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor te bedanken voor de eer. De gemeenschappelijkregeling, waarin 17 gemeenten, het wa terschap en de provincie zitting hebben, bestuux-t tot nu toe het storten, composteren en ver branden van afval. OLAZ staat helemaal aan het einde van het proces dat het Zeeuwse afval doorloopt. Voor de gemeente Reimerwaal haalt OLAZ het vuil ook op, sa men met Delta Nutsbedrijven en afvalbedx-ijf Verstraten en Verbruggen (VenV). OLAZ wil dat nu ook gaan doen voor de zestien andere gemeenten en heeft meer dan een half miljoen gulden besteed aan onderzoe ken. Borsele en Vlissingen heb ben al in een eerder stadium la ten blijken de plannen niet zo te zien zitten. OLAZ heeft de gemeenten nu gevraagd te reageren op de on derzoeken die in samenwerking met KPMG zijn gemaakt. Het Boi-selse college laat er maar weinig van heel. Over de rechtsvorm die OLAZ voorstaat, is de gemeente duide lijkte weinig inbreng van de ge meenten in de aandeelhouders vergadering, die bovendien alleen achteraf over de centen mag beslissen. Op de begroting en de prijsstelling heeft de over heid in de voorgestelde be stuursvorm hoegenaamd niets te vertellen. Ook het bedrijf plan is volgens de gemeente Boi'sele te vaag. Uit eigen ervaring bei-ekent de ge meente dat de aannames wel erg aan de optimistische kant zijn. Voor de bemanning van een vuilniswagen rekent KPMG 2,6 fte, tei*wijl een vuilniswagen 52 weken per jaar met een chauf feur en twee beladers rijdt. Met vakantie, wei'koverleg en ziekte is dus geen rekening gehouden. Een BTW-boekhouding komt in het hele verhaal niet voor, ter wijl het er dik inzit dat BTW ge rekend en afgedragen moet worden. Reserves Ook de manier waarop de nieu we BV zou moeten beginnen, vertrouwt de gemeente Borsele niet. OLAZ wil vanalles en nog wat: milieustraten en stortacti- viteiten, overhevelen van de ge meenschappelijke regeling naar de BV. Of reserves, voorzienin gen en verplichtingen ook zou den moeten verhuizen, daarover zijn de rapporten verre van dui delijk. Daarbij is nog helemaal niet bekend wat de belasting dienst gaat doen met zo'n gepri vatiseerde reinigingsdienst. Een sociaal statuut ontbreekt bij de rapporten, waarop de ge meenten hun ja of nee moeten baseren. Volgens burgemeester en wethouders van Borsele is er sprake van een reorganisatie. Wat dat voor de werknemers be tekent, is in nevelen gehidd. Risico's Een grote A/raag is nog wie er gaat opdraaien voor de ont- vlechtingskosten. Is dat de nieuwe BV of moeten de ge meenten in de gemeenschappe lijke regeling ervoor dokken? Met andere woorden: is OLAZ van plan over de ruggen van de belastingbetaler een winstge vend bedrijf te starten? Dat geldt evenzeer voor de risi co's. Bij de vuilnisophaalonder neming in Reimerswaal staan Delta en VenV nadrukkelijk ga- ï'ant; over wie de risico's draagt van de nieuwe onderneming reppen de rapporten met geen woord. ■■■I door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wijkvereni ging Nieuw-Middelburg maakt zich boos over het vertrek van de wijkbemiddelaar. De boosheid is vooral gericht tegen de ge meente, die volgens voorzitter J. Goetheer verzuimd heeft alle Middelburgse wijkbemidde- laars een goed arbeidscontract aan te bieden. De wijkbemidde laar van Nieuw-Middelburg én de wijkbemiddelaar van Dau- wendaele zijn in dienst getreden bij Woongoed Middelburg. Middelburg kent sinds het pro ces van sociale vernieuwing be gin jaren negentig de functie van wijkbemiddelaar. Zij ver- vxrllen een bemiddelende rol tussen de wijkbewoners en de gemeente. In Nieuw-Middel burg wai-en Gerda den Hartog en Anja Scheepers aanvanke lijk op vrijwillige basis actief. Later kwamen zij in de banen pool. Scheepers werd enige tijd geleden wijkbemiddelaar in Dauwendaele. „Gerda en Anja hebben fantas tisch werk gedaan in Nieuw- Middelburg", zegt voorziter Jaap Goetheer van de wijkver eniging. „Zij waren een aan- spi-eekpunt in en voor de wijk. Mensen