Poetin berispt Navo en EU Russen in de put na einde Mir Vlees en zuivel bij Albert Heijn. Belgrado levert Bosnische Serviër uit aan Tribunaal Top Kosovo vraagt U£K staken strijd Macedonië Geweld begeleidt vredesconferentie over Kalimantan oh 5 Smit Tak bergt de Ievoli Sun Pleidooi voor Tsjetsjeense aanpak van problemen Balkan Rellen na verkiezingen Guyana Tunnelbrand Mont Blanc door sigaret veroorzaakt Georganiseerde misdaad schaadt intwikkelingen Noord-Ierland Fouten in Franse kerncentrales Oprichter Greenpeace verongelukt Noord-Korea heeft eigen Internet Bern wil villa Mobutu verkopen ETA-smokkelaar gearresteerd Oppassen voor schorpioenen zaterdag 24 maart 2001 I PABIJS - Het Nederland se bergingsbedrijf Smit Tak zal samen met het Noorse bedrijf Mohn het Italiaanse vrachtschip Ie voli Sun bergen. De chemicaliëntanker verging 31 oktober 2000 in een zware storm voor de Franse kust ter hoogte van het Kanaaleiland Al- demey, met 6000 ton sty reen aanboord. Een woordvoerder vanhet Rotterdamse bedrijf be vestigde gisteravond dat Smit Tak en Mohn het karwei samen proberen te klaren. „We moeten deze berging uiterst voorzich tig aanpakken, gezien de giftigheid van de lading. We verwachten de Ievoli Sun over ongeveer twee maanden te hebben ge borgen." AFP/ANP door Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij STOCKHOLM - Alleen een kei hard optreden tegen de Albane se rebellen in Kosovo kan ver hinderen dat de vrede in Europa in gevaar komt. Dat gratis ad vies kregen de EU-regeringsIei- ders gisteren van de Russische president Poetin, die te gast was op de top in Stockholm. Hij trok een vergelijking tussen Mace donië en Tsjetsjenië: het 'ro buuste optreden' van het Russi sche leger heeft volgens hem een burgeroorlog voorkomen. De EU-leiders verlangen van Poetin een politieke oplossing in Tsjetsjenië, waar het Russi sche leger op grote schaal de mensenrechten schendt. Poetin verzekerde gisteren zijn colle ga's dat hij in de Tsjetsjeense re publiek zal zorgen voor lokale verkiezingen, hulp voor de vluchtelingen die willen terug keren en herstel van de verwoes te economie. Hij verdedigde het harde optreden van het Russi sche leger met een directe ver wijzing naar de crisis in Mace donië. Zonder de Navo te noemen, be kritiseerde Poetin de manier waarop het bondgenootschap de Albanese rebellen aanpakt. „Ze zijn nooit volledig ontwa pend en hun bases werden niet vernietigd. Zo kon in Macedo nië opnieuw een situatie ont staan die Europa op zijn grond vesten doet schudden." Privileges Poetin wil een zo nauw mogelij ke samenwerking met West-Eu ropa en verlangt speciale han delsprivileges. „De tijd van ideologische tegenstellingen is voorbij. Wij zijn niet langer el- kaars vijanden. Maar we heb ben wel gemeenschappelijke vijanden, zoals de toenemende criminaliteit", aldus premier Kok, die het gesprek met de Russische president 'goed en se rieus' noemde. Kok benadrukte dat Rusland alleen kan profite ren van de samenwerking als het land zich ontwikkelt tot een echte democratie, waar de re gels van de vrije markt van toe passing zijn. „Versterking van de rechtsstaat en versterking van de economie gaan hand in hand. Dat bete kent dat ook de situatie in Tsje tsjenië moet veranderen". Poe tin kreeg gisteren in Stockholm een cadeautje mee: de Europese Investeringsbank leent Rusland 220 miljoen gulden voor water zuiveringsprojecten in Sint Petersburg en Kaliningrad. De lening is aan zeer strikte voor waarden gebonden. Zo krijgt Rusland het geld pas wanneer het een deel van de bestaande schulden heeft afbetaald. Bo