dfe 13 - Draaiboek bruiloft is nog blanco Specialisten van het imago zien Maxima wel zitten PZC Ik verwerp de excessen Dat regime was fout F rans Molenaar geeft de bruid een supersleep Jorge Zorreguieta Maxima Hofprotocol zegt niets over 9huwelijk met een smetje Buitenlandse media lopen niet warm voor sprookje VERLIEFD, VERLOOFD, zaterdag 31 maart 2001 Hieronder volgt de letterlijke (Nederlandse) tekst van de verklaring van Jorge Zorreguieta: /k acht het noodzakelijk een verklaring af te leggen over mijn deel name in de militaire regering van april 1976 tot en met maa rt 1981 1 ter verduidelijking van mijn positie aan het Nederlandse volk. Tot dusver heb ik gezwegen omdat ik ervan uitging dat deze kwestie het privé-leven van mijn dochter Maxima betrof en omdat zij en de I Prins mij daarom hebben verzocht. De voortdurende beschuldigin gen die zoioel mij als mijn gezin treffen en die ik ongegrond acht, noodzaken mij het volgende te verklaren: 1. De situatie in Argentinië in maart 1976 ten tijde van de regering van Isabel Perón was er een van economische, sociale en politieke chaos. De politieke partijen, vakbonden, het bedrijfsleven en de pu blieke opinie waren het erover eens dat de strijdkrachten de orde in ons land moesten herstellen om een stabiele en vreedzame democra- 1 tie te bewerkstelligen. 2. In een land als Argentinië, waar landbouw zeer belangrijk is voor de economie, was het van vitaal belang de sector te herstellen naja- I ren van ernstige verwaarlozing door voorgaande regeringen. Aan gezien het land aan het begin van 1976 uiteen dreigde te vallen, kon ik mijn medewerking niet weigeren en aanvaardde de functie van onder-secretaris in april 1976, en in 1979 die van staatssecretaris van Landbouw. Ik moet erop wijzen dat het Landbouiodeparte- ment, in tegenstelling tot in andere landen, en hoe vreemd het mis- I schien ook lijkt, een technische afdeling was die viel onder het ministerie van Economische Zaken en geen toegang had tot de ver gaderingen van de raad van ministers. I 3. De positie werd mij in 1976 aangeboden vanwege het feit dat ik j gedurende 16 jaar inmiddels verschillende bestuursfuncties binnen i de landbouiosector had bekleed, waaronder het voorzitterschap I van de coördinerende commissie van landbouworganisaties (waar in diverse gewassen en regio's vertegenwoordigd zijn) en het voor- zitterschap van de centrale commissie van landbouwcoöperaties en overige algemene plattelandsorganisaties. 4. Vanaf 1969 namen subversieve acties in de vorm van terroristi- I sche aanslagen toe. Zij werden hoofdzakelijk uitgevoerd door groe- I pen Montoneros en het ERP Revolutionair Volksfront) op militaire I bases, politiebureaus en dorpen in de provincie Tucum'an. De cam- pagne van de strijdkrachten tegen deze subversieve groepen ivas al I voor 1976 begonnen in opdracht van de toenmalige constitutionele president Isabel Perón. 5. Binnen het Landbouivdepartement was men niet op de hoogte van de aard van de onderdrukking. Aangezien het leger opereerde in onafhankelijke eenheden in de strijd tegen de guerilla's, die even- I eens in onafhankelijke cellen waren georganiseerd, was informatie I over de acties militair geheim waartoe wij geen toegang hadden. I Tijdens mijn verschillende buitenlandse reizen - de VN-Graancon- I ferentie 1977-1979, officiële bezoeken aan het Verenigd Koninkrijk, l Frankrijk, Duitsland, België, Oostenrijk en Italië - kreeg ik boven dien van niemand klachten of opmerkingen over de schendingen van de mensenrechten in Argentinië. Functionarissen, onder wie I ikzelf, en hun gezinnen kregen echter wel te maken met dreigemen- 1 ten en aanslagen. Deze vormden een constante bron van onzeker- I heiden angst in onze huizen. I 6. Vanaf1984 raakten de excessen die in die periode van onderdruk- king plaatsvonden bekend. Ik verwerp ze volstrekt, want ik vind elk i geval van ontvoering, moord of marteling onaanvaardbaar. Tot op I de dag van vandaag doet het mij intens pijn dat tijdens de ambtster- mijn van de regering waarvan ik deel heb uitgemaakt dergelijke mensenrechtenschendingen hebben plaatsgevonden. 