r Permanente strandtent dichterbij 19 Zelf opgebouwd, zelf afgebroken Esmé van Eijk voorleeskampioen Rechtbank doet in najaar uitspraak over kerncentrale Stakende arbeiders kleinmetaal trekken op naar Rijswijk Invoering vóór komend winterseizoen wordt kantje-boord KijDewijs kwijt na dodelijk auto-ongeluk Brandje bij Pechiney Bedrijfsongeval zeeuwse almanak Kanaal waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 29 maart 2001 rfnorFamke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwse iliandpaviljoenhouders, het waterschap Zeeuwse Eilanden, Je provincie Zeeland, Rijkswa terstaat en de gemeente Schou- weii-Duiveland zijn het eens over de Zeeuwse uitwerking de Derde Kustnota. Gezien je hindernissen die (bestuur lijk) nog genomen moeten wor- ieu, zal het erom spannen of de Iterate strandtenten komende sinter mogen blijven staan. |3e Derde Kustnota, die in de- lumber door het Rijk is vastge- ',-eld, maakt permanente !?randpaviljoens langs de kust ader een aantal strikte voor gaarden mogelijk. Om deze ontwikkeling in goede banen te aden heeft de provincie, die sn coördinerende rol speelt, de 'uitwerking beleid strandpavil- oens in Zeeland' opgesteld, kerm staan onder meer de (aanvullende) eisen beschreven, lie aan een permanente strand tent gesteld worden, en op wei- lie termijn een gemeente en de katerkeringbeheerder zijn taakjes op dit gebied voor el kaar moet hebben, jüeze uitwerking wacht nog op .formele vaststelling door het MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner van Noordwijk is voor iet veroorzaken van een dode lijk ongeval veroordeeld tot 180 bur dienstverlening en een jaar Irij-ontzegging, waarvan vier aaanden voorwaardelijk en i>500 gulden boete. |De Middelburgse rechtbank .iehtdood door schuld bewezen. (De man vloog 12 april 1998 op .de Kloosterweg tussen Zierik- zee en Noordgouwe door een te 'hoge snelheid uit de bocht. Hij belandde in de sloot. Twee inzit tenden werden uit de auto ge slingerd. Een van hen overleed, de ander raakte zwaar gewond. 1 (Advertentie.) vanaf 17.30 uur de Brasserie Indiase Balri groenten (vegetarisch) 13,50 Chili Con Came 17,50 Cajun kip 21,50 zaterdag 31 maart 14.30-16.00 uur Nilgün Yerli leest voor en signeert uit o.a. De garnaTenpelster 14.30-16.30 uur Quintare liederen uit het First Book of songs (1597) zondag 1 april Koopzondag 14.00-15.30 uur Lurv op zonddag met Arend van Dam i.s.m. OBS De Vossenburch 1 Gitaarduol Rein Kooien en Sietske Hoogenboom Engelse Renaissancemuziek Oude Jazz Bernies Lounge I Exoosities Iep op zn kop vervolg op het Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij her aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.besiewinkelvannedfrl.iiul.nl Zeeuws Overlegorgaan Water keringen (ZOW), de Provinciale Planologische Commissie (PPC) en het college van Gedeputeer de Staten. De gemeente Schouwen-Duive- land wil dit lange traject echter niet afwachten en heeft de betrokken partijen bij elkaar geroepen voor overleg. Verte genwoordigers van de strand tenthouders, het waterschap, cle provincie, rijkswaterstaat en de gemeente hebben zich hierbij over de Zeeuwse uitwerking ge bogen. „Iedereen ging ermee akkoord", vat J. Kristelijn, eige naar van Zomerzon in Renesse, dit oveiieg bondig samen. De mogelijke komst van perma nentestrandpaviljoens langs de Schouwse kust is met dit (infor mele) akkoord weer een stapje dichterbij gekomen. De strandtenthouders rekenen er zodoende op dat zij vooruitlo pend op de ontwikkelingen ko mende winter al op het strand zullen vertoeven. „Veerhoek heeft min of meer aangegeven dat als er geen bezwaren tegen het bestemmingsplan komen