Bouwactiviteit in Terneuzen groot Breinbrekers zonder zakjapanner PZC »KC 's Avonds werken op land blijft in toekomst mogelijk lantoorpand verrijst aan Axelsedam 13 Eedese krijgt pelgrimszegen Lagerhuis-team De Rede verslagen Drankrijder gepakt in Oostburg Aanhouding na vernielen auto's Hardrijders geflitst in Vlissingen Blaauwe Hoeve bouwt woon-zorgappartement toch op eigen terrein Bergers schieten binnenschip Induna te hulp Goese overvaller meldt zich na oproep op tv Middelbare scholieren duiken in kunst zaterdag 24 maart 2001 Met de bouw van het beeldbepalende poortgebouw voor accountantsbureau ABAB is eindelijk begon- foto Charles Strijd Leerlingen van De Rede breken zich het hoofd over wiskundevraagstukken tijdens de Kangaroe-wedstrijd. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het gepul' en gezucht was niet van de lucht, vrijdagmiddag op de Terneuzense scholengemeen schappen De Rede en het Zeldenrust- Steelantcollege. Want hoe bereken je uit je hoofd hoe lang een koalabeerfa milie doet over het kaalvreten van een eucalyptusboom? En wat is het resul taat als je een kubus samenvouwt en de getallen op de zijvlakken met elkaar vermenigvuldigt? De leerlingen van De Rede gaven vrij dagmiddag eerlijk toe dat het niet meevalt terug te gaan naar de basisbe ginselen van wiskunde en rekenen. De deelnemers aan de zogenaamde Euro pese Kangoeroe Wiskunde Wedstrijd voor middelbare scholieren blij ken ver knocht aan hun elektronische reken machine. En laat uitgerekend bij deze EK-wiskunde het telapparaat op de lijst van verboden hulpmiddelen te staan. Het hoofdrekenen is anno 2001 het on- derschoven kindje in het wiskundeon derwijs. Arno Verijn uit klas KS 4 G ver telt na afloop van de test dat hij bij aanvang van de eerste de beste reken som, zichzelf erop betrapte volgens een natuurlijk automatisme naar zijn zak japanner te willen grijpen. „Ik doe al voor de vierde keer mee en vond het dit jaar aardig gaan. Ik doe gewoon mee voor de pret. Maar het valt niet mee om alles op papier te berekenen." Dat wiskunde per definitie saaie en taaie materie moet zijn, spreken de deelnemers volmondig tegen. „Bij de Kangoeroewedstrijd is het een kwestie van puzzels en raadsels oplossen", schetst Fatih Saglam uit vwo 5, met zijn vijfde deelname min of meer al een ve teraan. „Alleen: de grote getallen zijn lastig zonder rekenmachine. Je moet terug naar de rekensystematiek van de basisschool en het is even nadenken hoe dat ook alweer moet. Maar eigenlijk heeft Kangoeroe weinig te maken met pure wiskunde. Het zijn meer prakti sche toepassingen." De brugklasleerlingen zijn na afloop heftig in debat over de uitkomsten van de in totaal dertig vragen. Kevin de Rooy, klas B1A: „Het puzzelen is leuk om op te lossen, wiskunde is eigenlijk niks aan. Zoals deze opgaven, zo zou wiskunde op school moeten zijn. Al wa ren de laatste tien wagen knap lastig. Of ik genoeg punten heb gehaald om naar het Nederlands Kampioenschap te mogen? Dat betwijfel ik." De allerbesten in Nederland worden af gevaardigd naar een internationale wedstrijd. Maar wiskundelerares Mar- got de Koning van De Rede vindt de Kangoeroewedstrijd een aardige zelf test voor de leerlingen. Vooral omdat ieder op zijn eigen niveau zijn kennis kan vergelijken met medescholieren in Nederland. „Het is niet zo dat er voor elke leeftijdscategorie maar één test is; vmbo-leerlingen hoeven bijvoorbeeld niet te concurreren met vwo-scholieren en dat maakt het zo aardig. Ze kunnen gewoon eens zien hoe het staat met kun kennis van het wiskunde op hun eigen niveau." EEDE - Marijke Schoone uit Eede ontvangt morgen, zondag, tijdens