Boer mag 's avonds doorwerken PZC Proef met mosselen uit het Veerse Meer Schots festival Veere mogelijk van de baan vóoimMma™8 Waterland Neeltje Jans de herkansing ze^ bezoek midden in film Boer krijgt meer ruimte voor andere bedrijfsactiviteiten Gedeputeerde sust onrust over beperkingen in agrarisch gebied 14 Supermario zet school online zaterdag 24 maart 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - 's Avonds en 's nachts werken in het agrarisch gebied blijft in de toekomst mo gelijk. Berichten over de komst van een soort 'agrarische avondklok' zijn voorbarig. Er komen weliswaar nieuwe regels voor geluidshinder ingevolge de Wet Milieubeheer, maar die gaan niet over geluid bij veld- werkzaamheden. De nieuwe re gels zijn niet strenger dan de huidige. Wel krijgen gemeenten meer vrijheid om maatwerk te leveren. Gedeputeerde A. J. G. Poppe- laars (milieu) onderstreept dat in de toekomst géén beperkin gen aan het werken op het land worden opgelegd. Dat lijkt hem ook tamelijk over dreven. Hij wijst erop dat bij het provinciale milieumeldpunt ook geen klachten over gelui dhinder op het platteland bin nenkomen. De gedeputeerde veronderstelt dat de commotie over geluidsbeperkingen op het agrarische bedrijf is ingegeven door een verkeerde uitleg van de plannen van het ministerie van VROM. Ook voorzitter J. Ramondt van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water gelooft dat het in de pi'aktijk allemaal wel zal meevallen. „Ik zie nauwelijks een verscherping van het beleid. We moeten voorzichtig zijn om hard te roepen als we niet pre cies weten wat ons boven het hoofd hangt." Ramondt, zelf landbouwer, is op zich tegen beperkingen in avond en nacht voor veldwerk „Ik heb de indruk dat er best een paar knelsituaties zijn, maar er is geen reden voor de provincie om actie te nemen. Het is trou wens een puur gemeentelijke zaak." Als uitvloeisel van de Wet Mi lieubeheer gelden voor de melk veehouderij en de akkerbouw al enkele jaren algemene maatre gelen van bestuur waarin uit gangspunten voor onder meer geluidshinder staan. Nu wordt ook zo'n algemene maatregel voorbereid voor grondgebon den bedrijven. Die bevat dezelf de normen. Op de handhaving van die nonnen wordt overigens tot op heden niet gecontroleerd. Er ontstaan alleen problemen als omwonenden (hax'dnekkig) protesteren. Bij de grondgebonden bedrijven wordt ten aanzien van lawaai onderscheid gemaakt tussen structux-ele geluidshinder (zoals van ventilatoren) en piekbelas- tingen (zoals ophalen van melk). De normen voor stxaxcturele ge luidshinder zijn strenger dan die voor piekbelasting. In de avond gelden striktere bepalin gen dan overdag. Gemeenten moeten in him beleid aangeven waar ze hoeveel geluid toestaan. In het kader van de harmonise- ring van Europees beleid kan de dag/nacht indeling vex-anderen. Voor landbouwbedrijven begint de dag nu om 06.00 uur, bij alle andere bedrijfstakken is dat 07.000 uur. Gelijktrekking ligt voor de hand. Ramondt vindt dat normale be drijfsactiviteiten binnen en bui ten het boex-enbedrijf ook in de avond normaal doorgang moe ten kunnen vinden. Wel acht hij het alleszins redelijk dat bedrij ven die structureel geluidshin der produceren, zoveel als mo gelijk is maatregelen moeten nemen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) is het daar mee eens. Hij stelt wel dat het gewone Veldwerk bij het leven op het platteland hoort. De gedeputeerde signa leert dat in het buitengebied steeds meer bewoning komt. Voor hem geldt: wie de lusten wil van wonen op het platte land, moet niet zeui'en over de lasten. „Anders moet je in de stad gaan wonen. Je moet niet zeuren als er in de zomer wel eens om 12.00 uur 's nachts een combine langs je huis rijdt." door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector wil dit jaar een proef uitvoeren met het verzaaien van mosselen uit het Veerse Meer in de Ooster- schelde. Uit het experiment moet blijken of brakwatermos