Huwelijkscontract is geval apart Maxima: een extravert meisje PZC Kok blijkt een goede regisseur 15 Voor een koninklijke scheiding is in de wet niks geregeld Maxima is een moeilijk rijmwoord Blij met afwezigheid Zorreguieta Freek de Jonge blijft kritisch Kolonel Bosshardt in het paleis Alle dromen van Meppel komen uit zaterdag 31 maart 2001 doorFerdi Schrooten den HAAG - Willem-Alexan- I der en Maxima gaan zeker niet I (rouwen in gemeenschap van I goederen. Om gedoe bij een eventuele echtscheiding te voorkomen, worden inkomen, eigendom en aanspraken op er- I fenissen keurig gescheiden in I een huwelijkscontract. Maar wie krijgt dan de ouderlijke i macht over eventuele kinderen, dus troonopvolgers? Het huwe lijkscontract van de aanstaande koning en koningin der Neder landen lijkt een helse klus. Of wordt het juist een eitje? „Deze mensen zijn zo belangrijk, daar maak je gewoon steeds als het nodig is een apart wetje voor." I Wie wil weten hoe een huwe- I lijkscontract van een troonop- I volger er ongeveer uitziet, kan terecht bij de griffie van de fa- nüliekamer in de Amsterdamse rechtbank. Daar liggen alle hu welijkse voorwaarden opgesla- I gen die in de loop der jaren in het hoofdstedelijke arrondissement I zijn gesloten. Dus ook de over- I eenkomst tussen toenmalig prinses Beatrix en Claus von Amsberg, gesloten op 10 febru- j ari 1966 bij de Haagse notaris Willem Groen. De tekst is klip en klaar: ,,De echtgenoten zijn gehuwd buiten I elke gemeenschap van goede- I ren. Ook de gemeenschap van I winst en verlies is uitgesloten." Eerlijk delen Oftewel: van eerlijk delen is geen sprake. Beatrix krijgt niks van Claus' vermogen, inkom- sten en eventuele nalatenschap- pen. En, belangrijker, Claus kan bij een eventuele scheiding flui- I ten naar koninklijke eigendom- I men die het staatshoofd heeft I vergaard. Precies zo zijn de hu welijkse voorwaarden op 14 I maart 1966 ter griffie ingeschre ven en ondertekend door bruid en bruidegom. Getuigen waren I jonkheer mr. Eric Willem Roëll, particulier thesaurier van de toenmalige koningin Juliana, en kandidaat-notaris jonkheer mr. Petrus Adrianus van But- tingha Wichers. Op zich is het mogelijk dat het huwelijkscontract tussen Claus en Beatrix nog nadere details kent, maar die hoeven niet voor iedereen ter inzage te liggen bij de Amsterdamse griffie. Een uittreksel volstaat. En zo zal het waarschijnlijk ook gebeuren bij een huwelijk tussen Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta. De beide (familie)ver- mogens worden strikt van el kaar gescheiden. „Op zich is dat natuurlijk ook geen enkel probleem. Mevrouw Zorreguieta is door haar komaf bemiddeld genoeg om ook na een eventuele scheiding niet met niks achter te blijven", zegt de Haagse notaris mr. Ad de Jong. De jurist van notariskan- toor De Jong Rosenberg Polak heeft een jarenlange ervaring in het opstellen van huwelijkse voorwaarden voor notabelen en andere figuren uit Neerlands 'high society'. Complicaties Zonneklaar is in ieder geval dat het huwelijkscontract van de kroonprins en zijn Argentijnse vriendin buiten alle categorieën valt. Op het eerste gezicht lijken dan ook tal van complicaties op de loer te liggen voor de ver vaardiging van een huwelijks contract. De vermogensopbouw van een (aanstaand) vorst is uniek. Hij krijgt geen loon, maar een uitkering, betaalt geen be lasting of pensioenpremie. De bruid is bovendien een dame uit een ver buitenland waar moge lijk heel andere regels en wetten gelden wat betreft echtschei dingsprocedures, nalaten schappen en ouderlijke macht. „De Nederlandse