'ROVINCIALE ZEEUWSE llilll Israël vergeldt aanslagen Waar anders? Feestje van Oranje verknald Mkz-epidemie breidt zich verder uit 0 Duitse toeristen blijven weg NS-staking op komst na mislukken overleg GELD NODIG? BelCompaiuy 29 Onderzoek Nederlandse huurlingen in Kroatië Palestijnen houden VS medeverantwoordelijk voor geweld Kritiek opvang in asielcentra Nieuwe aanval leger Macedonië Molen aan restauratie toe C _J -k X" iSnS&SSSnSBEESSS&E) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 6° W 4 Eerst regen Vanochtend perioden met regen. In de loop van de middag soms zon en nog een enkele bui. 244e jaargang no. 75 donderdag 29 maart 2001 losse nummers 2,00 Troostrijke beelden in Uden «a DEN HAAG - Medewerkers van I het Joegoslavië-Tribunaal heb ben vorige week in Servië tien getuigen verhoord in het onder zoek naar oorlogsmisdaden door Nederlandse huurlingen. !öat meldde het actualiteiten programma Netwerk gisteren. F, Hartman van het Tribunaal I bevestigt dat het onderzoek in I volle gang is. De misdaden zou- I den zijn gepleegd in september 11993 in de omgeving van Me- dak. een Servische enclave. Kroatische legereenheden zou- I den daar meer dan tachtig per sonen, voornamelijk burgers, hebben omgebracht. In de Kro- I atische gelederen vochten Ne- I derlandse vrijwilligers mee. I Volgens de Servische mensen- I rechtenorganisatie Veritas heb- j ben de Nederlanders deelgeno- I men aan de oorlogsmisdaden. I De dertig Nederlandse vrijwilli gers werden geworven door de Friese rechtsextremist D. van der Bos. Onder hen waren ook leden van de inmiddels verbo- I den partij CP86. Zij dienden in I de First Dutch Volunteer Unit, I die deel uitmaakte van de HOS- I militie. Deze militie ging eind 11992 officieel op in het Kroati- sche leger. Verschillende vrijwilligers ble- ven aan de Kroatische kant vechten. Een van hen was J. Til- der. In 1994 viel hij in Servische I handen. Kort na zijn verhoor werd de toen 31-jarige Tilder 'op de vlucht' doodgeschoten. De Servische autoriteiten over- handigden in 1997 al een lijst met de namen van dertien Ne derlandse huurlingen die in Me- dak zouden hebben meegedaan aan het vermoorden van Servi sche burgers. ANP van onze redactie buitenland GAZA - Israëlische ge vechtshelikopters en tanks hebben gisteravond de Gazastrook en de stad Ramallah aangevallen. Daardoor is zeker een do de gevallen en zijn min stens zestig mensen ge wond geraakt. De aanvallen kwamen nog geen dag nadat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad plannen voor een VN-waarnemersmissie om de Palestijnen te bescher men, met een veto hadden ge- torpedeeerd. De Palestijnse be windsman Rabbo heeft dan ook de VS medeverantwoordelijk gehouden voor wat de Palestij nen 'een nieuwe escalatie van de Israëlische agressie' noemen. Israël stelt dat de bombarde menten van de bezette gebieden uit zelfverdediging zijn gedaan. Een elitekorps lijfwachten van de Palestijnse leiding was het doelwit. Voorzover bekend be hoorden de meeste slachtoffers tot deze 'eenheid 17'. De aanvallen zijn tevens een wraakactie voor aanslagen in Israël. Gisteren was de joodse staat voor de tweede achtereen volgende dag het toneel van bomaanslagen, 's Ochtends blies een man zich bij een bus halte bij Kfar Saba op waar scholieren wachtten om naar een religieuze school in de be zette gebieden te worden ge bracht. Zeker twee scholieren werden gedood. Elders, in het midden van het land, konden twee tijdbommen tijdig onscha delijk worden gemaakt. De Israëlische premier Sharon zei gisteren na de aanslag dat de Palestijnse leider Arafat een terroristenleider is gebleven. Hij kondige al aan met harde hand een eind te maken aan de terreur. Sharon werd in februari tot regeringsleider gekozen na dat hij de kiezers