konden er met al hun verhalen terecht. Zij hadden goede contacten en een heel lage drempel om aan te kloppen. Ze luisterden ook serieus en pro beerden een oplossing te zoeken voor problemen binnen de ge meente. Anders dan bewoners, die vaak van het kastje naar de muur werden gestuurd, hadden zij direct toegang bij ambtena- ren. Wat dat betreft is het niet vreemd dat ze bij Woongoed in dienst zijn getreden." De wijkvereniging stuurde een brief naar het gemeentebestuur-. Daarin werd opheldering ge vraagd over het vertrek van de wijkbemiddelaars. Volgens Goetheer had de gemeente het probleem kunnen voorkomen als de bemiddelaars de ambte- nai-enstatus hadden gekregen. „Dan hadden ze pensioenop bouw, meer rechtszekerheid en een betere salariëring. We heb ben daar als wijkvereniging va ker voor gepleit, maar dat kost te te veel." Sinds het verti-ek van de wij kbe- middelaax-s zijn de wijkonder- steuningspunten dicht. Goet heer zegt dat het wegvallen van de functie een enorme aderla ting is voor de wijk. „Gerda deed heel goed werk en dat is nu weggevallen." Goetheer wil we ten wat het antwoord is van het college op de bi-andbrief. Pas daarna overweegt hij andere stappen. Bij de gemeente was vi'ijdag niemand voor commen taar bei-eikbaar. (Advertentie) Omdat het een lange vlucht zou worden en je in het lucht verkeer altijd met vertragin gen rekening moet houden, had het Middelburgse stel royaal proviand ingeslagen. Eenmaal op Schiphol gearri veerd zorgden strenge con troleurs voor een andere bestemming van de mond voorraad dan de versterking van de inwendige mens. De krentenbollen konden on gehinderd hun weg vervol gen. Maar de broodjes met kaas kregen een vervoersver- bod opgelegd. Gelukkig ivas daar op de rou te naar de instapplaats die snackbar. De broodjes vlogen er over de toonbank. Daar zat opvallend veel kaas tussen. MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Libertel, Antiekhandel de Pagter (Advertentie) HEROPENING: KEUKENMARKET DOET 40. Keukenmarket heeft verbouwd. En hoe! Om dat te v maakt iedere bezoeker tijdens ^38 °p kans op: V3.' fer waarde ter waarde van in de winket riSst. de Showroom met 60 complete opstellingen in meer dan 5.000 combinaties ontwerp - advies - montage - financiering lO JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD-A17-AFSLAG 21, Telefoon 0165 -510600, Fax 0165 - 51 06 03, Internet www.keukenmarket.nl PREMIE BROMFIETSVERZEKERING WETEN? TEL. 0187-491 755 OF BEREKEN ZELF OP www.premieberekening.nl door Maurits Sep PLAYA KANOA - Het wind molenpark van Delta Nutsbe drijven op Curasao maakt veel meer elektriciteit dan ver wacht. De achttien molens hebben een vermogen van 9 megawatt. In de eerste drie maanden dat ze draaien, heb ben zij echter al bijna elf me gawatt vermogen geleverd. Het windpark Playa Kanoa aan de Curagaose noox-doost- kust is vrijdag officieel ge opend. Oostkapellenaar Jaap Korshuize, die de opleiding verzorgt van de onderhouds monteurs van Delta Caribbe an, een volle dochter van Delta Nutsbedrijven, zei verrast te zijn door een goede resultaten. „De molens draaien bijzonder goed. Boven mijn verwach ting. Als het zo doorgaat, ko men we uit op 42 miljoen kilo wattuur stroom per jaar, texwijl we uitgingen van 34,5 miljoen kilowattuur", legde hij uit. Toch waarschuwde Korshuize voor te veel optimisme. Op Cu- ï-agao waait het weliswaar het hele jaar door harder dan vier meter per seconde, en dus al tijd genoeg om de molens te la ten draaien. „Maar van juli tot en met september waait het minder hard dan de afgelopen maanden. Voor een objectief resultaat moet je een heel jaar meten." Huishoudens De elektriciteit die Playa Ka noa levert, wordt .volledig af genomen door het Cux-agaose nutsbedrijf Aqualectra. Dat kan daarmee tienduizend huishoudens van elektriciteit voorzien. Op het moment dat de meeste stroom nodig is op het eiland, voorziet het park in tien procent van de behoefte. Op momenten dat maar weinig stroom nodig