Minister tornt aan loodsplicht Kijkspel in zwart-wit PZC Kunstproject rond olm op z'n kop gezet Brave musical van dertien in een dozijn 2?9 23 Versoepelen tegen wens van gemeenten, provincie en loodswezen in Molens toe aan restauratie Intensieve voorlichting moet meer allochtonen aan een baan helpen Welkomstdienst Optreden On/ZJL r jCuJjt U, ook- /zv O ■ircutt donderdag 29 maart 2001 doorHarmen van der Werf j VLISSINGEN - Minister T. Ne- telenbos van Verkeer en Water staat wil de loodsplicht voor schepen op de Westerschelde I toch vergaand versoepelen. Zij gaat daarmee in tegen de wens van de Westerschelde-gemeen- ten Vlissingen en Reimerswaal, de provincie en het Nederlands Loodswezen in Vlissingen. I De gemeenten langs de Wester- schelde en het Nederlands j Loodswezen vinden het goed I dat schepen tot 80 meter geen loods meer aan boord hoeven te I nemen. Nu ligt die grens bij 65 I meter. Netelenbos wil echter verder gaan. Zij stelt in een nog vertrouwelijke Algemene Maat- I regel van Bestuur (AMvB) voor dat schepen tot 90 meter vrij- stelling van de loodsplicht kun- nen krijgen. Die schepen moe- i ten wel aan allerlei eisen voldoen. Het is aan de Rijksha- j venmeester om dat te beoorcle- j len. In de praktijk zal dat gebeu ren door de Rijkswaterstaat- dienst die de scheepvaart bege- leidt. Het Nederlands Loodswezen en I de Westerschelde-gemeenten hebben daar geen vertrouwen I in. „Als het éne schip vrij stel - I ling krijgt, is het buitengewoon moeilijk een ander schip geen vrijstelling' te verlenen", ver wacht J. Waasdorp, hoofd operaties bij het Nederlands Loodswezen in Vlissingen. „De I economische druk wordt na- I tuurlijk enorm. Het beoorde- lingssysteem is bovendien ont- zettend ingewikkeld. Hoe kun je I bekijken of een schip en de be manning goed zijn of niet?" Mondjesmaat I Versoepelingvan65tot80meter op de Westerschelde is te doen, j aldus Waasdorp. Het aantal on- I beloodste schepen neemt dan slechts mondjesmaat toe. Als de I grens bij 90 meter wordt gelegd, I stijgt de onbeloodste scheep- vaart echter tot meer dan 30 procent. Schepen met gevaarlij ke stoffen moeten altijd een loods nemen. „Maar", stelt j Waasdorp, „daar kan een onbe- loodst schip ook tegenaan va- waterstaat Zeeland de minister geadviseerd op de Westerschel de niet verder te gaan dan 80 meter, maar zij heeft dat voor stel naast zich neergelegd. In een brief aan de Tweede Kamer meldt Netelenbos bovendien dat alleen het Loodswezen moeite heeft met de versoepe ling, terwijl in Zeeland ook de gemeenten er problemen mee hebben. En de provincie heeft aangedrongen op 'een zorgvul dige belangenafweging'. De versoepelde loodsplicht gaat, als alle plannen doorgaan, ook voor schepen met bestem ming Belgische havens gelden. Dat stuit bij Belgische loodsen op zo veel verzet, dat zij overwe gen te gaan staken. Zij zijn amb tenaren. De Nederlandse lood sen waren dat ook, maar zij zijn na de verzelfstandiging van het Loodswezen in 1988 'eigen baas'. Tot acties onder Nederlandse loodsen zal het niet komen, maar het Nederlands Loodswe zen zit door alle onzekei-heid over de toekomst wel met een bemanningsprobleem. Het aan tal loodsen is gedaald onder het minimumaantal van 180. En dit jaar gaan er nog eens twintig uit, omdat zij met functioneel leeftijdsontslag gaan. Waasdorp: „Ik heb al eens sche pen moeten laten wachten. Mijn telefoon staat dan roodgloei- door Ab van derSluis VLISSINGEN - Eénendertig molens in Zeeland moeten een opknapbeurt krijgen. De kosten daarvan lopen uiteen van enke le tienduizenden guldens tot meer dan een kwart miljoen. Dat schrijft het