Verpleegafdeling Ten Anker groeit Inpakafdeling Betho onder druk buurpand erbij PZC Stakende arbeiders kleinmetaal trekken op naar Rijswijk YVV-kantoor Goes wordt verbouwd Goes kijkt opnieuw naar gevolgen voor buurman theater Zorg in Staten over crisis PSD Transferium Goes maand eerder open b21 Thools zorgcentrum zet acht verzorgingsplaatsen om in verplegingsplaatsen Budelpack op overnamepad Celstraf voor Geersdijkse schutter Conducteur met mes bedreigd Werkstraf na ontucht Oplichter krijgt tien maanden cel Buitenboordmotor gestolen donderdag 29 maart 2001 door Rob Paardekam I THOLEN - Zorgcentrum Ten Anker in Tholen heeft van het ministerie van volksgezondheid toestemming gekregen om acht plaatsen op de verzorgingsafde- I ling 0111 te zetten in verplegings- 1 plaatsen. I Verschillende bewoners van de I zorgafdeling, die eigenlijk ver- I pleging behoeven, kunnen op I die manier hun eigen kamer be- I houden. Het aantal plaatsen voor ver pleging in Ten Anker stijgt met de veranderingen naar 69. Vol gens locatiemanager M. Felius van Ten Anker heeft de nieuwe opzet vele voordelen. Vooral op het gebied van privacy zijn de bewoners volgens hem beter af. „Op de huidige verpleegafde ling wonen mensen samen in groepen van vijftien. De bewo ners die straks gebruik maken van de acht nieuwe verplegings plaatsen behouden hun eigen kamer, die ze met hun eigen spullen en naar eigen wens kun nen inrichten. We streven naar dit soort klein schaligheid. Mensen vinden het belangrijk om een stukje auto nomie te behouden. Bovendien is het altijd beter als mensen niet hoeven verhuizen. We moe ten de zorg als het ware bij de mensen brengen." Feitelijk verandert er dus wei nig voor de acht bewoners die van zorg overgaan op verple ging. In hun kamer worden wat kleine veranderingen, zoals steunbeugels, aangebracht en ze moeten hun eigen huisarts in ruilen voor die van de verpleeg afdeling van Ten Anker. Omdat de acht nieuwe verple gingsplaatsen zich op de verzor gingsafdeling bevinden, zal het personeel dat daar werkt, moe ten worden bijgeschoold. Felius voorziet op dat ten-ei n geen pro blemen. „Het verschil tussen verzorging en verpleging is lang niet meer zo groot als vroeger. Het zal in de toekomst niet voor alle verplegingsbehoeftigen mogelijk zijn om kleinschalig te wonen. De verpleegafdeling van Ten Anker bestaat uit twee afdelingen: somatiek en psy- chogeriatrie. Mensen in deze laatste categorie, doorgaans de menterenden, komen niet in aanmerking voor één van de acht nieuwe plaatsen. De afde ling psychogeriatrie is immers een gesloten afdeling.De veran deringen brengen uiteraard kosten met zich mee. Temeer omdat verplegingsplaatsen duurder zijn dan verzorgings plaatsen. De overheid draagt bij in die kostenVolgens Felius lig gen de veranderingen in het ver lengde van het overheidsbeleid om de wachtlijsten in de verple ging terug te dringen. De pro vincie Zeeland weigerde eerder om geld uit te trekken voor het omzetten van de plaatsen. door Barend Pelgrim SLUISKIL - Zeeuws-Vlaamse I werknemers in de kleinmetaal hebben gisteren opnieuw voor 24 uur het werk neergelegd. Zo'n 150 tot 200 mensen meld- I den zich woensdagochtend in 't I Meulengat in Sluiskil voor een stakingsbijeenkomst. De bon den maakten daarbij bekend dat morgen, vrijdag, vanuit I Zeeland een grote delegatie naar Rijswijk trekt om het onge- noegen te onderstrepen over het I uitblijven van een CAO-ak- I koord voor de kleinmetaal. Volgens vakbondwoordvoerder I C. Qoban (FNV) en A. van Dam me (CNV) is de stakingsbereid- I heid in de kleinmetaal onver- I minderd groot. Woensdag werd I ónder meer gestaakt bij de be- I drijvenZVU,GTI,WKS, Rhein- hold Mahla, Ipca en Adstrom. Coban, tevreden over de op- komst bij de staking van giste ren, zegt dat de bonden niette min hopen dat er spoedig een I akkoord komt. Vrijdag gaan de bonden en de I werkgevers in de metaal in Rij s- wijk praten over het CAO-ge- I schil. „We hopen dat de werkge- i vers verstandig zijn en met een goed aanbod komen", aldus de FNV'er. Zijn collega Van Dam me zegt dat cle bonden er met de inmiddels vier weken durende stakingsacties wel in geslaagd zijn om behoorlijk wat nervosi teit te veroorzaken