Odyssee brengt Mars in kaart Mogelijk toch menselijk trekje bij Neanderthaler Schorre kraai wordt nooit een nachtegaal 7 Onderzoekers verwachten veel van nieuwe sonde Gekloonde dieren blijken vaak ziek TU Delft lonkt naar jonge profs Dikke kip gezonder voor de mens Spaanse boom geeft snel fruit postzegels c; x 21 Paleontologen ontdekken weer fossiele schedel donderdag 29 maart 2001 j door Ben Apeldoorn WASHINGTON - Was er ooit water op de planeet Mars of is het er nu nog I steeds? Wat is de precieze samenstel- i ling van de Marsbodem en hoeveel schadelijke straling komt daar voor? Dat zijn de belangrijkste vragen die de nieuwe Marssonde Odyssee moet gaan beantwoorden, nadat hij op 7 april wordt gelanceerd. Onderzoekers zijn van mening dat het met deze sonde, in I tegenstelling tot zijn twee voorgan- gers, gewoonweg niet mis kan gaan. I Eind dit j aar moet de Marssonde Odys- I see bij Mars aankomen. Geland wordt er niet; de sonde blijft rondjes draaien I om de rode planeet en zal daarbij voor al de chemische en mineralogische sa menstelling van de Marsbodem in I kaart gaan brengen. Centraal daarbij I staat de detectie van water of sporen I daarvan. I Het ruim tweeënhalve meter grote en j 725 kilogram zware ruimtevaartuig is daartoe uitgerust met drie hoofdin- strumenten die luisteren naar de afkortingen Themis, GRS en Marie. I Themis staat voor thermal-emission I imaging system; GRS voor gamma ray 1 spectrometer, en Marie voor Martian i radiation environment experiment. I Het instrument Themis zal het Marsop pervlak met grotere precisie dan ooit I tevoren in kaart gaan brengen; niet in zichtbaar licht, maar 'in warmte' (ther misch). Met andere woorden: hoeveel (zonne)warmte wordt door delen van het oppervlak nu in feite geabsorbeerd. Die warmtebeelden moeten de weten- I schappers informatie verschaffen over I de daar voorkomende mineralen. Sa- men met vorm en aard van het terrein waarin die mineralen voorkomen le vert dat weer gegevens op over de geo logische historie van Mars. Daarover bestaan nog steeds veel onzekerheden. Us Odyssees GRS zal wat dieper in de Marsbodem gaan 'kijken'; tot enkele centimeters onder het oppervlak, om te zien wat daar allemaal voor elementen en verbindingen in voorkomen. Vooral naar het gehalte aan waterstof daarin is men benieuwd omdat dat element duidt op de aanwezigheid van ijs. De GRS meet dus cle uit de Marskorst vrij komende gammadeeltjes. Die worden daaruit als het ware weggeschoten on der invloed van kosmische straling en andere 'harde' stralingssoorten afkom stig van de zon. Met Marie zijn de onderzoekers voor het eerst in staat zich een beeld te ver schaffen van de intensiteit van schade lijke straling, zowel gedurende de reis naar Mars als in de directe omgeving van de planeet. „Straling zoals kosmi sche straling levert bij te lange bloot stelling daaraan gevaar op voor levens- vonnen", zegt Jim Garvin, hoofd van NASA's Mars Exploration Program (MEP) in Washington DC. „Willen we ooit astronauten naar Mars sturen, dan moet eerst over de stralingsgevaren volledige duidelijkheid komen. Met de huidige technologie is met een retourtje Mars twee tot drie jaar gemoeid. Dat mag zonder afdoende bescherming te gen straling van buitenaf gerust zelf moord genoemd worden. Daarom brengt Marie die straling al vanaf de lancering gedurende de heenweg naar Mars in kaart. En dat blijft ook zo ge durende de jaren dat de Odyssee rond jes om Mars beschrijft." NASA's MEP begon heel glorieus in 1997 met de geslaagde zachte landing van de Pathfinder op de rode