huwelijkse voorwaarden worden niet over al ter wereld erkend en dan dus ook niet uitgevoerd", weet mr. Loes Gijbeis, door de wol ge verfd advocaat en scheidings bemiddelaar bij NautaDutilh in Rotterdam. Ze doet al twintig jaar echtscheidingszaken voor de allerrijkste Nederlanders, waar steevast een miljoenen vermogen inzet is van de schei- dingstwist. Uit ervaring kent ze het gedoe dat kan ontstaan als het buiten land om de hoek komt kijken. Ze noemt het voorbeeld van een vermogende cliënt die met zijn toenmalige vrouw in een Euro pees buitenland ging wonen. „Hij wist niet dat het de rechter Het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg op 10 februari 1966. foto archief GPD daar bij scheiding vrij staat in breuk te maken op de Neder landse huwelijkse voorwaar den." De man belandde in een voor hem totaal onverwacht fi nancieel fiasco. Zou dat scenario zich ook kun nen ioltrekken bij een scheiding tussen Maxima en Willem- Alexander, waardoor de Argen tijnse er zo ongeveer met de Ne derlandse kroonjuwelen van door kan gaan? Notaris De Jong en zijn medewerkster, kandi daat-notaris mr. Yvette Beumer, lijkt dat sterk, zo niet uitgeslo ten. „Als je de relevante wetge ving bestudeert, zie je dat er ei genlijk helemaal niks geregeld is voor een eventuele koninklij ke scheiding", zegt Beumer: Rits wetjes Zij en De Jong verwachten een hele rits wetjes, speciaal voor alle netelige kwesties die te ma ken hebben met het huwelijk tussen Maxima en Willem- Alexander. Te beginnen met Maxima's nationaliteit. Wil zij lid kunnen worden van het ko ninklijk huis, en daarmee als echtgenote van de troonopvol ger en later koning aanspraak maken op een jaarlijkse, belas tingvrije 'uitkering' van 550.000 gulden, dan moet ze zich tot Nederlandse laten na turaliseren. De Jong: „Via de ge wone procedure? Dat kan wel vijf jaar duren! En zie je het al voor je dat ze de Vreemdelin gendienst op bezoek krijgt? Welnee, er komt gewoon een apart naturalisatie wetje voor mevrouw Maxima. Deze men sen zijn zo belangrijk, daar maak je gewoon steeds als het nodig is een apart wetje voor." Huisnotaris Zo bezien zou de rol van de huis notaris van de Oranjes wel eens heel summier kunnen blijken te zijn. In notariële kringen is het een publiek geheim dat die huis notaris mr. BoudewijnDyserink is, van kantoor Buttingha Wi chers in Den Haag. De rol van de notaris is zeker beperkt waar het gaat om eventuele kroost van de toekomstige koning en zijn gemalin. Normaal gespro ken kan in een huwelijkscon tract niets worden afgesproken over wat er met de kinderen moet gebeuren in geval van een echtscheiding. Of beter gezegd: een van de echtelieden kan op papier misschien wel bij voor baat afstand doen van zijn ou derlijk gezag, maar als puntje bij paaltje komt zal de rechter daar altijd een streep door zet ten. 'GPD HAARLEM - „Inderdaad het wordt voor mij een drukke tijd. Dit is een nationale gebeurtenis en dus zet ik mij aan het schrijven van een gedicht. En zoals u weet ben ik als dichter het best in het bezingen van nationale rampen." De Dichter des Vaderlands, Gerrit Komrij, had vrijdag eigen lijk in zijn woonplaats Oliveiro do Hopital in Portugal zijn feestelijke 57ste verjaardag willen vieren. Maar het werk roept, nu het huwelij k van haar zoon met Maxima aankondig de. En het wordt om meerdere redenen een lastig te schrijven ge dicht. „Maxima is natuurlijk een moeilijk rijmwoord. Dus moet de dichter de naam handig halverwege een regel opne men en niet op het eind. Of ik moet er gewoon geen rijmge dicht van maken. Maar daar kan ik nu nog niet op