ZLTO roept op tot waakzaamheid PZC Schapenboer krijgt steun van scholieren Handtekeningen voor enten van hobbydieren Boer en consument worstelen met vraag wat wel en niet mag Minicampings dicht in afwachting van betere tijden 20 Eigen organisatie vraagt boeren zich aan regels te houden Boerenorganisatie vindt strenge maatregelen absoluut niet overdreven Bescherming van nesten weidevogels in gevaar Afgelastingen wegens mkz Jagers helpen bij nemen bloedmonsters donderdag 29 maart 2001 TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie (ZLTO) gaat de boeren per brief oproepen zich strikt te houden aan de regels voor be strijding en voorkomen van mond- en klauwzeer. De standsorganisatie vindt dat noodzakelijk, omdat er signa len zijn dat agrariërs de nei ging hebben de geboden niet altijd in acht te nemen. Onder meer acties voor het af schaffen van het zogenaamde non-vaccinatiebeleid zorgen ervoor dat de zorgvuldigheid om verspreiding van het virus tegen te gaan wat uit het oog wordt verloren. Boeren hebben zich bij de ZLTO erover be klaagd dat collega's dingen doen die niet verstandig zijn. Ook zal de ZLTO erop wijzen dat boeren zich goed op de hoogte moeten stellen van wat wel en niet mag. Zo is mest uit rijden in Zeeland toegestaan, maar bij voorkeur in de directe omgeving, zodat transportbe wegingen zoveel mogelijk wor den vermeden. Paardrijden aan de teugel mag wel, maar rijden met paard en wagen weer niet. Ca ravans mogen ook verplaatst worden. door Rinus Antonisse ARNEMUIDEN - De voor zorgsmaatregelen tegen mond en klauwzeer blijven in Zeeland voorshands onverminderd van kracht. Als de provincie virus vrij blijft, wordt in de loop van volgende week bekeken of er enige versoepeling mogelijk is, met name voor agrarische be drijven buiten de veehouderij. Het platteland kan dan weer enigszins van slot. Dit stelt Jo Kodde uit Arnemux- den, voorzitter vakgroep vee houderij van de ZLTO-Zeeland en vice-voorzitter rundveehou derij van LTO-Nederland. Wel wordt geprobeerd wat te doen aan de situatie in de scha penhouderij, die in een aantal gevallen nijpend is. Het gaat dan vooral om hoogzwangere schapen die nog in de wei lopen en op het punt staan te lamme ren. Dat moet bij voorkeur in de stal gebeuren, omdat de kans zeer groot is dat de lammetjes een geboorte in de open lucht niet overleven. „Er moet een ontheffing komen om de hoog- drachtige schapen naar huis te halen", zegt Kodde. Ook zijn maatregelen nodig om het voeren van de schapen die buiten verblijven veilig te stel len. De koeien staan nog alle maal binnen en die blijven dat ook zolang er geen versoepeling van de mkz-maatregelen komt. Grote problemen levert dat niet op, meldt Kodde. Wel dreigen wat problemen met de opslag van mest. Die mag in Zeeland overigens wel weer uitgereden worden, waarbij dat bij voor keur beperkt moet blijven tot de zogenaamde huiskavels rond het bedrijf. Het feit dat het mond- en klauwzeer tot nu toe Zeeland heeft overgeslagen, betekent niet dat de teugels gevierd kun nen worden, beklemtoont Kod- door Rinus Antoriisse GOES - De bescherming van weidevogels in Zeeland komt in de knel als gevolg van het mond en klauwzeer. De vrijwilligers mogen op grond van een minis teriële regeling de weilanden en akkers niet op. Er kunnen dus geen maatregelen, zoals het af schermen van nesten, worden uitgevoerd. „Het project staat nu voorlopig op een laag pitje", zegt Nan- ning-Jan Honingh coördinator vrijwillige akker- en weidevo gelbescherming bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). De bescherming van weidevo gels wordt sinds 1995 door SLZ geregeld. Burgers en buitenlui helpen boeren om nesten van kieviten, scholeksters, kluten, grutto's en tureluurs te beveili gen. Ze sporen de nesten op en markeren ze met stokjes, zodat de boer er met de machines om heen kan werken. Vaak moeten de legsels tijdelijk