PZC Landgoed Den Osse komt te snel Leeskringen houden van discussie PZC Twintig blusploegen meten hun krachten Minder bemoeienis gemeente Schouwen met subsidies welzijn V oorlichtingsfilm over plan Tuureluur 13 Gemeente wil niet meewerken aan plan Brouwenaar Beeke Open dag scouts Brouwershaven Aanrijding Zierikzee Contract beveiliging bedrijven Aanpak infrastructuur hoognodig Symposium pakt duurder uit Aanhouding na vernielen auto's Hardrijders geflitst in Vlissingen Celstraf voor oplichten van hostellerie jogrPietKleemans BRüINISSE - Twintig Zeeuwse ploegen, waaronder acht van Schouwen-Duiveland, doen za terdag 7 april mee aan de pro vinciale brandweerwedstrijden tankautospuit hoge druk (Tas HD) en technische hulpverle ning (TH V) in Bruinisse. Brandweerwed strijden zijn in deogen van de Schouwse burge- zaterdag 24 maart 2001 meester J. Asselbergs 'een aan gename aanvulling op het reeds overvolle oefenprogramma' en 'een mooie gelegenheid om on derlinge contacten te verster ken en kracht te tonen in team geest en professionaliteit'. Brandweercommandant van Schouwen-Duiveland F. Peij- nenborgh sluit zich daarbij aan. „Iedere wedstrijd kent maar één winnaar. Bij brandweerwed strijden zijn mijns inziens alle deelnemers bij voorbaat win naar. Ga je niet met een prijs naar huis dan toch zeker met meer kennis opgedaan tijdens deze dag." Aan de wedstrijd Tas HD doen twaalf brandweerploegen mee. De bluseenheid Oosterland van de Schouwse brandweer bijt het spits af en daarna treden ploe gen uit achtereenvolgens Dreischor, Zierikzee, Scharen- dijke, Sas van Gent en Haam- stede/Renesse aan. Na een lunchpauze is Serooskerke aan de beurt, gevolgd door Brou wershaven, Kapelle, Iverkwcr- ve, Middelburg en Oost-Sou burg. Acht Zeeuwse brandweerploe gen melen hun krachten op het onderdeel THV. Het gaat om ploegen uit achtereenvolgens Colijnsplaat/Kortgene, Veere, Borssele, Krabbendijke, Hein- kenszand, Kruiningen, Ovezan- de en Terneuzen. De brand weerwedstrijden gaan om 8.00 uur van start en duren tot 17.30 uur. Daarnareikt burgemeester Asselbergs de prijzen uit. rfnnr Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland wilniet meewerken aan het plan van Brouwenaar J. Beeke om bij Den Osse landgoederen aan te leggen. Niet zolang er nog geen toetsingskader is in de vorm van een landgoederenregeling. Dit blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeen teraad. J. Beeke hoopt dat de «emeenteraad Burgemeesters en wethouders alsnog op andere gedachten brengt. Beeke wil in de Christoffelpol- der bij Brouwershaven, vlakbij bungalowpark den Osse, op een oppervlakte van 91 hectare ne gen landgoederen aanleggen. Compleet met tuin, bos, wan delpaden en waterpartijen. Beeke ziet veel voordelen in het plan: het bungalowpark wordt landschappelijk ingepast, er komt extra waterberging en omdat het grootste.deel van de landgoederen toegankelijk wordt voor het publiek is het in zijn ogen ook nog eens een recre atieve voorziening van formaat. Op zich staat de gemeente Schouwen-Duiveland niet on welwillend tegenover het plan, zo blijkt uit het voorstel van het college aan de raad. In de Struc- lumvisie Schouwen-Duiveland staat dat er zeker mogelijkhe den zijn voor landgoederen op het eiland. En wordt ook aange geven waar ze eventueel kunnen komen. „Maar dat wil nog niet zeggen dat een landgoed op deze locaties gerealiseerd kan wor den", schrijft het college aan de raad. Een landgoed neemt nogal wat ruimte in beslag. Het heeft ook invloed op de verdere woning- BROUWERSHAVEN - De scouts van de Grevelingengroep Brouwershaven zetten van daag, zaterdag 24 maart, hun deuren weer open voor iedereen die kennis wil maken met het scouting-leven. DeBrouwse groep trekt er in het seizoen op uit met eigen zeilbo ten. Daarnaast zijn er tal van activiteiten aan de wal. Bijzon der bij de Grevelingengroep is waterwerk', een speciale groep voor verstandelijk gehandicap ten, De open dag vindt plaats van 14.00 tot 17.00 uur op hetscoutingterrein aan de Spui- weg3. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Koohveg in Zierikzee heeft gis teren een aanrijding plaatsge vonden. Een 21-jarige vrouw stond stil om ander verkeer voor delatengaan. Een 20-jarige plaatsgenoot had de vrouw niet opgemerkt en botste achterop de auto. Beide voortuigen raakten zwaar be schadigd. Er vielen geen gewon den. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Pax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P-Kleemans P.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R-H.N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 e-mail; redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl bouwmogelijkheden op Schou wen-Duiveland en op het land schap. Hoe dat landschap eruit moet komen te zien, komt te staan in een nog op te stellen landschapstoets. Als een landgoed vlakbij een woon- of recreatieconcentratie is gepland, wil de gemeente per geval kijken wat wenselijk en haalbaar is. De structuuiwisie is in de ogen van het college te globaal om landgoedplannen zoals dat van Beeke te kunnen beoordelen. Daar moet, vindt Schouwens dagelijks bestuur, een apart toetsingskader voorkomen. Die landgoedregeling moet echter nog worden opgesteld. Dit ge beurt op z'n vroegst in septem ber. Tot die tijd wil het college het landgoedplan van Beeke aanhouden. Beeke is niet gelukkig met de opstelling van het college. Hij begrijpt absoluut niet waarom het allemaal zo lang moet duren. „Daar krijg je als ondernemer het maagzuur van. Met de be stuurlijke ervaring die er zit moet dat toch gewoon sneller kunnen." Voordat het collegevoorstel op donderdag 3 mei door de ge meenteraad wordt behandeld, wordt het woensdag 4 april voorgelegd aan de adviescom missie grondgebiedszaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken. De vergadering wordt gehou den in de kantine van het ge meentehuis en begint om 19.30 De leden van een leesgroep discussiëren geanimeerd over de inhoud van een boek. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff RENESSE - Wie van lezen houdt kan terecht bij boekwinkels en bibliothe ken. Daarnaast is er op Schouwen-Dui veland nog een groot circuit van lees kringen. In deze kringen wordt de in houd van de gekozen boeken uitgeplo zen en bediscussiëren de leden de be doelingen van de auteur. Op Schouwen-Duiveland wordt veel gelezen. Dat mag je tenminste aanne men als je ziet hoeveel leeskringen er zijn. Alleen al bij de verschillende afdelin gen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen/Vrouwen van Nu zijn er negen leeskringen. Daarnaast lezen leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen samen, evenals leden van Passage. In Nieuwerkerk wordt in het Engels ge lezen en kent Zierikzee ook nog 'De Doorzetters'. Leeskringen werken over het algemeen volgens hetzelfde principe: de leden le zen thuis allemaal hetzelfde boek om dat later gezamenlijk te bespreken. Bij de ene leeskring gebeurt dit volgens een strak patroon, andere kringen geven de voorkeur aan een wat vrijere bespre king, waarbij de leden van hun hart geen moordkuil maken. Elles van der Schaaf is coördinator van de leeskringen die uitgaan van de eilan delij ke afdelingen van Vrouwen van Nu. Zelf leest zij mee in de leeskring van Renesse. „Ik weet dat in leeskringen de leden spreekbeurten houden over het boek, waarbij veel aandacht is voor de ach tergronden van het boek en de auteur. Daar is ook meer sprake van een soort vraag- en antwoordprincipe." In de leeskring van Renesse probeert Van dei- Schaaf wel enige lijn in de bespreking te houden, maar de ochtenden verlopen zeker niet strak gereguleerd. „Het hoeft van ons niet zo volgens de regels", ver woordt Feikje Bosman de mening van de groep. „Een snelle discussie is wel zo leuk." Verborgen gebreken Deze ochtend bespreken de leden het boek Verborgen Gebreken van Renate Dorrestein. Het commentaar is niet van de lucht. In eerste instantie mag ieder een zijn eigen mening geven en dan is het soms moeilijk om niet al in een dis cussie terecht te komen. Vooral Joop Ho.ets is uitgesproken in haar mening. Zij vindt het boek veel te ver gezocht, vol tegenstrijdigheden en flauwekul. Annemarie Heyligers daarentegen vindt het vooral een triest boek en eng. Daar kan Jos van Soelen juist van ge nieten. Bovendien