7. In de jaren die sindsdien zijn verstreken heb ik steeds deelgeno men aan het democratische leven in mijn land, samengewerkt met het parlement en met diverse niveaus van de uitvoerende macht on- i der de constitutionele regeringen onder leiding van de presidenten I Alfonsin, Menem en De laRua. Mij is nooit verweten dat ik een tech nische taak heb vervuld ten behoeve van de landbouiv van ons land in zo'n moeilijke tijd. Ik zou willen toevoegen dat ik in 1983, met de uitdrukkelijke steun van de EEG, ben benoemd tot Voorzitter van I deVN-Suikerconferentie 1983-1984. Voortswerdenmijnlandgeno- ten die onder dezelfde regering hadden gediend later parlementari ër, minister of ambtenaar bij democratische regeringen. 8. Ik geloof in democratie en mensenrechten, beginselen waaraan ik sterk hecht en waarmee ik mijn kinderen heb opgevoed. j 9. Samengevat: ik heb te goeder trouw gehandeld en mijn leven en I dat van mijn gezin gewaagd om een specifieke taak op het gebied van landbouw te vervullen, die geen enkel verband had met de on- derdrukking die in die tijd plaatsvond. 10Zoals voor elke vader zou het voor mij van het grootste gewicht zijn om mijn dochter te begeleiden bij haar bruiloft. Contacten met de Nederlandse regering hebben bij mij evenwel tot de conclusie ge- I leid dat controverses over mijn aanwezigheid bij de bruiloft een ne gatieve invloed kunnen hebben op de toekomstige rol en positie van I mijn dochter als lid van het Koninklijk Huis van Nederland. I Op grond hiervan ben ik bereid niet aanwezig te zijn bij de bruiloft. Hieronder volgt de integrale tekst van de verklaring die Móxima voorlas bij de bekendmaking van haar verloving: 77c ben zo blij om met Alexander eindelijk in het openbaar te kun- lnen verschijnen. De laatste jaren zijn erg spannend geweest. Ik had nooit kunnen verwachten dat ik hier op een dag en in het Neder lands zou spreken. Sinds New York en Brussel en nu Nederland is ei- veel gebeurd. Ik ben heel blij om hier te komen wonen en Nederland te leren kennen. Nu zal ik mijn echte inburgering beginnen, in alle rust en openheid. En natuurlijk, met de steun van Alexander! Maar ik wil niet heen om de gevoeligheden over mijn vader. Dit is heel moeilijk voor mij, maar ik zal heel open en eerlijk zijn. Wat is gebeurd in die periode in Argentinië is vreselijk. Ik verwerp sinds lang de Videla-dictatuur, de verdwijningen, de martelingen, de moorden en alle verschrikkelijke feiten uit die tijd. Dat heeft ze ker grote littekens op onze maatschappij achtergelaten. Daardoor heb ik begrip voor de grote zorgen die Nederlanders hebben over een moeilijke periode in mijn land. Gelukkig hebben wij nu al meer dan 15 jaar een democratische rege ring. Argentinië is geen eenvoudig land, maar een land vol tegenstrijdig heden; een land dat veel geweld kende, maar ook constructieve en positieve perioden. Ik kom van die achtergrond en van die achter grond heb ik geleerd hoe belangrijk het is om waarden als democra tie, rechtvaardigheid, mensenrechten en vrijheid te omarmen. In dat opzicht heb ik grote bewondering voor Nederland en de manier waarop het deze waarden uitdraagt. Over mijn vaders deelname aan die toenmalige regering toil ik in al le eerlijkheid zeggen dat ik spijt heb dat hij zijn best gedaan heeft voor de landbouw in een verkeerd regime. Hij had de beste intenties en ik geloof in hem. We weten allemaal, hoe fout dat regime was. Als Argentijnse heb ik daar veel spijt van. Ik ben geboren in een hechte familie en mijn vader is, en zal altijd blijven, de integere en toegewijde vader die er altijd voor mij was. Ook nu is hij bij me. Dat voel ik. Ik hou veel van hem. Mijn hele fami lie staat onvoorwaardelijk achter mij, maar zij begrijpen ook de ge voelens die rond dit onderwerp leven. Daaromis mijn vader bereid om niet aanwezig te zijn bij ons huwelijk, hoe pijnlijk dit ook is voor mijn hele familie. Mijn familie steunt Alexander en mij om deze gro te stap te nemen. Ze doen het omdat zij weten hoeveel Alexander en ik van elkaar