vooruit lo pen. Zoals u weet schrijft een dichter geen gedicht. Hij wordt tijdens het schrijven mee op weg genomen door het gedicht.". (GPD) AMSTERDAM - Als Jorge Zorreguieta, vader van Maxima, niet in het openbaar mag verschijnen bij het huwelijk is dat een heel positief signaal voor de mensen in Argentinië die nog steeds strijden voor mensenrechten. Dat zegt kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys, vertegen woordigster van de Dwaze Moeders in Nederland. Volgens Bouhuys laat Nederland zich van de meest democratische kant zien door Jorge Zorreguieta in het openbaar te weren. „In Argentinië hebben mensen als hij gewoon promotie ge maakt. Nederland laat zien dat daar in een echte democratie geen sprake van zou zijn", zei zij vrijdag. Bouhuys vindt het nog steeds uiterst ongewenst dat er een re latie ontstaat tussen het Nederlandse koningshuis en de Ar gentijnse familie. Volgens haar begrijpen de Dwaze Moeders in Argentinië ook niet dat zoiets kan gebeuren. ANP RIJSWIJK - Als Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, buiten de officiële plechtigheden wordt gehouden is dat een morele overwinning, vindt cabaretier Freek de Jonge. Wel vindt hij dat het koningshuis met een huwelijk tussen kroon prins Willem-Alexander en Maxima niet meer vrij is van on besproken gedrag. De Jonge voerde samen met Bram Vermeulen, als het duo Neerlands Hoop, in 1978 de actie 'Bloed aan de paal'. Die was gericht tegen de deelname van Nederland aan het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië tijdens de militaire junta van generaal Videla. „Het blijft een precaire zaak dat het koninklijk huis zich ver bindt aan een oerconservatieve familie met wortels in een be denkelijk regime", meent De Jonge. Hij vindt het kwalijk dat de kroonprins noch de koningin zich heeft gedistantieerd van de rol van Jorge Zorreguieta tijdens het Videla-regime. ANP DEN HAAG - Eén opmerkelijke gast was vrijdagmiddag vroeg al op Paleis Noordeinde, waar koningin Beatrix aan het begin van de avond de verloving bekendmaakte van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Kolonel Boss hardt, beter bekend als 'de majoor', werd door een lakei bin nengelaten. De kolonel leek op het eerste gezicht niet erg gerust op de ver snaperingen ten paleize, want, ze was gewapend met een enor me diepvriestas. Maar misschien wilde ze het paar een extra vers bloemetje aanreiken. De Rijksvoorlichtingsdienst tastte vrijdagmiddag in het duister over de aanwezigheid van de kolonel op het Noordein de. ANP I door Jelle Boqnstra I MEPPEL - „Prachtig. Beter dan we het hier met z'n allen konden hopen. De komst van Hare Ma- I jesteit was al eervol. Ontzettend eervol. Maar nu misschien ook nog de komst van Móxima - I mooier dan we hadden kunnen I dromen." Jan Oldebeste, wethouder van Meppel, jubelt bijkans na het horen van het nieuws dat Móxi- I ma en haar Alex zich gaan ver- I loven en dat het eerste echte I contact met het Nederlandse I volk best eens in Meppel kan zijn, op Koninginnedag. I Oldebeste ziet vooral de zonzij- j de van de komst van Maxima - extra aandacht, dat kan nooit kwaad. Maar vreest Meppel de scha- I duwzijde van dit massa-evene- I ment dan niet? De mediagekte I die gisteren losbrak rond de ver- I loving van het paar zal zich on- getwijfeld op 30 april op volle I kracht in de Drentse stad voort- zetten. Scenario's i Er liggen in Meppel twee scena- rio's in de kast, meldt locobur- I gemeester Herman Jansen. I Eentje mét en eentje zónder Maxima. In het eerste geval j mikt Meppel op 50.000 bezoe kers, met Maxima op ruim 