zijn, volgens haar, de meeste 'erge dingen' in het boek waan beelden van een van de hoofdpersonen. De discussie brandt nu echt los. De vrouwen hebben ieder zo hun eigen beeld van de bedoelingen van de schrijfster. Soms krijgt iemand bijval, maar even zo vaak wordt een stelling weerlegd. Als iedereen door elkaar praat, stelt iemand voor om het gesprek weer even gezamenlijk te houden. „Ik dacht wel dat dit boek discussies op zou roepen", constateert Elles van der Schaaf tevreden. „Dat maakt een och tend toch leuker dan wanneer we het al lemaal een mooi boek vinden." Van der- Schaaf heeft zich samen met Jopie van der Stolpe goed voorbereid. Aan de hand van de verhaallijn stelt ze vragen die meestal direct weer goed zijn voor een volgend meningsverschil. Vaak ook blijkt dat de lezeressen een passage niet helemaal duidelijk vinden en proberen zij samen tot een duiding te komen. Bij enkelen is het verhaal weer wat wegge zakt en ontstaan er hilarische misver standen over of personage nou dood gaat in het boek of niet. Later op de och tend wordt er ook nog kort over de au teur gesproken en over de andere boe ken die zij geschreven heeft. Vriendengroep Hoe fel het gesprek ook af en toe wordt, de sfeer blijft uitstekend. „We zijn vol gens mij de oudste leeskring van het ei land", zegt Annemarie Heyligers, die er al vanaf het begin, bijna 25 jaar gele den, bij zit. „We zijn inmiddels een ech te vriendengroep geworden." De lees kring is destijds onder meer ontstaan uit de behoefte om mee te kunnen lezen met de kinderen die toen allemaal op de middelbare school zaten. Heyligers: „Hannes Meinkema lazen we toen, best moeilijk hoor." Bewuster lezen De vrouwen hebben elk hun eigen mo tieven om aan de leeskring mee te doen. Zo zegt Elly Gebraad dat ze zonder de leeskring niet aan lezen toe zou komen. „Nu moet je wel want het is wel suf als je het boek niet gelezen hebt." „Ik lees be wuster, denk meer,over de inhoud na", stelt Anneke van Goudoever vast. Gre ta van der Tak waardeert het dat ze door de kring in aanraking komt met onbekende schrijvers. Dat geldt ook voor Joop Hoets: „Bovendien kunnen er zo ook wereldzaken aan de orde ko men." Elles van der Schaaf bevestigt dat er vaak rond een thema gelezen wordt: „Daarin kunnen persoonlijke zaken op tafel komen, zonder dat je persoonlijk hoeft te worden." „Maar we kennen el kaar ook al zo goed", vult Jopie van der Stolpe aan, „dat de kring ook een uit laatklep kan zijn." De groep komt dit seizoen nog twee keer bij elkaar. Tijdens een uitje naar de Kunstschouw in juni wordt de lijst voor het volgend seizoen vastgesteld. „Dan begint het werk voor de bibliotheek", weet Van der Schaaf. „Die levert de boeken aan alle leeskringen. En het is nog een flinke organisatie om alle boe ken op het juiste moment bij de juiste leeskring te krijgen." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil meer lijn aanbrengen in de subsidies, die jaarlijks in het kader van het welzijnsprogramma worden uitgegeven. De bedoeling is het subsidiesysteem eenvoudiger te maken en tegelijkertijd een be leid op poten te zetten, waarmee duidelijk moet worden op grond waarvan de gemeente de bijdra gen verstrekt. Ieder jaar weer verdeelt de ge meente in het welzijnsprogram ma tussen de vijf en zes miljoen gulden onder tal van organisa ties van allerlei pluimage. Het Zierikzeese muziek- en theater podium Bi-ogum wordt op deze manier financieel ondersteund, maar ook de Schouwse Tafeltje- Dek-Je-services, de Koersbal- vereniging Schouwen-Duive land en de Stichting Kinderop vang krijgen een schep geld uit deze pot. Volgens beleidsmedewerker J. Coumou verloopt de opstelling van het subsidieprogramma al een paar jaar niet van een leien dakje. Een eilandelijk beleid ligt hier niet aan ten grondslag zodat er nog altijd grote ver schillen in de hoogte van subsi dies voor gelijksoortige organi saties bestaan. Daarnaast mag het welzijns budget, dat toch al weinig speel ruimte overlaat, (bijna) niet stijgen. De subsidiëring van een nieuwe jeugdsoos, omdat de an dere, bestaanden al wel een bij drage krijgen, zou het program ma zodoende danig onder druk kunnen zetten. De