NS-topman gaat recht op doel af Sociaal ondernemen ontbeert prikkel PZC PZC Onderzoek naar Hamas-film op school Geschil Suriname en Guyana houdt olie onder de zeebodem Harde Huisinga kan zacht zijn 29 maart 1951 donderdag 29 maart 2001 loor Jos Steehouder Roeiers plegen recht op hun doel af te gaan. Roeiboten zijn ook ongeschikt om bochten mee te maken. NS-topman Hans Huisinga (50) was een roeier op de Spelen van Miin- chen en dat is hij nog altijd. Met zijn Groningse Aegir-acht werd Huisinga achtste op de Spelen in München. Roeien is nog altijd een van zijn passies. Wie goed kijkt bij veteranen- wedstrijden in het land, ziet hem altij d wel ergens in een boot zitten. In Groningen studeerde Huisin ga technische scheikunde. Hij werkte daarna onder meer bij Shell, Hoek Loos (producent van gassen in flessen, waaron der zuurstof) en als laatste voor zijn komst naar NS bij Navobi Ekro, in de kalfsvleesindustrie. De verkoop van zijn aandelen in dat bedrijf maakte hem financi eel onafhankelijk. Hij kwam via een headhunter bij de NS te recht. Huisinga is geen afstam meling van de 'familie Spoor'. Huisinga communiceert niet, hij is arrogant, zeggen zijn te genstanders. Hij zou een koele strateeg, een spijkerharde ma nager zijn. Maar buiten het oog van de camera's ging hij op 2 ja nuari wel bij een van 'zijn' ma chinisten thuis een hapje eten. Het ging om de Utrechter John Martens, een van de leiders van het rebelse personeelscollectief in Utrecht. Na het eten volgde een bikkelhard debat in de woonkamer. Vergeefs, zou Mar tens zeggen. Welnee, vond Huisinga zelf: de emotie in het gesprek was goed. In feite is zijn karakter een won derbaarlijke mengeling van harde en zachte eigenschappen, zegt een NS-manager. Als het management weer eens een weekeinde naar een hutje 'op de hei' gaat, staat Huisinga als eerst op. Om half acht staat hij eieren met spek te bakken, naar ieders smaak. Maar hij kan ook hard zijn in de zin van: weten wat hij wil, en recht op dat doel afgaan. Con flicten zijn daarvan een logisch uitvloeisel. Een NS-manager die hem de afgelopen zes jaar van dichtbij heeft meegemaakt is het opgevallen dat Huisinga altijd probeert te overtuigen met argumenten. Een besluit er snel doorheen jassen is er niet bij. Een harde manager, zeker. Maar als hij iemand zou moeten ontslaan, kon ie er wel eens wakker van liggen, zeggen ze bij NS. Interesse Huisinga is anders dan Rob den Besten, de vorige directeur. „Den Besten hoorde je eigenlijk alleen als je iets fout deed. Bij Huisinga werkt dat anders. Hij geeft meer blijk van inhoudelij ke interesse in je werk. Als het fout gaat krijg je het te horen, maar als het goed gaat ook. Daardoor is het werkklimaat veel stimulerender geworden." Tijdens de 'road shows', bijeen komsten waarin de NS-top het plan 'bestemmingklant' aan het personeel presenteerde, stond Huisinga bij de ingang alle dui zenden personeelsleden van hoog tot laag persoonlijk op te wachten om hen welkom te he ten en een hand te geven. Som mige NS'ers wilden dat niet, zij hadden een hekel aan hem, hoe wel ze hem nooit eerder hadden ontmoet. Maar Huisinga pikte dat niet. Wie er door wilde glip pen haalde hij terug. Over de wijze waarop hij tegen zijn werk aankijkt, zei hij zelf al eens: „Ik heb de mentaliteit van een topsporter. Ik verbind me emotioneel aan een doel en dan ga ik ervoor." Zijn opponenten zijn gewaarschuwd. GPD van onze redactie binnenland De Utrechtse justitie stelt een onderzoek in naar de vertoning van een tegen Isra el gerichte film op de islamitische Bilal- school in Amersfoort. In de film zou propa ganda worden bedreven voor de Palestijnse terreurbeweging Harnas. De videofilm gaat over de Palestijnse intifa da. Hij toont gruwelijkheden van Israëli sche soldaten, beelden van verminkte Palestijnse slachtoffers en van jonge Pales tijnse gevangenen in een open riool. De leer kracht Arabisch vertoonde de film in de cember aan de groepen vijf tot en met acht Geschokte collega's en da directie schakel den de onderwijsinspectie in. De band is af komstig van de stichting Al Aqsa, een chari tatieve stichting die zich ten doel stelt behoeftige Palestijnen in Europa te steunen en hun beter onderwijs te bieden. In werke lijkheid steunt de instelling volgens gege vens van de Bundesverfassungsschutz, de Duitse inlichtingendienst, Harnas. De stichting werft fondsen