Provincie wil af van kiesdistricten 4e gratis PZC Onrust in kleinste dorp van Walcheren LlNDESSA Wandelpad Waarde vergt lange adem Belg moet miljoenen drugswinst afstaan Districtenstelsel bij waterschapsverkiezingen niet meer van deze tijd Waterschap inventariseert knelpunten landbouwroutes Combineer 3 artikelen uit alle collecties en ontvang het ;A dia's Body Boetiek Babymode Hage Textiel donderdag 29 maart 2001 door Rob Paardekam WAARDE - Een wandelpad tus sen de Weelweg en de zeedijk in Waarde is één van de drie pro jecten in Reimerswaal die wor den genoemd in het nieuwe ont- werp-landinrichtingsplan. Ook de komst van recreatieve voor zieningen langs Ooster- en Wes- terscheldedijken en een ecolo gisch element langs de A58 ter hoogte van de Meiboom worden genoemd. Geen van de drie ideeën is nieuw. Ze werden al geopperd in het landinrichtingsplan van 1996. Van uitvoering is het ech ter nooit gekomen. Het aanleg gen van een groengebied bij zwembad Den Inkel in Kruinin- gen, nog genoemd in 1996, is he lemaal van de baan. Dat geld ook voor zes hectare dorpsgroen in Waarde. Dat is nu voorzien in een wandelverbinding langs de waterloop achterlangs dorps- zicht. Deze moet doorlopen in het wandelpad tussen de Weel- weg en cle zeedijk. Dit pad wordt hoe dan ook een project van de lange adem. Van de benodigde 2,5 hectare heeft de gemeente nog maar 0,5 hec tare verworven. De overdracht daarvan vindt plaats in januari 2005. Over de andere twee hec tare moet nog met de eigenaren worden onderhandeld. De ge meente wil de benodigde ruimte in handen krijgen door grond met hen te ruilen. Of dit lukt, is de vraag. De eigenaren zijn niet te dwin gen omdat het om een landin richtingsproject met ruiling op vrijwillige basis gaat. De kosten voor aanleg van het wandelpad zijn geraamd op 130.000 gulden. De helft van dit bedrag zou door het Rijk wor den gefinancierd. Dat geldt ook voor de projecten langs de Oos ter- en Westerscheldedijken en bij de Meiboom. Die kosten res pectievelijk 80.000 en 30.000 gulden. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 50-jarige man uit het Belgi sche Lier veroordeeld tot het betalen van 2,5 miljoen gulden criminele winst aan de Neder landse Staat. Als de Belg niet aan de verplichting voldoet, dan hangt hem vijf jaar gevangenis straf boven het hoofd. Vier weken geleden was officier van justitie D. van der Bel in de desbetreffende Sailzaak tot de zelfde conclusie gekomen. De Belg, die inmiddels zijn straf heeft uitgezeten, liet in '97 en '98 met een aantal van zijn zeil jachten duizenden kilo's hasj van Marokko naar Nederland smokkelen. De strafzaak diende destijds voor de rechtbank in Middelburg, nadat de politie in een loods van een Zierikzeëe- naar tweeduizend kilo hasj had aangetroffen. De softdrugs wa ren afkomstig van een zeiljacht dat in de haven van Hellevoet- sluis was afgemeerd. Dit alles leidde uiteindelijk tot het oprol len van de smokkelbende. De Belg had voor de Plukje- vordering advocaat G. Spong in de arm genomen. Spong pro beerde tijdens de behandeling van de Sail-ontneming met veel overredingskracht de recht bank ervan te overtuigen dat zijn cliënt hoge kosten had moe ten maken voor de aankoop van de hasj, voor transport en ver blijf, voorbereidingshandelin gen en vooral voor de uitbeta lingen aan zijn mededaders, die voor enkele tonnen per jaar bij hem op de loonlijst zouden staan. In zijn visie moesten die hoge kosten in mindering wor den gebracht, zodat de crimine le winst aanmerkelijk lager was geweest. De rechtbank was, zo bleek gis teren uit het vonnis, niet gevoe lig voor de argumenten van de raadsman, want de eis van de officier werd tot op de gulden overgenomen. Van een 49-jarige man uit Den Helder werd door de rechtbank 91.000 gulden drugswinst ontnomen. Tweemaster houdt fancyfair GOES - Openbare basisschool De Tweemaster aan de Kuyper- laan in de Goese Polder organi seert zaterdag 7 april tussen 10 en 16 uur een fancyfair met vele activiteiten. Zo kunnen er spelletjes worden gespeeld, is er een schmink- hoek, een snuffelmarkt, een kle- dingbeurs en een