p Opvang voor daklozen overvol Zorg in Staten over crisis bij PSD Wijkvereniging kaapt oud papier 19 Rechtbank doet in najaar uitspraak over kerncentrale Asielzoekerscentrum komt van de grond Stakende arbeiders kleinmetaal trekken op naar Rijswijk \rmlastig Witte Huis kan met extra geld weer jaar vooruit Brandje bij Pechiney Ds Richard overleden zeeuwse almanak Kanaal MIDDEN donderdag 29 maart 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse Witte Huis kampt met een chro nisch beddentekort voor de nachtopvangvan daklozen. Ge luk bij een ongeluk is dat de fi nanciering voor de nachtop- vang voor dit jaar geregeld is. Vlissingen heeft van het Rijk ex tra geld toegewezen gekregen omdat de stad voor ambulante verslavingszorg en maatschap pelijke opvang centrumge meente voor Zeeland is. „Het geld willen we besteden i aan de nachtopvang voor dak lozen in Vlissingen en Terneu- I zen", merkt T. Thiebosch van de gemeente Vlissingen op. vlissingen is in Zeeland verant woordelijk voor een goed ver- I loop van de ambulante versla vingszorg, vrouwenopvang, maatschappelijke opvang en jeugdgezondheiszorg voor 0- tot 4-jarigen. Drie keer per jaar j overleggen de centrumgemeen- ten uit het land met elkaar. „Bij het laatste overleg hebben I de centrumgemeenten geklaagd I over het beperkte budget dat zij I van het Rijk krijgen voor deze I vormen van opvang. De instel lingen, zoals het Witte Huis, maar ook Maresaete Crisis-op vangcentrum en Blijf van mijn Lijfhuizen, konden in de loop der jaren nooit reserves opbou- I wen. Al meer dan tien jaar heb- I ben ze hetzelfde budget. Het Rijk heeft de personeelskosten I verhoogd, maar voor bijvoor- beeld huisvesting moeten de in stellingen al jaren uit hetzelfde I budget putten"-, zegt Thiebosch. Diep triest De centrumgemeenten dringen i nu volgens hem bij het Rijk aan op verhoging van het budget. I ..Want deze instellingen hebben intussen hun noodzaak bewe- I zen en ze zijn voor velen een laatste vangnet. Het is diep triest dat deze opvang tegelij kertijd de sluitpost van cle be groting is." De gemeente Vlissingen stelde onlangs 30.000 gulden beschik baar voor de nachtopvang van het Witte Huis. De instelling komt voor dit jaar nog 120.000 gulden tekort. Thiebosch: ,,Het Rijk heeft dat tekort voor de nachtopvang aangevuld. Over een week of twee weten we pre cies hoeveel we krijgen. We wil len ook de nachtopvang in Ter- neuzen tegemoet komen." Zowel de gemeente als Richard Wolf van het Witte Huis betreu ren het dat elk jaar opnieuw moet worden bekeken hoe de daklozenopvang kan worden gefinancierd. Vorig jaar kwam de financiering rond door een eenmalige bijdrage van de pro vincie en kwamen naast Vlissin gen ook de gemeenten Middel burg en Veere over de brug. ,,Van Veere en Middelburg heb ik nog niet gehoord of ze de nachtop vang dit jaar steunen." Deur wijzen Wolf heeft onlangs meegedeeld dat hij niet alleen een financieel, maar ook een capaciteitspro blemen heeft. De nachtopvang, ook wel de bed-, bad- en brood voorziening genoemd, heeft zes bedden. In de afgelopen vier maanden moest hij gemiddeld drie mensen per nacht de deur wijzen. „De toename is schrik barend. Het is een trend die zich voortzet. Als wij deze mensen moeten weigeren omdat we te weinig bedden hebben, slapen ze in portieken of op straat en kunnen ze voor overlast zor gen." Wolf signaleert dat vooral de kwetsbaren onder het bed dentekort lijden, omdat er een pikorde onder daklozen is. Het Witte Huis moet de zevende dakloze de deur wijzen, omdat de opvang dan vol is. Er zijn re gels die er voor moeten zorgen dat bij overtal niet altijd dezelf de daklozen een nacht mogen slapen. Toch laten de