m 'RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Ministerie begint met vaccinaties Britten zetten veeslachting voort Bonden schorten spoorstakingen op Sluisse borden wijzen Belgen smokkelroutes SPD wint fors in Duitse deelstaten fr^ 3° kantal haarden van mond- en klauwzeer stijgt naar vijf Jonge Zeeuwse band wint Regiosongfestival SKNWK'ers afgetuigd in kleedkamer Brand verwoest deel slachterij Spanning langs Europese rivieren Theatersport in Zierikzee Eenvoudige zege Oranje Stunt van Oostkapelle Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Koud Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Matige tot vrij krachtige oostenwind. 1 Met maxima 6 graden nog steeds koud. I 244e jaargang no. 72 maandag 26 maart 2001 losse nummers 2,00 Brokkenpiloot voorkomt ongeluk door Frank Gijsel SLUIS - Oude smokkelpraktijken herleefden gistermiddag in Sluis. De middenstand adviseerde be zoekers aan de stad de controles op dierlijke producten bij de grens overgang Sint Anna ter Muiden te mijden en de overgang bij Malde- gem te nemen. Twee grote borden, net voor de grensovergang, verwezen passan ten naar de vijftien kilometer ver derop gelegen passage, waar niet werd gecontroleerd. Dorpsomroe per Cees Blaeke was gistermiddag in opdracht van de middenstands vereniging enkele uren actief in het centrum van Sluis om bezoekers op te roepen de grensovergang bij Sluis te mijden. Alleen bij enkele hoofdroutes tussen België en Ne derland werd dit weekeinde ge controleerd op dierlijke producten vanwege het gevaar van versprei ding van mond- en klauwzeer. De politie heeft geen idee wie de bor den heeft geplaatst. Jan van Keu len, bestuurslid van de Sluisse middenstandsvereniging, is zich van geen kwaad bewust. ,,We vin den niet dat onze bezoekers de con trole moeten omzeilen, maar de controle wordt niet consequent toegepast. Gisteravond nog pas seerde ik de grens bij Sint Anna ter door Peet Vogels DEN HAAG - Het minis terie van Landbouw wil aag beginnen met aoodvaccinaties in een ring van een kilometer rond de met mond- en klauwzeer besmette be drijven. Het departement vreest dat er te weinig mensen beschikbaar zijn om alle 27.000 dieren in de niimingsgebieden op zeer korte termijn te vernieti gen. Het afgelopen weekeinde lever de twee nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer (mkz) op. Gisteren in Oene, zaterdag werd geval gemeld in Nijbroek, vlakbij Oene. Beide bedrijven in het gebied waarvoor totaal vervoersverbod Er zijnnu vijf bedrijven in ons land waar het vims officieel is vastgesteld. De noodvaccina- ties beginnen na een weekeinde waarin op verschillende plaat sen is geprotesteerd tegen het van onze redactie buitenland EU-verbod op vaccinatie. Het ministerie heeft intussen de vier verdachte transporten van kal veren op 17 en 20 februari hele maal in kaart gebracht. De vier importeurs gaven afgelopen weekeinde onder zware druk van de Algemene Inspectie Dienst (AID) de benodigde in formatie. Alle kalveren zijn ge traceerd en worden onderzocht op mogelijke besmetting met mkz. LTO-Nederland stelde vijf importeurs, ook die van het transport van 24 februari, aan sprakelijk voor alle schade die het gevolg is van hun handelen. De aankondiging van de nood- vaccinaties komt eerder dan verwacht. Vrijdag dacht minis ter Brinkhorst nog dat er voor lopig voldoende capaciteit was voor de destructie van zieke en preventief te doden dieren. In middels zijn er echter weer nieuwe verdachte gevallen in Doornspijk, Overberg en Nun- speet bijgekomen. In die plaat sen zijn kalveren terecht geko men die deel uitmaakten van de verdachte transporten. De ca- - mkz land in door lakse controle - verbranden kadavers onvermijdelijk - verwarring troef op Axelse markt - roep