Bedrijven uit kern Meliskerke PZC Onze Lieve Vrouw terug in kerk Delta Radio stelt bouw zendmasten in zee nog even uit Discussie over toekomst Irankrijder ramt boom in Middelburg roenLinks pleit voor iwaliteitsimpuls oerisme in Zeeland GroenLinks nu al op zoek naar wethouder Toch rol voor Leemhuis bij termijnvisie Schelde Thools college wil geld steken in restauratie pomp Chauffeur uit Oosterland komt om Brandstichter aangehouden Boete voor beledigen agent Veer uren uit de vaart Onderzoekers buiten de prijzen Dode bruinvis aangespoeld Drankrijder rijdt boomgaard in Brassband ONDA geeft oefenconcert Lekke band verraadt drankrijder torNadia Berkelder MELISKERKE - Het hart van Heliskerke moet meer een een- ifid worden en bedrijven die del in de dorpskern passen, joelen verdwijnen. Dat staat in discussienota van architec- Ifjbureau Rothuizen van Doom 't Hooft. De nota is een jpzetje voor een toekomstig be- Mimingsplan, dat nu voor de jidsle delen van het dorp ont weekt. jelege plek op de hoek Valken- Jjrgstraat-Torenstraat, naast jHubo, moet opgevuld wor tel. De plek vraagt volgens de keilers van de nota om een ïjzondere bebouwing, die is af- stemd op het monumentale Wrakter van de andere gebou- ain de omgeving, ftn het gebied te accentueren, ju het een nieuwe bestrating soften krijgen en moeten er ïrkeersmaatregelen genomen jorden. Het pad aan de zuid- lat van de kerk moet worden ^ingericht. Ende nota wordt aangedrongen maandag 26 maart 2001 MIDDELBURG - Een 32-jarige Middelburger heeft zaterdag- xhlend om vijf uur een boom geramd op de Poelendaelesingel iizijn woonplaats. De man reed over de Nieuwe fiissingseweg in de richting van Middelburg. Hij verloor in de acht Nieuwe Vlissingseweg" 'oelendaelesingel de macht ser het stuur. Hij bleek te veel ^dronken te hebben. Zijn rij— etvijs is ingevorderd. op verplaatsing van een aantal bedrijven. Het aannemersbe drijf aan de Cornelis Jasperse straat zou op termijn uit Melis kerke moeten verdwijnen. Het zou naar een bedrijventerrein in Serooskerke of Koudekerke moeten verhuizen. Op de plaats van het bedrijf kunnen wonin gen gebouwd worden. Het beleid van de gemeente Vee- re voor landelijke kernen is gericht op verplaatsing van be drijven naar centrale bedrijven terreinen. In uitzonderlijke ge vallen kan een bedrijf dat sterk aan het dorp gebonden is, een plaats krijgen op of bij het be drijventerrein aan de Rapen- burgweg. De nota noemt het klussenbedrijf en de schuur aan de Mariekerkseweg als kandi daten voor verhuizing naar dat terrein. Verder moet het boeren- bedrij f aan de Valkenburgstraat op termijn verdwijnen. Op de plaats van de boerderij moeten woningen en detailhandel zor gen voor versterking van het dorpshart. Een extra horecabe drijf kan.het dorp aantrekkelij ker maken voor recreanten. Nieuwbouw Er komen voorlopig geen nieu we wijken meer bij. Volgens cle opstellers van de nota is er in Molenwerf nog voldoende ruimte. Als er na voltooiing van het plan Molenwerf nog behoef te is aan nieuwbouw, moet die plaats vinden binnen de be bouwde kom. Tussen de Rapen- burgweg en de Bergstraat is nog plek voor woningbouw. Het ge bied moet worden betrokken bij cle bebouwde kom, omdat het nu, door het rommelige karak ter, niet in de omgeving past. Op 3 mei, om 20.00 uur, is er in het gemeentehuis in Domburg een informatiebijeenkomst over de discussienota. De nota ligt daar tot 18 april ter inzage. joor Nadia Berkelder GRIJPSKERKE - Zeeland moet antrekkelijk blijven voor toe risten. Daarom moet het aantal overnachtingsplaatsen niet joeien en moet het toerisme Sn kwaliteitsimpuls krijgen. GroenLinks raadslid P. Lou- wrse gaf zaterdag in Grijps- jïrke tijdens een partijbijeen- femst van GroenLinks Zeeland rijn visie op recreëren in Zee- bnd. touwerse pleit in de gemeente