zwakke ren zich nog al eens afbluffen als het op tellen aankomt. Daarom wil Wolf dat er een noodmaatre gel wordt getroffen. Hij zal daarover spoedig met de ge meente over van gedachten wis selen. „Want dit is een menson waardige situatie." Ook liggen er ingrijpendeuitbreidings plannen voor het Witte Huis voor de gewone woonvorm klaar. „We hebben namelijk ook voor onze kamers een wacht- door Richard Hoving MIDDELBURG - De bouw van het asielzoekerscen trum aan de Stromenweg in Middelburg vordert. Twee van de acht appartementengebouwen zijn bijna klaar. De funderingen van de overige gebouwen zijn gestort. Het nieuwe centrum vervangt het asielzoekerscen trum aan de Kruitmolenlaan en de Zuidsingel. In het AZC Stromenweg is plaats voor zeshonderd vluchte lingen. Ze worden opgevangen in achtpersoonsap- partementen. De appartementen zijn volledig inge richt. De langwerpige gebouwen zijn van kunststof. Het asielzoekerscentrum komt op het voormalige terrein van de gehandicaptenstichting Arduin. Onge veer 75 jonge vluchtelingen verhuisden begin februa ri al naar het Arduin-terrein. Zij trokken in de bunga lows waar tot voor kort verstandelijk gehandicapten woonden. De andere bewoners van de asielzoekers centra aan de Zuidsingel en Kruitmolenlaan volgen later dit jaar. Het nieuwe opvangcentrum moet volgens directeur H. van der Aa van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers op 1 augustus klaar zijn. Nog voordat alle ge bouwen zijn opgeleverd verhuizen de eerste asielzoe kers naar de Stromenweg. luchtfoto Peter Buteijn door Ben Jansen VLISSINGEN - De Staten van Zeeland maken zich zorgen over de vertrouwenscrisis tussen de kapiteins van de Provinciale Stoombootdiensten en de direc tie van het veerbedrijf. Perso neel en leiding van de PSD moe ten zich toch al fors inspannen om de dienstverlening de ko mende jaren te handhaven. Een intern conflict draagt niet be paald bij aan een goede gang van zaken. De gang van zaken bij de PSD vormt een vast agendapunt tij dens de vergaderingen van de Statencommissie verkeer en vervoer. Uit de informatie die gedeputeerde J. Hennekeij, de directie en soms ook de onder nemingsraad daar verstrekken, is tot dusver niets gebleken van hoog opgelopen problemen tus sen de dienstleiding en een cate gorie medewerkers. Wel was bekend dat de nieuwe functie waardering niet rimpelloos is verlopen. F. de Paauw (PvdA) verklaarde woensdag dat de Staten steeds hebben aangedrongen op een goede communicatie binnen de PSD en op een zorgvuldige om gang met de medewerkers, om dat van hen veel wordt gevergd in de tweeënhalf j aar die de PSD nog resten tot de opheffing van de dienst. De veerboten komen immers stil te liggen wanneer volgens de nu geldende plan ning op 14 november 2003 de Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen. Het is de bedoeling dat de dienstverlening van het veerbe drijf tot die datum op het huidi ge niveau wordt gehandhaafd. Dat betekent dat moet worden geprobeerd het personeel zo lang mogelijk in dienst te hou den. Vrijdag trokken de Staten nog 2 miljoen gulden uit voor een pakket van extra maatrege len om dit te bereiken. Van de zijde van de PSD-direc- tie is de indruk gewekt dat de brief die namens de 22 kapiteins aan het provinciaal bestuur is gestuurd, vooral een financiële achtergrond heeft. J. van Ginkel (Christen Unie) meende dat er meer aan de hand is. „Het zou me verbazen en het zou me ook teleurstellen als het alleen een centenkwestie is. Je neemt niet zomaar een advocaat in de arm om je tot de bazen van je baas te wenden. Het is niet niets dat alle kapiteins het vertrouwen in de directie opzeggen." Het stemde Van Ginkel somber dat