houden en hoeveel wij in elkaar geloven. Ik ben daar voor heel dankbaar. Dit is de belangrijkste beslissing van mijn leven, genomen in een heel complexe situatie. Ik heb er heel veel over nagedacht, of ik het aankon en of ik Alexander zou kunnen steunen. Maar alle ervaringen en gedachten hebben mijn gevoelens sterker gemaakt. Ik ben ontzettend gelukkig om, met Alexander, onze le vens te delen. We zijn er samen voor om alles te overwinnen. Ik ben heel gelukkig Alexander te hebben gevonden omdat hij het beste in mij opbrengt. Hij is intelligent, liefdevol, krachtig en met beide be nen op de grond. Met Alexander heb ik zoiets heel speciaals. Daar om ben ik heel blij om dit vandaag met u te delen." door Berrit de Lange DEN HAAG - Sprookjesachtig, de bruiloftsbankjes vol 'ge kroonde hoofden' en vooraf gaand een koninklijke tournee door de provincies als charme offensief. De bruiloft van Maxi ma en Willem-Alexander zou ex- een kunnen worden, die zijn weerga niet kent. Tegelijkertijd zitten er nog zoveel haken en ogen aan de verbintenis, dat nog niemand kan vertellen hoe het huwelijk van de kroonprins er daadwerkelijk uit zal zien. Het hof heeft geen kant en klaar protocol liggen voor een ko ninklijke huwelijk. Alleen al de indeling van de rijtuigen, nor maal gesproken slechts een for maliteit, levert in dit geval pro blemen op. Gebruikelijk is dat het bruidspaar vervoerd wordt in de gouden koets, terwijl de wederzijdse ouders het glazen exemplaar betreden. Nu cle ou ders van Maxima niet komen, is de vraag of er iemand, en zo ja, wie er bij de koningin en prins Claus in het rijtuig plaatsne men. Vooralsnog lijken vooral Con- stantijnenLaurentien,dieop 17 en 19 mei trouwen, de dupe van 'het voornemen van Willem- Alexander en Maxima om een huwelijk aan te gaan', zoals het vooidopig officieel heet. Het is hoe dan ook erg ongebruikelijk dat er een tweede toestem- mingswet aan het parlement wordt voorgelegd, terwijl die van Constantijn nog op de rol staat voor 10 april. ,,Het is echt een bizar tijdstip voor een aankondiging van de verloving," vindt historicus Ar- nout van Cruyningen, auteur van het boek Trouwen met een Oranje. „Zowel de mond- en klauwzeercrisis als het huwelijk van Constantijn zouden reden zijn nog even te wachten. Deze zet zou er wel eens op kunnen duiden dat de koninklijke fami lie in grote verwarring ver- keext." Gezeur De aanwezigheid van Willem- Alexander en Maxima zou de aandacht voor bruid en bruide gom op 17 mei geheel kunnen gaan overschaduwen. „Aan de andere kant, je bent wel van het gezeur af," aldus iemand die de gang van zaken aan het hof goed kent. „Anders zou Maxima weer onopvallend naar binnen moe ten worden gesmokkeld en zijn alle lenzen gericht op de achter muur van de trouwzaal." De kans dat Constantijn slechts mindere goden mag verwelko men op zijn trouwdag, neemt nu wel toe. „Maar het kan ook om gekeerd gelden," aldus Van Cruyningen „Misschien beslis sen een aantal koningshuizen om naar de bruiloft van Con stantijn te gaan, zodat zij een gegronde reden hebben begin volgend jaar niet te hoeven ver schijnen." Zonder glans Het is en blijft een gemankeerd huwelijk, meent de historicus. „Na alle commotie is de glans er wel af. Er zit hoe dan ook een luchtje aan en dat kan voor hoge gasten reden zijn zich op lager niveau te laten vertegenwoordi gen." Bovendien zijn nog lang niet alle problemen opgelost. Zo zou de invulling van het kerke lijk huwelijk - Maxima is katho liek - nog nieuwe blokkades kunnen opwerpen. Een bescheidener bruiloft dan tegenwooi'dig gebruikelijk, zou de oplossing kunnen zijn. Van Cruyningen: „Tegenwoordig is het huwelijk van elke kroon prins een enorme manifestatie, die door het desbeti-eff ende land wordt aangegrepen volop pro motie te maken." Offensief Willem-Alexander en Móxima zijn direct na de aankondiging van hun verloving al aan een pu blic relations-offensief begon nen. Net als Beatrix en Claus destijds en recentelijk nog de Belgische kroonprins Filip en zijn echtgenote Mathilde, ligt een tournee langs alle Neder landse provincies