Bonje in bestuur collectief vervoer 19 Lastig skeeleren op grind Zorg in Staten over crisis PSD Rechtbank doet in najaar uitspraak over kerncentrale Watertoren monument aan Axelse horizon Stakende arbeiders kleinmetaal trekken op naar Rijswijk Contract met Regie wordt wel voortgezet Werkstraf na ontucht met dochter Bedrijfsongeval Brandje bij Pechiney zeeuwse almanak Kanaal PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 29 maart 2001 door Sheila van Doorsselaer iXEL - Bij het algemeen be- sluur van het Samenwerkings- erband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen is twijfel ?erezen over de competentie [van het dagelijks bestuur (DB). >Iet name hel Axelse algemeen- bestuurslid J. van Schaik hekelt bet feit dat de leden van het DB ieder een eigen visie geven over Jeproblemen binnen het collec tief vervoer. Dat het functioneren van. het tollectief vervoer, uitgevoerd door Regie BV, beneden de maat i)HDDELBURG - De rechtbank lin Middelburg heeft woensdag leen 42-jarige inwoner van Sint- iPhilipsland wegens ontucht met zijn dochter tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld. 'Dat was overeenkomstig de eis. Ivan de officier van justitie. Daarnaast dient hij contact te I zouden met de reclassering. De ban had eerder toegegeven liwee jaar lang het meisje, des- lijds nog geen twaalf jaar, sek sueel te hebben misbruikt. |De gescheiden vader maakte in 'dejaren 1993 tot 1995 misbruik Ivan zijn dochter toen ze samen bet haar broertje vanwege een omgangsregeling bij hem ver- I Twee weken geleden hield de of- jiicier van justitie in zijn eis al rekening met persoonlijke om standigheden, het blanco straf blad en de relatief korte duur van de gepleegde ontucht. is, staat voor het samenwer kingsverband (de gemeenten) als een paal boven water. De meest gehoorde klacht is dat de taxi's niet op tijd rijden, maar ook de inzet van te weinig wa gens, de afwezigheid van kaart lezers in een aantal taxi's en de summiere informatie die aan de passagiers wordt verstrekt, is een zorg. Toch verklaarden de leden van het dagelijks bestuur eerder afzonderlijk dat er in hun gemeente niets aan de hand is. Zeggen jullie zomaar wat, of is er echt iets aan de hand waar ik me zorgen om moet maken? En als er geen problemen zijn, wat zitten we hier dan te doen?", vroeg Van Schaik woensdag tij dens een extra ingelaste verga dering in het Axelse stadhuis. Voorzitter L. Wille was door de aantijging in zijn wiek gescho ten en vroeg Van Schaik op de man af of hij het vertrouwen in het dagelijks bestuur wenste op te zeggen. Zo ver wilde Van Schaik echter niet gaan en ook de overige le den van het algemeen bestuur haastten zich te zeggen dat het dagelijks bestuur zijn best doet. Wel vinden ze dat de negen maanden vol problemen met Regie niet meer als aanlooppro blemen aangemerkt mogen worden. Het is tijd dat het sa menwerkingsverband een vuist maakt. Tegenzin Regie BV werd eerder al in ge breke gesteld omdat zij niet kan voldoen aan de voorwaarden in het contract. Tot 1 april had de directie de tijd om orde op zaken te stellen. De extra vergadering was inge last om te besluiten of de over eenkomst met Regie voortgezet, dan wel verbroken zou worden. Met tegenzin werd besloten tot voortzetting van het contract. „We staan met de rug tegen de muur", zei het Sluis-Aarden- burgse algemeen-bestuurslid L. Kamphuis. Zijn Terneuzense collega P. Hamelink zei alleen maar te willen doorgaan omdat het verbreken van het contract nog veel meer problemen ople vert. „We zijn tot elkaar veroor deeld." Rekeningen Regie schuift de problemen weer af op het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsver band. Die zou de rekeningen niet betalen. Wille verzekerde dat negentig procent van de ont vangen nota 's wel is afgerekend Dat er desondanks nog steeds taxibedrijven (de onderaanne mers en aandeelhouders van Regie) zijn die geen geld hebben