kinderkunst markt met zelfgemaakte kunst van de leerlingen. Voor de kin derkunstmarkt mochten enkele leerlingen naar het ROC om on der begeleiding een schilderij te maken. De hele dag zal er gezel lige muziek worden gedraaid en de Sealand Streetparade Jazz band zal geregeld optreden. Ook een Rad van Fortuin ontbreekt deze dag niet. De school gebruikt de opbreng sten voor onder meer nieuwe software, aankleding van het schoolplein en bibliotheekboe ken. Ruilbeurs LEWEDORP - In café De Goede Verwachting in Lewedorp wordt vrijdag 6 april weer een avondruilbeurs gehouden voor verzamelaars van munten, postzegels, oude ansichten en andere kleine objecten. De zaal is open om 19.15 uur. GGD verzorgt voorlichting over borstkanker GOES - Vrouwen uit de gemeen ten Reimerswaal en Tholen die voorlichting willen over borst kankeronderzoek kunnen bin nenkort bij de gezondheids dienst GGD Zeeland terecht. Deze gemeenten hebben beslo ten de GGD de voorlichting over borstkanker te laten doen. De rest van de Zeeuwse gemeenten betalen de GGD al veel langer voor deze dienst. Tot nu toe moesten vrouwen uit Reimers waal voor informatie naar het zorgloket in het gemeentehuis in Kruiningen en waren vrou wen uit Tholen op een West- Brabantse instelling aangewe zen. Bij het borstkankeronderzoek worden vrouwen tussen de 50 en 75 jaar elke twee jaar op borst kanker nagekeken. Zeeland was ruim tien jaar geleden één van de eerste gebieden in Ne derland waar het onderzoek is begonnen. Uit cijfers van het In stituut Maatschappelijke Ge zondheidszorg (IMGZ) blijkt ;dat dankzij het borstkankeron derzoek er per jaar vierhonderd vrouwen minder aan borstkan ker sterven. Het kleinste dorp van Walcheren is bang dat het in de toekomst gedaan is met de rust. foto's Ruben Oreel Bewoners Kleverskerke zien water Veerse Meer met angst en vreze komen door Richard Hoving KLEVERSKERKE - Een vlek, meer is Kleverskerke niet. Met de bouw van 1.500 woningen in een waterrijke omgeving veran dert dat. Het kleinste dorp van Walcheren is ongerust. Volgens Karelse en Van der Meer Architecten en ingenieursbu reau DHV is het onder water zetten van de omgeving van Kleverskerke 'technisch uit voerbaar'. Mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan kan het Veerse Meer richting Middelburg worden uitgebreid. Het haalbaarheidsonderzoek is dinsdagmiddag huis-aan-huis bezorgd in Kleverskerke. Wim Bezemer had 's avonds de eerste verontruste dorpsgenoot aan de telefoon. Bezemer woont in de Dorpsstraat en is lid van de Middelburgse gemeenteraad voor het CDA. Volgens de politi cus is met het haalbaarheidson derzoek de uitbreiding van het Veerse Meer voor de 7 8 dorpsbe woners een stap dichterbij ge komen. Riek Bakker Stedenbouwkundige Riek Bak ker 'kuste' Kleverskerke in ok tober 1998 ruw wakker. Bakker presenteerde de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 met het Veerse Meer tot aan de rand van de stad. Kleverskerke kwam op de bijgevoegde plattegrond niet meer voor. „Dat is een foutje", haastte het college van B en W zich te zeggen. Burgemeester Spar van der Hoek verzekerde de inwoners dat de 'parel van Walcheren tot het einde der tij den blijft bestaan' Moeras Het college heeft woord gehou den, stelt Jan Helmons vast. Kleverskerke wordt een eiland in een moerasgebied. Helmons verhuisde 22 jaar geleden van Middelburg naar Kleverskerke. „Voor de rust en de natuur"zegt zijn vrouw Janet. Of het afgelo pen is met de rust, weet Helmons niet. Volgens hem hangt dat sterk af van de wijze waarop de woningbouw in het gebied wordt ingevuld. Het haalbaar heidsonderzoek geeft geen uit sluitsel. Daarin is enkel gekeken naar de technische uitvoerbaar heid. F. Kalis schreef in 1981 in een boekje over de geschiedenis van het dorp dat Kleverskerke een vlekis. „Meer was Kleverskerke niet en meer is het nimmer ge worden." De geschiedenis van het gehucht gaat terug tot de dertiende eeuw. In een brief van 20 september 1251 komt het dorp voor als de 'Parochie van Clawerskercke'. Kalis stelde ruim zeven eeuwen later vast dat het dorp 'in zijn kleinheid en onaanzienlijkheid