bestuur van de vereniging De Zeeuwse Molen in haar ledenorgaan. Zeeland telt 78 windmolens en drie getijdemolens. De onder- houdskwaliteit van cle molens varieert van goed tot zeer slecht. Bij veertien molens is een omvangrijke restauratie nood zakelijk. De kosten daarvan be dragen meer dan 250.000 gul den. Bij elf molens is volgens de vei'eniging een beperkte restau ratie nodig van meer dan vijftig mille. Zes molens hebben een wat kleinere ondex-houdsbeurt nodig. De vereniging De Zeeuwse Mo len kijkt sinds 1981 naar de kwaliteit van de Zeeuwse mo lens. De bestuui-sleden geven rapportcijfers van nul tot tien. Twee maal per jaar wordt de on- derhoudstoestand besproken in een overlég tussen provincie, gemeenten, monumentenzorg, vrijwillige molenaars, de ver eniging en de overkoepelende Hollandsche Molen. Ook dit jaar heeft geen enkele molen een tien gekregen. Het hoogste cijfer, een 9,5, is wegge legd voor 't Hert in Ellemeet, de Ondexmeming in Wissenkerke en de twee molens in Goes en 's- De molen in Axel kreeg vorig jaar een nieuwe kap. Gravenpolder en Axel. Molen De Hoop in Heinkenszancl krijgt als enige Zeeuwse molen een 1. De vereniging keek ook naar de omgeving van de molen, de zo geheten molenbiotoop. Bomen in de directe omgeving van de molens belemmeren de wind vang en daardoor de mogelijk heid om de molen te laten draai en. Volgens de vereniging is het opvallend dat Zeeland de laat ste tientallen jaren groener is geworden en zijn de molens daarvan de dupe geworden. Op vex'schillende plaatsen ontston den slechte biotopen door nieuwbouw. In Zeeland hebben de drie getijdemolens een nul gekregen. Van de molens in Nieuwvliet, Grijpskerke, Zoutelande, Nieu- werkex-k én de Seismolen in Middelburg is de directe omge ving er slecht aan toe. Zij kregen een 1. De molens in Sint-Phi- foto Charles Strijd lipsland, Oud-Vossemeer, Ga- pinge, Veere, Wolphaax-tsdijk, 's-Gravenpolder, Sluis, Zuid- zande Axel, Aeolus in Wemel- dinge en de molens De Rijk en De Hoop in Heinkenszancl heb ben geen enkele last van beper kingen. Zij kregen een 5, het hoogst haalbare cijfex-. Anda van Riet (1) en Karina Leijnse voor hun ode aan de iep in De Drukkerij. foto Ruben Oreel 1 door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Het ene kunstproject roept soms het andere op. Afgelopen zomer vond bij de Kapel van Sint Maaiden in Hoo- gelande het project Ode aan de olm plaats. I Vijftien kunstenaars en dichters maakten kunstwerken met de dode iepen rondom de kapel als uitgangspunt. Woensdagmiddag j kreeg het project een vervolg met de ope ning van een expositie in De Drukkerij in j Middelburg en de presentatie van een publi catie waarin beide tentoonstellingen zijn geboekstaafd. I Het Middelburgse kunstenaarsduo Anda van Riet en Kax-ina Leijnse heeft het met I kunstwerken aangeklede terrein in Hooge- lande als decor gebruikt voor een fotoserie die nu in De Drukkerij is te zien. In het werk van Van Riet en Leijnse staat de mens cen- tx'aal en die hebben ze dan ook toegevoegd in hun ode, die getiteld is Iep op z'n kop. Met een verwijzing naar het jeugdboek Iep van Joke van Leeuwen hebben de twee kun- stenaressen de meeste mensen die zij bij de kapel hebben gefotografeexxl onderstebo ven gezet. Veel kinderen die een handstand doen, of volwassenen die met het hoofd naar beneden naast een boom of een kunstwerk staan gebogen. Van Riet en Leijnse verheel den daarmee het idee ontworteling. De be nen (wortels) staan omhoog, de kruin is naar beneden gericht. In De Drukkerij zijn de foto's in groot fox- maat te bezichtigen op het binnenplein. De mensen op de