de direc tie van de PSD de zaak bagatel liseert. „Je lost geen conflicten op door te doen alsof ze niet be staan." Verrassing Voor de ondernemingsraad van de PSD kwam de brief namens de kapiteins aan de Staten als een grote verrassing. Dat er on vrede bestond over de functie waardering en de beoordeling van de vraag welke categorieën personeel voor onregelmatig heidstoeslag in aanmerking ko men, was bij de OR bekend. Voorzitter D. Dijkgraaf: „We zijn daar als ondernemingsraad geen partij is. Dit soort zaken worden binnen het georgani seerd overleg geregeld. We had den niet de indruk dat de zaak zo hoog was opgelopen." In de namens de kapiteins gevraagde interim-manager ziet Dijkgraaf niet veel. „Voordat zo iemand zich in een complex bedrijf als de PSD heeft ingewerkt, zijn we al een hele tijd verder." PSD-directeur F. Vos wilde niet verder ingaan op de klachten van de kapiteins. Gedeputeerde Hennekeijbinnen het dagelijks provinciebestuur de eerst ver antwoordelijke voor de PSD, verblijft in het buitenland. Zijn collega D. Bruinooge (perso neelszaken) reageert maandag in de Statencommissie alge meen bestuur op de kwestie. door Ab vari derSluis VLISSINGEN - Uit protest tegen het nieu we systeem van papierinzameling, heeft de Vlissingse wijkvereniging Water Wijken woensdag zelf het oude papier opgehaald voor de neus van de gemeente. De wijkvereniging wil het oude papier zelf blijven inzamelen. De opbrengst ei-van ge bruikt de vereniging voor het organiseren van allerlei activiteiten, zoals de viering van koninginnedag. Enige tijd geleden nam de gemeente Vlissin gen de inzameling van oud papier zelf ter hand. Uit een onderzoek van afvalverwer ker OLAZ bleek namelijk dat Vlissingers slechtse afvalscheiders zijn. Van alle Zeeu wen gooien de Vlissingers het meeste papier gewoon in de vuilnisbak. Het gemeentebe stuur besloot daarop huis-aan-huis papier op te halen. Wijkvereniging Water Wijken is niet blij met het nieuwe systeem van papierinzame ling. De vereniging zet al tien jaar lang een keer in de maand een container neer waar de wijkbewoners hun oud papier naartoe kun nen brengen. Dat levert Water Wijken onge veer vierduizend gulden per jaar op. Begrip Secretaris P. Eppings van de wijkvereniging onthaalde de mannen van de reinigings dienst voorafgaand aan het protest op een kop koffie. Volgens hem hadden zij begrip voor het standpunt van de wijk. Aanslui tend daaraan begonnen vrijwilligers het op Inzamelaartjes uit de Vlissingse Rosenburglaan pakken snel het oud papier dat klaargelegd is, om de gemeentelijke ophaaldienst voor te zijn. foto Ruben Oreel de stoep neergezette oud papier op te halen. „Ik denk dat we toch zeker enkele honder den kilo's hebben opgehaald", vertelde Eppings. Hij is ei-van overtuigd dat zijn ver eniging door het nieuwe systeem rond de tweeduizend gulden op jaarbasis kwijt is. „Afgelopen zaterdag hadden we onze eigen container neergezet en daar zat zeker een kwart minder oud papier in. Reken dat maar eens uit over een heel jaar. Voor een wijkvereniging is dat een heleboel geld.De wijkvereniging zal binnenkort contact op nemen met de reinigingsdienst om te kijken of er een oplossing kan komen. lijst." Thiebosch vindt dat de gemeente niet alleen voor de kosten van de verbouwing kan opdraaien. Mensen die een zwervend bestaan leiden, zijn immers niet gebonden aan ge meentegrenzen. „We ontlopen onze verantwoordelijkheid niet", verzekert hij. „Vlissingen wil dat deze instelling blijft be staan. Maar wel met hulp van andere overheden, omdat het een gezamenlijk probleem is. Binnenkort kaarten we deze kwestie aan bij het ministerie van VWS." door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Na