Verliezen lopen verder op McDonald's dertig jaar in de polder Grimmig begin onderhandelingen ziekenhuis- CAO 7 Hoge Raad treft houders obligaties oude DAF Amsterdamse beurs voelt haperen Europese economie Macintosh koopt NPM-belang in Fortis en UBS azen op Calvé-Delft AND komt met reorganisatieplan Producentenvertrouwen gedaald Verkoop biovoedsel groeit iets zaterdag 24 maart 2001 DEN HAAG - Tegen de verwachting in heeft de Hoge Raad een vonnis van het gerechtshof in Am sterdam vernietigd, waar bij de obligatiehouders tan de 'oude' DAF rechten kregen op de bezittingen en zekerheden van de dochters van de teloorge- oane vrachtwagenfabri kant. Volgens de Raad oordeel de het Amsterdamse hof op onjuiste gronden dat de houders van de obligaties gerechtigd zijn mee te de len in de opbrengst van de zekerheidsrechten die de dochters verstrekten. Van deze slepende zaak werd aangenomen dat zij door de Hoge Raad zou worden beslecht met een voor obligatiehouders gunstig oordeel. Het zou de weg moeten effenen voor procedures voor schadevergoedingen van in totaal wellicht/ 25 mil joen. De truckfabrikant bloeit, maar het huidige DAF is maar een doorstart van het oude beursfonds DAF, dat in 1993 over de kop gingging. In één klap wer den de obligaties van het bedrijf waardeloos. De gedupeerde beleggers vinden dat zij recht heb ben op de bezittingen en zekerheden van de DAF- dochters. Het bankenconsortium Ofasec, dat onder leiding stond van ABN Amro, had zich destijds die bezittin gen en zekerheden toege- eigend. Al in oktober 1998 oordeelde het gerechtshof in Amsterdam dat cle be leggers gelijk hebben, maar de banken stapten naar de Hoge Raad. De Nederlandsche Trust- Maatschappij, die voor de obligatiehouders op treedt, overweegt de pro cedure voort te zetten op basis van onder meer een misleidend geachte pros pectus. ANP door Fred van Essen AMSTERDAM - De Nederland se beleggers leden de afgelopen week mee met het sentiment in de Verenigde Staten. De Ameri kanen trokken heel Europa om laag door samen met hun stuk ken ook de Europese te dumpen. Tegelijkertijd sputtert ook de Europese economie en groeit de angst voor een recessie. Beursplein 5 maakte op de laat ste handelsdag de ellende van donderdag - een verlies van 4,4 procent - voor de helft goed. UPC won negentien procent en KPN elf, waardoor voor de laat ste de ramp van donderdag zelfs helemaal werd weggepoetst. Een cadeautje uit de VS, waar Nasdaq gunstig opende na de afstraffing van donderdag. De Nasdaq draaide al twee maan den in de min. In Amsterdam eindigden inclusief de afgelo pen week 'maar' zes van de acht weken negatief. Over onderliggende oorzaken kunnen analisten het al niet eens meer hebben. Het is alle maal sentiment. De AEX-index eindigde de week met vier pro cent verlies op 529. Vorige week ging er zeven procent af. Afge zet tegen de blinde drift en con sternatie waarin de handel zich afspeelde, valt het achteraf mee. Veel handelaren kwamen 's avonds sneeuwblind en stuk van achter hun beeldscherm vandaan. De agitatie was groot. Vorige week staakte de beurs- computer de handel al eens omdat het dagverlies de vijf procent passeerde en donderdag dreigde hetzelfde te gebeuren. Maar toen de index naar de be wuste 509-grens dreigde te schieten, was het tijd voor het eindedags-rallytje op weg naar de borrel. Gevolg: beperkt ver lies van 4,4 procent, dat gisteren verder werd afgezwakt. Logica De hele financiële wereld breekt zich vergeefs het hoofd over de logica van de malaise. Wel loopt het aantal 'mogelijke' verkla ringen en 'meespelende facto