100.000. De Oranje-'watchers' verwach- ten eenstemmig dat het I koningshuis het bezoek aan I Meppel en Hoogeveen op konin- I ginnedag prominent in zijn I 'charme-offensief' meeneemt. I Voor de voorbereidingen van de I wethouder maakt wel of geen Maxima weinig uit.De beveili ging is van de speciale hofbewa- j king en de BVDWij hebben zelf 120 politiemensen gevraagd, uit I heel Drenthe-en veel meer zul- 1 len ze er daar ook niet voor vrij kunnen maken". Persoonlij k verwacht Oldebeste I eventuele problemen vooral in de hoek van de filmers en de fo tograf en. Ze zijn veroordeeld tot zes 'persvakken'. Eén pijler blijft overeind: de NOS mag als I enige de Majesteit op de héle I route volgen en moet iedereen I die beelden gratis doorgeven. Of iedereen het in Meppel met eigen ogen kan zien? De loco burgemeester durft het niet te garanderen, al is er in de route veel rondvaart en veel busrit in gelast, zodat iedereen een glimp moet kunnen opvangen. GPD door Hans de Bruin en Berrit de Lange DEN HAAG - Maxima Zorreguieta werd op 17 mei 1971 in de chique buitenwijk La Lucilla van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires geboren. Zij is de oudste dochter van Jorge Horacio Zorreguieta en diens tweede vrouw Maria del Carmen Cerruti. Pas na de geboorte van Maxima traden haar ouders, nog in hetzelfde jaar, in het huwelijk. Maxima heeft zes (half-)broers en zus sen. Uit het eerste huwelijk van vader Zorreguieta met Marta Lopez Gil in 1956 werden drie kinderen geboren: Maria (1956), Angeles (1958) en Dolores (1965). Maria werkt in het Argentijnse bedrijfs leven, Angeles is microbiologe en werkt voor het John Innes Centre, een onder zoeksinstituut in het Engelse Norwich, en Dolores is performance-kunstenares in New York. Met Maria del Carmen Cerruti kreeg Jor ge Zorreguieta vier kinderen: Maxima (1971), Martin (1972), Juan (1982) en Inès (1984). Martin is getrouwd en werkt in Buenos Aires, terwijl Juan en Inès nog thuis wonen in de ouderlijke woning in de gegoede buitenwijk Bario Norte. Het gezin Zorreguieta woont op de ze vende verdieping van een weinig opval lend en zeker niet luxueus appartemen tencomplex aan de Pte J. Uriburu, die ingeklemd ligt tussen een parkeergarage en een Disco-supermarkt (behorend tot het Nederlandse Ahold). Schotse ruit Maxima werd opgevoed volgens streng katholieke tradities. Zij groeide op in de wijk Recoleta en zat op het Northlands College, een dure internationale middel bare school, waar de kinderen een uni form dragen (rokjes met een Schotse ruit) en Spaans en Engels de voertaal zijn. Het privé-college - dat een eigen beveili gingsdienst heeft - wordt bezocht door de kinderen van de elite van Buenos Ai res. In 1988 deed Maxima eindexamen en ging zij economie en bedrijfskunde stu deren aan de Universidad Catolica de Argentina in de hoofdstad. Zij haalde haar bul in 1994 en vertrok naar de Ver enigde Staten, waar zij in Boston haar graad in de economie haalde. In de zomer van 1995 ging zij werken bij de Dresdner Kleinwort Benson Bank, een Duits- Amerikaanse investeringsbank op Wall Street in New York. Haar moeder huurde haar eerste appar tement in New York, maar in 1997 trok Maxima naar de trendy uitgaanswijk Soho. Daar deelde zij een appartement met David Anness, een Amerikaan met wie zij overigens geen relatie hadIn 19 9 7 verhuisde zij naar de wijk Chelsea. Zij had daar een korte relatie met de Amerikaan Dieter Zimmerman, wiens naam nog steeds op het naambordje aan dat adres vermeld staat. In de zomer van 1999 veranderde Maxima van baan en trad zij in dienst bij het Newyorkse