voor de hand. Willem-Alexander zal zijn werkbezoeken, binnenkort aan de Antillen en aan Eritrea, voor lopig alleen moeten afleggen. Maxima is immers nog geen lid van het koninklijk huis totdat het huwelijk gesloten is. Zij kan ons land dus nog niet officieel vertegenwoordigen in het bui tenland. Alexander mag zijn aanstaande wel meenemen op Koninginnedag en naar fami liefeestjes, zoals de bruiloft van de Nooi'se kroonprins Haakon in augustus. De bruiloft zal dus volgend jaar om deze tijd zijn. De locatie van de trouwerij is nog niet bekend. Den Haag ligt voor de hand, want Amsterdam houdt ernstig rekening met ongeregeldheden. En veel nieuwe ophef kunnen Willem-Alexander en Móxima echt niet gebruiken. GPD Willem-Alexander is een goede hearthunter gebleken door Anja van den Akker en Monique Brandt HILVERSUM - „Móxiwie? Maxima? Wie is dat?" De bui tenlandredacteur van de Britse zondagskrant The Sunday Ti mes heeft enige uitleg nodig, voordat ze begrijpt dat het hier gaat onx de toekomstige Neder landse konixxgin en verloofde van 'onze' prins Willem- Alexander. De buitenlandx-edactie van cle Britse Guardian ligt ook al niet wakker van het nieuws. „We hebben erg veel gedaan aan die Finse kroonprins, nee, het was een Noor, die met dat meisje met dat kind gaat trouwen. Sorry, maar jullie prins is toch minder interessant. Daarbij We hebben al genoeg te schaften met onze eigen royalty. En natuuxiijk kan nog steeds niemand tegen Diana op." Sympathiek Ook andere buitenlandse kran ten zijn niet erg te porren voor aidikelen over het ophanden zijnde sprookjeshuwelijk. Ja, de telefoniste van het Duitse blad Bild, die is meteen één en al oor. „Gaat jullie kroonprins verlo ven? Met dat burgermeisje? Hoe heet ze ook alweer. Ach, ja, Maxima. Die komt altijd zó sympathiek over." Op de redac tie van het Duitse blad Bild is al leen de telefoniste enthousiast. En bij Der Spiegel is het ant- woox'd kort maar krachtig: „Nee, wij zijn niet van plan er een letter over te schrijven." Bij de Franse krant Le Monde is men zich nog niet bewust dat er in Nederland wereldnieuws te halen valt. „Twee maanden ge leden hebben we wel een ver haal gehad over jullie prins, daar houden we het bij. We doen niet zoveel aan koningshuizen, tenzij ze zich natuurlijk in Pa rijs doodrijden." Ook de redac tie van cle Spaanse El Mundo heeft wel iets beters te doen. Uitgebx-eid lunchen bijvoor beeld. Alleen de Vlaamse kranten lie pen gisteren behoox-lijk warm voor ons konxnklijke stel. Zo be steden De Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg er een volledige pagina aan. Het accent in de berichtgeving ligt vooral op de vergelijking met het eigen prinselijk liefdesduo, Filip en Mathilde. De teneur dat Mathilde maar braaf en saai is, vergeleken met de Argentijnse Maxima, ovex-heerst. GPD door Bernice Breure DEN HAAG - Maxima zou er goed aan doen onx de komende tijd heel erg op de achtergrond te blijven. Nu ze openlijk af stand heeft genomen van het verleden van haar vader, hoeft ze zich alleen nog aan deze regel te houden. Dan zal het de Ar- geixtijnse weirxig moeite kostexx onx de harten van de Nederland se bevolking stelen. Dat stelt Bart Maussen van het bureau Leads PR in Amster dam. Deze 'imagobewaker' mag naast topindustriëlen zelfs een vox'stenclom en een sultanaat tot zijn klantenkring rekenen. Volgens Maussen kweekt cle aanstaande bruid veel goodwill door zich te distantiëren van de gebeurtenissen tijdens de mili taire dictatuur. Nu is het de tijd om de Nederlandse bevolking aan haar te laten wennen. „Ze moet natuurlijk wel meegaan met Koninginnedag, maar zich heel bescheiden opstellen. Op geen enkele manier de publici teit opzoeken. Dat is de enige manier om het vertrouwen van de bevolking te winnen. Want ze zal de komende tij d al zo ontzet tend veel in the picture staan." Haar aantrekkelijkheid is Maxima's grote pluspunt, aldus de imagobewaker. „Ze houdt daardoor goed stand aan de zij de van Willem-Alexander." Op basis van oude televisiebeelden van 'feestjes' waar de aanstaan de bruid zich bijzonder amu