foto's en hun felgekleurde kle ding bi-engen letterlijk leven in het land schap van dode olmen. Daarmee is de sfeer- van Ode aan de olm totaal veranderd, want het pi'oject bij de Kapel van Hoogelande was eex-der een requiem voor een gestorven boom. Het conti-ast tussen aanleiding en vexvolg komt in De Drukkerij duidelijk tot uiting, omdat aan de wand ook de grafmo numenten hangen die de Schouwse kunste nares Margreet Leijdekker destijds maakte voor (en op) de boomstronken. Ook in het door Ramon de Nennie mooi vox-mgegeven boekje (dat 17,50 gulden kost) woi'den Ode aan de olm en Iep op z'n kop met elkaar geconfronteerd. Twee tijdelijke projecten blijven op deze manier bewaard. lep op z'n kop duurt tot en niet 14 april. door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - De ribbels in het zand die op het strand ont staan onder invloed van de ein deloze beweging van eb en vloed zijn een inspiratiebron voor cle Vlissingse fotograaf Marijn Kluijfhout. Kluijfhout expo- seei't vanaf zondag in de Vlis singse galerie Explositie Achter de Kerk een reeks zwart-witfo- to's waarop heel veel van zulke ribbels te zien zijn. Kluijfhout richt zijn camera op het ribbelige zand terwijl het nog nat is van het zeewatex*. Hij fotografeex-t het tussen de rib bels achtergebleven zilte nat bij voorkeur op xnoxnenten dat het fel schittert door weex-kaatsing van de zon. De foto's van Kluijf hout zijn scherp en contrastrijk. Hard wit en intens zwart zorgen er voor dat je niet om zijn foto's heen kunt. Tussen het onvei'sne- den wit en het zwartste zwaxl duikt alleen wat gxijs op. Door gebruikmaking van dubbele be lichting ontstaat soms een di'o- merig effect. Max-ijn Kluijfhout houdt exwan om, in deze tijd van computergestuux-de fotogx-afie, ambachtelijk te expex-imente- ren in zijn donkere kamer-. De 27-jarige Vlissinger zegt dat zijn foto's geen verhaal hebben. „De kijker moet zelf invullen wat hij ziet", vindt hij. Het is waar dat zijn foto's door hun ab stractie je fantasie aan het werk zetten. Het zand, maar ook de zee en de golven die Kluijfhout fotografeert zijn van zo'n koite afstand vastgelegd - de foto- graai' stond er lettei'lijk met zijn neus bovenop - dat ze een uit- end, maar het zijn de havenbe drijven en het havenschap Zee land Seaports zelf die zo graag concurrentie willen bij het be- loodsen van schepen. Zolang daar geen absolute duidelijk heid over is, kunnen wij onmo gelijk investeren. Daar zou ze ker het bedrijfsleven begrip voor moeten hebben." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Steeds meer Zeeuwse werkgevers in het mid den- en kleinbedrijf nemen al lochtonen in dienst. Toch blijft Zeeland enigszins achter bij an dere provincies. Daarom gaan MKB-Zeeland en Arbeidsvoor ziening de voorlichtingscam pagne rond de vorig jaar geslo ten overeenkomst om meer allochtonen aan een baan te hel pen intensiveren. De 4000 werkgevers in het Zeeuwse midden- en kleinbe drijfhebben van 1 januari tot 24 maart 270 vacatux-es gemeld bij de voi'ig jaar ingestelde alloch- tonen-vacatux-elijn. Van die va catures zijn er inmiddels 109 vex-vuld, waarvan 69 door al lochtonen. Over 72 banen be middelt ai'beidsvoorziening nog. Het zogenoemde vervul- lingspercentage is dus 40. En dat is tien procent lager dan ge middeld in andere provincies. Overigens betekent het niet dat Zeeland het slecht doet. „Het px-oject om meer allochtonen aan een baan te helpen in het midden- en kleinbedx-ijf is vorig jaar in eex-ste instantie in zeven proefgebieden gestart", ver- klaart M. Minheere, coördinator MKB-allochtonenpx-oject Zee land, de achterstand. „Zeeland