Politie trekt in voormalig raadhuis 4® gratis PZC Zorg in Staten over crisis PSD Masterplan Goes valt goed Deelnemers aan Cliëntenplatform krijgen vergoeding >22 Tijdelijk onderdak in Nieuwerkerk tijdens bouw in Zierikzee Provincie wil af van kiesdistricten bij waterschapsverkiezing Paasstukken IDEEi GROTE MARKT v Zierikzeese promoveert op onderzoek naar aanpak borstkanker Combineer 3 artikelen uit alle collecties en ontvang het 'Lingerie Gentle' FAMILIE J. VAN DEN BOS MOS) donderdag 29 maart 2001 door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Het voor malig gemeentehuis aan de Ker- kring in Nieuwerkerk is voor de komende anderhalf jaar het nieuwe onderkomen van de po litie op Schouwen-Duiveland. Het oude politiebureau in Zie rikzee wordt gesloopt om plaats te maken voor een nieuw. Gedurende de verhuizing, die naar verwachting vandaag af gerond wordt, staat op de Balie in Zierikzee een mobiel wijkbu reau. Tijdens de naar schatting anderhalf jaar durende nieuw bouw - kosten een kleine twee miljoen - staat dat mobiele kan toor elke donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur op het par keerterrein bij het gemeente huis aan het Hatfieldpark. De sloop van het huidige poli tiebureau op de hoek vah Kerk hof Zuidzijde en Raamstraat begint maandag 2 april. De bouw van het nieuwe politieon derkomen gaat in mei van start. Het is de bedoeling dat het nieu we bureau nadezomervan2002 opgeleverd wordt. De politie blijft tijdens de verhuizing be reikbaar via het landelijke toe gangsnummer 0900-8844. De politie kampte al jaren met ruimtegebrek in het oude Zie- rikzeese bureau. Vijf jaar gele den al presenteerde de Zeeuwse politie een uitgebreid nieuw- en verbouwplan en daarin waren plannen voor vervanging van het Zierikzeese bureau opgeno men. In 1997 werd gemeld dat nog dat jaar met de nieuwbouw begonnen zou worden, maar dat pakte anders uit. Onenigheid tussen politie en architect zorg de voor vertraging en ook over de locatie voor het nieuwe poli tiebureau was nogal wat te doen. Een tijd lang was er spra ke van een verhuizing van het Kerkhof Zuidzijde naar de Juli- anastraat aan de rand van Zie rikzee. In het najaar van 2000 werd dat idee losgelaten en werd gekozen voor vervangende nieuwbouw aan het Kerkhof Zuidzijde. Ruimtewinst Het nieuwe gebouw krijgt een vloeroppervlak van 960 vier kante meter en een inhoud van 3240 kubieke meter. Ondermeer door het weglaten van cellen is in het ontwerp ruimtewinst ge boekt. Arrestanten gaan sinds enkele maanden rechtstreeks naar Huis van Bewaring Toren- tijd in Middelburg. In het nieu we bureau komen alleen nog drie 'ophoudmimtes' waar ar restanten in afwachting van transport naar Torentijd wor den ondergebracht. In twee dagen tijd verhuist de politie van Zierikzee naar het tijdelijk bureau in het voormali ge gemeentehuis in Nieuwer kerk. foto Marijke Folkertsma door Ben Jansen VLISSINGEN - De Staten van Zeeland maken zich zorgen over de vertrouwenscrisis tussen de kapiteins van de Provinciale Stoombootdiensten en de direc tie van het veerbedrijf. Perso neel en leiding van de PSD moe ten zich toch al fors inspannen om de dienstverlening de ko mende jaren te handhaven. Een intern conflict draagt niet be paald bij aan een goede gang van zaken. De gang van zaken bij de PSD vormt een vast agendapunt tij dens de vergaderingen van de Statencommissie verkeer en vervoer. Uit de informatie die gedeputeerde J. Hennekeij, de directie en soms ook de onder nemingsraad