planeet en de nog veel geslaagdere tochtjes die het nietige autootje Sojourner, na het ver laten van Pathfinder's platform, op het Marsoppervlak rond het platform on dernam. Vlak daarna kwam de Mars Global Surveyor (MGS) in een baan rondom de planeet teneinde het oppervlak in kaart te gaan brengen. Bijna ging het mis met het afremmen (via 'surfen' in cle bovenlagen van Mars' atmosfeer), maar men greep net op tijd in. De MGS seint nog steeds adembenemende Marsbeelden naar de aarde en heeft de tot dusverre duidelijkste oppervlakte details opgeleverd die suggereren dat op Mars ooit overvloedig water stroomde. Maar de euforie van deze eerste twee MEP-projecten verstomde in 1999 toen de Mars Polar Lander (die nabij een van Mai-s' poolkappen had moeten landen) en de Mars Climate Ob server (voor het in kaart brengen van het Marsklimaat) verloren gingen. „We weten nog steeds niet wat er nu precies gebeurde", aldus Jim Garvin. „Bij cle Polar Lancler lijkt de oorzaak in ieder geval een oliedomme rekenfout te zijn geweest en bij de Climate Observer leidde een weigerende remraket waar schijnlijk tot het op Mars te pletter slaan van het voertuig. Beide relatief goedkope sondes waren, juist omdat ze zo goedkoop mogelijk moesten worden gebouwd, niet voorzien van back-up- systemen. Daar hebben we lering uit getrokken. Mars Odyssee's meest cru ciale onderdelen zijn in tweevoud aan wezig. Valt een onderdeel uit, dan neemt de tweede de controle direct over. Er kan nu echt niets misgaan. Scène uit de film Mission to Mars. NEW YORK - Er zijn steeds meer bewijzen dat het klonen van gezonde dieren veel moeilijker is dan aanvankelijk werd aan genomen. Gekloonde dieren blijken vaak te lijden aan hart zwakte, longproblemen en vertraging in cle groei, waarschu wen Amerikaanse biologen en andere deskundigen in The New York Times. Vier jaar geleden verrasten Schotse onderzoekers de wereld met de geboorte van het gekloonde schaap Dolly. De gekloon de dieren die daarna zijn geboren, blijken veel vaker dan ge middeld met allerlei gezondheidsklachten te kampen. De ge leerden denken dat bij het klonen onwillekeurig afwijkingen in de genen ontstaan, die tot niet voorziene gezondheidspro blemen kunnen leiden.ANP DELFT - De Technische Universiteit Delft wil binnen enige maanden een twintigtal piepjonge hoogleraren in dienst ne men. Het zijn academici van onder de dertig die met lof zijn gepromoveerd. Op deze manier wil de TU de vergrijzing van het wetenschappelijk personeel tegengaan. Volgens bestuursvoorzitter N. de Voogd is de TU de eex-ste Ne derlandse univex-siteit die een dex-gelijk initiatief neemt. „Als het gaat om salarissen, kunnen we met het bedrijfsleven con- curreren. Alleen tegen hoge onkostenvergoedingen en lease auto's kuxxnen we niet op." De Voogd stelt dat daar tegenover staat dat de jonge profs academische vrijheid genieten en niet in 'het strakke keurslijf' van het bedrijfsleven zitten. Univer siteiten hebben veel moeite jonge en talentvolle docenten te vind en.ANP BRISTOL - Een stof die slachthui kens sneller en gx-oter laat groeien, ondei'drukt tegelijk voor de mens ziekteverwekken de bacteriën. Dat blijkt uit onderzoek aan de univei-siteit van Bristol. Mici-obioloog Fresie Fei'nandez ontdekte dat het en zym xylanase het aantal Campylobacter bactexlën in de maag van de kip drastisch doet afnemen. Vrijwel alle kippen dragen deze bacterie bij zich zonder zelf ziek te worden. Maar als mensen deze bacterie binnen krijgen, kunnen buikkrampen en diarree het gevolg zijn. In de westerse landen is Campylo