Macedonië zet acties voort Minister België eist meer geld voor veiligheid spoor HH PZC Transport kernafval komt met vertraging aan in Dannenberg 4; Georges herinnert zich amper iets van moord op Frinking Kroaten deserteren massaal uit leger van Bosnische federatie Inwonertal China bedraagt officieel 1,265 miljard Poetin wijzigt zijn kabinet Leger voert nieuwe aanval uit op Albanese rebellen Bush verwerpt verdrag Kyoto Ploegen door het ijs noo Claim na rattenkop in hamburger Onderzoek moorden junta Chili Chirac weigert te getuigen Moskou zint op bouw tweede Mir Spanje weigert Frans water donderdag 29 maart 2001 PEKING - De volksrepubliek China telt officieel 1,265 mil jard inwoners. Dat hebben de autoriteiten in Peking gisteren bekendgemaakt op basis van een volkstelling vorig jaar. Sinds 1990, het jaar van de vori- ge volkstelling, is de Chinese be volking met 132,15 miljoen zie- len gegroeid. Sinds de telling van 1990 kwa- men er elk jaar gemiddeld 12,79 1 miljoen Chinezen bij. Dat was zo'n 0,4 procent minder dan de gemiddelde jaarlijkse bevol- i kingsgroei in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Peking leidt hieruit af dat het beleid ten aanzien van geboor tebeperkingen succesvol is. China heeft een streng beleid. «Ouderparen in steden, uitzon deringen daargelaten, mogen slechts één kind krijgen. Op gro te delen van het platteland zijn twee kinderen toegestaan als de eerste een meisje is. AFP/ANP MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren een aantal wijzigingen in zijn kabi net doorgevoerd. De huidige voorzitter van de Veiligheids raad, Sergei Ivanov, wordt de nieuwe minister van Defensie. Hij vervangt generaal Igor Ser- gejev. Op de plaats van Ivanov in de Veiligheidsraad komt de huidi ge minister van Binnenlandse Zaken, Roesjailo. Uit de pro-re- geringsfracie 'Eenheid' in het Russische parlement is de nieu we minister van Binnenlandse Zaken aangetrokken. Dat wordt fractieleider Boris Gryz- lov. Poetin liet weten dat de wijzi gingen verband houden met de 'demilitarisering' van rege ringsposten. Burgers, zoals Ivanov en Roesjailo nemen nu posten in die eerder door mili tairen werden bezet. Voor het eerst komt er ook een wouw op een post op Defensie. Ljubov Koedelina wordt plaatsvervan gend minister. Bij de kabinetswijziging verloor ook de minister Adamov van Atoomenergie zijn baan. Hij wordt vervangen door Aleksan- derRoemjansev. RTR/DPA foto Mladen Antonov/EPA Alleen oudere Albanezen zijn achtergebleven in het dorp Selce bij de tweede stad van Macedonië, Tetovo. van onze redactie buitenland SKOPJE - Macedonische troepen heb ben gisteren ten noorden van de hoofd stad Skopje de aanval ingezet op Alba nese rebellen. De aanval kwam kort na het verdrijven van Albanese strijders ten noorden en westen van de stad Tetovo. De strijdkrachten willen volgens een woordvoerder terroristen uitschakelen langs de noordgrens en die streek inne men om de grenzen met Servië en de for meel aan Servië ondergeschikte provin cie Kosovo beter te kunnen controleren. De Albanese strijders zijn afkomstig uit Kosovo. Een leider van de grote Albanese minderheid in Macedonië, Ar ben Xhafe- ri heeft gisteren gesteld dat de crisis in zijn land niet met geweld kan worden be slecht. Hij sprak in Tirana drie uur lang met de Albanese premier Ilir Meta. Meta stelde breed overleg voor van alle politie ke partijen en de regering en met moge lijk 'een internationale inbreng'. Dat kan mogelijk bemoeienis van de Eu ropese Unie zijn. De met buitenlandse betrekkingen belaste Europese topfunc tionaris Javier Solana sprak gisteren in Brussel over een dialoog tussen de bevol kingsgroepen met steun van de Europese Commissie. Solana is net terug uit Skopje. Hij heeft er daar op aangedrongen Albanese lei ders uit te nodigen voor een ceremonie in Luxemburg waarbij Macedonië de weg naar lidmaatschap van de EU inslaat. De Albanezen moeten nauwer worden betrokken bij heivormingen die Mace donië klaarstomen voor lidmaatschap van de Unie volgens Solana. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, Van Aartsen, heeft gisteren in Brussel soortgelijke ideeën geopperd. Op 9 april tekent een Macedonische delegatie een stabilisatie- en associatieakkoord met de EU, een eerste formaliteit die gesprek- van onze redactie buitenland DANNENBERG - Een trein met zes containers vol kernafval is I gisteren met een dag vertraging in Dannenberg gearriveerd. De trein werd onderweg in Duits land ernstig gehinderd door protestacties van milieuactivis- ten. Het transport van in Frankrijk opgewerkt kernafval naar het i Duitse Gorleben moest op de I weg tussen Lüneburg en Dan nenberg een gedwongen pauze van zeventien uur houden. De trein moest gisterochtend enke- Ie kilometers naar Dahlenburg I terugrijden, omdat actievoer- I ders zich aan het spoor hadden vastgeketend. De politie had ongeveer veertien uur nodig om de betogers van de actiegroep j Robin Wood van het spoor te verwijderen. De activisten za- ten vastgeketend aan palen die I zij met beton aan het spoor had- den vastgemaakt, j Ook op andere plaatsen op het I traject blokkeerden demon- I stranten het spoor, hoewel dit i door een rechter is verboden. Bij Wendisch Evern raakten vol gens de politie bij zo'n blokkade twee demonstranten gewond. Actievoerders spraken zelfs van zeven zwaargewonden. Agen ten beklaagden zich gisteren over het geweld van de actie voerders. Vijf agenten zouden gewond zijn geraakt bij de con frontatie. De trein reed gistermiddag laat eindelijk verder naar Dannen berg, waar de containers met het kernafval moeten worden overgeladen op trucks. Daar vandaan moet het vervoer van daag via de weg verder naar een tijdelijke opslagplaats in Gorle ben, een rit van ongeveer twin tig kilometer. Rellen Het is voor het eerst in vier jaar dat een dergelijk transport wordt uitgevoerd. In 1997, toen voor het laatst een trein met kernafval van Frankrijk naar Gorleben reed, liep het trans port uit op dagenlange rellen, waarbij meer dan honderd ge wonden vielen. Het vervoer dat volgens tegenstanders met lek ke containers zou plaatsheb ben, kwam daarna stil te liggen. Parijs en Berlijn spraken on langs af weer met de atoom transporten te beginnen. De trein was maandagochtend vanaf de Franse opwerkingsfa briek Cogéma in La Hague ver trokken. AFP/DPA ken over lidmaatschap van de EU in luidt. Een Macedonisch parlementslid van de Democratische Partij van de Albanezen negeerde de oproepen gisteren en liet we ten zich bij cle rebellen van het Nationale Bevrijdingsleger (UCK) aan te sluiten. De afgevaardigde zei zijn zetel op te ge ven omdat hij 'zich het lot van de Albane zen in Macedonië bewust is geworden toen de bevrijdingsoorlog begon'. Zijn partij is een coalitiepartner in de Macedonische regering die poogt het uit de hand lopen van het etnische conflict te bezweren. ANP/DPA/AFP WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft gisteren gezegd dat ze eenzijdig van het verdrag van Kyoto af wil. Dat verdrag beoogt een beperking van het broeikaseffect. De VS gooiden de laatste tijd al meermalen