een speciale kerkdienst in de kerk van het Leger des Heils in Den Haag volgens de traditie van het pelgrimeren naar Santiago de Compostela de pelgrimszegen. Zaterdag 14 april vertrekt zij met de bus naar Noord-Spanje om daar en in Noord-Portugal te voet naar het pelgrimsoord te gaan. Schoone wandelt dan zo'n duizend kilometer ten bate van de zwerfjongeren in Den Haag (project Frankenstraat). Tij dens de dienst, die om 10.00 uur begint, zal een van de leden van het opvangteam van zwerfjongeren aan Marijke Schoone als pelgrim een brief overhandigen gericht aan St. Jacob in Compostela. Hierin wordt hulp en ondersteuning gevraagd voor de dak- en thuisloze jongeren. Ook de jongeren zelf wor den in de gelegenheid gesteld een brief met hun gebeden aan Schoone mee te geven. Het streefbedrag voor de gesponsorde pelgrimstocht is zo'n 15.000 gulden. Hiermee kunnen dan vijftien van de tweehon derd zwerfjongeren op weg worden geholpen naar zelfstandig wonen, werken en leven. Marijke Schoone hoopt haar voet tocht op 11 juli te volbrengen. TERNEUZEN - Scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen is er vrijdag in het Amsterdamse theater De Rode Hoed niet in geslaagd door te dringen tot de kwartfinale van de VAR A-de batcompetitie Op weg naar het Lagerhuis. Het twaalfkoppige team uit de bovenbouw van havo en vwo ging in de achtste fi nale met 2-1 onderuit tegen de afvaardiging van het Bornego College uit Heerenveen. Na het vrije debat en het debat met vaste rollen was de stand gelijk. Het één op één debat moest de doorslag geven. Louise Wi jne uit vwo 4 moest de stelling 'Jongeren vanaf 16 j aar moe ten kunnen deelnemen aan referenda over onderwerpen die hen aangaan' aanvallen. „Een bijna onmogelijke klus", vond Teun van den Neste uit havo 4, omdat zijn teamgenote een stelling moest aanvallen waar ze - net als bijna iedereen in de zaal - voor de volle honderd procent achter stond. „Je praat tegen je gevoel in. En dan wordt l}et heel moeilijk om de juiste tegenargumenten te bedenken of kracht bij te zetten." Toch hield de groep een goed gevoel aan hun deelname over. „Iedereen heeft zijn best gedaan en het kon alle kanten op. Helaas is het niet gelukt", aldus Van den Neste. OOSTBURG - De politie in Oostburg hield vrijdag een auto mobilist uit die plaats aan die teveel had gedronken. Adem analyse wees uit dat de 26-jarige man bijna twee keer de toegestane waarde alcohol in zijn bloed had. Hij kreeg een rij verbod van drie uur. Ook werd proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger en een 34-jarige Rotterdammer zij n in de nacht van donderdag op vrij dag aan gehouden voor het vernielen van auto's. Getuigen zagen de twee mannen in de Holbeinstraat in Vlissingen diverse perso nenwagens beschadigen. De mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. VLISSINGEN - In de Badhuisstraat in Vlissingen zijn vrij dagmorgen elf mensen geflitst voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 kilometer per uur in plaats van 50 en werd gehaald door een motorrijder. De controle werd gehouden tussen kwart voor zeven en kwart voor negenIn die periode passeerden 579 voertuigen de controlepost. fonrConnv van Gremberghe EBNEUZEN - Terneuzen nacht de komende maanden ten kleine bouwgolf. Deze week rijn medewerkers van het Ter- jeuzense bouwbedrijf begon nen met de bouw van het zoge- aaamde poortgebouw, het nieuwe kantoorpand van ac- (ountantsbureau ABAB aan de Axelsedam. De bouw van het acht miljoen gulden kostende l complex zal ongeveer een jaar vergen. De totstandkoming van het - poortgebouw had heel wat voe- t ten in aarde. Drie jaar