Onenigheid over strandexploitatie PZC PZC Onrust in kleinste dorp van Walcheren Belg moet miljoenen drugswinst afstaan Ondernemers krijgen les in klantenservice Provincie wil af van kiesdistricten bij waterschapsverkiezing ,21 College Veere moet oplossing vinden voor gat in begroting Ruilbeurs Kledingbeurs Bijeenkomst filatelisten Familiedag in museum Conducteur met mes bedreigd Buitenboordmotor gestolen Celstraf voor Geersdijkse schutter Werkstraf na ontucht Oplichter krijgt tien maanden cel Budelpack op overnamepad Wandeling langs stinzenplanten donderdag 29 maart 2001 ,toor Jeanne de Nijs jHOLEN - ..Bedankt voor de klandizie, bedankt voor het ver trouwen dat u in ons hebt ge steld. We kijken uil naar een vruchtbare samenwerking", doet een buigende Jaap Bron op het podium van Meulvliet in Iholen een verkoper na. En dan j inde rol van klant: „Wanneer ik 'vervolgens vergeet te betalen krijg ik een aanmaning waar de l honden geen brood van lusten." „Maar dan heb je natuurlijk te maken met iemand van een an dere afdeling, iemand van de I (iebiteurenaf deling, die met het pistool in de aanslag zit. Dan denk ik: had dan even vriende lijk gebeld.Het was slechts één van de vele voorbeelden waar mee Bron gisteren ondernemers uit Tholen en omstreken een spiegel voorhield. Ondanks het keer op keer laconiek toege voegde: 'U doet dat natuurlijk niet'. Bron - werkzaam als inte rim-manager, bedrijfsadviseur en -trainer - sprak gisteren op een ondernemersavond van de gezamenlijke Rabobanken, het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) en de gemeente Tholen. Het thema was: Omgaan met lastige mensen. „We hebben nog nooit zo'n suc ces gehad", verklaarde J. Harm- sen, directeur van de Rabobank Tholen en bestuurslid van het OOT. „Normaal komen er tot zo'n 300 mensen, nu zitten we daarboven. Dat komt volgens mij omdat het thema de onder nemers aanspreekt." Een telefoniste, doceerde hij, moet enthousiast en gedreven overkomen. „Ik wil iemand aan de telefoon krijgen die het leuk vindt dat ik bel: dat hoor je aan de toonWanneer ik bel als klant ben ik gewoon uw boterham. Dan moet zo'n telefoniste dus reageren op de manier van 'goe demorgen boterham, zal ik u eens even lekker smeren'. Een ander voorbeeld: een belle tje naar de garage om cle uitlaat te laten nakijken, en vier nieuwe banden te leggen. Bron hogelijk verbaasd: „Krijg ik te horen: ik weet niet of ik nog een gaatje heb. In plaats van: fijn dat u belt, wanneer had u willen ko men?" Het zich verschuilen van mede werkers van een bedrijf - 'daar ga ik niet over, en degene die dat wel weet is er morgen pas weer' - was een ander punt dat Bron aanhaalde. „Dan word ik écht lastig", brieste hij. En natuur lijk kwam ook het 'ogenblikje, ogenblikje, nog een ogenblikje, op wie wacht u, wie was u ook alweer' aan de orde. Inclusief de door iedereen als irritant erva ren, maar nog steeds in zwang zijnde wachtmuziekjes. Her kenning alom in de zaal. Maar toch leerzaam, was overal de re actie. „Ergens weet je het allemaal wel, maar je wordt er nu eens met je neus op gedrukt", gaven enkele aanwezigen in de pauze aan. „Een stukje bewustwor ding", noemde een ander het. „En zo'n bijeenkomst is altijd leuk om wat te netwerken. Óp een humoristische manier maak je iets ook gemakkelijker be spreekbaar. Je ziet nu in de pau ze ook wat een spreker als Bron teweegbrengt. De sfeer is me teen een stuk meer ontspan nen." Ijpor Miriam van den Broek DOMBURG - Stichting Strand- exploitatie Walcheren (SSW) en het Veerse college van B en W moeten opnieuw met elkaar in fesprek over de financiering van de plannen van de stichting. Dat heeft de raadscommissie Algemeen Bestuur en Financiën woensdagavond bepaald. |De twee jaar oude stichting heeft voor de periode 2001 tot 200 5 een beleidsplan ingediend. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman teVlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J.van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Daarin staat wat de stichting de komende jaren wil verbeteren en veranderen op het gebied van strandbeheer, onderhoud en an dere zaken waarvoor de stich ting verantwoordelijk is. Het college wil de uitvoering van die plannen mogelijk ma ken. Daarom heeft het voorge steld de jaarlijkse subsidie ge leidelijk te verhogen van ruim 1 miljoen gulden in 2001 naar 1,5 miljoen gulden in 2005. Maar het bestuur van de SSW vreest dat met deze financiële regeling over vijf jaar een tekort is ont staan van ruim 2,2 miljoen gul den. Het college becijferde echter een tekort na vijf jaar van 750.000 gulden. Het dagelijks gemeentebestuur wilde daarom de helft van dat bedrag voor zijn rekening nemen. De stichting moest van het college de andere helft zien te bekostigen door bij - voorbeeld de hum- voor strand paviljoens te verhogen. Het grote verschil in beide bere keningen komt volgens directri ce I. Kramer van de SSW door dat de gemeente geen rekening heeft gehouden met een aantal flinke kostenstijgingen die de stichting voor haar kiezen heeft gekregen. Als voorbeelden noemt ze de verhoging van de kosten voor vuilafvoer en de stijging van personeelskosten door CAO-afspraken. Calculatie Ook houden B en W in hun cal culatie geen rekening met het feit dat de SSW alle mogelijke inkomstenstijgingen al in haar toekomstplan heeft meegere kend, stelde Kramer. Er is kort om bij de stichting geen ruimte meer om het financiële gat nog verder te dichten. „Dat bete kent dat we de noodzakelijk ge achte nieuwe plannen - waar ook het college achter staat - voor slechts een gering deel kunnen uitvoeren", zei Kramer. Burgemeester A.C. de Bruijn vroeg de commissieleden of zij eventueel bereid zijn een groter deel dan vijftig procent van het tekort te betalen. „Ik wil dit van jullie horen, want we kunnen als college niet onderhandelen als we niet weten hoe ver we mogen gaan", zei De Bruijn. Daarop reageerde W.J. van Tatenhove (CDA) met: „Ik dacht dat het dagelijks gemeentebestuur mans genoeg was om zelf samen met de SSW een oplossing te vinden." De meeste fracties gaven net als het CDA te kennen dat de ge meente en de SSW maar op zoek moeten naar een andere kosten verdeling. Alleen de fractie van D66 durfde een hardere uit spraak aan en zei dat de ge meente Veere wat haar betreft het gat helemaal mag dichten. 'DOMBURG - Peuterspeelzaal iHummelhonk in Domburg 'houdt zaterdag 7 april een zo- I merkleding- en speelgoedbeurs. I Ouders die van hun spulletjes I afwillen kunnen een formulier afhalen op de basisschool of de peuterspeelzaal. De* beurs zelf I wordt gehouden tussen 10 en 11.30 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt i donderdag 19 april haar maan delijkse bijeenkomst in het I Theo van Doesburgcentrum aan deBrouwenaarstraat. De agen da vermeldt onder meer een fi latelistisch vragenuurtje en een j verloting. De vex-gadering be- 'gint om 20 uur. De zaal is een uurtje eerder al open. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws I Biologisch Museum in Oostka- Ipclle houdt op woensdag 4 april van 14.00 tot 16.30 uur een fa miliedag 'Spelen met Lucht'. .Het thema van deze middag sluit aan bij de net geopende :entoonstelling 'Het hangt in de liücht'. De middag is bedoeld voor families met kinderen van- Iaf acht jaar en ouder. Deelne mers kunnen op educatieve, speelse manier kennismaken met lucht in al haar facetten. Zo ïordt de film Weersvenvach- limg, natte vingerwerk met I Peter Faber in de hoofdrol ver- I toond en tevens is er een ten toonstelling met allerlei spel elementen. In de buitenlucht I worden met behulp van de luchtkist' allerlei proefjes ge daan met lucht.Deelnemers die nen zich vooi-af aan te melden op telefoonnummer 0118- 582620. ILEWÈDORP - In café De Goede Verwachting in Lewedoi-p wordt vrijdag 6 april een ruil beurs gehouden van munten, 'postzegels en oude ansichten. J De zaal is open om 19.15 mm foto's Ruben Oreel Het kleinste dorp van Walcheren is bang dat het in de toekomst gedaan is met de rust. Bewoners Kleverskerke zien water Veerse Meer met angst en vreze komen door Richard Hoving KLEVERSKERKE - Een vlek, meer is Kleverskerke niet. Met de bouw van 1.500 woningen in een waterrijke om geving verandert dat. Het kleinste dorp van Walcheren is ongerust. Volgens Karelse en Van der Meer Archi tecten en ingenieursbureau DHV is het onder water zetten van de omgeving