vendien moet de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, garant staan voor de toegezegde lening van de Eu ropese Investeringsbank. GPD (cHAMONIX - Een achteloos gooide brandende siga- Kllenpeuk heeft de brand in de Mont Blanc-tunnel in maart 1999 veroorzaakt. Dat is de con clusie van het officiële onder zoek naar de ramp, zo hebben bronnen rond het onderzoeks team gisteren gezegd. De belangrijkste auteur van het rapport, René Guichard, wil de uitgelekte resultaten bevesti gen noch ontkennen. De sigarettenpeuk zou in het kchtfüter van een vrachtwagen zijngezogen en brand in het mo torblok hebben veroorzaakt. Dat erin totaal 39 doden vielen, volgens het rapport vooral aan het feit dat de alarmlichten 'oij de tunnelingangen aan beide zijden pas na negen minuten aangingen. Verscheidene auto's reden de tunnel nog in toen cle brand al in alle hevigheid woed de. Als de rode lichten eerder waren ingeschakeld, dan waren er ver moedelijk helemaal geen slachtoffers gevallen, zo blijkt uit het onderzoek. AFP/DPA (Advertentie) bij De Jonge Hoek van Dijke in.. Heinkenszand deiongehoekvandijke.nl BUXTON - Oproerpolitie in Guyana zet een straat af in Buxton, vijftien kilometer van de hoofdstad George- stown, waar gisteren rellen uitbraken na de verkiezin gen van maandag. Enkele honderden Creoolse aanhangers van de Peoples National Congress (PNC) protesteerden tegen het uit blijven van de definitieve uitslag. Met bijna negentig procent van de steramen geteld is het duidelijk dat de PNC opnieuw heeft verloren van de regerende Peoples Progressive Party (PPP), de partij die het Hindoestaan- se deel van de bevolking vertegenwoordigt. Zwarte aanhangers van de PNC verdenken de PPP van verkiezingsfraude. De politie schoot met scherp op de demonstranten, die op hun beurten met stenen gooiden. Pas nadat de politie traangas gebruikte, keerde de rust terug. Bij de ongeregeldheden raakten twee mensen ge wond. foto Andres Leighton/AP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische po- lilieheeft donderdag in Belgra do de Bosnische Serviër Milo- Stakic (39) gearresteerd en uitgeleverd aan het Joegosla- viö-Tribunaal in Den Haag. Dat beeft de woordvoerster van boofdaanklaagster Carla del Bonte van het tribunaal beves- LONDEN - In Noord-Ierland opereren zo'n tachtig georgani seerde misdaadbendes. De helft oaarvanheeft banden met para militaire organisaties. Dat Blijkt uit een groot onderzoek, heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld. De Britse regering heeft een Werkgroep het onderzoek laten uitvoeren, onder leiding van staatssecretaris Ingram van Noord-Ierse Veiligheidszaken. De onderzoekers stellen dat de oendes de 'ontwikkeling van oen normale maatschappij be zigen', De werkgroep stelt ■oor de beruchtste criminelen aan te pakken om zo de bendes oh te schakelen. De werkgroep heeft 78 bendes «schreven, met in totaal vier- onderd leden. De illegale acti viteiten leveren de criminelen onderden miljoenen guldens Por jaar op. Van die 7 8 hebben er «banden (gehad) met parami- "taire organisaties. Welke dat Ji". wordt niet aangegeven, voorzitter Ingram zei dat publi catie van zijn rapport en bijbe- "orende maatregelen een eind toeten maken aan het 'maffia- i ige virus' dat door Noord rand waart. Samenwerking ossen allerlei instanties en met o bevolking lijkt hem daarbij Van groot belang. ANP tigd. Stakic zat gisteravond al in een cel in Scheveningen. Het is voor het eerst dat Servië een Bosnische Serviër heeft uit geleverd. Het droeg eerder wel al een Bosnische Kroaat over aan het