Opgeluchte Kamer looft Kok Verloving komt op raar moment PZC Het offer Begrijpelijke aarzelingen Indringend gesproken Relatie stond onder druk Argentinië opgetogen over komend huwelijk 12 Fracties vinden dat premier vertrouwen heeft waargemaakt Hypocriet Indrukwekkend Het gaat te ver Karakter Pijnlijk Mourik blijft ageren tegen Zorreguieta D66-Kamerlid Van Walsem stemt tegen Beatrix Kok Willem-Alexander zaterdag 31 maart 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vol opluchting en lof heeft de Tweede Kamer ge reageerd op de manier waarop premier Kok de verloving van kroonprins Willem-Alexander en Maxima heeft voorbereid. Voor bijna alle partijen zijn met het oplossen van de 'kwestie- Zorreguieta' de obstakels voor het koninklijk huwelijk uit de weggeruimd. Volgens de fracties heeft pre mier Kok, precies zoals hij heeft beloofd, rekening gehouden met alle gevoeligheden rond dit on derwerp. Kok heeft daarmee het vertrouwen dat de Kamer hem heeft gegeven volledig waarge maakt, is de algemene gedachte. „Het is goed dat Jorge Zorre- guieta niet aanwezig is bij de verloving en het huwelijk", zei GroenLinks-leider Rosenmöl- ler. „En de duidelijkheid waar mee Maxima afstand nam van dat afschuwelijke regime-Vide- la klonk authentiek. We zijn op onze wenken bediend. De angel is eruit." GroenLinks was sa men met de SP het meest kri tisch over de verkering van de troonopvolger met een dochter van een lid van de Argentijnse junta. Prudent De leider van de grootste oppo sitiepartij het CDA, Jaap de Hoop Scheffer, complimenteer de Kok met de manier waarop hij met de gevoelens uit de sa menleving is omgegaan. Hij zei niet de indruk te hebben dat van onze redactie binnenland DEN HAAG - Argentinië is 'op getogen' over het huwelijk van kroonprins Willem-AJexander met Maxima, zei de Argentijnse ambassadeur in Den Haag, Al berto Davérède gisteren. De aankondiging van het huwe- lijk wordt enthousiast ontvan gen door de Argentijnse bevol king en de regering. De president, Fernando de la Rüa, heeft zijn gelukwensen overge bracht aan Willem-Alexander en Maxima, het koninklijk paar en premier Kok. Het huwelijk kan bijdragen aan nog nauwere betrekkingen tus sen Nederland en Argentinië, meent Davérède. De ambassa deur sprak in zijn Haagse kan toor gisteravond met de Argen tijnse radio en televisie. Voor het paar is vooral de laatste tijd belangstelling ontstaan in Argentinië. Davérède moest er kennen dat het voor Argentij nen moeilijk te begrijpen zal zijn dat Maxima's vader niet welkom is op de trouwerij, 'maar er zijn nu eenmaal ver schillende meningen'. De Argentijnse krant La Nación had gisteren overigens geen goed woord over voor de 'hypo crisie' van een 'invloedrijke minderheid van intellectuelen en politici' in Nederland. De krant vindt het onbegrijpe lijk dat de vader van Maxima niet aanwezig zou kunnen zijn bij het huwelijk vanzijn dochter en een probleem is geweest bij de totstandkoming van de ver bintenis. Een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking heeft volgens La Nación geen problemen met het huwelijk en evenmin met de schoonvader van de kroonprins. Als voorbeeld van de 'morele hoogten' waarop deze 'minder heid van Nederlanders' zich waant, stelt de krant Maarten Mourik voor met behulp van een interview. De voormalige diplo maat diende in januari een in middels afgewezen klacht in tegen onder meer Jorge Zorre- guieta, omdat die als lanbouw- minister had gediend onder het Argentijnse militaire regime. La Nación verbaast zich over Van Mouriks fanatisme als hij zegt dat hij doorgaat met proce dures, wat er ook gebeurt. ANP van onze verslaggevers DEN HAAG - Móxirna spreekt over een aantal maanden haar ja-woord uit. Maar ze trouwt met Willem-Alexander zonder dat haar vader en moeder er bij zijn. Is het terecht dat Neder land dat offer van haar vraagt? Prof. Von der Dunk, emeritus hoogleraar geschiedenis: „Men selij k gezien is het zeer hardAls Nederland j uichten dat doet het n u al, dan