voor de beweging. De Amerikaanse Midden-Oostenexpert Howard Mendelssohn noemt de stichting een dekmantel van HarnasDe Binnenland se Veiligheidsdienst kent de stichting en zegt alert te zijn op geldstromen naar ge welddadige Palestijnse organisaties. Ook de multiculturele organisatie Forum en de organisatie voor islamitisch basisonderwijs reageren geschokt. De islamitische organi saties laten weten van Al Aqsa verzoeken te krijgen om informatie te verspreiden op scholen ter ondersteuning van het onder wij sAl Aqsa ontkent banden te hebben met de Harnas beweging. Forum vindt dat het ministerie van Onderwijs richtlijnen moet uitvaai'digen voor de vertoning en versprei ding van (film)materiaal op scholen. GPD door lan James De hoge olieprijzen stimule ren de jacht op nieuwe olie voorraden, maar een potentieel rijk veld voor de moerassige noordoostkust van Zuid-Ame- rika blijft onaangesproken. Het ligt onaangeroerd in een nie mandsland tussen Guyana en Suriname, omdat de twee lan den het niet eens kunnen wor den over hun maritieme grens. In juni kwam het bijna tot een oorlog, toen Suriname twee ka nonneerboten een olieplatform van een Canadese maatschappij uit het omstreden gebied liet verdrijven, voordat het kon gaan boren met een door Guy ana afgegeven vergunning. Het geschil heeft Guyana en Su riname ertoe aangezet hun klei ne strijdmacht te versterken. En hoewel het omstreden gebied slechts een deel beslaat van de vermoede olievoorraad, houdt het iedere exploratie tegen voor de kust van de twee landen, die tot de armste van de wereld ho ren. De Amerikaanse Geologi cal Survey denkt dat er onder de hele zeestrook voor de twee lan den - het Guyana-Suriname bekken - misschien wel vijftien miljard vaten olie zitten, onge veer één procent van het ge schatte totaal in de wereld. Guyana zegt gewoon de histori sche gi'ens aan te houden. „Dat is de scheidslijn die we van de Britten hebben geërfd en die we altijd hebben aangehouden", zegt Dennison. Suxdname is even vastberaden. „We zijn niet van plan het op te geven", zegt minister van Natuurlijke Rijk dommen Franco Demon. „We maken geen aanspraak op het gebied. Het is gewoon van ons." Beide partijen hebben zich bereid verklaard de kwestie vreedzaam op te lossen, maar onderhandelingen zijn in juli vastgelopen. De Guyaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Clement Rohee, heeft voxige week echter gezegd dat de on derhandelingen slechts waren opgeschort voor de duur van de verkiezingscampagne in Guy ana. Zijn partij veroverde op 19 maax-t een meerderheid in het parlement. Rohee zei de kwestie in persoonlijke gesprekken met zijn Surinaamse ambtgenoot te hebben aangesneden. „We moe ten ex-aan wex-ken." Alleen Guyana heeft tot nu toe boorvergunningen uitgegeven' voor het omstreden gebied, een driehoek met een oppervlakte van 20.000 vierkante kilometer, die zich uitstrekt van de mon ding van de rivier de Corantijn tot de rand van de territoriale wateren. Koploper onder de maatschap pijen die het oog op het gebied hebben laten vallen is het Cana dese CGX Energy, dat een com cessie heeft losgekregen voor een gebied van ruim 15.000 viei'kante kilometer dat langs de kust loopt en een deel van dé omstreden driehoek beslaat. Andei'e bedrijven die daar con cessies hebben gekregen zijn Exxon en een joint venture van het Italiaanse ENI en het Spaanse Repsol. CGX heeft de afgelopen twee jaar meer dan twaalf miljoen dollar geïnves teerd in exploratie. Toen zijn platform in j uni door de Surina- mers werd weggejaagd heeft CGX proefboringen veiTicht op een andere plaats, buiten de zo ne, maar daar werd geen olie ge vonden. Sindsdien ligt het ex- ploratiewerk min of meer stil. Marine De regering van Guyana heeft intussen laten weten dat het een marine gaat oprichten om zich te weren tegen 'de Surinaamse agressie'. Het land, dat zich tot nu toe behielp met kleine boot jes voor beperkte patrouille- tochten, wil twee gebruikte mi litaire schepen kopen van Groot-Brittannië en vraagt van de VS drie schepen in ruü voor medewerking aan patrouilles ter bestrijding van de drugs handel. Militaire leiders in Suriname zeggen dat zij het me rendeel van de vierhonderd re kruten die dit jaar worden ver wacht zal onderbi-engen bij de marine. „We hebben gehoord dat Guyana een zeemacht pro beert op te zetten", zei minister van Defensie Ronald Assen