de zomer hoopt het ministerie van Econo mische Zaken duidelijkheid te hebben over de kerncentrale Borssele. De arrondissements rechtbank in Den Bosch doet dan, verwacht EZ, uitspraak over het al dan niet sluiten van Nederlands enige kerncentrale eind 2003. De Staat eist in een verkorte ge rechtelijke procedure dat elek triciteitsproducent EPZ de kerncentrale vóór 1 januari 2004 dichtdoet, volgens een af spraak uit 1994. De zaak is aan gespannen, nadat de Raad van State febx-uari vorig jaar beslis te dat de rijksoverheid geen tij delijke vergunning voor Borsse- le mocht afgeven tot eind 2003. De vergunning geldt sindsdien weer voor onbepaalde tijd. Voor EPZ en het personeel van de kerncentrale, verenigd in de Stichting Borssele 2004 plus, was de uitspraak van de Raad van State een belangrijke ovei-winning. EPZ wil de winstgevende elektriciteitsfa briek openhouden zolang dat economisch interessant is en veiligheidstechnisch kan, aldus woordvoei-der R. Kok. Hij noemt geen jaartal, maar slui ting in 2007 is te krap genomen. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft EPZ eerst er van proberen te overtuigen dat er een afspraak ligt over sluiting van Borssele eind 2003. Maar EPZ voelt zich daar niet aan gebonden. De afspraak is gemaakt met de ondertussen opgeheven overkoepelende or ganisatie van elektriciteitsbe drijven, de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), stelt EPZ, en niet recht streeks met haai*. Daarop heeft de Staat een procedure aange spannen. In de ï-echtszaak die voor de zo mer in Den Bosch dient, eist het ministerie van EZ drie dingen: EPZ moet voorbereidingen tref fen om de kerncentrale eind 2003 te kunnen sluiten, de kern centrale moet tegen die datum daadwerkelijk gesloten worden en als EPZ dat niet doet, wil de Staat een financiële stok achter de deur hebben. Dan moet EPZ een dwangsom betalen van twee miljoen gulden per dag. De geëiste dwangsom is geba- seerd op de verwachte winst uit de kerncentrale. Omdat bij de exploitatie van Borssele alvast rekening is gehouden met de oorspronkelijke sluitingsdatum eind 2003, is de elektriciteitsfa briek tegen die tijd nagenoeg af geschreven. De kerncentrale, waai-van het Brabants/Lim- burgse elekti'iciteitsbedrijf Es- sent en het Zeeuwse Delta Nuts bedrijven elk de helft van de aandelen krijgen, wordt na 1 ja- nuai'i 2004 een ware geldmachi- ne. Dat verklaart de hoogte van de dwangsom. Politiek EPZ denkt sterk te staan. De af spraak uit 1994 is gemaakt on der druk van een nipte meerder heid in de Tweede Kamer, in een tijd dat de politiek nog een stevig stempel drukte op de elektriciteitsmarkt. De SEP wilde aanvankelijk ook niet in stemmen met sluiting eind 2003, maar toenmalig minister van Economische Zaken H. Wijers zette door. Inmiddels is de elek triciteitsmarkt geliberaliseerd. VLISSINGEN - Een kleine brand in een van de leidingsys temen bij Pechiney in Vlissin- gen-Oost heeft woensdagmid dag even na half vier het productieproces enkele uren verstoord. Om te voorkomen dat gevaarlij ke stoffen zouden vrijkomen, werd de productie meteen stil gelegd. Het vuur werd snel dooi de bedrijfsbrandweer geblust. Wel kwam er veel rook vrijVer moedelijk is tijdens het bakpro- ces in de oven een vonkje in de leiding gekomen waardoor deze in brand vloog. door Barend Pelgrim SLUISKIL - Zeeuws-Vlaamse werknemers in de kleinmetaal hebben gisteren opnieuw voor 24 uur het werk neergelegd. Zo'n 150 tot 200 mensen meld den zich woensdagochtend in 't Meulengat in Sluiskil voor een stakingsbijeenkomst. De bon den maakten daarbij bekend dat morgen, vrijdag, vanuit Zeeland een grote delegatie naar Rijswijk