moeten die ouders er gewoon bij zijn. We krijgen een beetje buikpijn van die vader, nou dan moet dat maar even. Dat nu Maxima's vader én moeder niet bij het huwelijk zullen zijn, tekent de hypocriete cultuur van dit moment. Het is een lomp affront tegenover de vader, tegenover de familie, om hem te weigeren. Het is flauwekul, waanzin. Wij maken ons volstrekt belachelijk, nu al ten opzichte van het buiten land en over vijftig jaar komen we daar zelf ook achter. Die spijtbetuiging van Maxima is ook al niets waard, want die is onder druk gedaan. In de middeleeuwen werden mensen via folteringen tot verklaringen gedwongen, nu gebeurt het net jes, maar de betekenis is dezelfde". Bram Stemerdink, oud-minister van defensie: „Ik vond het een indrukwekkende performance van haar. Werkelijk in drukwekkend. Maar ik maak er wel een kanttekening bijAls het zo is dat ze de teksten over haar vader onder een soort van dwang heeft uitgesproken kan dat echt niet. Onder geen be ding mag het zo zijn dat iemand in haar omstandigheden tot dit soort zaken gedwongen wordt. Maar het is volgens mij een krachtige vrouw en ik neem aan dat ook de afwezigheid van haar vader bij de huwelijksvoltrekking zonder dwang of on aanvaardbare druk tot stand is gekomen. Anders zat ze daar toch niet?" Heieen Crul, columniste/publiciste: „Ik vraag me af: Is dit nou ook niet strij dig met de mensenrechten? Het heeft iets van boontje komt om z'n loontje en dan maak je toch eigenlijk de zelfde fouten. Moet je daar niet juist boven staan? Ik vind het te ver gaan, een héle zware eis, die nota bene is afgedwongen door een kleine minderheid. Hoeveel Nederlanders vinden dit nou eigenlijk een goede zaak? Voor Maxima's ouders is dit in elk geval een zéér groot offer, ze moeten krankzinnig veel van haar houden." Ciska Dresselhuys, hoofdredacteur Opzij: „Oh, die dame heeft het helemaal geschoten. Wat een karakter, wat een op treden. En ik vind het helemaal geen probleem dat haarvader niet bij de huwelijksvoltrekking kan zijn. Dat hoort gewoon niet. En aangezien deze vrouw daar mee akkoord gegaan is betekent dat zij daar uiteindelijk begrip voor heeft." Jaap van Ginneken, hoogleraar massapsychologie: „Mag je het Maxima aandoen zo'n persconferentie te geven? Ik vond het intens pijnlijk. Haar Nederlands is toch nog niet goed ge noeg om alle valstrikken en dubbele bodems te begrijpen. Ik heb er met kromme tenen naar zitten kijken. En die ouders, tja, mag je dat iemand aandoen, trouwen zonder je ouders... een dominee kan daar beter iets over zeggen. Ik heb me vooral verbaasd over de media-hype. Vooral donderdag, uren televi sie, waarin niets te melden was behalve dat er waarschijnlijk een verloving zou worden aangekondigd." GPD Maxima's vader onder druk is gezet om weg te blijven. VVD- fractievoorzitter Dijkstal loof de de in zijn ogen 'prudente wij ze' waarop de minister-presi dent het onderzoek naar het verleden van Jorge Zorreguieta heeft aangepakt. Volgens hem kan de discussie nu worden ge sloten. Koks partijgenoot Melkert heeft er vertrouwen in dat zijn partij in de Tweede Kamer nu brede steun zal geven aan het huwelijk. Hij is vooral blij dat ook koningin Beatrix in haar aankondiging van de verloving sprak van 'begrijpelijke aarze lingen' die er in Nederland leef den tegen het huwelijk. Integer D66-fractievoorzitter De Graaf zei dat de manier waarop Maxi ma afstand nam van het regime waarvan haar vader lid was, in teger klonk. „Niet alsof iemand die verklaring voor haar heeft gedicteerd.Volgens hem zijn er op een enkeling na geen tegen standers meer van het huwelijk. Wel benadrukte De Graaf dat Jorge Zorreguieta wat hem be treft ook bij toekomstige plech tigheden, zoals de kroning, niet welkom is. Bij privé-aangele- genheden zoals een eventuele geboorte van een kind zou hij wel mogen komen. De SP gaat nog een stap verder. De partij wil dat Maxima's vader 'perso na non grata' wordt verklaard in Nederland. SP-leider Marij- nissen was blij met de