is er pas eind van het vorig jaar aan toegevoegd. In andere pro vincies konden werkgevers dus al banen aanmelden en vooral de campagne onder de aandacht bx-engen van mensen. Die in haalslag moet Zeeland nu gaan maken." Utopie Secretaris W. A. van der Linde van MKB-Zeeland benadrukt dat het invullen van alle open staande vacatures door alloch tonen een utopie is. „Wex-kge- vers zijn afhankelijk van het aanbod van personeel. Als werkzoekenden niet voldoen aan de gestelde eisen voor een bepaalde vacature, dan houdt het op." MKB-Zeeland en Arbeidsvoor ziening proberen door de cam pagne te intensiveren toch meer werkgèvers te intex-esseren om allochtonen in dienst te nemen. „In sommige sectoren, zoals de bouw en de installatietechniek zijn er moeilijk allochtonen te plaatsen", constateert Minhee re. „Dat heeft onder andere te maken met vooroordelen", voegt Van der Linde toe. „Als één werkgever een negatieve er varing heeft en dat rondvertelt, belet dat anderen om aan het project mee te doen. En dat is onterecht." Door middel van een nieuws brief voor werkgevers en een bi-ochux-e voor werkzoekenden proberen Ai'beidsvoorziening en MKB-Zeeland het px-oject nog meer onder de aandacht te bx-engen. Dat gebeurt ook door vooxiichtingsmateriaal in bi bliotheken, gemeentehuizen en ai-beidsbux-eaus neer te leggen en er posters op te hangen. Verder krijgen de 4000 Zeeuwse werkgevers in het midden- en kleinbedrijf vanaf januari maandelijks een krant waarin werklozen uit etnische minder- heidsgi'oepen zich presenteren. In de krant staan beschrijvin gen van snel beschikbare kandi daten. Het bellen naar een spe ciaal telefoonnummer is voor een werkgever voldoende om vacatux-es snel in te kunnen vul len. Het MKB-convenant is in april 2000 gesloten door de ministers Vermeend (sociale zaken en werkgelegenheid) en Van Box tel (gx-ote steden en integratie beleid), MKB Nederland, MKB brancheorganisaties en Ar beidsvoorziening Nederland. Doel van de overeenkomst is om voor 1 mei landelijk 20.000 ex- tx-a werkzoekenden uit de etni sche minderheden bij het mid den- en kleinbedrijf aaix een baan te helpen. Hoewel het er op lijkt dat de doelstelling wordt gehaald, wordt voor 1 mei beke ken of de doelstellingen van het MKB-allochtonenproject moe ten wox-den bijgesteld. GOES - Het Leger des Heils houdt zondag een speciale wel komstdienst met als gastspre ker Henk Birmendijk. De dienst aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes begint om 10.00 uux\ Ex- is oppas aanwezig. Om 10.30 uur begint een kinderneven- dienst voor kinderen van 7 tot 12 jaar. snede wox-den, een detail van de wex-kelijkheid dat louter nog uit ondefinieerbare natuurlijke vormen bestaat. Door dubbele afdrukken van zijn foto's te ma ken en deze vervolgens gespie geld tegen elkaar te leggen in een geplastificeerde lijst, maakt Kluijfhout van zijn kunst een kijkspel. Een stuk gex-ibbeld zand kan door dat spiegeleffect opeens vex-anderen in een geme ne satex-skop of een bizar ge vormd buitenaards schepsel. Wie zich er voor openstelt, ziet in de zwax-t-wit close-ups van Marijn Kluijfhout veel meer dan wat er wordt afgebeeld. Dat geeft zijn foto's een extra, speel se dimensie. Alle foto's die Kluijfhout in Vlissingen tentoonstelt, werden gemaakt tijdens een reis naar Nieuw-Zeeland. De expositie wox-dt zondag 1 apx-il om 16.00 uur geopend. In augustus wil ei genaar Richard Polderman in zijn galerie Explositie Achter de Kerk een kunstpx-oject op touw zetten rond pornofihns uit de ja ren zestig. Foto's van Marijn Kluijpiout in ga lerie Explositie Achter de Kerk, Achter de Kerk 