onder de werkgevers in de metaal. „Dat er nu overleg komt, is puur door de druk die ontstaan is. Vier we ken van acties leidt ook onder de werkgevers tot gevoelens van laten we tot een CAO komen. Bussen De bonden vertrekken vrijdag vanuit Zeeland met vermoede lijk een vijftal bussen vol actie voerders naar Rijswijk. Daar mee willen ze duidelijk maken aan de onderhandelaars dat het hen bloedserieus is en dat de ge sprekken daadwerkelijk tot re sultaat moeten leiden. Van Damme roept de metaalarbei ders echter op, kalm te blijven. Het is niet de bedoeling dat er een spontane beweging op gang komt waarbij werknemers vrij dag uit eigen beweging naar Rijswijk trekken. De bonden zullen mensen per soonlijk uitnodigen om per tou ringcar te reizen. Van Damme: „Het is niet de bedoeling dat mensen op eigen gelegenheid naar Rijswijk gaan. We moeten geen Franse toestanden krijgen waarbij een colonne voertuigen het hele verkeer lamlegt. We sluiten een dergelijk actiemid del niet uit, maar we willen vrij dag met onze aanwezigheid enkel onderstrepen dat het overleg tot een akkoord moet leiden." door Rolf Bosboom GOES - Het VW-kantoor aan het Stations plein in Goes ondergaat binnenkort een ver bouwing. Die is nodig omdat er sprake is van ruimtegebrek. Daarom komt er een uit breiding van ruim twintig vierkante meter, zodat er plaats is voor een extra medewerk ster. Ook wordt de ruimte met de verkoop schappen opnieuw ingericht. De kosten van de verbouwing bedragen on geveer 90.000 gulden. Aangezien de VW het pand huurt van de gemeente Goesvindt het werk plaats in opdracht en onder regie van de gemeente. De VW betaalt de inves tering terug via een aanzienlijke verhoging van de huursom, die ruim het dubbele wordt van het huidige bedrag. De hogere huur geldt voor een periode van tien jaar. De ge meenteraad van Goes beslist donderdag 19 april over de verbouwing van het VW-kan toor. De raadscommissie ruimtelijke orde ning geeft in haar vergadering van maan dag 2 april een advies. foto Willem Mieras THOLEN - Budelpack International uit Poortvliet neemt Klöckner Pentapack Group over van het Duitse Klöckner- Werke AG. Pentapack heeft bedrijven in België, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk en heeft 800 werknemers in dienst. Budelpack is op overnamepad om dat het bedrijf zich wil zich omvormen van Europees marktleider in contract verpakken tot leidend producent en verpakker van consumenten pro ducten. Daarvoor is grotere productiecapaciteit en een betere benutting nodig van beschikbare middelen. Dat kan alleen als het bedrijf in omvang groeit, zodat het beter kan inspelen op de wensen vanuit de industrie. Budelpack heeft acht be drijven in Nederland, Spanje en het Verenigd Koninkrijk. De jaaromzet van het bedrijf zal dit jaar groeien tot 225 miljoen Euro en het aantal werknemers groeit tot boven de 2000. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 23-jarige man uit Geersdijk wegens poging tot dood slag veroordeeld tot 305 dagen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk. De celstraf komt overeen met de vier maanden die de man in voorarrest zat. De Geersdijkenaar schoot vorig jaar op 1 april in 's Heer Arendskerke op een man, die daardoor gewond geraakte. Aan het slachtpffer moet hij 846 gulden schade vergoeden. ARNEMUIDEN - Een onbekende man heeft woensdagoch tend een conducteur van NS met een mes bedreigd. De con ducteur vroeg de man ter hoogte van het station Arnemuiden om zijn kaartje. Deze antwoordde daarop geen plaatsbewijs te hebben. De conducteur vroeg de man uit te stappen op het station Arnemuiden. Eenmaal op het perron haalde de man een mes tevoorschijn en bedreigde de conducteur. Toen de trein wegreed, ging de man ervandoor. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 42-jarige inwoner van Sint-Philipsland wegens on tucht met zijn dochter veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De geschei den vader maakte in de jaren 1993 tot 1995 misbruik van zijn dochtertje, toen ze samen met haar broertje vanwege een om gangsregeling bij hem verbleven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 34-jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot tien maanden cel, 240 uur dienstverlening en vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De man maakte met een wissel truc bejaarden geld afhandig. De Hulstenaar presenteerde zich vorig jaar zomer als opkoper bij bewoners van boerderij en in Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische grensstreek. Hij vertelde ze alleen een briefje van duizend gulden te hebben, dat in zijn auto lag. Vervolgens haalde hij de slachtoffers over alvast het wisselgeld mee te geven, waarna de man er vandoor ging. Hij moet de bejaarden zo'n zesduizend gulden vergoe den. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben tussen maandag en woensdag een buitenboordmotor gestolen van een zeilboot aan de Oranjeplaat. De waarde van de buitenboordmotor be draagt enkele duizenden guldens. Bedrijfsleven kiest voor lage-lonenlanden BctllO kOOpt UlVUSt door Rolf Bosboom GOES - B en W van de gemeente Goes houden de belangen van I bewoner J. Rijk van de West wal, I de belangrijkste bezwaarmaker I tegen de nieuwe schouwburg, nog eens goed tegen het licht. Wethouder C. R. M. M. Linssen I zei dat woensdagavond na af- 1 loop van intern beraad van de I raadscommissie binnenstad. I Rijk, die in de theaterplannen een toneeltoren van ruim zes- I tien meter hoog vrijwel in zijn achtertuin krijgt, heeft tegen het nieuwe bestemmingsplan voor het hart van de binnenstad bezwaar aangetekend. Zijn be langrijkste argument is dat het bestemmingsplan het mogelijk I maakt dat aan drie zijden van zijn perceel gesloten bebouwing I tot veertien meter hoog kan ko men, met de bestemming 'maat- schappelij ke doeleinden' De bezwaarmakers tegen het bestemmingsplan hadden gis- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder I R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek I K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl teravond de gelegenheid him ongenoegen mondeling toe te lichten. Rijks advocaat onder streepte dat de gemeente in het plan geen duidelijke keuze lijkt te maken. In zijn ogen moet zij kiezen voor óf wonen in het ge bied óf maatschappelijke func ties. In dat laatste geval is het lo gisch de woning van Rijk weg te bestemmen, maar dat gebeurt in het bestemmingsplan juist niet. „Het is nu vlees noch vis." Het argument dat Rijk in 1997, toen hij de woning kocht, kon weten van de plannen voor een schouwburg, gaat volgens de raadsman niet op. Hij herinner de eraan dat de toneeltoren eerst op een andere plaats was gedacht. Verder wees hij op de inmiddels ontstane ideeën voor een parkeergarage aan het Bleekveld, ten zuidoosten van Rijks perceel. Die zou diens wo ning alleen maar verder inslui ten. De advocaat vroeg zich af of een parkeergarage ook onder de bestemming 'maatschappelijke doeleinden' valt. Ongegrond De commissie beraadslaagde vervolgens achter gesloten deu ren over de ingebrachte ziens wijzen. Na afloop wilde wet houder Linssen alleen kwijt dat de commissie 'alles afwegende' adviseert Rijks bezwaren onge grond te verklaren, maar het college wel vraagt nog eens goed te kijken naar twee zaken: het aan drie kanten insluiten van diens perceel en de kwestie van de parkeergarage. Het is voor de gemeente van groot belang de bezwaren van Rijk in dit stadi um voor een groot deel weg te kunnen nemen. Vandaag, don derdag, begint de afzonderlijke planologische procedure voor de schouwburg, die moet zijn afgerond voordat de bouw kan beginnen. Bezwaren kunnen die procedure verlengen, waardoor het theater later gereed is dan voorzien. Het bouwplan ligt tot 26 april ter inzage. De raads commissie adviseerde gister avond ook de bezwaren van twee bewoners van de Beesten markt ongegrond te verklaren. Die vrezen overlast van het the atercafé dat in de schouwburg komt en verwachten ook hinder door de hoogte en locatie van de toneeltoren. De gemeenteraad neemt don derdag 19 april een definitief besluit over het bestemmings plan. doorMieke van der Jagt GOES - De internationalisering in het bedrijfsleven brengt voor het werkvoorziensbedrijf de Betho in Goes problemen met zich mee. Directeur A. Leen- houts meldde het bestuur van de gemeenschappelijke regeling woensdag dat vooral de afde ling verpakkingen te kampen heeft met