Kritisch rapport Bruse loswal PZC PZC Supermarkt vult gat van Renesse Weinig ondernemers klaar voor euro Welstandsbeleid op Schouwen-Duiveland wordt eenvoudiger Belg moet miljoenen drugswinst afstaan Directeur Arcus ziet niets in onafhankelijke vertrouwenspersoon ,21 Adviesbureau verwacht meer geluidsoverlast dan gemeente Dia-middag ouderenbond Eurokoor zingt in Zierikzee Werkstraf na ontucht Oplichter krijgt tien maanden cel Celstraf voor Geersdijkse schutter Conducteur met mes bedreigd Buitenboordmotor gestolen Nieuwe tennisbanen Cadzand Multicultureel familiefeest MÜÉ donderdag 29 maart 2001 door Margreet van den Broek BRUINISSE - Volgens advies bureau Peutz Associés uit Zoetermeer is het akoestisch rapport dat de gemeente Schou wen-Duiveland heeft laten ma ken over de loswal in Bruinisse, niet correct uitgevoerd. Op ba- van eigen bevindingen con cludeert Peutz dat het aantal vrachtwagenbewegingen ver der omlaag moet, of dat de ge meente meer moet investeren in jcluidwerende maatregelen om indirecte geluidshinder tegen te Vanavond, donderdag, beslist de gemeenteraad of zij bereid is achtenhalve ton extra uit te trekken voor de herinrichting van de voormalige Vluchthaven In Bruinisse. Daarvan is ander halve ton bestemd voor geluid- werende maatregelen op de aanvoerroute naar de loswal. Dit geld kan worden ingezet op 'set moment dat de Raad van State negatief beslist in de bo demprocedure over de milieu vergunning. inzet van die procedure zijn de uiteenlopende bevindingen van enerzijds het bureau Van Lien- den uit Zoutelande, dat een akoestisch rapport opstelde voor de gemeente Schouwen- Duiveland, en anderzijds de vi sie van Peutz Associés, dat is ingeschakeld door omwonen den. De Raacl van State besliste vorig jaar dat, in afwachting van een eindoordeel, 66 verkeersbewegingen van en naar de loswal zijn toegestaan, in plaats van de 200 die de ge meente voor ogen had. De omwonenden hebben inmid- IZIERIKZEE - De Algemene Ne- [derlandse Bond voor Ouderen houclt op donderdag 29 maart I een dia-midclag. J. van Meerten I vertelt aan de hand van clia's lover haar beroep als natuur kundig therapeute. De middag begint om 13.30 uur en wordt gehouden in het gebouw Pater noster in de Paternosterstraat 1 in Zierikzee. dels Peutz opdracht gegeven ter plaatse een nieuw akoestisch rapport te laten uitvoeren. Vol gens Peutz is de indirecte ge luidshinder voor omwonenden veel groter dan Van Lienclen heeft berekend. Niet bij slechts één, maar bij acht woningen wordt de grens van 50 decibel per etmaal naar verwachting overschreden met maximaal 6 decibel. Om toch aan de bepalingen in de milieuvergunningen te kunnen voldoen, moet de gemeente daarom volgens Peutz een keuze maken. Het aantal vrachtwa genbewegingen zal overdag nog verder teruggebracht moeten worden naar maximaal 58, wat inhoudt dat dagelijks maximaal 29 wagens van en naar de loswal kunnen rijden. In de avondpe riode zouden daar dan nog eens 4 vrachtwagens bij mogen ko men. Een andere optie om de geluids overlast te beperken zou de aan leg van een geluidwerende wal zijn. Adviesbureau Peutz As sociés verwacht echter niet dat dat dit afdoende is. Gezien de benodigde lengte en hoogte van een dergelijke geluidswal en het feit dat de woningen aan beide zijden van de Rijksstraatweg zijn gelegen, lijkt een geluids wal vooralsnog niet realistisch voor de onderhavige situatie", vermeldt het rapport. Wethouder Van de Velde was woensdag nog niet op de hoogte van de kritische stellingname van Peutz. ,,Ik ben geen tech neut en kan ook niet beoordelen of dit rapport op de juiste uit gangspunten zou zijn geba seerd. Wij wachten eerst rustig de bodemprocedure bij de Raad van State af. Ik geloof dat ons rapport een helder beeld geeft en dat we ons aan de juiste nor men hebben gehouden." Mocht cle Raad van State anders oordelen, dan kiest de gemeente ervoor extra geluidwerende maatregelen te nemen, ver wacht de wethouder. ,,Er zit na melijk wel een ondergrens aan het aantal verkeersbewegingen om de loswal rendabel te kun