veiligheid had beloofd. De VS spraken gisteren voor het eerst sinds 1997 in de Veilig heidsraad hun veto uit. Dat tor pedeerde het voornemen van de raad om VN-waarnemers naar de door Israël bezette gebieden te sturen. Richard Falk, het Amerikaanse lid van de VN- mensenrechtencommissie die zich met 'Palestina' bezighoudt, was ontsteld. De internationale aanwezigheid is absoluut nood zakelijk voor de bescherming van de Palestijnen, aldus Falk. Buiten proporties De Zuid-Afrikaanse commis sievoorzitter John Dugard pre senteerde samen met Falk en de Bengalees Kamal Hossain hun rapport over de toestand in de al 34 jaar door Israël bezette ge bieden. Ze willen internationale be scherming voor de Palestijnen omdat 'de Israëlische veilig heidstroepen zonder enige twij fel buiten proporties en buiten sporig veel gebruik maken van geweld sinds het begin van de Palestijnse opstand'. Er zijn zeker 381 Palestijnen en/of Arabieren gedood sinds de opstand tegen de bezetting pre cies een half jaar geleden, op 28 september, begon. Van een Pa lestijnse economie is praktisch geen sprake meer en het ont breekt de Palestijnen aan alles. Het autonome bestuur dat de geïsoleerde, overbevolkte 'get to's' poogt te besturen, is bank roet. Voedsel moet door een VN-or- ganisatie worden aangevoerd. AFP/EFE/RTR/ANP pagina 2: onderzoek Hamas-film Ombudsman R. Fernhout (foto) kraakt de wijze waarop de eerste opvang van asielzoekers in de drie aanmeldcentra is gere geld. Asielzoekers krijgen er te weinig rust en zitten vaak in overvol le, stinkende ruimtes. Het Macedonisch leger heeft gisteren ten noorden van de hoofdstad Skopje de aanval ingezet op Albanese re bellen. De aanval kwam kort na het verdrijven van Albanezen ten noorden en westen van Tetovo. Van de 78 windmolens en drie getijdemolens in Zee land zijn er 31 aan een op knapbeurt toe, meent de vereniging De Zeeuwse Molen. De kosten lopen uiteen van enkele tiendui zenden guldens tot meer dan een kwart miljoen per mo- f len. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 wetenschap: 7; radio en televisie: 9; economie: 11,12 en 13 sport: 17 en 18; zeeland: 19,20,21,23 en 25; kunst cultuur 29, 30, 31, 33 en 35 j door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bij de Zeeuw- se toeristensector zijn al diverse vakantieannuleringen binnen- I gekomen in verband met de mond- en klauwzeercrisis. Met I name onder Duitse toeristen is flinke onrust ontstaan. Ook het aantal boekingen blijft achter. Over exacte aantallen is volgens de provincie nog geen I duidelijkheid. De situatie is I voor gedeputeerde J. van Zwie- I ten (toerisme) aanleiding om voor volgende week een spoed- vergadering uit te roepen van de consultatiegroep toerisme, een platform van organisaties die te maken hebben met het Zeeuwse toerisme. Van Zwieten stelt dat het geen Zeeuws probleem is, als het gaat om het toerisme. ,,De proble men zijn op 'de Veluwe uiteraard veel erger." Dat laat onverlet dat hij een dé- ja vu heeft bij de mkz-crisis. „Telkens aan het begin van het toeristenseizoen is er wel iets aan de hand. Zo hadden wehet aanspoelen van gif zakjes en de vondst van fosfor en granaten op het strand. Ook hebben we hier de gevolgen ondervonden van de varkenspest. Hoewel het nog geen telefoon tjesregent op het provinciehuis, wil de gedeputeerde wel zo goed mogelijk op de hoogte zijn van wat wel en niet mag en kan. Daarom heeft hij aan het minis terie van Landbouw gevraagd wat de exacte regels zijn. Duidelijkheid is snel geboden, stelt Van Zwieten. „Want de cri sis kan behoorlijke gevolgen hebben voor de Zeeuwse toeris tensector. Dat Duitsers hun vakantie in Zeeland annuleren, heeft vol gens de gedeputeerde onder meer te maken met de bericht geving in Duitse media. „Er is gesteld dat er