Zesde mkz-geval in Nederland NS-bond polst achterban over gratis vervoeren treinreizigers keuken Acht doden bij treinbotsing in België wonder? Vernieler kerk bekent stichten van brand in Miniatuur Walcheren atUKEN KERü/s Kapiteins zeggen vertrouwen op in directie van de PSD 10c Pr Brinkhorst wint hoger beroep, ruimen mag toch doorgaan Rapport cafébrand vernietigend Hollands Van Gaal krenkt Portugezen Groots plan voor Veerse Meer INFO AVOND 31) KEUKEN KAMPIOEN Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Z 5 Soms regen Nu en dan regen en weinig zon. Maxima rond 10 graden bij een vrij krachtige - zuidelijke wind. 244e ja rgang no. 74 woensc g 28 maart 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenland OENE - In de regio Oene is het zesde geval van mond en klauwzeer in Neder land vastgesteld. Dit is vernomen uit betrouwba re bron. Het ministerie van Landbouw wilde het gisteren echter niet beves tigen. In zijn strijd tegen de besmette lijke veeziekte behaalde minis ter Brinkhorst van Landbouw gisteravond een succesje. Het College van Beroep voor het Be drijfsleven bepaalde dat hij toch mag overgaan tot preven tieve ruiming van een boerderij inSprang-Capelle. Gisterochtend vond de rechter nog dat de bewindsman daar voorlopig van af diende te zien, omdat niet onomstotelijk was vastgesteld dat op een ander be drijf vlakbij mkz heerste. Er was wel een verdenking, maar dat was volgens het college niet genoeg om het vee op de veehou derij van de gebroeders De Rooy uit voorzorg af te maken. De minister ging onmiddellijk in beroep en kreeg gisteravond zijn zin. Nadere informatie van het ministerie van Landbouw had duidelijk gemaakt dat rui ming op zijn plaats was, aldus het college. In Nederland is veel verzet te gen het afmaken van gezonde dieren. Burgemeester J. Ooster hof van Kampen heeft Brink horst per brief laten weten dat hij niet zal meewerken aan de preventieve ruiming van vijf be drijven in Kampei-veen. Een zesde geval van mkz wilde Advertentie Advertentie Vergeet-mij-nietje Onvergetelijke voorjaars- bloeier. Tray met 6 stuks s WES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-4S2279, 5 j KENESSE. 0111-461031 1 WEER1-^ ROPAju het ministerie niet bevestigen, maar wel maakte het bekend dat gisteren aan het lijstje van verdachte bedrijven er weer twee zijn toegevoegd. Het gaat om een kalverhouderij in Koot wijkerbroek (gemeente Barne- veld) en een kalvermesterij in Vaassen (gemeente Epe). Beide bedrijven liggen aan de rand van de Veluwe. Zij zijn inmid dels geruimd. Drie andere verdachte bedrij ven in Doornspijk en Nunspeet (beide Gelderland) en in Over- berg (LTtrecht) zijn niet langer meer verdacht. Daar waren wel al uit voorzorg honderden kal veren gedood. In totaal is nu bij zeker vijf en waarschijnlijk zes bedrijven de besmettelijke ziek te vastgesteld. Acht bedrijven staan nog onder verdenking. De Europese Unie heeft de maatregelen wegens de uit braak van mkz Nederland ver lengd tot 6 april en tegen Frank rijk tot 2 april. ANP/GPD zie ook pagina 4 en 18 De gemeente Edam-Vo- lendam negeerde jaren lang doelbewust regels voor brandpreventie. Die conclusie trekt de com missie Polak/Versteden die het beleid in de aan loop naar de nieuwjaars brand onderzocht. Het rapport is voor burge meester IJsselmuiden (fo to) en wethouder Visscher reden om op te stappen. De Portugese voetbalbond reageerde gisteren verbijsterd en gekrenkt op de aanklacht van Louis van Gaal over de slechte grasmat in stadion Do Mar. De bondscoach van Oranje moest maandag zijn besloten training daardoor al na amper een halfuur staken. Van Gaal gaf de Portugese bond de schuld van de mislukte training, waardoor de voor- O bereiding op de cruciale wedstrijd is verstoord. Zeeuwse organisaties hebben grootse plannen met het Veerse Meer. Het natuur-en recreatiegebied moet groter worden door de aanplant van bossen en het inlijven van de aan waspolders langs de oevers. Het water in het meer moet zout worden en toeristen moeten meer de ruimte krijgen. De natuur-en recre atie-organisaties leveren met hun plan een bijdrage aan de nieuwe toekomstschets die de provincie voor het Veerse Meer maakt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 4; buitenland: 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11, 12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24,25 en 26; buitengebied: 27,28,29 en 30 De botsing tussen twee