bacter inmiddels uitgegroeid tot cle hoofdoorzaak van voed selvergiftiging. Fex-nandez gaf geïnfecteex-de slachtkuikens gx-aan te eten clat was verxijkt met een tiende procent xylanase, een natuurlijk enzym dat door sommige pluimveehouders wordt gebruikt om hun slachthanen sneller te laten groeien. Het enzym wordt ook toegepast bij het bxuod bakken. Na een maand toediening vond Fernandez dat het aantal Campylobacter bacteriën met 99 procent was afgenomen. MADRID - In Spanje zijn citrusbomen ontwikkeld waaraan al binnen een jaar sinaasappels groeien. Normaal duurt het zes jaar eer een sinaasappelboom volwassen is en vruchten draagt. Onderzoekei-s van de universiteit van Madrid hebben nu echter een gen uit de zandraket of Arabidopsis - het gen dat een plant het signaal geeft te gaan bloeien - in een citrusboom gezet. Hierdoor werd de jeugdfase overgeslagen en werd er al fruit gemaakt aan het eind van het eex-ste jaar. Volgens beden ker Martmez-Zapater is de techniek niet bruikbaar voor een grotex-e sinaasappelpx-oductie, omdat de jonge bomen het ge wicht niet kunnen dragen. Bovendien doen de sinaasappelen er langer over eer ze gx-oot zijn. „Maar het is wel een zinvolle manier om citrusbomen genetisch te verbeteren", zegt hij. Zo zijn nu kxuisingen mogelijk tussen allerlei soox-ten citrussen zonder eerst jax-en te moeten wachten op volwassen exempla- door Hero Wit Na negen jaar zijn de Zo- merzegels terug vaix weg geweest en hebben ze tot op luchting van veel filatelisten weer de plaats ingenomen van de zogenoemde Ouderenze- gels. Dus geen senioren meer op de zegels, die met een bal of een appel in de hand in de ca mera staren, geen motieven meer, die er met de haren wer den bijgesleept, zoals een ro zenknop of een joggingsclioen met de tekst 'wilt u zitten, ik kan staan'. Nee, na negen jaar (Floriade, 1992) staan er weer bloemen op de zegels en die kunnen we, omdat de komende jaren voor het thema 'Tuinen in Neder land' is gekozen, in de toe komst meer verwachten. Het volgend jaar staan ze bijvoor beeld in het teken van Flox-ia de 2002. Een gevolg van de op nieuw gewijzigde koers is ook dat de oude vertrouwde naam Zomerzegels weer de plaats heeft ingenomen van bena mingen als Oudex-enzorg en Ouderenzeg'els. Het ondex-werp van de zes ze gels (in een velletje), die 24 april zullen verschijnen is 'kwekerijtuinen'. Van de zes gekozen tuinen hebben in elk geval drie tuinax-chitecten in ternationale faam: Mien Ruys (vorig jaar ovex-leden), Piet Oudolf (onlangs winnaar van de prestigieuze Engelse Chel sea Flower Show) en Nick Roozen van cle Theetuin in Weesp, ontwerper van de Flo riade 2002. De andere tuinen behoren tot de bekendex-e complexen met voorbeeldtui nen. De zes zegels in een velletje, alle van 80 40 c., laten ka rakteristieke elementen zien die in de clesbetx-effende tui nen tex-ugkomen. Op cle bovenste drie zegels in het vel letje: De Kleine Plantage Een rum met op de voorgrond de caryopteris 'heavenly blue'; Tuinen Mien Ruys Dedems- vaart met helenium 'rubin- zwerg' en kwekerij Oudolf Hummelo met alcea rugosa; op de ondex-ste rij: De Bosch hoeve Wolfheze met euphox- bia schillingii, de theetuin in Weesp met centaurea dealba- ta 'steenbex-gii' en Priona Tui nen Schuinesloot met inula hookeri. Behalve het velletje met zes (gegomde) zegels wordt 24 api'il ook een vel met 3 x 10 zelfklevende zegels uitgege ven, een zogenoemde mailei\ Eerder verschenen mailex-s van de rouw- en de kinderze- POSTM gels. Het velletje is, voor zover de voorraad strekt, te koop tot uiterlijk 1 januari 