een negatief reisadvies zou zijn, terwijl dat helemaal niet waar is. Ook den ken Duitsers dat ze hun hond moeten achterlaten na hun va kantie, ook dat is niet waar. Wel moeten honden in het buitenge bied worden aangelijnd." www.pzc.nl dossier mkz Oranje-doelman Edwin van der Sar maakt een verslagen indruk na de 1 -2 van Pauleta. van onze sportredactie foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland PORTO - Het Nederlands elftal gaf gister avond een bijna zekere overwinning op Por tugal toch nog weg. De slotminuut werd Oranje fataal in de kwalificatiewedstrijd voor het WK. Sterspeler Luis Figo schoot in de extra tijd een strafschop in. Daardoor sleepten de Portugezen nog een gelijkspel (2-2) uit de strijd. Nederland koesterde lange tijd een 2-0- voorsprong. Jerrel Hasselbaink scoorde voor rust uit een strafschop en Patrick Klui- vert verzilverde net na de pauze een voorzet van Mark Overmars. Daarna speelde Nederland een halfuur lang met de flair van een winnend elftal. In de slotfase kwam de spanning onverwacht te rug. De Portugezen kwamen door een tref fervan Pauleta zes minuten voor tijd op 2-1 Tot de extra speeltijd hield Oranje nog stand, maar toen gebeurde wat niemand meer had verwacht. De Zwitserse scheids rechter Meier gaf een strafschop na een overtreding van Frank de Boer. Luis Figo schoot raak: 2-2. „Jammer, heel jammer", zei bondscoach Van Gaal. „We hebben in grote lijnen heel goed gespeeld en veel meer kansen gekregen dan Portugal. Het zag er naar uit dat het al lemaal goed zou uitpakken. We waren bijna zeker van de tweede plaats in de groep, maar dit is heel vervelend." „Dat die strafschop zou komen, verraste mij niets", vond Van Gaal. „Ik heb de spelers er in de rust nog voor gewaarschuwd. Hij had ons er ook één gegeven. Dan weet je dat het moment aan de andere kant ook komt." De scheidsrechter wacht erop. Wel of niet terecht is niet belangrijk. We hadden die si tuatie in het strafschopgebied moeten voor komen." Frank de Boer vond de afloop ongelooflijk. „We hadden dit nooit meer uit handen mo gen geven." Het Nederlands elftal staat door het gelijk spel in Porto op de derde plaats in groep 2 van de kwalificaties. Ierland en Portugal leiden met 11 punten, Oranje is derde met 8. De nummer één plaatst zich rechtstreeks voor het WK, de nummer twee speelt nog een beslissingswedstrij d. pagina 18: nachtmerrie voor Oranje van onze redactie binnenland DEN HAAG - De mond- en klauwzeerepidemie heeft zich gisteren verder uitgebreid in Nederland. Na de vaststelling dat er nu zeven officiële besmet tingshaarden zijn, groeit de vrees dat het ministerie van Landbouw de ziekte niet meer in de hand heeft. Die zorg werd gisteren ver woord door D. Duijzer, direc teur van de land- en tuinbouw organisatie LTO-Nederland. LTO denkt dat het ministerie van Landbouw geen goed beeld heeft van de situatie, en 'achter de feiten aanloopt'. MKZ in Nederland gebied met beperkt vervoer Q MKZ verdacht en geruimd MKZ vastgesteld en geruimd r"f/ A Doornspijk 'oOosterwoldë unspeet iOverberg ..situatie 28 maart Marén-Kessel,...-''47.00 uur Herpen aantal MKZ gevallen Gr. Brittannië 70^ Ierland 1 Frankrijk 2 Nederland 7 geruimd 700.000* 16.000 47.000 27.000 anp - bron: mm. LNV Duijzer wijst erop dat er vrijwel dagelijks een nieuw dorp bij komt op de lijst van besmette lo caties. LTO-Nederland wil dat het ministerie besluit nog groot schaliger te ruimen. Ook de noodvaccinaties, bedoeld om uitbreiding van besmetting in te dammen, moeten meer worden toegepast. De nieuwe gevallen van mkz zijn geconstateerd in Terwolde en Tongeren. Daarnaast zijn er acht bedrijven waar verdenkin gen zijn van mkz. Met de ver spreiding van de epidemie neemt ook de druk op de Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) enorm