I Masterplan voor Goes valt goed Klanten koffieshop staan op straat 19 Ondernemers krijgen lesje klantenservice Esmé van Eijk voorleeskampioen Rechtbank doet in najaar uitspraak over kerncentrale Raadscommissie positief over toekomstig gezicht binnenstad Brandje bij Pechiney Rijbewijs kwijt na dodelijk auto-ongeluk zeeuwse almanak Kanaal MIDDEN donderdag 29 maart 2001 door Rolf Bosboom GOES - Goes is op de goede weg met de uitwerking van het am bitieuze Masterplan voor de binnenstad. De raadscommissie binnenstad toonde zich woens dagavond in grote lijnen posi tief. Het eerste hete hangijzer diende zich echter ook al aan: het al dan niet afsluiten van de Westwal, nabij het Kolveniers- hof, voor doorgaand verkeer. I Het Masterplan is de toekomst- visie op het centrum van Goes, i bedoeld om de binnenstad aan- j {rekkelijker te maken en te hou- den. Het plan bevat 27 concrete j projecten die in de nabije of ver- re toekomst mogelijk zijn, zoals het autovrij maken en herin- I richten van de Grote Markt. Dm de inwoners van Goes nauw I Dij het nadenken over de bin- I ïenstad te betrekken, hield de gemeente vorig jaar december ?en drukbezochte 'ideeën- markt'. Daar werden allerlei i plannen en schetsen voor de verschillende projecten gepre senteerd, waarover eenieder I zijn mening kon geven. I Mede op basis van de vele reac- I ties is het Masterplan verder i uitgewerkt tot een raamplan. I Daarin zijn de projecten ver deeld in vier clusters: de open- I VLISSINGEN - Een kleine brand in een van de leidingsys- i temen bij Pechiney in Vlissin- gen-Oost heeft woensdagmid dag even na half vier het productieproces enkele uren verstoord. I Om te voorkomen dat gevaarlij ke stoffen zouden vrijkomen, werd de productie meteen stil- gelegd. Het vuur werd snel door de bedrijfsbrandweer geblust. 1 Wel kwam er veel rook vrijVer- 1 moedelijk is tijdens het bakpro- I ces in de oven een vonkje in de leiding gekomen waardoor deze inbrand vloog. bare ruimte, de jonge stad (zuid westkant, met name Bleekveld, Kolveniershof en Koepoortge- bied), de Oost wal en de Buiten- stad (met name Molenplein, in samenhang met toekomstige ontwikkeling havenindustrie terrein). Welke projecten in welke volg orde worden gerealiseerd, hoe veel dat gaat kosten en wie dat betaalt wordt pas over enkele maanden duidelijk, als het zo geheten Projectplan gereed is. De Goese politiek liet gister avond blijken vertrouwen te hebben in een goed resultaat. Zij toonde waardering voor de gevolgde werkwijze, de gekozen verdeling in clusters en de op stelling van ondernemersorga nisatie OOG, waai'mee dè ge meente nauw samenwerkt. „Dit is een heel mooi totaalplan, met een hoog ambitieniveau", zei F. A. de Kaart (PvdA). Dat in dit stadium vooral over de grote lijnen wordt gesproken en nauwelijks over echt concre te zaken, is volgens wethouder C.R.M.M. Linssen onvermijde lijk en zelfs noodzakelijk. Eerst moet wat hem betreft de samen hang duidelijk zijn, zei hij. „El ke stap die we nemen, moet voortaan kloppen. We willen niet zomaar individuele ingre pen in de binnenstad doen ter wijl de logica ontbreekt." Knip Op één punt werd de discussie niettemin al heel concreet. B en W hebben aangegeven dat als de westelijke rondweg eenmaal is voltooid, een 'knip' in de route Piet Heinstraat-Westwal-Mid- delburgsestraat te verdedigen is. Die zou dan ergens tussen het Kolveniershof en het Koepoort- gebied moeten komen, zodat het westelijke deel van de binnen stad toch via twee kanten be reikbaar blijft, maar het door gaande verkeer wordt geweerd. PvdA'er De Kaart en D. W. van de Merwe (D 6 6) spraken vaneen 'breuk met het verleden'aange zien het openhouden van de weg altijd een 'dogma' is geweest. Zij toonden zich beide geen voor stander van een 'knip'. „Daar voor moet het college wel met heel goede argumenten komen" aldus Van de Merwe. Groen- Links was juist enthousiast over het idee. De andere fracties hiel den hun kruit droog. Stedenbouwkundige H. Droogh gaf aan dat het knippen van de doorgaande weg mede zinvol is om de ideeën van de 'jonge stad' goed te kunnen realiseren. „We hebben daar een heel mooie mo gelijkheid om missers van de af gelopen decennia te herstellen. We kunnen daar drie rotte plek ken in de stad (Bleekveld, Kol veniershof en Koepoort) inte graal en op