geleden verden de eerste plannen voor l bet beeldbepalende pand op de plek van de voormalige Kanaal- arm gepresenteerd. Die bleken ietwat duur uit te pakken. ABAB bezuinigde vervolgens zo'n twee miljoen op het bouw plan, wat een beduidend sober- ber gebouw opleverde. In juni TERNEUZEN - Bergingsbe drijf Polderman uit Hans weert heeft vrijdagochtend op de Wes- lerschelde het Nederlands bin nenvaartschip Induna uit de problemen gehaald. De Induna kwam uit Duitsland geladen met 3343 ton grint voor de tun nelbouw en was op weg naar Terneuzen. Eenmaal in de Overloop van Hansweert viel plotseling de motor uit. De Induna voer op dat moment in een gebied waar niet mag' worden geankerd van wege de vele kabels op de bo dem. De boten Alpha en Charlie wa ren snel ter plaatse en brachten debinnenvaarder verder zonder problemen naar Terneuzen. Daar bleek dat de koelwater- pomp het had begeven. MIDDELBURG - De beroving van een 68-jarige vrouw bij een pinautomaat in de Middelburg se binnenstad is opgelost. De dader, een 24-jarige Goesenaar, heeft zich donderdag gemeld bij liet politiebureau in de Zeeuwse hoofdstad. Opsporing Verzocht besteedde maandag aandacht aan de zaak. Het AVRO-programma liet beelden zien die door de beveili gingscamera van de bank waren opgenomen. Negen mensen her kenden de verdachte. De vrouw werd op 9 februari om 19.50 uur hardhandig wegge duwd toen ze aan het pinnen was bij een automaat van de Ra bobank in het Geeregebied. De 24-jarige Goesenaar pakte het geld en rende door de Papen straat weg. De dader meldde zich bij de po litie toen het binnenvaartschip waarop hij werkte, terugkeerde in Zeeland. De mede-dader, die °P de achtergrond zichtbaar was, is ook bekend. Het gaat om wn 29-jarige Goesenaar. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid. redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 I Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman M.E. deBruijn P.I.F.M. Cappetti LE.Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 'sGravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R-E.A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl 1999 gaf de gemeente de bouw vergunning af. Maar de eigenlij ke bouw liet lang op zich wach ten. Uiteindelijk stelde de gemeente Terneuzen tot twee keer toe een ultimatum. Dat was niet voor niets; de gemeente had namelijk al drie miljoen gulden uitgetrokken om het aan het bouwterrein grenzende par keerterrein opnieuw in te rich ten. Grondwerk Deze week werd uiteindelij k be gonnen met de grond- en hei werkzaamheden. Op de plek waar voorheen garage Jos Voet stond, zijn nu grondwerkers aan de slag gegaan. Daar verrijzen de komende maanden drie van de vijf geplande kantoorvilla's. Projectontwikkelaar Apron uit Ridderkerk wil op deze locatie uiteindelijk vijf van deze villa's neerzetten. Het bedrijf heeft echter nog niet alle benodigde grond in bezit. MIDDELBURG - 's Avonds en 's nachts werken in het agrarisch gebied blijft in de toekomst mo gelijk. Berichten over de komst van een soort 'agrarische avondklok' zijn voorbarig. Er komen weliswaar nieuwe regels voor geluidshinder ingevolge de Wet Milieubeheer, maar die gaan niet over geluid bij veld- werkzaamheden. De nieuwe re gels zijn niet strenger dan de huidige. Wel krijgen gemeenten meer vrijheid om maatwerk te leveren. Gedeputeerde A. J. G. Poppe- laars (milieu) onder-streept dat in de toekomst géén beperkin gen aan het werken op het land worden opgelegd. Dat lijkt hem ook tamelijk overdreven. Hij wijst erop dat bij het provinciale milieumeldpunt ook geen klachten over geluidhinder op het platteland binnenkomen. De gedeputeerde