daar verstrekken, is tot dusver niets gebleken van hoog opgelopen problemen tus sen de dienstleiding en een cate gorie medewerkers. Wel was bekend dat de nieuwe functie waardering niet rimpelloos is verlopen. F. de Paauw (PvdA) verklaarde woensdag dat de Staten steeds hebben aangedrongen op een goede communicatie binnen de PSD en op een zorgvuldige om gang met de medewerkers, om dat van hen veel wordt gevergd in de tweeënhalf j aar die de PSD nog resten tot de opheffing van de dienst. De veerboten komen immers stil te liggen wanneer volgens de nu geldende plan ning op 14 november 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen. Het is de bedoeling dat de dienstverlening van het veerbe drijf tot die datum op het huidi ge niveau wordt gehandhaafd. Dat betekent dat moet worden geprobeerd het personeel zo lang mogelijk in dienst te hou den. Vrijdag trokken de Staten nog 2 miljoen gulden uit voor een pakket van extra maatrege len om dit te bereiken. Van de zijde van de PSD-directie is de indruk gewekt dat de brief die namens de 22 kapiteins aan het provinciaal bestuur is gestuurd, vooral een financiële achter grond heeft. J. van Ginkel (Christen Unie) meende dat er meer aan de hand is. ,,Het zou me verbazen en het zou me ook teleurstellen als het alleen een centenkwestie is. Je neemt niet zomaar een advocaat in de arm om je tot de bazen van je baas te wenden. Het is niet niets dat alle kapiteins het vertrouwen in de directie opzeggen." Het stemde Van Ginkel somber dat de direc tie van de PSD de zaak bagatel liseert. „Je lost geen conflicten op door te doen alsof ze niet be staan." Voor de ondernemingsraad van de PSD kwam de brief namens de kapiteins aan de Staten als een grote verrassing. Dat er on vrede bestond over de functie waardering en de beoordeling van de vraag welke categorieën personeel voor onregelmatig heidstoeslag in aanmerking ko men, was bij de OR bekend. Voorzitter D. Dijkgraaf: „We zijn daar als ondernemingsraad geen partij is. Dit soort zaken worden binnen het georgani seerd overleg geregeld. We had den niet de indruk dat de zaak zo hoog was opgelopen." In de namens de kapiteins gevraagde interim-manager ziet Dijkgraaf niet veel. „Voordat zo iemand zich in een complex bedrijf als de PSD heeft ingewerkt, zijn we al een hele tijd verder. PSD-directeur F. Vos wilde niet verder ingaan op de klachten van de kapiteins. Gedeputeerde Hennekeijbinnen het dagelijks provinciebestuur de eerst ver antwoordelijke voor de PSD, verblijft in het buitenland. Zijn collega D. Bruinooge (perso neelszaken) reageert maandag in de Statencommissie alge meen bestuur op de kwestie. door Rolf Bosboom GOES - De provincie wil bij de volgende verkiezingen van wa terschap Zeeuwse Eilanden, volgend jaar, af van de kiesdis tricten. Volgens Gedeputeerde Staten moet de keuze van de kiezer zo ruim mogelijk zijn en is het districtenstelsel niet meer van deze tijd. Toen Zeeuwse Eilanden ruim vijf jaar geleden ontstond uit een fusie, heeft het waterschap bewust gekozen voor het wer ken met kiesdistricten. Daar mee werd beoogd in de algeme ne vergadering, het algemeen bestuur, een zekere geografi sche spreiding van de vertegen woordigers (hoofdingelanden) te krijgen. De gedachte erachter is dat mensen zich nauwer bij het waterschap betrokken voe len als de hoofdingelanden voor hen herkenbaar zijn. De provincie wil aan deze con structie een einde maken. GS hebben begrip voor de redene ring dat 'regionalisering' van de