ren' op. Zo wijten Amerikaanse vorsers de neergang van de nieuwe economie niet aan ach terblijvende winstcijfers, maar aan het feit dat iedereen die In ternet wil de apparaten nu wel in huis heeft en daar even mee vooruit kan. Het was natuurlijk schrijnend dat de vrije val van de AEX op donderdag inzette terwijl net de ochtendkranten het verhaal brachten van Robe- co-topman Korteweg die de be- AbvaKabo FNV-onderhandelaar De Jong. foto Cees Zorn/GPD leggers welgemutst adviseerde 'in te stappen' omdat de koersen al zo laag waren. Natuurlijk mag Korteweg niet op een dag worden beoordeeld, maar sinds zijn Robeco-collega Van Duijn hetzelfde zeiin j anuaristaat de beurs wel zestien procent lager en niet alleen in Nederland. De MSCI-World Index - een we reld-aandelen gemiddelde - heeft 28 procent verloren sinds 27 maart vorig jaar en vijftien procent sinds het slot van 2000. Overreactie De koersdalingen werden tot nu toe verklaard met 'een overreac tie' van Amerikaanse beleggers op een lichte afkoeling van de economie. In Europa hoefde er geen vuiltje aan de lucht te zijn. Maar in die redenaties zitten ga ten. Amerikaanse consumenten zetten de rem erop, het aantal winstdalingen en gedwongen reorganisaties houdt aan (giste ren schrapte Motorola vierdui zend banen) terwijl ook in Euro pa het economisch perspectief verslechtert. De productie daalt, het exportoverschot van de EU daalt, de inflatie stijgt (vooral in Portugal en Neder land) en het consumentenver trouwen zakt in. Het is hier nog niet zo erg als in de VS, maar er klinken wel ge luiden dat 'alles wat daar ge beurt zich later dit voorjaar her haalt in Europa.' Cashen In de VS stappen steeds meer particuliere beleggers uit aan delen, beleggingsfondsen lopen leeg. In februari 'cashten' parti culiere deelnemers 28,5 miljard gulden en zetten dat op de bank. In Nederland houdt een con stante stroom van 'nieuw geld' vanuit pensioenvoorzieningen en dergelijke naar de aandelen- beurzen de fondsen netto nog in de plus. Particulieren lijken zich vooral roerloos te houden in afwachting van beter weer. Dat is te zien aan Euronext Am sterdam, waar het aantal aan delentransacties in hoofd- en midkapfondsen vorige maand met 27 procent daalde. De be wegingen aan het front van klei ne, beginnende fondsen, de ris kante Euro.NM, kromp met 72 procent. GPD MAASTRICHT - Macintosh koopt het gehele belang in van 6,18 procent dat NPM Capital in het detailhandelsconcern heeft. Het gaat om een kleine half miljoen stukken, waarvoor NPM 20,25 euro per stuk ontvangt. Daarmee is de transactie 21,8 miljoen waard. Het aandeel Macintosh sloot donder dag op 19,10 euro. Macintosh (onder meer Superconfex, Halfords, Piet Klerkx, Belcompany) wil de NPM-stukken intrekken. Daarmee daalt het aantal uitstaande aandelen en gaat de winst per aandeel navenant omhoog. De nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefe ning komt voor 2000 dan uit op 2,49 euro in plaats van de eer der gepubliceerde 2,34 euro. De aandeelhouders hebben Macintosh meermalen gevraagd om zijn sterke financiële positie te gebruiken voor de inkoop van eigen aandelen. Het concern betaalt de NPM-aandelen gewoon uit de kas. ANP UTRECHT - Fortis Bank en haar Zwitserse collega UBS pra ten met Calvé-Delft over een bod van 99 procent van de in trinsieke waarde van de houdstermaatschappij van Unilever- aandelen. Calvé heeft de banken laten weten het bod te be schouwen als een goed uitgangspunt voor besprekingen. Calvé bezit naast een groot pakket aandelen Unilever ook de rechten op het merk Calvé. Houdstermaatschappijen