een balletje op over het begraven van het verdrag. De Europese landen reageerden daarop gepikeerd. Bush' voor ganger Clinton heeft het ver drag uit 1997 ondertekend, maar het is niet geratificeerd. De VS zijn verantwoordelijk voor 25 procent van de wereld wijde uitstoot van koolmonoxi de. Maar volgens de VS is dat niet buitensporig, omdat het land een motor is voor cle we reldeconomie. RTR/DPA/ANP (Advertentie) ALASKA - De Ice Challenger expeditie test het voertuig Snowbird 5, voordat ze een poging waagt om de Beringstraat tussen Alaska en Siberië over te steken. De zeestraat is ongeveer negentig kilo meter breed. Expeditieleden Steve Brooks en Graham Stratford rijden tijdens hun proefrit over een ijsvloer die voortdurend in beweging is. foto AP bij De Jonge Hoek van Dijke :j |nneinkenszand w7dejongehoekvandijke.nl CAdvertentie Rambol met noot Romige kaas mee walnoot. In het koelvak. Per stuk a 125 gram van 4.89 voor Per kilo f 34.32 29 t - OL Öcrf<s /Zó KQSMar van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische mi nister Durant van Verkeer eist meer investeringen in de veilig heid van de spoorwegen na de treinramp van dinsdag in het Waalse Pécrot. Ook vraagt zij om een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp, die aan acht mensen het leven kostte. Durant vindt tevens dat topman Schouppe van de Belgische spoorwegen (NMBS) voorbarig heeft gereageerd door de schuld eenzij dig bij de machinist te leg gen, die een rood licht zou heb ben genegeerd. ,,Het is nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken", aldus de groene be windsvrouwe gisteren. Durant zegt wel dat de afgelo pen tien jaar te weinig is geïn vesteerd in veiligheid, infra- structuur en onderhoud van de NMBS. Zij dringt daarom aan op meer middelen voor de NMBS. De Belgische regering buigt zich dezer dagen juist over een tienjarig toekomstplan voor de NMBS. Durant vindt dat plan niet ver genoeg gaan, om dat dit de spoorwegen te weinig financiële armslag geeft. Daarnaast lijken de spoorwe gen ook een rol te gaan spelen in de taalstrijd, nu cle Vlaamse so cialisten en liberalen willen dat ook de regio Vlaanderen zelf in infrastructuur voor de spoor wegen mag investeren. Dat zou cle bereikbaarheid van cle haven van Antweipen aanzienlijk ver beteren. De meeste Franstalige leden van de regering verzetten zich hiertegen. De spoorwegen in het armlastige Wallonië zouden daardoor op termijn minder middelen ter beschikking krij gen, zo vrezen zij. De regering heeft vooralsnog geen oplossing voor deze patstelling. Machinist Waalse machinisten hebben gis termorgen enkele uren het werk neergelegd, waardoor het trein verkeer van en naar Brussel ver tragingen opliep. Zij zijn er niet over te spreken dat de spoor wegleiding de verantwoorde lijkheid voor de ramp legt bij de verongelukte 31-jarige machi nist van de ramptrein. Zij wilden de aandacht vestigen op de veiligheidsproblemen waarmee zij te maken hebben. Vakbonden klagen over een een te korte en gebrekkige opleiding van machinisten bij de NMBS en een gebrek aan treinbestuur ders. De spoorwegen bestrijden dat. Adjunct-directeur Martens van cle NMBS zei gisteren voor de (Advertentie) WEGENS UITBREIDING VERBOUWINGS UITVERKOOP EDELSMEDERU JÊÊ HARRY HUTJENS WITTE PAARDSTRAAT 3. GOES VRT-radio dat het ongeluk bij Pécrot, misschien voorkomen had kunnen worden. Er zijn nog pogingen gedaan om de botsing te voorkomen door de stroom uit te schakelen, maar daarbij gin gen kostbare minuten verloren doordat de verkeerde centrale werd