trekt om het onge noegen te onderstrepen over het uitblijven van een CAO-ak- koord voor de kleinmetaal. Volgens vakbondwoordvoerder C. £oban (FNV) en A. van Dam me (CNV) is de stakingsbereid heid in de kleinmetaal onver minderd groot. Woensdag werd onder meer gestaakt bij de be drijven ZVU, GTI, WKS, Rhein- hold Mahla, Ipca en Alstrom. £oban, tevreden over de op komst bij de staking van giste- i-en, zegt dat de bonden niette min hopen dat er spoedig een akkoord komt. Vrijdag gaan de bonden en de werkgevers in de metaal in Rijs wijk praten over het CAO-ge- schil. „We hopen dat de wei-kge- vers verstandig zijn en met een goed aanbod komen", aldus de FNV'er. Zijn collega Van Dam me zegt dat de bonden er met de inmiddels vier weken durende stakingsacties wel in geslaagd zijn om behoorlijk wat nervosi teit te veroorzaken onder de werkgevers in de metaal. „Dat er nu overleg komt, is puur door de druk die ontstaan is. Vier we ken van acties leidt ook onder de werkgevers tot gevoelens van 'laten ive tot een CAO komen'." De bonden vei-trekken vrijdag vanuit Zeeland met vermoede lijk een vijftal bussen vol actie voerders naar Rijswijk. Daar mee willen ze duidelijk maken aan de onderhandelaars dat het hen bloedserieus is en dat de ge sprekken daadwerkelijk tot re sultaat moeten leiden. Van Damme roept de metaalarbei- ders echter op, kalm te blijven. Het is niet de bedoeling dat er een spontane beweging op gang komt waarbij werknemers vx*ij- dag uit eigen beweging naar Rijswijk trekken. Persoonlijk De bonden zullen mensen per soonlijk uitnodigen om per tou ringcar te reizen. Van Damme: „Het is niet de bedoeling dat mensen op eigen gelegenheid naar Rijswijk gaan. We moeten geen Franse toestanden krijgen waarbij een colonne voertuigen het hele verkeer lamlegt. We sluiten een dergelijk actiemid del niet uit, maar we willen vrij dag met onze aanwezigheid enkel ondei-strepen dat het overieg tot een akkoord moet leiden." MIDDELBURG - Op 88-jarige leeftijd is woensdag dominee E. R. O. Richard, emeritus pre dikant van de Nederlands Her vormde Kerk, overleden. Ds. Richard was 32 jaar predi kant in Oostkapelle, van 1946 tot 1978. Daarvoor was hij in Zundert actief. Zaterdag 31 maart is er om 11.00 uur eenaf- scheidsdienst voor de overlede ne in de Nederlands Hervormde kerk te Oostkapelle. De 9'/i die de 10-jarige Kevin voor zijn topografietoets had gescoord, viel hem een beetje tegen. Een week lang was hij bezig geweest de dorpen, ste den, wateren en streken van Friesland uit zijn hoofd te le ren. Dat was geen kleinig heid, zeker niet met namen als het Bildt, Dokkummer Ee, Lemmer en Appelscha. Maar hij had ze onder de knie gekregen en ging voor de 10. Het werd dus slechts een 9'/2, want op de plaats waar hij Prinses Margrietkanaal had moeten invullen, had hij Prinses Maximakanaal ge schreven. Dat viel niet goed te rekenen, al komt dat Maximakanaal er misschien nog wel eens. Quintare Bernie's Lounge Exposities Iep op z'n kop vervolg op her Iepenproject Ode aan de olm, door Anda van Riet en Carina Leijnse de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op ww.bestcwinkelvanncdcrland.nl (Advertentie) vanaf 17.30 uur de Brasserie Indiase Balti groenten (vegetarisch) 13,50 Chili Con Came 17,50 Cajun kip 21,50 zaterdag 31 maart 14.30-16.00 uur Nilgün Yerli leest voor en signeert uit o.a. De garnalenpelster 14.30-16.30 uur liederen uit het First Book of songs (1597) zondag 1 april Koopzondag 14.00-15.30 uur Lurv op zonddag met Arend van Dam i.s.m. OBS De Vossenburch Gitaarduo Rein Kooien en Sietskc Hoogenboom Engelse Renaissancemuziek Oude Tazzl PHILIPS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19