nen exploiteren." Van de Velde verwacht dat de gevraagde an derhalve ton voldoende is om aan alle milieuvoorwaarden te voldoen. •n Idoor Ali Pankow u ZIERIKZEE - Vereenvoudiging 1- van de beoordeling van bouw- n plannen is de belangrijkste doelstelling van de nota Wel standsbeleid Schouwen-Duive land. In de toekomst zullen veel minder bouwplannen dan nu door de welstandscommissie moeten worden behandeld. Door die afname van adviezen zullen de kosten verminderen en hoeven de burgers niet meer zo lang op besluiten over hun bouwaanvragen te wachten. Het dagelijks gemeentebestuur wil de nota Welstandsbeleid op 2april dit jaar van kracht laten worden. De vereenvoudiging in de procedure bij beoordeling van de bouwaanvragen wil ech ter niet zeggen, dat nu overal lukraak tuinhuisjes en dakka pellen mogen worden gebouwd. De nieuwe nota is gebaseerd op duidelijke richtlijnen. Er wor den voorwaarden in gesteld op 5 REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F,A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Veel mensen kwamen de eerste dag winkelen in de nieuwe supermarkt. foto Marijke Folkertsma door Jacoliene van Weele RENESSE - Het 'gat van Renesse' in het hart van het dorp, op de plek van een voor malig garagebedrijf, is eindelijk dicht. De gloednieuwe supermarkt C1000 van A. van Leeuwen opende woensdagochtend zijn deuren voor het publiek. De jongste genera tie Van Leeuwen, Mike (6) en Luc (3) ver richtten om acht uur de officiële opening met het doorprikken van drie met confetti gevulde ballonnen. Gezien het vroege tijdstip waren hier maar een paar klanten bij aanwezig. Daarna druppelden geleidelijk aan steeds meer mensen binnen om een kijkje in de nieuwe winkel te nemen en om boodschappen te doen. Met het nieuwe pand wordt tegelijk een nieuwe formule geïntroduceerd: het stad- enlandgedeelte. ,,Als de klanten de winkel vloer op lopen zien ze rechts het landgedeel- te. in het midden de voordeelstraat en links het stadgedeelte", aldus Van Leeuwen. Het landgedeelte bestaat uit lage schappen met verse producten zoals groenten en brood. Het stadgedeelte is gevuld met hoge schap pen met verpakte kruidenierswaren. „Het is een formule die via het hoofdkantoor wordt doorgevoerd. Uit onderzoek bleek dat klan ten de vers-afdeling als prettiger ervaren dan de afdelingen met kruidenierswaren. Daarom bieden we de vers-producten op een speelsere manier aan en de droge waren op een praktische wijze", vertelt Van Leeu wen. Door diverse problemen tijdens de bouw, ging de supermarkt twee jaar later open dan gepland. Het personeel heeft een aantal in formatie-avonden gehad, zodat de mede werkers optimaal op de overstap naar de nieuwe winkel voorbereid waren. ,,Ze zijn heel enthousiast", vertelt Van Leeuwen. Hun inzet wordt binnenkort beloond met een feestje. Parkeren Een klant bij de kassa feliciteert Van Leeu wen met zijn nieuwe winkel. ,,Het ziet er heel mooi uit. maar het parkeren is een pro bleem." Van Leeuwen is zich daar ook van bewust. Er is achter het pand een klein par keerterrein ingericht, maar hij voor-ziet dat dit, zeker in het toeristenseizoen, niet groot genoeg is. Voorlopig heeft hij nog geen op lossing voor dit probleem. zowel bouwkundig als esthe tisch gebied waaraan een bouw plan minimaal moet voldoen. Aan die voorwaarden ligt een analyse van het landschap en de kernen op Schouwen-Duive land ten grondslag. Ook zijn de verschillen in het landschap omschreven, evenals een zoge heten beeldkwaliteitskader. Bij twijfelgevallen blijft de moge lijkheid bestaan over die plan nen advies te vragen aan de wel standscommissie. De gemeente krijgt bij het ma ken en uitvoeren van de nota Welstandsbeleid Schouwen- Duiveland medewerking van de stichting Dorp, Stad Lande. Het traject om te komen tot en het vervaardigen van deze nota heeft inmiddals 7800 gulden ge kost. De kosten voor het ver volgtraject worden geraamd op 23.500 gulden. De stichting Dorp, Stad Lan de adviseert het college over in gediende bouwplannen binnen de gemeentegrenzen. B en W