verkiezingen bij het ontstaan van een nieuw waterschap voordelen kan hebben. „Echter, Zeeuwse Eilanden is reeds van af 1 januari 1996 een feit. Er mag worden aangenomen dat het waterschap voldoende tijd is gegund om zich als een onge deeld waterschap te ontwikke len en te presenteren", zo staat in een voorstel dat komend na jaar aan Provinciale Staten wordt voorgelegd. Een belangrijk argument voor GS is dat kiesdistricten de keu ze van de kiezer beperken. „De kiezer bezit voor iedere catego rie van belanghebbenden waar voor hij stemgerechtigd is, één stem. De stemgerechtigde dient de mogelijkheid te hebben die ene stem uit te brengen op de naar zijn mening meest geschik te kandidaat binnen die catego rie in het gehele waterschapsge- bied." Het laten voortbestaan van het huidige stelsel is volgens de pro vincie ook achterhaald. „Een indeling in kiesdistricten past naar onze mening toch nauwe lijks nog in de vormgeving van een zich als modern presente rend en als zodanig respecte rend waterschap." Het water schap Zeeuws-Vlaanderen kiest bijvoorbeeld ook niet per dis trict. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft geen standpunt ingenomen over het voornemen het districtenstelsel af te schaffen. Tijdens recent be stuurlijk overleg met verant woordelijk gedeputeerde A. J. G. Poppelaars heeft het wel laten weten, dat het voorstel weerstand zal oproepen in de al gemene vergadering. Die komt maandag 9 april bijeen. Eind vorig jaar heeft het bestuur al wel besloten dat na 2002 niet langer elk district met minimaal één gezworene in het dagelijks bestuur hoeft te zijn vertegen woordigd. De provincie wil, naar aanlei ding van de jongste wijziging van de Waterschapswet, het wa terschapsreglement ook op een aantal andere onderdelen aan passen. Zo wordt het aantal ge zworenen, momenteel vijf, be paald op maximaal vijf. Plaatsvervanger Verder beschikken hoofdinge landen in de toekomst niet meer over een plaatsvervanger, 'run ning mates' genoemd, die bij tussentijds vertrek hun zetel in nemen. „Eigenlijk wordt een plaatsvervanger niet gekozen, doch lift mee op het stemmental van de verkozen hoofdinge land", meent de provincie. GS willen daarom de niet-ver- kozen kandidaat met de meeste stemmen aanwijzen als vervan ger. Dat doet volgens hen meer recht aan de uitslag van de ver kiezingen. Een bijkomend praktisch voordeel is dat het stembiljet dan de helft minder namen zal bevatten en dus over zichtelijker wordt. De volgende verkiezingen van het waterschap zijn woensdag 6 maart 2002. DREISCHOR - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordgouwe en om streken gaat op maandag 9 april paasstukken maken. De avond vindt plaats in het dorpshuis in Dreischor en begint om 19.30 uur. Raadscommissie positief over toekomstig gezicht binnenstad door Rolf Bosboom GOES - Goes is op de goede weg met de uitwerking van het am bitieuze Masterplan voor de binnenstad. De raadscommissie binnenstad toonde zich woens dagavond in grote lijnen posi tief. Het Masterplan is de toekomst visie op het centrum van Goes, bedoeld om de binnenstad aan trekkelijker te maken en te hou den. Het plan bevat 27 concrete projecten die in de nabije of ver re toekomst mogelijk zijn, zoals het autovrij maken en herin- richten van de Grote Markt. In het Masterplan zijn de pro jecten verdeeld in vier clusters: de openbare ruimte, de jonge stad (zuidwestkant, met name Bleekveld, Kolveniershof en Koepoortgebied), de Oostwal en de Buitenstad (met name Mo lenplein, in samenhang met toe komstige ontwikkeling haven industrieterrein) Welke projecten in welke volg orde worden gerealiseerd, hoe veel dat gaat kosten en wie dat betaalt wordt pas over enkele maanden duidelijk, als het zo geheten Projectplan gereed is. De Goese politiek liet gister avond blijken vertrouwen te hebben in een goed resultaat. Zij toonde waardering voor de gevolgde werkwijze, de gekozen verdeling in clusters en de op stelling van ondernemersorga nisatie OOG, waarmee de ge meente nauw samenwerkt. „Dit is een heel mooi totaalplan, met een hoog ambitieniveau", zei F. A. de Kaart (PvdA). Dat in dit stadium vooral over de grote lijnen wordt gesproken, is volgens wethouder C.R.M.M. Linssen onvermijdelijk en zelfs noodzakelijk. Eerst moet wat hem betreft de samenhang dui- delijk zijn, zei hij. „Elke stap die we nemen, moet voortaan klop pen. We willen niet zomaar indi viduele ingrepen in de binnen stad doen terwijl de logica ont breekt." Artist's impression van hoe een autovrije Grote Markt er in de toekomst uit zou kunnen zien. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voormalig in woonster van Zierikzee Carla Vos verdedigt vandaag haar proefschrift 'Genetische veran deringen in in situ carcinomen in de borst' Zij promoveert daarmee tot doctor aan de Uni versiteit van Leiden. Vos draagt het proefschrift op aan haar va der en ter nagedachtenis aan haar moeder. In haar proefschrift richt Vos zich op onderzoek naar tumoren in een beginstadium bij borst kanker. Zodra er een tumor in één van de melkgangen groeit, kan de patholoog dat al consta teren. Wazige vlekjes of kalk- laagjes op het weefsel vormen de sporen van een tumor. Vos pleit voor een nauwkeurige studie om reeds op dat moment te kunnen bepalen hoe die spe cifieke soort tumor zich verder zal ontwikkelen. Inzicht daarin kan bepalend zijn voor de wijze van behandeling. Daarin moet een keus worden gemaakt tus sen de gehele borstafzetting of gedeeltelijk verwijderen van de tumor inclusief een deel van het gezonde weefsel van twee centi meter daar rondomheen, met aansluitend radiotherapie. Genezing Vos benadrukt dat honderd pro cent genezing in alle gevallen de doelstelling dient te zijn. Bij goed inzicht in de toekomstige ontwikkeling van een tumor zou in bepaalde gevallen echter voorkomen kunnen worden dat een borst volledig wordt afge zet. Vrouwen bij wie een borst is afgezet, kampen ook vaak met extra psychische problemen, die wellicht dus voorkomen kunnen worden. De Vos maakt in haar proef schrift onderscheid tussen goed gedifferentieerde en slecht ge differentieerde tumoren. Zij concludeert dat vooral bij goed gedifferentieerde tumoren ge deeltelijke behandeling moge lijk moet zijn, zodat de borst kan woi'den gespaard. Van groot belang voor deze dooi de promovendus bepleitte aan pak is snelle voortgang met het in kaart brengen van het mense lijk gnoom, om nauwkeurig de ontwikkeling van een specifiek gen te kunnen aangeven. Haar keus voor dit onderzoek vloeit voort uit het feit dat de ri sicogroep van vrouwen boven de vijftig jaar sinds de laatste vijftien jaar met regelmaat wordt uitgenodigd voor borst onderzoek. Tijdens die bevol kingsonderzoeken kunnen pa thologen al in een vroeg stadium beginnende tumoren opsporen, door Ali Pankow ZIERIKZEE - Deelnemers aan het Cliëntenplatform voor sociale zaken in de gemeente Schouwen-Duiveland kunnen voortaan rekenen op een vrij- willigersvergoeding, naast de reeds bestaande