hij dit jaar een soort gedoogbeleid wil doen", zegt P. Fierens, secre taris van de Verniging Strand tenthouders Schouwse Kust (VSSK). Ook Kristelijn ver wacht naar aanleiding van het overleg dat hij op 1 november zijn Zomerzon niet meer hoeft op te ruimen voor de winter. Voorbarig Volgens wethouder C. Veerhoek (recreatie, toerisme en ruimte lijke ordening) zijn de onderne mers wat voorbarig in hun con clusies. Het woord 'gedogen' is tijdens het overleg niet geval len, temeer omdat er nog te veel bestuurlijke hindernissen geno men moeten worden. Voordat de wethouder (en het waterschap) dit oogje dichtknijpt, wil hij een eind op koers zijn met het beno digde bestemmingsplan en we ten hoe de Schouwse bevolking hierover denkt. ,,Het hangt nu nog op te veel mitsen en maren", stelt de wethouder streng. Met de brede instemming over de Zeeuwse uitwerking is in ie der geval weer één hindernis ge nomen. De eerstvolgende zet is aan het waterschap. Wanneer deze de locaties voor permanen te strandtenten heeft vastge steld, zal de gemeente haar koers bepalen. Een besluit over de zogeheten jaarrond-vergun- ning moet immers nog altijd door het college en de gemeente raad genomen worden. Pas daarna kan een begin gemaakt worden met het bestemmings plan. Temeer omdat het water- schap nu al op zich laat wach ten, vreest Veerhoek dat ook dit jaar de paviljoens weer hun winterslaap zullen moeten aan vaarden. „Het gaat me allemaal net iets te traag. Ze moeten er maar niet op rekenen. Ik doe er wel mijn best voor, maar als het lukt, zal het kantje-boord zijn." AdRuytenbergtiissen de restanten van camping De Prinsenhoeve, die hij moet ontruimen voornatuurontwikkeling. door Inge Heuff RENESSE - Per 1 april moet het terrein van de voormalige camping De Prin senhoeve gesaneerd zijn. De meeste ca ravans zijn in de winter van 1999-2000 vertrokken, de laatste verdwenen een klein jaar later. Maar dat was pas het begin van de sanering. De afgelopen winter is hard gewerkt om het cam pingterrein onherkenbaar te maken. Nog even en dan kan de natuur haar gang gaan. Maar liefst 35 ton puin heeft Ad Ruy- tenberg van De Prinsenhoeve laten af voeren. Zo'n 5000 tegels, gebruikt voor de bestrating, zijn met een kraan ver wijderd. Nog 8000 stoeptegels staan ge sorteerd op pallets te wachten op trans port, een paar duizend andere tegels moeten nog een bestemming krijgen, terwijl ruim 7000 tegels naar de nieuwe staanplaatsen zijn gebracht. Alle bo vengrondse leidingen en kabelkasten zijn weggehaald. Kilometers pvc-bui- zen en kabels zijn uit de grond getrok ken, complete inventarissen uit cara vans zijn, voorzover bruikbaar, aan goede doelen aangeboden en verschil lende caravans vertrokken naar de sloop. De andere caravans zijn door heel Nedexiand naar nieuwe stand plaatsen gebracht, gesteld en aangeslo ten. „Het was de bedoeling dat de mensen de verhuizing grotendeels zelf zouden organiseren", legt Ad Ruytenberg uit. „Maar veel van onze oudere gasten overzagen dat niet. Die waren zo van slag omdat het seizoenscontract van hun staanplaats, die ze soms al dertig jaar hadden, niet verlengd werd." Pogingen Toch kwam de sanering van camping De Prinsenhoeve niet uit de lucht val len. Al in 1978 werd de eerste poging ondernomen om de camping, die mid den in een natuurgebied ligt, weg te krijgen. Ruytenberg: „Ik heb drie keer met succes zulke pogingen aangevoch ten, maar toen in de jaren negentig de landimichting van start ging, waar ook het Rijk bij betrokken was, heb ik be sloten tot sanering over te gaan. Daar bij was de hoofdvoorwaarde dat ik ei genaar zou blijven van de grond en de gebouwen én dat we hier