als Cal vé-Delft zijn ooit ontstaan door de overneming van de bezit tingen van het bedrijf in ruil voor aandelen. Over het alge meen ligt de beurskoers echter ver beneden de waarde van het aandelenpakket dat de maatschappij onder zich heeft. Fortis bezit al 21,4 procent van de aandelen van Calvé en UBS 10,1 procent. ANP ROTTERDAM - De elektronische uitgever AND, dat uitstel van betaling heeft gekregen, komt maandag met een her structureringsplan. Bewindvoerder J. Princen heeft dat gis teren laten weten. Daardoor is op de beurs in Amsterdam de handel in de aandelen AND stilgelegd. Begin deze week werd bekend dat de uitgever mogelijk wordt gered door investeerder Roosland Beheer. ANP VOORBURG - Het producentenvertrouwen is in februari op nieuw gedaald, voor de vijfde maand op rij. De stemmingsin dicator van ondernemers in de industrie heeft de laagste waarde bereikt sinds de zomer van 1999. De producenten zijn ontevreden over zowel de orderontvangst als de orderpositie. Dat heeft het CBS gisteren bekendgemaakt. Het producentenvertrouwen is het afgelopen half jaar fors ge daald. In september 2000 bereikte de graadmeter een record hoogte van 8,4. In januari van dit jaar was het vertrouwen al gedaald naar 3,5, in februari kwam het uit op 2.0. ANP UTRECHT - De verkoop van biologische producten stijgt on danks de crises in de vleessector in Nederland minder hard dan in andere Europese landen. Naar verwachting neemt de omzet van biologisch voedsel dit jaar toe met twintig procent tot 730 miljoen. Dat is een marktaandeel van 1,2 procent in de totale levensmiddelenomzet. Daarmee blijft Nederland ver achter bij Denemarken (vijf procent) en Oostenrijk en Duitsland (drie procent). Dit blijkt uit een onderzoek dat het bedrijf Aurelia Advies in Amers foort uitvoerde in opdracht van de Rabobank. De resultaten werden gisteren gepubliceerd in het vakblad Foodpress. ANP door Janneke Willemse AMSTERDAM - Het is een gelikte or- I ganisatie. Iedereen die een restaurant van McDonald's binnenstapt ziet het meteen. Gladjes stroomt de rij voor de I kassa door. Vriendelijkemedewerkers van allerlei nationaliteiten in nette j blauwe bloesjes en hygiënische zon- nekleppen toetsen de bestelling in. Ze geven 'service with a smile'. „Wat wilt u daarbij drinken?" en „Met frites saus?" zijn zinnen die in elke 'Mac' hetzelfde klinken. Na een minuut loopt de klant tevreden weg met zijn j McMenu. Vraag iemand op straat of hij wel eens van een Big Mac heeft gehoord en de kans is heel groot dat hij de samenstel ling van de hamburger zelfs kan op zeggen. Twee schijven puur rund vlees, drie lagen getoast brood, wat '>ergsla, twee schijfjes augurk en een paar druppeltjes 'Big Mac-saus'. Zie daar het recept van het meest ver kochte broodje ter wereld. Omdat hij overal precies hetzelfde is, gebruiken economen zei fs de 'Big Mac-index' om prijsniveaus in verschillende landen met elkaar te vergelijken. Ook in Nederland is het fenomeen in middels zo gewoon, dat door de aan blik van een gele M, de pop Ronald McDonald bij de deur of de speeltjes van het Happy Meal volwassenen wa tertanden en kinderen in gejengel uit barsten. Met 206 restaurants, meer dan vijftienduizend werknemers, een jaaromzet van 843 miljoen en 3,5 mil joen gasten per week is McDonald's in Nederland marktleider in de fast- ioodsector. Maar McDonald's groeit I door. De komende twee jaar wil het I concern nog 45 tot 50 nieuwe restau rants openen. In augustus 1971 opende het eerste restaurant van Europa in Zaandam. Het lag, naar Amerikaans model, een beetje