eer der dit jaar. „Ik denk niet dat zij Suriname willen aanvallen, maar we houden hen scherp in de gaten." AP Wat moeten Nederlandse bedrijven doen of juist nalaten om maatschappelijk verantwoord te ondernemenEn wat is de rol van de overheid daarbij? Morgen wordt daarover een standpunt van de regering verwacht. Gezien de uitlatingen van staatssecretaris Ybema tot nu toezoude overheid zich wel eens te veel kunnen wegcijferen door Gerard Ponk Staatssecretaris Ybema van Economische Zaken wordt de laatste tijd niet moe te be klemtonen dat een groot deel van het bedrijfsleven zich be zighoudt met maatschappelijk verantwoord ondernemen. Meer dan vijftig procent zou al meer doen dan wettelijk ver plicht is, bijvoorbeeld voor het milieu of door het steunen van goede doelen. De conclusie van Ybema is dan ook: stimuleren is genoeg, wet telijke maatregelen zijn niet no dig want het bedrijfsleven is al op de goede weg. De Sociaal Economische Raad (SER) steunt Ybema in die opvatting. Volgens SER voox'zitter Wijffels zorgt het 'reputatie-mechanis me' ervoor dat bedrijven zich niet misdragen. Een goede repu tatie bij klanten, werknemers en geldschieters heeft tegen woordig marktwaarde, en een bedrijf wil deze niet verspelen. Bedrijven die in het buitenland toch kinderen uitbuiten en hon gerlonen betalen, worden - zo meent de SER - vi'oeg of laat wel door consumenten en maat schappelijke organisaties tot de orde geroepen. Is het voldoende om verant woord ondernemen aan bedrij ven en kritische organisaties en consumenten over te laten? Het blijkt van niet. Kleren Een voorbeeld. De Schone Kle ren Campagne is al tien jaar be zig om de vaak beroei'de ar beidsomstandigheden in de internationale kledingindustrie aan de orde te stellen.Inmiddels ligt er een kaïrevracht aan on derzoeken waaruit blijkt dat onze kleding vaak in opdracht van grote westerse bedrijven wordt gemaakt, tegen extreem lage lonen en onder ongezonde ax'beidsomstandigheden. Toch heeft de kledingcampagne enige successen geboekt. De meeste gi'ote Nederlandse kle dingbedrijven hebben inmid dels al wel een gedragscode. En sinds kort gaat een stichting zorgen voor een keurmerk voor 'eerlijke kleding'. Daaraan doet ook de brancheorganisatie van het midden- en kleinbedrijf mee. Maar in de praktijk stellen die gedragscodes weinig voor. Ze zouden een afspiegeling moeten zijn van internationaal aanvaarde arbeidsnormen, die ook Nederland heeft onderte kend, maar zijn dat allex-minst. Bestrijding van kinderarbeid staat wel steeds in de code want die ligt extreem gevoelig bij de meeste consumenten. Maar in de meeste gedragsco des, bijvoox-beeld die van Vendex/KBB ontbreken bepa lingen over de uitbetaling van het lokale minimumloon, vak bondsvrijheid, gelijke beloning voor gelijk werk en het recht op een ai'beidscontract. Ook zeg gen de meeste gedragscodes niets over 'uitbesteding' van werk aan kleine naaiateliers en thuiswerksters, terwijl juist daar de arbeidsx-echten het meest worden geschonden. Uitvoering Uit een i-ecent onderzoek in In dia bleek dat het met de uitvoe- xdng van de gedx-agscodes even droevig is gesteld. De codes heb ben ook nog maar weinig bijge dragen aan betere arbeidsom standigheden en een loon dat voldoende is om in het levenson derhoud te voorzien. Vorig jaar is bijvoorbeeld tussen vakbonden en werkgevers in Zuid India afgesproken dat een arbeid(st)er minimaal 5,50 per dag zou moeten verdienen. Eén van de leveranciers van V&D in India betaalt de meeste werkne mers echter een kwaid tot meer dan de helft minder, en is daar bij geen uitzondering. Onge twijfeld speelt mee dat de mees te werknemers geen lid van een vakbond duiven te worden. Het is duidelijk dat het reputa tie-mechanisme waar de SER op vertrouwt, toch veel minder werkt dan verwacht. Het is daarbij van belang een duide lijk verschil te maken tussen maatschappelijk verantwoord ondernemen in Nederland en in het buitenland. In Nederland zijn de vele arbeidsrechten wet telijk geregeld, en moeten bedi'ijven zich aan allerlei mi lieuregels houden.In ontwikke lingslanden ligt dat heel anders. Zelfs internationaal erkende basisrechten zijn soms niet wet telijk geregeld of worden niet nageleefd. Om er voor te zorgen Kinderarbeid in de Indiase stad Bhiwandi. dat Nederlandse bedrijven zich juist in het buitenland fatsoen lij k gedragen, is de regering ver