opdrachtgevers die naar lage-lonenlanden vertrek ken of overgenomen worden door internationale bedrijven die geen boodschap hebben aan de jarenlange relatie met de Betho. „Daar hebben we op de afdeling inpakken en verpak ken heel veel last van", aldus Leenhouts. Overigens ziet de directeur wel mogelijkheden om meer werk te krijgen. Hij heeft er goede hoop op dat de Betho zich nog verder kan specialiseren in de verpak kingsactiviteit, zodat het be drijf op de internationale markt iets kan bieden wat een ander niet kan. Een afdeling waar het ook allemaal wat minder gaat, is de metaalafdeling. Omdat het slecht gaat met de landbouw, worden weinig landbouwwerk tuigen besteld en besteden ma chinefabrieken ook minder uit aan de Betho. Voor een dreigen de malaise bij de meubelafde ling heeft zich een oplossing aangediend. Opdrachten die vroeger bij de meubelafdeling van de Betho terecht kwamen, gaan nu naar Polen, Roemenië en Wit Rusland. Daarvoor in de plaats zijn de interieurs geko men. Nog betere berichten had Leenhouts ook. Het hoveniers bedrijf barst in het werk en de elektromontage heeft meer dan voldoende werk. Die laatste af deling krijgt op de helft van dit jaar het ISO-certificaat. door Mieke van der Jagt GOES - Onder het motto 'buur- mans hoefje is maar één keer te koop' heeft het algemeen be stuur van de gemeenschappelij ke regeling De Betho woensdag besloten het kantoor aan de achterkant van het Bethoge- bouw aan Klein Frankrijk in Goes te kopen. Het gebouw, waarin het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland (OLAZ) lange tijd heeft ge huisd, moet gaan dienen als on derkomen voor Besthwerk, de organsiatie die nu nog los van de Betho de gesubsidieerde arbeid regelt. Weliswaar is de kogel van sa menvoeging van Betho en Besthwerk nog niet helemaal door de kerk; het bestuur gaat ervan uit dat dat er wel van ko men zal. Alle activiteiten op het gebied van reintegratie op de arbeidsmarkt, het werkvoorzie- ningsbedrijf en de gesubsidieer de trajecten naar gewone banen op de Bevelanden en Tholen, zullen in Klein Frankrijk in Goes plaats gaan vinden. door Rolf Bosboom GOES - Het transferium in Goes is niet per 1 mei, maar al vanaf komende maandag weer in be drijf. Bovendien rijdt de bus voorlopig niet twee maar zes da gen per week. De extra maatre gelen worden genomen met het oog op de invoering van het nieuwe parkeerbeleid. Twee weken geleden besloot het Goese college van burgemeester en wethouders al de proef met het transferium van vorig jaarte herhalen. B en W bepaalden dat van 1 mei tot en met 3 november op dinsdag en zaterdag een pen delbus tussen het centrum en de Zeelandhallen rijdt. Bezoekers van de stad kunnen hun auto parkeren bij het evenementen complex en gratis naar het de binnenstad reizen. Het nieuwe parkeerbeleid, dat volgende week van kracht wordt, vergt echter een tijdelij ke oplossing voor het woon werkverkeer. Voor hen komt een gratis terrein bij het Stations park, ter hoogte van de bedrij ven Carels en Beekman, maar de Het bestuur bekeek tijdens de vergadering woensdag de mo gelijkheid om een gebouw voor Besthwerk aan te bouwen aan het huidige Betho-complex, maar dat bleek ongeveer even duur. Bovendien is in de bereke ningen voor nieuwbouw uitge gaan van 250 vierkante meter voor Besthwerk, terwijl het aan te kopen kantoorgebouw bijna 500 vierkante meter beslaat. Daarvan is nog wel een deel voor vijf jaar verhuurd, maar er wordt voor Besthwerk wel wat groei verwacht. Het peceel grond is bovendien 1.500 meter, zodat op de langere termijn uit breiding ook nog mogelijk is. Besthwerk begeleidt nu nog langdurig werklozen via scho lingstrajecten, banenpools en subsidies naar reintegratie op de arbeidsmarkt, in een ruimte van nog geen 200 vierkante me ter. Daar wordt ook het werk voor Schouwen-Duiveland ge daan. De gemeente Schouwen- Duiveland wil echter niet sa mengaan met de Betho maar on derzoekt een integratie met het Schouwse werkvoorzienings- bedrijf De Zuidhoek. aanleg van het terrein ligt al en kele maanden stil na de vondst van diverse NS-kabels, die eerst moeten worden verplaatst. Als tijdelijke voorziening wordt daarom het transferium inge zet, zo besloot het college