buiten cle stad. Dat werkte ab soluut niet bij Nederlanders, merkte de toenmalige Nederlandse directeur Jan Sybesma. Dus begon hij restau rants in de binnenstad van Amster dam. Wennen Het nu zo soepel functionerende be drijf had geen daverende start. Het Nederlandse publiek moest overal aan wennen. Na vijf jaar experimen- I |eren in Amsterdam werd een adver tentie geplaatst waarin franchisene mers werden gezocht. Ben Dekker, die j 'nmiddels zes restaurants bij Arnhem runt, reageerde. „Ik wist niet wat het j woord fastfood betekende en van Mc Donald's had ik ook nog nooit ge- j noord." I Dekker informeerde ook bij andere J snackketens als Wimpy's, Golden Egg cn Wienerwald, maar koos voor de moderne bedrijfsvoering van McDo nald's'. Die wilde hem graag hebben. Na een opleiding van een jaar kon hij beginnen. „De eerste jaren waren ei genlijk de leukste periode van de hele 25 jaar dat ik bij de club hoor. We moesten de klanten alles uitleggen. Niemand wist wat eenBigMac was, of een Quarter Pounder." „Moet je je voorstellen dat je in een restaurant komt waar je helemaal niets van de menukaart herkent. Er kwamen veel mensen die niet konden geloven dat we geen frikadel of ge haktbal verkochten. Van een milksha ke, een MacShake had nog nooit ie mand gehoord. Met je handen eten deed je niet. Rietjes waren raar en een luxe, je dronk gewoon uit een glas. Van het woord 'french fries' hebben we maar gewoon 'Franse frietjes' ge maakt, maar toch moesten we blijven vertellen dat daarmee van die dunne patatjes bedoeld werden." Mikpunt Pas na een jaar of drie 'nestelen' of 'de fundering bouwen', zoals Dekker het noemt, begonnen klanten zonder hulp te bestellen. Maar als bedrijf werd McDonald's nog steeds niet begrepen. De keten is door de jaren heen steeds het mikpunt geweest van boze actie groepen die het bedrijf als een afge zant van Amerika zagen. „Maar wij hebben niks met Amerika te maken", zegt Addy Hendrikx, directeur Mc Donald's Nederland. „Wij zijn een zelfstandige, Nederlandse organisa tie." In cle jaren negentig eisten tegenstan ders als het Animal Liberation Front, het Earth Liberation Front en de Ra dical Anti-Imperialist Action in het buitenland bommeldingen op. De ac tiegroepen stelden de hamburgergi gant onder meer verantwoordelijk voor de teloorgang van het tropisch regenwoud. Dat werd gekapt voor de aanleg van sojaplantages - een be langrijk bestanddeel van voer voor het vee dat in cle hamburgers belandt. McDonalds ontkent dat ten stelligste en geeft aan dat dit nooit is gebeurd en nooit zal gebeuren. Gedrild Van het personeelsbeleid deugde in 1979 helemaal niets, vonden de Ka tholieke Werkende Jongeren (KWJ) en de voorloper van FNV Horeca- bond. Doordat McDonald's overal hetzelfde wil bieden - hetzelfde pro duct maar ook dezelfde service - ont stonden er 'voorgeprogrammeerde werknemers', zo vonden de organisa ties. Ze werden gedrild om de klant binnen een minuut te helpen en stan daardzinnen als 'Goedemorgen, kan ik u helpen?' uit te spreken. Bovendien werden er dubbeltjes te weinig uur loon uitbetaald. „Allemaal onwetendheid", zegt on dernemer Dekker. Hij wordt 'nogal fel' als hij aan de tegenstanders van zijn geliefde formule denkt. „Wij zijn Addy Hendrikx, directeur McDonald's Nederland, zit onder een schilderij van het eerste McDonald's filiaal. foto Phil Nijhuis/GPD heus geen bedrijf dat alles helemaal voorbeeldig" doet en we hebben kritiek altijd heel serieus genomen. Maar dit was een onjuiste voorstelling van za ken. Nog nooit hebben we minder clan de horeca-CAO betaald, nog nooit