Kamer hekelt situatie asielcentra PZC herverdeling radiofrequenties Technische dienst KLM dreigt met wilde stakingen berco Senaat bedolven onder post over euthanasie Gevaar overstromingen lijkt geweken Rijverbod Westerterp voor onder invloed veroorzaken ongeluk Ombudsman noemt omstandigheden van opvang vluchtelingen onmenselijk Geurenmix moet vlieg das om doen Asielzoekers in Dronten eisen betere medische zorg Allochtone meisjes beter op school Eis 20 jaar voor overvaller GWK Verdachte zaak-Van der Valk vast GSM's ingeleverd na actie politie Vijftien jaar en TBS voor moord Vermeend is fraude met uitkeringen meer dan zat £)e yrjes wijst Op Obstakels bij In 2010 telt Nederland twee miljoen allochtonen donderdag 29 maart 2001 juanonze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris I Ralsbeek (Justitie) moet snel j maatregelen nemen om de eer- i ;(e opvang van asielzoekers in I je drie aanmeldcentra te verbe teren. Dat vinden de meeste fracties in de Tweede Kamer. j Alleen het CDA noemt de be staande opvang 'sober, maar I absoluut adequaat'. Groen links wil zo snel mogelijk een GRONINGEN - De Groningse bioloog F. Keiling heeft de juiste combinatie van mest, oud vlees in brood ontwikkeld om er een nipervliegenvanger van te ma llen. De bioloog, die 6 april •promoveert aan de Rijksuniver siteit Groningen (RnG), ontwik kelde een synthetisch mengsel Ivan voor huisvliegen onweer staanbare geurstofien. .Deideale vliegenvanger bestaat mt de zogeheten UV-val (met iet paarse licht dat vliegen Slektroeuteert) met daarbij een Ispuitbusje. ,,Dat moet eens in de I zoveel tijd een puf je stank af ge iten, zodat de beestjes worden Gelokt met licht en geur. Daar hunnen ze echt geen weerstand I aan bieden", aldus de 32-jarige Groninger. De bioloog bevestigde voor zijn onderzoek elektroden van 0,005 I millimeter grootte op vliegen, j De beestjes hebben tussen hun agen antennen "niet reukhaar- tjes. Die geven stroomstoot jes af aan het brein als het insect I luchtjes opsnuift, aldus Keiling. Bepaalde synthetische meng sels die de wetenschapper uit (natuurlijke stoffen samenstel de, bleken voor vliegen zo ver- .eidelijk te zijn dat ze er zelfs door worden aangetrokken in ruimten waar al een sterke geur hangt, zoals stallen. Kelling is bovendien de eerste die heeft i vastgelegd hoe het minuscule reukorgaan van de vlieg er pre cies uitziet. ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Naar verwach- ling wonen er over tien jaar Itwee miljoen niet-westerse al- llochtonen in Nederland, ,890.000 meer dan nu. De totale bevolking groeit in deze periode met een miljoen. Tweederde van de bevolkingsgroei wordt dus veroorzaakt door het toene- I mend aantal niet-westerse al lochtonen. Dit blijkt uit een prognose van het CBS dat gisteren werd ge presenteerd. De eerste generatie met-westerse allochtonen groeit in tien jaar tijd van 0,9 naar 1,2 miljoen. Dit komt voor al door asiel-, gezinsvormende en gezinsherenigende migratie. De tweede generatie groeit van 9,5 naar 0,8 miljoen. Deze rela tief sterke toename komt door dat niet-westerse allochtone nouwen over het algemeen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het moet afgelo pen zijn met de gedoogcultuur i bij de bestrijding van uitke ringsfraude. Dat zei minister Vermeend van Sociale Zaken gisteren bij een overleg in de ftveede Kamer over fraude in de sociale zekerheid. I Uit onderzoek blijkt dat circa I veertig procent van de bij- I standsgerechtigden bewust te I sveinigsolliciteert. Ook doet bij - I ca een kwart van de mensen met I een WW-uitkering niet genoeg I moeite weer aan het werk te ko men. Vermeend sprak naar aan- leiding van het onderzoek over 'buitengewoon ernstige uit- I komsten, die volstrekt onge- I wenst zijn'. I Volgens de minister is het hoog t'jd voor een cultuui-omslag bij I de sociale diensten en de uitvoe- spoeddebat met de staatssecre taris. Volgens de Nationale Ombuds man laten de omstandigheden in de aanmeldcentra op Schip hol en in