kunnen blij ven wonen." Uittocht Omdat er ondermeer vijf overheden bij de sanering betrokken waren en dit de eerste sanering van een Nederlandse camping was, duurde het tot eind 1998 voordat alles rond was. Die zomer draaide de camping voor het laatst, daarna begon de uittocht van de gasten en him caravans en de ontmanteling van de acht hectare terrein. „Het is me bar tegengevallen", consta teert Ruytenberg nu. „Ruim dertig jaar hebben mijn vrouw en ik deze camping opgebouwd en nu hebben we 'm eigen handig weer afgebroken. Het was meer werk dan we dachten, maar het deed ook meer pijn." Bijvoorbeeld bij alle foto Marijke Folkertsma bomen die nu omgezaagd worden, maar waar hij altijd heel zuinig op was. „Tot ergernis van sommige gasten die bij voorbeeld een grotere caravan niet kwijt konden." Een hectare bos wordt kaal gemaakt en de humusrijke grond afgegraven om zo een moerasachtig ge bied te laten ontstaan. „In het totaal wordt dat een nat gebied van vijf hecta re. Maar daarvoor moest ik ook het ri- oolpersgemaal verwijderen, want dat zou midden uit het water oprijzen." Als de rest van het terrein iets droger wordt, zal begonnen worden met de heraanplant van elzen voor de elzen- meten. Momenteel is Ruytenberg bezig de laatste kabels uit de grond te halen. „Al doet het pijn, spijt heb ik niet", con stateert hij„Ik vind het een win-winsi tuatie. Aan de sanering is de aanleg van diverse fietspaden voor recreanten ge koppeld, in een gebied van 300 hectare kan het grondwaterpeil omhoog en krijgt de natuur alle kans zich te ont wikkelen en wij wonen in een prachtige omgeving." doör Ali Pankow ZIERIKZEE - Esmé van Eijk uit Dreischor is woensdagmiddag voorleeskampioen geworden in de regionale voorronde van Schouwen-Duiveland en Tho- len. Als afgevaardigde van openbare basisschool De Klim op in Dreischor sleepte zij in de recreatiezaal van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee 325 punten in de wacht. Tweede werd Johanna Hekman van openbare basisschool De Stove in Noordwelle met 322 punten. Zij las een fragment uit 'Schreeuwende slaapzakken en stiekeme stropers' van Carry Slee. Esmé van Eijk las een fragment voor uit het boek 'Blauwe Plek ken' van Anke de Vries. Zij oogstte vooral waardering van de jury voor het feit dat zij het droevige verhaal goed gedo seerd wist over te brengen en er geen melodrama van maakte. Ook kreeg zij veel punten toebe deeld voor haar heldere stem en het tempo waarin zij voorlas. Esmé gaat beide regio's verte genwoordigen tijdens de pro vinciale voorlees wedstrijd op zaterdag 7 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De Een van de zes deelnemers, Laura de Glopper van obs 't Meetje uit Ellemeet. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Na de zomer hoopt het ministerie van Econo mische Zaken duidelijkheid te hebben over de kerncentrale Borssele. De arrondissements rechtbank in Den Bosch doet dan, verwacht EZ, uitspraak over het al dan niet sluiten van Nederlands enige kerncentrale eind 2003. De Staat eist in een verkorte ge rechtelijke procedure dat elek triciteitsproducent EPZ de kerncentrale vóór 1 januari 2004 dichtdoet, volgens een af spraak uit 1994. De zaak is aan gespannen, nadat de Raad van State februari vorig jaar beslis te dat de rijksoverheid geen tij delijke vergunning voor Borsse le mocht afgeven tot eind 2003. De vergunning geldt sindsdien weer voor onbepaalde tijd. Voor EPZ en het personeel van de kerncentrale, verenigd in de Stichting Borssele 2004 plus, was de uitspraak van de Raad van State een belangrijke overwinning. EPZ wil de winstgevende elektriciteitsfa briek openhouden zolang