zullen vervolgens de welstands medewerker machtigen om de bouwplannen die passen in de nota Welstandsbeleid in naam van het college af te tekenen. Het voorstel om vanaf maandag 2 april uitvoering te geven aan deze nieuwe nota staat op de lijst van ingekomen stukken voor de commissie ruimtelijke ordening en economische za ken, die woensdag 4 april vanaf 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. ZIERIKZEE - Het Eurokoor Nederland treedt zaterdag 7 april op onder de Beuze aan het Havenplein in Zierikzee. Het koor staat onder leiding van di rigent Peter Kavelaar en zingt lichte muziek van de jaren vijf tig tot heden. Het koor verzorgt een keer per jaar een concert in het buiten land. Op deze manier willen zij contact leggen met koren in alle landen van de Europese Unie. Het is de bedoeling dat deze ko ren zich aansluiten bij de stich ting European Choir Founda tion. Het einddoel is om 2015 een groot koor te vormen en een concert te geven bij het gebouw van het Europees parlement in Brussel. Het optreden in Zierikzee be gint om 14.30 uur. Ondernemers zouden pinbetalingen zoveel mogelijk moeten stimuleren, om problemen rond de invoering van de euro te voorkomen. foto Marijke Folkertsma door Inge Fleuff ZIERIKZEE - Zo'n veertig procent van de ondernemers in het Midden- en Kleinbe drijf (MKB) heeft nog niets gedaan aan de voorbereiding op de komst van de euro. Dat werd gisteravond vastgesteld in de Nieuwe Kerk in Zierikzee tijdens een informatieve bijeenkomst voor ondernemers, over de in voering van de euro en het moderne beta lingsverkeer. De organisatie lag in handen van de eilandelijke Rabobanken en de Fede ratie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS). Vandaag, donderdag, zijn er nog 277 dagen te gaan tot de dag waarop de euro wordt in gevoerd. ,,Dat lijkt veel", zei D. N. Meul- blok, voorzitter van de FOS gisteravond in zijn openingswoord. „Maar vergis u niet, de invoering is een ingreep die u zorgvuldig moet voorbereiden." Meulblok stipte het spanningsveld tussen het MKB en de ban ken aan. „Het MKB lijkt een wisselkantoor te worden. Vier weken lang liggen er twee valuta naast elkaar in de geldla." Inleider N. G. J. van Schouwenburg, euro consultant van Rabobank Nederland, vond dat wat ver gaan. „De ondernemer geeft vanaf 1 januari 2002 alleen nog euro's terug, dat maakt zijn bedrijf nog niet tot een wis selkantoor", zo stelde hij vast. „Het is inder daad een omvangrijk proces maar het Na tionaal Forum, dat de invoering van de euro coördineeit. heeft de invoeringsperiode zo kort mogelijk gehouden en zoveel mogelijk andere maatregelen getroffen om u tege moet te komen." Giraal geld Van Schouwenburg gaf de verschillende stappen aan en welke consequenties deze hebben voor de ondernemers. Zowel hij als de volgende spreker, P. PI. W. van den Berg, adviseur betaaldiensten binnenland van Rabobank Nederland, benadrukten het be lang om het gebruik van contant geld zoveel mogelijk om te buigen naar giraal geld. „Er valt op dat gebied nog veel te winnen, 81 procent van de toonbankbetalingen wordt contant gedaan." De inleiding van Van den Berg sloot dan ook naadloos aan bij de uitgebi-eide uitleg over het moderne girale betalingsverkeer. Daar bij werd ook ingegaan op de veranderingen die de invoering van de euro met zich mee brengt voor bijvoorbeeld de eurocheques, girobetaalkaarten en acceptgiro's en de mo gelijkheden van incasso's. Directeur P.Peters van Rabobank Schou- wen-Zierikzee sprak namens de eilandelij ke banken. Hij stelde dat de banken capaci teitsverbeteringen aan pinautomaten zullen aanbrengen en dat er nog meer aan informatieverstrekking zal worden gedaan, met name ook aan ouderen. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 50-jarige man uit het Belgi sche Lier veroordeeld tot het betalen van 2,5 miljoen gulden criminele winst aan de Neder landse Staat. Als de Belg niet aan de verplichting voldoet, dan hangt hem vijf jaar gevangenis straf boven het hoofd. Vier weken geleden was officier van justitie D. van der Bel in de desbetreffende Sailzaak tot de zelfde conclusie gekomen. De Belg, die inmiddels zijn straf heeft uitgezeten, liet in '97 en '98 met een aantal van zijn zeil jachten duizenden kilo's hasj van Marokko naar Nederland smokkelen. De strafzaak diende destijds voor de rechtbank in Middelburg, nadat de politie in een loods van een Zierikzeëe- naar tweeduizend kilo hasj had aangetroffen. De softdrugs wa ren afkomstig van een zeiljacht dat in de haven van Hellevoet- sluis was afgemeerd. Dit alles leidde uiteindelijk tot het oprol len van de smokkelbende. De Belg had voor de Plukze- vordering advocaat G. Spong in de arm genomen. Spong pro beerde tijdens de behandeling van de Sail-ontneming de rechtbank ervan te overtuigen dat zijn cliënt hoge kosten had moeten maken voor de aankoop van de hasj, voor transport en verblijf, voorbereidingshande lingen en vooral voor de uitbe talingen aan zijn mededaders, die voor enkele tonnen per jaar bij hem op de loonlijst zouden staan. In zijn visie moesten die hoge kosten in mindering wor den gebracht, zodat de crimine le winst aanmerkelijk lager was geweest. De rechtbank was, zo bleek gis teren uit het vonnis, niet gevoe lig voor de argumenten van de raadsman, want de eis van de officier werd tot op de gulden overgenomen. Van een 49-jarige man uit Den Helder werd door de rechtbank 91.000 gulden drugswinst ont- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 42-jarige inwoner van Sint-Philipsland wegens on tucht met zijn dochter tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Dat was over eenkomstig de eis. Daarnaast dient hij contact te houden met de reclassering.De man had eerder toegegeven twee jaar lang het meisje, destijds nog geen twaalf jaar, seksueel te hebben misbruikt. De gescheiden vader maakte in de jaren 1993 tot 1995 misbruik van zijn dochter, toen ze samen met haar broertje vanwege een omgangsregeling bij hem verbleven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 34-jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot tien maanden cel, 240 uur dienstverlening en vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Ook komt hij onder toezicht van de reclassering. De man maakte met een wisseltruc geld van bejaarden afhan dig. De Hulstenaar pi-esenteerde zich vorig jaar zomer als op koper bij bejaarde bewoners van boerderijen in Zeeuws- Vlaanderen en de Belgische grensstreek. Hij vertelde ze alleen een briefje van duizend gulden te hebben, dat in zijn auto lag. Vervolgens haalde hij de slachtoffers over alvast het wissel geld mee te geven, waarna de man er vandoor ging. Hij moet de bejaarden zo'n 6000 gulden vergoeden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 23-jarige man uit Geersdijk wegens poging tot dood slag veroordeeld tot 305 dagen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk. De Geersdijkenaar schoot vorig jaar 1 april in 'sHeer Arendskerke op een man, die daardoor gewond geraakte. Aan het slachtoffer moet hij 846 gulden schade ver goeden. De celstraf komt overeen met de vier maanden die de man in voorarrest zat. Eerder bracht hij 180 dagen dienstver lening tot een goed einde. Aan de voorwaardelijke straf is reclasseringscontact verbonden, waarbij de man een vaar digheids/agressietraining moet volgen en een budgetterings- ARNEMUIDEN - Een onbekende man heeft woensdagoch tend een conducteur van NS met een mes bedreigd. De con ducteur vroeg de man ter hoogte van het station Arnemuiden om zijn kaartje. Deze antwoordde daarop geen plaatsbewijs te hebben. De conducteur vroeg de man uit te stappen op het station Arnemuiden. Eenmaal op het perron haalde de man een mes tevoorschijn en bedreigde de conducteur. Toen de trein wegreed, ging de man ervandoor. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben tussen maandag en woensdag een buitenboordmotor gestolen van een zeilboot aan de Oranjeplaat. De waarde van de buitenboordmotor be draagt enkele duizenden guldens. SLUIS - De gemeente Oostburg wil nabij de sporthal te Cad zand vier nieuwe tennisbanen aanleggen. De totale kosten worden geschat op vier ton. Wethouder R. Leentfaar zei dit woensdag tijdens cle vergadering van cle commissie openbare werken, onderwijs en welzijn. Het is de bedoeling om na het seizoen met de aanleg te starten. door Roelf Reinders ZIERIKZEE - Bewoners in ver- pleeg- en verzorgingshuizen zitten niet te wachten op onaf hankelijke vertrouwensperso nen die klachten over tehuizen behandelen. Dat zegt directeur A. Schouw van Arcus Zorgcen tra op Schouwen-Duiveland. Schouw ziet niets in het voorstel van de PvdA-Statenfractie, om voor klachten over tehuizen vertrouwenspersonen bij pati ëntenorganisatie Het Klaver blad aan te stellen. Die zouden actief op zoek moeten naar klachten, omdat de PvdA-frac- tie ervan uitgaat dat ouderen door hun grote afhankelijkheid van de tehuizen niet bij de ver trouwenspersoon van cle zorg instellingen durven klagen. „Er is voldoende geregeld voor be woners met klachten", vindt Schouw. De directeur van het Zierikzee- se verpleeghuis Cornelia en een aantal andere Schouwse zorg centra zegt dat iedere zorgin stelling een externe klachten commissie heeft. „Die opereert volstrekt onafhankelijk. Dan is er ook nog cle reguliere inspec tie. Een bewoner hoeft maar een briefje te sturen en de inspectie staat op de stoep." Verder noemt Schouw nog de interne klach ten- en bemiddelingsregelingen de bewoners/familieraad waar ouderen gebruik van kunnen maken. „En desnoods deponeer je anoniem een klacht in de klachtenbus." Heksenjacht van Volksgezondheid. Volgens Bosman is een aantal instellin gen al bezig met het creëren van meer privacy, maar loopt Arcus achter. Onzin, volgens Arcus- directeur Schouw. „Bosman loopt zelf achter." Volgens Schouw zijn alle meerpersoons- kamers van verpleeghuis Cor nelia drie tot vier jaar geleden al tot één- en tweebedskamers omgebouwd. „We liepen voor op de regelgeving." Zeggenschap Schouw ondersteunt Bosmans pleidooi om ouderen meer zeg genschap te geven over hun le ven in een verpleeghuis. Ook hierover moeten cle zorginstel lingen volgens de PvdA een ac tieplan maken, zodat bewoners bijvoorbeeld zelf uitmaken wat ze eten en hoe vaak ze naar de wc en in bad gaan. Een nobel streven, vindt Schouw, dat voor de zwaar dementerende bejaar den moeilijk is te realiseren. „Bovendien is er een schrikba- ïend tekort aan personeel en we weten nu al dat het niet beter wordt", zegt hij. „Naarmate we meer tegemoet willen komen aan de wensen van bewoners, hebben we er minder mensen voor." Schouw erkent cle nood zaak van een 'kwaliteitsslag'. „Daar werken verpleeghuizen hard aan. Maar de politiek heeft ons de afgelopen jaren uitge molken en de bemensing tot een minimum teruggebracht. Dus hebben we nu inderdaad de si tuatie dat een bewoner maar één keer per week onder de douche kan." Met onafhankelijke, actief naar klachten zoekende vertrou wenspersoon voorziet Schouw een 'interne heksenjacht'. „Ik voel er niks voor om zo iemand in huis te hebben, die op zoek gaat naar wat er allemaal mis is. Dat leidt tot onmogelijke situa ties met het personeel en ik denk dat ook de bewoners hier niet mee gediend zijn." Het plan voor onafhankelijke vertrouwenspersonen werd maandag in een commissiever gadering van Provinciale Sta ten door PvdA-Statenlid G. Bosman geopperd. Hij komt bij de volgende Statenvergadering mogelijk met een aantal moties om verpleeghuizen tot het ma ken van actieplannen aan te sporen. Eén daarvan moet leiden tot één- en tweepersoonskamers in alle Zeeuwse verpleeghuizen in 2004. Dat wil ook het ministerie ZIERIKZEE - In het ka- der van Festival Cultureel Gekleurd 2001 houdt So ciaal Cultureel Werk De Lichtboei op vrijdag 27 april een feest 'voor de he le familie'. Er is onder meer Afri kaans schminken voor kinderen, een Afrikaanse kledingshow en er is En gelstalige, Braziliaanse en Portugees-Afrikaanse muziek, verzoi-gd door Not James Dean. De avond wordt gehouden in het Multifunctioneel Cen trum in Zierikzee en be gint om 20.00 uur. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49