van Kleverskerke 'technisch uitvoer baar'. Mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan kan het Veerse Meer richting Middelburg worden uitge bloeid. Het haalbaarheidsonderzoek is dinsdagmiddag huis-aan-huis bezorgd in Kleverskerke. Wim Bezemer had 's avonds de eerste verontruste dorpsgenoot aan de tele foon. Bezemer woont in de Dorpsstraat en is lid van de Middelburgse gemeen teraad voor het CDA. Volgens de politi cus is met het haalbaarheidsonderzoek de uitbreiding van het Veei*se Meer een stap dichterbij gekomen. Riek Bakker Stedenbouwkundige Riek Bakker 'kuste' Kleverskerke in oktober 1998 ruw wakker. Bakker presenteerde de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 met het Veerse Meer tot aan de rand van cle stad. Kleverskerke kwam op de bijge voegde plattegrond niet meer voor. „Dat is een foutje", haastte het college van B en W zich te zeggen. Burgemees ter Spar van der Hoek verzekerde de in woners dat de 'parel van Walcheren tot het einde der tijden blijft bestaan' Het college heeft woord gehouden, stelt Jan Helmons vast. Kleverskerke wordt een. eiland in een moerasgebied. Hel mons verhuisde 22 jaar geleden van Middelburg naar Kleverskerke. „Voor de rust en de natuur", zegt zijn vrouw Janet. Of het afgelopen is met de rust, weet Helmons niet. Volgens hem hangt dat sterk af van de wijze waarop de wo ningbouw in het gebied wordt inge vuld. Het haalbaarheidsonderzoek geeft geen uitsluitsel. Daarin is enkel gekeken naar de technische uit voel baarheid. F. Kalis schreef in 1981 in een boekje over de geschiedenis van het dorp dat Kleverskerke een vlek is. „Meer was Kleverskerke niet en meer is het nim mer geworden." De geschiedenis van het gehucht gaat terug tot de dertiende eeuw. In een brief van 20 september 1251 komt het dorp voor als de 'Paro chie van Clawerskercke'. Kalis stelde ruim zeven eeuwen later vast dat het dorp 'in zijn kleinheid en onaanzien lijkheid een oase is voor velen'. Lia Meerman was een van de velen die zich voelde aangetrokken tot de oase. Op zoek naar stilte kocht ze twintig jaar geleden samen met haar man een wo ning aan de Dorpsstraat. „Ik vraag mij af waar de gemeente in godsnaam mee bezig is. Waarom moet de bestaande rust en ruimte worden opgegeven. Is er dan niets meer heilig?" Op 12 april houdt de gemeente twee bij eenkomsten in het Middelburgse stad huis over het onder water zetten van de omgeving van Kleverskerke. Eén voor de dorpelingen en één voor de boeren in het buitengebied, legt projectleider Rein van Poppel uit. „De belangen lo pen te veel uiteen om één bijeenkomst te beleggen." Voor het antwoord op cle vraag welke boerderij of percelen moe ten verdwijnen is het volgens Van Pop- pel nog te vroeg. „Het is heel vervelend voor cle betrokkenen. Maar dat komt la ter in het traject." Kalender Karei Oele, landbouwer aan de Der- ringmoerweg, heeft de datum van de in formatiebijeenkomst op de kalender staan. Zijn boerderij ligt aan de rancl van het plangebied. Volgens de 62-jari- ge Oele loopt de gemeente veel te hard van stapel. „Wonen aan het water. Het klinkt prachtig. En in de zomer is dat het ook. Maar in de winter is het na tuurlijk een heel ander verhaal." Oele denkt dat de gemeente zich verkijkt op de kosten van de uitbreiding van het VeerseMeer. „Ik ben blij datiknietver- antwoordelijk ben voor de financie ring." Volgens CDA-politicus Bezemer is de uitbreiding van het Veerse Meer een 'mooi plan'. „Het betekent een opwaar dering van het verpauperde Veerse Meer. Dat is goed voor het toerisme en cle werkgelegenheid op Walcheren." Het onder water zetten van land en aanleggen van wooneilanden wordt .geen eenvoudig karwei, voorspelt hij. „Technisch is het haalbaar, maar het kost wel een flinke duit.Met de boeren die land kwijtraken, moet volgens hem een goede regeling worden getroffen. „De boeren mogen nooit cle dupe wor den. Zij moeten worden gecompen seerd." door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 50-jarige man uit het Belgi sche Lier veroordeeld tot het betalen van 2,5 miljoen gulden criminele winst aan de Neder landse Staat. Als de Belg niet aan de verplichting voldoet, dan hangt hem vijf jaar