is, komt zelfs eenvijfde van de stroom van Playa Kanoa. Het windpark kostte Delta 30 miljoen gul den. Windenergie is echter zeer lucratief op Cui-agao. Doordat er altijd wind is, kun nen de molens 95 procent van de tijd ook echt stroom maken. Bovendien is windenei'gie goedkoper dan traditionele stroom. Die wordt opgewekt met dieselgeneratoren en de olieprijzen zijn hoog. President-dix-ecteur S. Marti na van Aqualectra toonde zich Applaus na de onthulling van een plaquette: (vlnr) president-directeur S. Martina van nutsbedrijf Aqualectra, president-commissaris J. Hennekeij en directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrijven en de Curagaose gedeputeerde voor Energiezaken, J. Middelhof. foto's Sherman Gibbs bijzonder tevreden met de windenergie. „We kijken con tinu naar nieuwe vormen van energieproductie. We willen graag milieubewust in de be hoefte aan stroom voorzien." Desondanks hadden de mi lieuorganisaties op Curagao veel bedenkingen tegen de bouw van een windpark op Playa Kanoa. De overheid heeft dat gebied vanwege onder meer de oor spronkelijke plantengroei aangewezen als consexve- ringsgebied. Dat betekent dat er niks gebouwd mag worden. Voor de windmolens is een uit- zondering gemaakt, op voor- waai-de dat elders natuurcom pensatie zou plaatsvinden. Waardering President-commissaris J. Hennekeij van Delta Nutsbe drijven sprak zijn waardering uit voor de 'coöperatieve op- meer windmolens in Zeeland. land van groot belang, voegde stelling' van Curagao. „Ik zie Gedeputeerde voor energieza- hij daaraan toe. onze verdere samenwerking ken J. Middelhof van Curagao „Net zo belangrijk als de wind met vertrouwen tegemoet." deelde het vertrouwen van is voor dit park, zal de samen- Vertrouwen zei hij ook te heb- Hennekeij in de goede samen- werking met Delta zijn voor ben in het verrijzen van nog werking. Die is voor zijn ei- Curagao." Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 I door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Arbeidsvoor ziening Zeeland moet 200.000 gulden aan onterecht verkregen subsidies uit het Europees Soci aal Fonds terugbetalen. Dat staat in een brief die het Cen traal Bestuur van Arbeidsvoor ziening Nederland heeft ge stuurd aan het bestuur en de directie in Zeeland. Ook staat in het stuk dat de controleurs van de Europese Commissie geen aanleiding hebben te denken dat Arbeidsvoorziening Zee land fraude heeft gepleegd. Een woordvoerder van Arbeids- voorziening Nederland zegt dat de Europees Controleui-s dat aan het Centraal Bestuur heb ben meegedeeld. De inhoud van de brief staat haaks op eerdere I WISSENKERKE - De gemeente Nooi'd-Beveland heeft vorig jaar voor ruim 36.000 gulden aan fraude met uitkeringen vastgesteld. In vijf gevallen was er sprake van het niet of niet volledig opgeven van inkom sten uit arbeid. Bij cle zeven ondex-zoeken die de sociale recherche uitvoerde wa ren vijf preventieonderzoeken. Dat zijn hex-onderzoeken waar- bij een huisbezoek wordt afge legd, omdat er vermoedens van fraude zijn. In drie gevallen ble ken die vermoedens zo sterk dat de sociale x-echerche een bijzon der ondex-zoek instelde. Die lo- pen nog steeds. I In totaal werd er vorig jaar bij i vijf mensen fraude geconsta- teex-d. Het fraudebedrag vax-ieerde van een kleine drie- I duizend gulden tot bijna vijf— tienduizend gulden. In alle gevallen werd het geld door cle gemeente teruggevorderd en twee keer werd er aangifte ge daan. Noord-Beveland wil de bestrijding van uitkeringsfrau- de hoge prioriteit blijven geven. mededelingen uit Brussel. De commissie die toeziet op de juis te besteding van Eux-opese sub sidies voor werkgelegenheids projecten uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) stelde be gin februari dat er onx-egelma- tigheden waren geconstateeixl in de besteding van Europese subsidies. Het oog van de con- ti-oleurs viel op een subsidie van acht miljoen gulden, bestemd voor Centra voor Vakopleiding, die