gewaarschuwd. Drie minuten De centrale verkeersleiding van de Belgische spoorwegen in Brussel waarschuwde de elek triciteitscentrale in Antwerpen om de stroom af te snijden, om dat ze dacht dat die voor het baanvak verantwoordelijk was. In Antwerpen wisten ze dat col lega's in Namen daarvoor ver antwoordelijk waren. Zij waar schuwden daarop Namen. Dat kostte drie minuten. Ondertus sen is het ongeluk gebeurd. De NMBS maakte gisteren be kend dat in de wrakstukken van de treinen geen slachtoffers meer zijn gevonden en dat de zoekactie wordt gestopt. Een vermist kind is later terugge vonden. ANP/Belga TORONTO - Een Canadese familie heeft een miljoenenclaim ingediend bij McDonald's nadat hun dochter tot haar schrik een rattenkop in haar hamburger had aangetroffen. Het gezin wil dat de fastfoodketen 17,5 miljoen Canadese dollar (bijna 28 miljoen gulden) betaalt om de schrik te boven te komen. Het negenjarige meisje zou ernstige psychische schade heb ben opgelopen en zal haar hele leven lang geen eten meer in restaurants durven eten, zo meldde de Canadese omroep CBC. De rattenkop, compleet met ogen, tanden, neus en snorharen, was meegebakken in een Big Mac. ANP SANTIAGO - Het hooggerechtshof in Chili heeft onderzoeks rechter Guzman opdracht gegeven onderzoek te doen naar de moord op vijf Duitse staatsburgers die tijdens de militaire dictatuur' (1973-1990) in Chili verbleven. Guzman leidt momenteel het onderzoek tegen de voormalige juntaleider Pinochet. Pinochet is aangeklaagd wegens 'op zettelijke geheimhouding' van tientallen moorden en ontvoe ringen in 1973, het jaar van de staatsgreep. Guzman verzamelde al zeker 250 aanklachten tegen Pinochet en zijn junta. De jongste uitspraak van het hof volgt op een verzoek van de Duitse justitie, die in eigen land aanklachten ontving. De oud-dictator is nu op borgtocht vrij. EFE/ANP PARIJS - De Franse president Chirac is niet van plan als ge tuige op te treden in een justitieel onderzoek naar de illegale partijfinanciering tijdens zijn periode als burgemeester van Parijs. Een woordvoerder van de president bevestigde gisterochtend de berichten in de media dat rechter Eric Halphen Chirac had uitgenodigd om een verklaring af te leggen. Maar de president kan hieraan geen gevolg geven, omdat dit een inbreuk zou vormen op de scheiding der machten, zo liefde woordvoerder weten. RTR/AFP/DPA MOSKOU - De Russische regering overweegt een opvolger te bouwen voor de Mir, die vorige week na vijftien jaar trouwe dienst naar de aarde is teruggehaald. Op dit moment ont breekt echter het geld voor de Mir-2verklaarde vice-premier Klebanov gisteren. Volgens de Russische ruimtevaartdienst kost het minstens een miljard gulden om een tweede Mir te bouwen. Het nieuwe Internationale Ruimtestation (ISS), dat op dit moment door zestien landen in de ruimte wordt opgebouwd, blijft prioriteit houden voor de Russische regering, zei Kleba nov. De deelname van de Rusland aan het ISS kan echter een goede basis vormen voor de ontwikkeling een opvolger van de Mir, verklaarde de bewindsman. AP BARCELONA - Premier Aznar van Span j e heeft een plan ver worpen om water uit de rivier de Rhone in Zuid-Frankrijk naar Spanje te leiden. Spanje mag voor zijn watervoorziening niet afhankelijk worden van Frankrijk, meent hij. Daarmee gaat de conservatieve premier in tegen een initiatief van de autonome regering van Catalonië om via een kanalen- stelsel Rhóne-water naar Barcelona te leiden. Parijs had al laten doorschemeren in te stemmen met het plan. Dat zou in zeven jaar kunnen worden