toe. De dienst draait op volle toeren om te zorgen dat er voldoende bees ten kunnen worden geruimd. RW-medewerkers krijgen zo wel thuis als op het werk bedrei gingen van boeren die niet wil len dat hun vee geruimd wordt. De RW is bezig met het organi seren van psychologische op vang voor haar medewerkers. Actievoerders probeerden gis- (Advertentie) "f; VANDAAG INFO AVOND Hogeschool Êfj Zeeland 19:00 uur - 21:30 uur Edisonweg 4, Vlissingen teren tevergeefs een ruiming tegen te houden in Sprang-Ca- pelle. Ook bij Beesd hadden protestacties plaats. Het bezoek van premier Kok en minister Brinkhorst van Landbouw aan Epe en Deventer lokte ook ac ties uit van boeren. Brinkhorst riep hen op hun verzet te staken. Dierentuinen Ook in kringen van dierentui nen neemt de kritiek op het be leid toe. Advocaten van Dier gaarde Blij dorp onderzoeken de mogelijkheid om de Europese Commissie te dwingen snel een besluit te nemen over het vacci neren van dieren in dierentui nen. Dit besluit zou eigenlijk dinsdag zijn gevallen, maar is doorgeschoven naar 17 april. Het ministerie van Landbouw kreeg gisteren opnieuw steun van de rechter bij haar rui- mingsbeleid. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven oordeelde dat vee in een straal van een kilometer rond een ver dachte boerderij in Berghem (gemeente Oss) mag worden ge ruimd, ook al staat niet onom stotelijk vast dat sprake is van mkz. Drie boeren hadden gepro beerd ruiming via de rechtbank tegen te gaan. GPD zie ook pagina 20 (Advertentie) bijv./20000,- 122,-p.m. ƒ47500,- 291,-p.m. 024 - 377 83 14 (Advertentie) UTRECHT - Het conflict tussen de vakbonden en de NS-directie lijkt te ontaarden in een spoor staking. De radicale machinis- tenbond WMC wil volgende week het werk neerleggen, om dat overleg gisteren met de NS- directie niets heeft opgeleverd. De directie overweegt een sta kingsverbod te vragen bij de rechter. Na vijf uur onderhandelen, gis teren, tussen bonden en de NS- directie, bleek dat de partijen het niet eens konden worden over de instelling van een arbi tragecommissie. De drie vak bonden CNV, FNV en WMC liepen vervolgens eensgezind weg uit het overleg. De directie had de bonden uit genodigd te praten over een onafhankelijke commissie die bindend advies zou moeten uit brengen over nut en noodzaak van het nieuwe productiemodel, ofwel het 'rondje om de kerk'. De bonden stelden als voor waarde dat dit 'rondje' niet al per 10 juni mocht ingaan. Ze wilden daarnaast ook het te kort aan personeel en materieel, en het hoge ziekteverzuim aan de orde stellen. Bovendien wensten de bonden te praten over de manier waarop de NS zouden proberen het vertrou wen van het personeel te her winnen. De NS-directie is daartoe alleen bereid indien 10 juni als datum van invoering gehandhaafd blijft. De NS wijzen op het von nis van de Utrechtse rechtbank dinsdagochtend. De rechter vond dat de NS in het kort ge ding, aangespannen door de Be- drijvenbond CNV, voldoende aannemelijk hadden gemaakt dat uitstel van het 'rondje om de kerk' deze zomer zal leiden tot een chaos op het spoor. GPD pagina 2: NS-topman gaat recht op doel af (Advertentie) Spring is in the air! Nu tot 200- extra voordeel! Nu één maand geen Ovodïtono abonnementskosten en tot 100,- korting op alle GSM-toestellen bij een nieuw Libertel abonnement! Alcatel One Touch 501 Voicedial •WAP Trilfunctie ©is ©s NU naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:H noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer: iiiiiiiiiii I L ^er maa" me I IjJ1 1 automatische incasso 39,45) handtekening: D per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice I'7132Ï4iiÖÖÖ0Ö211 123 4380 VB Vlissingen ma di wo do vr 2a (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1