onderdeel uitmaken van Ar beidsvoorziening. Bijdragen zouden zijn uitbetaald op on juiste declaraties. En het aantal deelnemers zou kunstmatig zijn opgeschroefd. Belachelijk Voorzittet J. van Rooijen van Arbeidsvoorziening Zeeland reageert verheugd op de brief. „De verdachtmaking dat Ar beidsvoorziening Zeeland zou hebben gefraudeerd is ronduit belachelijk. Als is geprobeerd om Zeeland als voorbeeld te stellen voor zaken die misschien elders in Nederland zijn ge beurd, is dat mislukt." De twee ton die Arbeidsvoorzie ning Zeeland moet terugbeta len, heeft betrekking op admini- stx-atieve fouten. Van Rooijen wijt het ontstaan ei-van aan de minister van Sociale Zaken. „De minister moest onder druk van de Tweede Kamer bezuini gen op Arbeidsvoorziening. Te gen Ax-beidsvoorziening zei hij dat projecten voortaan deels uit Europees geld moesten worden betaald. In depx-aktijk beteken de het dat voor cursussen die niet geheel voldeden aan de cri- tei-ia van geld uit het Europees Sociaal Fonds, toch subsidie werd aangevraagd. Je stuux-t cursisten immers niet zomaar de straat op." Volgens Van Rooijen zijn de ad ministratieve fouten uit de boe ken gehaald en wordt de twee ton onx-echtmatig verkregen subsidie terugbetaald uit de Al gemene Middelen. Overigens houdt Arbeidsvoor ziening Zeeland vanaf mox-gen op te bestaan. De ox-ganisatie wordt gesplitst in vijf zelfstan dige onderdelen. Met goedkeu (Advertentie) Leder instapper diverse kleuren 37-42 Alléén morgen ring van de minister dragen bestuur en directie van Arbeids voorziening Nederland alle ver antwoordelijkheden over aan F. Pietex's, districtsmanager Zuid-West Nederland (een dis trict waaronder Zeeland wox-dt ingedeeld met Rotterdam Rijn mond en West-Brabant). Pro test van Arbeidsvoorziening Zeeland bij minister Vermeend heeft niets uitgehaald. (Advertentie) (Advertentie) De Sardijntoren is een van de weinige moderne gebouwen in Miniatuur Walcheren. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met vereende krachten is vrijdagochtend de Sardijntoren geplaatst in Miniatuur Walcheren in Middelburg. Het vierenhalve meter hoge gebouw, inclusief fun dering, heeft een plekje gekregen naast de Zee vaartschool op de boulevard in het attractie park. In wei-kelijkheid is de Sax-dijntoren tachtig me ter hoog. Maquettebouwer Rinus Welleman maakte in vijf maanden een exacte kopie aan de hand van foto's en de originele bouwtekenin gen. De tox-en is het hoogste bouwwerk van Mi niatuur Walchei-en. „In Miniatuur Walcheren staan met name de wat oudere gebouwen", vertelt directeur Sven van Rijswijk. „We willen toch ook wat eigen tijdse gebouwen neerzetten. De Sax-dijntoren is een markant gebouw in Zeeland. En we willen dingen neerzetten die in het oog springen. Kin deren die naast de Sax-dijntoren gaan staan, zien pas goed hoe hoog en hoe groot de toren is. Als je als kind omhoog kijkt, moet dat fantas tisch zijn." Het kostte de medewerkers van Miniatuur Wal cheren enige moeite om het tientallen kilo's zware gevaarte op zijn plek te krijgen. Door een onevenwichtige verdeling van gewicht, leek het er zelfs eventjes op dat de Sardijntoren zou kantelen. Met behulp van een heftruck kon het bouwwex'k 's middags dan toch op zijn defeni- tieve plek worden gezet. Poepsjoelen Miniatuur Walchex-en gaat vandaag (zatex-dag) open na de winterstop. De directie probeert elk jaar een nieuw gebouw aan de collectie toe te voegen of een attractie extra te x-ealiseren. Het park vei-wacht nog drie moderne windmolens. Een nieuwe attractie dit jaar is poepsjoelen voor kleine kindex-en. De kinderen moeten pro beren een kunstdrol in een opening te sjoelen, waarna een stevige wind klinkt en via een inge nieus systeem een punt wordt opgeteld bij het totaal. De drol komt in een wc-pot terecht. Van Rijswijk, de bedenker van het poepsjoelen, re kent op succes. „Dit wordt een hit", zei hij, „want het spel is zo absux-d."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17