niveau herstellen." door Jeanne de Nijs THOLEN - „Bedankt voor de klandizie, bedankt voor het vertrouwen dat u in ons hebt gesteld. We kijken uit naar een vruchtbare samenwer king", doet een buigende Jaap Bron op het podium van Meulvliet in Tholen een ver koper na. En dan in de rol van klant: „Wanneer ik vervol gens vergeet te betalen krijg ik een aanmaning waar de honden geen brood van lus ten." „Maar dan heb je natuurlijk te maken met iemand van een andere afdeling, iemand van de debiteurenafdeling, die met het pistool in de aanslag zit. Dan denk ik: had dan even vriendelijk gebeld." Het was slechts één van de vele voorbeelden waai'mee Bron gisteren ondernemers uit Tholen en omstreken een spiegel voorhield. Ondanks het keer op keer laconiek toe gevoegde: 'U doet dat na tuurlijk niet'. Bron -werk zaam als interim-manager, bedrijfsadviseur en -trainer- sprak gisteren op een onder nemersavond van de geza menlijke Rabobanken, het Ondernemers Overleg Tho len (OOT) en de gemeente Tholen. Het thema was: Om gaan met lastige mensen. Succes „We hebben nog nooit zo'n succes gehad", verklaarde J. Harmsen, directeur van de Rabobank Tholen en be stuurslid van het OOT. „Nor maal komen er tot zo'n 300 mensen, nu zitten we daar boven. Dat komt volgens mij omdat het thema de onderne mers aanspreekt." De uitnodiging meldde al dat Bron zich meer opstelt als ca baretier dan als schoolmees ter. Een telefoniste, doceerde hij bijvoorbeeld, moet en thousiast en gedreven over komen. „Ik wil iemand aan de telefoon krijgen die het leuk vindt dat ik bel; dat hoor j e aan de toonWanneer ik bel als klant ben ik gewoon uw boterham. Dan moet zo'n te lefoniste dus reageren op de manier van 'goedemorgen boterham, zal ik u eens even lekker smeren'. Een ander voorbeeld: een belletje naar de garage om de uitlaat te laten nakijken, en vier nieuwe banden te leg gen. Bron hogelijk verbaasd: „Krijg ik te horen: ik weet niet of ik nog een gaatje heb. In plaats van: fijn dat u belt, wanneer had u willen ko men?" V erschuilgedrag Het zich verschuilen van me dewerkers van een bedrijf - 'daar ga ik niet over, en dege ne die dat wel weet is er mor gen pas weer' - was een ander punt dat Bron aanhaalde. „Dan word ik écht lastig", brieste hij. En natuurlijk kwam ook het 'ogenblikje, ogenblikje, nog een ogen blikje, op wie wacht u, wie was u ook alweer' aan de or de. Inclusief de door iedereen als irritant ervaren, maar nog steeds in zwang zijnde wachtmuziekjes. Herken ning alom in de zaal. Maar toch leerzaam, was overal de reactie. „Ergens weet je het allemaal wel, maar je wordt er nu eens met je neus op gedrukt", ga ven enkele aanwezigen in de pauze aan. „Een stukje be wustwording", noemde een ander het. „En zo'n bijeen komst is altijd leuk om wat te netwerken. Op een humoris tische manier maak je iets ook gemakkelijker be spreekbaar. Je ziet nu in de pauze ook wat een spreker als Bron teweegbrengt. De sfeer is meteen een stuk meer ontspannen." Advertentie vanaf 17.30 uur de Brasserie) Indiase Balti groenten (vegetarisch) 13,50 Chili Con Carne 17,50 Cajun kip 21,50 zaterdag 31 maart 14.30-16.00 uur Nilgün Yerli leest voor en signeert uit o.a. De garnalenpelster 14.30-16.30 uur Quintare liederen uit het First Book of songs 1597) zondag 1 april Koopzondag' 14.00-15.30 uur Lurv op zonddag met Arend van Dam i.s.m. OBS De Vossenburch IGritaarduol Rein Kooien en Sietskc Hoogcnboom Engelse Renaissancemuziek Oude Jazz Bernies Lounge Exposities Iep op z'n kop vervolg op het lepenproject Ode aan dc olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.bcsicwinkclvanncilcrlaiul.nl Bezoekers Wayne's World in Goes stuiten op onwrikbare burgemeester doorMieke van der Jagt GOES - De stichting Colours Samen Sterk (CSS) staat op straat. De koffieshop Wayne's World in Goes is dicht. De klan ten van de koffieshop, een grote groep allochtonen die de stich ting CSS heeft gevormd, zag een laatste poging om in het pand van Wayne's World aan de Zus terstraat een onderkomen te vinden, stranden op de onwrik baarheid van burgemeester D. J. van der Zaag. „Waar we bang voor waren, is nu ge beurd", zegt Ricardo Verhagen van CSS. „De groep staat op straat want de horeca-onclernemers in Goes hebben duidelijk laten weten dat ze ons liever niet binnen wil len hebben. We zijn