deze week definitief. De pendelbus gaat vanaf maandag 2 april da gelijks, behalve 's zondags, rij den. Het transferium is in ge bruik van 7.30 tot 19.00 uur, op donderdagen tot 22.00 uur en op zaterdagen tot 18.00 uur. Debus rijdt vier keer per uur. Het transferium blijft zes dagen per week functioneren, totdat het parkeerterrein bij Carels en Beekman klaar is. Wethouder S. J. Heijning zei eerder deze maand uit te gaan van de tweede helft van dit jaar. De plaats bij de Zeelandhallen waar kan worden geparkeerd, is iets verplaatst. Dit naar aanlei ding van kritische opmerkingen van klanten van het transferium vorig jaar. Dit jaar wordt een as- faltverharding bij hal 2 en een deel van de hal zelf gebruikt. Er is ruimte voor ongeveer 250 au to's. Fietsen kunnen worden ge stald in de Zeelandhallen. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Staten van Zeeland maken zich zorgen over de vertrouwens crisis tussen de kapiteins van de Provinci ale Stoombootdiensten en de directie van het veerbedrijf. Personeel en leiding van de PSD moeten zich toch al fors inspan nen om de dienstverlening de komende ja ren te handhaven. Een intern conflict draagt niet bepaald bij aan een goede gang van zaken. De gang van zaken bij de PSD vormt een vast agendapunt tijdens de vergaderin gen van de Statencommissie verkeer en vervoer. Uit de informatie die gedeputeer de J. Hennekeij, de directie en soms ook de ondernemingsraad daar verstrekken, is tot dusver niets gebleken van hoog opge lopen problemen tussen de dienstleiding en een categorie medewerkers. Wel was bekend dat de nieuwe functiewaardering niet rimpelloos is verlopen. F. de Paauw (PvdA) verklaarde woensdag dat de Staten steeds hebben aangedron gen op een goede communicatie binnen de PSD en op een zorgvuldige omgang met de medewerkers, omdat van hen veel wordt gevergd in de tweeënhalf jaar die de PSD nog resten tot de opheffing van de dienst. De veerboten komen immers stil te liggen wanneer volgens de nu geldende planning op 14 november 2003 de Westerschei de- tunnel in gebruik wordt genomen. Het is de bedoeling dat de dienstverlening van het veerbedrijf tot die datum op het huidige niveau wordt gehandhaafd. Dat betekent dat moet worden geprobeerd het personeel zo lang mogelijk in dienst te houden. Vrijdag trokken cïe Staten nog 2 miljoen gulden uit voor een pakket van extra maatregelen om dit te bereiken. Geld Van de zijde van de PSD-directie is de in druk gewekt dat de brief die namens de 22 kapiteins aan het provinciaal bestuur is gestuurd, vooral een financiële achter grond heeft. J. van Ginkel (Christen Unie) meende dat er meer aan de hand is. „Het zou me verbazen en het zou me ook teleur stellen als het alleen een centenkwestie is. Je neemt niet zomaar een advocaat in de arm om je tot de bazen van je baas te wen den. Het is niet niets dat alle kapiteins het vertrouwen in de directie opzeggen." Het stemde Van Ginkel somber dat de directie van de PSD de zaak bagatelliseert. „Je lost geen conflicten op door te doen alsof «r, ze niet bestaan." Voor de ondernemings raad van de PSD kwam de brief namens de kapiteins aan de Staten als een grote verrassing. Dat er onvrede bestond over de functiewaardering en de beoordeling van de vraag welke categorieën personeel voor onregelmatigheidstoeslag in aan merking komen, was bij de OR bekend. Voorzitter D. Dijkgraaf: „We zijn daar als ondernemingsraad geen partij is. Dit soort zaken worden binnen het georgani seerd overleg geregeld. We hadden niet de indruk dat de zaak zo hoog was opgelo pen." In de namens de kapiteins gevraag de interim-manager ziet Dijkgraaf niet veel. „Voordat zo iemand zich in een com plex bedrijf als de PSD heeft ingewerkt, zijn we al een hele tijd verder." PSD-di- recteur F, Vos wilde niet verder ingaan op de klachten van de kapiteins. Gedepu teerde Hennekeij, binnen het dagelijks provinciebestuur de eerst verantwoorde lijke voor de PSD, verblijft in het buiten land. Zijn collega D. Bruinooge (perso neelszaken) reageert maandag in de Statencommissie algemeen bestuur op de kwestie. De afdeling elektromontage van de Betho heeft ruim voldoende werk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39