veronderstelt Over de overdracht van het ge saneerde Shell-tankstation en omgeving wordt nog onderhan deld. Twee van de villa's - met elk vier kantoorunits - krijgen een oppervlak van 750 vierkan te meter. Het derde pand - met acht units - wordt zo'n 1200 vierkante meter hoog. Verder wordt aan de rotonde aan de kop van de Willem de Zwijgerlaan gewerkt aan het nieuwe onderkomen van advo catenkantoor Lensen. Daar te genover, aan het Claushof, be gint zeer binnenkort de bouw van het nieuwe pand van het no tariskantoor Seydlitz. De gemeente verwacht dat de provincie hiervoor binnen en kele weken een verklaring van geen bezwaar afgeeft. Aan het Claushof is verder ook nog ruimte voor kleinere kantoor panden. Makelaarskantoor Smolders heeft zich bij de ge meente al gemeld als gegadigde voor grond aan het hofje. dat de commotie over geluids beperkingen op het agrarische bedrijf is ingegeven door een verkeerde uitleg van de plannen van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. Ook voorzitter J. Ramondt van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water gelooft dat het in de praktijk allemaal wel zal meevallen. „Ik zie nauwelijks een verscherping van het beleid. We moeten voorzichtig zijn om hard te roepen als we niet pre cies weten wat ons boven het hoofd hangt." Ramondt, zelf landbouwer, is op zich tegen be perkingen in avond en nacht voor veldwerk „Ik heb de in druk dat er best een paar knelsi- tuaties zijn, maar er is geen re den voor de provincie om actie te nemen. Het is trouwens een puur gemeentelijke zaak." Als uitvloeisel van de Wet Mi lieubeheer gelden voor de melk veehouderij en de akkerbouw al enkele jaren algemene maatre gelen van bestuur waarin uit gangspunten voor onder meer geluidshinder staan. Nu wordt ook zo'n algemene maatregel voorbereid voor grondgebon den bedrijven. Die bevat dezelf de normen. Op de handhaving van die normen wordt overigens tot op heden niet gecontroleerd. Er ontstaan alleen problemen als omwonenden (hardnekkig) protesteren. Bij de grondgebon den bedrijven wordt ten aanzien van lawaai onderscheid ge maakt tussen structurele ge luidshinder (zoals van ventila toren) en piekbelastingen (zoals ophalen van melk). De normen voor structurele geluidshinder zijn strenger dan die voor piek- belasting. In de avond gelden striktere bepalingen dan over dag. Gemeenten moeten in hun beleid aangeven waar ze hoe veel geluid toestaan. In het kader van de harmonise ring van Europees beleid kan de dag/nacht indeling verande ren. Voor landbouwbedrijven begint de dag nu om 06.00 uur, bij alle andere bedrijfstakken is dat 07.00 uur. Gelijktrekking ligt voor de hand. Ramondt vindt dat normale bedrijfsacti viteiten binnen en buiten het boerenbedrijf ook in de avond normaal doorgang moeten kun nen vinden. Wel acht hij het alleszins redelijk dat bedrijven die structureel geluidshinder produceren, zoveel als mogelijk is maatregelen moeten nemen. Zeuren Gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) is het daar mee eens. Hij stelt wel dat het gewone veldwerk bij het le ven op het platteland hoort. De gedeputeerde signaleert dat in het buitengebied steeds meer bewoning komt. Voor hem geldt: wie de lusten'wil van wo nen op het platteland, moet niet zeuren over de lasten. „Anders moet je in de stad gaan wonen. Je moet niet zeuren als er in de zomer wel eens om 12.00 uur 's nachts een combine langs je huis rijdt." door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Hulster verzor- gings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoeve en de Woon- stichting houden vast aan een cluster van 175 