een oase is voor velen'. Lia Meerman was een van de ve len die zich voelde aangetrok ken tot de oase. Op zoek naar stilte kocht ze twintig jaar gele den samen met haar man een woning aan de Dorpsstraat. „Ik vraag mij af waar de gemeente in godsnaam mee bezig is. Waarom moet de bestaande rust en ruimte worden opgegeven. Is er dan niets meer heilig?" Op 12 april houdt de gemeente twee bijeenkomsten in het Mid delburgse stadhuis over het on der water zetten van de omge ving van Kleverskerke. Eén voor de dorpelingen en één voor de boeren in het buitengebied, legt projectleider Rein van Pop- pel uit. „De belangen lopen te veel uiteen om één bijeenkomst te beleggen." Voor het antwoord op de vraag welke boerderij of percelen moeten verdwijnen is het volgens Van Poppel nog te vroeg. „Het is heel vervelend voor de betrokkenen. Maar dat komt later in het traject." Kalender Karei Oele, landbouwer aan de Derringmoerweg, heeft de da tum van de informatiebijeen komst op de kalender staan. Zijn boerderij ligt aan de rand van het plangebied. Volgens de 62-jarige Oele loopt de gemeen te veel te hard van stapel. „.Wo nen aan het water. Het klinkt prachtig. En in de zomer is dat het ook. Maar in de winter is het natuurlijk een heel ander ver haal." Oele denkt dat de ge meente zich verkijkt op de kos ten van de uitbreiding van het Veerse Meer. „Ik ben blij dat ik niet verantwoordelijk ben voor de financiering." Volgens CDA-politicus Beze mer is de uitbreiding van het Veerse Meer een 'mooi plan'. „Het betekent een opwaarde ring van het verpauperde Veerse Meer. Dat is goed voor het toe risme en de werkgelegenheid op Walcheren." Het onder water zetten van land en aanleggen van wooneilanden wordt geen eenvoudig karweivoorspelt hij „Technisch is het haalbaar, maar het kost wel een flinke duit." Met de boeren die land kwijtraken, moet volgens hem een goede regeling worden ge troffen. „De boeren mogen nooit de dupe worden. Zij moeten worden gecompenseerd." door Mieke van de Jagt KAPELLE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil een on derzoek uitvoeren naar de rou tes voor landbouwproducten op Zuid-Beveland. Het gaat vooral om de aanvoerroutes naar de veiling in Kapelle, maar ook naar CZAV in Wemeldinge en Cehave West in 's Heerenhoek. Bij de behandeling van het Mas- terplan 'Op weg naar een ver keersveiliger Zuid-Beveland' bleek dat veel boeren nog legio knelpunten signaleerden in het vervoer van hun producten. Het waterschap wil een werk groep instellen waarin de ge meenten Goes, Borsele en Kapelle zitting hebben, de pro vincie, de veiling, de coöpera tieve bedrijven, landbouw- en fruitteeltorganisaties en de po litie. De werkgroep zou in no vember van dit j aar een plan van aanpak moeten presenteren. Een nijpend probleem, het knel punt bij de weg Vierwegen bij Kapelle, wordt al eerder opge lost. Er is een verkeersbesluit in voorbereiding waarin Vierwe gen voor autoverkeer gesloten wordt. Alleen landbouwverkeer en bestemmingsverkeer mogen er nog rijden. Het waterschap trekt de kar van het onderzoek, omdat de meeste wegen eigen dom zijn van Zeeuwse Eilan den. Stel 4 artikelen samen uit de Ten Cate collecties en ontvang het laagstgeprijsde gratis Kijk ook eens op: www.tencate.org Ten Cale bestaat 50 jaar en dat vieren we met JUBILEUMV00R0EELI Zo ontvangt u tussen 24 maart en 15 aoril 2001 bi] alle Ten Cate dealers het vierde artikel gratis. Deze actie geldt voor alle Ten Cate collecties. Stel uw eigen Ten Cate jubileumpakket samen! Noordzandstraat 13 4401 CE Yerseke Tel.: 0113-574073 Dalemsestraat 17 4691 CV Tholen Tel.: 0166-603089 Woom Dreesmann OPRIL GROTE MARKT 11 4461 AK GOES 0113-270709 door Rolf Bosboom GOES - De provincie wil bij de volgende verkiezingen van wa terschap Zeeuwse Eilanden, volgend jaar, af van de kiesdis tricten. Volgens Gedeputeerde Staten moet de keuze van de kiezer zo ruim mogelijk zijn en is het districtenstelsel niet meer van deze tijd. Toen Zeeuwse Eilanden ruim vijf jaar geleden ontstond uit een fusie, heeft het waterschap Normaal speelt als trekpleister op Graauw Rock bewust gekozen