nu nergens meer welkom en ik ben bang voor problemen." CSS, die door de Goese raad op pad gestuurd is om het huurcon tract van de uitbater van Way ne's World over te nemen, is bezig een exploitatieopzet te maken voor een tijdelijk onder komen. Met een overname van het huurcontract had de groep zolang in het koffieshoppand kunnen blijven. De uitbater wil echter niet van het contract af, omdat ze de laatste centen die er nog te verdienen zijn - een uit koopsom door de eigenaar van MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner van Noordwijk is voor het veroorzaken van een dode lijk ongeval veroordeeld tot 180 uur dienstverlening en een jaar rij-ontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 2500 gulden boete. De Middelburgse rechtbank acht dood door schuld bewezen. De man vloog 12 april 1998 op de Kloosterweg tussen Zierik- zee en Noordgouwe door een te hoge snelheid uit de bocht. Hij belandde in de sloot. Twee inzit tenden werden uit de auto ge slingerd. Een van hen overleed, de ander raakte zwaar gewond. het pand - niet ook nog wil mis lopen. CSS ging daarom met een voorstel naar Van der Zaag om de koffieshop zolang te kunnen onderhuren. Daarvan wil Van der Zaag niet weten. „Onderhuren mag niet, dus daar doet de gemeente niet aan mee. Bovendien ligt er een uit spraak van de Raad van State: Wayne's World moet dicht. Er is al een maand uitstel verleend en de zaak kan alleen open blijven als er een beëindiging van het huurcontract met de uitbater op tafel ligt. Als CSS het tijdelijk zou huren, zou er sprake zijn van een heel andere situatie. Kennelijk lukt dat niet. We wachten dus op de exploitatie- opzet en als die wordt goedge keurd, heeft de groep in ieder geval voorlopig een eigen plaats", aldus Van der Zaag. Verhagen zegt vliegende haast te maken met de exploitatieop zet. Hij verwacht dat het voor malige pand van de telecommu- nicatiewinkel in de Korte Kerkstraat weer in beeld komt. „Wat jammer is, is dat dat ook maar tijdelijk is. Dan moeten we na een poosje waarschijnlijk weer verhuizen." Verhagen is overigens niet bang dat de groep uiteen zal vallen. „Er is, dooral- le moeilijkheden en onzekerhe den, toch een trouwe kern ont staan die echt wat wil bereiken. Het is alleen de waag of er geen overlast ontstaat doordat men sen in de stad gaan hangen. Wij hebben niet alle jongeren aan een touwtje." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Esmé van Eijk uit Dreischor is woensdag middag voorleeskampioen geworden in de regionale voorronde van Schouwen- Duiveland en Tholen. Als af gevaardigde van openbare ba sisschool De Klimop in Dreischor sleepte zij in de re creatiezaal van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee 325 punten in de wacht. Tweede werd Johanna Hek man van openbare basisschool De Stove in Noordwelle met 322 punten. Zij las een frag ment uit 'Schreeuwende slaapzakken en stiekeme stro pers' van Carry Slee. Esmé van Eijk las een frag ment voor uit het boek 'Blau we Plekken' van Anke de Vries. Zij oogstte vooral waar dering van de jury voor het feit dat zij het droevige verhaal goed gedoseerd wist over te brengen en er geen melodrama van maakte. Ook kreeg zij veel punten toebedeeld voor haar heldere stem en het tempo waarin zij voorlas. Esmé gaat beide regio's verte genwoordigen tijdens de pro vinciale voorleeswedstrijd op zaterdag 7 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De winnaar in die voorronde wordt namens Zeeland afge vaardigd naar de landelijke voorleesfinale op woensdag 16 mei in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. Het initia tief voor de jaarlijkse wed strijd komt van de Stichting Laura de Glopper van obs 't Meetje uit Ellemeet tijdens haar voorleespresentatie. foto Marijke Folkertsma Lezen. Deregionale voorronde gistermiddag werd georgani seerd door de openbare biblio theken op Schouwen-Duive- land en Tholen. Basisscholen kunnen een eigen kampioen aan de voorronde laten mee doen. De belangstelling bleek met zes deelnemers voor twee regio's dit keer aan de lage kant. Opmerkelijk was dat geen enkele basisschool van Tholen en Zierikzee vertegen woordigd was. Volgens J. Wag envoort en L. van der Linde van de beide bibliotheken blijkt er bij scholen in de ker nen waar de bibliobus komt, meer enthousiasme