gemeente wil daarom de subsidieverstrekking aan wel zijnsorganisaties beter gaan organiseren. „We willen de jaar lijkse bemoeienis van de ge meente op de details terugdrin gen", vat Coumou bondig het doel samen. Door subsidies ge lijk te trekken - de zogeheten harmonisatie waar al langer sprake van is - en het systeem zelf eenvoudiger te maken moet de jaarlijkse verdeling van de gelden aanzienlijk minder (ambtelijke) tijd gaan kosten. Tevens moet vooraf duidelijk worden aan welke projecten de gemeente in de toekomst een bijdrage wil leveren. Het huidi ge welzijnsprogramma en de criteria, op grond waarvan de subsidies nu verstrekt worden, zullen daarom onder de loep ge nomen worden. „Er moet een keuze gemaakt worden: de fi nanciering van welke voorzie ning valt onder de verantwoor- ZIERIKZEE - Vertegenwoordigers van gemeente, politie en de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland ondertekenen maandag 26 maart een gezamenlijk contract voor de oprich ting van de Stichting Beveiliging Bedrijventerreinen. Bij het initiatief hebben zich tot dusver twintig deelnemers aange sloten. De overeenkomst garandeert een intensieve surveillance door een particuliere bewakingsdienst rond de terreinen van de aangesloten ondernemingen, aanvullend op de rondes van de politie. De krachtenbundeling is een idee van de Onderne merskring. MIDDELBURG - Werkgeversvereniging VNO-NCW en de daarbij aangesloten Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging wil dat de Rijksoverheid knelpunten in de infrastructuur versneld oplost. Ook moeten projecten die de overheid na 2010 had gepland naar voren schuiven. Dat is volgens de werkgevers nodig om het afremmen van de welvaartsontwikkeling in Nederland te voorkomen. De wensen zijn samengevat in de brochure 'Blijven vooruit gaan' en gisterochtend aangeboden aan commissaris van de koningin W.T. van Gelder. Tegelijkertijd kregen ook andere provinciebesturen en minister Netelenbos een exemplaar overhandigd. De werkgevers pleiten onder meer voor versnelde aanpak van de A4, het aanleggen van een tunnel bij Sluiskil, de aanleg van de IJzeren Rijn via Venlo en het vergroten van de capaciteit van de Volkeraksluizen, Krammersluizen en de sluizen van Terneuzen. BURGH-HAAMSTEDE - Het symposium duurzaam sociaal- economisch beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland is bijna twaalfduizend gulden duurder uitgepakt dan was be groot. De totale kosten van de bijeenkomst half januari in Burgh-Haamstede belopen nu ruim veertigduizend gulden. De meerkosten zijn volgens burgemeester en wethouders hoofdzakelijk veroorzaakt door een grotere opkomst dan was verwacht. In de begroting was er van uitgegaan dat honderd van de hon derdveertig genodigden naar het Duinhotel zouden komen. In werkelijkheid waren er 125 mensen geïnteresseerd in cle idee- en die er leven over een duurzame sociaal-economische ont wikkeling op Schouwen-Duiveland. Het college wil de extra kosten dekken uit de gemeentelijke reservepot voor activitei- tein ten bate van stimulering van de werkgelegenheid. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger en een 34-jarige Rotterdammer zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aan gehouden voor het vernielen van auto's. Getuigen zagen de twee mannen in de Holbeinstraat in Vlissingen diverse perso nenwagens beschadigen. De mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring To- rentijd in Middelburg. VLISSINGEN - In de Badhuisstraat in Vlissingen zijn vrij dagmorgen elf mensen geflitst voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 kilometer per uur in plaats van 50 en werd gehaald door een motorrijder. De controle werd gehouden tussen kwart voor zeven en kwart voor negen. In die periode passeerden 579 voertuigen de controlepost. delijkheid van de organisatie zelf, en waar wil de gemeente verantwoordelijkheid nemen om het in stand te houden." Met de 'notitie uitgangspunten subsidiëring welzijnsorganisa ties' zet de gemeente de eerste stap om meer lijn in haar beleid op dit gebied te brengen. Vol gens Coumou zullen de eerste effecten van de nieuwe werk wijze pas bij de