raad al jaren voor een rem op de STOei van de toeristische sector. Hij is vooral bezorgd over cle si- tóe op Walcheren. Met cle 180 picampings, reguliere cam pings en de bungalowpai'ken iftft het eiland volgens hem ploeg ovemachtingsplaatsen. toral omdat het toerisme a Zeeland sinds 1992 terug kopt. Averse vreest dat uitbreiding '<n de accommodaties tot een verdere teruggang leidt. „Toe- asten komen voor rust en ruim- REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 postbus31 4460 AA GOES Iel: (0113) 273000 fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl teGoes: I. Huibers A-M.vander Jaqt M.Koek Soesman 'eVIissingen: JJ -van derSluïs (chefl N-F.C. Berkelder "•H. Hoving jd~ Ramakers M.J.van den Broek KT de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Postbus 18 4380AAVLISSINGEN [el: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl te. Als we dat opofferen zijn we vex-keerd bezig." Het raadslid ziet ook voordelen van toerisme. „Het heeft over het algemeen een positief ef fectzei hij zaterdag. Het levexd 13.000 banen op, zeven procent van de totale wei'kgelegenheid in Zeeland. De sector is goed voor 1,1 miljard aan omzet en toeristen houden door hun komst voorzierxingen in stancl die ook voor inwoners van Zee land van belang zijn, zoals win kels en horeca. Bovendien is toei'istenbelasting een belang rijke bron van inkomsten voor gemeenten. Uitbreiding van campings en bungalowparken is volgens Louwerse wel mogelijk, als het aantal plaatsen maar gelijk blijft. „Je kimt moeilijk zeggen dat de uitbreiding van de opper vlakte per eenheid op nul moet. In uitzonderlijke gevallen moet je dat toestaan." Vergroting van de staanplaatsen op campings kan volgens hem de kwaliteit ten goede komen. Ook boeren moeten de mogelijkheid hebben om in deze moeilijke tijden op beperkte schaal activiteiten te ontwikkelen. De Middelburgse ï'aadsfractie viel haar Veerse collega bij. „Of je nu in Zeeland recreëert, of op cle Veluwe, dat maakt niets uit", zei J. Goetheer. „Alle bunga lowparken zien er hetzelfde uit". „Als je ziet wat er onder het mom van kwaliteit wordt ge bouwd, word je kotsmisselijk", sprak zijn fractiegenoot A. van 't Westeinde. MIDDELBURG - GroenLinks Middelburg houdt er rekening mee dat de partij na de gemeen teraadsverkiezingen van vol gend jaar een plaats in het colle ge van B en W kan veroveren. Fractievoorzitter J. Goetheer zei zaterdag op een partijbijeen komst in Grijpskerke dat de partij 'nadenkt over bestuurlij ke verantwooi'delijkheid'. Om goed voox-bereicl te zijn op die mogelijkheid, is de partij op zoek naar een potentiële wet houder. GroenLirxks hoopt in 2002 op vier zetels in de ge meenteraad. Nu heeft de partij twee zetels in de Middelbxu-gse raad. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Staatsseci'etaris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat wil koste wat kost de oud-commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, J. M. Leemhuis- Stout, betrekken bij de langetermijnvisie voor de Schelde. Na grote Zeeuwse bezwaren tegen opi-ich- ting van een tijdelijk overlegplatform on der leiding van Leemhuis, wordt Leem huis nu als zogenaamde consultant dooi de staatssecretaris ingeschakeld. In haar eentje moet Leemhuis nu de ziens wijzen van verschillende pal-tijen in Ne derland en Vlaanderen over de toekomst van het Schelde-estuai-ium verzamelen. Ook moet zij die visies afwegen tegen de brede nationale en intei-nationale aspec ten en belangen. Leemhuis gaat in Zee land, maar ook in Vlaanderen, op stap en i-appoi-teert aan staatssecretaris De Vries. Het is de bedoeling dat zij haar bevindin gen later wel bespreekt met de gespreks partners. Als doekje voor het bloeden wil De Vi-ies toch ook een eigen visie vanuit Zeeland horen. Dat gebeurt