2002; de geldigheid voor frankering eindigt 1 juli 2002. De Katholieke Universiteit van Leuven bestaat 575 jaar. België heeft 19 maart dit feit gemax-keerd met de uitgifte van een 17 Bef./0,42 eurozegel met daarop de stichtingsbul van de Alma Mater. Verder werd, eveneens met een zegel van 17 Bef./0,42 euro de honderdste sterfdag gememo reerd van de Belgisclie onder zoeker, later Frans elektro technicus, Zénobe Gramme (1826-1901). Gramme ver wierf in 1871 bekendheid door de uitvinding van de dy namo. Op de zegel een grafi sche voorstelling van de be weging van een dynamo. m CD O c yo O 052€ In Luxemburg verschenen 20 maax-t cle eex-ste zegels van dit jaar (NB. In Lxxxembux-g, Liechtenstein en Zwitserland is het gewoonte slechts vier keer per jaar zegels uit te ge ven). Deze eex-ste set telt zes zegels. Aan de al jai-en lopende toe- x-istische x-eeks wei-den twee 18 Luf./0,45 eurozegels toege voegd met beelden van de 'Be- stgensmille' (een gebouw uit cle voorindusti-iële tijd in Schifflange) en het wijn- bouwstadje Wormeldange, met cle kleine wijnberg Wox- mer Köppchen en een stenen vruchtenpers. Thema: toeris- Op de tweede emissie poi-tret- ten van schrijvers, onder an- clei-en van Nobelprijswinnaar (1947) AndréGicle, 1869-1951 (24 Luf./0,59 euro). Verder: Nik Weiter, 1871-1951 (18 Luf./0,45 euro) en Michel Ro- dange, 1827-1876 (30 Luf./0,74 euro). Thema's: schx-ijvers/Nobelprijswin- Tot slot wex-d met een zegel van 21 Luf./0,52 euro cle on- dex-tekening herdacht van het Vex-drag van Parijs (18 apx-il 1951) waarmee de Eux-opese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) een feit wex-d. Op cle zegel zes handtekenin gen (Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Luxembux-g en Nederland) en een lakzegel. Thema: Eux-opa. EINDHOVEN - Antropologen die zich bezighouden met de evolutie van de mens, zitten met smart te wachten op de ontdek king van een nogal pornogra fisch plaatje: een afbeelding waarop te zien is hoe een lid van de soort Homo sapiens sapiens (dat zijn wij) intiem contact heeft met een Neandex-thaler. Over pre-histox-ische afbeeldin gen van de geslachtsdaad tussen mensen en hcux directe vooi-gan- gers kim je hooguit fantaseren. Voor wetenschappers is dat ver velend, niet zozeer omdat ze smachten naar vieze plaatjes, maar omdat ze daai'door waar- schij nl ij k nooit zeker zullen we ten of hun eigen voorouders ooit hebben gepaard met Neander- thalei-s. Of ze, met anclex-e woox-- den, de Neanderthalex-s ook tot hun eigen voorouders mogen re kenen. Tot voor kort leek clie vraag nau welijks meer aan cle orde. Gene tisch bewijsmateriaal scheen onomstotelijk aan te tonen, dat het erfelijk materiaal van de mensen die thans op aarde leven nergens vermengd is met dat van de mensensoorten die aan ons vooraf gingen. Dat wex-d af geleid uit onderzoek naar het zogenaamde 'mitochondriale' DNA (mtDNA) van zowel men sen als Neandex-thalex-s. Dit mt DNA wordt uitsluitend door de moeder doorgegeven, zodat het wetenschappers in staat stelt een sooi-t stamboom van het menselijk ras te maken langs de vrouwelijke lijn. Ondex-zoek van mtDNA dat met veel moeite was veikregen uit fossiele Neandeilhalei-botten, tooncle enkele jaren geleden aan dat dit maar weinig' overeen komst vertoonde met dat van moderne mensen. Daaruit con- clucleex-den geleei'den clat er niet of nauwelijks genetische ver- menging tussen de twee soorten was opgeti-eden, clat mensen en Neanderthalers met andere woorden niet of nauwelijks met elkaar paarden, of, als ze dat al deden, geen of onvruchtbare