selen uit het Veerse Meer in de Oosterschelde kunnen opgroei en tot consumptierijpe mosse len. Het idee voor de proef is afkom stig van het mosselkweekbe- drijf L. Nieuwenhuize en Zonen in Yei'seke. In november 1999 heeft dit bedrijf via de produ centenorganisatie mossel al een vergunningaanvraag voor het experiment ingediend. Het mi nisterie van Visserij staat er po sitief tegenover Het laatste wooi'd is aan de Kamer voor de Binnenvisserij. Die neemt bin nenkort een besluit. Via duikers en een surfer wist Nieuwenhuize al langer dat ver- spreid over het hele Veerse Meer behoorlijke hoeveelheden mos selen liggen. „Met een haakje hebben we later zelf wat trosjes mosselen bovengehaald. De mosselschelpen wai'en redelijk groot, maar er zat opvallend weinig vis in. In de Oosterschel de kunnen ze beter groeien. Zois het idee ontstaan voor een zaai- proef." Nieuwenhuize wil voor de proefneming dit voorjaar tw« keer tweeduizend mosselto; (een mosselton is honderd kilo) uit het Veerse Meer halen en op twee verschillende percelen ij de Oosterschelde ver-zaaien. He zou hem niet vei-bazen als ze doodgaan. „Ze leven in hel brakke Veerse Meer toch onder heel andei'e omstandigheden Er is veel minder stroming, fc beschouw het als een soort kas plantjes, maar in deze tijd var, schaarste aan kleine mosseleni het zeker het proberen waard." Secretaris H. J. van Geesberge- van de producentenorganisatie mossel juicht het experiment toe. „Het is inventief. Het zal stap voor stap moeten groeien.' Hoeveel mosselen erin het Veer se Meer liggen, is niet bekend Volgens schattingen gaat het verspreid over de hele water plas, om enkele tienduizenden mosseltonnen. HANSWEERT - Een als de digitale held Supermario verklede leerling van basis school De Eendracht in Hansweert mocht vrijdagmiddag per e-mail een superma- riotaart bestellen. De school is sinds kort online en dat werd gevierd. Alle zes bij de Federatie Openbaar Onderwijs Reimerswaal (FOOR) aangesloten ba sisscholen beschikken sinds kort over computers. In elk lokaal zijn één of twee pc's ge- installeerd die door middel van de kabel op het Internet zijn aangesloten. Zo kunnen de lessen worden aangevuld met kennis die via de digitale snelweg wordt vergaard. Om het gebruik van de computers goed te kunnen begeleiden, krijgen alle leerkrach ten een ICT-cursus aangeboden. De lessen worden verzorgd door het Groencollege in Goes. Elke leerkracht die de cursus met goed gevolg aflegt, krijgt een Europees Digi taal Rijbewijs. Ter ere van de komst van de computers hadden zowel de kleuters als de oudere leerlingen een liedje ingestudeerd en was burgemeester Ton Verbree naar Hansweert afgereisd. En passant kreeg ook het Reimerswaalse Rode Kruis van de scholen een computer aangeboden. foto Willem Mieras door Mario Wisse VEERE - Het Schots festival in Veere gaat dit jaar mogelijk niet door. Stichting Sept, dat het wilde organiseren, vindt dat de gemeente Veere te lang heeft ge wacht met het verstrekken van een vergunning. Het festival zou van 31 augustus tot en met 2 september in Veere worden gehouden. Stichting Sept vroeg vorig jaar oktober een vergunning aan bij de ge meente. Die kwam pas vorige week binnen. Volgens de stich ting is er nu te weinig tijd om het festival op poten te zetten. Het is te koit dag om contracten te sluiten met sponsors. „Het is na- tuuxiijk moeilijk afspraken te maken met sponsors als je nog geen garantie hebt dat het door gaat". zegt J. Sybenga van stichting Sept. „Afspraken on der voorbehoud maken zij niet graag." En zonder geld is het moeilijk artiesten of deelnemers aan te trekken. Sybenga ver wacht dat begin volgende weel wordt besloten over wel of niet dooi-gaan van het evenement „We gaan ons intern beradeaE? moet een principe-afspraak worden gemaakt binnen hei ei gen bestuur. We gaan kijkenüoe we ex-voor staan." Tijdens het evenement zouden op diverse locaties in Veere le zingen en muziekuitvoeringen, worden gehouden. Ook was er een kleine handelsmarkt ge pland. De stichting wilde het Schots festival elk jaar in een andere plaats of een ander land' houden. Veere zou de pnméir krijgen. Vorig jaar hield eenan- dei'e organisatie, de stichting Veere-Schotland, een Schots- Zeeuws festival in Veere. Ders stichting, uit Veere afkomstig, wil zo'n festival elke tweejaarin Veere houden. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het project De Brug dat mensen met een mini mum inkomen attent wil maken op de mogelijkheden van de bij zondere bijstand, beleefde vrij dag haar voorlopig laatste bij eenkomst in Noordwelle. De tegenvallende belangstelling voor het project is volgens me dewerker W. van Ballegooijen geen reden om het project als mislukt te beschouwen. In okto ber volgt een tweede ronde langs de Schouwse kernen. De Bxrug is een gezamenlijk ini tiatief van de gemeente Schou- wen-Duiveland, de vakbond FNV/UGO, kerkelijke organi saties en de stichting Welzijn Ouderen. De afgelopen twee weken hebben vrijwilligers in alle Schouwse kernen spi'eek- uur gehouden, zodat mensen met een laag inkomen hulp en advies konden inwinnen over de mogelijkheden van de sociale dienst. Deze laagdrempelige methode zou de stille armoede op het ei land zichtbaarder moeten ma ken. De afdeling sociale zaken van de gemeente telt nu onge veer vierhondex-d cliënten. Daar zouden nog eens naar verwach ting nog eens 175 bij kunnen ko men, als de doelgroep voldoen de was geïnformeerd over de mogelijkheden of niet uit schaamte zou wegblijven. Ronde Het aantal mensen datdaad- werkelijk een beroep deed op cle vrijwilligers van De Brug, is echter op één hand te tellen. In april wordt de eerste ronde ge- evalueerd. Senior beleidsmede werker sociale zaken W. van Ballegooijen vindt dat het pro ject nog een kans moet krijgen. „Het is in feite een uniek initia tief. Een experiment, waarvan je moet afwachten of het aan slaat. Van zoiets nieuws moet je in het begin geen hemelhoge vexwachtingen hebben. In april kijken we of er mogelijk nog ex- tra aan publiciteit en naamsbe kendheid gedaan zou moeten worden." De bedoeling is dat in oktober opnieuw een ronde over het ei land wordt gemaakt. Als de op komst dan nog minimaal is, zul len de betrokken partijen zich beraden op de voortzetting van het project. „Je moet wel reëel blijven", vindt Van Ballengooij- en. „Als blijkt dat je de behoefte verkeerd hebt ingeschat, moet je er ook niet tegen wil en dank mee door willen blijven gaan." door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De Efteling heeft er een, Dolfinarium Har derwijk heeft het er een en vanaf volgende week heeft themapark Waterland Neeltje Jans met het veertien minuten durende Wa- texwox'ld ook een driedimensio nale film in huis. De eerste in Zeeland. De film is gemaakt door Multi Dimensional Stu dios uit het Amerikaanse Salt Lake City en beleeft volgende week haar première. Waterland investeerde drie ton in de film. Waterland-dix-ecteur A. van de Hoef is er alles aan gelegen om het themapark op te stuwen in de vaaxi der volkeren. Edutain ment wil hij brengen. Een bood schap brengen, maar die wel aantrekkelijk vei*pakken. „Dus ga je op ideeën zitten broeden. Een van die ideeën was aan schaf van een driedimensionale film. We zijn gaan informeren bij de Efteling, waar ze een 3d- film hebben. Leuke film, maar die had wel een paar miljoen ge kost en dat was ons iets te gox-- tig." Nijver speurwerk op het Inter net leidde naar de Multi Dimen sional Studios. Die werken met gedigitaliseerde beelden die met een computer en twee be- amers vertoond kunnen wor den. Via elektronische post wer den de eerste contacten gelegd met het Amerikaanse bedrijf en die waren zo veelbelovend dat Van de Hoef besloot samen met twee Wateiiand-medewei-kers naar Salt Lake City af te reizen. Titels De Waterland-directeur opper de het idee om uit bestaande 3d- films van Multi Dimensional Studio's een speciaal op water