door inschakeling van het bestuurlijk overleg Westerschelde, aangevuld met vertegenwooi'digers van maatschappelijke oi-ganisaties. Leemhuis moet met de voorzitter van het bestuurlijk overleg, gedeputeerde L. Coppoolse, re gelmatig overleg voeren. Langetermijnvisie Dat is nog niet allesEr komt tussen rij k en regio (Zeeland) nog een overleg over de langetermijnvisie. Daarbij zijn betrokken de ministeries van Buitenlandse Zaken, Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu, het be stuurlijk overleg Westerschelde, de maatschappelijke organisaties én con sultant Leemhuis. Gedeputeerde Coppoolse houdt zich op cle vlakte over de vondst van staatsecre- tai-is De Vries. Hij constateei-t dat er geen tijdelijk overlegplatform onder leiding van Leemhuis komt. Een inbreng van be stuurlijk overleg Westerschelde met maatschappelijke organisaties is in elk geval gewaax-borgd, aldus Coppoolse. „Daarnaast hecht de staatsseci-etax-is aan een onafhankelijke sondei'ing in Neder land en Vlaandex-en. Ik zit niet in een po sitie om haar dat te verbieden." De gede puteerde gaat niet in op de vraag in hoe verre Leemhuis, tegen wie in Zeeland be- zwaren bestaan, echt onafhankelijk is, mede gelet op haar betx-okkenheid bij het advies over de natuurcompensatie Wes terschelde (die voor het grootste deel in het water di-eigt te vallen). Het schilderij wordt de kerk binnengedragen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Onze Lieve Vrouw van den Polder is terugin de Petrus en Paulus- kerk in Middelburg. Tijdens de eucharis tieviering zondagmorgen werd het schil derij de kerk in gedragen en op de vertrouwde plek terug gehangen. Het doek werd vorige week uit de kerk ge stolen. De daders namen behalve het schildei-ij ook een vaandel mee en richtten in de kerk een ravage aan. Eén van de da ders, een dertigjarige Middelburger is maandag aangehouden. Hij had het schil derij in zijn bezit. Voor de dienst begon, brandden parochia nen kaarsjes in de Mai-iakapel. waar een lege plek aan de muur herinnerde aan het gestolen schilderij. Het schilderij is een kopie uit 1931 van een middeleeuws schil derij. Het oorspx-onkelijke doek is sterk verbonden met de geschiedenis van Vrou- wenpolder. Het schilderij zou, volgens de overlevexing, geschildei-d zijn door een engel. Dankzij die wonderbaarlijke ge schiedenis werd Vx-ouwenpolder een be langrijk bedevaartsooi'd. Na de reforma tie verdween het doek uit het dorp. Kwetsen „We zijn blij en dankbaar dat het schilde- lij van Maria terug is gevonden en dat we het terug in de kerk hebben", zei pastoor P. de Maat, nadat het doek door het mid denpad de kerk in was gebracht. „Velen wagen zich nu af wat toch het motief zou zijn geweest van degene die het gedaan heeft. Wat het motief ook is, het effect was het kwetsen van gevoelens van piëteit en woomheid die hier in het gebouw thuis horen. Omdat we hier samenkomen om te bidden en kinderen te dopen." „We waren gekwetst en verontwaardigd, maar gelukkig is het allemaal voorbij, zo dat we kunnen samenkomen in vrede en i'ust." De Maat bedankte de politie en de vrijwilligers voor hun inzet. Als laatste onderdeel van de eucharistie viering, werd het lied van Onze Lieve Vrouwe van den Polder gezongen. „Moe der van ons Polderland, Moeder van de zee, waag of God de dijken sluit, om ons wel en wee." Het schilderij werd in de ka pel tex-ug gehangen. Alleen een kras in het haarherinnexi nog aan de gebeurtenissen. De schade wordt binnenkort hersteld. door Inqrid Huibers Er moet voor 1 juni met het werk bouwwerk is opgetrokken, een meenteraad afgelopen janua worden begonnen. Dat is één inpriinende cnnsprvprpndp hp- al 145 000 cnilrlpn 1p?