om inenten zwelt aan paciteit om alles zo nodig snel te ruimen, dreigt nu al te klein te worden. Via noodvaccinaties krijgt het ministerie meer tijd om de dieren te vernietigen. Een van de vier verdachte trans porten uit Ierland is via het be smette Franse gebied Mayenne gereden, twee andere via onbe smet Frans gebied. De vierde transporteur is zonder te rusten vanaf de boot doorgereden naar Nederland. Dat is een overtre ding en mogelijk is dat de oor zaak van de weigering om mee STUTTGART - De sociaal-de mocratische SPD van de Duit se bondskanselier Schroder boekte gisteren forse vooruit gang bij verkiezingen in Baden- Wiirttemberg en Rijnland- Palts. In beide deelstaten blijft de re gerende coalitie waarschijn lijk aan de macht. In Baden- Württemberg, een van de rijkste deelstaten, regeert een coalitie van de christen-democratische CDU en de liberale FDP onder leiding van de christen-demo craat Teufel. In Rijnland-Palts is een coalitie aan de macht van SPD en FDP. De SPD blijft in Rijnland-Palts met 44,7 procent (winst 4,9) de grootste. In Baden-Württem- berg was hun succes relatief groter, maar daar blijft de partij buiten de regering. De SPD be haalde daar 33,3 procent tegen 25,1 procent in 1996. De CDU deed het in Baden- Wiirttemberg veel beter clan in. Rijnland-Palts, waar oud bondskanselier Kohl woont en ftns premier was. In Baden- ^ürttemberg kreeg de partij |i,8 procent van de stemmen, kgen 41,3 procent bij de vorige verkiezingen. In Rijnland-Palts de CDU van 38,7 in 1996 laar 35,3 procent nu. Groenen Groenen, die samen met de SPD in de federale regering in Berlijn zitten, verloren. In Rijn and-Palts waar zij vijf jaar ge leden 6,9 procent haalden, haal den ze 5,2 procent. Daarmee weven ze slechts 0,2 procent bo ven de kiesdrempel. In Baden- ürttemberg kregen de Groe- nen 7,7 procent, ruim 4 procent Jinderdan in 1996. De liberale FDP, in de Bonds dag ook oppositiepartij, verloor «neens. Zij heeft in Baden- jUrttemberg 8,1 procent van de stemmen behaald (was: 9,6), in 8'jnland-Palts 7,8 (was: 8,9). e extreem-rechtse Republika- ner> die in Baden-Württefnberg '•°rige keer net de kiesdrempel overschreden, zijn daar nu uit •et deelstaatparlement ver benen. Met 4,4 procent van de «emmeri bleven zij onder de ^drempel van procent. HAAKSBERGEN - Frank Engels, Isabelle Garcia en Rinus Wijgman van de Wal- cherse band Nota Bene juichen het uit nadat zij het Regiosongfestival in Haaks bergen hebben gewonnen. Het nummer 'Springen' leverde met nipte voorsprong de meeste punten op. Aan het songfestival, dat gisteravond voor de derde keer werd gehouden, deden bands uit acht provincies mee. In de pas een half jaar oude band Nota Bene hebben oud-leden van In Geval van Noot en Plan Bee elkaar gevonden. De formatie bestaat uit tekstschrijver Frank Engels (toetsen), Rinus Wijgman (gitaar), Peter Veen (drums). Marc Smol ders (bas) en de Spaans-Nederlandse zangeres Isabelle Garcia. foto Eric Brinkhorst/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Het Verenigd Ko ninkrijk voert de strijd tegen mond- en klauwzeer (mkz) op. Nadat de afgelopen weken al meer dan 300.000 dieren waren geruimd, is gisteren de eerste massaslachtplaats aangewezen waar nog eens 200.000 beesten zullen worden gedood of dood aangevoerd. Het gaat om een voormalig vliegveld bij Great Orton in cle omgeving van de stad Carlisle in Cumbria (Noord west-Enge- land). Daar komt een vijf meter diep graf. Daarin zullen eerst dieren worden begraven die op boerderijen zijn gedood maar daar niet konden worden ver brand. Ook worden op het ter rein levend aangevoerde dieren afgemaakt. De Britse regering zoekt een tweede lokatie voor het doden en begraven van die ren. Het aantal besmettingshaarden liep gisteren op