verkla ring van Maxima, maar vond haar verklaring wel 'laat'. De partij feliciteert Kok met het re sultaat, maar zal zich om princi piële redenen waarschijnlijk onthouden van stemming' over het huwelijk. Opvoeding De kleine christelijke partijen zijn blij dat de eventuele kinde ren van het paar protestants zullen worden opgevoed. Het katholieke geloof van Maxima zelf is voor hen geen onoverko melijk bezwaar. De SGP noemde het goed dat premier Kok bij de huwelijks aankondiging ook even heeft stilgestaan bij de gevolgen van de mond- en klauwzeercrisis. GPD Premier Kok staat na de formele verklaringen de pers te woord. van een onzer verslaggevers ZWOLLE - De aankondiging van de verloving van Willem- Alexander en Maxima komt voor veel boeren op het verkeer de moment. Voor Jacob en Jenny van de Werfhorst is het moment wel heel bitter. Een paar uur na de aankondiging werd bij hen de hele stal geruimd. Toch snap pen ze wel dat de wereld door draait. „Ach, laat die man maar ge woon trouwen. Het leven gaat toch door. Ik heb koeien gezien die doodziek waren. Vannacht is de hele stapel geruimd. Mensen zouden dat moeten zien. Dat is zo erg," vertelt Jacob van de Werfhorst op bedaarde toon. „We hebben zelf meegeholpen. Mijn koeien waren ook ziek, dat scheelt denk ik wel. Ze zijn op tijd gegaan, anders was van daag de hele stal doodziek ge weest. Er heerst hier mond- en klauwzeer, zo is het. De buren worden ook geruimd, ik heb aangeboden te helpen. En ja, de prins gaat trouwen." Dierenarts Marcel Leloup in Olst is nauw betrokken bij de mond- en klauwzeercrisis. Hoe wel hij bij de meeste boeren het erf niet op kan, steunt hij ze wel telefonisch. „Toen gisteren op het journaal werd aangekon digd dat er iets belangrijks was dacht ik meteen dat er geënt mocht worden. Tja, en toen hoorde ik van de verloving, dat was wel een domper ja. Ons hoofd staat er niet naar. Het is moeilijk om te zeggen of ze het wel of niet hadden moeten aan kondigen, maar ik stond er wel erg vreemd van te kijken." Over het al dan niet doorgaan van Koninginnedag twijfelt hij. „Dat is dan weer een maand verder. Maar hier is mkz een hot item, en niet zoiets." Keelgat De aankondiging schoot bij vrije boer Johannes Platte uit Doornspijk wel behoorlijk in het verkeerde keelgat. „Alles sprong gisteren ineens in de bres voor die aankondiging. En wij, de agrarische sector zitten met mond- en klauwzeer. Een verlo ving is goed, het is ook goed om daar aandacht aan te besteden. Maar iedereen kwam opdraven in het torentje van Kok. Deden ze dat bij mond- en klauwzeer ook maar. We zijn bang dat nu alle aandacht naar Maxima gaat." Hij weet dat de mensen in zijn omgeving het hoofd niet naar een verloving hebben staan. „Mond- en klauwzeer is nog lang niet uitgewoekerd. Dat an dere mag ook wel, maar gisteren was al zestig procent van het journaal daaraan gewijd. Ne derland draait door, maar het is hier echt heel erg." Ellende Marktmeester en veehouder Henk Puttenstein weet het niet meer. „Mond- en klauwzeer is een sneeuwbal en het rukt ook op naar mijn bedrijf bij Kam perveen. Ik lig daarmee in de tien-kilometerzone." Hij zou zelf Koninginnedag afblazen. „Ik vind de aankondiging niet zo leuk. Iedereen voelt het. De hele maatschappij draait na tuurlijk door, maar er zit meer verdriet dan mensen denken. De ene groep heeft feest en de ande re zit midden in de ellende." GPD DEN HAAG - Oud-Unesco-am- bassadeur M. Mourik diende gisteren bij het gerechtshof in Amsterdam een klacht in tegen de beslissing van het Openbaar Ministerie om Jorge Zorre guieta niet te vervolgen wegens misdaden tegen de menselijk heid. Mourik deed eerder aangifte bij het Openbaar Ministerie tegen alle bewindslieden onder Vide- la, maar hij had het vooral ge munt op Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima. Volgens het OM kunnen deze feiten over de periode 1976- 1983 niet in Nederland worden vervolgd. „De verloving betekent een zwarte dag voor Nederland. Het is minachtend