nakomelingen voortbrachten. Soortgelijk onderzoek naar het mtDNA van een - in anatomisch opzicht volkomen moderne - man die 62.000 jaar geleden stierf bij het Austi-alische Mun- gomeer, heeft deze wijsheid het afgelopen jaar echter weer op losse schroeven gezet. Het mtDNA van deze stokoude Au straliër bleek al evenzeer te ver- De schedel van een Neanderthaler, gevonden in het Franse La Cha- pelle-Aux-Saints. foto GPD schillen van clat van de huidige mensheid als clat van de Nean- dex-thalei-s die tegelijkertijd in Europa leefden. Qua uiterdijk valt de Mungoman echter - an ders dan de Neandex-thalers - niet te ondex-scheiden van ons. Daai-uit concludex-en sommige geleerden nu dat afstammings- lijnen van mtDNA, anders dan ze aanvankelijk dachten, in de loop van duizenden generaties blijkbaar toch geheel kunnen vex-dwijnen. Zoiets zou ook gebeurd kunnen zijn met de mt- DNA-lijn die cle Neandex-tha lers eventueel zou vex-binden met cle huidige Europeanen. Daarmee wax-en de wetenschap pers als het wax-e texng bij af. Chromosomen De zaak wordt nog veel gecom pliceerder als behalve het 'vrou- welijke' mtDNA ook het man nelijke Y-chromosoom onder de loep wordt genomen. Vergelij king van gegevens van Y-chro- mosoomondex-zoek met die van mtDNA-x-esearch zou weten schappers een beeld moeten ge ven van de manier waai'op man nen en vrouwen zich vanuit Afi'ika over de rest van de we reld hebben verspreid. Dat beeld ziet er volgens de eer ste resultaten van dergelijk on derzoek zeer merkwaardig uit. Aangenomen wordt dat man nen in de loop van de menselijke evolutie over het algemeen avontuurlij ker en meer tot veire reizen geneigd wax-en dan vrou wen. Logischerwijze zou je dus verwachten dat de erfelijke ei genschappen van het Y-chro mosoom meer vermengd en vei-spi-eid zijn dan die van het vrouwelijke mt-DNA. In de praktijk echter, zo leiden geleex-clen af uit hun eex-ste ob servaties op dit terrein, is px-e- cies het omgekeerde het geval. Het zijn juist de vrouwen die hun ex-felijk matei'iaal wijd en zijd hebben uitgezaaid. Toch leiden wetenschappex-s uit dit gegeven niet af dat ons beeld van de px-ehistoi'ie aanpassing behoeft. Het was niet zo dat in voorhistorische tijden de vrouw zogezegd de broek aan had, haasten zij zich te verzekeren. De erfelijke x-esultaten zijn ver moedelijk het gevolg van sociale en culturele gebruiken clie 'wel licht zo oud zijn als de mensheid zelf, vooral de wijd vex-breide gewoonte van geti-ouwde vrou wen om bij de clan, stam of fa milie van hun echtgenoot in te trekken in plaats van andersom. door Martijn Hover LONDEN - U zingt als een schorre kraai en heeft zich aan gemeld bij muziekles of zang koor om uw vocale kwaliteiten op te krikken naar een voor uw omgeving aanvaardbaar ni veau? Laat maar, doe geen moeite, vergeet het. Wie toon- doof geboren is, zal nooit een twee Mozart, of zelfs maar een tweede Marco Bakker worden. Dat melclt het weekblad New Scientist op gezag van een on derzoeker van het Londense St. NAIROBI - Een internationale groep paleontologen beweert aan de kust van het Turkana Meer in Kenia de fossiele sche del van een nieuwe mensachtige te hebben ontdekt. Vanwege het opvallend platte gezicht hebben de onderzoekers deze mensach tige de naam Kenvanthropus platyops gegeven, 'mens uit Ke nia met het platte gezicht'. De ouderdom van de schedel ligt tussen de 3,2 en 3,5 miljoen jaar. De kusten van het Tux-kana Meer vormen al vele jaren een rijke bx-on van fossiele resten van mensachtigen. In een commentaar in Nature onderschrijft de Amerikaanse