Rijsbergen en Zeve naar sterk te wensen over. Asiel zoekers krijgen er te weinig rust, bivakkeren in overvolle, stinkende ruimtes en blijven verstoken van informatie over hun rechten en plichten. Asiel zoekers worden 'gereduceerd tot willoze volgers van aanwij zingen die zij vaak niet begrij pen', aldus ombudsman R. Fernhout. „Wij behoren asielzoekers on der menswaardige omstandig heden te huisvesten", reageert WD-Kamerlid Kamp. Hij ziet niets in de uitbreiding van op vangcapaciteit van vier naar vijf of zes aanmeldcentra. „Dat is niet de oplossing", vindt hij. „Beter is het de instroom van asielzoekers aan banden te leg gen. Nu krijgen we er per dag soms 750 tot 1000 binnen. Der gelijke aantallen zijn nauwe lijks goed te verwerken." D66-Kamerlid Hoekema sluit niet uit dat de staatssecretaris omwille van een kwaliteitsver betering op het gebied van huisvesting, hygiëne en kinder opvang ook tot capaciteitsuit breiding moet overgaan. PvdA- woordvoerder Middel is van oordeel dat de opvang voor ver betering vatbaar is. Je wordt er niet vrolijk van als je in een aan meldcentrum rondloopt, maar we moeten ons realiseren dat mensen er maar een paar dagen verblijven. De term 'onmense lijk' van de ombudsman is sterk overtrokken", vindt Middel. CD A-woordvoerder Wijn was recent nog in aanmeldcentra. „De uitlatingen van de ombuds man verrassen mij. Ik heb met eigen ogen gezien dat de situatie veilig, hygiënisch en toereikend is. Jeugdherberg-niveau, met stapelbedden en plastic stoel tjes. Goed genoeg om een aantal dagen in te verblijven." Ombudsman Fernhout meldt in zijn verslag: „Vanaf 's ochtends acht uur moeten de asielzoekers met z'n allen in een wachtruim te verblijven tot ze 's avonds weer naar de slaapzalen mo gen." Uit zijn onderzoek blijkt dat die ruimtes slecht verlicht meer kinderen krijgen dan au tochtone vrouwen, aldus het CBS. Turken vormen op dit moment met 309.000 personen de groot ste groep niet-westerse alloch tonen. Deze groep groeit vol gens het onderzoek in de komende tien jaar tot 381.000. Het aantal Surinamers in Ne derland is op dit moment 303.000. Omdat Surinaamse vrouwen gemiddeld minder kinderen krijgen dan Turkse vrouwen, groeit het aantal Suri namers minder snel. Het CBS verwacht dat de groep Aziaten in in de komende tien jaar met zestig procent toe neemt. Vooral het aantal perso nen uit Irak, Iran en Afghanis tan in Nederland groeit sterk. Rond 2050 wonen er bijna vier miljoen niet-westerse allochto nen in Nederland, voorspelt het CBS. Zij vormen dan twintig procent van de bevolking. ANP ringsinstanties. „Fraude moet je niet tolereren anders brokkelt het draagvlak af onder ons soci ale zekerheidsstelsel", aldus Vermeend. De PvdA-bewindsman bena drukte dat het slecht is als men sen niet weten waar ze aan toe zijn. „Als iedereen maar blijft denken: we hoeven ons niet aan de regels te houden, want er ge beurt toch niks, dan krijg je een verloedering in het beleid. Het moet afgelopen zijn met dat ge donder. Als iemand niet mee werkt bij het zoeken naar een baan, dan moet hij later ook maar op de blaren zitten." Vermeend constateerde dat de cultuur bij gemeenten langza merhand wel begint te verande ren. Hij heeft daarover ook afspraken met de lokale overhe den gemaakt. Aan het eind van het jaar zal hij controleren of ze zich daaraan houden. ANP zijn en soms geen daglicht bin nenlaten. De enige afleiding is televisie; in sommige centra mo gen asielzoekers geen la-anten of boeken lezen of pen en papier gebruiken. Er zijn in Rijsbergen en Zeve- van onze redactie binnenland LELYSTAD - Het water in de grote rivieren is over het hoog ste punt heen. Dinsdag bereikte de Rijn bij Lobitli een hoogste stand van 15,38 meter boven NAP. Gisterochtend was de ri vier al teruggezakt naar 15,25 nieter boven NAP. De Maas bij Borgharen is sinds maandag al aan het zakken. Volgens een woordvoerder van het berichtencentrum van Rijkswaterstaat hebben zich nergens grote problemen voor gedaan door het hoge water, dat overigens ruim een meter onder de hoogste stand van de drei gende watersnood in 1995 is ge bleven. Het duurt nog enkele dagen voordat de hoogwatergolf het IJsselmeer en de Noordzee heeft bereikt. Stroomafwaarts kon het water gisteren daarom nog even stijgen voor de val inzette. De meeste veerdiensten en voet veren over Maas, Rijn, IJssel en Waal waren gisteren nog uit de vaart. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De staatssecreta rissen De Vries (Verkeer en Wa terstaat) en Van der Ploeg (Me dia) hebben de Tweede Kamer gisteren nadrukkelijk gewezen op de moeilijke weg die nog volgt bij de herverdeling van ra diofrequenties. Volgens De Vries zitten er nog heel wat juridische haken en ogen aan de verdeelmethode zoals die nu op tafel ligt. Boven dien is er door de langdurige po litieke discussie zoveel vertra ging ontstaan dat ook Europese afspraken roet in het eten kun nen gooien. naar te weinig douches, de was lokalen zijn overdag dicht en er is onvoldoende schoonmaak personeel. Door het gebrek aan opvang moeten kinderen vaak bij het gesprek van hun ouders met de Immigratie- en Natura- De Vries zei gisteren dat na 1 september dit jaar mogelijk zelfs stiltes in de ether kunnen ontstaan. Op die datum verval len enkele bestaande frequen ties en komen er vanuit omrin gende landen nieuwe bij. Als dan de herverdeling in Neder land nog niet klaar is, ontstaan er problemen. De Vries sluit bo vendien niet uit dat als door ju ridische procedures het huidige voorstel niet kan worden uitge voerd, het oorspronkelijke plan om alle frequenties te veilen weer uit de kast wordt gehaald. Het kabinet had eerst een plan opgesteld om de beschikbare frequentieruimte onder com merciële radiostations te veilen. lisatiedienst (IND) zijn, wat vol gens Fernhout 'ongewenst' is. De asielzoekers in Rijsbergen en Zevenaar zijn niet vrij om te gaan en staan waar ze willen. Justitie is verbaasd over de kwalificatie 'inhumaan', zegt De Tweede Kamer was daar te gen. Zij wilde dat bestaande zenders tegen betaling van een frequentie zouden zijn verze kerd. Een adviescommissie on der leiding van KLM-topman P. Bouw kwam uiteindelijk met het compromis: zeven grote lan delijke stations waaronder Sky Radio en Radio 538 behouden een frequentie, de drie overge bleven frequenties worden on der nieuwkomers geveild. Voor regionale en lokale frequenties geldt een vergelijkbare verdeel methode. Een meerderheid van de Tweede Kamer sprak gisteren tijdens het debat haar steun voor dit voorstel uit. Wel willen de Ka- een woordvoerster. „AC's zijn sober, niet riant, maar het gaat hier om opvang van hele korte duur." Bovendien is op Schiphol, en in Ter Apel nieuwbouw ge realiseerd en staat dat in Zeve naar te gebeuren. GPD/ANP merleden nog meer duidelijk heid over de kansen en criteria voor nieuwkomers en over de fi nanciële verplichtingen van een commerciële nieuwszender. De oppositiepartijen Groen- Links en het CDA onthielden hun steun aan de kabinetsplan nen. Ook in de radiowereld is er nog verzet. Het commerciële ra diostation Q The Beat bood gis teren duizenden handtekenin gen aan De Vries en de Tweede Kamer aan. De zender wil dat alle frequenties via een veiling worden verdeeld. ANP (Advertentie) u bent van harte welkom lange vorststraat Goes van onze redactie economie SCHIPHOL - Bij de technische dienst van de KLM dreigen wil de acties, vanwege de voorgeno men samenwerking met het Amerikaanse bedrijf United Technologies Corporation (UTC). De Nederlandse Vereni ging van Luchtvaarttechnici (NVLT) kon gisterochtend ter nauwernood voorkomen, dat boze werknemers spontaan het werk zouden neerleggen. Acties bij het onderhoudsbe drijf kunnen de vluchtuitvoe- ring van de KLM en andere maatschappijen op Schiphol volledig ontwrichten. De tech nische dienst op Schiphol (4500 werknemers) moet worden sa mengevoegd met UTC, een fa brikant van vliegtuigonderde len met 150.000 werknemers. De KLM denkt zo de positie in het vliegtuigonderhoud te ver sterken. Het