tot 607. Er moet volgens adviseurs van het mi nisterie van Landbouw meer haast worden gemaakt bij het ruimen. Er dreigt een nog ergere nachtmerrie als 'verdachte'die ren niet binnen 24 uur na mel ding van verdenking van mkz worden afgemaakt, aldus ex- perts.De Britse i'egerixxg staat verder onder druk door een ont hulling van de zondagskrant The Observer. Volgens dat blad negeerde het kabinet drie jaar geleden uit financiële overwe gingen advies van deskundigen om keuken- en restaurantafval (swill) te verbieden als varkens voer. De overweging dat de boe ren zich anders gedwongen zou den zien duurder voer te kopen woog zwaarder dan de gezond- heidskundige aspecten. Daardoor bleef de mogelijkheid bestaan dat met het varkens voer besmettelijke ziekten de veestapel binnensluipen. De mkz-epidemie in het Verenigd Koninkrijk ontstond op een boerderij in Northumberland waar de dieren swill kregen. Maar het ministerie van Land bouw in Londen stelt dat er geen bewijs is dat dat de oorzaak van de besmetting is. Besmettelijk In het Verenigd Koninkrijk krij gen ongeveer 80.000 varkens nog steeds swill. Dit soort var kensvoer is in een aantal andere EU-landen, waaronder Neder- door lngrid Huibers NIEUWERKERK - Vier spelers van voetbal club SKNWK uit Nieuwerkerk zijn zaterdag middag rond half vijf op het sportcomplex van voetbalclub Dosko aan de Ravelstraat in Ber gen op Zoom gewond geraakt tijdens een vechtpartij. De voetballers werden na afloop van de wedstrijd in de vierde klasse B in de kleedkamer belaagd door spelers van de thuis club De politie verrichtte twee arrestaties. Aanleiding voor het tumult was het derde en winnende doelpunt dat de Nieuwerkerkse club vlak voor tijd maakte in het duel met Dosko (2- 3). Volgens spelers van Dosko werd dit in bui tenspelpositie gescooi'd. Na afloop van de wed strijd ontstond plotseling tumult, toen spelers van Dosko twee keer de kleedkamer van SKN WK binnendrongen. Hierbij werden i~ake klap pen uitgedeeld. Toen de politie op het sportcomplex aankwam, had het elftal uit Nieuwerkerk zich in de kleed kamer opgesloten. Vier spelers hebben inmid dels aangifte gedaan van mishandeling. Zij lie pen hoofd- en schaafwonden op. De politie heeft tot nog toe twee spelers van Dosko aangehouden. Politievoorlichter R. Steijn sluit echter niet uit dat er nog meer aan houdingen worden verricht. De politie is nog volop met de zaak bezig. pagina 13: SKNWK speelt nooit meer tegen Dosko Muiden en er was geen agent te be speuren." Volgens van Keulen, die bij hoog en laag ontkent dat de borden door zijn vereniging zijn geplaatst, werken de mkz-maatre- gelen niet bepaald omzetbevoxxle- x-end voor Sluis. ,,We willen geen schade lijden doox-dat onze klanten een uur in de file moeten staan. Per slot van rekening willen we die mensen graag weer terugzien in Sluis." foto Peter Nicolai Een enorme brand heeft bij de slachterij Dumeco in Boxtel gisteren voor tientallen miljoenen guldens schade aange richt. Inwoners van het nabijgelegen kerk dorp Lennisheuvel wer den geëvacueex-d toen asbest vrij kwam en een ammoniaktank dreigde te ont- ploffen. Langs de Rijn in Niederwerth bij Koblenz staan de huizen on der water. Het waterpeil daalt echter en daar is het grootste gevaar voorlopig geweken. In Midden- en Nooi'dwest-Frank- rijk treden de rivieren echter steeds verder buiten hun oevers. In Nederland is het waterpeil in de Maas tegen de verwachting in weer gestegen. te werken aan het onderzoek. LTO-woordvoerder D. Duijzer is woest over het gedrag van de in opspraak geraakte transpor teurs. „Ze hielden wekenlang hun mond over de transporten terwijl ze uit besmet gebied kwamen. Dat soort gedrag kan niet hard genoeg worden aange pakt. Door hun toedoen staan nu duizenden