paleontoloog Daniel Liebex-man de conclusie van de onderzoe kers, dat de schedel hoogst waarschijnlijk aan een nieuwe mensachtige toebehooi-de. De schedel vertoont tal van ken merken die weliswaar afzon derlijk ook bij andex-e mensach tigen worden gevonden, maar waarvan de combinatie voor de ze schedel uniek is. Zo vertoont de schedel kenmex-ken van vroegex-e mensachtigen (austra- lopithecinen), zoals dik gegla zuurde kiezen, een kleine herse ninhoud en platte neusvleugels, maar andere kenmerken - als de vorm van het jukbeen, een plat vlak onder het neusbeen en een lange wangstreek - wijzen weer op een overeenkomst met een mensachtige, die tot het ge slacht Homo wordt gex-ekend (H. rudolfensis). Volgens de Amerikaan zal de nieuwe mens achtige nog voor de nodige ver warring in het onderzoek naar de evolutionaire i-elaties tussen mensachtigen zorgen. Thomas' Hospital. Die leidt uit zijn onderzoek af dat ons muzi kale talent grotendeels een kwestie van ex-felijkheid is, naar schatting voor zo'n 80 procent. De onderzoeker in kwestie, Tim Spector, had zijn naam natuur- lijk mee: achternaamgenoot en platenproducer Phil Spector was in de jax-en zestig verant woordelijk voor de 'wall of sound' ('geluidsmuur') achter bijvoox-beelcl River Deep Moun tain High van Ike Tina Tui-ner Wetenschapper Tim wex-kte ook met duo's, alleen wax-en die van hem een- en twee-eiige tweelin gen. Spector liet 136 identieke en 148 twee-eiige tweelingen 26 welbekende deuntjes beluiste ren, waaronder Stille Nacht, Heilige Nacht en The Star Spangled Banner (het Ameri kaanse volkslied). Daarvan werden er negen corx-ect ge speeld, maar de overige bevat ten hier en daar noten die een hele of een halve toon ernaast zaten. De tweelingen moesten veivolgens van al die deuntjes beoordelen of ze al dan niet 'vals' wax-en. Spector constateex-de een 'enor me kloof' tussen de hoogste en laagste scores. Ongeveer een kwaxl van de deelnemers had een scoi'e van 100 pi'ocent. Eén op de twintig deelnemex-s aan de px-oef moest hij echter als volko men 'toondoof' kwalificeren: ze scooi-den bij het herkennen van 'verkeex-de' melodieën niet ho ger dan op grond van het toeval mocht wox-den vex-wacht. „Je kunt je niet voorstellen dat er mensen zijn die niet horen dat Yankee Doodle Dandy zó vals gespeeld wordt", meldt de on- dex-zoeker verbijstex-d. Muziekles Spector was echter het meest j verrast door de uitkomst dat eeneiige tweelingen vrijwel al tijd een min of meer identieke score hadden, veel vaker in elk geval dan hun twee-eiige tegen hangers. „Ik had vex-wacht dat er wel een kleine erfelijke com ponent zou zijn"zegt hij„Maar. ik dacht ook dat de omgeving een belangi'ijker factor zou zijn, bijvoorbeeld wanneer je uit een milieu komt waar altijd muziek wox-dt gedraaid." De praktijk bleek echter precies omgekeerd aan zijn verwach- tingen. Hij concludeeil daaruit dat het weinig zin heeft een toondoof kind naar de muziek les te sturen: hoe hard alle be- tx'okkenen ook hun best doen, een Mozart zal het nooit wor den. 2001 MARS ODYSSEY ORBITER Zonnepaneel Gamma Sensor Head (schotelvormige detector voor gammastraling) Schotelantenne voor 'on-line' data-telemetrie MARIE (Mars Infrarood Experiment) aRichtsensoren op ster ol ren voor de standregeling Sensor voor hoge energie neutronen Antenne voor ontvangst van ultrakorte golven THEMIS (meetinstrument voor warmtestraling De onderzoekssoude Mars Odyssee zoals deze eiixd dit jaar bij Mars ïtioet arriveren. LUXEMBOURG 18 door Martijn Hover

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7