kan toor van de Deutsche Bank, waar zij zich onder meer bezig hield met beleggings- Het gezin Zorreguieta begin 1980 met de tc portefeuilles van Latijns-Amerikaanse bankrelaties. In het voorjaar van 2000 werd bekend dat Maxima overplaatsing naar het fili- aal van de Deutsche Bank in Brussel had aangevraagd. Zij betrok halverwege dit jaar een appartement in de Brusselse hoofdstad. Uitgaansleven Maxima was een graag geziene figuur in het uitgaansleven van Buenos Aires. Haar vriendin Astrid Perkins noemde haar in een tv-uitzending 'een extravert meisje'. De jongeren uit de Argentijnse jet set gaan bij voorkeur op stap in de na bijgelegen luxe badplaatsen van buur land Uruguay, of gaan skiën in het chi que wintersportoord Bariloche in de Andes, op de grens met Chili. Daar stelde Maxima Willem-Alexander vorig jaar augustus - hartje winter in Argentinië - voor het eerst aan haar ouders voor. Maxima is dan wel niet van adel, de Zor- reguieta's behoren tot de Argentijnse aristocratie. Hun voorouders vestigden zich in de achttiende eeuw vanuit de Bas- kische provincie Guipuzcoa in Argenti nië. Maxima's moeder stamt uit een fa milie van Italiaanse immigranten die zich in de Noord-Argentijnse provincie en negenjarige Maxima. Salta vestigde. Maxima is genoemd naar haar overgrootmoeder, Maxima Bonori- no. De Zorreguieta's zijn van oorsprong grootgrondbezitters, dus rijk en gebaat bij het in stand houden van vertrouwde machtsverhoudingen. De familie bezat veel grond in Pergamino, tweehonderd kilometer ten noorden van Buenos Aires, het vruchtbaarste landbouwgebied van het land. In diezelfde omgeving wonen ook fami lieleden van Maxima's moeder, zoals haar oom Santiago Cerruti. Maar bij de geboorte van vader Jorge woonde de familie Zorreguieta al niet meer op het eigen land. Net als veel ande re rijke boeren raakten de Zorreguieta's veel van hun bezit kwijt tijdens de econo mische crisis in Latijns-Amerika. De landadel deed zaken in de stad en dele geerde de landbouw aan pachtende boe ren. Klappen Jorge Zorreguieta is rijk geboren, maar beschouwers van het societyleven in Ar gentinië hebben niet de indruk dat zijn vroegere fortuin intact is. De landadel heeft deze eeuw grote klappen opgelo pen. Ten eerste was er de grote economi- foto RTR sche crisis in 1929, het begin van een langdurige periode van politieke en eco nomische chaos. Toch leidden de Zorre guieta's in de jaren zeventig en tachtig in ieder geval op het oog een welvarend le ven. De kinderen gingen immers naar dure kostscholen en buitenlandse uni versiteiten. Toen de vriendschap van Maxima met Willem Alexander in het naj aar van 19 9 9 bekend werd, ontstond meteen een felle discussie over de waag of Jorge Zorre guieta 'goed' of 'fout' was tijdens de gu- erra sucia (smerige oorlog). Volgens veel deelnemers aan het debat is het belang rijker hoe Maxima zélf over deze periode denkt. Waarschijnlijk heeft zij op haar durepri- vé-school helemaal niets over het con flict gehoord. Sol Klinkenberg, een 26-jarige Argen tijnse freelance journaliste met voorou ders uit de lage landen, hoorde op school ook niets over de 'Vuile Oorlog'. „Ze ver tellen dat Jorge Videla in 1976 mewouw Péron opvolgde als president. En dat is het wel zo'n beetje. De Vuile Oorlog vormt een collectief Argentijns trauma. Mensen praten er liever niet over en ook de scholen laten het onderwerp liggen." GPD door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - Jan van Wal- sem wist zeker hoe het zou gaan. „Als Kok en Beatrix met elkaar over het huwelijk van Willem-Alexander pra ten, dan gaat Kok