hof. Het VN-hof heeft de arts Stakic aangeklaagd wegens genocide (volkerenmoord) in het Noord- west-Bosnische Prijedor in 1992, waar hij toen voorzitter van de gemeenteraad (burge meester) was. In het district Prijedor lagen de beruchte kampen Omarska, Keraterm en Trnopolje, waar Bosnische Ser viërs in 1992 duizenden mos lims en Kroaten opsloten. Sta kic is aangeklaagd samen met Milan Kovacevic en Simo Drlja- ca. Kovacevic overleed tijdens zijn proces in Den Haag. Drij aca werd tijdens een vergeefse ar restatiepoging doodgeschoten door Britse SFOR-soldaten. De krant Glas in Belgrado meldde dat Stakic in de nacht van donderdag op vrijdag zijn familie vertelde dat hij door mannen in twee auto's is ont voerd. Hij zou in de loop van de dag opnieuw contact met zijn familieleden opnemen. Het tribunaal eist al jaren dat Joegoslavië verdachten uitleve rt. Volgens haar woordvoerster is Del Ponte erg verheugd over dit 'eerste concrete signaal van samenwerking'. AFP/ANP door Frank Hendrickx MOSKOU - Met een menge ling van somberheid en nostal gie nam Rusland gisteren af scheid van het ruimtestation Mir. Het vlekkeloos verlopen neerkomen van de Mir in de Stille Oceaan kon slechts ten dele het verdriet wegnemen over het einde van een tijd perk. In de commentaren over heerste het gevoel dat Rusland als technologische macht niet meer meetelt. De resten van de Mir stortten gisterochtend 'op de millime ter' nauwkeurig neer in de Stille Oceaan. Directeur Joeri Koptev van Russische Ruimte vaart Agentschap prees zijn team voor de perfect verlopen, vijf uur durende operatie, maar de stemming in het con trolecentrum was somber. Meteen na afloop hield de staf een minuut stilte. „Rusland is nog steeds een macht in de ruimte", verklaarde Koptev, maar de rest van Rusland leek daar anders over te denken. Voormalige kosmonauten ver schenen de hele dag op de Rus sische televisie en radio om het einde van de Mir, na 86.131 rondjes rond de aarde, te be treuren. „Vergeef ons, Mir, we konden niets doen om je te red den", zei Genadi Strikalov, voormalig gezagvoerder van het ruimtestation. Het leek alsof Rusland een goede vriend heeft verloren. 'In een land waar nostalgie een onomstreden kenmerk is van het nationale karakter, zorgt het einde van Mir voor tranen over verloren tijden', conclu deerde het dagblad Segodnja. In populaire kranten als Kom- somolskaja Pravda versche nen brieven van treurende lezers die herinneringen op haalden aan de dagen dat Rus land nog een technologische grootmacht was en de ruimte vaart een sprookje voor het volk. In 'de meest verontrus tende brief van mijn leven' liet de gepensioneerde Leonid Vlasenko weten dat ooit de beste mensen van Rusland in de ruimtevaart werkten, maar dat de industrie nu de dood steek heeft gekregen. De krant kreeg naar eigen zeggen tallo ze van dergelijke brieven. „Nu is er nog maar één heerser in de ruimte: de VS", zei de voorzitter van de Russische Doema, Genadi Seleznjov.In enkele demonstraties in Mos kou werden leuzen tegen Ame rika gescandeerd. De VS eisten al langer van Rusland de Mir op te geven om meer aandacht te besteden aan het internatio nale ruimtestation, dat de twee landen samen met andere partners ontwikkelen. De Mir, sinds 20 februari 1986 in de ruimte, was twaalf jaar, zes maanden en negen dagen bemand. Er waren in totaal meer dan honderd kosmonau ten aan boord, die 17.000 ex perimenten uitvoerden. De laatste jaren genoot de Mir vooral een reputatie als breke been, wegens de talloze defec ten aan boord, maar er zijn nooit doden gevallen. GPD Stukken van de