dat economisch interessant is en veiligheidstechnisch kan, aldus woordvoerder R. Kok. Hij noemt geen jaartal, maar slui ting in 2007 is te krap genomen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft EPZ eerst er van proberen te overtuigen dat er een afspraak ligt over sluiting van Borssele eind 2003. Maar EPZ voelt zich daar niet aan gebonden. De afspraak is gemaakt met de ondertussen opgeheven overkoepelende or ganisatie van elektriciteitsbe drijven, de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), stelt EPZ, en niet recht streeks met haar. Daarop heeft de Staat een procedure aange spannen. Rechtszaak In de rechtszaak die voor de zo mer in Den Bosch dient, eist het ministerie van EZ drie dingen: EPZ moet voorbereidingen tref fen om de kerncentrale eind 2003 te kunnen sluiten, de kern centrale moet tegen die datum daadwerkelijk gesloten worden en als EPZ dat niet doet, wil de Staat een financiële stok achter de deur hebben. Dan moet EPZ een dwangsom betalen van twee miljoen gulden per dag. De geëiste dwangsom is geba seerd op de verwachte winst uit de kerncentrale. Omdat bij de exploitatie van Borssele alvast rekening is gehouden met de oorspronkelijke sluitingsdatum eind 2003, is de elektriciteitsfa briek tegen die tijd nagenoeg af geschreven. De kerncentrale, waarvan het Brabants/Lim- burgse elektriciteitsbedrijf Es- sent en het Zeeuwse Delta Nuts bedrijven elk de helft van de aandelen krijgen, wordt na 1 ja nuari 2004 een ware geldmaChi- ne. Dat verklaart de hoogte van de dwangsom. EPZ denkt sterk te staan. De af spraak uit 1994 is gemaakt on der druk van een nipte meerder heid in de Tweede Kamer, in een tijd dat de politiek nog een stevig stempel drukte op de elektriciteitsmarkt. De SEP wilde aanvankelijk ook niet in stemmen met sluiting eind 2003, maar toenmalig minister van Economische Zaken H. Wijers zette door. Inmiddels is de elek triciteitsmarkt geliberaliseerd. VLISSINGEN - Een kleine brand in een van de leidingsys temen bij Pechiney in Vlissin- gen-Oost heeft woensdagmid dag even na half vier het productieproces enkele uren verstoord. Om te voorkomen dat gevaarlij ke stoffen zouden vrijkomen, werd de productie meteen stil gelegd. Het vuur werd snel door de bedrijfsbrandweer geblust. Wel kwam er veel rook vrij. Ver moedelijk is tijdens het bakpro- ces in de oven een vonkje in de leiding gekomen waardoor deze in brand vloog. winnaar in die voorronde wordt namens Zeeland afgevaardigd naar de landelijke voorleesfina- le op woensdag 16 mei in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Het initiatief voor de jaarlijkse wedstrijd komt van de Stichting Lezen. De regiona le voorronde gistermiddag werd georganiseerd door de openbare bibliotheken op Schouwen- Duiveland en Tholen. Basis scholen kunnen een eigen kam pioen aan de voorronde laten meedoen. De belangstelling bleek met zes deelnemers voor twee regio's dit keer aan de lage kant. Opmerkelijk was dat geen enkele basisschool van Tholen en Zierikzee vertegenwoordigd was. Volgens J. Wagenvoort en L. van der Linde van de beide bibliotheken blijkt er bij scho len in de kernen waar de biblio bus komt, meer enthousiasme voor deelname te bestaan. Woordenschat Presentator A. van de Berg deed woensdagmiddag uitputtend zijn best om het publiek, onder wie ook bewoners van Borren damme, te overtuigen van het nut van voorlezen. Volgens hem beïnvloedt voorlezen in positie ve zin de woordenschat van kin deren en worden de schoolpres taties er ook beter dooi-. De zes deelnemers bleken zich terdege te hebben voorbereid op hun voorleespresentatie. Naast Esmé van Eijk en Johanna Hek man