worden ver legd voor het ploegen, eggen en zaaien. In de provincie Zeeland zijn honderd vrijwilligers actief op honderdvijftig bedrijven. Vorig jaar beschermden de vrij will- gers 570 legsels. De vrijwilligers moeten voors hands noodgedwongen thuis blijven. De boeren zullen de bescherming zelf moeten uit voeren, stelt Honingh. „Sommigen zullen dat doen, maar sommigen ook niet. Een aantal boeren heeft daarbij ge woon hulp nodig. Dat staat nu op een laag pitje. Of het gevol gen heeft voor de weidevogel stand weten we niet. Stel dat het vee helemaal het land niet in mag, dan is dat weer een plus punt." Akkerland De SLZ-medewerker vindt dat het betredingsverbod voor ak kerland opgeheven moet wor den. „Daar is geen gevaar voor ver spreiding van het mkz-virus. Dit zal in landelijk verband aan de minister worden voorgelegd. Ik hoop dat daar eind van de week duidelijkheid over komt." Het uitvoeren van de bescher ming op akkerland is in de Zeeuwse situatie extra belang rijk. Naar verhouding is er in de provincie weinig weiland en wel vëël akkerland. De meeste wei devogels worden dan ook be schermd op het bouwland. de. Zijn advies aan de boeren is dan ook: blijf alert, blijf waak zaam, neem de voorzorgsmaat regelen die je kunt nemen. Hij wijst erop dat de Veluwe he melsbreed nog geen 200 kilome tervan Zeeland verwijderd is en dat er sprake is van een zeer agressief en fanatiek virus. Kodde noemt de maatregelen absoluut niet overdreven. „Het virus verspreidt zich heel mak kelijk, ook door de lucht." Volgens de ZLTO-voorman is in Sprang-Capelle waarschijnlijk de bron van alle kwaad te vin den. Nog altijd is niet voor 100 procent duidelijk of er vanuit die plaats contacten met Zee land zijn geweest. Kodde: „Het is bijna zeker dat de provincie daar niets van heeft gekregen, maar we zijn er niet volledig ze ker van. Het is erg moeilijk na te gaan. Je weet niet of er toch nog indirecte contacten zijn ge weest. Daarom moeten we op dit moment nog heel alert blijven. Boeren dringen steeds meer aan op inenten van de veestapel. Daar is Kodde het mee eens, maar acties mogen niet uit de hand lopen. „Ik heb begrip voor de emoties van de boeren. We moeten wel proberen met elkaar even nuchter te blijven. Als Ne derland op eigen houtje gaat in enten, dan is de veehouderij volgend jaar failliet. De sector exporteert voor meer dan 70 procent aan veehouderijpro ducten (kalveren 95%, vlees 70%, zuivel 65%) en daar komt dan een eind aan. We moeten in zetten op een omslag binnen de Europese Unie. LTO benadert nu ook de boerenbonzen in de hele EU om ze te winnen voor het Nederlandse standpunt om het non-vaccinatiebeleid op te heffen. Als de bonzen het eens zijn kunnen zij hun ministers beïnvloeden." Over noodentingen die Neder land met toestemming van de EU mag uitvoeren, bestaat in de samenleving veel onduidelijk heid, constateert Kodde. „Men begrijpt niet dat de dieren met een noodenting toch gedood moeten worden. Het heeft te maken met de destructiecapaci- teit, om een periode te over bruggen. Het is hartstikke hard voor de boeren die het over komt, ze moeten de dieren die ten dode zijn opgeschreven nog voeren en melken. En de dieren alleen in Nederland afzetten is geen oplossing. Dieren met een noodvaccinatie kunnen toch drager van het virus zijn, dat kan op het vlees tussen een broodje komen en verdere ver spreiding is een feit." Eline Bax (links) en Yasmin Moennond tonen hun spandoek. De andere actievoerders kijken toe. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze verkochten limonade, stripboeken en cd's en maakten muziek onder de Beuse in Zierik- zee, elf kinderen van groep zes van de Zierikzeese Jan Wouter van den Doelschool. Niet om zelf een zakcent je bij te verdienen, maar om schapenboer G. van den Hoek uit Ouwerkerk te helpen. Van den Hoek zit in zak en as omdat op last van de Algemene Inspectie Dienst vorige week donderdag vijftig schapen en acht lammetjes werden afgemaakt omdat Van den Hoek het vervoersverbod zou hebben overtreden. Ontzettend flauw, vinden de kinderen. „Volgens mijn moeder heeft de AID gewoon op de loer gelegen om die man te pakken", roept één van hen verontwaardigd. Instemmend geknik van de anderen. „Dat doe je zo'n man van 71 toch niet aan." De jonge actievoerders vinden net als Van den Hoek dat het helemaal fout is om gezonde dieren dood te maken terwijl er niet eens mond- en klauwzeer is op Schouwen-Duiveland. „En dan moet hij nog boete betalen ook. dat vind ik hele maal zielig." Yasmin Schults en Eline Bax houden trots het zelfge maakte spandoek omhoog waarop het doel van hun actie uitgelegd wordt. Passanten worden opgeroepen om toch vooral iets te kopen, al is het maar een klei nigheid. 'Want elke cent telt' besluit het spandoek. Yasmin en Eline kaartten him idee maandag in hun klas aan en kregen meteen enthousiaste reacties. Ne gen klasgenootjes bleken bereid hun vrije woensdag middag op te offeren aan de actie voor Van den Hoek. Niet alleen de Zierikzeese schoolkinderen zijn kwaad op de AID. Ook de afdeling Schouwen-Duiveland van foto: Marijke Folkertsma het CDA is 'boos en verontwaardigd' over de ruiming, zo blijkt uit een brief aan het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Schouwen-Dui veland. „De fractie van het CDA is van mening dat cle ruiming van de drachtige schapen op dit bedrijf een overtrokken maatregel is, gezien de huidige situatie op Schouwen-Duiveland, namelijk dat er op dit moment hier geen sprake is van de gevreesde ziek te." Het CDA vraagt het college in haar brief bij debetrok ken instanties te bewerkstelligen dat bij dergelijke gevallen naar de geest van de wet wordt gehandeld en niet uitsluitend naar de letter. Ook wil het CDA van Schouwen-Duivelands dagelijks bestuur weten hoe het college denkt te gaan handelen als op Schouwen- Duiveland onverhoopt toch mond- en klauwzeer uit breekt. door Rinus Antonisse DEN HAAG - Ruim driedui zend handtekeningen ter onder steuning van een pleidooi om hobbydieren in te enten tegen mond- en klauwzeer. Het resul taat van een bliksemactie die Ellen Meijns uit Grijpskerke af gelopen weken hield. Handte keningen en pleidooi zijn woensdag door haar afgeleverd in het ministerie van Landbouw in Den Haag. Minister L. J. Brinkhorst was niet in de gelegenheid ze per soonlijk in ontvangst te nemen. Dat deed medewerkster De Haan namens hem, met de toe zegging dat de minister zo snel mogelijk van de actie op de hoogte wordt gesteld. Meijns sprak wel in de Tweede Kamer met CD A-Kamerlid S. Buijs, die over het inenten van hobbydie ren vragen heeft gesteld. Uitgangspunt van de actie is voor Ellen Meijns het gegeven dat dieren die als hobby worden gehouden, zoals geiten, hang buikzwijntjes en schapen, niet de dupe mogen worden van de mond- en klauwzeeruitbraak in Nederland. Dat kan volgens haar simpel door de dieren in te entenHet hoeft niet op bezwaar te stuiten van de Europese Unie, omdat deze dieren toch niet be stemd zijn voor de export en binnen de landsgrenzen blijven. „De hele discussie over wel of niet vlees van ingeente dieren speelt dus niet." Speldenprikjes Meijns is niet van plan haar ac tie te beëindigen. Reacties die nog binnenkomen worden door alsnog worden doorgestuurd naar de minister van Land bouw. „Als speldenprikjes." Ook gaat ze per brief de leden van de vaste Kamercommissie voor Landbouw oproepen haar pleidooi om te zetten in daden. In totaal gingen 3.009 handte keningen richting minister. Er Ellen Meijns en haar echtgenoot op het Binnenhof met de doos vol handtekeningen. foto Jos van Leeuwen zitten ook steunbetuigingen van organisaties en verenigin gen bijzodat het in feite om veel meer mensen gaat die inenten van hobbydieren noodzakelijk achten. Voor Ellen Meijs was het