Mir veroorzaken een 'sterrenregen' boven de Fiji-eilanden. foto Mark Baker/RTR van onze redactie buitenland SKOPJE - De politieke leiders van Koso vo hebben de etnisch-Albanese guerril la's van het Nationaal Bevrijdings Leger (UCK) gisteren opgeroepen de wapens neer te leggen. De Macedonische strijdkrachten zetten hun offensief tegen de rebellen voort met artilleriebeschietingen op stellingen van de U£K in de heuvels rond Tetovo. In Stockholm hebben de leiders van de Europese Unie opnieuw verklaard de huidige regering in Skopje volledig te steunen. President Trajkovski van Mace donië is in de Zweedse hoofdstad om de deelnemers aan de ELT-top de situatie in zijn land nader toe te lichten. Macedonië is er volgens secretaris-gene raal George Robertson van de NAVO in geslaagd de rebellen te isoleren. De rege ring in Skopje moet nu snel met een poli tiek initiatief komen om de rebellen tege moet te komen, zei Robertson in Londen. In de verklaring van vooraanstaande po litici uit Kosovo wagen de gematigde Al banese leider Rugova en de voormalige commandanten van het Kosovo Bevrij dings Leger, Thaci en Haradinaj, de 'ex tremistische groepen in Macedonië vreedzaam naar hun huizen terug te ke ren'. Verder roepen zij de Macedonische rege ring op tot meer terughoudendheid bij hun offensief tegen de rebellen. PARIJS - In het noodkoelcircuit van vijf Franse kerncentrales is een constructiefout ontdekt. In geval van een ongeluk zou het defect gevolgen kunnen hebben voor het functioneren van de koelsystemen. De fout is aangetroffen in de centrales van Belleville, Catten- om, Golfech, Nogent en Penly. Onderzoekers van het Franse stroombedrijf Electricité de France hebben dat gisteren mee gedeeld. Indien er in het hoof dkoelingscircuit een lek optreedt, moet er via het noodcircuit koelwater worden aangevoerd. Door de constructiefout kunnen de kleppen van het noodsysteem niet altijd worden geopend. AFP HAMBURG - De Canadees David McTaggart, een van de op richters van de milieuorganisatie Greenpeace, is gisteren door een auto-ongeluk in de buurt van de Italiaanse stad Pe rugia om het leven gekomen. Hij botste in Castiglione del La- go tegen een andere wagen, zo bevestigde een woordvoerder van Greenpeace in Rome. McTaggart was van 1979 tot 1991 voorzitter van de milieuor ganisatie. Hij trok zich daarna terug in de Italiaanse regio Umbrië, waarvan Perugia de hoofdstad is. Hij bezat daar een olijfgaard. McTaggart is 68 jaar geworden. Hij richtte met andere Cana dezen de milieuorganisatie in 1970 op, toen zij wilden demon streren tegen Amerikaanse kernproeven op het eiland Am- chatka bij Alaska. DPA PEKING - Noord-Korea heeft een eigen Internet ontwikkelt. Duizend mensen maken er dagelijks gebruik van, meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. Tot nu toe werd altijd aangenomen dat Noord-Korea als enige land ter wereld geen Internet had. Het Kuang Myong Net ('Het schitterende net') is alleen bin nen Noord-Korea te bereiken en voorbehouden aan enkele wetenschappers en overheidsfunctionarissen. Een woord voerder meent echter dat het netwerk 'een onderdeel van ons dagelijks leven zal worden'. Volgens hem zijn vijftig ontwerpers in 1996 met de bouw van het netwerk begonnen. Zij zouden de klus zonder hulp van buitenaf hebben geklaard. RTR/ANP SAVIGNY - De Zwitserse justitie wil de leegstaande villa van de oud-dictator Mobutu Sese Seko verkopen. De woning bij het Meer van Genève was sinds 1997 afgesloten op last van de Congolese autoriteiten. Die maatregel is volgens Zwitserland nu opgeheven. Mobutu van - toen nog - Zaïre werd in 1997 verdreven door Laurent-Dèsire Kabila. Die wijzigde de naam Zaïre in de De mocratische Republiek Congo. De nieuwe machthebber ver zocht Zwitserland beslag te leggen op Mobutu's villa. Na Kabila's gewelddadige dood in januari nam diens zoon Jo seph de macht over. DPA BAYONNE - De politie in de Franse plaats Hendaye heeft gis teren een man opgepakt die ervan wordt verdacht al twaalf jaar lang het oversteken van de Frans-Spaanse grens door ETA-commando's en het smokkelen van materiaal voor de terreurbeweging te hebben georganiseerd. De Spaanse poli tie heeft in verband daarmee gisteren in Spaans Baskenland zes mensen gearresteerd. AFP/EFE doorTheo Haerkens JAKARTA - Bij vredesbespre kingen in Jakarta hebben Dajaks en Madoerezen uit Kali- mantan, het Indonesisch ge deelte van Borneo, afspraken gemaakt over de toekomst. Het gesprek stond onder leiding van de vice-president Megawati Soekarnoputri. Tijdens de be sprekingen braken in Ku- alakapuasa in het zuiden van het eiland echter opnieuw ge welddadigheden uit. Bij schermutselingen in ver schillende plaatsen in de regio tussen de twee bevolkingsgroe pen vielen aan Madoerese zijde zeker zeventien doden. Volgens dominee Saliano in Ku- alakapuasa, zelf een Dajak, wa ren zo'n 400 Madoerezen de om liggende bossen ingevlucht om aan het geweld te ontkomen. Zeker duizend mensen konden met hulp van het leger ontko men. Ze werden met vrachtwa gens naar de havenstad Banjar- masin gebracht om vandaar per boot naar Soerabaja te reizen. Een deel van de Madoerezen wil niet naar Madoera, omdat ze al generaties lang op Borneo wo nen en in Madoera geen familie hebben. Gisteren tegen het vallen van de avond was het rustig in Ku- alakapuasa. Iedereen bleef bin nen terwijl veiligheidstroepen door de straten patrouilleerden. Volgens Salianto waren politie en leger veel actiever dan eerder in de nabijgelegen steden Sam- pit en Palankaraya. Daar eiste het geweld volgens officiële cij fers 500 slachtoffers en joeg ruim 50.000 Madoerezen op de vlucht, have en goed achterla tend, dat vervolgens door Dajaks in brand werd gestoken. De botsingen hebben een lange geschiedenis. Ze komen voort uit transmigratiepolitiek waar bij mensen uit overbevolkte ge bieden aar dunbevolkte regio's werden overgebracht. Aan de belangen van de oorspronkelij ke bevolking, de Dajaks, werd weinig aandacht geschonken. Zij voelen zich al decennia lang achtergesteld. GPD RABAT - De Marokkaanse overheid begint een campagne om mensen te waarschuwen voor de schorpioen. In het land sterven jaarlijks zo'n 500 men sen door de beet van een schor pioen. AP Advertentie De Zweedse premier Persson, voorzitter van de EU-top, zei in Stockholm de Ma cedonische regering te steunen, maar maakte duidelijk dat Skopje een politie ke dialoog moet voeren. De EU tekent volgende maand een stabilisatie- en as sociatiepact met Skopje. Door de strijd zijn ruim 22.000 Macedo- niërs op de vlucht geslagen, meldt een woordvoerder van de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Naties, de Unhcr. ANP/AFP/RTR Mogelijk vindt u een aantal vlees- en zuivel producten tijdelijk niet in onze winkels of raken snel uitverkocht. De oorzaak is het ver- voers- en importverbod van vee en dierlijke producten. De kwaliteit van vlees- en zuivel producten die u wél in onze winkel vindt, is gegarandeerd. Zoekt u alternatieven voorvers vlees, of vervangers voor de voedingswaarden van vlees en zuivel, zoals eiwitten en B-vita- mines? Kijkt u dan even op www.ah.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5