naar de slachtof fers die zijn gevallen onder het bewind van de vroegere dictator van Argentinië, Videla, waar onder de vader van Maxima be windsman van Landbouw was", aldus Mourik. Volgens hem mag Willem-Alexander al leen met Maxima trouwen als hij afstand van de troon doet. ANP DEN HAAG - Tweede-Kamer lid van Walsem van D66 blijft tegen het huwelijk van kroon prins Willem-Alexander en de Maxima. Hij verklaarde zich in januari van dit jaar al tegen stander van een koninklijk hu welijk met de dochter van een lid van de voormalige dictatori ale regering van generaal Vide- la. „Ze kan mijn koningin niet zijn", zo liet de parlementariër toen onomwonden weten. Van Walsem handhaaft dit stand punt, ook nu vader Zorreguieta heeft besloten weg te blijven bij het huwelijk. „Het kan niet de bedoeling zijn dat onze konink lijke familie banden heeft met een familie die een dergelijk verleden heeft", vindt hij. D66'er van Walsem noemt het bovendien fout dat de keuze om wel of niet te verschijnen op het huwelijk is overgelaten aan Zorreguieta zelf. „De Neder landse regering had volwassen genoeg moeten zijn om te zeg gen: U bent bij ons niet wel kom." ANP Hieronder volgt de integrale tekst van de toespraak van Koningin Beatrix: T Tet is voor mijn man en mij een grote vreugde u de verloving aan n te kondigen van onze zoon Willem-Alexander met Maxima Zorreguieta. Wij zijn als ouders bijzonder gelukkig met hun besluit hun leven verder met elkaar te delen. Wij hebben Maxima leren kennen als een intelligente, moderne vrouw, moedig, en trouw aan allen die haar dierbaar zijn. Zij heeft voor de moeilijke keus gestaan zich aan te passen aan de bijzondere levensopdracht van onze oudste zoon. Samen hebben Alexander en Maxima ervaren dat die opdracht soms grote offers vraagt waarte gen hun liefde bestand moet zijn. Zij zijn zich ervan bewust dat veel mensen in ons land begrijpelijke aarzelingen voelen over hun liefde. Die gevoelens hebben zij zorg vuldig meegewogen bij het nemen van hun beslissing. Nu de verloving bekend is gemaakt, wil ik u allen vragen Maxima rust en tijd te gunnen ons land beter te leren kennen en zich in onze samenleving te verdiepen. Zij moet de kans krijgen zich hier thuis te gaan voelen en zo spoedig mogelijk Nederlandse te worden. Mijn man en ik hebben er het volste vertrouwen in dat Alexander en Maxima elkaar zullen aanvullen en steunen in de taak die voor hen ligt. Wij verheugen ons in hun geluk." Hieronder volgt de tekst van de toespraak van minister-president Kok na de aankondiging van de verloving: Het verheugt mij bijzonder dat ik nu reeds als eerste na Hare Ma jesteit. de Koningin en Prins Claus namens de rijksminister raad mijn gelukwensen mag richten tot het vandaag verloofde paar. Ik weet zeker dat ik spreek namens zeer velen in Nederland, in de Nederlandse Antillen en in Aruba wanneer ik Prins Willem-Alexan der en Maxima Zorreguieta van harte feliciteer met deze verloving en hun voorgenomen huwelijk. Een bijzonder huioelijk, aangezien het hier de toekomst van onze Kroonprins betreft. Ik heb de afgelopen maanden vaak en langdurig met de Kroonprins en zijn aanstaande bruid gesproken. Dat waren inhoudelijk inten sieve, plezierige ontmoetingen. De inzet en toewijding van hen bei den heeft grote indruk op mij gemaakt. Vanzelfsprekend hebben ivij samen indringend gesproken over de opvattingen en gevoelens in ons land met betrekkixig tot ernstige ge beurtenissen in de recente geschiedenis van Argentinië. Namens de regering heb ik zojuist een brief gestuurd aan de beide Kamers der Staten Generaal. Daarin wordt ook op dit ondenverp ingegaan, op een wijze die naar mijn overtuiging rekening houdt met wat hierover in onze bevolking leeft. Ik zal daar zodadelijk in een aansluitende persconferentie nader over spreken. In haar brief aan het parlement heeft de regering tevens aangekon digd voor het huwelijk toestemming aan de Staten-Generaal te zul len vragen. In mijn gesprekken met de Prins van