passagierstreinen bij Pécrot veroorzaakte naast acht doden en zeker tien gewonden een enorme ravage. foto Guy Mossay/EPA door Richard Hoving van onze redactie buitenland FLORIVAL - Door een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in het Bel gische Pécrot, ten zuiden van Leuven, zijn gisterochtend acht doden en zeker tien gewonden gevallen. Een jongen van acht jaar wordt nog vermist. Dat heeft een woordvoerder van de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS gisteren meegedeeld. Het ongeluk gebeurde op het traject tus sen Leuven en de Waalse universiteits stad Louvain-la-Neuve, vlak over de taalgrens. Een technisch expert van de NMBS zegt, dat het ongeluk aan een menselijke fout is te wijten. De 31-jarige machinist van een lege trein heeft bij ver trek uit de Waals-Brabantse provincie hoofdstad Waver een rood licht gene geerd. De machinist passeerde daarop negen openstaande spoorbomen. Een automo bilist probeerde de treinbestuurder nog te waarschuwen, maar deze poging mocht niet baten. De centrale verkeers leiding heeft daarop de stroom van de le ge trein uitgeschakeld, maar kon de fata le botsing niet meer voorkomen. Onderzoek van de zwarte doos van de le ge trein moet uitwijzen waarom de ma chinist de open spoorbomen heeft gene geerd. Doorgaans moet een trein vanzelf stoppen, als een machinist het signaal krijgt dat hij een rood sein is gepasseerd. NMBS-topman Schouppe heeft gister avond gezegd dat de machinist die de sei nen negeerde, eerder zo'n probleem had. Een maand na zijn indiensttreding ging hij ook al voorbij aan een rood sein en werd daarom een maand geschorst. De bestuurder van de lege trein, die pas een jaar ervaring had, kwam door de bot sing om het leven, evenals zijn 47-jarige collega van de tegemoetkomende stop trein met ongeveer tachtig passagiers. Ook de dertigjarige conductrice van die trein verloor het leven, samen met vijf passagiers. Door de botsing kwam een treinstel bo ven op de tegemoetkomende trein te recht. Doordat dit treinstel niet kantel de, heeft het vlak naast de spoorbaan ge legen huizen kunnen ontwijken, waar door een grotere ramp is vermeden. Kort voor het ongeluk passeerde in Pécrot overigens nog een volle trein met school kinderen, die net aan de botsing kon ont snappen. ANP Advertentie In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. (Advertentie) MORGEN MIDDELBURG - De dader van de brand in het attractiepark Miniatuur Walcheren heeft be kend. Het gaat om een 30-jarige Middelburger. De man bekende vorige week de inbraak en ver nielingen in de rooms-katholie- ke kerk aan de Lombardstraat. Drie weken geleden gingen de maquette van de Lange Jan en de Abdijgebouwen in Miniatuur Walcheren in vlammen op. An dere schaalmodellen raakten zwaar beschadigd. De Middelburger heeft meer branden bekend in Middelburg- Noord. Volgens de politie heeft hij sinds augustus vorig jaar au to's, caravans en containers in de buurt in brand gestoken. De man werd vorige week opge pakt voor de inbraak, vernielin gen en brandstichting in de Pe trus- en Pauluskerk. De politie kwam hem op het spoor, door dat hij voor de kerk zijn porte monnee had verloren. Over het motief van de Middelburger kon politiewoordvoerder J. van Mourick niets zeggen. De politie sluit niet uit dat hij nog meer op zijn kerfstok heeft en niet alleen heeft gehandeld. De Middelburger zit nog steeds in hechtenis. Een van de bran den die mee wordt genomen in het onderzoek, vond half augus tus vorig jaar plaats bij Gero Campers op het industrieterrein Ramsburg. Daarbij gingen tien tallen campers verloren. Directeur S. van Rijswijk van Miniatuur Walcheren reageerde gisteren opgelucht op de beken tenis. Volgens Van Rijswijk is het geruststellend dat de brand stichter niet langer vrij rond loopt. De schade van de brand liep in de tonnen. Miniatuur Walcheren gaat proberen dat bedrag op de dader te verhalen. Hogeschool 19:00 uur - 21:30 uur Edisonweg 4, Vlissingen (Advertentie) KRIJGT VfiN ONS 40% KORTING OP KEUKEN APPARATUUR EN WIJ KRIJGEN VAN U EEN FLES WIJN DE HELE TENT STAAT OP Z'N KOP MET SENSATIONELE ATTRACTIES! ALLEEN VANDAAG GELDIG! Numansdorp Industriestraat 2a Ook gevestigd in: Mmere, DelftKaatsheuvel, Mijdrecht, Purmerend, Rotterdam, Utrecht en Woerden. van onze redactie binnenland UTRECHT - Treinreizigers hoe ven volgende week dinsdag en woensdag wellicht geen kaartje te kopen. FNV Bondgenoten be reidt 