gevangenis straf boven het hoofd. Vier weken geleden was officier van justitie D. van der Bel in de desbetreffende Sailzaak tot de zelfde conclusie gekomen. De Belg, die inmiddels zijn straf heeft uitgezeten, liet in '97 en '98 met een aantal van zijn zeil jachten duizenden kilo's hasj van Marokko naar Nederland smokkelen. De strafzaak diende destijds voor de rechtbank in Middelburg, nadat de politie in een loods van een Zierikzeëe- naar tweeduizend kilo hasj had aangetroffen. De softdrugs wa ren afkomstig van een zeiljacht dat in de haven van Hellevoet- sluis was afgemeerd. Dit alles leidde uiteindelijktot het oprol len van de smokkelbende. De Belg had voor de Plukze- vordering advocaat G. Spong in de arm genomen. Spong pro beerde tijdens de behandeling van de Sail-ontneming de rechtbank ervan te overtuigen dat zijn cliënt hoge kosten had moeten maken voor de aankoop van de hasj, voor transport en verblijf, voorbereidingshande lingen en vooral voor de uitbe talingen aan zijn mededaders, die voor enkele tonnen per jaar bij hem op de loonlijst zouden staan. In zijn visie moesten die hoge kosten in mindering wor den gebracht, zodat de crimine le winst aanmerkelijk lager was geweest. De rechtbank was, zo bleek gis teren uit het vonnis, niet gevoe lig voor de argumenten van de raadsman, want de eis van de officier werd tot op de gulden overgenomen. Van een 49-jarige man uit Den Helder werd door de rechtbank 91.000 gulden drugswinst ontnomen. ARNEMUIDEN - Een onbekende man heeft woensdagoch tend een conducteur van NS met een mes bedreigd. De con ducteur vroeg de man ter hoogte van het station Arnemuiden om zijn kaartje. Deze antwoordde daarop geen plaatsbewijs te hebben. De conducteur vroeg de man uit te stappen op het station Arnemuiden. Eenmaal op het perron haalde de man een mes tevoorschijn en bedreigde de conducteur. Toen de trein wegreed, ging de man ervandoor. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben tussen maandag en woensdag een buitenboordmotor gestolen van een zeilboot aan de Oranjeplaat. De waarde van de buitenboordmotor be draagt enkele duizenden guldens. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 23-jarige man uit Geersdijk wegens poging tot. dood slag veroordeeld tot 305 dagen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk. De celstraf komt overeen met de vier maanden die de man in voorarrest zat. De Geersdijkenaar schoot vorig jaar op 1 april in 's Heer Arendskerke op een man, die daardoor gewond geraakte. Aan het slachtoffer moet hij 846 gulden schade vergoeden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 42-jarige inwoner van Sint-Philipsland wegens on tucht met zijn dochter veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De geschei den vader maakte in de jaren 1993 tot 1995 misbruik van zijn dochtertje, toen ze samen met haar broertje vanwege een om gangsregeling bij hem verbleven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 34-jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot tien maanden cel, 240 uur dienstverlening en vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De man maakte met een wissel truc bejaarden geld afhandig. De Iiulstenaar presenteerde zich vorig jaar zomer als opkoper bij bewoners van boerderij en in Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische grensstreek. Hij vertelde ze alleen een briefje van duizend gulden te hebben, dat in zijn auto lag. Vervolgens haalde hij de slachtoffers over alvast het wisselgeld mee te geven, waarna de man ervandoor ging. Hij moet de bejaarden zo'n zesduizend gulden vergoe den. THOLEN - Budelpack International uit Poortvliet neemt Klöckner Pentapack Group over van het. Duitse Klöckner- Werke AG. Pentapack heeft bedrijven in België, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk en heeft 800 werknemers in dienst. Budelpack is op ovemamepad om dat het bedrijf zich wil zich omvormen van Europees marktleider in contract verpakken tot leidend producent en verpakker van consumenten pro ducten. Daarvoor is grotere productiecapaciteit en een betere benutting nodig van beschikbare middelen. Dat kan alleen als het bedrijf in omvang