ontvangen, is volgens Wille ab soluut niet de schuld van het DB. Wille: „Wat Regie doet met dat geld, daar wil en ga ik me niet mee bemoeien. U zal mij niet horen zeggen dat Regie de onderaannemers niet betaalt." Nu het samenwerkingsverband toch verder wil gaan met Regie, is ook de ingebrekestelling van tafel. De enige manier die het samenwerkingsverband nog rest om Regie te dwingen orde op zaken te stellen is het toepas sen van een bonus-malus rege ling, afhankelijk van het aantal klachten. De communicatie met Regie moet flink worden verbeterd. Daarom zullen beide partijen eens per kwartaal bij elkaar ko men. Voor de werkgroep West- Zeeuws-Vlaanderen gehandi captenbeleid is het echter dui delijk: de rechter moet eraan te pas komen om tot een voldoende serviceniveau te komen. Het feit dat de gehandicaptenwerk groep bij iedere vergadering ge bruik maakt van het inspreek- recht, was voor Van Schaik reden tot mopperen. „Ze komen elke keer met hetzelfde verhaal. Het is misschien beter dat zij ook een keer met Regie rond de tafel gaan zitten." (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Indiase Balti groenten (vegetarisch) 13,50 Chili Con Carne 17,50 Cajun kip 21,50 zaterdag 31 maart 14.30-16.00 uur leest voor en signeert uit o.a. De garnalenpelster 14.30-16.30 uur Quintare liederen uit het First Book of songs (1597) zondag 1 april Koopzondag 14.00-15.30 uur Lurv op zonddag met Arend van Dam i.s.m. OBS De Vossenburch I Cjitaarduol Rein Kooien en Sietske Hoogenboom Engelse Renaissancemuziek Oude Jazz Bernies Lounge Exposities Iep op z'n kop vervolg op het Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein door Barend Pelgrim SLUISKIL - Zeeuws-Vlaamse werknemers in de kleinmetaal hebben gisteren opnieuw voor 24 uur het werk neergelegd. Zo'n 150 tot 200 mensen meld den zich woensdagochtend in 't Meulengat in Sluiskil voor een stakingsbijeenkomst. De bon den maakten daarbij bekend dat morgen, vrijdag, vanuit Zeeland een grote delegatie naar Rijswijk trekt om het onge noegen te onderstrepen over het uitblijven van een CAO-ak- koord voor de kleinmetaal. Volgens vakbondwoordvoerder C. £oban (FNV) en A. van Dam me (CNV) is de stakingsbereid- heicl in de kleinmetaal onver minderd groot. Woensdag werd onder meer gestaakt bij de be drijven ZVU, GTI, WKS, Rhein- hold Mahla, Ipca en Alstrom. Qoban, tevreden over de op komst bij de staking van giste ren, zegt dat de bonden niette min hopen dat er spoedig een akkoord komt. Vrijdag gaan de bonden en de werkgevers in de metaal in Rijs wijk praten over het CAO-ge- schil. CNV'er Van Damme zegt dat de bonden er met de inmid dels vier weken durende sta kingsacties wel in geslaagd zijn om behoorlijk wat nervositeit te veroorzaken onder de werkge vers in de metaal. „Dat er nu overleg komt, is puur door de druk die ontstaan is. Vier weken van acties leidt ook onder de werkgevers tot gevoelens van 'laten we tot een CAO komen'." De bonden vertrekken morgen vanuit Zeeland met vermoede lijk een vijftal bussen vol actie voerders naar Rijswijk. Daar mee willen ze duidelijk maken aan de onderhandelaars dat het hen bloedserieus is. Van Damme TERNEUZEN - Een 30-jarige man is woensdagochtend per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis na een bedrijfsonge val. Het slachtoffer was rond zes uur bezig met werkzaamheden bij een bedrijf aan de mr.F.J. Haarmanweg in Terneuzen. Terwijl hij materiaal verwijder de dat tussen een transportband zat, begon de band weer te lo pen. De man kwam klem te zit ten en liep daarbij inwendige verwondingen op. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. roept de metaalarbeiders echter op, kalm te blijven. Het is niet de bedoeling dat er een spontane beweging op gang komt waarbij werknemers vrijdag uit eigen beweging naar Rijswijk trek ken. De bonden zullen mensen persoonlijk uitnodigen om per touringcar te reizen. Van Dam me: „We moeten geen Franse toestanden krijgen waarbij een colonne voertuigen het hele ver keer lamlegt. We sluiten een dergelijk actiemiddel niet uit, maar we willen vrij dag met onze aanwezigheid enkel onderstre pen dat het overleg tot een ak koord moet leiden." door Sheila van Doorsselaer AXEL - Was de watertoren altijd al een beeld bepalend bouwwerk aan de Axelse skyline, nu de vele verbouwingen achter de rug zijn, heeft Axel er helemaal een monument bij. Zaterdag 7 april wordt de toren, die nu voor multifunc tioneel gebruik geschikt is, officieel geopend. De gemeente Axel werd in 19 9 5 voor een ton ei genaar van de watertoren, die tot die tijd toe behoorde aan eerst de NV Waterleiding Maat schappij Zeeuws-Vlaanderen en later Delta Nutsbedrijven. De oorspronkelijke functie van de watertoren was toen de toren overging in ge meentelijke handen al lang verloren gegaan. Het Axelse 60,6 meter hoge baken werd in 1935 gebouwd naar een ontwerp van C. van Eek uit Terneuzen. De firma Knols uit Maastricht bouwde de twaalfhoekige toren voor de somma van 90.000 gulden. Naast beton en bakstenen kwam er ook heel wat koper aan te pas voor de koepel. In het bouwwerk zijn drie waterreser voirs aanwezig met een gezamenlijke inhoud van 1300 kubieke meter. Lange tijd werd ge soebat wat de functie van het bouwwerk moest worden. Het liefst had de gemeente er het Mi lieu Educatief Centrum in ondergebracht. De Koewachtse architecte Cindy de Maesschalck presenteerde een plan voor de herinrichting, inclusief een balie en wandpanelen. Nu hebben al diverse artiesten exposities gehouden in de watertoren en is er ruimte voor het geven van presentaties en kunnen belangstellenden uit leg krijgen over het waterleven. Ook de heem- tuin is aangelegd en kortgeleden kregen de vensterbanken aan de buitenzijde opnieuw een wit verfje. Grote lichtbakken aan de voet van het baken geven de watertoren na zonson dergang een mystieke uitstraling. Opening Gedeputeerde A. Poppelaars zal 7 april om 10.30 uur de officiële openingshandeling ver richten. In en om de watertoren worden activi teiten opgezet voor jong en oud. Diegenen die op een bijzondere manier de watertoren een bezoek willen brengen, kunnen instappen in de paardentram. De rit wordt verzorgd door leden van de Axelse vereniging Den Ouwen Woagen. Grote lichtbakken aan de voet van de watertoren geven het nu multifunctionele gebouw 's avonds een bijzondere uitstraling. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder A. Stahl-Hemelsoet van welzijn kreeg woensdag middag een bijzonder verzoek. Vier jeugdige skeeleraars kwa men bij haar een verbetering van het fietspad langs de Otheense Kreek bepleiten. Re centelijk is op de asfaltlaag van deze route een grindlaag aange bracht en deze steentjes maken het skeeleren en steppen on prettig, zo niet onmogelijk. Om hun argumenten kracht bij te zetten, hebben de negenjarige tweeling Sabine en Nicole Groothaert en broertjes Erik (9) en Bas (6) Kirkeneir in de buurt van de kreek maar liefst 192 handtekeningen opgehaald on der sympathisanten en andere skeeler- en stepgebruikers. De hele lijst werd gisterenmiddag op het stadhuis overhandigd aan wethouder Stahl. Onder het motto 'Grind, de bedreiging voor elk kind', betoogden de Wethouder A. Stahl-Hemelsoet neemt het verzoek van de jeugdige skeeleraars om een fietspad zonder grind in ontvangst. foto Charles Strijd vier dat de gemeente Terneuzen op korte termijn iets moet doen om het fietspad weer fatsoenlijk berijdbaar te maken. Erik Kirkeneir hield de verant woordelijk wethouder voor dat hij onlangs nog flink onderuit was gegaan met zijn step als ge volg van het losliggend grind. Ook Sabine Groothaert is laatst een paar keer gevallen tijdens een skeelertochtje. „We willen het komende zomer een beetje leuk hebben", zeiden de basis scholieren tegen Stahl. „Want stel dat je je verveelt, dan kun je altijd nog een stukje gaan rol