hebben we zwart betaald. We hebben altijd voldaan aan de regelgeving. Maar een incidentele fout kan ge maakt zijn." Tegenwoordig wordt McDonald's juist geroemd om zijn aantrekkelijke personeelsbeleid. In februari begon een theorie-opleiding 'fastfoodmede- werker' die ervoor zorgt dat het inter ne McDonald's diploma ook landelijk bij andere bedrijven erkend wordt. Zeven jaar geleden riep toenmalig FNV-voorman Johan Stekelenburg het bedrijf uit tot 'werkgever van het jaar'. Eind vorig jaar kreeg het bedrijf ook de prijs voor het beste intercultu rele personeelsbeleid van de Stichting van de Arbeid. Directeur Hendrikx: „Terwijl we daar helemaal geen speci aal beleid voor hebben. Wel trekken we zoveel mogelijk personeel uit de omgeving aan en geven we iedereen dezelfde carrièrekansen." Sfeer Dekker vindt het nog steeds 'fantas tisch' om bij McDonald's te werken. „Er heerst hier zo'n enthousiaste geest, die laat je niet meer los." Het leuke van het werken in een van de restaurants is volgens hem: „De sfeer, het gevoel 'ik ben belangrijk' en sa men scoren." Eentonigheid wordt vermeden door 'jobrotation': af en toe ander werk doen. Dat is overigens niet verplicht. „Er werkt bij mij een vrouw in de keuken: die staat al twintig jaar hamburgers te bakken. Dat is haar lust en haar leven: ze wil niets an ders." Het personeel moet er voor zorgen dat cle klant krijgt wat hij verwacht. Hen drikx: „Je weet wat je krijgt: kraak- helderheicl, service, kwaliteit en waar voor je geld." De uniformiteit is vol gens Hendrikx een grote succesfactor van het bedrijf. Ook de franchisers spelen een rol van belang. „De onder nemer is gemotiveerd iets van zijn zaak te maken. In zijn omgeving is hij 'Mister McDonalds'. Hij weet wat er speelt en kan daarop inhaken." „Think global, act local", luidt de strategie. Wereldwijd hetzelfde bie den, met hier en daar een kleine aan passing. Zo is cle McKroket alleen in Neder land te koop en staan in India, het land van de heilige en dus niet te eten koe, hamburgers van schapenvlees op het menu. Het menu verandert voortdurend, zo dat de klant steeds opnieuw gelokt wordt. Kip kwam pas in 1982 op het menu. Nu worden de kipnuggets - kleine, gefrituurde brokjes kip - gege ten alsof het er altijd al was. De nieuwste toevoeging aan het menu is de McFlurry: een ijsje met M&M's, crunch of cappuccino erin. Forens Ook is kort geleden varkensvlees op de kaart gezet in de vorm van de McRib. Met BSE of mond- en klauw zeer heeft dat volgens McDonald's niets te maken. Dekker: „Ik verkoop geen hamburger minder." De keten heeft zich ook gestort op het 'ontslui ten van de ontbijtmarkt'. De file rij dende forens kan even door de Mc- Drive voor een bak koffie en een ontbijt. Het aantal producten wordt wel beperkt gehouden: als de klant tussen te veel etenswaar kan kiezen, gaat het een stuk langzamer bij de kassa. De weerstand tegen het bedrijf is af genomen. Het maatschappelijke gezicht van het concern, dat bijvoor beeld veel geld stopt in RonaldMcDo- nald-huizen voor ouders van kinde ren met kanker, wordt minder gezien als 'schijnheiligheid'. GPD door Rixt Albertsma ZOETERMEER - De eerste on derhandelingsdag voor een nieuwe ziekenhuis-CAO heeft gisteren direct al geleid tot een harde botsing tussen werkge vers en bonden. De werkgevers zetten zwaar in op een collectie ve verruiming van de arbeids tijd. Dat is voor de bonden niet bespreekbaar. AbvaKabo FNV- onderhandelaar De Jong ver wacht dan ook harde onderhan delingen. De nood van de werknemers in cle ziekenhuizen is hoog. Ze heb ben niet genoeg