Oranje, en met zijn toekomstige echtgenote heb ik mogen vaststellen dat zij zich van hun toekomstige verantwoordelijkheid zeer bewust zijn. Ik heb er alle vertrouwen in dat zij zich in de komende jaren vol overgavever- der zullen voorbereiden op de zware taken die op hen wachten. Van Maxima kan ik zeggen dat zij zich met volle overtuiging zal xoij- den aan het nieuwe leven dat voor haar vanaf vandaag begint. Ik weet zeker dat Maxima zij aan zij met Willem-Alexander de harten van de Nederlandse bevolking zal weten te winnen. Wij zien de komende verbintenis met het volste vertrouwen tege moet. Ik wens het jonge paar nogmaals alle geluk, en een goede toekomst. Hieronder volgt de integrale tekst van de verklaring die Willem- Alexander gisteren voorlas: TTierbij stel ik u allen, vol trots, mijn lieve verloofde Maxima voor. Fj.Na bijna twee jaar intensieve kennismaking heb ik haar op 19 januari gevraagd of zij de rest van haar leven met mij zou willen de len: een vraag die gelukkig vrijwel meteen en volmondig met ja werd beantwoord. Met zo een beslissing ga je niet overéén nacht ijs en zeker niet als je met zo een beslissing iemand vraagt een groot deel van haar vrije, zelfstandige leven op te geven. Ik heb mij dan ook vele malen afge vraagd of ik haar dit aan kon doen. Telkenmale kwam ik tot de con clusie dat dit 100 procent het geval was, juist omdat Maxima in haar zelfstandigheid uitgegroeid was tot een persoonlijkheid met het juiste en sterke karakter om aan mijn zijde een uitermate belangrij ke rol te vervullen. Zij kan met haar brede visie, haar gevoel voor hu mor, haar intelligentie en relativeringsvermogen mij de steun geven die voor mij in de toekomst onontbeerlijk zal zijn. Met haar doorzettingsvermogen is zij keer op keer in staat geweest bij mij het beste en het diepste boven te halen. Daarnaast zij wij als paar in staat tijdens het zeer beperkte privéleven van alles intens te genietenvan zeer uiteenlopende culturele activiteiten tot inspan nende en actieve buitensporten. Gelukkig hebben wij heel veel hob by's en liefhebberijen gemeen, en kunnen wij veel en vaak ontspan nen lachen. Ik hoop dan ook ten zeerste dan Maxima's nieuwe leven niet zal lei den tot een beperking van haar spontaniteit en levensplezier. Deze vrouw is uniek zoals ze is en ik hoop dat ze die eigenschappen zal blijven houden; het zal onze relatie tot in lengte van dagen levendig houden! Voor u ziet u de gelukkigste man van Nederland, maar ook iemand die in zijn liefde en geluk niet ongevoelig is voor de gevoelens die in Nederland leefden en leven met betrekking tot de afkomst van Maxima. Deze gevoelens hebben wel degelijk een grote rol gespeeld in mijn beslissing al dan niet met Maxima door te gaan. Diverse pu blicaties hebben soms een zware druk op onze relatie gelegd, waar we tot op heden sterker uit zijn gekomen. Deze start zal hopelijk in de toekomst alleen maar positieve uitwerkingen hebben. Ik kan al leen maar hopen dat de geschiedenis zal bewijzen dat wij de juiste keuze hebben gemaakt. Wij kunnen en zullen in ieder geval onze ui terste best doen om Nederland in de toekomst, als paar, naar eer en geweten zo goed mogelijk te dienen. Voor de beslissing van Maxima's vader niet aanwezig te zijn heb ik het grootste respect. Dit offer is gebracht in het belang van de toe komst van zijn dochter in Nederland, ten koste van zijn grote liefde voor en sterke band met haar. Mocht het ons gegeven zijn kinderen te krijgen, hoop ik dat ons toekomstig gezin net zo hecht zal zijn als de familie van Maxima. Na bijna twee jaar hebben wij nu de beslissing genomen ons officieel te verloven. Nu kan Maxima zich in alle rust en openheid grondig voorbereiden op haar nieuwe bestaan in Nederland. Ukent mij al bijna 34 jaar en ik kan mij voorstellen dat u zit te trap pelen om mijn lieve Maxima beter te leren kennen. Daarom geef ik haar nu, vol trots, het woord. Maxima en Willem-Alexander foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12