seerde, denkt Maussen dat we te maken hebben met 'een hele spontane, gekke meid'. Maar die kant van haar moet ze voorlopig nog maar even niet laten zien. Bescheiden De Argentijnse zou een voor beeld moeten nemen aan prin ses Marilène, die het 'heel goed doet'. „Ze komt heel charmant en bescheiden over. En ze loopt er ook altijd heel correct ge kleed bij." De garderobe van Maxima mag trouwens wel wat stijlvoller. Maussen maakt zich daar verder geen zorgen over. „Ze heeft hier al een behoorlijke kennissenkring opgebouwd. Daar zitten een paar heel leuke meiden bij, waar ze zich goed aan kan spiegelen. De bekende Amsterdamse headhunter Johan de Vroedt heeft de afgelopen decennia et telijke mensen moeten beoorde len op basis van een eerste in druk. Móxima komt bij hem over als de volgende 'mondvol': 'een vorstelijke, vrolijke, vrije, stimulerende en inspirerende persoonlijkheid'. „We hadden het veel slechter kunnen treffen. Als ik als headhunter was inge schakeld om een toekomstige koningin te zoeken, zou ze hele maal voldoen." De Vroedt noemt haar 'een flinke vrouw die intelligent genoeg is om te kunnen omgaan met het keurs lijf' waarin ze moet leven. Ze zal Willem-Alexander goed aan vullen. „En ik kan het weten, want ik ben niet alleen head hunter, maar ook hearthunter", voegt hij er aan toe. „Ik vermoed in deze vrouw een heel goed hart. Willem- Alexander is in deze kwestie dus ook een goede hearthunter gebleken." Mixje Corine Spier-Rothschaefer van Corine's Agency, het eerste mo dellenbureau van Nederland, is niet bijster onder de indruk van de aanstaande bruid met dat 'quasi-slordige' haar. „Ach, ze heeft gewoon een aardig ge zicht. Maar met haar donkere ogen en blonde haar is ze niet erg fotogeniek. Het is niet het soort gezicht dat ik veel in de bladen tegenkom. In Zuid- Amerika zijn wel hele mooie 'mixjes', maar die hebben juist donker haar en lichte, blauwe ogen. Laat ik het zo zeggen: als ik op zoek ben naar nieuwe ge zichten, zou ik me op straat niet voor haar omdraaien." Levendig mens Wat uitstraling betreft, lijkt het Spier-Rothschaefer, wel een 'vrolijk, levendig mens'. „Maar ach, zoals een goede vriend van me zegt: 'Rijk en heel gelukkig. Dan wordt je vanzelf wel vro lijk.'." Arjan Boot van het castingbu reau Hollands Glorie gaat er prat dat hij mensen 'in vijf mi nuten' kan doorgronden. In dit geval ligt het wat moeilijker, 'want ik heb haar nooit kunnen aankijken'. Hij verwacht wel dat deze 'plezierige tante' ons koningshuis een smeuïger aan zien kan geven. Hij zou haar wel onmiddellijk in zijn bestand op nemen. „Ik zou haar casten als stewardess, of als assistente van een advocatenkantoor." GPD Maxima's bruidsjapoxx volgens Frans Molenaar. foto Frans Molenaar/GPD door Mare Brink AMSTERDAM - Op verzoek van deze krant tekende ontwerper Frans Molenaar de bruidsjurk vaxx Maxima. De Amsterdammer ziet de bruid met een lange sleep. Minstens vijf tot zeven meter. Hij kiest voor een jurk met een slanke taille. De japon moet zijn gemaakt van taftzijde. De kleur? Roomwit. Daar voor werd vorig jaar ook gekozen, toen Molenaar het ontwerp mocht maken van de bruidsjapon waarmee Annette Sekrève in het huwelijk trad met Bernhard Jr. Molenaar is tevens de ontwerper van kleding van prinses Margriet. Hij is daarmee hofleverancier. Toch vex-wacht hij niet werkelijk de bruidsjapon van Maxima te mogen ontwerpen. „Zij zal wel een Argentijnse ontwerper vragen. Maar dat wordt waarschijnlijk anders als ze eenmaal in Nederland woont", aldus Molenaar. Hij geeft toe al een poosje geleden te hebben nagedacht over de kleding waarin hij Maxima het liefst ziet trouwen. Waar haar voorkeur naar uitgaat? Daar heeft hij geen idee van. „Ze heeft vaak een pet op om niet te worden herkend. Van haar kledingvoox-keur is nog weinig duidelijk." Of hij nog een advies heeft voor de trouwkleding van Willem Alexan der? Molenaar adviseert hem een grijs jacquet te dragen. „Het moet heel klassiek en stijlvol zijn." GPD De middenstand is klaar voor het huwelijk. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13