onkostenver goeding. Het dagelijks gemeen tebestuur honoreert daarmee een verzoek van het platform zelf. De vergoeding bedraagt 52,50 gulden per keer op basis van deelname aan de vergaderin gen, met een maximum van tien vergaderingen per jaar. Schou wen-Duiveland volgt met deze regeling het voorbeeld van de gemeente Goes, waar eenzelfde vergoeding wordt verstrekt. Het dagelijks gemeentebestuur besloot tot deze vrijwilligers- vergoeding, omdat van de leden van het Cliëntenplatform veel inzet wordt gevraagd om hun adviserende taak te kunnen waarmaken. Voorbereiding De inspanningen blijven niet al leen beperkt tot deelname aan de vergaderingen van het plat form, maar behelzen onder meer ook het lezen van stukken ter voorbereiding, deskundig heidsbevordering door scho ling, deelname aan bijeenkom sten en deelname aan projecten voor bijstandsgerechtigden. Het is bovendien vrij algemeen gebruikelijk om naast een on kostenvergoeding ook een vrij- willigersvergoeding te geven, temeer omdat de wetgever het vrijwilligerswerk ziet als een middel om een sociaal isolement te doorbreken. Ook wordt kun nen met name uitkeringsge rechtigden met dit werk veel er varing opdoen, waardoor ze weer gemakkelijker in het ar beidsproces kunnen instappen. De vrijwilligers vergoeding is in dit verband bedoeld als een sti mulerende maatregel. Het platform in de gemeente Schouwen-Duiveland is sa mengeteld uit cliënten en be middelaars van sociale zaken. Het verstrekken van een vergoe ding aan uitsluitend de leden met een uitkering wordt niet wenselijk geacht, omdat dit een tweedeling zou bevorderen. Voor het cliëntenplatform is een jaarlijks budget van 10.000 gul den beschikbaar. De vrijwilli- gersvergoeding vergt een bijdrage van maximaal 5250 gulden per jaar. Het resterende bedrag van 4.750 gulden zal naar verwachting voldoende zijn om de overige onkosten te dekken. terwijl in het verleden borst kanker pas in een veel latere fa se werd geconstateerd. Vos werd vier keer uitgeloot voor een studie geneeskunde en koos in afwachting van toela ting tussentijds voor een studie Gezondheidswetenschappen aan de Rijksuniversiteit Lim burg in Maastricht. Uiteindelijk studeerde ze nog wel een jaar geneeskunde aan de Rijksuni versiteit Leiden, maar ze gaf uiteindelijk toch de voorkeur aan geneeskundige onderzoe ken. „Mijn moeder is enkele jaren ge leden overleden aan de gevolgen van baarmoederhalskanker. Dat heeft zeker bijgedragen aan mijn motivatie voor dit onder zoek", zegt Carla Vos. Vos heeft haar promotieonder zoek uitgevoerd onder begelei ding van dr. M. van de Vijver, drs. J. Peterse en prof. dr. C. Cor- nelisse. De promovendus is werkzaam als geneeskundig onderzoeker bij de farmaceutische firma Merck, Sharp Dohme (MSD) in Haarlem. Stel 4 artikelen samen uit de Ten Cate collecties en ontvang het laagstgeprijsde gratis Kijk ook eens op: www.tencate.org Ten Cate bestaat 50 jaar en dat vieren we met JUBILEUMV00RDEEL! Zo ontvangt u tussen 24 maart en 15 aorll 2001 bi] alle Ten Cate dealers het vierde artikel gratis. Deze actie geldt voor alle Ten Cate collecties. Stel uw eigen Ten Cate jubileumpakket samen1 5 0 jaar T en C ate ww.tencate.org SfcPUTAfo RENESSE aan zee^ Lange Reke 11 - 4325 AA Renesse Tel.: 0111-461221 - Fax:0111-461387 Lingerie-, nacht- en badmode Dam 21.4301 JA Zierikzee, tel.: 0111-412471 Molenstraat 10 - Bruinisse - Tel. 0111 -481595 dinsdagmiddag gesloten, vrijdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50