geënte korte film samen te stel len. Dat heeft hij geweten. „Ze hebben zo'n 100 titels en daar van hebben we er zeker 50 van gezien, maar dat kostte wel een complete dag. Maar het was wel erg spectaculair om te zien alle maal." Om Waterworld in een van de filmzalen van het Delta-pavil joen op Neeltje Jans te kunnen vertonen moest deze aangepast worden. Er kwam een nieuw filmscherm en aan het plafond wei'd een sooxt sprinkler-instal latie bevestigd om het water niet alleen hooi- en zichtbaar, maar ook tastbaar te maken. Om onweer zo realistisch moge lijk na te kunnen bootsen, wer den felle flitslampen geïnstal leerd en een uitgebreid audio- systeem. Octopus Waterwoiid is een mengeling van echte filmbeelden en com putergestuurde animaties. Be langrijkste boodschap is dat water de bron van het leven is. Het vei'haal begint bij een wa termolecuul dat uiteindelijk als drinkwater uit de kraan in het menselijk lichaam belandt. De kijker schiet langs de rode bloedlichaampjes, ziet een pompend hart om even later via het riool dat in zee uitmondt kennis te maken met een reis door het water met daarin aller lei watermonsters, waaronder een reusachtige octopus. Die octopus zorgt voor een van de spectaculairste momenten van de film. Van de Hoef: „Als die zijn tenta kels uitstrekt lijkt het in de film zaal net alsof de grijparmen tot aan de achterste rij komen. Dan zie je mensen echt achteruit deinzen." Waterworld woi'dt vanaf woensdag 30 maai-t dage lijks vertoond in het Delta Pa viljoen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provincia le Staten verruimen de mo gelijkheden voor niet-agra- rische activiteiten in het buitengebied. Bedoeling is de noodlijdende agrarische sector een steun in de rug te geven en het platteland vi taal te houden. Het opzetten van activiteiten is wel aan strenge regels gebonden (geen extra milieuhinder, be perkte oppervlakte, geen autoverkeer aantrekken, in passing landschap). De gemeenten moeten erop toe zien dat het niet uit de hand loopt. Met als enige tegenstander de PvdA-fx-actie, keurden de Staten vrijdag een wijziging van het streekplan Zeeland goed die de verb reding van de plattelandseconomie mo gelijk maakt. De boeren heb ben het moeilijk en nood breekt wet, vonden de voor standers. Toekomst „De toekomst van het groene land gaat ons ter harte. Het is een overbrugging voor de slechte periode in de agraxi- sche sector", verwoordde M. J. Wiersma (GroenLinks) het algemene gevoelen. Ook de PvdA leeft mee met de agrariërs, maar niet tot elke prijs, betoogde L. Vermeu- len-Geschiere. Ze vx*eesde dat het vrijgeven van het bui tengebied voor nieuwe niet- agi'arische activiteiten uit de hand loopt en juist leidt tot verloedering van het platte land. De deux- voor ongewenste zaken wordt wa genwij d opengezet, stelde Vermeulen. Ze vond dat er voor de boeren binnen de re- guliere bedrijfsvoering ge noeg andere mogelijkheden zijn om het hoofd boven wa ter te houden. De WD-er I. Vogelaar had scherpe kritiek op de PvdA. „U doet het platteland op slot. Dit is verbodspolitiek." Gedeputeex-de J. G. van Zwieten (VVD, xrximtelijke ordening) zei dat vrijwel ie dereen achter het mogelijk maken van 'nieuwe economi sche dragers' staat. Hij be zwoer dat aan de handhaving van de spelregels strikt de hand gehouden wordt. „Ik ben niet bang voor uitwas sen. De gemeenten zullen zich niet aan hun verplichtingen onttrekken." De gedeputeerde vroeg zich af wat erger is: „Een mini- camping met vijftien plaat sen of een agrarische schuur waarvan je niet ziet wat er in gebeurt." Rabobank Schouwen - Zierikzee Hoofdkantoor Havenpark 4, Zierikzee telefoon 0111 418500 De invoering van de Euro heeft flink wat voeten in de aarde. Maar met hulp van alle medewerkers (datzijn 180 voeten) van Rabobank Schou- wen-Zierikzee staat u er niet alleen voor. U kunt altijd één van de boven staande medewerkers aanspreken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 62