schaatsen." De wethouder had haar huis werk al verricht. Ze probeerde haar bezoek duidelijk te maken dat het een gebruikelijke proce dure is om bij dergelijke fietspa den als toplaag grind aan te brengen ter versteviging van de asfaltlaag. „Op termijn ver dwijnt dat vanzelf in het asfalt maar dat kost tijd. "Bas Kirken eir droeg echter zelf nog wat naar zijn mening betere oplos singen aan. „Als het grind er toch intrekt, kunnen jullie het dan niet met zo'n rolmachine doen. Of leg anders aparte ba nen voor fietsers, voetgangers en skeeleraars aan." Dat laatste voorstel ging Stahl wat ver, maar ze beloofde de vier actievoerders om na te gaan of het proces om de steentjes te doen verdwijnen te bespoedigen valt. Voorts stelde ze haar jeugdig be zoek nog in het vooruitzicht dat de gemeente van zins is een fiets/skeelertracé rond heel Ter neuzen aan te leggen en dat werd op instemming onthaald. door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Na de zomer hoopt het ministerie van Econo mische Zaken duidelijkheid te hebben over de kerncentrale Borssele. De arrondissements rechtbank in Den Bosch doet dan, verwacht EZ, uitspraak over het al dan niet sluiten van Nederlands enige kerncentrale eind 2003. De Staat eist in een verkorte ge rechtelijke procedure dat elek triciteitsproducent EPZ de kerncentrale vóór 1 januari 2004 dichtdoet, volgens een af spraak uit 1994. De zaak is aan gespannen, nadat de Raad van State februari vorig jaar beslis te dat de rijksoverheid geen tij delijke vergunning voor Borsse le mocht afgeven tot eind 2003. De vergunning geldt sindsdien weer voor onbepaalde tijd. Voor EPZ en het personeel van de kerncentrale, verenigd in de Stichting Borssele 2004 plus, was de uitspraak van de Raad van State een belangrijke overwinning. EPZ wil de winstgevende elektriciteitsfa briek openhouden zolang dat economisch interessant is en veiligheidstechnisch kan, aldus woordvoerder R. Kok. Hij noemt geen jaartal, maar slui ting in 2007 is te krap genomen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft EPZ eerst er van proberen te overtuigen dat er een afspraak ligt over sluiting van Borssele eind 2003. Maar EPZ voelt zich daar niet aan gebonden. De afspraak is gemaakt met de ondertussen opgeheven overkoepelende or ganisatie van elektriciteitsbe drijven, de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), stelt EPZ, en niet recht streeks met haar. Daarop heeft de Staat een procedure aange spannen. Rechtszaak In de rechtszaak die voor de zo mer in Den Bosch dient, eist het ministerie van EZ drie dingen: EPZ moet voorbereidingen tref fen om de kerncentrale eind 2003 te kunnen sluiten, de kern centrale moet tegen die datum daadwerkelijk gesloten worden en als EPZ dat niet doet, wil de Staat een financiële stok achter de deur hebben. Dan moet EPZ een dwangsom betalen van twee miljoen gulden per dag. De geëiste dwangsom is geba seerd op de verwachte winst uit de kerncentrale. Omdat bij de exploitatie van Borssele alvast rekening is gehouden met de oorspronkelijke sluitingsdatum eind 2003, is de elektriciteitsfa briek tegen die tijd nagenoeg af geschreven. De kerncentrale, waarvan het Brabants/Lim burgse elektriciteitsbedrijf Es- sent en het Zeeuwse Delta Nuts bedrijven elk de helft van de aandelen krijgen, wordt na 1 ja nuari 2004 een ware geldmachi- ne. Dat verklaart de hoogte van de dwangsom. EPZ denkt sterkte staan. De af spraak uit 1994 is gemaakt on der druk van een nipte meerder heid in de Tweede Kamer, in een tijd dat de politiek nog een stevig stempel drukte op de elektriciteitsmarkt. De SEP wilde aanvankelijk ook niet in stemmen met sluiting eind 2003 maar toenmalig minister van Economische Zaken H. Wijers zette door. Inmiddels is de elek triciteitsmarkt geliberaliseerd. VLISSINGEN - Een kleine brand in een van de leidingsys temen bij Pechiney in Vlissin- gen-Oost heeft woensdagmid dag even na half vier het productieproces enkele uren verstoord. Om te voorkomen dat gevaarlij ke stoffen zouden vrijkomen, werd de productie meteen stil gelegd. Het vuur werd snel door de bedrijfsbrandweer geblust. Wel kwam er veel rook vrijVer moedelijk is tijdens het bakpro- ces in de oven een vonkje in de leiding gekomen waardoor deze in brand vloog. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Staten van Zeeland maken zich zorgen over de vertrouwenscrisis tussen de kapiteins van de Provinciale Stoombootdiensten en de direc tie van het veerbedrijf. De gang van zaken bij de PSD vormt een vast agendapunt tij dens de vergaderingen van de Statencommissie verkeer en vervoer. Uit de informatie die gedeputeerde J. Hennekeij, de directie en soms ook de onder nemingsraad daar verstrekken, is tot dusver niets gebleken van hoog opgelopen problemen tus sen de dienstleiding en een cate gorie medewerkers. Wel was bekend dat de nieuwe functie waardering niet rimpelloos is verlopen. F. de Paauw (PvdA) verklaarde woensdag dat de Staten steeds hebben aangedrongen op een goede communicatie binnen de PSD en op een zorgvuldige om gang met de medewerkers, om dat van hen veel wordt gevergd in de tweeënhalf jaar die de PSD nog resten tot de opheffing van de dienst. Het is de bedoeling dat de dienstverlening van het veerbe drijf tot die datum op het huidi ge niveau wordt gehandhaafd. Dat betekent dat moet worden geprobeerd het personeel zo lang mogelijk in dienst te hou den. Vrijdag trokken de Staten nog 2 miljoen gulden uit voor een pakket van extra maatrege len om dit te bereiken. Van de zijde van de PSD-direc- tie is de indruk gewekt dat de brief die namens de 22 kapiteins aan het provinciaal bestuur is gestuurd, vooral een financiële achtergrond heeft. J. van Ginkel (Christen Unie) meende dat er meer aan de hand is. „Het zou me verbazen en het zou me ook teleurstellen als het alleen een centenkwestie is. Je neemt niet zomaar een advocaat in de arm om je tot de bazen van je baas te wenden. Het is niet niets dat alle kapiteins het vertrouwen in de directie opzeggen." Het stemde Van Ginkel somber dat de direc tie van de PSD de zaak bagatel liseert. „Je lost geen conflicten op door te doen alsof ze niet be staan." Verrassing Voor de ondernemingsraad van de PSD kwam de brief namens de kapiteins aan de Staten als een grote verrassing. Dat er on vrede bestond over de functie waardering en de beoordeling van de vraag welke categorieën personeel voor onregelmatig heidstoeslag in aanmerking ko men, was bij de OR bekend. Voorzitter D. Dijkgraaf: „We zijn daar als ondernemingsraad geen partij is. Dit soort zaken worden binnen het georgani seerd overleg geregeld. We had den niet de indruk dat de zaak zo hoog was opgelopen." In de namens de kapiteins gevraagde interim-manager ziet Dijkgraaf niet veel. „Voordat zo iemand zich in een complex bedrijf als de PSD heeft ingewerkt, zijn we al een hele tijd verder." PSD-directeur F. Vos wilde niet verder ingaan op de klachten van de kapiteins. Gedeputeerde Hennekeijbinnen het dagelijks provinciebestuur de eerst ver antwoordelijke voor de PSD, verblijft in het buitenland. Zijn collega D. Bruinooge (perso neelszaken) reageert maandag in de Statencommissie alge meen bestuur op de kwestie. De 9!/j die de 10-jarige Kevin voor zijn topografietoets had gescoord, viel hem een beetje tegen. Een iveek lang was hij bezig geweest de dorpen, steden, wateren en streken van Friesland uit zijn hoofd te le ren. Dat was geen kleinigheid, ze ker niet met namen als het Bildt, Dokkummer Ee, Lem mer en Appelscha. Maar hij had ze onder de knie gekre gen en ging voor de 10. Het werd dus slechts een 9'h, want op de plaats waar hij Prinses Margrietkanaal had moeten invullen, had hij Prinses Maximakanaal ge schreven. Dat viel niet goed te rekenen, al komt dat Maximakanaal er misschien nog wel eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55