15, Vlissingen. Open: wo, do, za 13-17 uur, vr 13-21 uur. Fotograaf Marijn Kluijfhout zoekt werk uit voor de expositie, op de achtergrond galeriehouder Richard Polderman, foto Ruben Oreel (Advertentie) GOES - De band Kinkster treedt zondag op in café De Pompe in Goes. Kinke speelt stevige gitaarmuziek. Het op- ti-eden begint om 17 uur. Middelburg, Stadsschouwburg I 'The Hired Man', libretto van j Melvyn Bragg, door Het Ko- ninklijlc Ballet van Vlaanderen, I net o.a. Jan Schepens, Janice I Dekker, Ernst Daniël Smid, I Wieneke Remmers en Aron Wa- de. Decor van Hartwig Dobber- I tin, lichtontwerp van Erik Ver- dick. Muzikale leiding van Max Smeets. Regie van Jan Ver- j bist. I door Willem Nijssen Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen heeft sinds 1985 een traditie van musicals. In de erelijst prijken musicals als 'Evita' en 'West Side Story'. Andere klassiekers zijn 'Ana- tevka' en 'My Fair Lady'. Musi cals dus waarmee je een degelijk fundament kunt geven aan een gezelschap. En degelijk is Het Koninklijk Ballet van Vlaande ren inderdaad, dat bleek ook weer eens in de jongste produc tie, 'The Hired Man'. 'The Hired Man' is van oor sprong een Engelse musicalmet een libretto van Melvyn Bragg, naar zijn eigen gelijknamige ro man. 'The Hired Man' vertelt het verhaal van de arme luitjes uit het einde van de 19e eeuw, begin 20 eeuw. Landax-beiders waren het, die zich per seizoen voor een habbekrats moesten verhuren, die vaak ook van ar moede in de mijnen verdwenen. Of die zich - heel speciaal dan voor het begin van de 20e eeuw - als vrijwilliger aanmeldden voor het leger en bij duizenden zijn gesneuveld in de loopgx-a- ven bij de IJzer in België. Een verhaal van bex-usting maar ook van verzet, met de opkomst van de vakbonden. En tussen de re gels van het grote vex-haal zitten uiteraax-d de talloze kleine ver halen: één daar van is het ver haal van John en Emily Tallen- tix-e. Een jong gelukkig stel, dat vol hoop begint aan zijn eigen leven, en dat natuurlijk 'de sla gen van het lot' te verduren krijgt. Waar trouwe liefde en echte liefde niet per se hetzelfde hoeft te zijn, omdat er vaak uit traditie en naar stand werd ge trouwd, patronen waar de ware liefde soms toch geen rekening mee houdt. Mooie vergeefse liefdes zijn het weemoedige ge volg. Stof genoeg voor een verhaal, maar hoe dan ook een klassiek vex-haal, dat nog maar moet zien hoe het zich boven het niveau van een stuiver- of streekroman kan uitworstelen. En dat lukt in 'The Hired Man' niet echt. Dat Emily verliefd wox-dt op de zoon van de landeigenaar (en hij op haar) is op zich nog niet 'vex-- keerd', dat ze toch haar man trouw blijft is al minder, en dat hij braaf uit haar omgeving ver trekt haalt er vervolgens alle avontuur uit. Daar kunnen fragmenten uit 'die verschrik kelijke ooi-log' - weinig specta culaire scènes ovexigens - of een maar vaag aangeduide mijn- x-amp niet veel meer aan veran- dei-en. Het vex-haal van 'The Hired Man' is in zijn voorspelbaax-heid dus niet erg boeiend, en ook de enscenering blijft voox-tdux-end aan de veilige kant. Met goed luisterbare muziek met hier en daar in de toonaarden wel iets van de enei-gie van het Tode ar beiderslied', maar uiteindelijk toch vooral braaf, weinig ver rassend. Met choreografieën die vooral gokken op het effect van een vol podium, op het effect van de veelheid eex-der dan van de ori ginaliteit. Dat alles maakt 'The Hix-ed Man' tot een brave musi cal, eentje van dertien in een do zijn. Verse aardbeien Op onze groenteafdeling. Doos 500 gram van 4.99 KQBMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23