KLM-personeel hekelt het gebrek aan informa tie en vreest voor de toekomst. Volgens NVLT-voorzitter R. van der Hout is de situatie zeer ge spannen. ..Het wantrouwen neemt toe. Mensen vinden het een beangstigend idee straks niet meer in dienst van de KLM te zijn." Volgens Van der Hout konden vanochtend spontane acties alleen worden verhinderd van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft oud-minister Tjerk Westerterp (70) gisteren wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk onder invloed van alcohol een rijverbod van negen maanden opgelegd, waarvan drie voorwaardelijk, en een boe te van vijfduizend gulden. Ook heeft hij een voorwaardelijke celstraf van een maand gekre gen met een proeftijd van twee jaar. Eind november botste de voor malige bewindsman van Ver keer en Waterstaat en oud-di- door een dringende oproep van zijn kant. Hij wil de directie de gelegenheid geven te onderzoe ken of het personeel mogelijk toch in dienst van de KLM kan blijven. De NVLT is op zich niet tegen samenwerking, maar het huidi ge plan moet volgens Van der Hout worden uitgesteld. „Deor- ganisatie is er niet aan toe en er is absoluut geen draagvlak voor. En een groot deel van de fusies mislukt door een gebrek aan steun op de werkvloer. Het is echt één minuut voor twaalf." Acties kunnen zeer ontwrich tend werken, aldus Van der Hout. „Als grondwerktuigkun- digen het werk neerleggen, dan is de kans groot dat er nog maar af en toe een vliegtuig kan ver trekken." Behalve voor de eigen toestellen verzorgt de KLM ook het onderhoud voor veel andere maatschappijen. Bestuurder V. Kloos van vak bond De Unie bevestigt de toe nemende on wede onder het per soneel. Volgens hem loopt het fusieplan inmiddels vertraging op. De bonden willen in ieder geval een werkgelegenheidsga- rantie voor de KLM'ers probe ren te bedingen, aldus Kloos. Ook willen de bonden afspra ken maken over het behoud van de arbeidsvoorwaarden en een goede overgangsregeling. GPD recteur van de Optiebeurs met zijn auto bij Eindhoven frontaal op een tegenligger. De bestuur der van deze auto raakte zwaar gewond. In het bloed van Wes terterp, die als minister begin jaren zeventig het blaaspijpje invoerde, zat 0,65 promille alco hol, terwijl hooguit 0,5 is toege staan. De straf valt iets lager uit dan de officier van justitie had geëist. De advocaat van Westerterp had de rechtbank verzocht er re kening mee te houden dat zijn cliënt drukke werkzaamheden heeft en nog veel (zakelijke) ki lometers rijdt, tot veertigdui zend per jaar. GPD i !gn onze redactie binnenland I DEN HAAG - De Eerste Kamer wordt bestookt met uitzonderlijk veel post van I voor- en tegenstanders van euthanasie. De postkamer van de senaat heeft al 110.000 brieven en kaarten ontvangen. I Aanvankelijk kwamen vooral brieven binnen van tegenstanders van de eutha nasiewet die eind november vorig jaar door de Tweede Kamer is aangenomen. Maar sinds enkele weken stromen voor het merendeel steunbetuigingen voor de wet binnen. Die toename volgt op een re cente oproep van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) aan haar ruim 100.000 leden een per soonlijke brief naar de Eerste Kamer te sturen. Ook zijn veel e-mails binnengekomen. De senaat behandelt het wetsvoorstel 10 april. Honderd theologen, voornamelijk hervormde en gereformeerde predikan ten, hebben de Eerste Kamer gevraagd de petitie van de SoW-kerken en de R-K Kerk naast zich neer te leggen. Die had den een dringend beroep op de senaat ge daan het wetsontwerp niet aan te nemen of de behandeling ervan op te schorten. Het wetsvoorstel zou onvoldoende waar borgen voor de beschermwaardigheid van het leven bieden. Volgens de theolo gen biedt de wet juist wel voldoende waarborgen voor zorgvuldig levensbe ëindigend medisch handelen. ANP Een vrachtwagenchauffeur probeert door een blokkade van asielzoekers te rijden, maar hij wordt tegengehouden. foto Ah van onze redactie binnenland DRONTEN - Ongeveer tweehonderd be woners van het