wai-en er bijdragen van Iris Vroegop van obs De Kirreweie in Burgh-Haamstede, Ferdi nand Sturris van cbs Het Kom pas uit Sint Philipsland, Laura de Glopper van obs 't Meetje uit Ellemeet en Ruby Mol van cbs De Zonnewijzer uit Zonnemai- door Barend Pelgrim SLUISKIL - Zeeuws-Vlaamse werknemers in de kleinmetaal hebben gisteren opnieuw voor 24 uur het werk neergelegd. Zo'n 150 tot 200 mensen meld den zich woensdagochtend in 't Meulengat in Sluiskil voor een stakingsbijeenkomst. De bon den maakten daarbij bekend dat morgen, vrijdag, vanuit Zeeland een grote delegatie naar Rijswijk trekt om het onge noegen te onderstrepen over het uitblijven van een CAO-ak- koord voor de kleinmetaal. Volgens vakbondwoordvoerder C. £oban (FNV) en A. van Dam me (CNV) is de stakingsbereid heid in de kleinmetaal onver minderd groot. Woensdag werd onder meer gestaakt bij de be drijven ZVU, GTI, WKS, Rhein- hold Mahla, Ipca en Alstrom. Qoban, tevreden over de op komst bij de staking van giste ren, zegt dat de bonden niette min hopen dat er spoedig een akkoord komt. Vrijdag gaan de bonden en de wei-kgevers in de metaal in Rijs wijk px-aten over het CAO-ge- schil. „We hopen dat de werkge vers verstandig zijn en met een goed aanbod komen", aldus de FNV'er. Zijn collega Van Dam me zegt dat de bonden er met de inmiddels vier weken durende stakingsacties wel in geslaagd zijn om behoorlijk wat nervosi teit te veroorzaken onder de werkgevers in de metaal. „Dat er nu overleg komt, is puur dooi de druk die ontstaan is. Vier we ken van acties leidt ook onder de wei-kgevei-s tot gevoelens van 'laten we tot een CAO komen'." De bonden vertrekken vrijdag vanuit Zeeland met vermoede lijk een vijftal bussen vol actie voerders naar Rijswijk. Daar mee willen ze duidelijk maken aan de onderhandelaar-s dat het hen bloedserieus is en dat de ge sprekken daadwerkelijk tot re sultaat moeten leiden. Van Damme roept de metaalarbei ders echter op, kalm te blijven. Het is niet de bedoeling dat er een spontane beweging op gang komt waarbij werknemers vrij dag uit eigen beweging naar Rijswijk trekken. De bonden zullen mensen per soonlijk uitnodigen om per tou ringcar te reizen. Van Damme: „Het is niet de bedoeling dat mensen op eigen gelegenheid naar Rijswijk gaan. We moeten geen Franse toestanden krijgen waarbij een colonne voertuigen het hele verkeer lamlegt. We sluiten een dergelijk actiemid del niet uit, maar we willen vrij dag met onze aanwezigheid enkel onderstrepen dat het overleg tot een akkoord moet leiden." TERNEUZEN - Een 30-jarige man is woensdagochtend per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis na een bedrijfsonge val. Het slachtoffer was rond zes uur bezig met werkzaamheden bij een bedrijf aan de mr.F.J. Haarmanweg in Terneuzen. Terwijl hij materiaal verwijder de dat tussen een transportband zat, begon de band weer te lo pen. De man kwam klem te zit ten en liep daarbij inwendige ver-wondingen op. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. De 9'/> die de 10-jarige Kevin voor zijn topografietoets had gescoord, viel hem een beetje tegen. Een week lang was hij bezig geweest de dorpen, steden, wateren en streken van Friesland uit zijn hoofd te le ren. Dat was geen kleinigheid, ze ker niet met namen als het Bildt, Dokkummer Ee, Lem mer en Appelscha. Maar hij had ze onder de knie gekre gen en ging voor de 10. Het werd dus slechts een 9'/-', ivant op de plaats waar hij Prinses Margrietkanaal had moeten invullen, had hij Prinses Maximakanaal ge schreven. Dat viel niet goed te rekenen, al komt dat Maximakanaal er misschien nog wel eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47