tijd voor hun werk, de begeleiding is slecht en ondanks eerdere afspraken om het ziekteverzuim terug te drin gen, worden er alleen maar meer mensen ziek. De Jong wil dan ook een 'kentering' van het soci ale beleid. Het is niet voor het eerst dat ver pleegkundigen klagen over werkdruk. Ondanks eerdere af spraken is er door cle ziekenhui zen veel te weinig werk van ge maakt, zegt De Jong. „Het hele sociale beleid is onder de maat. Alles is de laatste jaren gaan zit ten in het op peil houden van de zorg." En dat moet veranderen. „Tijd dus voor een kentering in de arbeidsvoorwaarden. We willen structureel meer belo ning en een serieuze aanpak van de werkdruk en de grote in stroom in de WAO." Ondanks eerdere afspraken met werkgevers om het ziektever zuim te verlagen door intensie vere begeleiding, steeg het ver zuim de afgelopen jaren alleen maar. In 1998 meldde 5,9 pro cent zich ziek, een jaar later 6,2 procent. De kwaliteit van de zorg wordt volgens De Jong bepaald door de motivatie van de werkne mers. „Je lost de wachtlijsten niet op als je niet ook fors inves teert in de mensen." De komen de jaren verdwijnen de wacht lijsten volgens AbvaKabo FNV dan ook niet. „We kunnen ze hooguit binnen de perken hou den. Je hebt ook nog eens te ma ken met een toename van de vraag naar zorg door de vergrij zing." Arbeidsduur De vakbondsman begrijpt ab soluut niets van het voorstel van de werkgevers. Die willen - om de werkdruk op te lossen - de collectieve arbeidsduur verlen gen tot 38 of 40 uur. De Jong: „Dat is een oplossing uit cle tijd van cle industriële revolutie toen men dacht; extra werk los je op met langer werken. Zo vang je het personeelstekort niet op." In cle sector werken veel deeltij ders, die daar bewust voor heb ben gekozen. „Die jaag je dus weg." Slechts een kwart van de mensen in de ziekenhuizen werkt tachtig tot honderd pro cent. Hoewel het recht op deel tijd wettelijk bepaald is, zou een collectieve verruiming van cle arbeidsduur ook voor deeltij ders gevolgen hebben. „Een verruiming van de werktijd heeft invloed op het uurloon. Misschien moeten ze meer wer ken voor hetzelfde loon", aldus De Jong. De werkgevers zeggen echter dat verruiming van cle werktijd voor verlichting van de werk druk zorgt omdat er meer tijd is voor het werk. De Jong meent juist dat het omgekeerde zal ge beuren. „Er zal een sterke more le druk ontstaan om nog langer te werken. Terwijl werknemers dat eigenlijk niet willen. Hier door neemt het ziekteverzuim alleen maar toe. We zullen hier nooit mee akkoord gaan." Ook een uitruil van voorstellen is volgens de bonden 'absoluut onbespreekbaar'. Zo zou de col lectieve verlenging van de ar beidsduur 'geruild' kunnen worden voor de gewenste der tiende maand, die de bonden in drie jaar tijd willen invoeren. Die dertiende maand is een am bitieus plan van cle bonden. De extra maand kost ruim acht procent van het jaarsalaris. De arbeidsvoorwaarden in de zorg gaan een flinke duit kosten Voor de hele collectieve sector, dus ook onderwijs en ambtena ren, is volgens AbvaKabo FNV de komende jaren tien miljard gulden extra nodig. Eerder al liet AbvaKabo-bestuurder Van Huygevoort weten dat de werk gevers nu maar eens flink moe ten investeren in de zorg. Ze kunnen zich niet langer ver schuilen achter de politiek, in afwachting van hoeveel geld er bij komt. De Jong verdenkt de werkge vers echter van een principiële strijd om de werktijd. „Ze kun nen beter naar hun werknemers luisteren." De ziekenhuis-CAO geldt voor 170.000 mensen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7