voor het wer ken met kiesdistricten. Daar mee werd beoogd in de algeme ne vergadering, het algemeen bestuur, een zekere geografi sche spreiding van de vertegen woordigers (hoofdingelanden) te krijgen. De gedachte erachter is dat mensen zich nauwer bij het waterschap betrokken voe len als de hoofdingelanden voor hen herkenbaar zijn. De provincie wil aan deze con structie een einde maken. GS hebben begrip voor de redene ring dat 'regionalisering' van de verkiezingen bij het ontstaan van een nieuw waterschap voordelen kan hebben. „Echter, Zeeuwse Eilanden is reeds van af 1 januari 1996 een feit. Er mag worden aangenomen dat het waterschap voldoende tijd is gegund om zich als een onge deeld waterschap te ontwikke len en te presenteren", zo staat in een voorstel dat komend na jaar aan Provinciale Staten wordt voorgelegd. Een belangrijk argument voor GS is dat kiesdistricten de keu ze van de kiezer beperken. „De kiezer bezit voor iedere catego rie van belanghebbenden waar voor hij stemgerechtigd is, één stem. De stemgerechtigde dient de mogelijkheid te hebben die ene stem uit te brengen op de naar zij n mening meest geschik te kandidaat binnen die catego rie in het gehele waterschapsge- bied." Het laten voortbestaan van het huidige stelsel is volgens de pro vincie ook achterhaald. „Een indeling in kiesdistricten past naar onze mening toch nauwe lijks nog in de vormgeving van een zich als modern presente rend en als zodanig respecte rend waterschap." Het water schap Zeeuws-Vlaanderen kiest bijvoorbeeld ook niet per dis trict. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft geen standpunt ingenomen over het voornemen het districtenstelsel af te schaffen. Tijdens recent be stuurlijk overleg met verant woordelijk gedeputeerde A. J. G. Poppelaars heeft het wel laten weten, dat het voorstel weerstand zal oproepen in de al gemene vergadering. Die komt maandag 9 april bijeen. Eind vorig jaar heeft het bestuur al wel besloten dat na 2002 niet langer elk district met minimaal één gezworene in het dagelijks bestuur hoeft te zijn vertegen woordigd. Plaatsvervanger De provincie wil, naar aanlei ding van de jongste wijziging van de Waterschapswet, het wa terschapsreglement ook op een aantal andere onderdelen aan passen. Zo wordt het aantal ge zworenen, momenteel vijf, be paald op maximaal vijf. Verder beschikken hoofdinge landen in de toekomst niet meer over een plaatsvervanger, 'run ning mates' genoemd, die bij tussentijds vertrek hun zetel in nemen. „Eigenlijk wordt een plaatsvervanger niet gekozen, doch lift mee op het stemmental van de verkozen hoofdinge land", meent de provincie. GS willen daarom de niet-ver- kozen kandidaat met de meeste stemmen aanwijzen als vervan ger. Dat doet volgens hen meer recht aan de uitslag van de ver kiezingen. Een bijkomend praktisch voordeel is dat het stembiljet dan de helft minder namen zal bevatten en dus over zichtelijker wordt. De volgende verkiezingen van het waterschap zijn woensdag 6 maart 2002. GRAAUW - De band Normaal uit de Achterhoek is zaterdag 26 mei de trekpleister van het mu zikale festijn Graauw Rock. De plaatselijke voetbalvereni ging tekent in samenwerking met het zaalvoetbalteam IZV voor de organisatie. Het evenement begint om 16.00 uur op de sportvelden van de W Graauw. De optredens vinden plaats op een groot overdekt po dium. In het voorprogramma staan de regionale groepen Storm, the Rocks en Desolation. Het optreden van Normaal is vrijwel het enige tot augustus van dit jaar. De voorverkoop is inmiddels van start gegaan. Eurokoor zingt in Zierikzee ZIERIKZEE - Het Eurokoor Nederland treedt zaterdag 7 april op onder de Beuze aan het Havenplein in Zierikzee. Het koor staat onder leiding van di rigent Peter Kavelaar. Het koor verzorgt een keer per jaar een concert in het buiten land. Op deze manier willen zij contact leggen met koren in alle landen van de Europese Unie. Het is cle bedoeling dat deze ko ren zich aansluiten bij de stich ting European Choir Founda tion. Het optreden in Zierikzee be gint om 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 40