voor deel name te bestaan. Presentator A. van de Berg deed woensdagmiddag uit puttend zijn best om het pu bliek, onder wie ook bewoners van Borrendamme, te overtui gen van het nut van voorlezen. Volgens hem beïnvloedt voor lezen in positieve zin de woor denschat van kinderen en wor den de schoolprestaties er ook beter door. De zes deelnemers bleken zich terdege te hebben voorbereid op hun voorlees presentatie. Naast Esmé van Eijk en Jo hanna Hekman waren er bij dragen van Iris Vroegop van obs De Kirreweie in Burgh- Haamstede, Ferdinand Stur- ris van cbs Het Kompas uit Sint Philipsland, Laura de Glopper van obs 't Meetje uit Ellemeet en Ruby Mol van cbs De Zonnewijzer uit Zonne- door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Na de zomer hoopt het ministerie van Econo mische Zaken duidelijkheid te hebben over de kerncentrale Borssele. De arrondissements rechtbank in Den Bosch doet dan, verwacht EZ, uitspraak over het al dan niet sluiten van Nederlands enige kerncentrale eind 2003. De Staat eist in een verkorte ge rechtelijke procedure dat elek triciteitsproducent EPZ de kerncentrale vóór 1 januari 2004 dichtdoet, volgens een af spraak uit 1994. De zaak is aan gespannen, nadat de Raad van State februari vorig jaar beslis te dat de rijksoverheid geen tij delijke vergunning voor Borsse le mocht afgeven tot eind 2003. De vergunning geldt sindsdien weer voor onbepaalde tijd. Voor EPZ en het personeel van de kerncentrale, verenigd in de Stichting Borssele 2004 plus, was de uitspraak van de Raad van State een belangrijke overwinning. EPZ wil de winstgevende elektriciteitsfa briek openhouden zolang dat economisch interessant is en veiligheidstechnisch kan, aldus woordvoerder R. Kok. Hij noemt geen jaartal, maar slui ting in 2007 is te krap genomen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft EPZ eerst er van proberen te overtuigen dat er een afspraak ligt over sluiting van Borssele eind 2003. Maar EPZ voelt zich daar niet aan gebonden. De afspraak is gemaakt met de ondertussen opgeheven overkoepelende or ganisatie van elektriciteitsbe drijven, de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), stelt EPZ, en niet recht streeks met haar. Daarop heeft de Staat een procedure aange spannen. In de rechtszaak die voor de zo mer in Den Bosch dient, eist het ministerie van EZ drie dingen: EPZ moet voorbereidingen tref fen om de kerncentrale eind 2003 te kunnen sluiten, de kern centrale moet tegen die datum daadwerkelijk gesloten worden en als EPZ dat niet doet, wil de Staat een financiële stok achter de deur hebben. Dan moet EPZ een dwangsom betalen van twee miljoen gulden per dag. Dwangsom De geëiste dwangsom is geba seerd op de verwachte winst uit de kerncentrale. Omdat bij de exploitatie van Borssele alvast rekening is gehouden met de oorspronkelijke sluitingsdatum eind 2003, is de elektriciteitsfa briek tegen die tijd nagenoeg af geschreven. De kerncentrale, waarvan het Brabants/Lim burgse elektriciteitsbedrijf Es- sent en het Zeeuwse Delta Nuts bedrijven elk de helft van de aandelen krijgen, wordt na 1 ja nuari 2004 een ware geldmachi- ne. Dat verklaart de hoogte van de dwangsom. EPZ denkt sterk te staan. De af spraak uit 1994 is gemaakt on der druk van een nipte meerder heid in de Tweede Kamer, in een tijd dat de politiek nog een stevig stempel drukte op de elektriciteitsmarkt. De SEP wilde aanvankelijk ook niet in stemmen met sluiting eind 2003, maar toenmalig minister van Economische Zaken H. Wijers zette door. Inmiddels is de elek triciteitsmarkt geliberaliseerd. De 9die de 10-jarige Kevin voor zijn topografietoets had gescoord, viel hem een beetje tegen. Een week lang was hij bezig geweest de dorpen, ste den, wateren en streken van Friesland uit zijn hoofd te le ren. Dat was geen kleinig heid, zeker niet met namen als het Bildt, Dokkummer Ee, Lemmer en Appelscha. Maar hij had ze onder de knie gekregen en ging voor de 10. Het werd dus slechts een 9' want op de plaats waar hij Prinses Margrietkanaal had moeten invullen, had hij Prinses Maximakanaal ge schreven. Dat viel niet goed te rekenen, al komt dat Maximakanaal er misschien nog wel eens. Artist's impression van hoe een autovrije Grote Markt er in de toekomst uit zou kunnen zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37