bedrijven extra op slot. Het gaat dan al snel om duizend gulden schade per dag per bedrijf," aldus D. Duijzer van LTO-Nederland. GPD Het is een combinatie van een toneelstuk en een wedstrijd: theatersport. Zatei'dagavond speelde in Brogurn in Zierikzee Kie- kieres thuis tegen Dx-apa uit Middelburg. Voor het publiek was ook een rol wegge legd. In de vierde WK-kwalificatiewedstrijd boekte Oranje een eenvoudige zege. In Bai'celona werd Andorra met 5-0 ver slagen. Pierre van Hooijdonk vertolkte als invaller een be langrijke rol. Hij scoorde tweemaal. Komende woensdag wacht het Nederlands elftal de kx-aker tegen Por tugal, dat in de stand een voorsprong van drie punten heeft. Oostkapelle zorgde zaterdag voor een daverende verrassing in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal. De ploeg van trainer Stoffel Schipper versloeg titelkandidaat Bennekom: 1-0. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. van onze redactie binnenland UTRECHT - Deze week komen er geen stakingen of andere ac ties bij de Nederlandse Spoor wegen. De belangrijkste perso- neelscollectieven - ondermeer die van Amsterdam, Arnhem en Rotterdam, - hebben zaterdag besloten zichzelf op te heffen. In Den Bosch en Utrecht houden ze zich voorlopig even rustig. Daarmee willen de collectieven deze week de vakbonden alle x*uimte geven om hun werk te gen de NS-dix-ectie 'af te ma ken'. Lukt dat niet, dan dx-eigen stakingsacties vanaf maandag 2 april. De collectieven- anonieme ver enigingen van het rijdend personeel - hebben er vertrou wen in dat de vakbonden en het door minister Netelenbos be noemde bemiddelingsduo Blan ker!/ Stekelenburg erin slaagt het 'Rondje om de kerk' van ta fel te krijgen. Alle vakbonden zijn druk doen de om af te komen van het 'Rondje', het nieuwe NS-pro- ductiemodel dat op 10 juni zou moeten ingaan. De onderhan delaars willen af van die datum om zonder grote druk verder te kunnen praten. NS houden ech ter voet bij stuk. De vakbond CNV beet zaterdag het spits af. De bond wil via de Utrechtse rechtbank afdwingen dat de onderhandelaars de kans krijgen daadwerkelijk te be middelen. De rechtbank doet morgen uitspraak. Rechtszaak De radicale bond WMC bereidt een rechtszaak voor om het hele akkoord te schrappen. FNV- Bondgenoten houdt vanaf don derdag ledenraadplegingen, om te kijken of de leden rijp zijn voor een laatste ultimatum. Vol gens FNV-onderhandelaar Van den Berg moet het basisakkoord over het 'Rondje om de kerk' worden ontbonden. GPD Advertentie land, al jaren verboden omdat het besmettelijke ziekten kan vei'oorzaken. De Conservatieve Partijdie van 1979 tot 1997 in het Verenigd Koninkrijk aan de macht was, bleef het voeren van swill toe staan. Deze paxdij en andere op positiepartijen zijn nu woedend over het negeren van het weten schappelijk advies. Zij vinden het onthutsend dat de besparing van toen de Britse economie nu meer dan dertig miljard gulden kan kosten. De regering zou nu overwegen swill helemaal te verbieden. Er gloort hoop voor de beesten in de dierentuinen van de EU. Het is niet uitgesloten dat die- x-entuinen hun voor mond- en klauwzeer gevoelige beesten toch een noodvaccinatie mogen geven. Het Peimanent Veteri nair Comité, met experts uit de EU-lidstaten, overlegt morgen in Brussel opnieuw over de zaak, zo kondigde de woord voerster van eurocommissaris Byrne (Volksgezondheid en Consumentenzaken) zaterdag aan. Dierentuinen in Nederland en andere EU-landen hadden op de noodvaccinatie aangedron gen. ANP/DPA/AFP/RTR naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso handtekening: 39,"5 q per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214M0ÖÖÖÖ2" 123 4380 VB Vlissingen dl wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1