woon-zorgap- partementen op het terrein van de Blaauwe Hoeve aan de Truf- finoweg. Zij presenteerden vrij dag een schets van de geplande nieuwbouw. De verpleegstersflat aan de Zandstraat wordt gesloopt en moet plaatsmaken voor een middelhoge woontoren met luxe zorgappartementen. De perken aan de zijde van de Truf- finoweg worden bebouwd. Ook daar komen zorgappartemen ten met uiteenlopende woonla gen. Het parkeerterrein wordt ver plaatst naar de achterzijde van het gebouw en ook het herten kamp krijgt een andere locatie. Bovenop de hoofdingang, die in de nieuwe situatie ook via de achterkant is te bereiken, is een extra woonlaag voorzien. Metamorfose Dit is slechts een klein gedeelte van de plannen die architect P. Maas van bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft heeft uitge tekend. Volgens directeur A. Janse van de Blaauwe Hoeve ondergaat het zorgcentrum een ware metamorfose. Zo komen er een huisartsenpraktijk, een kleinschalige ziekenhuisafde ling en een apotheek. Ook is gedacht aan voorzienin gen als een restaurant, buurt- winkel, pinautomaat en eventu eel een schoonheidssalon. Alles wordt in het werk gesteld om ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen, met de zekerheid van zorg en voorzie ningen bij de deur. De omwonenden hebben de plannen ingezien en zijn vol gens directeur H. Hageman van de Woonstichting zeer enthou siast. Spreiden De provincie was in eerste in stantie absoluut niet te spreken over het plan de woon-zorgwo- ningen te concentreren op het terrein van de Blaauwe Hoeve. Zij voelde meer voor spreiding van appartementen over de stad. Janse zegt echter dat dit niet kan omdat het dan onmogelijk wordt de juiste zorg aan te bie- dqp. Volgens Hageman is de be oogde bebouwing een druppel op een gloeiende plaat. „Eigen lijk zouden we nog veel meer moeten bijbouwen. Niet alleen zijn er wachtlijsten, ook kregen wij al ruim tachtig aanmeldin gen voor een woon-zorgappar tement." De appartementen komen vol te zitten met technische snufjes die het wonen comfortabel ma ken, zoals een intercom waar van de camera op de televisie laat zien wie er voor de deur staat. „De huurprijs is echter zelfs te betalen doormensen met een AOW", zegt Hageman. Uitvoering van het plan kost ruim veertig miljoen gulden en zal na oplevering aan circa der tig extra mensen werk bieden. Janse en Hageman hopen dat de eerste spade in december van dit jaar de grond in kan. Als verder alles volgens plan verloopt, vindt de opening van het vernieuwde complex op 16 september 2004 plaats. TERNEUZEN - Het Terneuzens instituut voor kunstzinnige en muzische vorming, Toonbeeld, houdt dinsdag 27 maart samen met scholengemeenschap Zel- denrust Steelantcollege een ac tiviteitendag die geheel in het teken staat van de kunsten. Sinds de invoering van de Twee de Fase is culturele en kunstzin nige vorming een verplicht vak voor middelbare scholieren. In totaal moeten zij zes kunstdisci plines behandelen. Niet alleen krijgen ze theoretisch onder richt, ook moeten zij culturele activiteiten bijwonen. De voorbije maanden verdiep ten de leerlingen zich in de beel denroute van Terneuzen, de nieuwe kunstwerken in plan Othene, kregen ze een dans- workshop van Petrall Lion en bezochten ze een poëzie-rap- avond van de stichting Prome theus in Porgy and Bess. Dins dag kunnen de 120 leerlingen deelnemen aan een keur van workshops variërend van Afri kaanse dans tot computerfoto grafie. De activiteitendag wordt gehouden in de ateliers van Toonbeeld, de muziekschool en het Zeldenrustcollege en begint om 9.00 uur. door Ririus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69