de eer ste keer dat ze actie voerde. Het bracht haar in aanraking met de politieke en ambtelijke molens in Den Haag. Een kennismaking die voor haar volkomen 'vreemd' was. „Ik wilde dat ik vroeger op school beter had op gelet toen het over Eerste- en Tweede Kamer ging." Ze ervoer de benadering door de Tweede Kamer, in het bijzonder kamer lid Buijs, als heel open en toe gankelijk. Dat was bij het mi nisterievan Landbouw heel wat mindex-. Daar heeft men het niet op actievoerende burgers begre pen. door Roelf Reinders VLISSINGEN - De mond- en klauwzeercrisis zorgt voor veel verwarring en onduidelijkheid. Veel consumenten en boeren weten niet waar ze aantoe zijn en wat wel en niet kan. Verder zijn Zeeuwse schapenboeren boos omdat ze nauwelijks toe stemming krijgen drachtige schapen naar de stallen te ver voeren. Veel mensen bellen uit onwe tendheid met instanties en in formatielijnen voor informatie over mond- en klauwzeer (mkz). Het Voorlichtingsbureau Vlees krijgt veel telefoontjes van mensen die zich afvragen of ze nog wel vlees kunnen eten. „Het beeld is ontstaan dat het vlees in Nederland niet goed is", zegt woordvoerder H. van Boxmeer. Uit een onderzoek van het bu- i"eau van vlak voor de uitbraak van mkz in Nederland blijkt dat door de Europese mkz-crisis 25 procent van de consumenten zich zoi'gen over z'n gezondheid maakt. Volgens het ministerie van Landbouw is mond- en klauwzeer niet gevaarlijk voor mensen. „In zeer uitzonderlijke gevallen kunnen mensen on schuldige verschijnselen krij gen, bijvoorbeeld door het drin ken van rauwe melk van een met mkz besmette koe, maar die gaan snel weer over." Veel boeren weten door de veel heid aan mkz-maatregelen niet wat ze wel en niet mogen. Bij de landbouworganisatie ZLTO be antwoorden twaalf telefonisten vragen van boeren uit Zeeland en Brabant. „Ze kunnen het maar net behappen", zegt J. Kodde, voorzitter vakgroep veehouderij van de ZLTO-Zee land en vice-voorzitter rund veehouderij van LTO-Neder land. Hij zegt dat onder Zeeuwse schapenhouders vooral veel on duidelijkheid heerst. „Scha penhouders weten niet of ze wel of niet hun drachtige schapen binnen mogen laten." Kodde zegt dat schapenhouders ontheffing proberen te krijgen maar dat de Rijksdienst van Vee en Vlees (RVV) dit nauwelijks verleent. „Over dit stringente beleid is ontevredenheid en on rust onder de schapenhouders ontstaan." Kodde zegt dat Zeeuwse boeren zich beginnen af te vragen of de maatregelen in Zeeland niet worden overdre-' ven. Hij vindt zelf van niet, „Mond- en klauwzeer is erg agressief en we moeten er heel zorgvuldig mee omgaan." Kod de vindt niet dat de informatie voorziening tekort schiet. Hij vindt deze voldoende. Veel boeren bellen het ministe rie van Landbouw met vragen over het uitstrooien van mest, het vervoer van hooi en het toe laten van mensen op het erf, meldt woordvoerster N. van der Zee. „Er is veel onduidelijkheid en verwarring door de vele rege lingen. Ook steeds meer akker bouwers weten niet waar ze aan toe zijn, zegt M. Venner van de ZLTO. „Boeren met aardappels, in de schuur willen weten of die opgehaald mogen worden en of ze al mogen zaaien en poten." Staatsbosbeheer, dat natuurge bieden met evenhoevigen heeft afgesloten, krijgt per dag tien tallen telefoontjes over mkz.' „Ze willen weten of ze op wan-; delpaden mogen en of ze de bos sen in mogen", zegt L. Janvier van Staatsbosbeheer in Middel burg. 0 www.pzc.nl dossier mkz KAPELLE - De algemene ledenvergadering van het Ko ninklijke Warmbloed Paard Ne derland (KWPN), afdeling Zee land, die dinsdag 3 april zou worden gehouden in de Vroone in Kapelle, gaat niet door. De vergadering is tot een nader te bepalen datum uitgesteld vanwege de mond- en klauw- zeerepidemie. Kaasboerderij Pitteperk aan de Breeweg in Koudekerke heeft het 'Kaas Wijn Spektakel' dat voor zaterdag 7 april gepland stond, tot nader