'publieksvriendelijke ac ties' tegen de directie van de Ne derlandse Spoorwegen voor. Volgens FNV-onderhandelaar A. van den Berg is zijn bond druk bezig te bezien of de ver koop van en de controle op ver- voerbewijzen twee dagen stil kan worden gelegd. Als dat geen invloed heeft op de houding van de NS-directie, dan zullen de acties zich later verharden. FNV Bondgenoten raadpleegt vanaf morgen de leden over de bereidheid om tot acties over te gaan. Van den Berg erkent dat er eèn risico is dat reizigers on danks de verwachte massale deelneming van het personeel, toch tegen een werkwillige con ducteur aanlopen. Rechter Een NS-woordvoerder liet gis teren weten dat de directie des noods naar de rechter stapt om stakingen te voorkomen. ,,Met het vonnis van dinsdag in de hand, denken wij heel sterk te staan." De NS kregen gisteroch tend steun voor him standpunt van de vice-president van de rechtbank in Utrecht. Hij oor deelde in een kort geding dat de CNV Bedrij venbond had aange spannen dat de NS invoering van de nieuwe dienstregeling niet hoeven op te schorten. De NS-directie herhaalde giste ren de wens om een arbitrage commissie in te schakelen om het conflict met de vakbonden op te lossen. Directie en bonden zouden samen de commissie moeten instellen en ook samen de opdracht formuleren. FNV Bondgenoten is bereid mee te werken aan een arbitrage. Het conflict draait om de nieu we dienstroosters waarin het gewraakte 'rondje rond de kerk' is opgenomen. De NS willen die roosters per 10 jimi invoeren. Het spoorbedrijf blijft volhou den dat het niet mogelijk is om invoering uit te stellen, maar belooft wel om de nieuwe roos ters terug te draaien, mocht de arbitragecommissie dat vragen. Dat duurt echter vier tot zes maanden. GPD/ANP Advertentie door Mau rits Sep VLISSINGEN - De kapiteins van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) hebben geen vertrouwen meer in hun direc tie. Zij vinden de communicatie eenzijdig en slecht. De werkom standigheden noemen zij toene mend negatief. In een brief aan het provinciebestuur vragen zij om een interim-management. In de brief melden de kapiteins, dat dagelijks sprake is van een tekort aan gekwalificeerd per soneel. Dat heeft volgens hen te maken met de afwezigheid van personeel dat cursussen volgt om zich voor te bereiden op nieuw werk na de opheffing van de veerdiensten in november 2003. Maar het komt ook door dat mensen die het bedrijf ver laten, al hun verlofdagen opne men zonder dat er vervangend personeel beschikbaar is. Ook zou sprake zijn van een zeer hoog ziekteverzuim onder het varend personeel: 22 procent. Kritiek is er op de communica tie tussen directie en personeel. De leiding zou eenzijdig com municeren en niet rechtstreeks met de kapiteins praten. Verder is er onvrede over de waarderi ng voor hun werk. Hoewel zij als gezagvoerders tot het manage ment behoren, zou daar geen vergoeding tegenover staan. Een vergoeding die het kantoor personeel wel zou krijgen. De PSD is een provinciale dienst. De gedeputeerden J. Hennekeij (veerdiensten) en D. Bruinooge (personeelszaken) zijn politiek verantwoordelijk voor het reilen en zeilen bij de veerdiensten. Daarom richten cle kapiteins hun klachten tot het provinciebestuur. Boven dien vinden zij dat ook Hennek eij onvoldoende bereid lijkt de arbeidsomstandigheden te ver beteren. Hennekeij was niet be reikbaar voor commentaar. Bruinooge kende de brief gis termiddag nog niet en kon daar om niet reageren. Directeur D. F. Vos van de PSD noemde een ziekteverzuim van 22 procent 'absoluut onzin'. Ook wees hij er fijntjes op dat 'er allerlei dingen in staan die niet nader worden toegelicht' en 'niet hard worden gemaakt'. De kapiteins weigerden uit te leggen tegen welke problemen zij in hun werk aanlopen. Eén van hen, J. A. Alleijn, zegt dat zij het 'nog niet gepast achten hierover naar buiten te treden'. naam:d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:.eenmalig binnen zes maanden) telefoon:j H H a noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:2 1 I twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in 4.. wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D Permaandmet 1 I 1 1 jjT F 1 automatische incasso u (ƒ39,45) handtekening: c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 II7Ï32Ï4IIÖÖÖÖÖ2" %lj!?T,1rUmrr'e'123 4380 VB Vlissingen ai isa do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1