opstelling van het welzijnsprogramma voor 2003 voelbaar zijn: ..Je moet de organisaties wel de ruimte en de tijd geven op de nieuwe situatie in te spelen, zeker als de subsi die omlaag zal gaan." De notitie staat dinsdag 3 april op de agen da van de commissie maat schappelijke aangelegenheden. De vergadering" begint om 19.30 uur in cle kantine van het ge meentehuis. door Jacoliene van Weele BURGH HAAMSTEDE - De schittering van water. Dat is de titel van een educatieve film over Plan Tureluur. Vrijdag ging de rolprent in première in de ex- cursieschuur van Staatsbosbe heer in de bosvvachterij Wester- schouwen. De film laat zien hoe in het nieu we natuurgebied aan de zuid kust van Schouwen-Duiveland oude kreekvormen weer in hun oorspronkelijke staat hersteld worden. De kijker wordt door tv-presentator Gregor Bak en drie kinderen van Christelijke basisschool Samuël in Kerk- werve meegenomen door Plan Tureluur. „De film is bedoeld om mensen uit de omgeving en bezoekers voor te lichten en om de beginsituatie vast te leggen voor later", zegt Kees de Lang, coördinator van het filmproject en tevens districtshoofd bij Staatsbosbeheer. Hij werd eind vorig jaar bena derd door regiohoofd Monique Stouten van Staatsbosbeheer, met de mededeling dat er geld over was om iets extra's te doen. Dat moest dan wel voor het eind van het jaar in de steigers staan. De Lang was toen al een aantal keren benaderd door regisseur Tony Dirne. Zo onstond het plan om een trailer (een korte inlei ding) van ongeveer drie minu ten te maken over Plan Ture luur. „Een trailer is eigenlijk bedoeld om iets aan te kondigen wat al af is. Wij hebben het con cept enigszins aangepast door iets te laten zien wat nog niet af is, maar nog gemaakt moet wor den" aldus De Lang. Dirne had al een aantal keren ideeën en films van zijn hand laten zien aan De Lang. Toen hij voor dit project werd benaderd, zette hij samen met Josée Stam in acht dagen een scenario in elkaar voor De schittering van Water. „Ik kom uit hartje Brabant en kende het plan niet, dat was juist het leuke aan dit project. Josée en ik hebben eerst met 23 mensen gesproken die bij het plan betrokken zijn en zo kregen we steeds meer informatie en suggesties om tot een film te ko men", vertelt Dirne. Kinderen Zo kwamen de filmmakers op het idee kinderen erbij te be trekken. Marloes den Boer (10), Lotte Everaarts (9) en Etienne den Hoed (5) mochten met ver teller Gregor Bak mee om het geheel een wat speelser karak ter te geven. Ze waren wel een beetje zenuwachtig om zichzelf terug te zien, maar tijdens de vertoning van de film ging dat helemaal over. Op hel moment dat Etienne zichzelf zag riep hij dan ook onbevangen door het zaaltje heen: „Kijk daar ben ik! De film krijgt een vast plekje in de schuur van de boswachterij. Daarnaast hoopt De Lang dat andere centra ook gebruik gaan maken van de dvcl over Plan Tu reluur. BREDA - „Het hotel was te sjiek voor mijn cliënt." Die verklaring gaf raads man W. Piet gisteren bij de Bredase rechtbank voor het overhaaste vertrek van zijn cliënt uit Hostel lerie Schuddebeurs in Noordgouwe, vorige zo mer. Ze hadden twee hotelka mers gereserveerd en zich te goed gedaan aan een diner en sterke drank. Plotseling hielden de 31-jarige Tilburger en zijn driekoppige gezel schap het voor gezien. Het viertal vertrok plotseling uit het hotel met medene ming van de sleutels. De Tilburger verklaarde achteraf tegenover de po litie dat ze het eten niet lekker hadden gevonden en zich bovendien niet welkom hadden gevoeld in het hotel. Volgens een serveerster was het gezelschap 'nogal luidruchtig' en werd er veel gedronken. Dat het stel honderd gulden had achtergelaten als betaling voor de drank, ontkent zij Hostellerie Schuddebeurs had een schadeclaim van ruim 1600 gulden inge diend voor onder meer de kosten van het eten en in komstenderving. Maar van politierechter A. Scheffer hoeft de Tilburger alleen de gesto len sleutels te vergoeden. Daarnaast kreeg hij een celstraf van vier maan den. Behalve voor de op lichting werd hij ook ver oordeeld voor wapenbezit en hennepkweek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61