asielzoekerscentrum (azc) in Dronten hebben gisterochtend de na bijgelegen Hanzeweg geblokkeerd. Zij ei sen dat het azc zijn bewoners betere medi sche zorg verleent. De directie zegde toe klachten te onderzoeken. De politie maakte na ruim een kwartier een einde aan de blokkade, waarna de be woners met de directie overlegden. Direc te aanleiding voor de actie was de dood van een Afrikaanse vluchteling, Hij pleegde dinsdagavond zelfmoord door onder een auto te lopen. Directeur C. Pas van het azc zei geschokt te zijn door de zelfmoord. Initiatiefnemer van het protest en asiel zoeker R. Mynkong zegt dat het azc de zelfmoordenaar geen hulp had geboden. „Onze Afrikaanse vriend is doodgereden. Het is niet de eerste keer dat iets dergelij ks hier gebeuld. We zijn het niet eens met de manier waarop ze ons hier behandelen." ANP DEN HAAG - Allochtone meisjes doen het in het Studiehuis beter dan autochtone leerlingen. In deze tweede fase van havo en vwo werken zij vaker zelfstandig en zijn ze beter gemoti veerd dan hun Nederlandse medeleerlingen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Amsterdamse Instituut voor de Lerarenopleiding. Aan het onderzoek deden 650 leer lingen uit 4-havo- en 4-vwo van acht Amsterdamse scholen mee. Volgens de onderzoekers moeten allochtone meisjes meer problemen overwinnen, waardoor zij een grotere mate van zelfstandigheid ontwikkelen. Aanleiding voor het onderzoek was de angst dat allochtonen het extra moeilijk zouden krijgen in het Studiehuis. GPD ROTTERDAM - Justitie in Rotterdam heeft gisteren twintig jaar celstraf geëist tegen de verdachte van overvallen op twee grenswisselkantoren. De 30-jarige Rotterdammer heeft vol gens justitie in 1999 met veel wapengekletter de GWK-bank op Rotterdam CS beroofd. Een jaar eerder zou hij eenzelfde bank op het station van Hoek van Holland hebben overvallen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich naast de overvallen ook schuldig gemaakt aan poging tot moord. Tij dens zijn vlucht vanuit het GWK-kantoor in Rotterdam vuur de hij ruim dertig kogels af op agenten. ANP ARNHEM - De rechter-commissaris in Arnhem heeft gisteren de 60-jarige echtgenoot van Corrie van der Valk voor tien da gen in bewaring gesteld. De man wordt verdacht van dood slag op zijn 58-jarige wouw Corrie, die sinds 7 januari wordt vermist. De rechter-commissaris achtte de bezwaren die het Openbaar Ministerie tegen hem heeft ingebracht voldoende ernstig om hem vast te houden. Het is niet bekend welke bezwaren het OM tegen de man heeft ingebracht. De verdachte werd vorige week donderdag aangehouden. Sinds wijdag gelden er beperkende maatregelen tegen hem. De man is de laatste die zijn wouw heeft gesproken, voordat ze verdween.AIVP AMSTERDAM - De actie van de Amsterdamse politie tegen gestolen GSM-telefoons, waarbij de mobieltjes worden be stookt met SMS-berichten, blijkt succesvol. Al tientallen mensen hebben hun gestolen mobieltje ingeleverd, nadat ze een SMS-bericht hadden ontvangen met de boodschap dat hun toestel gestolen was, aldus een woordvoerster van de po litie gisteren. De politie begon dinsdag een offensief tegen dieven van GSM's. Zodra iemand aangifte doet, bestookt de politie het gestolen mobieltje met de boodschap: 'Dit toestel is gejat, koop of verkoop is strafbaar.' ANP ROERMOND - Derechtbank in Roermond heeft een 35-jarige man uit Weert veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. Twee weken geleden eiste officier van justitie M. Ridderbeks levenslang tegen de man die vorig jaar september de 54-jarige Alda Stienen-Linssen uit Lever- oy op beestachtige wijze om het leven bracht. In 1992 stak de man al een 55-jarige plaatsgenoot dood. Tij dens de zitting verklaarde hij dat hij niet kon beloven dat het niet nog een keer kon gebeuren. Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep, evenals de Weertenaar. ANP Steenfabriek Terca aan de Waal staat bijna onderwater. foto Mark van der Kort/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3