groeit, zodat het beter kan inspelen op de wensen vanuit de industrie. Budelpack heeft acht be drijven in Nederland, Spanje en het Verenigd Koninkrijk. De jaaromzet van het bedrijf groeit dit jaar tot 225 miljoen Euro en het totaal aantal werknemers groeit tot boven de 2000. door Rolf Bosboom GOES - De provincie wil bij de volgende verkiezingen van wa terschap Zeeuwse Eilanden, volgend jaar, af van de kiesdis tricten. Volgens Gedeputeerde Staten moet de keuze van de kiezer zo ruim mogelijk zijn en is het districtenstelsel niet meer van deze tijd. Toen Zeeuwse Eilanden ruim vijf jaar geleden ontstond uit een fusie, heeft het waterschap bewust gekozen voor het wer ken met kiesdistricten. Daar mee werd beoogd in de algeme ne vergadering, het algemeen bestuur, een zekere geografi sche spreiding van de vertegen woordigers (hoofdingelanden) te krijgen. De gedachte erachter is dat mensen zich nauwer bij het waterschap betrokken voe len als de hoofdingelanden voor hen herkenbaar zijn. De provincie wil aan deze con structie een einde maken. GS hebben begrip voor de redene ring dat 'regionalisering' van de verkiezingen bij het ontstaan van een nieuw waterschap voordelen kan hebben. „Echter, Zeeuwse Eilanden is reeds van af 1 januari 1996 een feit. Er mag worden aangenomen dat het waterschap voldoende tijd is gegund om zich als een onge deeld waterschap te ontwikke len en te presenteren", zo staat in een voorstel dat komend na jaar aan Provinciale Staten wordt voorgelegd. Een belangrijk argument voor GS is dat kiesdistricten de keu ze van de kiezer beperken. „De kiezer bezit voor iedere catego rie van belanghebbenden waar voor hij stemgerechtigd is, één stem. De stemgerechtigde di^nt de mogelijkheid te hebben die ene stem uit te brengen op de naar zijn mening meest geschik te kandidaat binnen die catego rie in het gehele watersehapsge- bied." Achterhaald Het laten voortbestaan van het huidige stelsel is volgens de pro vincie ook achterhaald. „Een indeling in kiesdistricten past naar onze mening toch nauwe lijks nog in de vormgeving van een zich als modern presente rend en als zodanig respecte rend waterschap." Het water schap Zeeu ws-Vlaanderen kiest bijvoorbeeld ook niet per dis trict. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft geen standpunt ingenomen over het voornemen het districtenstelsel af te schaffen. Tijdens recent be stuurlijk overleg met verant woordelijk gedeputeerde A. J. G. Poppelaars heeft het wel laten weten, dat het voorstel weerstand zal oproepen in de al gemene vergadering. Die komt maandag 9 april bijeen. Eind vorig jaar heeft het bestuur al wel besloten dat na 2002 niet langer elk district met minimaal één gezworene in het dagelijks bestuur hoeft te zijn vertegen woordigd. De provincie wil, naar aanlei ding van de jongste wijziging van de Waterschapswet, het wa terschapsreglement ook op een aantal andere onderdelen aan passen. Zo wordt het aantal ge zworenen, momenteel vijf, be paald op maximaal vijf. Plaatsvervanger Verder beschikken hoofdinge landen in de toekomst niet meer over een plaatsvervanger, 'run ning mates' genoemd, die bij tussentijds vertrek hun zetel in nemen. „Eigenlijk wordt een plaatsvervanger niet gekozen, doch lift mee op het stemmental van de verkozen hoofdinge land", meent de provincie. GS willen daarom de niet-ver- kozen kandidaat met de meeste stemmen aanwijzen als vervan ger. Dat doet volgens hen meer recht aan de uitslag van de ver kiezingen. Een bijkomend praktisch voordeel is dat het stembiljet dan de helft minder namen zal bevatten en dus over zichtelijker wordt. De volgende verkiezingen van het waterschap zijn woensdag 6 maart 2002. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum verzorgt in samenwerking met Staatsbos beheer zondag 1 april de rond leiding Stinzenplanten. Onder leiding van een boswachter van Staatsbosbeheer wordt een wandeling gemaakt langs de stinzenplanten in De Manteling van Walcheren. De rondleiding start om 14 uur vanaf het Zeeuws Biologisch Museum en duurt ongeveer tot 15.30 uur. Deelnemers dienen zich aan te melden op telefoonnummer 0118-582620.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21