plicht een actieve rol te spelen bij verantwoord ondernemen. Die verplichting vloeit voort uit de internationale arbeids-, mensenrechten- en milieuver dragen die Nederland heeft ge tekend. De beste oplossing zou zijn via Vex-enigde Naties bin dende regels voor het sociale en milieugedx-ag van bedrijven op te stellen. Tot nu toe zijn er ech ter alleen vrijwillige i'ichtlijnen voor multinationale bedrijven. Vijftig Nederlandse organisa ties, waaronder Amnesty, de foto Sebastian d'Souza/EPA Consumentenbond, de Lande lijke India Werkgroep, Novib en Milieudefensie, pleiten er daar om in het manifest 'Profijt van principes' voor, dat de Neder landse overheid een gedragsco de voor bedrijven opstelt. Deze moet gebaseerd zijn op interna- tionale vei'dragen. De overheid zou er volgens dit manifest op vex'schillende ma nieren voor kunnen zorgen dat zo'n code door bedrijven wordt nageleefd. Ook is het logisch om bedrijven die zich niet aan de gedragscode houden, uit te sluiten van ex portkredieten en overheidssub sidies. En heel belangrijk: de overheid zou bedrijven moeten verplichten tot een jaaxiijkse, openbare sociale- en milieurap portage over activiteiten in het buitenland. Onafhankelijk Een actief onafhankelijk ken nis- en promotiecentrum kan bedrijven bijvoorbeeld helpen een goed controlesysteem op te zetten. Het is vanwege intexma- tionale afspraken niet mogelijk om Nederlandse bedrijven wet telijk te verplichten om een goe de gedragscode uit te voei-en. Maar een actief beleid van Ne derland kan wel een wereld van verschil maken voor een vorm van ondernemen waar mensen in ontwikkelingslanden echt wat aan hebben. Kledingbedrij ven, bijvoorbeeld, kunnen dan niet meer wegkomen met een 'PR-gedragscode' en zullen dus betere lonen moeten betalen. Dat hoeft de inkopende bedrij ven niet de kop te kosten, want de loonkosten bedragen maar een paar procent van de winkel prijs. Ook andere bedrijven die werk maken van verantwoord ondernemen krijgen een betere mai'ktpositie en blijven x*echt houden op subsidies, verzeke ringen en kredieten voor het on- dex-nemen op de buitenlandse markt. De net opgexdchte stich ting voor eerlijke kleding ('fair wear') krijgt door dergelijke maatregelen een enorme steun in de rug. De fair weax-gedrags- code dx-aait om zeven interna tionale fundamentele arbeids normen en onafhankelijke contx-ole. Branche-organisaties en bedrijven die nu hun nek uit steken om op basis van die code eerlijker en wat duurder in te kopen, lopen dan niet meer het risico de clupe te worden van be drijven met een goede PR maar een asociaal inkoopbeleid waar het om arbeid en milieu gaat. De keus voor de regering is duide lijk: maatschappelijk verant woord ondernemen als vrijblij vende keuze aan bedrijven overlaten of verantwoord on dernemen actief bevoi-deren als noodzakelijke bijdrage aan de bevoi'dering van de x-echten van mens en milieu. GPD Gerard Oonk is coördinator van de Landelijke India Werkgroep. Ongeval Bij Gouda is een met kippen en eiei'en geladen vrachtwagen gegrepen door een sneltrein. Drie inzittenden, twee vol wassenen en een kind waren op slag dood. Een tweede kind is met zware verwondingen opgenomen in het ziekenhuis. Duitsers Het West-Duitse kantoor voor de statistiek heeft berekend dat in de Tweede Wereldoorlog ruim drie miljoen Duitsers op het slagveld of bij bombarde menten van de steden zijn ge sneuveld. Het aantal doden zal nog stij gen als duidelijk wordt wat er met de vele vermisten is ge beurd. Boederij in de as In Lamswaarde is een boerde rij door brand verloren ge gaan. De brandweer van Lamswaarde was weliswaar snel ter plaatse, maar de spuit bleek defect. Dankzij de hulp van de korpsen uit Hulst en Hontenisse kon de naast de boerderij gelegen schuur be houden blijven. Looneis Vakbonden in de bouw hebben een onmiddellijke loonsverho ging met vijf procent geëist. Onlangs werden de lonen al met eenzelfde percentage ver hoogd. Omdat de prijzen ech ter drie keer zo hard stijgen is de koopkracht van de bouw vakkers achteruit gegaan. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax, (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie; internet@pzc.nl abonnementen: abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (nvt) perkwartaal 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag, 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2