orde uitgesteld. De familie Dreessen-Dekker die het evenement samen met de Wijnmeesters Johnson Wesse- ling organiseerden, hebben de voorbereidingen door de mkz-crisis afgebroken. door Rinus Antonisse CADZAND - De meeste mini- campings op de Zeeuwse boe renbedrijven zijn dicht. Een ge volg van de maatregelen die in het kader van de mond- en klauwzeerbestrijding zijn uit gevaardigd. Op de kampeerter reinen bij bedrijven met vee mogen geen gasten ontvangen worden. Daarbij zijn ook be drijven begrepen waar een of meer evenhoevige hobbydieren, zoals schapen en geiten, rondlo pen. „Het is even wat problematisch. Je leeft op het ogenblik een beetje bij de dag", zegt Joop Dees uit Cadzand, voorzitter van de Vekabo-Zeeland. Men sen die willen boeken voor een verblijf op een mini-camping, bijvoorbeeld in de naderende paasvakantie, kunnen geen ga rantie krijgen dat ze welkom zijn. Het is immers afwachten hoe de uitbraak van mond- en klauwzeer en de daarmee sa menhangende maatregelen, zich ontwikkelen. Er zijn in Zeeland niet zov.eel mini-campings bij veehouderij bedrijven, wel op akkerbouw bedrijven. Maar de meeste boe ren houden er wel voor hun plezier een of meerdere hobby dieren op na en ook dan geldt een betredingsverbod. „Ik heb zelf drie schapen en ik mag ook niks", vertelt Dees. Hij heeft overigens begrip voor de opge legde beperkingen. „Het is heel zinnig heel voorzichtig met mkz om te gaan. het is een gevaarlijk virus." Voorseizoen Normaal is het in deze tijd van het jaar nog niet zo druk op de boerderij campings. „Maar je hebt toch te maken met een voorseizoen en met vaste stand plaatshouders. En Pasen komt er aan. Mensen willen graag te voren hun caravan al brengen. Dat kan nu niet", betoogt de Ve- kabo-voorzitter. De situatie wordt pas echt nijpend als de maatregelen op ver enkele we ken nog steeds van kracht is. In Duitsland breekt in het week einde van 7 en 8 april de paasva kantie al aan." De maatregelen van het minis terie van Landbouw brengen voor het Zeeuwse toerisme (nog) geen beperkingen met zich mee. Dat heeft er uiteraard mee te maken dat in Zeeland nog geen besmetting is vastgesteld. Voor de provincie geldt dan ook géén negatief reisadvies, deelt Jac queline Grim van het Bureau voor Toerisme Zeeland mee. Al leen de veehouderijbedrijven moeten gemeden worden. Een aantal hotel- en campinghou ders heeft als service mensen die voor komende tijd geboekt had den, aangeboden hun verblijf te verschuiven naar een latere da tum. Van massale annuleringen is geen sprake. Aanstaande be zoekers willen vooral weten of ze zonder problemen hun huis dier kunnen meenemen. Dat kan. Open dagen Vooral Duitse toeristen maken zich daar zorgen over. Echte evenementen zijn momenteel op het platteland niet gepland. Open dagen op veebedrijven gaan niet door, kaaswinkels bij boerderijen zijn gesloten. De boei'enlandroutes voor fietsers zijn gewoon af te rijden. In het algemeen woi'dt aan bezoekers geadviseerd geen bezoek aan boerenbedrijven te brengen. APELDOORN - De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) heeft zich bereid verklaard het ministerie van landbouw bij te staan bij het af maken van herten, reeën en zwijnen. Dat zal overigens alleen gebeu ren om bloedmonsters van het wild te kunnen nemen teneinde de gezondheidstoestand van de dieren vast te stellen KNJV-secretaris Gerard Al- ferink vex-wacht dat de minister binnen niet al te lange tijd met een dex-gelijk verzoek komt. „Als vanuit de democratie ons zo'n vraag bereikt, mogen wij niet weigex-en. Ook al zullen wij dat verzoek niet met plezier in willigen", aldus Alferink. „Maar dan is dat in elk geval in vakbekwame handen neerge legd." Overigens zal de KNJV niet deelnemen aan het ruimen van wild. „Ik zou ook niet weten hoe dat moet gebeui'en nu de drijf jachten zijn verboden." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38