door de knieën", voorspelde het D66- Tweede-Kamerlid eerder dit jaar. En hij was niet de enige poli ticus met twijfels over de in vloed van de premier aan het Hof. GroenLinks-fractielei- der Paul Rosenmöller waar schuwde: „Als de verloving wordt aangekondigd, staat de vader van Maxima er straks gewoon naast." D66- fractieleider Thom de Graaf vreesde opnieuw een huwe lijk met rookbommen, als Zorreguieta senior te promi nent aanwezig zou zijn. Deze twijfels en zorgen heeft Wim Kok in één klap weggeno men. Een bewedigender pro tocol dan hij achter de scher men in samenspraak met koningin Beatrix heeft vast gesteld, kan het parlement zich niet wensen. De vader van Maxima - dé steen des aanstoots bij het koninklijk huwelijk - zal niet aanwezig zijn bij de verloving, noch bij de huwelijksvoltrekking, zo werd gisteren bekend. Een opmerkelijke concessie van het paleis én de schoon familie aan de bezwaren die in Den Haag en de samenle ving waren gerezen. Er zijn maanden van massage, argu menteren, inpraten en be middeling aan vooraf ge gaan. In de Tweede Kamer, bij zijn partij en tijdens zijn wekelijkse persconferenties vroeg de premier - soms zichtbaar emotioneel - om vertrouwen. „Het is voor mij een moeilijke kwestie, maar niet zo moeilijk dat ik er geen weg meer mee weet", liet hij zich in februari nog ontval len. „U mag echt van mij aan nemen dat ik met alle gevoe lens verantwoordelijk om ga", hield hij eerder deze maand het PvdA-congres voor. Probleem voor Kok was dat zijn delicate werk er met het verstrijken van de tijd niet eenvoudiger op werd. Het belaste verleden van Jorge Zorreguieta, ex-minister van landbouw in het regime Vi dela, werd in de media steeds scherper belicht. Het onge mak in parlement en minis terraad over de gevraagde 'radiostilte' groeide. Tot overmaat van ramp verga loppeerde Willem-Alexan der zich, door aandacht te vragen voor een ingezonden brief van uitgerekend oud dictator Videla. Kok moest de kroonprins in het open baar terechtwijzen. In zijn gesprekken over de aanwezigheid van de vader van Móxima heeft de premier geen enkel staatsrechtelijk of formeel machtsmiddel kun nen gebruiken. Jorge Zorre guieta is geen gezochte oor logsmisdadiger, en kan om die reden de toegang tot het Nederlands grondgebied niet ontzegd worden. Ook D66-fractieleider Thom de Graaf erkende dat. „Je kunt hem niet verbieden het hu welijk van zijn dochter bij te wonen. Je moet het ook niet willen, want dat zou inhu maan zijn", stelde hij vast. De oplossing die De Graaf zelf suggereerde, was echter nogal potsierlijk en prak tisch onuitvoerbaar: de va der zou wel bij het huwelijk mogen zijn, maar liefst op de achtergrond. Argumenten Louter met de kracht van ar gumenten is Kok er in ge slaagd dit dilemma te door breken. Het zal voor de koninklijke familie en schoonfamilie een bittere pil zijn dat schoonvader Jorge bij de huwelijksvoltrekking niet aanwezig is. Maar het was in het politieke en maat schappelijke klimaat inmid dels het enige scenario waar bij een huwelijk niet zou leiden tot verdeeldheid en - wellicht - ongeregeldheden. Het siert Beatrix, en uitein delijk ook de schoonvader zélf, dat zij voor deze argu menten gevoelig zijn geble ken. Premier Kok heeft daarmee één van de moeilijkste klus sen uit zijn politieke loop baan tot een goed einde ge bracht. Daarmee heeft hij ook een verzekeringspolis afgesloten tegen een voortij dige val van zijn tweede ka binet. Een politieke crisis is nu zeer onwaarschijnlijk. Vanaf nu mag niets nog het feestje bederven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15