- hpcpRit THOLEN - De historische wa terpomp in Tholen-stad moet nog deze zomer worden geres taureerd. Om met het werk te kunnen beginnen waagt het college van burgemeester en wethouders de commissie ge meentelijke ontwikkeling 380.000 gulden beschikbaar te stellen. Er moet voor 1 juni met het werk worden begonnen. Dat is één van de voorwaarden die het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen stelt. Dat de partement keert de gemeente Tholen ruim twee ton (zure-re- gen)subsidie uit. De klus moet voor 31 december zijn geklaard. De Thoolse pomp komt voor de subsidie in aanmerking, omdat de natuursteen waaruit het bouwwerk is opgetrokken, een ingrijpende conserverende be handeling moet ondergaan. De steen is dei-mate aangetast, dat impx-egnatie met een verstevi gende stof - in dit geval metha- methylacrylaat - nodig is, om de pomp voor de toekomst te be houden. Ook de marktpomp in Sint- Ma axtensdijk wordt gei'estau- reerd. Daax-voor stelde de ge meenteraad afgelopen januari al 145,000 gulden ter beschik king. Nog eens zo'n bedrag werd in 1998 al opzij gezet om de res tauratie van de twee pompen te zijnertijd te kunnen bekostigen. Tezamen met de toegezegde subsidie van 212.559 gulden, moet er nog 22.441 gulden uit de hoge hoed worden getoverd. Het college stelt voor dat geld uit de algemene reserve te halen. OOSTERLAND - Een 24-jarige wachtwagenchauffeur uit Oosterland is wij dagavond om het leven gekomen door een aanrijding op de A67 vlakbij de Duitse grens. De man i-eed achterop een personenauto, die vlak daarvoor achterop een in de file stilstaande wachtwagen was gebotst. De vrachtwagen van het slachtoffer schaarde, sleurde de auto voor hem mee, en kwam tegen een betonnen vangi'ail aan de linkex-kant van de weg tot stilstand. Hierbij schoof de oplegger tegen de cabi ne aan, die tegen de betonnen vangrail werd gedrukt. De chauffeur van de vrachtwagen was op slag dood. ANP VLISSINGEN - De politie heeft een 44-jarige man uit Vlissin- gen aangehouden in verband met een brandje in een school aan de Rembi'andtlaan in Vlissingen. De brand werd vrijdag avond i*ond half elf aangestoken bij de toegangsdeur van de school. De brandweer heeft het brandje geblust. De schade aan de school bleef beperkt tot rook- en x-oetschade. De man woi'dt er verder van vei'dacht een paar ruiten van de school te hebben vernield. Bovendien werd onder een auto in dezelfde straat een gedeeltelijk verbrande krant aangeti'offen. De schade aan de auto was gering. MIDDELBURG - Een 2 6-j arige man uit Middelburg heeft za terdagochtend een boete gekregen voor het beledigen van een politieagent. De man wex-d om half zes aangehouden op Plein 1940. Hij gedroeg zich volgens de politie vervelend en uitte beledigingen. Hij kreeg een boete van vierhondei'd gulden. VLISSINGEN - Het veer tussen Vlissingen en Breskens is za terdagochtend enkele uren uit de vaart geweest. Door combi natie van een defecte voortstuwingsschroef en mist kon de Koningin Beatrix niet uitvaren. Normaal gesproken zet de PSD in zo'n geval de Johan Friso in, maar die was gereser veerd voor een rondtocht voor gehandicapten. De stremming duurde van half zes tot tien voor elf. AMSTERDAM - De twee Middelburgse scholieren die dit weekeinde meededen aan de nationale wedstrijd voor Jonge Onderzoekers zijn daar niet in de pi-ijzen gevallen. Danker Kemper en Frank Aartman van scholengemeenschap Neha- lennia hadden voor de wedstrijd een karretje van lego ge maakt dat door middel van laserstralen te besturen was. ZOUTELANDE - Op het strand bij Zoutelande is zatex-dag- ochtend een bruinvis aangespoeld. Het dier, een wouwtje van 1,30 meter lang, was al dood voordat het op het strand lag. Vissei-s van de hengelsportvereniging Westkapelle ontdekten de bruinvis tijdens een viswedstrijd. De aangespoelde bruin vis gaat naar het museum Naturalis in Leiden. OVEZANDE - Een 27-jarige dronken bestuurder uit de ge meente Borsele probeei-de in de nacht van zaterdag op zondag rond 4.30 uur op de Nistestelle in Ovezande de politie te ont wijken door verderop een boomgaard in te rijden. Daar werd hij alsnog aangehouden. De man kreeg een proces-verbaal. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Delta Radio gaat door. Het is echter ondui delijk wanneer de bouw van de twee grote zendmasten voor het radiostation begint. Die moeten in zee komen, op 35 kilometer uit de Walcherse kust. Delta Ra dio wil eerst alle gerechtelijke procedures afwachten Milieuorganisatie Stichting De Noordzee tekende bezwaar aan tegen twee vergunningen voor Delta Radio. Die zaken dienen volgens Delta Radio-wooi'd- voerderM. Hidajattoellah in het tweede kwartaal van dit jaar, waarna niet eerder dan in het derde kwartaal een uitspraak wordt verwacht. Om elk risico te vermijden, be gint Delta Radio pas met bou wen als de procedures zijn afgerond. M. Langendijk van Stichting De Noordzee vindt dit onbegrijpe lijk. „Ze mogen gewoon aan de slag. Onze bezwaren hebben geen schoi'sende werking." Langendijk vermoedt dat Delta Radio wacht om een argument te hebben voor verlenging van de zendvergunning. Die loopt nu tot 1 januari 2002. „Ze denken zeker verlenging te kunnen krijgen met een verwij- MIDDELBURG - Brassband ONDA Middelburg geeft op za terdag 31 maart een try-out. Het concert dient ter voorberei ding op het Winterfestival van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigin gen (KNFM) afdeling Zeeland. De band speelt Inspiration van de Nederlandse componist Jan de Haan. Voor het tiy-out con- cei-t op 31 maart is ook de fanfa re Vlijt en Volhai'ding uit Oost- Souburg uitgenodigd, die het gedeelte na de pauze zal vullen. Vlijt en Volharding heeft onder andere Ouverture 1812 van Tschaikowsky en Riverdance van Bill Whelan op het pro gramma staan Het try-out concert vindt plaats in de Thomaskapel aan de Vrij landstraat. Het concert begint om 19.30 uur. zing naar onze pi-ocedures." Of de zendvei'gunning door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat wordt verlengd, is ech ter de vraag. Delta Radio heeft die al in 1996 gekregen. Staats secretaris J. M. de Vries schoof de vergunning vorig jaar nog door tot 1 januari 2002 omdat Delta Radio er door juridische problemen nog geen gebruik van had kunnen maken. De bouw van de zendmasten, van 391 en 412 meter, ligt poli tiek gevoelig. Delta Radio wist door de mazen van de wet te glippen toen er voor bouwwer ken in zee nog geen bouw- en milieuvergunning nodig was. De regels zijn intussen aan gescherpt naar aanleiding van de discussie over Delta Ra dio. De vergunningen waartegen Stichting De Noordzee bezwaar maakt, betroffen de aanleg van een kabel vanaf de vaste wal naar de zendinstallatie en een instandhoudingsvergunning voor de masten. Als de rechter pas in het derde kwartaal uit spraak doet, kunnen de bouw waarschijnlijk cht jaar niet meer beginnen. Verlenging van de zendvergunning is dan nodig. In het stormseizoen, van oktober tot april, wordt bij voorkeur niet in zee gewerkt. Delta Radio ligt ook nog in de clinch met de gemeente Apel- dooi'n. Die weigex-de eerder toe stemming voor de bouw van zendmasten op de Veluwe, bij Radio Kootwijk. Deze zaak loopt bij de Raad van State. POORTVLIET - Een 19- jarige man uit de gemeen te Tholen werd in de nacht van zaterdag op zondag rond half één 's nachts op de Bram Groenewegeweg in Poortvliet door de poli tie aangehouden, omdat hij met een borrel op ach ter het stuur zat. De man trok de aandacht van de agenten, omdat hij met een lekke voorband reed. De man mocht vijf uur niet rijden en kreeg een proces-verbaal. De lege plek op de hoek Valkenburgstraat-Torenstraat in Meliskerke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9