uitgevoerd. Madrid wil de Spaanse Middellandse Zee-kust voorzien van water uit de Ebro. Daai"tegen hebben in steden aan deze rivier honderd duizenden mensen geprotesteerd. DPA volledige bekentenis af voor de zeven moorden waarvan hij wordt verdacht. Gisteren her haalde hij dat hij niet meer weet waarom hij de vrouwen doodde. ,,Wat wilt nu nou", riep Georges uit toen Rault maar bleef door vragen over zijn motieven. „Wij nemen geen genoegen met uw bekentenissen. De vader van Hélène en haar verdere familie willen de waarheid weten. We willen dat u stopt met toneel spelen", benadrukte de raads vrouw. Het lukte haar echter niet meer te weten te komen over de precieze toedracht. Ge orges bleek niet bij machte zich details van de moord te herinne ren. Zo wist hij niet of hij Frin king had gekneveld, op welke momenten ze had gehuild en of hij had geprobeerd haar te ver stikken met een kussen. Maandag had de verdediger van Georges zijn cliënt dringend verzocht de tussen 1991 en 1997 gepleegde daden te bekennen. Dit zwijgen is voor iedereen on draaglijk, zei de raadsman. Ge orges zou ook de Nederlandse Agnes Nijkamp hebben omge bracht. ANP/AP van onze redactie buitenland PARIJS - De Fransman Guy Ge orges, die terechtstaat op ver denking van de moord op zeven jonge vrouwen in het oosten van Parijs, heeft gisteren voor de rechtbank ogenschijnlijk zon der emotie verteld over de moord die hij op 8 juli 1995 pleegde op de Nederlandse Hé lène Frinking. „Ik zag haar en ben haar achter- nagegaan. Toen ze de deur van haar huis wilde openen, trok ik mijn mes en bedreigde ik haar. We zijn naar binnen gegaan, de trap op en nadat ze haar deur had geopend, zijn we naar bin nen gegaan. Daar heb ik haar handen vastgebonden, haar verkracht en vermoord", zei Ge orges monotoon. De advocate van de familie Frinking, Florence Rault, vroeg Georges hoe hij zich voelde op het moment dat hij de moord be ging. „Slecht", antwooi'dde Ge orges. „In m'n hoofd en in m'n buik", lichtte hij op verzoek van Rault toe. Georges legde pas maandag een van onze redactie buitenland SARAJEVO - De meeste Kroati sche militairen zijn gedeser teerd uit het leger van de Mos- lim-Kroatische Federatie binnen Bosnië. Dit heeft een functionaris van het ministerie van Defensie in de hoofdstad Sarajevo gisteren laten weten. Kroatische nationalisten had den dinsdag de achtduizend Kroaten ertoe opgeroepen het federatieleger te verlaten. Bosnië bestaat krachtens het vredesakkoord van Dayton uit 1995 uit twee entiteiten met elk een eigen leger, de Republika Srpska (van de Serviërs) en de federatie van moslims en Kroa ten. Deze federatie is onder Amerikaanse druk gevormd na een oorlog tussen beide bevol kingsgroepen, die in 1993 zijn hoogtepunt bereikte, onder meer met de massaslachting in Ahmici. Met name Kroatische nationalisten hebben zich knar setandend neergelegd bij fede ratie en het akkkoord van Day ton. Ze hadden liever een eigen gehad. Het Kroatische separatisme laaide eerder deze maand weer op toen de nationalisten hun in vloed zagen wegkwijnen ten gunste van de gematigden. Hierop dreigden nationalisti sche Kroatische politici hun ei gen autonome instellingen nieuw leven in te blazen als zij niet meer invloed zouden krij gen in Sarajevo. Volgens SFOR, de internationa le vredesmacht in Bosnië, is er door de massale desertie van de Bosnische Kroaten 'geen be dreiging voor de veiligheid', maar is er eerder een 'politieke' crisis. SFOR blijft de ontwikke lingen volgen. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5